BUITENLAND. z>- verlaten, ten einde zich met het leger van Ghanzy te vereenigen. Havre, 40 jan. Vyf honderd Pruisen hebben dezen morgend onze voorposten aengetast;zy werden tot Suint- Romain teruggeslagen., M. Loysel is tot opperbevelhebber benoemd over het leger, hetwelk voor Havre opereert. Boileux, 11 jan. De verkenningen der divisie "Déroja hebben, by verrassing, de pruisisclie voorposten te Be- hagnies en Sapignies overvallen. Een dertigtal manschappen werden gedood of gekwetst. In onze handen bleven 59 gevangenen en 12 paerden. _Aen onzen kant is geene de minste verwon- -ding. FAIDHERBE. Boileux, 11 jan. 6 ure 35 m. Generacl Deroja is zonder verlies in Bapaume 'gemarcheerd. By Boileux zyn eenige hulanen gedood. Generlei Deroja heeft de. laetste Pruisen uit Bapaume gedreven en de Eranschen hebben er bexit van genomen. Rysel, 11 jan. Hel hoofdkwartier en het Noorder-leger zyn tot Boileux vooruitgerukt. Sedert dezen morgend hoort men het geweer vuur achter Bapaume. De bezetting van Bursigny is gelogenstraft. Een ballon van Parys, is gisteren te Reims gevallen. De luchtreiziger en de depechen zyn gered, en worden heden te Rysel verwacht. Bordeaux, 11 jan. Een ballon, die Parys den 10 des avonds ver laten had, is in het departement der Nièvre gevallen; hy bevat depeches van het gouverne ment. Het militair verslag zegt, dat een aental ge vechten hebben plaetsgehad, den 8, in de rich ting van Ma 1 maisou. In den morgend van den 9 heeft de vyand voor den vierden keer het huis Crochard, by Rueil, aengerand; hy werd met aenzienlyk ver lies, door de mobielen terug geslagen. In de nabuerschap van het Pantheon zyn gedu rende den nacht talryke houwitsers, van zwareh kaliber, gevallen. Het Hospice de la Vitié isinsgclyks beschadigd geworden. Ëene vrouw werd gedood. Val-de-Grdce is insgelyks gebombardeerd. Het schynt dat de vyand zyn geschut tegen de hospitalen richt. Het kanongeschut is in den morgend verschrikkelyk geweest. Het getal der houwitsers, dezen nacht op het binnenste gedeelte van Parys geschoten, be loopt 2000. Er werden eenige vrouwen en kinderen ge dood öf gekwetst. De tydingen, gisteren per duif'aengebracht, hebben een overgrooten indruk gemaekt. Wy zyn gelukkig uwe goede en talryke tydin gen te ontvangen. De bevolking is bewonderenswaerdig en aan gemoedigd door de tydingen uit de provin ciën. Er zyn 30,000 depechen per duif ontvangen. Rysel, 10 jan. Kavalerie-gevechten, welke gisteren en dqn dag te voren zyn geleverd, zyn ten voordeelé der Eranschen nfgeloopen. Er werden 3 officieren en 32 man krygsgevangen geno men. Bordeaux, 11 jan. (Officieel.) Prins Frederfk-Karel en Mnnieuffel hebben gisteren hunneaenvallen tegen hetleger van generael Ghanzy hervat en hem gedwongen terug te trekken in eene' stelling, die hy vroe ger verkozen had. Het gevecht waste Montfoiit, Ghampagne-ParonyEvèque en PupiHes zeer hevig,, welke laetste plaets de brigade Revel, na eenen hevigen tegenstand van 6 uren, ge dwongen werd te ontruimen. De verliezen der Eranschen zyn aenzienlyk; die van den vyand zyn nog grooter, zooals dit door de krygsgevangenen bekend wordt. Generael Bourbaki signaleert, dat hy in den nfgeloopen nacht den vyand uit de huizen van Villersexel verjaegd heeft, en dat hy 100 man krygsgevangen genomen heeft. Parys, 8jan. Gisteren avond-deed men eene verkenning in de richting van St-Cloud. Men denkt dat daer in het park, eene pruisisclie battery ontbloot wordt. Deze is niet heel gevaerlyk. De Mont- Valerien zal ze beschieten. Het vyandelyk ge schut doet geen kwaed aen de wallen. De 24 ponder-houw itsers maken nauwelyks eene ope ning van 60 centimeters. In den voorlaetsten nacht heeft Montrouge zeer lievig met zyn grof geschut geantwoord, op het helsch vuer, dat de Pruisen op dit fort richtleden. Het blyft