8 January lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Oorlogsberigten, De Dorpsduivel 3. Zondag Aelst, 7 January. G-azette van Aelst „et Bureel ven het blad 1» geveatlgd In «le KaptUe.tr.et weer elle brieven, gelde», en«. vrechtvry moeten toegezonden worden. Abonnementsprya S fr. -ej-er., voorefbeteellmer. Voor den bulten bon men Ineehryven In n. de poetUentooren, en voor de Innde.yke gemeenten by de brier.lrnger.. FRANKRYK. Wat zal de toekomst vau Frankrvk zyn? De restauratie der Napoleons, hetgeen wel beoogd werd; de troonbeklimmingvan Chambord, of die van Orleans? Zal het de republiek zyn? Frankryk mist hiertoe iets wat noodzakelyk is, namelyk republiekanen; de terugkeer derBonaparten zou een eeuwige oneer zyn; Chambord schynt niet weinig mogelyk, en Orleans is moeilyk docli de laetsten hebben de meeste kans by eene troon- herstelling in Frankryk. Gansch dat deel der toekomst ligt echter nog in het diepste donker. Het nawee in Europa zal nog jaren duren. De samenleving is totael geschokt door de valsche denkbeelden en princiepen, die men in toepas sing heeft gebracht; een gansche omkeer zal er plaets hebben; men moet tot gezonde, billyke en rechtvaerdige denkbeelden terugkeeren, en onder dit opzicht denken wy aen Rome, aen het overrompelen van een vreedzamen Staet, het in palmen van wat als het oudste en heiligste recht der wereld bekend stond en wy vertrouwen, dat liet recht in zóó verre niet zal miskend bly- ven, dat een rooverkoning ongestraft den ver tegenwoordiger van het recht en waerheid, zal mogen uitplunderen en gevangen houden. Ja liet was wel een wonder voor hem die nog gelooft aen het recht, dat in 1870 die bandietery, namelyk de inpalming van Rome, zonder inter ventie kon gepleegd worden. En toch gebeurde het en waerom? Omdat, zooals wy liooger zeg den, velen dergekroonden hooptenmet dezelfde princiepen te bekomen, wat zy gaerne hebben zouden, vóór dat het wezenlyke recht weèr zyne intree in de wereld zal doen. O, voor de pauzelyke herstelling vreezen wy niet. Die zal, die moet komen, en liet huis van Savoye zal zvne straf niet ontgaen voor al zyn huichelen, plunderen, verkoopen en versjache- len; voor al hetonrecht dat liet pleegde om te bekomen wat het denkt zyne macht te zyn de italiaensche eenheid, die even bersten en scheu ren zal, als de zoo bloedig nagejaegde duitsche eenheid eens, door inwendige belangen, dreigt verdeeld te zullen worden. ÏNog 't eon en »t ander uit Parys. De houding, liet aenzien der paryzer bevol king schryft een kot-respondent van de Daily- News, (niet de gewone ingesloten), den 23 de cember, is bewonderenswaerdig en verdient allen lof. Niemand zou in de Paryzenaers van heden die van zes of zelfs maer vier maenden geleden herkennen. Zy nemen de ontberingen van het oogenblik als een noodzakelyklieid aen eene geschiedenis uit onzen tj'd. en lagchen met hun eigen dat zy alles zoo ge willig onderstaen. Er gaet niets om, want de mannen zyn op de wallen of op de wacht, en de vrouwen staen ge duldig by de slagterswiiikels le wachten tot het hare beurt is om f i kilogr. paerdenvleesch te ontvangen, het drydaegsche rantsoen voor een persoon. Er wordt niet tegen gepreuteld; zoolang er ossen- of schapenvleesch te krygen was, at men het; maer zoodra men zich met paerdenvleesch moest behelpen, verklaerde men dat het, met eene goede saus, boven alle ander vleesch te verkiezen was. Wy zyn, schryft hy verder, in den aenvang des winters, die ons plotseling en streng over vallen heeft. De regeering heelt hlykbaer de