Iiischrvvin sly st Buitenlnndsch Xieuws. St-Pieters-Aieuwjaer. PRUISEN. Officieele tyding der Overgaef van Parys. Berlyn, 29 january. Een telegram van den bondskanselier zegt, dat deze met M. Jules Favre de kapitulatie ge- teekend'heelt van al de'forten van Parys. Er is een wapenstilstand bepaeld van dry weken, te water en te land. Het leger van Parys blyft krygsgevangen in <de stad. De byzonderheden der Overgaef worden be handeld door een franschen generael en gene- rael Moltke. Versailles, 27 january. Generael Rottier meldt van 23 january, dat |*y in de rigfcing van Dijon is vooruitgerukt en 8 officiers en 150 soldaten heeft krygsgevangen genomen. In een gevecht in het bosch is de vaendrig van het tweede bataillon, 61e regiment, gedood; het vaendel is niet teruggevonden. Tusschen Cliatillon en Monterau hebben zich vyandelyke detachementen vertoond. Ten gevolge van een onderling verstoen, te middernacht van 26 op 27 january, zwygt het geschut voor Parys, van weerskanten voorloo- pig stil. Versailles, 29 january. De Keizer nen «Ie Keizerin. (Officieel.) Gisteren is de wapenstilstand voor dry weken geteekend. Wy bezetten alle de forten rond Parys. De linietroepen en de mobiele-garden, krygs gevangen genomen, zyn in Parys geïnterneerd. De sedentaire nationale garde zal de orde ^handhaven. De stad zal geproviandeerd worden, wanneer de wapens zullen afgeleverd zyn. De konstitueerende vergadering wordt binnen de 14 dagen te Bordeaux byeen geroepen. De legers te velde zullen hunne respektieve stellingen behouden, met onzydige linten tus schen beiden. Ik dank God voor die genade. Moge de vrede spoedig volgen. Munchen, 29 january. Het eerste beiersche legerkorps zal Gharen- ton, en het tweede Montrouge en Vanvres be zetten. De stad Parys zou eene belasting van 200 öiil- lioen betalen. Het groOte nlouWH. Men kan zich niet verbeelden met welke vreugde de tyding van den wapenstilstand door de duitsche troepen vernomen werd. De solda ten omhelsden elkander, en men durfde openly k zeggen, met welken drift men naer huis en liaerd verlangde terug te keeren Versailles, 20 january ('s nachts.) De bezetting van St-Denis, en van al de an dere forten, heeft den 29, zonder inoident, .plaets gehad. Kapitulatie «Ier Fort«iw Versailles, 30 jan. Ziehier den korten inhoud der voornaemste punten van de kapitulatie: De wapenstilstand van Parys zal onmiddelyk en ih de departementen binnen dry dagen be ginnen; hy zal den 49 february des middags ein digen. Eene afteekeningslinie is aen de legers voor geschreven; zy loopt door den Calvados en de Orne en laet de Duitschers in bezit van de de partementen de Sarthe, van lndre-et-Loire, van Loire-et-Ghere, van Loiret, van de Yonne en al wat zich bevindt ten noord-oosten van deze de partementen, behalve Pas-de-Calais en het noorden. Men voorbehoudt zich eene beslissing over het aenvangen van den wapenstilstand in de Cote-d'Or, de Boubs, de Jura en by Belfort. Tot na die beslissing zal het'beleg van Belfort, en de oorlog in dielandstreken, doorgezet wor den. smeekte hem sleehls voor ditmael naer hare bede te 'luisteren. Ditmael juist het minst van allen! riep hy. Denkt gy dat ik nu, daer my gevaer dreigt, hen in den steek zal laten, die reeds zoo menig'gevaer met my gedeeld ■hebben? Zv vertrouwen op my, zy zyn verloren, als ik niet kom. En al zou het my het -leven kosten, ik mag ihen niet verlaten; het zyn misschien de eenige men- schen, die mv niet haten! Voor dat Margaretha hem kon terug houden, wnshy reeds de deur uitgesneld. Zy wilde hem achterna loo- pen, maer de krachten ontbraken haer daertoe. Half bewusteloos viel zy op eenen stoel neer. Korten tyd daerna trad hare moeder het vertrek bin nen. Zy had niet het minste vermoeden, dat Hendrik daer geweest was, en op Margaretha's treurige, ter neer geslagen stemming sloeg zy geen acht. Sedert weken was zy daeraen gewoon. Dezen nacht zal het hevig toegacn, sprak zy. Alles schyntaen de grenswachters en gendarmen verraden te zyn. Op