Iiischrvviiifislyst BUITENLAND. St-Pieters-NÏeuwjaer. ■eerste bcrigt der kommissie zuilen moeten af geleverd worden, en diegezamenlykmetde kas seien moeten dienen, om Parys, i 11 eenige oogen- blikken, met barrikaden 'te bedekken, ofwel 0111 de bressen te'herstellen. Elke zak met aerde moet 70 'centimeters lengte en 37 centimeters breedte 'hebben, derwyze om gemakkelyk ver- voerbaer te zyn. Het linnen mag ruw zyn en de prys gering (65 centimen) voor de burgers welke die-zelf niet zouden willen maken. Do Vlerhook. Het voornoem tooneel van den oorlog schynt nu te zyn overgebracht naer het noorden van Frankryk, pas over de zuiderlykc grens van België, naby de vierhoek vestingen,wier bezit zoo begeerlyk is voor de Fransehen als voordeDuit- schers.Höt is dus vanbelang een oogslag op dat tooneel te werpen. Hetzyn de versterkte steden Kamcryk, Atrecht, Douai en Valenc-yn, langs de fransche zyde be schut door Perone en langs de belgische door Rysel, welke den oorlog uitmaken. Perone, met 4,300 zielen, ligt aendestraetwegen van Bapau- me naer Ham en van het zuiden van Frankryk naer Kameryk. De eerste vesting van den vierhoek is Kame ryk, eene stad met 22,000 inwoners, aen het kruispunt der spoorwegen van Perone naerVa- lencyn en van St. Quentin naer Douai. Kame- ryks vestingswerken zyn van rondé torens voor zien, bevatten vyf poorten en worden door een fort bestreken. Atrecht, hoofdstad van het departement Pas de Calais, met 25,000 inwoners, is de tweede ves ting. Te midden van een moerassigen en door twee kleine revieren, de Scarpe en de Crinchon, •doorsneden omtrek, ligt op eene hoogte van 200 voet, aen den spoorweg van Amiens naer Douai. De fabriekstad ©ouai, met 24,000 inwoners, •is de derde van het viertal vestingen. Zy'ligt in het noorderdepartement aen de Scarpe en vormt het kruispunt der spoorwegen naer Rysel, Va- lencyn en Parys. Douai is omringd met eene drievoudige ry van muren,voorzien van torens, bolwerken en zes poorten. Aenzienlyk zyn de oorlogsgebouwen dezer stad, onder welke de grootste kanongietery van Frankryk. Valency n, de laetste vesting van den vierhoek, ligt aen de Schelde. De stad heelt 24,400 inwo ners, is onregelmatig gebouwd en dehoofdplaets van het distrikt. Devesting bezit goed onderhou den werken. Valencyns koolmynen hebben een omvang van 60,000 hektoren. Deze vierhoek wordt gesteunt door Rysel, met 155,000 inwoners, vesting van eersten rang. Vroeger werd ze nieuw-ingesloten door muren; doch in 1814 werden de oude vestingwerken vernietigd en verschillende dorpen binnen de nieuwe opgenomen. In deze zyn elf poorten. De sterkte, een van Vaubans meesterstukken, op eenigen afstand van de stad gelegen, maekt een vyfhoek uit, wiens omtrek geheel onder water kan worden gezet. Montbelliard, 13 jan., 's avonds. De fransche rechtervleugel heeft Arcey en St-Marie met een onweerstaenbaren drilt inge nomen. De linkervleugel heeft Esperes en Villersexel- les ingenomen. Rysel, 16 jan. Generaël Faldherbe telegrafieert: Het noorderleger is den 14, te Albert binnen getrokken; de vyand gaet achteruit. Den 15 heeft het noorderleger de doortochten der Somme onderzocht. Al de bruggen zyn door den vyand afgebro ken; -de dorpen van den linker-oever zyn door hem gebarikadeercL De wegen zyn zoo glibberig, dat de beweging schier onmogelyk is; wy maken voortdurend krygsgevangenen. Men zegt dat, het noorderleger bewegingen .maekt, aen welke men geen juist karakter geeft. De officiers van Peronneprotesteren tegen de overgaef dezer plaets. Londen, 14 jan. Generael Bourbaki telegrafeert van den 13: Wy hebben Onant en 13 verschillende dorpen, Hendrik! Hendrik! riepen de oude en Margarctha te gelyker lycL Hy hoorde nawvvelyks. Driftig ging' hy voorL Slechts dit eene wil ik u nog eenmael zeggen: noem my niet weder by dien naein! Ik wil dien niet ■meer hooren! Haeslig verliet hy hierop de