k rist 5/7 Q q m s \J Raadszitting Zestigste Jaargang Vrijdag 20 juni 1986 VAN 29 MEI 1986 Bedden en nog bedden (2) Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Dhr Schorreel Mjinheer de Burgemeester, geachte Collega's, Toen ik voor de eerste maal het probleem van de erkenning van de V-dienst stelde in de gemeente raad van november 1983, heb ik nooit gedacht dat ik vandaag bijna 3 jaar later nog steeds over ditzelf de probleem Uw aandacht zou moeten vragen heb ben. Ik weet dat dit een vrij technische discussie is en een niet zo dankbare materie om hierover tussen te komen op de gemeenteraad. Niettegenstaande dat heb ik nooit nagelaten bij elke gelegenheid Uw aandacht te vestigen en op Uw verantwoordelijkheid te wijzen op dit voor de gemeenschap zo belangrijk probleem. Vandaag wil ik nogmaals pogen U te overtuigen van de foute beslissing van het OCMW om akkoord te gaan met de overschakeling van V naar RVT, en U aantonen welke morele en financiële weerslag deze beslissing zou kunnen hebben op lange termijn. Begin 1980 was het ziekenhuis erkend voor 68 bedden, waarvan 18 M-bedden (materniteit) 25 C (chirurgie) 25 D (inwendige) Op 19.5.80 beslist het Beheerscomité van het OCMW over te gaan tot omschakeling van M-dienst naar V-dienst, cm volgende redenen 1Onvoldoende bezettingsgraad. 2) Het daaruit voortvloeiende verlies van 7 mil joen F op jaarbasis. 3) In 1979 sprak de toenmalige Minister van Volksgezondheid, dhr D'Hoore, zich uit over nieuwe perspectieven van de V-dienst, als het ware een sti mulans voor het uitbouwen van een zo noodzakelijke V-dienst. Op 17.7.80 betuigt Mw Rita Steyaert, bevoegd Staatssecretaris, haar instemming met de omscha keling van de bestaande M-bedden naar V-dienst. Op dit ogenblik beschikte het OCMW over een prin cipieel akkoord van 18 V 25 C 25 D waarvan C en D reeds erkend waren. Tussen september 1980 en februari 1982 vonden 9 vergaderingen plaats om deze omvorming moge lijk te maken. Tot dan nog geen enkel probleem, iedereen leefde in de overtuiging dat het OCMW over een erkenning van 68 bedden beschikte. Op 23.10.83 krijgt het OCMW Ninove een schrij ven van het Ministerie van Volksgezondheid met de mededeling aat niet alle ligdagen in aanmerking worden genomen, i.p.v. 23.000 ligdagen op basis van 68 bedden worden er slechts 16.938 ligdagen in aanmerking genomen. Wat voor het OCMW op jaarbasies een minder inkomst van 7 miljoen bete kende. Binnen het OCMW zag men hierin echter geen probleem, men was er zeker van dat men erkend was voor 68 bedden en ging daarom ook in beroep tegen deze beslissing. Het beroep resulteerde in een negatieve reactie van de administratie. Daarop drong ik tijdens de bespreking van de begroting bij het College van Burgemeester en Schepenen aan om dringend een commissie samen te stellen om voor deze zaak een passend antwoord te vinden. De zeer goede samenwerking tussen de verschil lende politieke frakties resulteerde op 27.6.84 in een Ministerieel Besluit. Gemeenschapsminister De Wuif erkende de 18 V-bedden voor het openbaar ziekenhuis. Het gevolg hiervan was dat 1) Het ziekenhuis terug erkend was voor 68 bedden. 2) Aangezien deze erkenning begon te lopen vanaf 1.1.81 zou men de niet of te weinig uitbetaal de ligragen kunnen recupereren, wat per jaar 7 miljoen betekende. 3) De onderhandelingen met de vzw Heilige Harten voor de bouw van een nieuw ziekenhuis, kon men opnieuw starten op basis van het vroegere ak koord 68 bedden voor het openbaar ziekenhuis en 120 bedden voor de kliniek. Dit was voor het ziekenhuis en voor de inwo ners van Ninove een zeer belangrijke beslissing. Het ziekenhuis kreeg opnieuw een toekomst. Om deze nieuwe toekomst mogelijk te maken ontbrak slechts de handtekening van Minister Dehaene. Op de gemeenteraad van 21.6.84 stelde Schepen Van Eeckhout ons gerust, deze formaliteit was een kwes tie van dagen. Wij hadden vertrouwen in de Schepen van So ciale Zaken en ook in de Voorzitter van het OCMW, gezien hun