houwitsers regenen op de voorstad St. Germain. Dezen morgend, ten 6 ure, vielen er 4 in de rue Madame, 3 op den wëg en op de lcttergietery van René en G/. In deze laetste heeft de bom, binnenwaerts, verscheidene plan ken vloeren doen instorten en het inwendige der lokalen verwoest. Twee houwitsers zyn in den hof gevallen der Dames réparatrices du St. Sacrement, zonder kwaed te doen. Eene andere berstte in de rue St. Jacques, by liet uitgaen der kerk. Ten Tl ure viel er eeneinde Jardindu Luxembourg;.de bom zakte in den grond en heeft niemand getroffen. In den omtrek van den Luxembourg is er eenige schade toegebracht. De muer n. 150, Êoulevard St. Michel, is doorschoten, en een hardsteenen gevel op den hoek der me St. Jac ques is ingestort. De inwoners der bedreigde kwartieren zyn deels verhuisd; men logeert ze in de huizen der afwezigen en in ledig staende lokalen. Tours, 8 jan. De generael Clianzy werd op eene zwakke wyze aengetast door de Pruisen, welke laetsten Villeporcher ingenomen hebben, dat slechts door eenige honderden mobielen bezet was. De Pruisen hebben Neuville afgebrand, het welk te gelykertyd door de artillerie, zonder grooten uitsiag, aengetast werd. Er zyn aenzienlyke krygsmagten uit Chateau- Renault gezonden, ten einde zich tegen de be weging der Pruisen te verzetten. Tours, 10 jan. Er is een ballon te Laval gevallen. Volgens de tydingen, door denzelve aenge bracht, hebben de Paryzenaers den 10, naby den spoorwegvan Straetsburg, met de bajonnet gechargeerd. De Duitschers zyn in de huizen gevlucht, welke de Eranschen in de lucht hebben laten springen. Er vallen houwitsers op de hospitalen, am- bulansen, museums, kerken en scholen, onder ander op de Sint-Sulpicius kerk en de Sorbonne. PRUISEN. lieizerlyke Kentcekens. De kenteekens van het duitsche keizerschap zyn: het zoogenaemde keizerskostuem, be- staende in: 1. de duitscherykskroon,afkomstig van Karel-den-Groote of van een der Koenra- den; 2. de kap van Karel-den-Groote; 3. een dalmatisch onderkleed (dalmatica, dat open- slaet op de plaets waer de keizer gezalfd wordt); 4. de dalmatica van Karel-den-Groote; 5. een wit koorhemd (alba, dat over de dalmatica ge dragen wordt); 6. twee borstbanden'(stolse); 7. dry gordels om den dalmatica alba stolye vast te maken; 8. den koormantel (pluviale); 9. twee gespen, om de kleederen op de schouders te vereenigen; 10. ringen; 11. zyden handschoenen; 12. leeren handschoenen; 13. eenzakdoek (suda- rium), 14. zyden kousen; 15. schoenen van atlas met marokyn; 16. gouden sporen. De gouden ryksappel, als een zinnebeeld van den wereld bol, waerover de keizer heerscht. Twee ver guld-zilveren ryksappelen. De ryksschepter, die de lans van voorheen vervangt. Het zwaerd van St.-Moriz, die onder de keizers Diocletianus en Maximifiaen leefde; dit zwaerd wordt met kroon, appel en schepter voor den keizer uitgedragen. Het zwaerd van Karel-den-Groote, waermeê de gekroonde keizer een aentael lieden tot ridder sloeg. Relikwiën. Hiertoe belmoren eene hei lige lans, namelykdie waermede de romeinsche soldaet Longinus de zyde van Kristus doorstak. Een stuk van het ware kruis en eenige nagelen. Een sabel en een getydeboek van Karel-den- Groote. Eenige ovcrblyfselen van den gestee- nigden Stephanus, enz. Deze kostbaerheden worden, sedert de laetste keizerskroning in 1792 gedeeltelyk te Akenengedeeltelyk te Neu renberg beWaerd. Zoohaest den dag en de plaets voor Wilhelms kroning bepaeld zyn, zullen zy van daer naer dc bestemde plaets overgebragt worden. (De meeste dezer kenteekens zyn zooals men weet van katholieken oorsprong; zal de protes- tantsche koning zich daermeê doen kronen?) DE KONING AEN DE KONINGIN. Versailles, 7 jan. (Officieel). Gisteren is prins Erederik-Karel het leger van generael Ghanzy te gemoet ge trokken, hetwelk