kamer, Margarctha sprong op en liep hem achterna. I11 .zyne blikken had zy den argwaen, die in hem opgekomen was, gelezen; zoo mogt zy hem niet laten gaen. Hy had echter het huis reeds verlaten en op liaer geroep sloeg hy geen acht. Met snelle schreden ylde hy weg. Do oude klaegdeen jammerde over zyn trotsch en eigenzin, wacrdoor hy zyn gansche levensgeluk ver speelde. Vergeefs trachtte George hacr te bepraten, dat Hendrik zich wel bedenken en terugkeeren zou, om het beloofde te ontvangen. Dat geloofde zy niet. Zy kende hem van jongs af, en wistmaor al te goed, hoe vast hyzich aen een eenmael genomen besluit hield. Hy komt niet, zegde zy, Hy zal geen enkelen pen ning aennemen, nu hy eenmael gezegd heeft dat hy te trotsch is om iels van u aen te nemen. Hy komt niet, al moest hy ook verhongeren! Nu, ik zal heui ook niet naloopen, riep George. Haha! Hy zou anders nog wel kunnen zeggen, dat ik hem hel geld met geweld heb opgedrongen! Margarctha sprak geen woord. Zy had zich stil neder gezet, nadat zy weder in de kamer was teruggekomen. Hare wangen w aren bleek,zy beefdeligtelyk. Onhewe- jgelyk, de strakke blikken op den grond gevestigd, zat zy daer. Wie haer intusschen nauwkeuriger had gade geslagen, zou het niet ontgaenzyn, hoe hevig haerge- moed bewogen was, en dal zy slechts met geweld, om hare aendoening vdor George te verbergen, de tranen terughield, die in hare oogen drongen. Eersl toen George weg was, brak zy in snikken uit. Wordt voortgczeU) 1 onder ander Arcey, Sainte-Marie, enz. op eene schitterende wyze ingenomen. Onze verliezen zyn niet talryk, indien men de uitslagen overweegt, welke wy bekomen hebben. Ik win steeds gronden ik ben zeer vohiaon over het gedrag der generaels en der troepen. Volgens de laetste inlichtingen vereemgi ge nerael Chanzy, naby Mans, liet gedeelte der troepen, welke in den nacht van den 11 tót 12, in wanorde waren. De aftocht werd zoo goed mogelyk bew erkt. Bordeaux, 15 jan. Gisteren heeft het leger van generael Bourbaki, gedijende den ganschen dag gevochten. Het heeft Montbelliard, Sar-le-Chateau, Vyans, Savey, Bians, Corperveaux, Contehinant en Chusey bezet. Een gedeelte van het leger van generael Chan zy, werd gisteren op eene hevige wyze aengetast. Het 21" korps heeft goed gevochten en eenige krygsgevangenen gemaekt. Het 16° korps heeft een wanhopig gevecht on- derstaen. Het paerd van den admirael Jaureguiberry, werd onder hem gedood. Het opperhoofd van zynen staf sneuvelde. Een ander korps heeft minder tegenstand ge boden. Niettegenstaende liet slechte weêr en de wan orders, door de aenvallenveroorzaekt, werd de aftocht, zonder verlies van materieel, voortge zet. Nevers (op de Loire,) 15 jan. Generael Lecointe telegrafeert: De aengekon- digde bewegingen zyn teenemael gelukt. Voor den derden keer hebben de Pruisen hunne stellingen moeten verlaten. Gien, een stadje op 33 uren van Parys, is tee nemael ontruimd. Twee fransche bataillons zyn er binnenge trokken; het overige zal er morgen binnenko men. Alle vyandelyke kolommen zyn in aftocht op Montargis en Orleans. De Pruisen hebben meer volk verloren dan wy. Verscheidene pruisische officieren werden gedood. Generael Chanzy telegrafeert, te middernacht: Het hoofd der vyandelyke kolommen is dezen avond verschenen, langs de wegen die op onze posit.iën uitkomen. Er heeft een gevecht plaets gehad tusschen de voorposten. Men is dézen avond in gevecht geweest met eene tamelyke sterke kolom Duitschers. Cherbourg, 17 jan. De 30,000 man, welke vertrokken waren om generael Chanzy te versterken, hebben zich met hem niet kunnen vereenigen. De spoorweg was doorsneden. Er zyn hier talryke troepen en mariniers ge- kantonneerd. Havre, 18 jan. Gisteren hebben 500 Pruisen, met 2 kanons; ons in de richting van Saint-Romain aengetast. Zy schoten houwitsers op dit dorp. Na een hevig gevecht werden zy met verlies