Gemeenteraed. Laetste tydingen. Burgerlyken Stand. "Vyf-en-twIntlK Jaren. Den 46 juny aenstaende viert Pius IX zynen jubilé van 25 jaren Pausdom: eene der grootste en glorierykste plegtigheden, welke nog in de katholieke wereld gevierd werd. De katholieken van Italië en van Engeland hebben reeds besloten, met grooten luister den 46 juny te gedenken. Dit edelmoedig voorbeeld heeft te Brussel de inrigting van een komiteit te weeg gebragt, hetwelk voornemens is geheel het land eene in drukwekkende betooging in te rigten. Het komiteit heeft zyne ontwerpen aen de belgische bisschoppen voorgelegd, ten einde zich hunnen hoogen invloed te verzekeren, en het heeft van Mgr den aertsbisschop van Meche- len en van HH. Hoogw. de bisschoppen van Gent, Brugge, Doornik, Luik en Namen de levendigste goedkeuring, alsook de verzekering van welwillende meêwerking ontvangen. Welhaest zal er een adres aen den Paus ver- schynen dat, namens de jeugd, ter ondertceke- ning van alle belgische katholieken, en onder het toezigt der voorzitters van de godsdienstige werken, zal aengeboden worden. Er is geen twyfel, al de katholieken van Bel gië zullen aen deze betooging willen deel nemen, om er den goeden uitslag van te verzekeren. Zitting von den ÏO January 1NT1. Voorzitterschap van M. Van Langenhqve, Burgemeester. Waren nog tegenwoordig: De heeren De Ryck, De Wolf-Coevoct, De Pauw, Cumont, Belhune, Lienart, Van Wambeke, Verbrug- ghen, De Bièvre, Monfils, Raes, De Moor, Levionnois, raedsleden, en Jh. Verleysen secretaris. De zitting word geopend ten 3 uren namiddag. De secretaris geeft lezing van bet proces verbael der laetste zitting hetwelk word goedgekeurd. Het eerste voorwerp aen hel dagorde, was de zaek van het oud Hotel der 3 Koningen. Bestemming.— Verhuring der gebouwen. De raed is niet eens over de bestemming welke aen dezen eigendom gaet gegeven worden. De meer derheid van den raed is genegen voor hel daerstcllen van een bureel voor briefpost en lelegraphen. De raed heeft mot algemeene stemmen besloten van onmiddelyk overtegaen tot hét afbreken der oude ge bouwen en van de overblyvende batimenten te ver huren in afwachting van de beslissing. Daerna word er besloten van de oude gebouwen openbaerlyk te verkoopen aen den meestbiedende, op last van binnen de maend de volledige afbreking er van te doen. De ondernemer zal de bouwmaterialen in eigendom hebben. 2° Bureel van Weldadigheid. Vraeg tot voor- dragt van eèn crediet. Het bureel van Weldadigheid vracgt eene ovordragt van crediet van 278,79, op het budjet 1869, voor medicamenten. Na eene discussie waer aen deel nemen de heeren De Ryck, Monfils en Van Langenhove, heeft de raed met 7 stemmen tegen 6 en eene onthouding, den voorstel van 31. Monfils aenveerd en de overdragt van crediet toegestaen voor eene som van 73 fr. 3° Hospicién.Vraeg tot verkoop van een regl van wederafstand. De raed geeft een voordeelig advies aen deze vraeg en bemagtigd de Hospicién te verkoopen aen de heer Leirens alhier, het regt van wederafstand tot een ge deelte meersch gelegen te Aelst. •1° Kohier van lasten voor de openbare toewyzing der bureelbehoeften van de administratie voor 1871- 72 en 73. Déze zaek is op voorstel van 31. Monfils verschoven tot eene nadere zitting. 3° School voor Volwassene.Het Kollegie van Bur gemeester en Schepenen vraegl een buitengewoon crediet van 300 fr. voor de kosten der Avondschool. De Raed, aengezien het Gouvernement heeft gewei gert in de kosten voor zeker aendeel te vergelden, stemt dit crediet. 