Wa ams en Bouwpremies voor Vlaanderen vastgelegd Zestigste Jaargang Vrijdag 12 september 1986 STUDIEFONDS een studielening voor uw kinderen GEEN RADiOTAKS MEER Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement700 F- Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Het stelsel van de bouwpremies wordt helemaal op een andere leest geschoeid dan tot nu toe. De principes van de nieuwe regeling het inkomenspla- fond wordt lager maar er zijn aanpassingen voor zien aan de gezinsgrootte, de premie zelf wordt groter naarmate het inkomen van de aanvrager lager is. Op die manier wordt de bouwpremie meer een sociale tegemoetkoming voor de mindergegoeden maar verliest hij aan waarde als instrument voor het aanzwengelen van de bouwbedrijvigheid. De reacties vanuit de bouwnijverheid zijn er dan ook van ontgoocheling en ontevredenheid, nu de be dragen van de nieuwe premies definitief zijn goed gekeurd. De Minister van Huisvesting heeft in de rege ringsverklaring echter de duidelijke opdracht gekre gen een huisvestingsbeleid te voeren dat in de eer ste plaats ten goede komt aan de minstbegoeden en dat gezinsvriendelijk is. Vandaar verlaging van het inkomstenplafond van 1 miljoen naar 850.000 F en verhoging van de basispremie van 250.000 F naar 265.000 F met 20% daar bovenop voor het eerste kind, 25% voor het tweede en 35% voor het derde en volgende kinde ren. Deze basispremie wordt echter maar volledig uitgekeerd aan aanvragers die niet meer dan 400.000 F gezamenlijk netto belastbaar jaarinkomen hebben, twee jaar voor de aanvraag. Dit bedrag ligt 40.000 F hoger voor gehuwden en nog eens 40.000 F per kind ten laste. Aanvragers met een inkomen dat tussen deze 400.000 F en 850.000 F ligt, krijgen een premie volgens de formule 465.000 F min de helft van het inkomen. Dit inkomen moet dan wel eerst vermin derd worden meit 40.000 F voor gehuwden en nog eens 40.000 F per kind ten laste. GEEN VIERKANTE METERS MEER De woning zelf waarvoor de premie wordt aan gevraagd dient het enige eigendom te zijn van de aanvrager. De omvang van de woning wordt voor taan niet meer berekend in bewoonbare en niet- bewoonbare oppervlakte maar in volume. Voor een appartement mag dat 300 m3 bewoonbaar en 450 m3 in totaal zijn, voor een eensgezinswoning één derde meer, telkens gemeten binnen de afgewerkte muren en vloeren. Daarbij komen 20 m3 of 25 m3 (voor resp. appartementen of huizen) per inwonend kind of grootouder en 40 of 50 m3 wanneer het gezin nog geen tien jaar gehuwd is. Er zijn ook minimumafmetingen voorzien waarbij 80 m3 voor een appartement het absolute minimum is. De aanvrager moet de woning zelf betrekken en mag gedurende vijf jaar noch vergrotingen uit voeren noch de woning verkopen of verhuren. De premie moet ten laatste 6 maanden na het betrek ken van de woning aangevraagd worden en de aan vraag is gedurende drie jaar geldig dan moeten de ruwbouwwerken voltooid zijn. Een tweede premie kan niet toegestaan worden binnen de 15 jaar na enige andere premie, tenzij bij onteigening. De formulieren nodig voor het bekomen van de aanvraag zijn volgens de Minister nog te inge wikkeld en tegen het najaar zal in de papieren rompslomp enige vereenvoudiging worden doorge voerd. Door deze nieuwe bouwpremies zal ongetwij feld het aantal uit te betalen premies verminderen en gegadigden die volgens het vroegere stelsel zon der problemen een royale premie kregen, zullen in deze nieuwe regeling een veel kleinere of helemaal geen premie meer krijgen omdat hun inkomen te hoog ligt. Het geld zal echter wel daar terechtko men waar het meest nodig is bij de grote gezinnen met lage inkomens, die toch een woning willen ver werven. TOCH STEUN AAN DE BOUWSECTOR De steunmaatregelen voor de bouwsector ko men echter van uit de fiscale hoek. De BTW op. bouwwerken is, zoals bekend, sinds 1 augustus van de (voorlopige) 6% op 17% gebracht. Dat is niet bepaald