N° 2. Zondag 1 January 1870. 1st6 Jaergang. WEREL YKSCH NIEUWSBLAD. BERIGT. NIEUWJAARSBEDE. Oorlogsberigten. De Dorpsduivel De persoonen welke «lees nummer niet zullen weder- zendenzullen gehouden worden als inseliryvers. Aelst 31 December. Gazette van Aelst Het Bureel van liet bla«l is gevestigd in de Kapellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrnchtvry moeten toegezonden Worden. Abonnementsprys £5 fr. *sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men iiiscliryveii in al de poatkantooren, en voor do landelyke gemeenten by «1«» briefdragers. Met onverbiddelijke woede, Schudt d'oorlogstoortsdiaar vlammen neer.. Men zegt't is Gods wrekende roede T)ie slaat om zijn misprezen Eer Vier maanden reeds dreunt liet Te Wapen Door Frankrijk heen, door Pruisen wijd; Alleen zij, die op 't kerkhof slapen, Alleen, ach! zijn bevrijd. De zoete vree had 't staal doen roesten, Het botte zwaard hing aan den wand 't Bevel klonk hoog en allen moesten Vooruit!Voor wien?.. voor 't Vaderland! En moeders weenen: Hun echtgenoot, hun zoon is doqd; En arme kleine kind'ren stenen, Om 't karig stukje daaglijkgch brood! Met onverbiddelijke woede, Schudt d'oorlogstoorts haar vlammen neer.. Men zegt't is Gods wrekende, roede Die slaat om zijn misprezen Eer Keer af, keer van ons aller hoofden, Keer van ons duurbaar Vaderland, Van ons die steeds in U geloofden, Keer af, o Heer, uw straffend' hand! Wij toch, o neen! zijn niet vergeten Dat oorlof/, pest en duren tijd Al kwalen zijn, ons toegemeten Door d'hand van Hem die 't kwaad kastijdt. FRANKRYK. De mail* van Versailles is een moedig man. By de begrafenis van den franschen luitenant Godard, welke onlangs in deze stad plaets had, heelt M. Rameau de volgende redevoering uit gesproken Alvorens deze treurige doch roemvolle plegtigheid te eindigen, zuil gy my toelaten er twee leerzame pun ten uit te trekken. Het eerste, dat liet schoon is voor de verdediging van het Vaderland te sterven, want de vyand zelve brengt hulde aen een dergelyken dood. Het tweede, dat de overweldigings-oorlog goddeloos is: ja goddeloos! Wanneer de eeiic natie zich op-de andere werpt, door wie wordt hy gevoerd? Door de groote kinderen, welke fnen ongelyk heeft mannen te noemen, dewyl zy hun speelgoed breken, en daerna weenen omdat zy hetzelve gebroken hebben. Laten wy hopen, dat de vereenigde europische staten eer lang het princiep van don eerbied voor ligt levptftflj* eene gescbiedents uit onzen tyd. ('le VERVOLG.) Het was zondag middag. Onderdo schaduwryko lin den op den berg zou er gedanst worden. Toen de na middag-godsdienstoefening ten einde was, trok het halve dorp naer den berg. De optogl moest Margare- tlia's huisje voorby. Reeds des morgens had zy den woerd eencn wagen met eene tent, vaten bier, glazen en le\fmsniiddelen naer boven zien voeren. Nu riepen haer' de toonen der muziek aen 't venster. Daer kwam de optogt der dansers en danseressen door het dorp heen. Vooraen ging de muziek. Klarinetten en koper- jnstruinente waren met roodc linten versierd. De dansenden gingen paersgéwyze, met linten of bloem ruikers aen de muts of op de borst, de meisjes in haer zondagspak gedoscht. Welk eene vrolykheid heerschic hier reeds onder de jongeliedenHun gejuich overstemde zelfs de hel dere toonen der muziek. Digt achter de muziekanten ging de zoon des voor- naemsten landbouwers met zyne danseres, het was eert opgeschoten knacp van omstreeks twintig jaren, lly was de rykste van het gcheele dorp, waerom hem dan ook by alle vermakelykheden de eerste plaets werd ingeruimd. En hy zou