h e/7 Wa Qms v. 0\v.sQe z'tnd uwe 25 Jaar Provinciaal Onderwijs te Ninove EDI T ORIAAL Rood s zitting JCoogd aan al onze lezers Zestigste Jaargang Vrijdag 28 maart 1986 Tentoonstelling Premonstratenzerabdij VAN 13 MAART 1986 Een vernieuwde pastorij of geen nieuwe Pastoor te Voorde Een uitgebrachte stembeurt om over na te denken Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Als volledigste kultuurhistorische schepping van de Denderstreek, mag de Onze-Lieve-Vrouwekerk van Ninove tot de bestgeslaagde barokgebouwen gerekend worden en één der interessantste religieu ze bouwwerken van heel Vlaanderen. Aan het in drukwekkende gebouw werd gewerkt van 1635 tot 1723. Het is dan ook een zeer typisch voorbeeld van de barokarchitectuur. Dat Ninove gedurende zeven eeuwen leefde in de schaduw van of met een grote norbertijnerabdij is echter voor de doorsnee inwoner van de Dender streek een onbekend feit. Buiten historici, heemkun digen of geïnteresseerde autochtonen weten weini gen dat de huidige parochiekerk vroeger eer, abdij kerk was en nog minder mensen kunnen zich inbeel den waar de abdijgebouwen stonden, hoe groot het klooster was enz... De werkgroep «Abdij», 24 leden sterk en allen vrijwilligers, heeft onder de enthousiaste leiding van he. Georges Vande Winkel, de 350ste verjaardag van deze prachtige abdijkerk niet ongemerkt laten voor bijgaan. Tijdens het najaar werd in de kerk zelf een indrukwekkende tentoonstelling georganiseerd van sinds lang verdwenen kunstschatten, wetenschappe- hjk begeleid door Prof. Em. J.F. Steppe. DuizendVn bezoekers hebben er voor het eerst de gaafste cul tuurhistorische schepping van de Denderstreek be zocht en leren waarderen. Dank zij de werkgroep «Abdij», in nauwe sa menwerking met het Stadsbestuur van Ninove en in het bijzonder met de Schepen van Cultuur, F. Van Eeckhout, loopt t.g.v. de viering van het 25-jaria jubileum van het P.T.I. eveneens een tentoonstelling over deze Ninoofse abdij met haar talrijke parochies en hoeven, waarvan de invloedsfeer zich uitstrekte over Vlaanderen en Brabant. Rond de maquette in werkuren berekend miljoenen waard, zullen histori sche kaarten een inzicht geven in het goederenbezit van de abdij. Dit gebeuren wordt tevens in het ruime kader geplaatst van het niet onaardig patrimonium van de stad Ninove. Zowel de stille getuigen van een rijk verleden als het gevarieerd en relatief gaaf bewaar de natuurschoon maken Ninove toeristisch attrac tief. Het centrum is een goudmijn voor liefhebbers van lokale art nouveau en art deco architektuur. Je kan er ook de Koepoort, het oude stadhuis, de Ab dijpoort, de priorij en de dekenij bewonderen. Het omliggende platteland ligt bezaaid met fraaie boerenhoven, ondermeer het Hof ter Kleie Hof Steppe, Hof te Angereel en Hof te Eichem te Appelterre-Eichem; in Aspelare het Hof te Sleidinge Hof ter Schuren en Hof Tortelboom; Hof te Wolfput in Meerbeke; Hof ten Baandries, Hof ter Krugel Hof ten Plas te Outer; in Voorde de Mulder's Hoeve en het Kastanjehof; in Ninove het Hof ter Schoor, Bijen. broeck°f Eyken' Hof ten Berg en Hof te Ruys. Windmolens vind je in Appelterre en Dender- windeke; in Meerbeke wordt nog gemalen met water kracht in de Fonteintjesmolen. En wie van industriële archeologie houdt vindt een pareltje te Pollare de ijzeren voetgangersbrug over de Dender. Het Neigembos is beslist een uitstapje waard Het is een beukenbos, gemengd met eik en een Mispiaatste euforie, weimg es. De laaggelegen delen bestaan uit een el zenbroek en popuiler. Je vindt er een uitzonderlijk rijke flora. Om een paar voorbeelden te noemen salomonszegel, orchideeën, gevlekte arondskelk heelkruid en viiegenzwam. Ook de fauna is beslist de moeite. We vinden er naast een talrijk en geva rieerd vogelbestand ook het eekhoorntje terug. Je kan t?r rustig in wandelen op voorwaarde dat je de aangelegde paden aanhoudt. 