een stimulans voor de bouw, maar de Mi nister van Financiën heeft een aantal andere maat regelen uitgewerkt. Zo zullen bouwwerken ter ver betering, herstelling en onderhoud van woongebou wen, uitgevoerd door erkende aannemers, onder worpen blijven aan de BTW van 6%. Wie een hypo thecaire lening aangaat, zal de interesten daarvan, binnen zekere perken, mogen aftrekken van zijn bel lastbaar inkomen, ook wanneer het om vernieuw bouw gaat tegen 6% BTW. Dit geldt voor leningen tot 2 miljoen 600.000 F naargelang van het aantal kinderen in het gezin of 1.300.000 F ingeval van ver nieuwbouw. Ook de kapitaalsaflossingen van lenin gen voor de aanschaf van middelgrote woningen worden voortaan aftrekbaar tot 2 miljoen F. Tenslot te kunnen bij een wederverkoop binnen vijf jaar 3/5 van de registratierechten terugbetaald worden. Het tijdstip is aangebroken om de nodige do cumenten aan te vragen voor het bekomen of her nieuwen van een studielening Het Studiefonds kent leningen toe om de ge zinnen een financiële hulp te verlenen bij het be kostigen van de studies van hun kinderen. De leningen zijn bestemd voor gezinnen van de Belgische nationaliteit of van een EG-lidstaat waarvan de ouders in België arbeid verrichten. Het gezin moet 3 of meer kinderen hebben of tegelijk gehad hebben. Studenten geboren in 1971 of vroe ger, komen in aanmerking indien zij dagstudies met vollledig leerplan van de Nederlandse taalrol volgen en in hun vorig schooljaar slaagden. De te ontlenen bedragen gaan van 7.000 F (ex tern secundair onderwijs) tot 35.000 F (universitair pensionstudent). De leningen worden uitbetaald in twee schijven: een eerste bij het begin van het schooljaar, een tweede vanaf maart. De terugbetalingen gebeuren in halfjaarlijkse afkortingen gedurende tien jaar, de afbetaling mag echter ook over een kortere periode gebeuren. Er wordt bij aflossing rekening gehouden met de intrest van 7,5% (gezin met 3 kinderen) per jaar, berekend over het resterende kapitaalsaldo, en een kleine vergoeding voor beheerskosten. Op eenvoudige aanvraag per brief of telefoon worden een uittreksel uit het reglement en de nodi ge formulieren ter beschikking gesteld. Alle verdere inlichtingen op volgend adres Studiefonds, Troonstraat 125, 1050 Brussel tel. (02) 513 91 70. Vanaf januari 1987 zal er geen radiotaks meer moeten betaald worden. Wie echter denkt dat de fiscus het niet meer de moeite vindt om de luttele honderden frankskes die er aan radiotaks moesten betaald worden, te innen, heeft het verkeerd voor. De taks zal voortaan tesamen met de televisie taks worden geind. Ook wie geen radio heeft maar helemaal verslaafd is aan de televisie, zal dus voor taan ook radiotaks moeten betalen. De Minister, in dit geval Mevrouw Dhondt-Van Opdenbosch, rekent dat iedereen die een televisie toestel heeft ook wel een radio in huis zal hebben. Er wordt niet aan gedacht dat wie geen televisie heeft wel een radio kan hebben. En gaat er geen gediscrimineerde Belg opstaan die naar de rechter stapt omdat hij wel radiotaks moet betalen en zijn niet TV kijkende buur niet We zullen het afwach ten. In elk geval moeten de houders van een auto radio nog altijd apart betalen voor hun toestel. En er zal een jacht geopend worden op de TV-zwart- kijkers. Hoe dat in zijn werk gaat gaan is nog niet beslist maar het nachecken van de abonnees van de kabelnetten zal al een eerste middel zijn. Volgens de wet mogen de TV maatschappijen echter geen klanten aansluiten vooraleer ze nagegaan hebben of die wel hun televisietaks hebben betaald. Wat er ook van zij, de verwachting is dat de operatie afschaffen radiotaks een half miljard meer in de staatskas gaat brengen. De kosten van het innen zullen in elk geval wegvallen, de administratie van de nieuwe aankopen van radiotoestellen ook. Betekent het geen winst voor de gewone bur ger, voor de fiscus dus wel.

Denderklok | 1986 | | pagina 1