HET O.C.M.W.-NINOVE GROEIT EN BLOEIT i Raadszitting Zestigste Jaargang Vrijdag 5 december 1986 VAN 23 OKTOBER 1986 Drukker Uitgever Prijs voor Jaarabonnement 700 F PAUL LUYSTERMAN Prijs per nummer 15 F. Koepoortstraat 10 9400 Ninove - Tel. (054) 33 27 27 - Prk. 000-0478685-87 VERSCHIJNT IEDERE WEEK. Onder impuls van Voorzitter Johny Timmermans en zijn Raad ging het er in de laatste weken druk aan toe in het OCMW te Ninove. XXX Op woensdag 29 oktober jl. had er een vergade ring plaats op vrijwillige basis, tussen de heer Voor zitter van de OCMW-Raad en de heer Voorzitter van Teledienst Ninove. Een heei vruchtbare vergadering ten andere, waaruit vooral naar voren kwam dat er een nijpend tekort is aan allerhande welzijnswerk te Ninove. Dit tekort is misschien niet zo groot, maar er is zeker een groot gebrek aan kennis van hun bestaan e n welke aktiviteiten, en een even groot gebrek aan samenwerking ervan tussen de verschillende bestaande dien sten. Daarom nam de Voorzitter van de Raad OCM W - Ninove het initiatief om een overlegcomité op te richten, hetwelk alle bestaande welzijnswerken uit Ninove zou groeperen om aldus tot een betere en ruimere samenwerking te komen, dit ten dien ste en ten gunste van de Ninoofse bevolking. XXX Sedert enkele maanden is er een dienst bud getbegeleiding opgericht bij het OCMW-Ninove. Er worden de laatste jaren steeds meer en meer alarmerende berichten verspreid in de krant, TV en radio over mensen die hun schulden niet meer kunnen aflossen. Slogans zoals «Vandaag gebeld, morgen geld» «goedkope leningen» «verbruikerskrediet» het lijkt allemaal zo eenvoudig te gaan, doch de moeilijkheden die ze meegrengen bij het niet-meer- kunnen-afbetalen zijn dikwijls onoverzichtelijk. Deze variëren van beslag op loon, beslag en verkoop van meubelen, beslag en verkoop van on roerende goederen. Hoe komen mensen in zulke situatie terecht Verschillende oorzaken zijn moge lijk overbesteding door bv. impulsief koopgedrag, mensen die er een té hoge levensstandaard wil len op na houden, abrupte inkomensdaling door bv. ziekte, werk loosheid, echtscheiding, onregelmatige inkomens, zodat een vast patroon voor uitgaven en inkomsten ontbreekt, zwakbegaafden, mensen die zich gemakkelijk la ten beinvloeden door reclame, leurders, enz... DE oplossing voor deze «ellende op krediet» ligt niet voor het grijpen. Sedert december 1985 zijn door het Ministerie van Volksgezondheid en Gezin maatschappelijke werkers aangeworven in het projekt «Budgetbege leiding». Ook in het OCMW-Ninove is deze dienst opgericht vooral om mensen te begeleiden die met financiële kredietmoeilijkheden te kampen hebben. Welke hulp kan er verwacht worden van, de dienst «Budgetbegeleiding» gezinnen en alleenstaanden begeleiden in het beheer en besteding van hun budget, het doel van de budgetbegeleiding is de cliënt, die zich in schulden bevindt, en niet rondkomt met zijn inkomen, bewegen naar het goed be steden van zijn inkomen via het «leren budget teren», de uiteindelijke bedoeling is dat de cliënt na verloop van tijd alle schulden zelf betaalt en hij in staat is rond te komen met zijn inkomen: Budgetteren bestaat uit twee delen Planning er wordt als het ware een begroting opgemaakt voor een bepaalde periode waarbij zo wel met verwachte inkomsten als uitgaven rekening wordt gehouden. Dagelijks beheer men vergelijkt wat er reëel gebeurt met de planning. Het is een vorm van con trole op de planning. Voor inlichtingen kan men zich steeds wenden tot de budgetaienst van het OCMW-Ninove, Burcht straat 46 tel. (054) 33 17 41 en 42 XXX BEJAARDENBELEID Deze periode wordt gekenmerkt vooral door