waerschynlykheidja de mogelykheid niet voor zien, dat wy in het saizoen van sneeuw en ys zouden ingesloten zyn en gebrek zouden kun nen krygen aen steenkolen en brandhout, an ders had zy er zeker in trachten te voorzien. Zy heeft nu beslag gelegd op sommige brand stollen hetwelk eene groote klimming in de pry- zen der andere ten gevolge heeft gehad. Cokes, steenkolen en mutsaerden zyn onder embargo. Partikulïeren zullen 5 ton steenkolen voor hun wintervoorracd mogen behouden; het overige moet, tegen een door liaet' bepaelden prys, aen de regeering worden afgestaen. Als devoorraed niet eerlyk wordt opgegeven, staet men bloot aen verbeurdverklaring van al les, zonder eenige schaêvergoeding. Steenkolen heeft men noodig voor de gazverliehting en de ballons, en de voorraed aen de gazfabrieken is nagenoeg uitgeput. De houtwerven zyn nog goed voorzien van brandhout, maer het tarief per 100 kilo stygt met den dag; de klanten moe ten het echter zelf laten halen en extra betalen voor het zagen der blokken. Dezer dagen bestelde ik eene vracht hout. De voerman zou het my thuis brengen voor 2 lr, extra. Hy liet echter myn hout in de straet staen, zeggende, dat zyn kameraed zou komen en het binnen vyf minuten boven in myne ka mers brengen. Hy kwam echter niet, want in- tusschen was er rappel geslagen en de man had zvn werk in den steek gelaten. Het kostte my nog 2 fr. extra om myn hout boven te krygen, dat middelerwyl, pro bona republica onnagezien gelaten, nog voor verscheidene francs in hoe veelheid was verminderd. Versehrlkkolyk Den 21 december zyn 26 rytuigen met ge kwetsten door Chatenais gekomen. Men zegt dat men, by hunne aenkomst, gezien heelt dat schier al die ongelukkigen iloodgevrozen waren. Wat ramp, wat verschrikkelyk lydenWat ver- antwoordelykheid voordie onmenschelyke oor logvoerders by God. Wat menseh, met geloof en hoop op een beter leven in het hart, zou met zoo'n verantwoordelykheid beladen, voor den laetsten regterstoel durven versehynen Niet minder verschrikkelyk Na den slag van Beaugency, zegt de Times <c In de amhulansen lagen de stervenden tus- schen de dooden.'Zoohaest deze laetsten waren weggenomen, kwamen er stervenden in de plaets. Afschuwelyke spooksels dwaelden hier en daer; zy hadden bloedig doorschoten kaken, half weggeschoten gezichten en toonden hunne afgryselyke wonden. Met teekens vroegen zy een weinig water om te drinken, hetwelk zy zelfs niet door de keel konden krygen. Officiers en soldaten, veteranen en soldatenkinderen „mekten een yselyk mengelmoes, éene onhe- schryllyke massa van lyders, en uit die massa stegen al de geluiden, al de toonen op, die er in de mensehelyke stem te vinden zyn. Hoeveel manschappen kan Frankryk op de been brengen? Deze vraeg wordt beantwoord door een der bladen, met het oog op de olli- eieele volkstelling van 1861, die tol grondslag gediend heeft voor de militaire wet van 1858. Ziehier wat uit deze statistiek is gebleken. Frankryk had in 1861 Jaer. Ongetrouwden. Getrouwden. 21 268,901 17,144- 22 269,552 52,860 23 247,875 52,891 24 218,077 77,179 25 213,632 94,909 26 189,864 105,456 27 161,539 124,952 28 137,033 145,948 29 114,280 158,671 30 115,323 193,861 Totael. 