die geëischt hebben, in dien de anderen hem die niet vrywillig hadden al'gc- staen, want hy was trolseh en heerschzuchtfg van aerd, en builen hem was er niemand in hel dorp, die by zulk een feest, de blanke daelders zoo ruim aen den mensch zullen proklamoeren en ondersteunen. De monschen zyn inderdaed op de wereld, niet om elkander te dooden, maer wel om elkander le bemin nen, te ondersteunen en het eens te zyn. Rysel, 24 dec. Het militaire verslag over de operatiën van Parys, van 21 december, zegtDo Franschen hebben verschillende stellingen in het oosten bezet, nd bet geschut der Pruisen tot zwygen gebragt te hebben. De admirael la Roncière heeft Bourget aen- getast, doch hy heelt er zich niet kunnen hou den. Na een hevigen aenval der batteryen van Poti- blon en Mesnil, bezette generael Ducrot .des avonds de pachthoeven Groslay en Grand- Drancy. Generael Trochu beeft met de troepen den nacht op deplaets van het gevecht doorgebragt. Het korps van admirael de la Roncière heelt groote verliezen geleden. De verliezen der an dere korpsen waren niet aenzienlyk. Sedert donderdag hoort men een lievig ge schut in de rigting van Noyon. Er is eene kleine vyandeïyke kolom in de om streken van Vervins aengekomen. By bet terugtrekken naer Amiens heeft de vyand de brug van Dour in de lucht laten sprin gen. Bordeaux,v 23 dec. Er bevinden zich slechts 1500 Pruisen te Rouaen. Men heeft in de Seine, in de omstreken van Duelair, twee engelsche vaertuigen laten zinken, ten einde de scheepvaert te belemmeren. Er zyn torpillen tusselien Djuclair en Rouaen geplaetst. De Pruisen hebben te Rouaen al de' entrepots en dokken uitgeplunderd. De vrysehutters en mobiele garden der Lagere- Loire, hebben gisteren 20 Pruisen gedood. Het gezamentlyke der depecjien bewyst, dat de vyand definitief van zynen marscli boven Tours afgezien beeft. Hy trekt naer Orleans terug; zyn aftogt sehynt zeer duidelyk te worden. i Lyon, 24 dec. Sedert den 19 deed de vyand 'geene hoege- naemde beweging, om de positiën van Gari baldi te Autun, Bligny, Arnay, Le Due en Epi- nay aen te vallen. Hy ontruimde teenemael den 21 december, Nuits. De Franschen verloren 1200 man; die der Duitschers zyn viermael zoo groot. Het f« ?est clei* elii'istenheïtl iai Frankryk. Eene vroolyke Kerstmis en oen gelukkig Nieuw- jaer is de eerste morgengroet, waermede mén elkander in vele landen der wereld op den eersten Kerstdag zegen wenscht. In lienduizende gezinnen van Engeland en Amerika vlamt de traditioneel groote houtblok op den haerd, en juichende kinderen dansen om den Kerstboom, en als de honderde lichtjes von kelen en lachende kleifien de.vroolyke gezichtjes op heffen en de armen uitsteken naer al dal schoons, dat hun toeschitterl van uit hel donker groen van den sjiftu'cbooig, dan gevoelen de ouden van dagen zich muziekanten of weerd op de schenktafel toewerpen kon. Hy had op Margarclha het oog geslagen en haer menigmaal verliefdewoorden toegefluisterd, wanneer hy haer alleen op hel veld of in het woud ontmoette, want niettegenstaende hare arme kleeding, waszy de schoonste van het dorp, maer op zulk een dag kende hy haer niet. Dat liet zyn trots hem niet toe. Geen enkelen blik wierp hy naer haer venster, toen de op togl voorby ging. Zy had zich achter in de kamer begeven, om niet gezien te worden, toch'ontging het haer niet, dat hy liet hoèfd met opzei afkeerde. De dochter van den dorpsschout ging aeir zyne zyde en hy zou zich gc- schaemd hebben het arme meisje le kennen. Een treu rige glimlach was voor een oogenblikop haergelaet zigthaer. Zy gevoelde dat