d e zin üms Raad szitti ng EDIT O RI AAL Zestigste Jaargang Vrijdag 5 september 1986 VAN 26 JUNf 1986 Een warme politieke na-zomer. Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Ninove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement: 700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. 26.1) Voorstel van dhr Daumerie tot het aanvaar, den van een motie i.v.m. de discriminerende verdeling van het Gemeentefonds t.o.v. de Vlaamse Steden en Gemeenten. Dhr Daumerie De verdeling van de kredie ten van het Gemeentefonds is zeer nadelig voor de Vlaamse en voor de Brusselse steden en ge meenten. De verdeling van deze kredieten tussen de 3 Gewesten geschiedt op grond van artikel 78 van de wet van 5 januari 1976 betreffende de bud gettaire voorstellen 1975 - 1977, dat verwijst naar artikel II van de wet van 1 augustus 1974 tot oprich ting van gewestelijke instellingen in voorbereiding van de toepassing van artikel 107 quater van de Grondwet, zoals gewijzigd bij de wet van 9 argustus 1980, volgens een drievoudige verdeelsleutel 1/3 wordt verdeeld in verhouding tot het aantal inwoners van eik Gewest, 1/3 in verhouding tot de oppervlakte van elk Gewest, 1/3 in verhouding tot de opbrengst van de per sonenbelasting van elk Gewest. Voor het jaar 1985 bedroeg het aantal in de globale dotatie in het Gemeentefonds voor het Gewest Vlaanderen 52,64% voor het Gewest Wallonië 39,40% voor het Gewest Brussel 7,96% Deze verdeelsleutel is nadelig voor de gewes ten van de Gewesten Vlaanderen en Brussel, we gens het in aanmerking nemen van het criterium van de oppervlakte van het gewest, daar verhou dingsgewijs met Wallonië deze beide Gewesten een kleine oppervlakte hebben. In 1985 bedroegen de ontvangsten uit het Ge meentefonds per inwoner in het Gewest Vlaanderen 6.411 F in het Gewest Brussel 5.587 F in het Gewest Wallonië 8.469 F Daaruit blijkt dat het aandeel per inwoner in het Gewest Vlaanderen 24,4% en in het Gewest Brussel 34,1% lager ligt dan in het Gewest Wallo nië. Het is dan ook niet verwonderlijk dat reeds meerdere wetsvoorstellen ingediend werden om hierin verandering te brengen zie voorstellen van de parlementsleden Cardoen, Galle, Temmerman en Weckx. Het Gemeentefonds werd ingesteld ter vervan ging van een aantal fiscale bevoegdheden die aan de gemeenten onttrokken werden. Daarmede reke ning gehouden, is het aangewezen dat de verdeling van deze kredieten gebeurt volgens een fiscaal cri terium en inzonderheid overeenkomstig dc op brengst van de personenbelasting. Dat is trouwens in overeenstemming met het huidige regeerakkoord, dat om. een grotere financiële verantwoordelijkheid van de gemeenten beoogt. Anderzijds is voor de Gewesten Vlaanderen en Wallonië de voorbereidende gewestvorming vervan gen door de wetten van 8 en 9 augustus 1980 tot hervorming van de instellingen. Volgens deze wetten is het gemeentelijk beleid een gewestelijke bevoegd heid, meer bepaald de administratieve voogdij als mede de verdelingscriteria van de geldmiddelen van het Gemeentefonds. Het beginsel van de responsabi- lisering van de provincies en van de gemeenten moet ook gelden voor de Gewesten. Dat betekent eigen financiële en fiscale verantwoordelijkheid. Dat wordt het best verwezenlijkt door toebedeling van de in het Gewest geinde belastingen, en daarvoor komt hoofdzakelijk de personenbelasting in aanmer king. Daarbij kan aangestipt worden, dat de huidige verdeelsleutel van de kredieten van het Gemeente fonds onder de Gewesten gebaseerd is op een ave rechtse solidariteit. Inderdaad, het is in aiie Gewes ten zo, dat het niveau van de uitgaven van de ge meenten stijgt naarmate de bevolkingsdichtheid gro ter is; dus in omgekeerde verhouding staat tof de oppervlakte. De verdeling van de geldmiddelen bin nen het Gewest Vlaanderen en binnen het Gewest Wallonië houdt daar trouwens rekening mede. Met deze eerder technische uitleg van het pro bleem wou ik er bij u allen met welke politieke over tuiging dan ook op aandringen bij uw parlements leden nogmaals een aantal wetsontwerpen los te weken om aan deze onrechtvaardige verdeling een einde te maken. Om de aandacht van de hogere overheid alvast op dit probleem