6° Afstand van grond aen de stad door de heer Speekaert. 31. De Ryck maekt aen den Raed bekend dat den heer Henri Speekaert bereidt is,aen de stad af te staen eenigen grond en een deel gebouw,te Aelsl-Schaer- beke 3Ieulescheut, voor de som van fr. 2413. Dezen grond moet dienen tot hel verbroeden der School- straet. De heeren van Wambeke en 3IonPils doen zien dat de som van fr. 2413 door Speekaert gevraegd veel te hoog is, en stellen voor, den eigendom van Speekaert aen te koopen by gcdwongeiic onteigening. Dezen voorstel word aenveerd. 7° Den Budjet voor 1871 nog niet gestemd zynde vraegl het Kollegie van Burgemeester en Schepenen een voorloopig crediet tot betalen der jaerwedden enz., op den voet des budjets van 1870. Toegestaen. Nadien word de herverpachting van het barreel regt te Aelst-Mylbeke, door den Raed goedgekeurd. In eene eerste verpachting was het barreelrcgt slechts voor 300 fr. toegewezen. De Raed heeft de eerste verpachting niet goedgekeurd en eene herver. pachting bevolen dewelke alsnu 1000 fr. heell opge- bragt. Daerna is de Raed in geheime zitting getreden. BERIGT. Eenige onzer abonnenten vra gen ot' wy de Oplossing van de Raedsels, voor gesteld door den Almanack van 't Meetjesland aenveerden, om ze af te kondigen in de Gazette van Aelst. Wy antwoorden volgaerne ja; op voorwaerde dat men zich vergenoege met de oplossing van één raedsel per week. Men herin- nere zich dat de Almanack van 't Meetjesland de oplossing in verzen eischt. Beweging van den Burgerlyken Stand gedurende 1870. Bevolking op 31 December 1869 21,107 Geboorten in 1870 be- 31. 338 rRr hoorende aen de stad. V. 348 Persoonen die zich al- 31. 228 hier hebben gevestigd. V. 243 Overlydens in 1870van 31. 280 pers.'beh.aen de stad. V. 244 Persoonen die de stad 31. 282 hebben verlaten. V. 273 0 Vermeerdering 76 76 Bevolking op 31 December 1870 21,183 ln de overlydens zyn niet begrepen 49 doodgeboren kinderen. Gedurende 1870 hebben er 119 huwelyken plaets gehad, 23 minder dan in -1869. - Doktor 31. Smet-Van Acltcrt, onzer stad, oppcr- geneesheer der Antwerpsche ambulans, te At recht, heeft aen het komiteit van Antwerpen oenen brief ge schreven. De ambulans is dag en nacht op het slagveld van Bapaumo gebleven, om aen de talryke gekwetsten hulp te verleenen. Zy had 130, zoowel fransche als pruisische gekwetsten opgenomen. Er werden 11 amputation gedaen, waaronder oen 17jarig zeeman, welken de twee voorarmen werden afgezet en die daerenboven nog dry andere wonden had. Er wordt in den brief nieuwen onderstand gevraegd, vooral in geld, linnen, pluk, flanellen hemden, ryst, koffie, enz. enz. - Dit jaer wordt voor de eerste mael de nieuwe wet op de milicie toegepast. Groote veranderingen zyn daerdoor aen hot oud stolsel loegebragt. Alzoo zullen by de loting de hoogste nummers de mannen voor de reserve en de laegsle de mannen voor den werkelyken dienst aenwyzen. - Te beginnen vanmorgen 13dezer, zalertusschcn do postbesturen van België en Frankryk, aen de gewo ne taksen, eene dagclyksche uitwisseling van brieven en gesloten pakken plaets hebben langs Duitschland en Zwitserland, (Venders, Bazel, Geneve, Culoz.) Overal hoort men van diefstallen. Dendermonde moet, schynt het, hare beurt hebben. Dezer week is eene nacbtelyke gelddielle mot braek begaen ten na- deele van den genaemde Segbers, kleermaker, bv de 31eehelschcpoortbcloopende van 6 tot 700 fr. Tot