Hendrik hebben zy 't vooral gemutst, daer hy de hoofdoorzaek is, dat zy sedert weken hyna geen enkelen nachtmeer rust hebben. Zy hebben gezworen, dat hy hundezen nachtniet ontkomen zal.Dezen nacht zal hem wel eenige jaren tuchthuisstraf kosten. Hem geschiedt niets andersdanregt;waerorn isliy ook zulk een trotsche dwaes geweest en heeft hy hut geld des landbouwers niet aengenomen? Geen enkel oogenhlik zal ik hem beklagen. Hy kon het zoo goed hebben en hecfl het niet gewild! Margaretha antwoordde geen woord. Sidderend stond zy op en verliet het vertrek. Ylings begaf zy zich naer haer kamerke. Ookzy moest bekennen,dal hyvan alles de schuld droeg. Zyn ongelukkige hoogmoed, zyn wilde aerd moesten hem in 'l verderf storten, en toch kon zy niet boosop hem worden. Haer berthing vol liefde aen hem, en als zy hem had kunnen redden, zou zy zonder 'dralen haer leven ten offer hebben gehragt. Het was te laet. (Wordt voortgezet, De zeemachten zyn in den wapenstilstand be grepen, met den meridiaen van Duinkerken tot bepalingsHnie. De gevangenen on de inbeslagnemingen, tus schen de sluiting van den wapenstilstand en den datum derwaerschuwinggemaekt zullen terug gegeven worden. Er zullen kiezingen plaets hebben voor eene vergadering, welke over den oorlog of de vredes- voorwaerden zal beslissen. Deze vergadering zal te Bordeaux byeenko- -men. Al de forten van Parys zullen onmiddelyk overgegeven worden; de omheining derstad zal worden ontwapend. De linietroepen, de mariniers en de mobiele garden zuilen krygsgevangen zyn, behalve de 12,000 man, bestemdom de inlandsche veilig heid te verzekeren. Gedurende den wapenstilstand zullen dekrygs- gevangenen binnen de omheining der stad bly- ven. Zy zullen hunne wapenen afleggen, de natio nale garden en de gendarmen zullen hunne wa penen beltouden, ten einde over de veiligheid te waken. Al de korpsen van francs-tireurs moeten ont bonden worden. De duitsche kommissarissen zullen zooveel mogelyk de, fransche kommissarissen in het be voorraden van Parys vergemakkelyken. Ten einde Parys te.verlaten, heeft men eene permissie der fransche overheden, met het duit sche visa, noodig. De gemeenten van Parys zullen eene belasting van 200 millioen, binnen de veertien dagen, be talen. De openbare waerden mogen gedurende den wapenstilstand niet weggezonden worden. Al de duitsche krygsgevangenen zullen onmid- dellyk tegen een gelyk getal fransche krygsge vangenen uitgewisseld worden, alsook al de scheepskapiteins en andere burgerlyke gevan genen. Londen, 1 February. Aen den Times wordt uit Versailles berigt, dat de Keizer naer Parys, 3 millioen rantsoenen eten van de duitsche armée zond. De nood te Parys is groot. Versailles, 31 january. De uitvoering van den wapenstilstand wordt in liet noorden en westen van Frankryk voort gezet. Londen, 1 February. De Times bevat eene depeche uit Berlyn, meldende dat M. von Bismark aen M. Jules Favre de vredes-voorwaerden heeft doen ken nen. Zy bevatten namelykDen afstand van den Elzas en Lotharingen, Belfort en Metz, alsmede eene schadevergoeding van 10 milliards; verder den afstand van Pondichéry en van 20 oorlog schepen. M. Jules Favre heeft deze voorwaerden naer de nationale vergadering gezonden. (Pondichéry was vroeger eene groote versterkte stad in Oost-lndië, op de kust van Coromandel, ten zuid-westen van Madras gelegen. Het was eene der schoonste overzecsche bezittingen van Frankryk. De Franschen vestigden er zich in 167-4. In 1693 namen de Hollanders de stad in, doch gaven haer by den vrede van Ryswyck terug. Den 15 january 1761 werd ze door de Engclschen ingenomen en geheel en gansch verwoest; maer in 1763, door het traktaet van Ver sailles, deden zy wedergaef en twee jaer nadien begon men de stad tc herbouwen. In 1778 maekten de En gclschen er zich opnieuw meester van, even als van al de andere fransche bezittingen op de kust van Coro mandel, doch door het traktaet van Versailles van 20 january 1783, gaven zy ze nogmacls terug. Tydcns de