d e zin Q/ns Hemerijckx - Veertiendaagse van 3 tot 19 oktober 1986 Raadszitting Zestigste Jaargang Vrijdag 29 augustus 1986 20 JAAR DAMIAANAKTIE IN GROOT-NINOVE VAN 26 JUNI 1986 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 0 Zoals u reeds kon vernemen gaat in Ninove van 3 tót 19 oktober 1986 de Hemerijckx-veertien- daagse door. Het volledige programma der activi teiten ziet eruit als volgt VRIJDAG 3 OKTOBER 18u45 samenkomst op het Dr. Hemerijckxplein. 19u00 Bloemenhulde aan het Dr. Hemerijckx- monument met medewerking van de harmonie Kunst, Eer en Vermaak uit Aspelare, gevolgd door optocht naar het geboortehuis van Dr. He merijckx op de Burchtdam. 19u20 onthulling gedenkplaat op het geboorte huis van Dr. Hemerijckx met een korte toespraak van de Burgemeester of zijn afgevaardigde, waarna de optocht wordt verder gezet naar het nieuw stadhuis. 20u00 begin van de academische zitting. Dhr. Rik Vermeire, voorzitter van de Damiaan- aktie nationaal, houdt een uiteenzetting over ont staan en werk van deze vereniging. P^of. P.G. Janssens, tropisch instituut Antwer pen, houdt een uiteenzetting over het leven en werk van wijlen Dr. Hemerijckx. Dhr Verekens Mijnheer de Burgemeester, Heren Schepen, Waarde Collega's, Als introductie voor de besprekingen van deze «Stadsrekening 1985» stel ik er toch prijs op om enkele attenties van dank te richten aan de Heer Stadsontvanger en zijn personeel voor het goede onthaal tijdens onze bezoeken aan de Ontvangerij en voor de degelijkheid waarmee de rekening ons wordt gepresenteerd, hoewel computers en tekst verwerkers het bllijkbaar nog altijd moeilijk hebben om puntjes in de bedragen te plaatsen. Eveneens wil ik de Heer Schepen en het Col lege in deze attenties betrekken en danken voor het uitstel dat ons werd verleend om ons meer gelegenheid te geven tot het inkijken van de reke ningen. !k mag aannemen dat U er zich rekenschap van gegeven hebt dat U als leden van het College uiteraard veel meer in aanraking bent met het da gelijks beheer van de stad, en dus ook rechtstreeks de evolutie kunt meemaken van inkomsten en uit- Een film over Dr. Hemerijckx wordt getoond. Het geheel wordt muzikaal opgeluisterd door het Ninoofs Gemengd Zangkoor. 21u40 einde academische zitting. 22u00 opening van de tentoonstelling door Me vrouw Hemerijckx in het oud stadhuis. De ten toonstelling handelt over het leven en werk van Dr. Hemerijckx en de melaatsheid in het alge meen. Een receptie wordt aangeboden door de stad Ninove. VRIJDAG 10 OKTOBER De wereldberoemde pianist Franpois Glorieux verzorgt met zijn 25 man sterk ensemble een bene fietconcert in de zaien van het PTI Ninove, met een speciaal programma «Hymn To Humanity». ZONDAG 19 OKTOBER Sluiten van de tentoonstelling in het oud stad huis. Let wel Rekeningnummer «Huidecomité Dokter Hemerijckx» 293-0221203-01. gaven waarvan wij hier thans het eindresultaat voor het dienstjaar '85 te onderzoeken hebben èn dat bijgevolg aan de oppositie meer tijd moest verleend worden om een democratische controle mogelijk te maken. Nochtans is het zelfs binnen een uitgebreide tijdslimiet, vooral voor de leden van de oppositie, geen gemakkelijke klus om zowel inzicht als zicht te krijgen op het werkelijk gevoerde politiek finan cieel beheer gedurende de beschouwde periode. Praktische mogelijkheden op familiaal- en beroeps- vlak laten het immers niet toe een gedetailleerd dnoerzoek naar alle aspecten van deze rekening uit te voeren zodat wij verplicht zijn het te houden bij weloverlegde «steekproeven». Doelgericht zoe ken