vooruitrukkende bewegingen deed. Hy sloeg de'voorposten, welke de prins ontmoette, zegepralend terug en heeft dezelve vervolgd. Het bombardement van Parys wordt met goed gevolg voortgezet. De dooi is volledig. De bekende schryver Julius von Wiekede herinnert in een artikel, na nieuwjaer geschre ven, hoe ligt de oorlog voor verdienstelyke duit sche officieren, beschouwd w:erd; hoe men be weerde dat de zaek in het midden van septem ber zou afgehandeld zyn en ten slotte dat de Fransehen nog. slechts 200,000 man tegenover het duitsche leger konden stellen. Nu is men in january en men staet tegenover 400,000 man; de oorlog woedt voort en kost, langs weerskanten, een overgroot getal offers. Alles doet vermoeden dat de oorlog in het voor- jaer niet zal eindigen. Wy zyn nog niet in Parys, zegt hy, en hebben zelfs de hoop verloren, om die stad binnen korte dagen binnen te rukken. Heeft men nu al Parys, dan, zegt de schryver, is er nog veel land te overwinnen eer de Eranschman teenemael zal onderjukt zyn. God verhoede echter, het voortduren van den oor log, na don val der hoofdstad. In Diiitschlund. In den Globe vinden wy eenen brief (zonder opgave van plaets) van eenen officier der fran- sche jagers, die te Metz is gevangen genomen en zich thans in Duitschland bevindt. Men zal daerin eenige niet onbelangryke byzonderheden vinden omtrent het leven en de behandeling der fransche militairen, die gevangen zyn. De eerste maend van myn verblyf in Duitsch land aldus schryft hy bragt ik te Witten berg door, eene vesting van den derden rang in Saksen. Omstreeks een half uer van de stad is een kamp, waerin zich op dit oogenblik 3000 fran sche soldaten, grootendeels gevangenen uit Metz, bevinden. Barakken zyn in de plaets gekomen van de tenten, waerin de soldaten in den beginne ge huisvest werden, maei* die weldra, door de in gevallen strenge koude, onbewoonbaer waren. Élke barak kan 170 man plaetsen en wordt door zeven kachels verwarmd. De militairen slapen op stroomatrassen. De gevangenen worden kompagniesgewyze ingedeeld. Elke kompagnie telt omstreeks 700 persoonen en wordt verdeeld in sektiën van 70 man,die onder bevel staen van eenen kaporael. De gevangenen worden bezig gehouden met vestingarbeid in het kamp, gemiddeld 5 a 6 uren daegs. Drymael daegskrygen ze te eten. 'sMorgends, na het opstaen ten 114/8 ure (aerdappelen met vleeseh) en ten 5 ure 's avonds soep. De man schappen ontvangen elk 1 I/a pond brood per dag, met wat reuzel en brandewyn. Het consigne in het kamp is streng. De ge vangene, die zich zonder verlof uit het kamp wil verwyderen wordt op staenden voet door den schildwacht gefusilleerd. Over 't algemeen worden de Eranschen door hunne opzigters goed behandeld. Er zyn natuerlyk uitzonderin gen. Sommige opzigters vinden er plezier in, de gevangenen onbeschoft te behandelen en hun lot ondraeglyk te maken. Soldy wordt niet uitbetaeld. Elke week deelt de kommandant der vesting allerlei voorwerpen aen de gevangenen uit, zooals hemden, schoe nen-, handschoenen, pypen, tabak, enz. De kos ten daervan worden gevonden in het fonds, dat ten hunnen behoeve is opgerigt. De Elzassers en Lotharingers zyn van de an dere gevangenen gescheiden en naer plaetsen gezonden, waer beetwortelsuikerfabrieken zyn, om daerin te werken. Eiken dag wordt aen de manschappen het pruisisch militaire strafwetboek voorgelezen, waerby eenige artikelen, uitsluitend van toe passing op de gevangenen, zyn gevoegd. Ieder brief, die ontvangen wordt of verzon den, wordt alvorens door den opzigter geopend en gelezen. In het kamp zyn vyf kantines. De gevangenen mogen nergens anders levensmiddelen, ver- verschingen, of wat dies meer zy, koopen. Eenige detachementen zyn ter beschikking gesteld van eenige groote grondeigenaren of pachters, om byv hen veldarbeid