teruggedreven. Wy hadden 5 dooden en 10 gekwetsten. Blandain, 18 jan. Het leger van generael Faidherbe is verleden maendag, te Fins, een dorp gelegen op den weg van Kameiyk naer Peronne, op 17 kilometers links van Bapaume, aengekomen. Gisteren morgend is er een gevecht tusschen de voorposten geleverd. De pruisen zyn gedwon gen geweest voor de overmacht terug te trekken. Gisteren avond werden de Pruisen niet verre van Bapaume en in de omstreken van Atrecht ge signaleerd. Het statie-opperhoofd van Atrecht, heeft het bevel ontvangen al het materieel, zoo veel mogelyk, naer Rysel te zenden. De fransehen hebben Saint-Quentin op nieuw bezet. PRUISEN. Versailles, 15 january. (Officieel.) De volgende rapporten zyn den 14 january aengebracht, van de kolommen welke de verslagen legers van generael Chanzy. ver volgen: Generael Schmidt heeft, naby Chapelle, op 2 1/2 uren afstand, ten Westen van le Mans, eene fransche divisie ontmoet. Te Barry aenge- rand, trok zy, in verwarde vlucht, op Laval achteruit, met verlies van meer dan 400 krygs gevangenen. Onze verliezen aen dooden en gekwetsten, beloopen 1 officier en 19 soldaten. Na een klein gevecht* in de straten, werd Beaumont door ons bezet, Wy bemachtigden 40 wagens levensmiddelen en namen ongeveer 1000 krygsgevangenen. Wy hebben liet kamp van Conlie bezet, en vonden er een grooten voorraed van wapens en levensmiddelen. Men bericht dat een detachement, onder het bevel van den generael Rantzau, den 14 january, door fransche divisiën, grooteriu getal, te Bri- are is aengerand; doch, met weinig verlies, baende liet zich eenen doortocht. Generael von Werder meldt van Brevilliers, 15 january: De vyand randde my lieden aen, vooral met artillerie en, naer het schynt, met vier korpsen, komende van Chanzey, naby Montbelliard. I)e aenval werd op alle punten afgeslagen; onze positiën werden nergens verbroken. Onze verliezen bedragen 300 a 400 man. Het gevecht duerde van 8 ure 'smorgends tot 5 12 ure "s avonds. Versailles, 16 january. OfficieelEencdepeche, door den koning aen de koningin gezonden, meldt liet volgende: Het getal der krygsgevangenen, welke wy mby le Mans gemaekt hebben, beloopt 20,000. De vyand trekt terug in de noorderïyke rich ting van Neucon en in de westelyke richting Jiaer Laval. Wy bemachtigen dagelyks oortogsmaterieel en levensmiddelen. Wy hebben insgelyks 4 lokomotieven en 400 waggons overmeesterd. Versailles, 16 jan. De Franschen hebben langs den zuidkant-van Parys nieuwe batteryen ontbloot. Wy hebben onmiddelyk viktorieus op hun vuer geantwoord. Ons verlies beloopt 2 officieren en 7 man schappen. Schwerin, 14 jan. Depcohc van tien Groothertog aen tie Groothertogin. Le Mans, 13 jan., middernacht. Gisteren beeft den vyand le Mans verlaten. De stad werd door onze 3° en 18" korpsen bezet. Er zyn talryke krygsgevangenen en eene groote hoeveelheid materieel in onze handen gevallen. In het gevecht, van gisteren heeft myn korps 4000 krygsgevangenen gemaekt. Heden zyn wy, zonder gevecht, boven le Mans, tot aen de Sarthe vooruitgerukt. Onze voorhoe den zyn de rivier overgetrokken. Versailles, 11 jan. Te St. Denis hebben de Franschen eenen uit val gedaen, door generael Trochu in persoon ge- kommandeerd. De aenval is met gevoelig ver lies voor de Franschen afgeslagen. Andere uit vallen hebben plaets gehad tusschenClamarten Chatüloa. Ook daer zyn de Franschen terug ge dreven. De Mont-Valerien, kanonneerd krach tig Bourgival, Vau-Cresson, Ville d'Avray en Sevres; 21 batteryen onderhouden een gedurig vuer. Dry nieuwe'batteryen zyn te Meudon ont bloot. De Franschen hebben hopeloze pogingen gedaen, om die batteryen te omsingelen. Versailles, 17 jan. Generael Werder heeft gisteren insgelyks zy- ne stelling inliet zuiden van Belfort tegen den vyand behouden. Generael Schmidt, den vyand vervolgende, is door Voige getrokken en maekte nog2000 krygs