187. Deze tentoonstelling heeft plaats in de lokalen van het Provinciaal Technisch Instituut, Centrum laan 16 te Ninove en zijn toegankelijk voor het pu- b.iek op zaterdag 12 april van 14 tot 20 uur en op zondag 13 april van 10 tot 12 en van 13 tot 20 uur. 6) Pastorij Voorde Goedkeuring ihstandhou. dings- en verfraaiïngswerken Bepalen van wijze van gunnen der opdracht Goedkeuring lening. 3 Dhr Desprets De pastorij te Voorde bevindt zich in vervallen toestand gezien de nakende aan stelling van een pastoor is het derhalve noodzakelijk de nodige instandhoudings- en verfraaiïngswerken uit te voeren in afwachting van een definitieve res tauratie. Deze definitieve restauratie zou gebeuren na de klassering van de pastorij als monumentaktueel is deze opgenomen op de ontwerplijst van voor bescherming vatbare monumenten welke bij Minis terieel Besluit van 23.10.1985 werd vastgelegd. De werken omvatten het inrichten van sanitair en keuken, het vernieuwen van elektriciteit en ver warming en schilder- en behangwerken hebben tot doel een gedeelte van het gebouw bewoonbaar te maken. (Lees verder op pagina 2) Reeds jaren wordt van alle kanten gewaar- schuwd voor «krisisprofeten», mensen die beweer den en soms nog beweren dat wij echt niet uit de krisis kunnen geraken. Nu het iets beter gaat wordt er reeds gewezen op het gevaar van de «euforiepro- feten» de krisis is voorbij, het wordt weer zoals in die goede jaren zestig. Sinds verscheidene jaren treft men bij meer derheid en oppisitie, binnen en buiten het parle ment, mensen aan die geloven of die er politieke munt willen uitslaan dat de werkloosheid een blijvend probleem wordt, de koopkracht van de men sen m de toekomst niet meer kan toenemen de overheidsfinanciën nooit gezond zullen of kunnen worden er. wij met zijn alleen gewoon failliet gaan. En dan spreken wij nog niet over de zure regen het leefmilieu in de meest ruime zin van het woord' en de kerndreiging. Een stevige groei van de ekono- mie bleek definitief onmogelijk te zijn geworden Volgens de groene jongens zat er dan ook niets anders op dat wij zelf meer ons eigen potje gaan koken en kleinschalig gaan werken. De grootste van alle krisisprofeten beten zich tenslotte vast in de beste kfuif die ze onder de Belgische zon konden ontdekken de belastingsdruk. Eerste Minister Martens heeft in het verleden vaak gewaarschuwd voor deze «krisisprofeten». Het heeft inderdaad weinig zin om te blijven zitten za niken wanneer iedereen na zoveel jaren er is van overtuigd geraakt dat er met ons systeem wat was verkeerd gelopen en er dringend iets moet worden aan gedaan. Politiek, maar ook aan de toog of bii een koffiepauze op het werk is het zoveel gemak kelijker om te staan klagen dan er iets aan te doen. Plots zijn er nu ook die euforieprofeten die met het vroege lenteweer zijn opgedoken Verlaagde energieprijzen, verlaagde energiegrondstoffen een inflatie die zo goed als aan het verdwijnen is goede prognoses m elk geval beter dat tot voor kort verhoopt voor de groei van de ekonomie een werkloosheid die opnieuw zou gaan daleTen een toenemen volgend jaar opnieuw zou gaan (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1986 | | pagina 1