te verrigten. Deze betalen aen elk soldaet vier silbergroschen per dag, buiten voeding en huisvesting. Twee derden van dit loon ontvangen de soldaten zcl- ven en een derde moet gestort worden in het fonds, om weer aen den soldaet te worden uit gekeerd, hetzy by zynen terugkeer naer Frank- ryk, hetzy by Verwisseling van plaets. De soldaten, die by de landeigenaren of pach ters werken, genieten wat meer vryheid dan hunne kameraden in het kamp of elders. Dit valt reeds dadeiyk in het oog als men weet, dat ze enkel onder opzigt van fransche onderofficieren zyn geplaetst. DE KONING AEN DE KONINGIN. Versailles, 8 jan. (Officieel.) Prins Erederik-Karel zet nog altyd zyne zegepralende marsch op le Mans voort. I)e noordkant is sedert den 8 january rustig. Hier wordt het bombardement gunstig voort gezet. In liet fort Vanvres hebben onze bommen de kazerne in brand gestoken. De. wonde van prins VVIIlielm van Baden. Men schryft uit Carlsruhe, 7 january, aen de Köln-Zeitung De wonde, welke prins Wilhelm van Baden, den 18 december, in het bloedig gevecht van Nuits bekomen heeft, is ongelukkiglyk zoo ligt niet als men eerst gedacht had. De kogel is ach ter het linkeroog, tot op eenen duim diepte in gedrongen en langs den hals, op twee duimen van het linkeroor uitgevlogen. Hy zou stellig den dood hebben kunnen veroorzaken. De kogel is tot in de oorholte doorgedrongen, zonder echter het trommelvlies te kwetsen; doch hy heeft talryke kleine spieren verscheurd, en de gekwetste zal er hevig door lyden. Carlsruhe, 10 jan. De Cartemher Zeitung bevat liet volgende telegram, gedagteekend Vesoul, 7 january: In de verkenningsgevechten, welke gisteren plaets hadden, bemagtigden wy Echenol-le-Sec en Leuvreucey en namen 3 fransche officiers en 207 soldaten krygsgevangenen. Onze verliezen beloopen 14 dooden en 27 ge kwetsten. De Hospitalen. Een correspondent van den Standard geeft eene hartverscheurende beschryving over den toestand der fransche gevangenen inDuitschland. De duitsche overheden kunnen ze niet behoorlyk verzorgen; maer het dunkt den correspondent, dat die toestand zou kunnen verbeterd worden. Te Keulen bezocht de redacteur eene slaepkamer, zy was dertig voet lang op twintig breed. Droe vig, somber en slecht verlicht was zy. Men kon er schier niet lezen. Er lagen in die zael veertig gevangenen, op eenige busselen vochtig strooi. Dat was het bed dier ongelukkigen! 't Was niet om te gelooven. Bleeke, koorts achtige lydende mensclien lagen daer by in allerstrengste kou. Ik richtte my tot eenen armen jongen in vodden gekleed, die wegkrim pend van koude by eene kleine kachel zat. Ik vroeg hem waerpm hy niet in zyn bed bleef? Myn bed, mynheer, zegde hy, ziet? Het ver moeit my op dien plankenvloer te slapen. De trek dringt my tot in de merg myner beenen. Inderdaed, de ongelukkigen waren van hun stroo weg gekropen, om aen de yzige koude te ontkomen. De volgende slaepzael was nog verschrikke- lyker. Er waren daer gevangenen, die teenemael naekt waren. De bestgekleeden hadden eene broek aen, die in vodden hing, en een oud jilet Op de 600 mannen waren er geen twintig, die den hemd aen hadden.Van zokken was er van sedert lang geene spraek meer. Zy trokken bib berend van de kleine kachel weg, toen de cor respondent binnentrad, als om de yselyke berooving en naektheid, waerin zy verkeerden, te bedekken. Een arme Zouaef droeg de medaille van den Krim op de borst. Hy kwam te weten, dat de correspondent een Engelschman was en zegde: Goeden dag, Mynheer. Wy hebben het wel hard; ik betreur dat ik niet inSebastopol gesneu veld ben. Ja, gestorven te Sebastopol, dat zou beter zyn dan zich nu in zulken toestand te be vinden. Ik drukte hem stilzwygend de hand, zegde de redacteur. In eene derde zael lagen de typhuszieken. Deze waren gedwongen op