k rist en ^/o.Q U]5 6 \J Q(V LOOPBAAN ONDERBREKEN Raad szitting Zestigste Jaargang Vrijdag 19 september 1986 Pensioen SOCIAAL TELEFOONTARIEF VAN 18 SEPTEMBER 1986 Drukker Uitgever PAUL LUYSTERMAN Koepoortstraat 10 9400 Nlnove Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 Prijs voor Jaarabonnement /00 F Prijs per nummer: 15 F. VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Einde 1986 zou normaal een einde gekomen zijn aan een soort van experiment binnen de so ciale herstelwet de fakultatieve loopbaanonderbre king met gedeeltelijk behoud van loon. Het wets besluit van 4 juli jl. heft de tijdsbeperking ov. Van nu af aan kan elke werknemer, zo hij of zij dat ver langt, de loopbaan voor zekere tijd onderbreken, en wordt daar ook nog in zekere mate voor vergoed. Voor wie het wil proberen, bv. om er eens lek ker uit te zijn, of omwille van familiale redenen, of bijvoorbeeld om extra te gaan studeren, zetten we de diverse mogelijkheden op een rijtje. Primo: het kan zowel voltijds als deeltijds, en als de onderbreking er op zit, kan de gewone akti- viteit zonder meer worden hervat. Wel valt onder scheid te maken tussen gesalarieerden in de parti- kuliere sector, in overheidsdienst en in het onder wijs. Privé.sector Hier kan de loopbaan niet worden onderbroken zonder toestemming van de werkgever, zowel voor voltijdse als voor deeltijdse pauze. In ieder geval voor betrokken periode vervangen worden door een moet de werknemer die zijn loopbaan onderbreekt, volledig werkloze of daarmee gelijkgestelde. Voltijds bedraagt de vergoeding 10.504 F per maand. De onderbreking moet wel minstens een half jaar duren, en ten hoogste een jaar. De werk nemer kan, steeds mits de instemming van de baas, de loopbaan meer dan eens onderbreken, maar al les samen niet meer dan vijf jaar. Deeltijds kan ook dus nog maar halve dagen werken. In dat geval bedraagt de vergoeding 5.252 F per maand. Het recht op ziekte- en invaliditeits- uitkeringen en op kinderbijslagen blijft gehandhaafd. Werknemers die ouder zijn dan 50 jaar krijgen, zo ze verkiezen halftijds te werken, en zulks voor de eerste keer doen, een vergoeding van 10.504 F per maand. Openbaar Ambt Voor ministeries en parastatalen gelden dezelf de termijnen en vergoedingen als voor de privé- sector, maar hier is de onderbreking een recht: toestemming van de directie is niet vereist. Werknemers bij de lokale besturen (provincie, gemeente, OCMW, communales) kunnen eveneens aanspraak maken op loopbaanonderbreking, maar het is de betrokken overheid die beslist welk stelsel wordt toegepast privé dan wel openbaar. Onderwijs Mutatis mutandis ook hier dezelfde voorwaar den en vergoedingen, op voorwaarde echter dat be trokkene in zijn of haar funktie kan worden vervan gen, want in verreweg de meeste gevallen allicht geen moeifijkheden kan opleveren. Opgelet De deeltijdse onderbreking geldt eveneens voor openbaar ambt en voor onderwijs, maar voor werk nemers bij de lokale administraties is zulks niet het geval zo zij voor het partikulier stelsel opteren. Anderzijds is het zo dat de onderbrekingsver goeding mag worden gekumuleerd met alle inko mens die betrokkene totdusver genoot bovenop het salaris de vergoeding wordt daardoor niet vermin derd. Voor de pensioenrechten liggen er evenwel een paar addertjes onder het gras. Geen problemen voor de eerste 12 maanden van voltijdse onderbreking. Maar voor de eventueel volgende onderbre kingsperiodes gelden een paar restrikties. Werkne- mer(sters) met een kind van minder dan 6 jaar ten laste kunnen ten hoogste twee jaar extra onderbre king krijgen, maar voor bijkomende periodes (dus na drie jaren) dient de pensioenbijdrage persoonlijk betaald. Plus dit de tijd van