1,936,976 1,003,871 Alzoo, zegt het blad, hebben wy in 't geheel omstreeks 3 millioen mannen van 21 tot 30 jaer. Indien men nu een derde daervan aftrekt voor zwakken, gebrekkigen, afwezigen, enz., dan blyven er nog omtrent 2 millioen over. Voegt men hierby de manschappen van 30 lot 40 jaer die thans onder de wapens zyn, dan „wordt dit cyfer aenzienlyk verhoogd. Ook als wy de getrouwde mannen hoven de 25 jaer er buiten rekenen, zullen wy dus nog ruim 2 mil lioen overhouden en deze magt, mag wel vol doende aenzien worden, om den vyand uit het land te verdryven. En nu is nog in 't geheel niet gesproken van de jongelingen van 18 tot 20 jaer, die een totael uitmaken van meer dan 500,000 en waervan minstens twee derden tot den aktieven dienst opgeroepen zouden kunnen worden. Als men deze er by telt, kan men gevoegelyk de vaders van huisgezinnen boven zekeren leef- tyd te huis laten; want deze belmoren meestal tot de werkende klasse ot den landbouwenden stand, en voeden alzoo de nyverheid, die niet al te zeer verwaerloosd mag worden, vooral (2° VERVOLG.) II. Langzaem, het oog strak op den grond geslagen, verliet Hendrik de uitspanningsplaets. Onstuimige ge dachten doorkruisten zyn brein. Kuslig had hy zich hy de dansenden gevoegd. Hy had gemeend dezelfde rcglen te hebben'als zy, wanneer hy slechts betalen kon; maer het geld had hem niet voor hoon bewaerd. Hy rukte het geld uit den zak en wierp het van zich tot den laetsten penning. Waerom werd hy van jongs af door alle menschen met smaed en minachting bejegend? Slechts daerom, wyl hy in armoede en nederigen stand geboren was, wyl hy reeds in zyne eerste levensjaren zonder ouders, hulpeloos stond "inde wereld. Was dal zyne schuld? Hadden anderen het regt, dit aen hem te wreken? Waren zy zoo veel beter dan hy? Wel is waer was hy wild en opvliegend van aerd de anderen hadden hem echter zoogcmaekl. Misschien zou hy zacht envoegzaem geworden zyn, indien men hem mei liefde en goedheid ware te gemoel gekomen. Steeds duisterder werd het in zyn gemoed de gan sche mensehheid hnelte hy. Hy bemerkte het niet, terwyl hy langzaem den berg afsteeg en het dorp naderde, dat een zwaer onweder snel over de hergen te samen trok; steeds nader en nader kwam de donder. De ooruilsnellende stormwind voor door zyn hair en warde het wild dooreen, in gevoelde het nanwelyks, het deed l\pm goed dal de wind zvn gloeijend voorhoofd verkoelde. Het on weèr brak boven hem los. Bliksemstralen doorkliefden de lucht; de donder, die zich lussehen de bergen met verdubbelde sterkte doethooren, deed de aerd-e heven; de regen viel in slroomen neder hy verliaeslte zyne schreden niet hel minst. Hel op roer en de siryd in de natuer werkte bedarend, ver zachtend op zyn gemoed, waerin het ook hevig stormde. Wat was er hem aen gelegen of hy doornat werd van den regen, daer zyn ligohaem van jongs af tegen wind en weder gehard was. In lompen liep hy vroe ger rond gedurende den zomer; in lompen gedurende den strengste» winter. Mcnigen nacht had hy in de open lucht doorgebracht, terwyl hel zoo koud was, dat des smorgens hy zyn ontwaken het ys zyne kleede ren bedekte. Nooit had hy by den hevigste» storm of het zwaerste onweder angst of vrees gevoeld de na tuer was hem altyd goed geweest, slechts de men sehen waren hel niet. Steeds heviger stroomde de regen. In ontelbare beekjes vloeide het water van de bergen af. Toen hy in het dal aenkwam, was andens de smalle beek, die zich in een nabyzynd meir ontlastte, tot een magtigen stroom opgezwollen. Schuimend stortte zich liet water over hare bedding, terwyl het stcenen, zand en boomwortelen met zich voerde. Digt hy de plaets waer de heek zich met het meir verecnigde, lag eene smalle brug. Het h.oogc, fel sti-oomende water deed haer heen en weèr schudden. Zonder aerzelen stapte Hendrik er overheen. Toen hield hy stil en zette zich op een nabyzynden