het in de bloempjes zetten van de inwoners van beide rustoorden en in het dienstencentrum «'t Fontein tje» te Okegem. Zaterdag 15 november jl. in de namiddag open de Voorzitter Johny Timmermans en zijn Raad «De Week van de Derde Leeftijd» door het uitdelen bij onze bejaarden in de rustoorden van een geschenk je, nl. een mandje fruit en dit jaar werden zelfs de patiënten 60-plussers van de Stedelijke Kliniek niet vergeten. Er waren ook animatiedagen nl. «Tijd van toen», wafelbak, pannekoeken, enz... In het dienstencentrum «'t Fonteintje», Fontein straat 35 Okegem ging een tentoonstelling door van teken- en schilderwerken van de Academie Plus-3 van Ninove. XXX De wet van 17 juli 1985 op de rustoorden voor ziet dat in alle rustoorden een bewonersraad moet opgericht worden, zo ook te Ninove en te Dender- windeke werd met een bewonersraad gestart. De wet bepaald dat de bewoners inspraak die nen te krijgen en dat iedereen de kans moet krijgen om zijn mening te uiten. Het doel van deze Raad is advies uitbrengen omtrent de zaken die de algemene werking van het rusthuis betreffen. Advies uitbrengen omtrent de accomodatie, de verzorging, de voeding, dagindeling, ontspanning. Iedere inwoner kan deel uitmaken van deze Raad. Zij vergaderen om de twee maanden en met succes Het verslag van deze bewonersraad wordt be sproken op het Comité voor Sociale Zaken en de Rustoorden en zodoende kan er aan bemerkingen al dan niet gevolg gegeven worden. In ieder rustoord hangt er ook een ideeënbus. Er wordt ook tweemaandelijks een tijdschrift uitgegeven «'t Weten Waard» met allerlei gegevens, rubrieken, aktiviteiten, kruiswoordraadsels, enz... In het dienstencentrum wordt een tweemaande lijks tijdschrift uitgegeven «Fonteindruppels». Momenteel wordt er ook gewerkt aan de reorga nisering van de maaltijdendienst ttz. de mogeMjkheid onderzoeken om over te schakelen naar de bede ling van warme maaltijden (momenteel zijn het diep vriesmaaltijden). XXX Inderdaad, het OCMW-Ninove groeit en bloeit Een hartelijk proficiat aan Voorzitter Johny Timmer mans en zijn Raadsleden 25.2) Vraag van dhr Schorree! naar do gevolgen van het Pinksterplan van de Regering op de stads financiën en het OCMW voor de dienstjaren 1986 en 1987 en naar de maatregelen die het College zal nemen om aan deze bijkomende inspanningen tegemoet te komen. Dhr Schorrel Het Pinksterplan zoals dit momenteel door de meerderheid in het Parlement is goedgekeurd, voor ziet voor 1987 zo'n 195 miljard nettobesparingen in de overheidsuitgaven. Daarbij heeft de regering er opnieuw voor geopteerd om een belangrijk deel van deze besparingen te real iseren op rug van andere instanties. Zo zullen gewesten en gemeenschappen vanaf 1987 hun dotaties verminderd zien met bijna 7 miljard of dus zowat 4,2 miljard voor Vlaanderen. Maar de belangrijkste afwenteling van de be- sparingslast gebeurt nogmaals op de GEMEENTEN en de OCMW's. Tal van maatregelen uit het Pinksterplan zul len vele gemeenten hard treffen 1) Niettegenstaande het Gemeente- en Provin ciefonds de jongste jaren reeds vele malen en op verschillende manieren «gesaneerd» werd, wordt de dotatie met zo'n 6,7 miljard verminderd. De gemeen ten zullen hierdoor reeds in 1986 voor zo'n 370 mil joen minder krijgen dat vorig jaar, terwijl de rest in 1987 zal vallen. Dit zal dus ook voor Ninove een aantal miljoenen minder te ontvanger, betekenen namelijk zowat een 600.000 F minder in 1986 (0,5%) en in 1987 zowat 9,6 miljoen F (6,5 tot 8 T). 2) Het gecumuleerde debetsaldo van de Om- slagkas voor Gemeentelijke Pensioenen bij de (Lees verder op pagina 2) ^/acims 6^

Denderklok | 1986 | | pagina 1