hiertoe is de dader onbekend, maer onze politie, die een goeden reuk heeft, zal ongetwyfcld niet lang wachten den eerloozen kerel op 't spoor te zyn. ^ivien weet dat er eenigen tyd geleden, eene vergadering is tot stand gekomen, met het doel om aen de koningen het recht van oorlogverklaring te ontnemen en dit recht aen de gehcele natie toe te ver trouwen. Het komiteit van Verviers heeft thans een manifest, in dien zin uitgegeven. Er wordt een oproep gedaen lot de drukpers, tol de schryvers, tot geheel het publiek, om die gedachte te verspreiden, ten einde eene beweging te doen tot stand komen, welke de grondwet in dien zin zou doen veranderen. 31en sehryft uit Brussel, den 8 january: De gedwongene en plotselinge emigratie, welke zoovele famiiien uit Parys heeft doen vluchten, wordt al langer zoo harder voor eenigen hunner. Hoevele personen toch hebben Parys niet verlaten met de vaste overtuiging, dat hunne ballingschap niet lang zou geduerd hebben. Thans bevinden zich vele hunner in den vreemde van alles ontbloot. In de winkels van Brussel krielt het dagelyks van vreemde bezoekers, vooral van Paryzenaers, die ju- wielen, kunstvoorwerpen, en zelfs familiegedenkenis sen te koop komen aen bieden. Gister nog trad een grysaerd, met een vermagerd gelaet, met kommernis op de blikken en zeer nederig aengckleed, den winkel binnen van eenen juwee lier. Vreesachtig bood hy hem te koop aen eenen ring, welke versierd was met het portret van een zeer jong meisje. Dit portret, welke men een kunstwonder mocht hceten, vormde met het juweel, waerin hetzelve was opgesloten, een wezenlykkunstgewrocht. Het was een familiejuweel, en met 'de tranen inde oogen bood de ongelukkige het den juwelier aen. «'t Is niyn laetste redmiddql,» zegde de grysaerd, en ik koesterde de hoop, my van hetzelve nooit te moeten scheiden. Alvorens den winkel te'verlaten, wierp hy nog een langen blik op den ring, die zeker innige en zoete herinneringen in zynen boezem moest doen opwel len. Wy hebben het reeds gezegd, tooneelen van dien aerd vernieuwen zich dagelyks, en de ongelukkigste nog zyn degene, die nog geld kunnen maken van hunne finantieslukkcn. Dezer dagen hebben dry Franschen, overdreven Bonapartisten, welke in eene herberg, omtrent den Muntschouwburg te Brussel, ontbeten, eene goede les gekregen. Denkende dat al de verliezen hunner land- genooten tot de herstelling van het keizerryk moeten bydragen, lazen zy dedepechonvangenerael Faidherbe en zegden hard op, dat hy niet gewonnen had, maer dat hy integendeel door 3Ianteuffel verslagen was. Een heer, die naesl hunne tafel de gazel las en aen wien dit gesnater ongetwyfcld verveelde, stond eens klaps recht en met den hoed op het hoofd lot hen gaende, zegde hy: lk ben een Engclschman, en ik verklaer, dat als Engeland, eVcn als Frankryk nu is, was'overweldigd, er geen enkele Engelschman op het vaste land zou wezen. DedryBonapartisten stonden, zonder iets te zeggen, recht en verlieten de herberg. 