rots blok. In 't voorjacr, als de sneeuw op de bergen aen T smelten ging, had hy de beek steeds sterk zien zwellen, maer toch nooit zoo sterk als nu. Bvna tol aen zyne voeten werd het geel gekleurde schuim door den vloed gedreven. Diep in gedachten verzonken, zag hy met strakke blikken daerop neder. Golf op golf drong zich snel vooruit en sleepten elkander schui mend en bruischend mede, tot dat zy zich allen mot hel water des meirs vermengden. '7.00 stormde het ook binnen in hem, terwyl woeste gedachten elkanderbruischcnd en schuimend verdron gen, bestormden en tol steeds snelleren loop mede sleepten. De regen had opgehouden, het water dei- heek scheen echter nog meer le ryzen dan te vallen. Terwyl Hendrik daer oubewegelyk op den rotsblok zat, ging het hoven op den berg zoo veel 1c levendiger toe. liet onweder was te snel opgekomen en losgebro ken, (fan dal iemand by tyds het dorp had kunnen he niet in een zoo noodlottig jaer als Frankryk thans beleeft. Bovendien, hoe meer er voortgebragt wordt, hoe meer Frankryk in staet wordt gesteld den oorlog voort te zetten. Bordeaux, 3 jan., 's avonds. In den omtrek der Loire zyn eenige gevech ten geleverd. In een gevecht, van Bazoehes, Gouet tot. Gourtelain vervolgd, hebben de Prui sen 65 dooden op het terrein gelaten. Den january hebben de Algerynsche ruiters, te Laverdun een schitterend gevecht geleverd. De vyandclyke post overvallen zynde, vluchtte naer Vendóme, met achterlating van 10 dooden, 15 krygsgevangenen en een konvooi voeder en vee. De lyonsche vryschuttcrs te Chaucheaux aen- gcvallen, hebben den vyand op de vlucht gedre ven, tien kilometers verre vervolgd en 80 a 100 man gedood. Bordeaux, 3 january. Gisteren heeft eene verkenning, een peloton vyandelyke huzaren en twee kompaniën infan terie, tusschen Chateau Renault en Vendóme ontmeet. De vyand werd tot riaby Vendóme vervolgd en heeft aenzienlyke verliezen gele den. Den 31 december hadden de Pruisen, in de Lagere-Loire meer dan 300 dooden en gekwet sten; zy werden door de vrysQhutters volkomen uiteengedreven. In het oosten zyn er naby Gray en op de linie van Beaune naer Isle-sur-les-Bcubs, eenige ge vechten geleverd* de vyand werd in de bcido streken teruggeslagen. Gisteren avond zyn er 800 gekwetsten te Brest aengevoerd. Parys, 28 december. De vyand heeft dry battcryen van zwaer ka liber gêplaets't boven den weg van Ermitage; dry batteryen te Gagny, dry te Noisy-le-Grand, dry aen de brug van Gourflay. Het vuer was allerhevigst. Het was gericht op de forten Noisy, Rosny en Nogent, alsmede op de positie van Avron. Een aental oHiereren alsmede de ael- moesenier Gros, werden gedood en vele ge- kwets. Parys, 30 dec. Een brief van den minister van landbouw aen den Siècle meldt, dat men aen de 20 arrondis sementen, op nieuwjaerdag, ter uitdeeling heeft bestemd 104,000 kil. zeer goed gekon.serveerd ossen- vleesch; 52,000 kil. drooge boonen; 52,000 kil. olyfolie; 52,000 kil. groenen koffie; 52,000 kil. chokolaet. Gy ziet, zegt de minister, dat onze voor- raedmagazynen nog niet ledig zyn. reiken. Onder de linden en in de tent van den herher- gier had men gedacht beschutting le kunnen vinden, Maer eer nog de regen was begonnen, had dc storm wind de geheclc tent omver gchaeld. Doorbel gewelf der hoornen was de hevige regen spoedig doorgedron gen, en allen waren tol op de huid doornat geworden. De vrouwen en meisjes hadden jammerklaglen aenge- heven, voor het meerendeel der knapen echter was het eene reden tot gelach en vrolykheid. lntussclien was voor dezen dag