150 jaar Congregatie van de Zusters der H. Harten te Ninove (1836 1986) EDIT ORIAAL Zestigste Jaargang Vrijdag 9 mei 1986 «DE BLAUWE VOGEL» Even voorstellen... Maurice Maeterlinck Russen tonen zich op hun smalst. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. en fantasie. De derde periode, na de eerste wereldoor log tot aan zijn dood is een zeer sombere periode, totaal miskend. Maeterlinck achtte zijn pseudo-we- tenschappelijk werk en zijn mystieke-filosofische overwegingen belangrijker. De uitzonderlijke prestatie van Maeterlinck is zijn taalpracht en zijn taalvaardigheid die hij in schoonheid en eenvoud kon weergeven. Het Instituut HH. Harten te Ninove voert op vrijdag 23, zaterdag 24, vrijdag 30 en zaterdag 31 mei '86 telkens te 21u30 de toneelvoorstelling op van naar Maurice Maeterlinck. (Gent 1862 - Nice 1949) Maurice Maeterlinck werd in Gent geboren op 29 augustus 1862 als zoon van een vermogend ren tenier. De familie behoorde tot de hogere burgerij en was van adelijke afkomst. Zijn jeugd bracht hij grotendeels door op een landgoed te Oostakker, waar zijn ouders bloemen en bijen kweekten daar deed hij de ervaringen op die later zijn natuurweten schappelijke werken inspireerden. Zijn middelbare studies deed hij aan het Gentse Jezuïetencollege Sint-Barbara. Gedurende deze col legejaren schreef hij religieuze verzen, sonetten, korte romans, een toneelstuk en verschillende es says. Niets van dat alles is echter overgebleven. In 1881 studeerde M. Maeterlinck Rechten aan de Gentse Universiteit en promoveerde vier jaar later tot doctor. Hij had echter meer belangstelling voor de litteratuur dan voor de advocatuur en onder het voorwendsel zich te bekwamen in het pleiten trok hij tweemaal naar Parijs. Daar stichtte hij samen met jonge Franse dichters (o.m. Saint Po! Roux, Darzen...) het tijdschrift «La Pléiade». In 1889 publiceerde hij zijn eerste bundel sym bolische gedichten «Serres Chaudes» samen met 't eerste toneelstuk «La Princesse Maleine», dat geest driftig werd toegejuicht door Octave Mirbeau die hem «La Shakespeare beige» noemde. In de zes jaar die hierop volgden schreef Maeterlinck een tiental toneelwerken o.m. L'intruse, Les Aveugles, Pelléas en Mélisande, Intérieur... Vrijwel allen han delen ze sterk symbolisch over het menselijk lot, de dood en het geluk de mens als speelbal van onzichtbare machten. In 1891 weigerde hij de driejaarlijkse toneel prijs van de Koninklijke Belgische Academie. In 1895 leerde hij de Franse actrice Georgette Leblanc kennen; het jaar daarop nam hij in Parijs zijn intrek bij haar en zou vierentwintig jaar lang zijn leven met het hare verbinden. Van toen af begon Maeterlinck toneelstukken met mindere sombere kleuren te schrijven. En met «Le Trésor des Humbles» zette hij een lange reeks boeken in met wijsgerige bespiegelingen waarin hij de wetenschappelijke evolutie op de voet trachtte te volgen. Men moet toegeven dat de dichter geen geleerde was, maar alleen een humanist, volgens wie alle veroveringen van de menselijke geest moes ten leiden tot een beter begrip van het bestaan en het menselijk lot. Dit zoeken naar waarheid zal hem, op filosofisch gebied, naar het agnosticisme leiden. In 1908 werd L'oiseau Bleu» (De Blauwe Vogel) in Moskou gecreëerd door de Russische regisseur Stanislavski een sprookje waarin Maeterlinck op zoek gaat naar het grote geheim van het geluk. Pas het jaar nadien publiceerde hij dit toneelwerk. in 1911 kreeg hij de Nobelprijs voor letterkunde, de enige Belgische auteur die deze hoogste onder scheiding toegewezen kreeg. Tevens verliet hij Parijs en vestigde zich te Ni ce. In die periode protesteerde hij heftig tegen de Vlaamse eis om de