hare armoede alleen de oor zaak daervan was. Eene menigte volwassenen en kinderen volgden den optogt. Toen alles voorby was, kwam Margnrelhn we der aen het open venster, zag hen na on luisterde naer de toonen der muziek, die zich nicer en meer in het dal verloren. Zy klonken zoo vrolyk en uitiokkend. Ook in haer kwam de tost op aen zulk eene vreugde, aen den dans deel te nemen. Zy was' nog jong en vreugdeloos scheen haer leven daerheen te zullen gaen. Wel kon ook zy den optogt volgen en naer het daiv sen zien; inUissehèn wist zy maer al te'zeker, dal nie mand haer in de rven der dansenden zou voeren. Slechts spot en hoon waren haer ten deel gevallen, als zy zich vroeger hy zulke gelegenheden onder de aenschotrwers gemengd had. De geheele feeslelykheid zou haer spoedig uil de ge dachten geweest zyn, indien niet nu en dan, naer dat de weg in hel dal heen liep, de toonen der muziek lot weer jong on jubelt het geheclo gezin ter core van liet schoonste feest van hetjaer. Hoe viert men dit jaer het Kerstfeest in Krankryk? Het Cesarisme heeft eenen boom geplant in Frank- ryk, welks doodende schaduw ellende en smart over het geheele volk gebragt heeft. De door den nacht wind voortgezwcepte vonken der wachtvuren rondom het belegerde Parys, en de vlammen van brandende dorpen verlichten den noodlottige!) boom, tervvyl het Kerstlied wordt aengeheven door tienduizenden van hare zonen beroofde moeders, door duizenden ge wonden, door vaderlooze kinderen en van alles ont bloot» gezinnen. Twéé natiën, bestemd om elkander te waèrdeeren, en aen elkanders zyde beschaving en verlichting ledoen zegepralen, wier gaven, deugden en talenten tc samen een schoon geheel uitmaken, de eene aanvullende wat aen de andere ontbreekt, heb ben-elkander in de laetste worsteling omvat, en putten alle middelen uit, die wetenschap en haet hun aen de hand doem om elkander to vermoorden en tc vernie len; en het hart krimpt van weedom samen, als men aen dien haet, jammer en ellende denkende, het lied der christenheid door de hooge tempelgewelven hoort klinken: Vredo op dc aerde, God heeft in den mensen behagen Bordeaux, 25 dee. (Officieel.) Eene depeche van generael Faid- herbc zegt Den'23 heeft de vyand ons van 11 ure voor middag tot 6 ure des namiddags slag geleverd. Wy bevonden ons in gunstige stellingen, aen den boord der Somme, tusselien Daours en Conly. Onze troepen hebben liet gevecht op eene bewonderenswaerdige wyze onderstaen. Gedu- renda den dag werden er dorpen ingenomen en hef ingenomen. Ten 5 ure was onze goede uitslag verze kerd, jdewyl onze infanterie den vyand met de bajonfiet teruggedreven had. Van vyf tot zesure hebbeli de Pruisen, van de duisternis gebruik makende, eenige dorpen der vallei bezet. M. Frederic Morin, prefekt der Saóne-e't-~ Loire, heeft het volgende berigt op de muren van Maeon doen aenplakken 20 december 1870. De valsehste en onrustwckkendsle geruchten wa ren gisteren verspreid en loepen heden nog, opzig- tens hel gevecht, hetwelk door generael Cremer te Nuits geleverd werd. Dc prefekt der Saóne-ct-Loiro heeft zich naer het toonccl der gebeurtenissen begeven, ton einde er nauwkeurige inligtingcn le nemen. Hy heeft de overtuiging bekomen, dat het gevecht tan Nuits, eene van de schitterendste daden van den véldtogt voor de franschc wapenen geweest is. Onze krygsmagten, door een dryinael talryker vyand en door eene ontzaggelyke artillerie, onder steund, aengetast, hadden onmiddellyk kunnen terug trekken. Zy hebben willen vechten. Zy hebben aen de Pruisen verliezen doen ondergaen, welke dryinael