onderbreking die gelijk wordt gesteld met effektieve arbeid mag niet langer duren dan de periode van werkelijke arbeidspresta tie over de hele loopbaan. Wat de deeltijdse onderbreking betreft worden werknemers onder de 50 jaar beschouwd als deel tijdse werknemers, dit voor het pensioen. Wie meer dan 50 jaar oud is wordt als voltijds werknemer be schouwd voor de pensioenregeling, ook al werkt hij of zij gedurende de toegelaten tijd halftijds. voor minstens 80% gehandicapt zijn. Dit moet blijken uit een administratieve of gerechterlij- ke beslissing alleen wonen of samenwonen, hetzij met ten hoogste twee personen, hetzij met bloed- of aanver wanten van de eerste of tweede graad. Zowel voor bejaarden als gehandicapten is verder vereist dat zij niet wonen in een hotel, een rusthuis of een andere vorm van gemeenschapsleven ze houder zijn van slechts één aansluiting op het telefoonnet de telefoon installatie uit ten hoogste twee enkelvoudige of aan de handicap van de houder aangepaste telefoontoestellen bestaat het bruto- inkomen van de aanvrager, in voorkomend geval ver meerderd met het bruto-inkomen van de personen die met hem samenwonen, mag een bepaald bedrag niet overschrijden. Het bedraagt momenteel 356.115 F, verhoogd met zoveel maal 65.926 F als er personen zijn die met de aanvrager samenwonen. Voor verdere inlichtingen en aanvrfcgen kan men zich wenden tot de telefonische klantendienst van de RTT. Bel gratis het nummer 990 of een van de telefoonwinkels van de RTT. Het sociaal telefoontarief is een verminderd ta rief dat aan bejaarden of gehandicapten wordt toe gekend. De aansluitingskosten bedragen dan 2.350 F i.p.v. 4.700 F, het tweemaandelijks abonnementsgeld respektievelijk 383, 317 of 260 F, naargelang men woont in een grote, middelgrote of kleine zone. Voor de binnenlandse gesprekken hebben de gebruikers van het sociaal telefoontarief recht op veertig gratis tariefeenheden per twee maanden. Tevens genieten zij vrijstelling van de twee maandelijkse forfaitaire kostendekkingssom. De bejaarde moet de leeftijd van tenvolle 70 jaar bereikt heb ben alleen wonen of samenwonen met ten hoog ste twee personen die ten volle 65 jaar oud zijn. Mogen eveneens met de begunstigde samen wonen zijn kinderen en kleinkinderen die nog geen 18 j. oud zijn. De kleinkinderen moeten bovendien wees zijn van vader of moeder of bij gerechtelijke beslissing aan de grootouders zijn toevertrouwd. De leeftijdsgrens geldt niet voor die kinderen en klein kinderen die voor minstens 66% gehandicapt zijn. De gehandicapte moet de leeftijd van ten volle 18 jaar hebben be reikt De Gemeenteraad van Ninove vergaderde op donderdag 18 september en behandelde in open bare zitting de volgende dagorde Dienst Ruimtelijke Ordening. 1) Sportinfrastruktuur «De Kloppers» Voorlopi ge goedkeuring onteigeningpian en tabel der grondinnemingen. 2) Stadseigendom gelegen Dreefstraat 21 te Nino, ve Opheffen openbare bestemming Goed. keuring openbare verkoop. 3) Buurthuis «Pallieter» te Outer Goedkeuring aanpassings- en verfraaiingswerken van de om. geving. 4) Stedelijke sporthal Overdekken fietsenstal. ling Goedkeuring ontwerp Bepalen van wijze van gunnen der opdracht Goedkeuring voorwaarden. 5) Aankoop bijkomend meubilair en materiaal nieuw stadhuis Goedkeuring Bepalen van wijze van gunnen der opdracht Goedkeuring voorwaarden. Dienst Openbare Werken. 6) Aanleg riolering eh fietspad langsheen de Aar. de weg te Outer Herstelling betonverharding Principiële 'goedkeuring Uitbreiding op dracht. 7) Wegen, en rioleringswerken langsheen de Roe te Pollare Goedkeuring principe Machti ging aanstellen ontwerper Goedkeuring (Lees verder op pagina 2) T^'nó wee/<t",

Denderklok | 1986 | | pagina 1