oorlogen der Republiek en van het keizerryk viel ze voor de derde mael in de magtder Engclschen, werd verwoest en in 1811 weergegeven. In 1761 bedroeg de bevolking 70,000 inwoners, maer door al die oor logen was dezelve let op do helft verminderd.) Bern, 1 february. (Officieel). By St-Croix zyn er 4000 Franschen en by Verrières 80,000 van Bourbaki's leger over de zwitsersche grenzen getrokken. Versailles, 2 february. (Officieel). Het leger van Bourbaki, 80,000 man sterk, is, ten gevolge van eene konveptie, naby Pontarclier, in Zwitserland getrokken. Dat is dus het vierde fransche legerkorps, hetwelk in de onmogelykheid gebragt is de worsteling voort te zetten. Londen, 30 jan. Men kondigt uit eene partikuliere bron aen', dat de reglementen opzichtens decirkulatie der vreemdelingen en vooral die betrekkelyk de wettiging der vreemdelingen en het afleveren van papieren van wettigingreglementen, die gedurende den oorlog gangbaer warenstreng zullen behouden worden gedurende den wapen stilstand, en wel om militaire reden. Londen, 31 january. Het gerucht was gisteren te Versailles ver spreid, dat generael üucrot zich vergiftigd heeft. De bevoorrading van Parys ontmoet groote moeilykheden, omdat de Franschen, gedurende den oorlog, bet grootste gedeelte der spoor wegen in den omtrek vernield hebben. Het duitsche leger heeft het eerst in de drin gendste noodzakelykheid van Parys voorzien. Men scbryfl uit Berlyn, aen den Daily-Tele graph, dat liet mogelyk is, dat de vorst van Rumenië zal abdikeeren, op het oogenblik het welk door M. von Bismark zal bepaeld worden. Het traktaet, hetwelk Beieren met het duit sche keizerryk vereenigd, is gisteren geteekend. Men denkt te Versailles, dat de Keizer aldaer, .gedurende de onderhandelingen verblyven zal, ten einde de afdoening der zaken te bespoedi gen. Londen, 31 january. De konferencie heeft zich heden niet ver eenigd, dcwyl lord Granville onpasselyk was. De datum der aenstaende zitting is nog niet be paeld. Het uitstel heeft twee oorzaken1° de toe stand in Frankryk; 2° de oplossing van de kwes tie der Zwarte-Zee, welke moeilyker is dan men gedacht heeft. Waerschynlyk zal M. Jules Favre hi ei* aen- komen. De vrede schynt zeker te zyn. Londen, 2 february. De Times zegt dat de pruisische kouditien voor den vrede al te streng zyn; Frankryk zou ten minstp met eenig schyn van menschelykheid moeten behandeld worden. De keizer en von Bismark moeten nadenken of hetwysis de pretentien van Frankryk op Metz te verstooten. I)e Post zegt, dat die onzydige mogendheden hunne afwachtende houding moesten verlaten, die zy zoo lang bewaerd hebben. Engeland moet de gematigheid aenbeveten, indien dit noodig zyn mocht. Het blad rekonnnandeert den aenkoop van Pon dichéry door Engeland. Men zegt te Weenen, dat de verdaging der konferencie toegeschreven wordt aen de denk- wyze, dat het onmogelyk is waerde te geven aen de veranderingen, toegebracht aen het traktaet van 1856, indien Frankryk niet vertegenwoordigd is. De oplossing der Zwarte-zee-kwestie brengt grooter moeilykheden aen, dan men gedacht had. De Daily News zegt dat het foreigue office te Bernstorf geen officieel bericht ontvangt, welk de pruisische konditiën,door den Times meege deeld, bevestigen. Een telegram van Weenen, 1 february, zegt dat Turkyë van inzicht is militairlyk Roumanië te bezetten als prins Karei abdikeerd. OOSIIiXHIK. Weenen„ 29 january. De verschillende dagbladen van dezen mor- gend, spreken, opzigtens de kapitulatie van Parys, met den grootsten lof over de heldhaf tigheid van Parys en Frankryk. Door zyn moedigen toestand, heeft Frankryk genoeg voor zyne eer gedaen en kan het vrede maken, ten einde zoo spoedig mogelyk zyne vroegere plaets in de Europische vergadering te bekleeden. Eenige organen manen Pruisen aen, in zyne vredesvoorwaerden gematigd te zyn. Mnetschnppy Liuigrand. VerefTening. I)e zaek van Langrand vereffent zich. De heeren de Decker, Nothomb, Dechamps, de Liedekerke en anderen, doen de zaken