goede relaties met Minister Dehaene via hun partijstructuren. Misschien ten onrechte want Minister Dehaene bleef weigeren om zijn handtekening te plaatsen. Bij ons en bij vele anderen rees de vraag waar om die weigering, aangezien beide Ministers De Wulf en Dehaene met dezelfde administratie wer ken Men kan en mag zich niet wegsteken achter het K.B. 59 en 60 van 1.7.82. Met dit KB mogen er in België geen nieuwe ziekenhuisbedden bijkomen. Vermits het OCMW Ninove sinds 17.7.80 het P.A. heeft voor 68 bedden, komen hier geen nieuwe bed den bij. En het is op grond van dit P.A. dat Minister De Wulf in samenspraak met zijn administratie deze er kenning heeft toegestaan. Vandaag 2 jaar later lijkt het zeer duidelijk waar om deze beslissing uit bleef. Twee redenen bepaal den de stelling van Minister Dehaene om het zie kenhuis van Ninove niet te geven waarop het recht had. 1De wetenschap dat er te Ninove nog een ander ziekenhuis aanwezig is en dit toevallig lid is van de machtige CVP-reus Caritas, en waarmee het openbaar ziekenhuis een ontwerpovereenkomst heeft om een nieuw ziekenhuis te bouwen in een verhouding 68 - 120 bedden. Door deze weigering komt het OCMW zieken huis in een zeer zwakke positie te staan. Komt daar bij dat de kliniek via hun overkoepeling Caritas 14 bedden kon afkopen van een ander Caritas zieken huis uit Antwerpen. Zodat de vzw Heilige Harten vanaf nu 134 ziekenhuisbedden rijk is. Rekening houdend met deze twee hogerge- noemde elementen, zou bij een eventuele samen werking, de positie van het openbaar ziekenhuis uitermate zwak zijn 50 - 134 i.p.v. 68 -120. Laat staan dat de kiiniek ons nog nodig heeft om een nieuw ziekenhuis te bouwen, wetende dat men om een ziekenhuis zonder verlies te laten werken tussen de 120 en 150 bedden nodig heeft. Op 22.1.86 blokletterde een CVP vriendelijke krant «Ninoofs OCMW zet een grote stap naar het jaar 2000». Ik vrees dat het OCMW vandaag een stap zal zetten waardoor het openbaar ziekenhuis met moei te het jaar 2000 kan halen. Van een stap gesproken Via een aantal volmachten verplichtte Minister Dehaene eind 1985 de afbouw van de V-dienst, en mocht deze dienst alleen maar omgevormd worden naar een G-dienst of naar een nieuw op te richten RVT-dienst. Waarom diende men deze V-dienst af te bouwen Wel, heel deze omvorming kaderde in één van de zovele besparingsmaatregelen van deze regering. Minister Dehaene moet op 4 jaar tijd 12.000 bedden afbouwen. Terug besparen op de rug van de kleine man, naast het verhoogd remgeld, en de tussenkomst bij technische prestaties zoals radiologie, bloedonder zoek e.a., zal de bejaarde zieke man nu ook zijn eigen hotelkosten in dit ziekenhuis moeten betalen. Om deze beide redenen wou Minister Dehaene zijn handtekening niet plaatsen. Alhoewel hij tussen 27.6.84, datum van de er kenning bij Minister De Wulf en eind 1985, periode waarin zijn besluit tot verplichte afbouw en omscha keling van V naar G en RVT van kracht werd, vol doende tijd had om dit te doen. Bijna anderhalf jaar hield Minister Dehaene ons aan het lijntje, zich steunende op K.B. 59 en 60 van 1.7.82 (ziekenhuisbeddenstop). Als hij zich verder biljft steunen op dit besluit kan er zelfs geen sprake zijn van omvorming naar RVT. De realiteit is echter dat Minister Dehaene meer dan een jaar het dossier heeft laten liggen, wetende dat hij eind 1985 over de afbouw van de V-dienst zou beslissen. Door deze houding van Minister Dehaene kan het OCMW Ninove niet meer erkend worden als V- dienst met alle morele en financiële gevolgen voor de bevolking en deze stad. Ik kan begrijpen dat het voor mijn collega's van de CVP-fractie zeer moeilijk is deze kritiek te moeten aanhoren, maar de inwoners van Ninove hebben recht op de juiste informatie. Zij moeten weten dat de verantwoordelijkheid voor de afbouw van het openbaar ziekenhuis bij de CVP ligt. Het is des te erger dit te moeten verne- (Lees verder op pagina 2) >sïel',nd wee*t/,

Denderklok | 1986 | | pagina 1