grooter waren dan de hunne; en het was slechts op het einde van het gevecht, na oenen tegenstand, welke hun lot de grootste eer verstrekt, dat dezen zich te Reaunc, anderen le Chagny gekoncentrcerd hebben. Op het tegenwoordige uer heeft de vyand, diep bedroefd door een gevecht, hetwelk hem zyne beste soldalen gekost heeft, den aenval niet durven hervat ten. FREDERIC MORIN. Be Chassepots. De dracht der chassepots is zoo groot, dat, wanneer men op zekere voorwerpen mikt, de kogels nog een haer doorgedrongen waren en zy niet vermoed had, dal ook Hendrik zich op den berg zou begeven om aen den dans deel té tremen. Hy had immers gezegd, dat hy ook eens, even als de rykerc knapen, he! leven ge nieten wilde, en sedert dien dag, was hy niet hy haur geweest. Terwyl zy, nog in gedachten verzonken, in de ne derige, kleine kamer zat was de optogt'-dp den berg aengekomen, en nu ving er een luidruchtig, vrolyk leven aen. De weerd uit het dorp had reeds zyne tont opgesla gen, cu een frissehe teug bier smaekte goed na den langen weg in den boelen zonneschyn. Onder de lin den bevond zich de dansplacls, en zoodra de muzie kanten slechts een weinig adem geschept hadden, moesten zy spelen. Lustig ging het toe. Ryna het gelu-ele dorp had zich op dén berg verzameld, en een digte kring van toe schouwers omringde de dansenden. De zoon des landbouwers was hot luidruchtigste en vrolyksle van allen; hy had hel hoogste woord hy den dans en alles schikte zich naer hem. De landbouwer en zynv vrouw stonden onder de toeschouwers en een glans van genoegen lag over hun aengezigt verspreid, daer zy hunnen zoon zoo vrolyk zagen. Hv was hun eenig' kind en hun tróts. Al hun rykdom zou hy eens erven, daerop kon hy zich nu reeds laten voorst aen, en de landbouwer verheugde zich dat zyn zoon zich onder zyne kameraden wist te doen gelden én dat hy zich niet gierig toonde, als hel er op aeukwam een kruik hier voor hen te betalen. Alleen en byna onbemerkt was Hendrik op den berg gekomen, lly had zich in de tent nedergezet en haes- tig eenige glazen hier gedronken. Hy wilde zich hens in eene vrolyke stemming brengen. Pucr'heirad hy de dansplaeis. Zyne wangen g'oèi- onmctelyken afstand vorder vliegen.Do soldaten welke op die wyze gedood zyn, maken een groot deel uil der verliezen, in de onlangs plaets gehad hebbende void- slagen. Alzoo heeft generael Breskoud, in hol tydverloop van eenige dagen, dry paerden onder zich gedood ge had, en generael Manteuflel twee. De vrees voor die kogels belet de ambuiansen, de gekwetsten te gaon opnemen voor dat de slag gansch geëindigd is. Zonder inzigt om hen te treffen, vliegen do franschc kogels over de pleinen met dooden en' gewonden overdekt, lang na dat de stryd zich op een onder punt heeft vor- plaetst. De gekwetsten zyn dus van de hulp ontbloot, welko men hun luid kunnen toedienen, indien men hun mot veiligheid konde naderen. Ongelukkig zyn de overlydens in de ambuiansen, niet altyd aen een to°v£d to wyten. Gedurende het go- vecht van Reteval toen een lid der ambulans van Ham burg, in eene kamer van het dorp, wacrheon men ze van liet slagveld had gebragt,de gekwetsten verzorgdo werd er oen geweerloop door liet venster gestoken, en de doktor werd in de vervulling van zynen pligt gedood. Yseljlic byzoaderliedon. Men schryfl aen den Daily-Telegraph: Over do franschc en (fuitsche gekwetsten, te Rcati- gency, ontvangen wy treurige berigten. Eene menigto soldaten, in de gevechten tusselien den groothertog en generael Chanzy gekwetst, zoudon van honger ge storven zyn. Men heelt er naer Beaugcncy