groot en loyael. Ze stellen voor, hunne persoonlyke fortuin af te staen, om bet deficit te dekken. De heeren geven een treffend voorbeeld aen vele anderen! De heeren d'Hane-Steenhuyseen de Liedekerke geven aen den International, de Agricole en de Industriel, de eerste 850,000 fr.,; de tweede 375,000 fr. Aen den International en den Industrial geeft de heer De Decker al wat hy bezit, op 105,000 fr. na, dus 441,000 fr. De heer Dechamps, alles, behalve 119,000 fr., dus 211,000 fr.; De heer Nothomb, wiens fortuin en .dat «yner vrouw 489,000 fr. beloopt, geeft 378,500 fr.; graef du Val de Beaulieu betaelt in het geheel 1 millioen. De heeren houden niets over, dan hetgeen noodig is om hunne persoonlyke schulden te betalen. De heeren De Decker, Dechamps -en graef du Val houden terug op liuune storting 37,000 fr. om de nog in circulaire zynde pandbrieven te betalen. Later zullen zy die som rechtvaerdi- gen. Graef Vander Straten geeft aen den Internati onal 129,000 franken, zynegelieele fortuin op den dag zyns huwelyks; de markies de Rhodes geeft 500,000 fr. in specie. Worden die voorstellen niet aengenomen, dan trekken de voorstellers die in, eii nie mand zal er hun eenigen eisch over kunnen doen. De verschillende personen hebben eenen staet van hunne goederen overgemaekt, als op recht en wezenlyk zynde gecertiliëerd. De heeren De* Decker en Dechamps, afstand doende van gansch hunne fortuin, zoo komen al die waerdyen aen den International en den Industriel. De heeren De Liedekerke en Nothomb verkla ren dat, als er iets mocht vergeten zyn in de opgaef, dit in zyn geheel behoort aen de maet- schappy, met welke zyzich voorstellen te tran- sigeeren. Mevrouw Leghait, geboren Mercier, als erf gename van haren vader, heeft niet gedacht in de voorstellen te kunnen treden; maer stelt zich voor, de successie te verlaten, aen al de belang hebbenden, de zorg overlatende hunne rechten te doen gelden. Pelgrimstogt. De pelgrimstogt naer Brussel heeft eene on telbare menigte doen te samen stroomen.. De belgische katholieken hebben den oproep wil len beantwoorden door de geestelyke overheid gedaen, en een bewys gegeven van liefde en ge hechtheid aen den H. Stoel, van vertrouwen op hooger hand. Laet vry de doctrinaire pers hui len en tierenwy leven in het vrye België, en geen tweeden keer, zooals met het jubilé, zal zy er in gelukken ons te storen in onze vryheid van geweten. De St-Gudula-Kerk was wreeds vroeg, ten 5 ure des morgens, door geloovigen opgevuld; zy was toepasselyk versierd; het lioofdaltaer was prachtig. Het pauzélyk wapen en de pauzelyke vlaggen prykten er overvloedig; tapyten en luch ters waren er aengebragt. Ten 7 ure had de mis plaets, opgevolgd door eene algemeene Communie, aen welke duizenden deel namen. Tot dan toe was het alleen Brussel dat aenwezig was; maer de massas uit de pro vinciën kwamen aen. Uit alle streken des lands: duizenden uit het Walen- en duizenden uit liet Vlaemsch land trokken door de brusselsche straten, biddend en zingend. Die pelgrims uit Doornyk, Bergen, Charleroi en andere streken hadden banieren, op welke men las op gouden grond, in witte letteren, leve Pius IX! Muziekkorpsen wisselden den stoet af. Alle standen mengden zich dooreen; naest de nobele en ryke trad de werkman; naest den borger, de geestelyke,de kloosterling. Berstten 11 ure kwamen de pelgrims in de Kerk aen. Eene groote menigte moest buiten den tempel blyven. Ten 11 ure celebreerde Z. Exc. Mgr Cattani, apostolische nuncius te Brussel. Voor het altaer zaten Mgr Gravez bisschop van Namen, een Oostersch bisschop, Mgr An- thonis, verscheidene groot-vicarissen. Na het evangelie beklom Mgr Dechamps, aertsbisschop van Mechelen, den preekstoel en sprak overPius IX, over den toestand der Kerk. Hy sprak op die verhevene, hartroerende, doordringende manier, welke hem eigen is en die zyn gehoor altyd treft. Ja, de volkeren zul len tot de Kerk terugkeeren, tot haer die hun heeft onderwezen, die hen droeg in haren moe- derlyken