3Ien sehryft uit Luik, li january. Er gaet hyna geen dag voorby, of er worden hier krygsgevangenen aengehracht: alzoo kwam er donder dag een detachement aen van 10, vrydag een van vier en zaterdag een van 41. Hel zyn soldaten van alle wa pens, mobielen en vryschuttcrs, toebehoorendc aen het korps les Sangliers des Ardennes, welke op hunne kepi eene schild voeren met een wild varken. Dit korps heeft in de Ardennen den naem van dapper te zyn. Het getal der in België geïnterneerde Fransehon is thans zeer aenzienlyk; hel toezicht over hen is zeer streng: het is aen de belgische soldaten verboden, in de gevangenis methunte spreken, enalwie verlofkrygt om hun te bezoeken, wordt door eenen soldaet verge zeld. 3Ien sehryft uit Charleroi, 11 january Vyf vryschuttcrs, waerondcr zich twee gewezene belgische onderofficiers bevinden, zyn door twee ka- rabiniersin onze stadgebragt. By hunne aenkomst op het bureel van den plaetsbevelhebber, heell men hun bier, vlcesch en brood doen geven. Te Oignies waren deze vryschutters door onze troepen krygsgevangen genomen; zy dachten op fransch grondgebied te zyn. Een rekenmeester heeft bevonden, dal ieder man gemiddeld dry uren per dag spreekt. Honderd woorden kunnen per minuet worden uitgesproken, dat maekt 6 )00 per ucr of 18,000 per dag die 29 octavo bladzy- den vullen; zoodal volgens deze statisticus ieder man- nelyk persoon 13 vel druks per week zou spreken. De hoeveelheid woorden, die 't schoone geslacht spreekt wordt voor onberekenbaer gehouden. OnfcUhacr middel ter genezing van de vyt of fijt (panariciuni) en brandwonden, De vyt begint ge- meenlyk in eenen der vingers of duimen, en wel in de toppen dei-zelve. Zy vertoont zich als een hard plekje of stipje, en heeft veel overeenkomst met het bekende eelt, hetwelk door handonarbeid en door het gebruik van harde gereedschappen ontstaeL Soms doen zich aen het top van vinger of duim, of in het eerste lid derzelve, twee of dry zoodanige stipjes op, dikwyls eene zoo hevige pyn verwekkende, dat deze zich aen den geheelenarm mededeelt, en er door de weérpyn bobbels, ter grootte van een duivenei, onder den oksel getrokken worden. Alsdan bevindt de lyder in «enen zeer beklaeglykc staet. Hy moet, onder de heel kundige behandeling, weken, ja zelfs maenden ach tereen, hand en arm in eenen doek hangende houden. De pyn is dikwerf zoo hevig, dat de lyder, noch by dag noch by nacht, eenige rust geniet, soms door hevige stuipen en toevallen wordt aongegrepen; en er zyn zelfs voorbeelden dat lieden, door de vyt aengc- tast, onder de hevige worstelingen bezweken zyn. Geneest de lyder, zoo mag hy blyde zyn er met eenen styven vinger of duim af te komen en niet, ah\cd- maols het geval is, het vingerlid zelf geheel en al ver loren te hebben. Sinds geruimen tyd bcstaet er een geneesmiddel, hetwelk als onfcilbaer tegen eene zoo vreeselyke kwael wordt opgegeven, en den lyder in nagenoeg tien minuten tyds, van alle pyn der vyl niet slechts verlost, maer Ook daermede tevens zyne kwael teone- macl geneest. 3Ien neme blauwe potaseh, ter hoeveelheid van eenen halven theekop, gicle daerop kokend water, omtrent den theekop vol. Nu houde men daerin den vytvinger, tot dat het potaschwaler half bekoeld is Daerop snyde men aen het plekjo of stipje, hetwelk de vyt aenduidt, alleenlyk de opperhuid open, doch niet dieper, en houde andcrmacl het kranke lid in het kopje met potaschwater, tot dit byna geheel koud zy. Nu zal men uit de opening der opperhuid een wille dikke stof, of een wit knobbeltje zien voortkomen. Die stof neme men met eenen handdoek weg, den vinger wryyend drukkende, en slcke dan den ïydenden vin ger in warme zoetemelk, tot dal die byna koud is. Men winde dan eep doekje om den vinger: de pyn is volkomen verdwenen en de vyt genezen. Soms ont last zich nog wel, na deze behandeling een wit vocht, als eiwit, uit den vinger, en alsdan legt men om don- zelven een papje van wittebrood met zoete melk