d z\n Qms 25 Jaar Provinciaal Onderwijs te Ninove EDIT ORIAAL Zestigste Jaargang Vrijdag 11 april 1986 Geschiedenis van de schrijfmachine Het Feestprogramma SINT-JOZEF-BEDEVAART NAAR LEUVEN Revalueren en bezuinigen. Orukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 0004)478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK, Het PTI-Ninove huisvest naast de dagschool ook een bloeiende avondschool, met technische en be roepsafdelingen, handelsleergangen en een groep levende talen (Frans, Engels, Spaans, Chinees). De avondleergang Steno.Dactylografie die zeker in deze crisistijd attractief blijft, organiseert in het kader van «25 jaar PTI-Ninove» een uitgeprei- de educatieve tentoonstelling met als thema «GE SCHIEDENIS VAN DE SCHRIJFMACHINE». Voor velen zijn namen als Continental, Wood stock, Mercedes, Voss, Siemag, Oliver, Burroughs, Victor, Halda enz. onbekenden uit een duister ver leden. Genoeg namen om een zware roman te vul len Modellen van vóór de eeuwwisseling tot nu zul len de bezoeker een overzicht geven van de evolu- opehingsuren tie die dit onvervangbaar instrument heeft meege maakt modellen met 2 toetsen tot de zware, zwarte Remington van grootvader, de eerste IBM met schrijfkop (25 jaar geleden verschenen) tot de hui dige tekstverwerker, een schrijfmachine met Rus sisch klavier en ene voor Chinees (China opent toch zijn grenzen 12 en 13 april Opendeur.dagen met handelsbeurs voorbehouden aan oud-leerlingen 31 oud-leerlingen van het Provinciaal Technisch Instituut stellen zichzelf en hun beroepsactiviteit voor. diverse tentoonstellingen historisch overzicht van de ontwikkeling van ra dio en televisie evolutie van de schrijfmachine spaanloze technieken en kunststoffen aanschouwelijke voorstelling van de taalleergan gen Frans, Engels, Spaans, Chinees elektronica technisch tekenen pneumatica kunst in de godsdienst de werkhuizen in volle activiteit en tentoonstel ling van afgewerkte produkten en realisaties van de leerlingen Ninove. centrum van de Denderstreek chemie-fysica-biologie thema «Het water» abdij Ninove. zaterdag 12 april van 14 tot 20 uur zondag 13 april van 10 tot 12 uur en van 13 tot 20 uur. gelegenheid tot middag, en avondmaal Een bijzondere aandacht gaat ook naar de schrijfmachine voor blinden van Picht. Het Kon. Inst. voor Doven en Blinden te Woluwe verleent even eens zijn medewerking. Het stelt materiaal ter be schikking en er worden demonstraties voorzien door blinden. Het geheel kon maar tot stand komen, door en met de medewerking van velen de Provinciale Over heid, voornoemd Instituut, de firma Olivetti en ver scheidene particulieren. Tevens kan de bezoeker kennis maken met apparatuur en materiaal voor de boekhouding, even eens vanuit een historisch perspectief. Dit is een realisatie van de afdeling «Boekhouden». Deze tentoonstelling heeft plaats in de lokalen van het Provinciaal Technisch Instituut, Centrum- laan 16 te Ninove en zijn toegankelijk voor het pu bliek op zaterdag 12 april van 14 tot 20 uur en op zondag 13 april van 10 tot 12 en van 13 tot 20 uur. 11 april te 15 uur Academische zitting en plechtige opening van de Opendeur.dagen, tentoonstellingen en handels, beurs voor oudJeerlingen. op zaterdag 12 april van 18 tot 20 uur zondag 13 april van 11.30 tot 13.30 uur. zaterdag 12 april te 20 u. play.back en sound-mix in de sporthal kampioenschap van Oost-Vlaande- ren met 300.000 F prijzen. 16 mei vanaf 9.30 uur Atletiekkampioenschap van het Provinciaal On derwijs van Oost-Viaanderen met deelname van 6 instituten. 8 juni te 11 uur Plechtige dankmis in de dekenale kerk van Ni nove. Op maandag 14 april heeft de jaarlijkse bede vaart naar Leuven plaats. Vertrek te Ninove te 9.17 uur. Eucharistieviering te 11.30 uur. Vertrek te Leuven te 17.31 uur. Terug te Ninove te 19.04 uur. Inschrijven Drukkerij Luysterman, Koepoort straat 10 Ninove. Prijs 210 F 20 F. 189. De herschikking van het EMS is voor België alles bij elkaar een meevaller geworden. Sommigen vreesden dat onze munt met de Franse frank mee had moeten devalueren. Op de kleine revaluatie van 1 procent had men in bepaalde kringen wel gehoopt maar nooit verwacht dat Minister Eyskens het in Nederland zou kunnen waar maken. Al bij al een flinke meevaller voor het verder herstel van het imago van de Belgische ekonomie in het buitenland. De reaktie van de wisselmarkten zal nu in de komen de maanden moeten aantonen dat dit vertrouwen ook door de financiële markten wordt gedeeld. «I In de oppositiekringen zal men het niet gemak kelijk hebben die eerste revaluatie hoe beperkt zij ook is uit te leggen. Men kan natuurlijk scher men met het feit dat wij twee procent achterop raken op de Nederlandse gulden en de Duitse mark. Maar iedereen voelt aan dat die één procent «voor uitgang» belangrijk is. De Belgen slagen er immers voor het eerst in vele jaren opnieuw een stapje in de goede richting te zetten. Opvallend is wel dat wij dit meemaken op het ogenblik dat de regering zich in konklaaf gaat in graven om het eens te worden over een besparing van enkele honderden miljarden. Indien die zonder twijfel pijnlijke operatie wordt doorgevoerd wordt eindelijk het laatste onaanraakbaar heiligenbeeldje van de Belgische politiek, met name de overheids uitgaven en de daarmee gepaard gaande onvoor stelbare schuldenberg, eindelijk van zijn voetstuk gehaald. Dat hoopt iedereen toch want wat het regerings- konklaaf zal opleveren is nog lang niet zo duidelijk. In 1981 faalde Martens III omdat het niet in staat was om 1 miijard, gespreid over drie jaar, te be sparen. Nu moeten tweehonderd miljard frank bij elkaar worden bezuinigd op één jaar tijd. Geen peul schil dus. Toch is het niet onmogelijk, ledereen weet (maar sommigen willen het vanwege kortzichtig eigenbelang niet toegeven) dat het echt niet anders kan. En er kan nu toch heel wat meer dan vroeger. Vorige week werden reeds een vijfentwintig miljard met één pennetrek bezuinigd. Het zal niet zonder pijn gaan. Indien het geen pijn zou doen zou het betekenen dat de verspilling waarover zo vaak wordt gesproken veel groter is geweest dan dat wij ooit hebben durven denken. Het spreekt vanzelf dat er heel wat protest zal komen. En het is de regering geraden de allerzwak sten te sparen. Dat er kan bezuinigd worden blijkt uit een studie van het Ministerie van Financiën (Lees verder op pagina 2) -ï' TP - - -

Denderklok | 1986 | | pagina 1