k r'st en Qams 25 Jaar Provinciaal Onderwijs te Ninove Zestigste Jaargang Vrijdag 18 april 1986 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 Prk. 0000478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. In aanwezigheid van Gemeenschapsminister L. Waitniel en tal van vooraanstaanden uR de Provin cie, de Stad en het Technisch Onderwijs, had vorige vrijdag de viering plaats van het 25-jarig bestaan van het Provinciaal Technisch Instituut te Nlnove. Directeur van de school, de Heer H. Vervinckt, sprak vooreerst een algemeen welkomstwoord uit tot de aanwezigen en richtte dan een bijzonder dankwoord tot hen die vroeger en nu begaan waren en zijn met het welzijn en de groei van het Ninoofse Instituut. Toen ging hij als volgt verder Wat betekenen 25 jaar in het leven van een school In het leven van de mens mag 25 jaar een aanzienlijk tijdssegment uitmaken, voor een school is het niet meer dan het «volwassen-worden», een zekere rijpheid bereikt hebben. Deze volwassenheid blijkt niet enkel uit de steeds groeiende en aan de noden van onze tijd minitieus aangepaste program ma's, die de inhoud en de doelstelling van deze leer school nauwkeurig beschrijven, maar ook uit het indrukwekkend uiterlijk voorkomen van deze pas ge bouwde werkhuizen en klassen met hun nieuwe toe stellen en didactische uitrusting, die telkens weer de bezoekers verrassen die de paviljoentjes en lood sen, waarin onze school haar jeugd heeft gesleten, hebben gekend. Er is een tijd geweest waarin ons volk, vanuit het onderwijskundig aspect bekeken, in twee groe pen moest worden ingedeeld een zeer kleine, eli taire groep materieel rijken die ook inzake intellec tuele vorming het monopolie bezaten, zodat onze toenmalige scholen voor leerlingen ouder dan 12 jaar scholen waren voor geprivilegieerden, die dan ook de rijkelijk betaalde beroepen voor zich konden opeisen, terwijl de grote massa van ongeletterden met karig vergoede arbeid het dagelijks brood moest zoeken te verdienen. Een eerste evolutie werd ingeluid door de wet op het verplicht onderwijs tot 14 jaar. Op die leef tijd bleek toch weer een fatale splitsing in twee groepen onvermijdelijk voor onze maatschappij zoals voorheen bleef zij verdeeld in een weliswaar talrijker, maar todh nog weinig bevolkte elitaire groep intellectuelen, die na de klassieke humaniora als unieke vorm van Middelbaar Onderwijs te heb ben doorlopen, aan de universiteit niet enkel een titel of een diploma hadden verworven, maar zich ook voor de rest van hun dagen installeerden in de best betaalde functies en beroepen tegenover de grote massa, die na de vierde graad van de lagere school weliswaar niet meer analfabeet mocht wor. den genoemd, maar toch hoofdzakelijk diende als een bron van goedkope arbeid in een zich stilaan industrialiserende wereld. En toen kwam de industriële revolutie ge dwongen door steeds nieuwe technische uitvindin gen en verbeteringen, volstond het voor de arbeider niet meer over een zekere, uit natuurlijke aanleg ge boren handvaardigheid te beschikken, hij moest ook inzake techniek in de breedste zin van het woord over een zekere kennis, een aangepaste scholing beschikken. Aldus werd, als een kind van de stoommachine, als de vrucht van de elektriciteit en als de bekro ning van de energie creërende nieuwe uitvindingen en hun toepassingen, de technische school geboren. Deze zou voortaan niet enkel voor de opleiding van de arbeiders, ploegbazen, werkleiders en noem maar op instaan, dus hen het gebruik van de ma chine als een soort automatisme aanleren, maar ook de machine zelf als studie-object in beslag nemen. Zo is het technisch onderwijs gegroeid en heeft het zich deze onschatbare verdienste verwor ven daar waar in de eerste fase van de industriële revolutie de mens niet meer was dan een verleng stuk, ik zou zelfs zeggen de slaaf van de machine, heeft hij, dank zij de mogelijkheden hem in het technisch onderwijs geboden, de machine leren ge bruiken, leren beheersen en doelbewust leren rich ten tot een instrument dat betere levensvoorwaarden en levensomstandigheden schept. Zo heeft het tech nisch onderwijs de mens humanior - meer, beter, mens gemaakt. Het weze mij toegelaten dit welkomst en dank woord te besluiten met een korte toelichting over de wijze waarop wij de viering van het vijfentwintig jarig bestaan van onze school hebben opgevat. Het is, in een tijd waarin techniek en technologie een ongekende vlucht hebben genomen, paradoxaal om vast te stellen dat de waardering voor