gevangenen. De vyand trekt naer Laval terug. Na een kort gevecht hebben wy Alengon bezet. Versailles, 15 jan. Er zyn bommen aen de Seine, op de brug St. Michel gevallen. Men is begonnen verschansingen op te werpen. Versailles, 18jan. Generaal Bourbaki, zynen aenval gisteren te gen generael Werder hernieuwd hebbende, is nogmaels metgroot verlies teruggeslagen. Hy re tireert in de richting van het zuiden. Voor Parys wordt het bombardement met groote krachtdadigheid doorgezet. IIOLLAAD. GROOTHERTOGDOM LUXEMBURG. Koning Wilhelm heeft aen prins Hendrik eenen brief gezonden, in welke hy hem aenraedt voorzichtig en behoedzaem te zyn; hy verzekert echter; dat het Pruisisch gouvernement er nooit aen gedacht heeft, de onafhankelykheid van het groothertogdom te vernietigen. PRUISEN. Het Beiersche ministerie van oorlog heeft thans 53 lysten openbaer gemaekt, bevattende de namen der gesneuvelde, gekwetste, vermiste en krygsgevangen militairen. Sedert het begin van den oorlog is het verlies 21,031 man (men geeft echter niet op tot welken datum de opgaef loopt;) by de infanterie 8765 man (dood, ge kwetst of krygsgevangen,) jagers 2543, artillerie 593, cavalerie 106, den stal 15, landweer 9 en by het personeel ambulancè 2 man; de verhou ding van de dooden tot de gekwetsten en in krygsgevangenschap geraekte manschappen is als' volgt by de infanterie dooden 1177, gekwet sten 7542,'krygsgevangenen 46; by de jagers dooden 375, gekwetsten 2160; by de cavalerie dooden 26, gekwetsten 62, krygsgevangenen 20; by de artillerie dooden 64, gekwetsten 433 en krygsgevangenen 94; by den staf, de land weer en ambulance dooden 8, gekwetsten 12 en krygsgevangenen 9. Van de 1644 gesneuvel den hadden 154 den rang van officier en wel 9 majoors, 41 kapiteins en ridmeesters, 23 eerste en 77 tweede luitenants en vier aspirant-lui tenants. ITALIË. De inwoners van Palermo hebben aen koning Frans II, ter gelegenheid der 32" verjaring van zynen geboortedag, het volgende adres ge zonden Sire I11 alle tydvakken leert ons de geschiedenis, dat wanneer een wettige prins den moed heeft zich te vertonen om zyne rechten te eischen, hy de muiters verschrikt en aen de wetten haren vollen gang teruggeeft. Deze verkleefdheid aen de wettige vorsten, is een edel gevoel, dat by al de volken bestaet, en opnieuw verschynt, wanneer de groote ongelukken het schynen bedorven of vernietigd le hebben. Ziedaer, groote prins, dé toestand van liet koninkryk der Beide Siciliën. Vertoon JJ, sire, op den gelukkigen verjaer- dag dei-geboorte van U. M. aen uwe onderdanen, en vraeg, van hen uwe rechten tot den troon, welke u toebehoort en dien men op u heeft overweldigd. Gy zult het gansche koninkryk in massa zien opstaen; gy zult verwonderd zyn over de geestdrift, welige uwe tegenwoordigheid zal op wekken. Een handvol lafaerds en verachtelyke verraders zullen by uwen aenblik verdwynen, voor de algemeene geestdrift verschrikt en het doel van den algemeenen haet geworden. Sire, 't is geen dweependpartygangerweikeu een ronkend adres onderwerpt;'t is ganschSici- lië, dat met kalmte en rypheid van geest, voor u zyne volle overtuiging blootlegt. De namen der onderteekenaers zyn een vol doende waerborg voor de oprechtheid der gevoelens, welke zy uitdrukken. Palermo, 31 december 1870. Volgen 45,827 handteekens van patriërs en van den meest be- schaefden stand. De Londensche Konferencie. De londensche konferencie is den 17 january byeengekomen; zy zal de russische Zwarte-zee- kwestie te beslissen hebben in de eerste plaets, want hierin ligt het oorspronkelyke doel harer by eenkomst. Of zy ook nog andere punten zal bespreken? De Warrens Conespondenz bevatte dezer dagen een veel besproken artikel, waeruit blykt dat Oostenryk beginnen zou met liet ter tafel bren gen van de zoo erg geschonden beginselen, waerop het internationael volkenrecht berust; de engelsche bladen