schoot, en het is Pius IX, die dezen terugkeer zal voorzitten. Het is met zulke woorden van hoop en ver trouwen, dat Mgr Dechamps zyne prachtige redevoering sloot, de schoonste die er ooit te Brussel werd uitgesproken. De psalm benedic anima, mea Domino werd door duizende stemmen gezongen. Ten 3 ure vereenigden zich de pelgrims in Kaudenberg- kerk, waer eene algemeene vergadering over den St-Pieterspenning gehouden werd, terwyl liet lof ten 5 ure, in de St. Gudula-kerk de plechtigheid sloot. O GEOPEND EN VOORGEDRAGEN DOOR DE GAZETTE VAN AELST. Opbrengst van den vorigen lyst. fr. 209-00. H. Vader, ik vraeg den zegen voor my en myne kinderen. NAEMLOOS Aelst. fr. 15-00 II. Vader, ik vraeg den zegen voor mvne Moeder. NAEMLOOS Aelst. 2-00 ONBEKEND.3-00 Eenige personen vragen den zegen van zyne Heiligheid. NAEMLOOS. 10-00 By koninklyk besluit zyn benoemd hy de Koophan delkamer alhier: De heeren: C. Cumont-Faider, fabrikant, alhier; A. Boone, huidevetter, id.; E. De Deyn, handelaer, te Ninove; J. De Mol, fabrikant, id. Te Dendermonde: De heeren: J. Geerinekx, wyn- koopman, aldaer; J. F. Vertongen,fabrikant,te Hamme; C. Van Cromphaul, besluerder van het poerni-iga/ yr. te Wettercn; R. De Wapenaert, handelaer, ie Member gen. Gedurende de afgeloopene maend de< mber zyr, er 4902 brieven, ten gevolge van slechte en onduide- Iyke adressen, ter zyde gelegd. Van dit getal zyn er na de opening 2989 kunnen besteld, of aen de schry- vers teruggezonden worden, 1943 zyn in de scheur mand geworpen. De koninklyke akademie van geneeskunst te Brussel heeft, in hare zilting van zaterdag, het opstel goedgekeurd eener onderrichting, geschikt om de be volking aen te wakkeren zich de pokken te doen herinenten. Deze onderrichting, brengt terzelfder tyd, tot hunne wezenlyke waerde de vooroordeelen en de tegewerpsels diezichonder'tpuhliektegende herinen- ling opdeden. Dc Moniteur zegt in zyn nict-officicel gedeelte, dat de beste weg om levensmiddelen naer Parys te zenden, langs dc zee naer Dieppe is; het fransch gou vernement gelast zich, ze naer hunne bestemming te zenden. Men verzekert dat dc kommunikatiën tusschen Brussel en Parys, spoediger zullen hersteld zyn, dan men dacht. Langs Soissons zullen 48 uren voldoende zyn; langs de regtstreeksche linie zal de maetschappy van den noorder-spoorweg niet meer dan 8 a 40 da gen noodig hebben, om alles te herstellen. Er worden vele levensmiddelen van Brussel naer Parys gezonden. Een enkel handelhuis zendt er 3000 kilos hespen naer toe. Er is te Brussel een komiteit gesticht, om aen de krygsgevangenen zedelyken en stoffelyken onderstand te Verschaffen. Er zyn reeds twee aenzienlyke zendin gen van kleorgoed naer Duitschland gedaen, de eene naer Keulen en de andere naer Maints. Daerenboven is er naer Juliers en Meiningen geld gestuerd. Het komiteit maekt nog andere zendingen gereed; ook houdt het zich ieverig bezig met de betrekkingen tusschen de gevangenen en hunne familiën Ie verge makkelyken. Daertoe is er in de Tweekerkenstraet, n. 60, opzcltelyk oen bureel ingericht. De bezorgdheid van het komiteit strekt zich zoowel tot de pruisische als fransche krygsgevangenen uit. Alzoo heeft het naer Rerlyn een volledige lyst gezon den der duitsche krygsgevangenen, welke te Galais, Rysei, Pau en Montpellier geïnterneerd zyn; het heeft daerdoor talryke familiën kunnen gerust stellen. Een nieuw voorbeeld der getrouwheid van den hond aen zynen meester, is in het naburige Lcdeberg hy Gent voorgevallen. Een stoker in de fabriek, aldaer woonachtig, was verleden zondag avond niet op zyn gewoon uer tc huis gekomen. In eenige ongerustheid verkeerende, hoort zyne vrouw eensklaps het geblaf van hunnen hond, die geweldig op de voordeur krab belde, en zy'dac-ht dat haer man te huis kwam. Maer weldra bemerkte zy dat dc hond alleen was, en ter wyl liet dier aenhoudelyk bleef blaffen en de vrouw met de kleeren vastnam, als wilde hy iemand met zich

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2