vast te pinnen in de nabije toe komst, wilde ik vanuit deze Raad graag voorliggende motie indienen in de vorm van een gemeenteraads besluit dat met unanimiteit wordt ingediend vanuit Ninove. Waarvoor van harte dank van de VU-fraktie. Dhr Torrekens Uw motie lag hier al klaar op de vorige zitting. Een gemeenteraad kan het Ge meentefonds geen aanwijzingen geven. Met 'n brief in de zin zoals u komt te zeggen kan wel aange drongen worden bij de Vereniging van Steden en Gemeenten. Bovendien* kan ook iedereen bij zijn eigen mandatarissen aandringen op herziening van deze verdeelsleutel. Dus geen eigenlijke motie zelf. Dhr Daumerie Een eigenlijke motie is inder- overheid. En Minister Waltniel, gemeenteraadsllid, is ons hierbij een goed gezelschap. Dhr Schorreel Wij zijn akoord met het prin cipe. daad niet nodig. Het is onze bedoeling dat voor deze kwestie ook wordt aangedrongen bij de hogere 26.2) Voorstel van dhr Daumerie tot uitbreiding van de dienstverlening aan de bevolking, meer be paald de uitbreiding van het containerpark pa pier. Dhr Daumerie Wat in de voorgaande coalitie als een zeer gewaardeerde dienst aan de Ninoofse bevolking werd uitgewerkt, wordt nu weer stelsel matig afgebouwd door de huidige coalitie van CVP. PVV. Als ik u daarbij nog vertel dat de selectieve ophalingen van glas en papier indertijd nog een aardige stuiver in de Ninoofse stadskas lieten rin kelen, dan begrijpt u evenmin als ik nog waarom (Lees verder op pagina 2) 196. Wij hoeven ons geen illusies te maken. Deze maand wordt er al vast en zeker één van sociale onrust. Niet dat wij er staan voor te trappelen. In tegendeel. Maar als realisten maken wij ons geen illusies over de bedoeling van socialisten. Het is duidelijk dat wanneer de oppositie-bewe ging er in de komende maanden niet in slaagt het door de regering tijdens de zomermaanden uitge vaardigde pakket besparingsmaatregelen in het ka der van het Pinksterplan te kelderen, ze voor nog langere tijd vastgespijkerd blijft in de oppositie. In tegenstelling tot de V.U. wil de SP een re geringspartij zijn. Na vijf jaar oppositie heeft zij meer dan wie ook nood aan opnieuw aan de vlees potten te zitten. Zeker in een tijd dat jobs schaars zijn is het heel belangrijk om op dat vlak aan dienst betoon te doen. De SP droomt van een scenario zoals rond de fameuze eenheidswet uit de jaren vijftig met het onderwijs als speerpunt van de strijd om de rege ring te kelderen en zelf aan de macht te komen. Willen de socialisten het scenario uit die tijd blijven volgen, dan zullen zij ook de regeringsmaat regelen van deze zomer achteraf moeten overnemen en goedkeuren. Zo is het tenslotte met de eenheids- wet ook gegaan... Indien de regering in de komende weken er zou onderuit gaan zou de SP bij een meerderheids wissel trouwens geen andere keuze hebben de cen ten van de Staat zijn op en er is zelfs meer geleend dan mogelijk was. Er moet nu worden bespaard. Want zelfs de socialisten zijn er zich van bewust geworden dat extra belastingen voor niemand nog aanvaardbaar zijn. En dat wil toch al veel zeggen. De socialisten zitten echter nog lang niet in de regering. Stakingen en vooral betogingen van grote omvang maken misschien nog indruk maar hebben steeds minder direkte invloed. Toen vroe ger het openbaar vervoer werd platgelegd lag in derdaad het hele land lam. Nu is het van heel wat minder betekenis. Zelfs voor een lamgelegde post bestaan er nu alternatieven. Het is op de rand van het tragi-komische. De staking van een openbare dienst hindert voor het grootste gedeelte enkel andere openbare dien sten en de mensen die er werken. Onschuldige slachtoffers zijn dan wel de pendelaars die plots in Brussel komen vast te zitten. En dan spreken wij nog niet van de (overdreven) negatieve indruk die men van ons land in het buitenland krijgt. Het is wel zo dat een lang volgehouden blok kade van het openbaar vervoer het land en met na me de ekonomie op de knieën kan krijgen. Op de privé-sektor moet men echter hoe langer hoe min der rekenen om de boel op stelten te stellen. Daar weet iedereen, van de direkteur tot de loopjongen, (Lees verder op pagina 2) w

Denderklok | 1986 | | pagina 1