tot des onderen daegs, nlswanncer men om den vinger een schoon doekje windt, en geene vrees voor den terugkeer der vyt behoeft te hebben. Kcrkelyk IV'icuwn. Bedevaort naer Home. Nieltcgcnslaende de treurige gebeurtenissen, wacr- van Rome hel tooncel geworden is, zal de bedevaert naer de hoofdstad der krislelyke wereld, dit jaer even als in de vórige jaren, plaets hebben. De karavaen zal op maendag 27 maert aenstaende, des morgends,' met den exprestrein van 9 ure 43 mi nuten uit Brussel vertrekken. De reizigers vereenigen zich den avond te voren, ten 8 ure, met de leden van hel komiteit, in hel Hotel de Bordeaux, Zuiderslract, 133. De waerschynlyke reisweg is: heulen, 31unehen, Inspreuck, 31ilaen, Florencië en Rome. De reiskosten zyn op 1000 fr. hepaeld, welks sommevoor 45 maert, in de Banque de I'Union, Meiboomstraet, 37, te Brus sel, moet gestort worden. Alwic aen die bedevaert verlangt deel te nemen, moet zich zoohaest mogclyk doen inschryvcn by M. G. Hoorickx, 58, Meiboomstraet te Brussel, ofwel by 31. Heyens, St-Jakobsmarkt, te Antwerpen. Gedurende het jaer 1870 zyn er in het aertsbis- domvan Mechelen 52 geestclykén overleden, waeron- der 24 pastors, 15 onderpastors, 4 professors, 4 eerw. paters, 2 andere priesters, 2 kanunikken en 4 subdia ken uit het groot seminarie. Parys, 40 january. Er zyn talryke houwitsers in de wyk Saint- Jacques gevallen. Versailles, 40 january. Er is aen den noordkant van Parys, een hevi ge brand uetgebersten. Berlyn, 42 january. (Officieel). Den 44 january hebben de korpsen, die op Mans marcheerden, hevige gevechten on- derstaen tot. 't vallen van den nacht. De debauché van Champagne is ingenomen. Archer-Chateau is bemachtigd. Zeven kanons en mitrailleusen zyn in onze handen gevallen. Het getal gevangenen, dat wy den 40 raack- ten, is niet, zooals gezegd is, 2000 man, maer het beloopt, met dekolominendie naer liet cen trum gedreven werden, 5000 man. Wy bemachtigden 4 mitrailleusen. Generael voh Werder, die van Vesoul links marcheerde en den 9, te Villersexel den vyand terugsloeg, neeft den 40 zyne beweging, zonder verdere gevechten, voortgezet. Bordeaux, 41 jan. 3 3 4 ure des avonds. Gisteren heeft er een nieuw geveeld plaets gehad, onder de muren van Mans. De vyand viel op ganseh de linie de troepen aen; Jaureguiberie behield zyne positiën, rechts van de rivier de Huisue. Generael Colomb heeft een verschrikkelyk ge vecht ondergaen, gedurende 6 uren, op den plateau Amoers. De positiën, onder het bevel van Chanr.y, op den weg van Perigne, werden behouden, uitge zonderd la Tuilerie, die des nachts ingenomen werd, door eene terugkecrende beweging des vyands. De gevangenen zeggen, dat de pruisische macht, welke in gevecht gekomen is en in re serve was, 180,000 man beliep. Het verlies van twee kanten is niet gekónd, maer het is aenzienlyk. Twee Fransche kolonels zyn zwner jgewond. Versailles, 42 jan., des nachts. (Jjangs Engeland.) De fransche armee van het Westen is teenemael geslagen, hy Mans, door het tweede legerkorps onder Frederik-Karel en den hertog van Mecklemburg. De stad Mans is ingenomen. Een aenzienlyke voorraed is in onze hnntien gevallen. Men vervolgt den vyand. Londen 43 jan. De Times bevat eene depeche van Versailles, van den 43, zeggende dat de Franschen in kleine uitvallen, onder Clamart een beierscb piket over rompeld hebben, en dat zy daerna werden te ruggeslagen. Nieuwe batteryen werden ontbloot. Er zyn troepen voor den Mont-Valerien