Gentse Universiteit te verneder landsen en steunde hij de Belgische socialisten in hun staking voor algemeen stemrecht. Tijdens de eerste wereldoorlog schreef hij theater en proza met patriottische inslag. In 1918 kwam het tot een breuk met Georgette Leblanc. Een jaar later huwde hij Renée Dahon en ging op rondreis in de Verenigde Staten. Van de vele reizen die hij later ondernam schreef hij zijn indrukken neer. Op 70-jarige leeftijd in 1932, kende Koning Al- bert hem de titel van graaf toe. In 1940 ging Maeterlinck nogmaals naar de Verenigde Staten en bleef daar tot 1947. Op 6 mei 1949 overleed hij te Nice. Maurice Maeterlinck was ongetwijfeld één van de persoonlijkheden die het sterkst had bijgedragen om de roem van zijn land te handhaven en te ver spreiden; hij is ongetwijfeld ook een van de meest talentvolle Franse schrijvers uit het buitenland. Zijn bijdrage aan de Franse litteratuur berust in zijn poë zie en misschien nog meer in het toneel. In zijn toneeloeuvre onderscheidt men door gaans drie perioden De periode van 1889 tot de eeuwwisseling waarin de duistere fataliteit de heersende melancho lie over Maeterlinck en z'n toeschouwers de baas speelt. Alles baadt in een Shakespeariaanse en Eli zabethaanse sfeer van verval, ondergang en droef heid. In de periode van de eeuwwisseling tot en met de eerste wereldoorlog wordt de melancholie lichter van toon, verteerbaar als iets fragile. Het noodlot maakt plaats voor opgewekte klaarheid. Zo is L'oiseau bleu een toneel vol rijpe oogst van liefde 190. De ontploffing en de brand in de kerncentrale van Tsjernobil in de buurt van Kiev heeft nogmaals aangetoond hoe de Russen een loopje nemen met volledige, duidelijke en tijdige informatieverstrek king aan haar bevolking en de rest van de wereld. Juist nu de Russische top zich een meer open ima go willen toeëigenen met het naar voor schuiven van de sympathieke Gorbatsjev levert zij willens nil. lens het bewijs niet meer openheid te willen of er op het ogenblik nog niet rijp voor te zijn. De manier waarop de verslaggeving aan de Russische bevolking over het ware kernongeval ge beurde deed een mens twijfelen of wij wel in 1986 leven. Een zeer kort bericht, met weinig of geen informatie, een geruststelling dat de «autoriteiten» alle nodige maatregelen hadden genomen moesten het maar doen. De verslaggeving is er bijzonder moeilijk. Wie als journalist wordt uitgestuurd of past beter het woord verbannen naar Moskou, verneemt vaak het slechte nieuws uit de Sovjet-Unie via zijn kon takten in het Westen. Voor zijn verslaggeving blijft hij aangewezen op nietszeggende en korte over- heidscommuniqués en de schrale berichtgeving op TV en in de partijkrant «Pravda». Wat erger is, de Russen hadden er .waarschijn- "j'\ geen woord over gekraaid indien de verhoogde radioaktiviteit in Zweden, en daarna in talrijke Mid- deneuropese landen, niet was gemeten. Pas na uit drukkelijk aandringen van de Zweden hebben zij schoorvoetend toegegeven dat er iets was misge lopen in een kerncentrale. Nu bieek de straling buiten de Sovjet-Unie op het eerste zicht niet al te verontrustend maar wat indien de straling nog groter was geweest, met we zenlijk gevaar voor de Skandinavische bevolking Zouden zij tijdig de Zweedse overheid hebben in gelicht om de nodige maatregelen te treffen Dat het nu juist het brave Zweden overkomt dat als eerste land besloten had zijn kerncentrales na het «keine» ongeval in de kerncentrale van Har- risburg in de VS af te bouwen onderstreept nog maals het uitgesproken internationaal karakter van kernenergie. Onze kerncentrales zijn vast en zeker veiliger (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1986 | | pagina 1