overgevoerd, welke sedert dry dagen en dry nachten, zonder den of drinken, in hun bloed lagen le kermen. Te Beaugency, of in de naburige dorpen, zyn geeno levensmiddelen le krygon, hoeveel geld men er ook voor geven wil. Daer liggen )60 zwaér gekwetsten in den kelder van een Lrsulinnenklooster en evenveel in een klein theater. Elk huis bevat zes a twaelf dezer ongelukkigen; doch er is slechts één geneesheer om 700 gekwetsten te verzorgen. De stank is in vele hui zen onuilstaenbaer; do kanker en de verrotting zyn overal en velen der gekwetsten zyn reeds in gcdeelte- lyke ontbinding, alvorens te sterven. De kleine stad heeft een kort bombardement onder- ■■stnen; diennengaende is er my oone treurige opisodo verteld. Een franseh edelman uit do nnbyheid, een wezenlvke dienaer van het Roode Kruis, ofschoon hy er dc kentcekens niet van droeg, had zich aengoboden als ziekendiener, ten einde om dc gekwetsten te ver zorgen. Tydeas de gevechten had hy het hevigste ge schut getrotseerd, de gekwetsten der beide natiën in zyne armen wegdragende, onder ander een pruisisch soldaet, dien hy, voor de inneming der stad, in een byzonder huis verzorgde. Naesl het bod staende van zynen gekwetsten vyand, gaf do Franschman hem lp drinken, toon er eensklaps een kanonkogel door den muer drong en ontplofte. De gewonde werd niet door de stukken getroffen, maer den edelen Franschman werden de beide bee- nen afgeslagen; hy viel om niet meer op te slacn. De gekwetste Pruis gelukte er in uil hel bed le ko men en hy poogde hel bloedverlies van zynen weldoe ner te sielpèn. Men vond hein naest bet lyk zitten weenen. Bcstael er een meer roomryke dood? Havre, 25 dec. 7000 Pruisen, van Yvetot aengekomen, heb ben 5000 Franschen aengetast. Na een gevecht van twee uren is de vyand naer Amiens terug getrokken met een verlies van 200 man en een kanon. Wy hebben een lOOtal manschappen verloren. Alem;on, 25 dec. De beweging der Pruisen naer Parys wordt den. Vastberaden en zeker trad hy op. Hy was er op voorbereid, dal de knapen met wrevel op hom zouden noderzien, en had hel vaste besluit genomen zich daerom niet le bekommeren, liy wilde hun toonen dat hy zic.h niets minder achtte (ia i zy. Vol verrassing luid zich menig oog op hom gerigt. Melde nieuwe vest en de nieuwe klak op hot hoold zag hy er knap uit. Zvn donker oog overzag d,o plaets met snellen'blik. Zonder een woord te''spreken, ligtte hy lol groot de klak af, trad alstoen naer do muzie kanten én wierpeen geldstuk op de tafel voor hen, opdat zy eens dans zouden spelen. Geen der knapen had.het lol dus ver gewaogd een woord over zyn optreden te zeggen. Zy kenden zynt» meerdere kracht en hy zag er niet naer uit om met zich te laten spotten. Zy zagen nne'r George, alsof zv van hem verwachtten dat hy zich tegen den indringer zou verzetten. Ha! de dorpsduivel! riep deze luid. Sedert wan neer behoort hy in onzen kring? Hendrik hoorde deze woorden. De vlugligo bleek heid, die zyne wangen bedekte, verried bel. 'Nog bleef hy cellier bcdaerd, en hield zich ais of liy niéts'go- hoord had. Speelt óp! riep liy de muziekanten Ipe. Reeds grepen deze naer hunne instrumenten, toen George iiadorby Irad. Sedert wanneer hebt gy het regt met ons te dan sen? riep hy. Hier heeft eenieder dat regt, diode muziekanten betalen kan, antwoordde Hendrik, en niyh ge'.d is even zooveel weerd als hel uwe. Halia! do dorpsduivel pocht op zyn geld! riep Gèorge spottend. De knapoifin het rond lachten luid mede. Hendrik trilde van geweldige innerlyke amnio ;:iing.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1