byeen- getrokken. VLASHANDEL ln Oost- on WcBt'l'lnfrtdpron, J7„s, Sedert ons laetste bulletin is de verkoop in dit artikel zeer goed gebleven. Hoewel de pryzon nominael gebleven zyn, mag men zeggen dat zy gunstig waren voor de. verkoopers, de hoedanigheid verminderd zynde uit hoofde van de strengheid des saizoens. Vlassen garen en werk. Nog all yd geene verbete ring. De verkoop is altyd traeg ter uitzondering voor de grove nummers. De ju la-garens zyn in groolo ry- zing. Linnen. Men duidt geene enkele verkooping aen voor de lynwaden van Kortryk en Roeselaere; zeer weinig voor dc soorten van Gent, Ronse, Aelst en Zele. Men duidt nog.altyd dezelfde groote vraeg aen voor het zaklinnen. Nieuwen Beurzen-Courant. HOPPEMARKTEN. Nuremburg, 5 january. Onze boppemarkt was kalm; er was enkel vraeg voor dc uitgelezene soorten, welke zecrzcldzaem zyn. De middelbare en gewone soorten, van welke er hier een duizendtal balen van Hallerlau liggen, vinden geene koopers. De tydingen uit Saez, waer byna geheel den oogst verkocht is, en de prvzen in de ryzing zyn, doen ons gelooven dat dc brouw ers, die later hoppe van uilge- leze hoedanigheid zullen noodig hebben, zeerhoogc prvzen zullen moeten betalen. Men heeft deze week, voor rekening van eenige huizen van Rohemen, verscheidene hoeveelheden, voor het meeste deel Hallerlausche hoppe aen 35 lot 40 gulden verkocht. De laetste hoppe van den Elzas is ook op onze markt aen zeer hooge pryzen afgezet. Men doet eenige verhandelingen in zeer gemeenc marktwaren, van 9 lol 14 gl. en van 42 tot 46 voor 2® hoedanigheid. Onze hoppehandel lydt veel door de onderbreking van het vervoer op de yzere wegen. Hagucnau, 4 jan. De voortduring des oorlogs en de weinige hoop van eenen acnstaenden vrede, zyn oorzaek dat de hoppo hier aen lage pryzon verkocht wordt, te grooten na- deele van onze planters. Gedurende de laetste week, zyif op onze openbare waeg 20,626 kilos hoppe gewo gen; de pryzen zyn als voorgaendelyk gebleven van 40 lot 50 fr. voor (bi goede hoedanigheden. AELST, merkt van heden. T arwe Mesteluin Rogge Geerst Haver Hoppe (1870) dc 50 kil. Hoppo (1869) Haepzaed Lynxacd Haepzaed-olie Lynzacd-olic Raepzaed de 400 kil. Lynzaed Amiappelcn (roode) per 400 kil. Idem (witte) Boter per 3 kit. Eyers de 25 Vlas de 3 kil. Vjggcn* liet koppel Lynwaden ter merkt gebragt IV. 20—50 k 53—00 24—00 20—00 21—50 22—50 - 00—00 00—00 13—62 44—72 34—00 37—00 00—00 00—00 51—00 53—00 35—50 36—50 412—00 114—00 72—00 00—00 21—00 23—00 2S—00 31—00 9—50 40—25 0—00 0—00 8—45 10—00 2—63 3—09 4—00 5—00 32—00 42—00 72 verkogt 24 GENT, merkt van 13 january. Tarwe fr. 26—50 1 i 00—00 Rogge Gecrst 47—00 47—50 43—00 4 4—00 Haver 47—50 0—00 Rrouwers-hnver. 9—00 40—00 Boekweit 46—50 47—00 Pacrdeboonen 48—00 00—00 Duivebooncn 20—00 24—00 Koolzaed-olie 45—00 58—00 I„ynzacd-olie 00—00 00—00 Koolzaed 42—00 4(t—00 Lynzncd 35—00 38—00 Koolzaedkoelten. n 49—00 49—00 Aerdappelen per 100 kil. 0—00 0—00 Roter per kil. 3—40 0—00 Eyers de 25. 3—40 0—00 GEBOORTEN. mannelyk 9 47 VIlOliWELYK 8 HUWELYKEN. J. Rombaut, hovenier, met A. De Goed kantworkst. OVERLEDENEN. R. Van l'nchem, man Everaerl, voerman, 37 j., overleden Ie Sinle Agatha Berchem. Van Balen, winkeldochter, 38 j-, Zoutstraet. F. Van de Maele, man Boulon, landbouwer, 70 j., Mylbeke. A. Mol- laerl, weduwe Van Geem, zonder beroep, 81 j., te Lede overleden. B. Van der Stracten, man Verhau

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 3