en 150 jaar Congregatie van de Zusters der H. Harten te Ninove (1836 1986) Sint-ALOYSIUSFEEST Zestigste Jaargang Vrijdag 23 mei 1986 «DE BLAUWE VOGEL» De Regieopvatting. De Regisseur. 19 8 6 COLLEGE - NINOVE Zaterdag 31 mei VOLKSSPELEN en CAFETARIA AVONDMAAL AMUSEMENT Zondag 1 juni FEESTMENU Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het Instituut HH. Harten te Ninove voert op vrijdag 23, zaterdag 24, vrijdag 30 en zaterdag 31 mei '86 telkens te 21u30 de toneelvoorstelling op van naar Maurice Maeterlinck. Een toneelproductie brengen van «De Blauwe Vogel» is een uitdaging alleen reeds door het feit dat de regisseur welbewust dit werk uitgevoerd wou zien door tweehonderd veertig jonge mensen, klem en groot, wat zeldzaam mag genoemd worden in de meer dan 1800 wereldopvoeringen die het stuk tot nu toe kende. De keuze en de voorstudie van het stuk ge beurde door de werkgroep Jeugdtheater van de school en de regisseur, die samen een concensus zochten omtrent de visie op het werk. Het werd al vlug duidelijk dat een drie uren lange opvoering van de integrale versie van dit stuk onmogelijk bleek en wel om verschillende re denen o.m. de beperktheid van financiële en materiële mid delen de jeugdige leeftijd van de acteurs en actrices, en het te sterk tijdsgebonden en te overladen symbolisme dat de spanning in het verhaal soms afremt. Regisseur Leo Jansseijs herwerkte de gehele tekst. Het verhaal en vooral de inhoud bleef echter bewaard scènes die het decor overmatig zouden beiasten of toneelmatig moeiiijk te realiseren waren, werden weggelaten zonder aan de diepere bood schap van het verhaal te raken. De eenvoudige taal en het behoud van dialogen in hun oorspronkelijke vorm, zorgen ervoor dat Maeterlinck dichtbij blijft. De choreografische dansec zoals Maeterlinck die in een aantal taferelen voorzag, werden even eens in de regie overgenomen en in een eigentijdse stijl uitgewerkt. De muziek en alle tooeelgeluiden werden spe ciaal voor deze toneelvoorstelling gecreëerd en uit gevoerd door twee jonge componisten/muzikanten Pieter De Ridder en Herman Van Cauwenberghe. Kunstschilder Renaat De Smedt ontwierp het groots openluchtdecor dat de thematiek sterk doen uitkomen enerzijds de houthakkershut, de reële wereld, en anderzijds de open plek in het bos waar doorheen Tyltil en Mytil hun fantastische reis ma ken en waarin hun droomwereld voortdurend ge confronteerd wordt met die van de volwassenen. Vermelden wij nog dat het ganse gebeuren wordt gebracht in openlucht en in een feëerieke avondbelichting samen met de projectie van teke ningen. De grootste opgave bij de enscenering van «De Blauwe Vogel» bestaat er vooral in Maeterlinck niet te verraden. Precies daarom inspireerde Leo Jarvs- sens zijn regie op een brief die Mae ter li DC k schreef aan G. Stanislavski, de russische regisseur die de wereldpremière van «De Blauwe Vogei» in juli 1908 te Moskou op de scène plaatste en als volgt zijn regie omschreef Wij moeten op de scène het onuitdrukbare uitdrukken... de droom, het gevoel, het sprookje. De opvoering van «De Blauwe Vogel» moet naïef, eenvoudig, licht, optimistisch, blij zijn en de doorzichtigheid van een kinderdroom hebben mooi als een kinderdroom maar telzelfder tijd majestueus als de gedachte van een dichter en van een geniaal denker. «De Blauwe Vogel» moet kleinkinderen doen genieten en de ernstige gedachtewereld en diepste gevoelens van hun grootmoeders inspireren. Maeterlinck benadrukte verder in z'n brief de humorvolle aanpak van de personnages en sprak daarbij z n vrees uitvoor een te fel benadrukte mystiek ik vrees dat een te mystieke sfeer de meer menselijke en glimlachende sfeer, die ik be oogde zou vernietigen. Leo Janssens, die in het kader van het 150 jarig bestaan van het instituut HH. Harten «De Blauwe Vogel» voor jeugdtheater herwerkte en het ook re gisseert, is in veel middens lang geen onbekende meer. Als danser en choreograaf van de vroegere Kunstgroep Fro werkte hij aan vier gala-premières voor de groep. Driemaal stond hij in voor de choreografie van de Ijzerbedevaart. Van verschillende toneelstukken werkte hij de choreografie uit: Le Bal des Voleurs (J. Anouilh), Murder in the Cathedral (T.S. Eliot), Auiulari# (Plautus). Van deze laatste auteur maakte de clas sicus Leo Janssens ook een vertaling van de Me- naechmi (De Tweelingbroers) en verzorgde ook de choreografie ervan. Op zijn naam staan ook elf regies van massa spelen in scholen van Asse, Lede, Mere, Lierde, Ninove en Gijzegem. Met de toneelbewerking en de regie van «De Kleine Johannes» naar Frederik van Eden in 1984 voor het Sint-Vincentiusinstituut te Gijzegem sloeg hij de weg in van de grote theaterproducties waarin hij muziek, zang, dans en toneel tot één harmonisch geheel wil samenbrengen. van 14.30 tot 18 uur van 18 tot 22 uur met 300 F inschrijving kindermenu 160 F van 12 tot 15 uur met 300 F inschrijving kindermenu 160 F

Denderklok | 1986 | | pagina 1