naar dingen met een «reukje» aan kan in som mige gevallen slechts resultaat opleveren na tips van insiders. Het is niet gemakkelijk om af en toe daarbij niet te vervallen in muggezifterij of zich te verliezen in details: indien dat zo zou overkomen dan kan ik U wel toevertrouwen dat terzake geenszins indivi duen in het College worden geviseerd, doch wel het geheel dat collectief verantwoording heeft af te leg gen en dat ik persoonlijk welja, ik ben zo goed gelovig nog steeds het voordeel van de twijfel gun inzake veronderstelde en vereiste integriteit. Een gezond wantrouwen is evenwel op zijn plaats en daarvoor is het dan ook noodzakelijk om in de «Stadsrekening '85» de gevoelige plekjes aan te duiden, zowel algemeen als naar de artikels in de verschillende functies toe, en daaruit enkele con clusies inzake het gevoerde beleid te formuleren. Mag ik U, om te beginnen, gelukwensen Mijn heer de Schepen, de uitslag van deze Stadsrekening levert U, net zoals vorig jaar, opnieuw positieve cij fers op. Ik heb genoteerd dat in de gewone dienst, 539 miljoen aan ontvang sten en 424,2 miljoen aan uitgaven inderdaad een boni hebben opgeleverd van 44,8 miljoen frank; de buitengewone dienst heeft ook een boni en wel 27,9 miljoen, resultaat dat men bekomt uit 86,9 miljoen ontvangsten en 59 miljoen uitga ven; de Fondsen voor orde geven een boni van 1,4 miljoen zodat de rekening globaal een werkelijk batig saldo te zien geeft van 74 miljoen, of nau welijks 1,8 miljoen F minder dan in 1984. Neemt men evenwel alleen het eigen dienst jaar in beschouwing, dan is het beleid erin ge slaagd om ook dat positief te laten afsluiten met in de Gewone Dienst een gunstig resultaat van 11,6 miljoen (d.i. 3,2 miljoen meer dan in '84) en in de Buitengewone Dienst een batig saldo van 5,6 miljoen (d.i. 2,3 miljoen minder dan in '84). De vragen met betrekking tot deze cijfers zijn weliswaar wat gaat er achter schuil wat bewij zen zij of wat bewijzen zij juist niet Naar het beleid toe heeft de SP-Ninove daar heelwat beden kingen bij gemaakt en ik zal een poging doen om daar de voornaamste uit te distilleren. Een eerste algemene bedenking die de SP zich maakt, is deze omtrent een gebrek aan dynamisme t.a.v. de uitvoerende mandatarissen met weliswaar af en toe een kleine uitschieter. Vanzelfsprekend leidt een zekere vorm van immobilisme niet bepaald tot grote acties om plannen en vooruitzichten, ver taald via een Begroting, daadwerkelijk te concreti seren zodat overschotten op de eindrekening van zelf ontstaan. De aktieve investeringspolitiek die werd ge voerd gedurende de bestuursperiode 1977 - 1982 heeft bewezen dat het anders kan en heeft hoege naamd niet geleid tot een failliete stadkas, niette genstaande alle voorspellingen door de toenmalige oppositie gemaakt en dikwijls herhaald, dus ook door U, Mijnheer de Schepen. Uw eigen rekening '85 bewijst dat Alleen de Gewone Dienst in beschouwing geno men is het boni op uw rekening namelijk t.a.v. '84 slechts met 85.507 F teruggelopen en dit ondanks het feit dat de personenbelasting constant behou den bleef op 6%. Bij de bespreking van de Begro ting 1984 had onze SP-fractie zich krachtig verzet tegen uw besluit om deze belasting op te trekken naar 7%. Uw eigen rekening '85, Mijnheer de Schepen, bewijst dat deze maatregel nooit nodig is geweest tenminste tot nog toe Inderdaad, uw rooms-blauwe geestesgenoten uit de Wetstraat-Brussel hebben ook de lokale bestu ren niet uit het oog verloren bij het opstellen van (Lees verder op pagina 2)

Denderklok | 1986 | | pagina 1