verzekeren van hunnen kant, dat de tyd daer is om op de konferencie de vredesvoorwaerden tusschen Duitschland en Frankryk te bespreken. Wat er van dit alles zy, weten wy niet; wy durven echter met zekerheid beweren dat de beslissing omtrent de Zwart e-zee-kwestie in alle geval zyn zal overeenkomstig het verlangen van Rusland endathetzynesouvereine belieersching van de Zwarte-zee hernemen zal. Waerom? Omdat in de eerste plaets de mogendheden als Engeland en .Oostenryk, die misschien de handhaving van het paryzer traktaet van 1856 willen, te machteloos zyn om weerstand te bie den aen de eisehen van Rusland, door Pruisen gesteund. Omdat in de tweede plaets Pruisen reclit- streekseh belang heeft by de inwilliging van, Ruslands eischen'endegevraegde toestemming der konferencie eigenlyk als van nul en geener waerde wordt beschouwd te Berlyn. Omdat in de derde plaets en deze reden schynt ons de meest gewichtigede beperking van Ruslands macht in de Zwarte-zee het werl^ is van Napoleon III en als zoodanig tot onder gang gedoemd. Het schynt in de plannen der Voorzienigheid te liggen dat alles waer die ongelukkige keizer de hand in heelt gehad, moet vallen. Zoo is ge vallen de troon van Mexiko, zoo hot tweede keizerryk zoo zal het ook gaen met het paryzer verdrag van 1856. n GEOPEND EN VOORGEDRAGEN DOOR DE GAZETTE VAN AELST. Opbrengst van den vorigen lyst. fr. 173-00. NAEMLOOSfi> 35-00 NAEMLOOS1-00 81uiliiiK (lei* Jacht. Overeenkomstig de minislerieele beslissing van 23 augusty 1870, zal elk soort van jacht, na den 31 janu ary aenstaende, te middernagt, niet meer toegelaten zyn. Echter hlyft de jacht op de konynend.oor middel van netten en fretten, gedurende het gansche jaer toegelaten. De jacht op hel water- en" trekwild, in de moerassen en langsheen de stroomen en rivieren, blyft geopend lol den 30 april aenstaende, te midder nagt,en de jacht methazewinden, zonder vuerwapens, tot den 15 dcrzelfde maend inbegrepen, uitsluitend in de provincie Luxemburg, en in het gedeelte der provincie Luik, gelegen aen den linker oever der Amblève, en tot den 15 maerl inbegrepen in de an dere gedeelten des lands. De zegels der vrachtbrieven, sedert den 1 janu ary 1871 afgeschaft zynde, kunnen de persoonen die er nog bezitten, dezelve uilwisselen tegen geld, in de bureelen der ontvangers van enregistreering. Wy vernemen, zegt de N. Beurzen-Courant, uit eene goede bron, welke wy, naer wy denken, voor goed ingelicht mogen houden, dat de kommissie, on langs benoemd om de hervorming der burgerwacht te bewerken, zich heell ontbonden, uil oorzaek dat zy er niet is in gelukt, haer ontwerp door het ministerie te doen aenvaerden. Het departement van oorlog heeft bevelen uilge- vaerdigd, opdat de ambulansen van 't leger (lc, 3" en 4" afdcelingen) onmogelyk heringericht zouden wor den. Ten dien einde, zyn de ziekendieners dér klassen van 1866, -1865 en 1864 onderde vaendels geroepen. De heer Leclercq, procureur-generael by het verbrekingshof te Rrussel, zal in den loop der aen staende maend zyn ontslag nemen, om reden van ouderdom. Do hoeren Leclercq en do voorzitter De Fncqz zyn de eenige nog overblyvende leden van de hoogere magislratuor, welke er sedert de regterlyke inrigting van den 4 juny 1832 zetelen. Reiden hebben van het Nationael Congres deel gemaekt; de heer Le clercq is minister van justitie geweest. liet nummer 1929, uitgekomen in de trekking van 15 january der leening van 17 millioen van de stad Gent, dat den le prys 25,000 fr. wint, behoort aen het bureel van weldadigheid der zelve stad. Het is de tweede mael dat aen dit bureel de le prys te beurt valt. Men sctiryft uit Rouillon, 18 january. De exploitatie der bosschen; in de fransche Ardennen door de Pruisen gedaen, heeft een drama voor gevolg gehad, dat voorzien was geworden. Den 14 january,

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2