het stroo te blyven liggen. Overal, overal zag hy lyden en ontbee ring. Die ongelukkigen vroegen enkel dat de dood hen zou komen verlossen. Myn hart bloedde, die arme Franschen, die vroolyke maets, zooals wy altyd zegden, tot dien toestand gebracht te zien. DE KONING AEN DE KONINGIN. Versailles, 10 jan. (Officieel.) Gisteren heeft generael Werder, naby Villerois, ten zuiden van Vesoul, een ge lukkig gevecht tegen generael Bourbaki geleverd en 800 krygsgevangenen gemaekt. Gisteren was er, nadat het gesneeuwd had, nog mist; ons geschut op de forten was zwak. Amiens, 10 jan. Pcronné heeft gekapituleerd. Wy maekten 3000 krygsgevangenen. Versailles, 10 jan. (Officieel.) Onze kolommen, tegen Clianzy, opereerende, drongen na aenhoudende zegepra lende gevechten, tot op den afstand van eene myl van Mans door. Wy hebben tot hiertoe 1 kanon 5 mitrailleusen en meer dan 2000 krygs gevangenen in onze handen. De verliezen zyn niet zeer aenzienlyk. De verliezen van generael Werder, in het gevecht van Villersexel geleden, beloopen 13 officieren en 200 man. Versailles, 11 jan. (Langs Engeland.) Het bombardement der vyandelyke wérken voor Parys werd met kracht voortgezet, deels door de nieuwe batteryen welke tegen de stad gericht zyn. De kazerne van het fort Issy is afgebrand. Onze verliezen beloo pen twee officiers en zeven manschappen. ITALIË. De Tiber is buiten zyne oevers getreden en een groot deel der straten van Rome staen on der water. Die overstroeming is eene wezenlyke ramp. Duizende neeringdoende burgers zyn daerdoor geruïneerd. Ziehier wat een blad daeromtrent zegt De hartverscheurende tooneelen te schet sen die ik bywoonde en welke ik door oogge tuigen hoorde verhalen, wacg ik niet. Ofschoon er op het aengeduide terrein zeker niet minder dan 120,000 menschen wonen, heb ik nog maer van"8 slagtoflërs gehoord en van nog een lOtal, dat vermist wordt. Geen gebouwen, behalve 2 huizen in het Ghetto, zyn ingestort, terwyl de bruisende stroom allerlei voorwerpen meê- sleepte behalve gelukkig menschenlyken. De telegraef berigtte voor eenige dagen dat Victor-Emmanuël 200,000 francs heeft geschon ken ter ondersteuning van de Romeinen die door de overstrooming van den Tiber in hunne have of goed benadeeld zyn. De Maesbode is in staet die verklaring van den telegraef ten stelligste te logenstraffen. Victor- Emmanuël heeft niets meer gegeven dan 20,000 francs, terwyl Pius IX, van wien de telegraef eenvoudig gezwegen heeft, aen de ongelukkigen eene som van 25,000 francs heeft geschonken. ENGELAND. Londen, 12 jan. De Times zegt, dat hoe duidelyker liet inzicht wordt van Oostenryk, om zich tegen Rusland te verzetten, des te minder belang heeft er Pruisen by de vereeniging te bespoedigen. Pruisen vermydt eene nieuwe moeilykheid, voor dat de worsteling met Erankryk ten einde Turkye schynt er niet tegen te zyn van recht streeks met Rusland te onderhandelen. De Standard zegt, dat Engeland onmiddelyk moet tusschen beiden komen en verklaren, dat Frankryk niet moet verbrokkeld worden. Engeland's eer en invloed is in die zaek be trokken. Londen, 13 jan. De zaek der koolschepen is gisteren voor het hof der admiraliteit gebracht; het vonnis zal binnen kort worden uitgesproken. Een telegram uit Brussel aen den Daily News zegt, dat de inwoners van Give.t, gestemd heb ben ten voordeele eener kapitulatie, en dat de kommandant weigert zich over te geven. Volgens hetzelfde blad wordt uit Weenen be richt, dat Oostenryk het initiatief zal nemen, om vredesvoorwaerden aen te bieden, gedurende de konferencie. Rusland zal er zich niet tegen verzetten. De korrespondent van den Daily Telegraph te Versailles, meldt het gerucht, dat de onzydi- ge mogendheden eene bemiddeling in den oor log hebben aengeboden.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2