het tech nisch onderwijs bij ouders en kinderen blijkbaar af neemt. Er zijn cijfers en statistieken die dit aanto nen. Is dat een goede situatie Er komen steeds meer zwakke richtingen in het algemeen vormend secundair onderwijs, met bijgevolg minder kansen voor die leerlingen om succesvol hoger onderwijs te volgen. Dit werd onder meer door professor Bonte aangetoond. Bovendien levert een ASO - richting geen beroepskwalificatie op. Wie dus niet verder kan of wil studeren, heeft niet veel in handen om te starten in de beroepswereld. Dat blijkt uit het grote aantal werkzoekenden die uit het ASO komen. Waarom sommigen dan aarzelend staan tegenover het technisch onderwijs Ten onrechte heerst de overtuiging dat technisch onderwijs minder goed. te een zijdig op technisohe vorming en ontwikkeling van de leerling zou gericht zijn, en dit terwijl het leerpakket nochtans net zo goed alle cultuurcompo nenten, waar men in het ASO mee zwaait, omvat. Het technisch onderwijs behandelt ook mens en maatschappij, de ethiek, het woord en de literatuur, het exact-wetenschappelijke, de kunst en de tech nologie verstrekt met andere woorden en evenwich tige en evenwaardige opleiding. Dit evenwicht hebben wij willen illustreren aan de hand van een aantal tentoonstellingen, waarin de diverse aspecten van het mens-zijn in de breedst mogelijke zin worden getoond, en waarin de evolu tie van mens en technisch aan bod komen. De voorgestelde onderwerpen behandelen even goed de geschiedenis van de schrijfmachine, als de geschiedenis van onze stad, evenzeer het ontstaan en de evolutie van radio en televisie als de aard rijkskundige aspecten van de Denderstreek, even goed de technische aspecten van de energiewinning en -bevoorrading als het leefmilieu, zowel de spaan- loze technieken als het taailabo en de schoolbiblio theek. Zo wil het tentoongestelde symbool zijn voor de veelzijdigheid en de rijkdom van onze leerpro gramma's en studierichtingen. Anderzijds hebben wij een aantal oud-leerlingen van dit instituut uitgenodigd en bereid gevonden om hier te komen tonen waartoe het diploma of getuigschrift dat zij hier, als leerling van dag- of avondschool, hebben verworven, hen uiteindelijk heeft geleid. Om praktische redenen hebben wij ons daarbij beperkt tot oud-leeriingen, die voor een zelf standig beroep hebben gekozen. Zij illustreren, zo als hun vrienden, oud-leerlingen van dit instituut dat doen op hun werkterrein, deze wijsheid, die gold toen dit instituut werd opgericht en meer dan ooit geldig blijft met name dat het verwerven van om het even welk diploma geen waarborg inhoudt voor een ongestoord bestaan, maar dat zowel de intellec tueel als de technicus dag in dag uit moet bewijzen door zijn prestaties dat hij niet enkel met zijn op school verworven kennis weet waar te maken, maar dat hij de ontwikkeling van zijn vak jaar in jaar uit op de voet volgt en derhalve blijk blijft ge ven van die vakcuriositeit, van die weetgierigheid, die hem reeds als tiener op dit Technisch Instituut eigen is gemaakt. En dan mag onze school er zich op beroemen dat zij, door middel van de studie en de praktijk van een evenwichtig opgebouwde leerstof, van haar leerlingen prestatie-bewuste en dus gelukkige men sen heeft gemaakt. De feestrede werd uitgesproken door de Heer J. Dambre, inspecteur-generaal Na 25 jaar, en vooraleer feest te vieren, moeten wij ons bezinnen over de vraag wat maken wij er morgen van Het is een blijvende plicht, maar dan nu in een versneld tempo, altijd bereid te blijven, dag na dag, tot kritisch onderzoek van wat gepres teerd werd, want door menselijke kennis en kunde wordt de toekomst nu vlug heel anders. Zonder voortgezette bij- en nascholing en kritische herscho ling komen wij er nu niet meer. Spreker belichtte dan twee aspecten van de huidige schoolopdracht. De school geeft niet meer alleen kennis door maar moet de leerlingen voorbereiden op de huidige maatschappij. Daarom moet de school zich ook wij den aan het leren leven het leven te leren en de leerlingen op te voeden tot volwaardige mensen in de samenleving van morgen. Tot slot bleef de inspecteur-generaal nog even stilstaan bij het feit dat het uitspelen tegen mekaar van een technische of niet-technische opleiding in de onderwjiswereld. de reinste onzin is. Als laatste spreker kwam Bestendig 9fgevaar- digde de Heer A. Vercamer aan het woord die de historiek van de school belichtte en hulde bracht (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1986 | | pagina 1