aen de vreugde op den berg een einde, en dat ging menigeen meer aen het hert dan de doornatte kleederen. Toen de regen evenwel ophield, toen in de verte de blauwe hemel weder levoorschyn kwam, deed George don voorslag naer het dorp lenig te koeren, drooge kleederen aen te trekkenen alsdan in de dorpsherberg de-n dans voort te zetten. Dit word door allen goedgekeurd. Het moet echter niet gezegd worden dat de woerd zyn hier en brandewyn voor niets hier gebragt heelt! riep George. Heidaer, bacs .Stellens, ik helacl u den ganschen boedel.wie dorst heelt, drink maer toet Heden gael het voor myne rekening! Hy zelf ging met een go^d voorbeeld voort. Nie mand liet het zich ook twcemael zeggen, knapen en meisjes, mannen en vrouwen tastten toe. Dat smaekte dubbel goed by de nattigheid van builen. Spoedig heersohtc er weèr eene vrolyke stemming, en de moesten die daer even nog geklaegd hadden, lachten en schertsten weèr.. Toen er van hel drinkbare niets meer overig was, ving men den terugtogt naer het dorp aen. George was in de vrolyksle stemming, want hy had zich meer dan te goed gedaen. Met muziek gaen wy terug, riep hy en regelde den oplogl op dezelfde wyze, als zy voor weinige uren uil het dorp waren getrokken. De muziekanten moes ten voorop. De lucht was schoon geveegd, de hemel weder zoo blauw, alsof hy dagen langdoor geene wolk verduisterd ware. Dc weg was echter zoo veel te slechter. .Nu en dan gleed een paer op den gladden, afhellenden wej uil, en alsdan volgde oen luid gelach der anderen. Als de muziekanten maer op de been blyven, dan komt het er niet op aen! riep George, en zoo trok men verder. Men had den koristen weg naer hel dorp gekozen. Wel zagen allen, dat de beek sterk gezwollen was: dat er gevacr in kon steken om over den vlonder le gaen, daeraen dacht niemand. Sedert lange jaren lag deze er, en duizenden waren er zonder hel minste gevaer overgegaen. Eerst toen de oplogl beneden in het dal en hy den vlonder aengekomen was, bemerkten vele hoe deze heen en weder bewoog, en de vooropgaende muzie kanten stonden stil, daer zy hel nietwaegden erover te gaen. Voörwacrts marsch! riep George. De muziekanten weigerden echter. Mannen en vrou wen traden digler by, en ontrieden het de zwakke brug te oversellryden. Zy waggelt, zoo als wy het nog nooit hebben by- gewoond! riepen verseheidenen. Aen de andere zyde zal Hendrik nog steeds onbewe- gclyk op den rotsblok. Wel had hy de oogen opgesla gen, toen de toonen der muziek hom in de ooren drongen, en had hy den oplogl gezien, terwyl deze den berg afdaelde. Wat ging hem dat aen? Up nieuw vestigde hy den blik op de golven. George zag hem op den steen zitten. Als de dorpsduivel er over gekomen is, riep hy, dan zal de vlonder ons ook wel dragen. Verscheidene mannen, waeronder ook de rykc land bouwer, gaven den raed niet op een omweg te zien en honger op in dit dal, alwaer eene steviger brug lag, de beek over te trekken. Neen! Over den vlonder gaen wy! riep George, Moet die kerel, die dorpsduivel, ons misschien nog uitlagchen, dat wy niet even veel moed hebben als hy! Ik wil u toonen, dal de vlonder sterk genoeg is, ik zal het eerst ovorgaen. Zyn vader greep hem hy den arm en hield hem terug. Doe het niet, George, vormaende hy hem. Ik liet) de bèeknognooil zoo hoog gezien.Zie, hoe (te vlonder waggelt en trilt. George scheen besluiteloos le worden. Daer viel zyn oog op Hendrik aen de andere zyde. Door het ge- druisch van het voortstroomendc water had hy tiet

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1