Laetste tydingen. Burgerlyken Stand. ANNONCEN. FAILLIET BEIUGT. Venditie van MEUBELS, Verknoping van Meubels, Verknoping van Meubels, Verknoping van LAAD, hebben, volgde men 't getrouwe dier, dat hen nacr Terplaete geleidde, by de rivier, alwaer hy op den oever begon te krabbelen en snuffelen, als wilde het beduiden dat op die plaets zyn meester in 't water ge vallen was. Tot heden heeft men van dien werkman niets vernomen; uit de aanduidingen van den hond, veronderstelt men dat "hy in de rivier gesukkeld en verdronken is. Men schryft uit Audenaerde, 30 January In den loop der verledene week heeft men tusschen Nukerke en (juaremont, eenen ysbeer geseholen. De verschynhig van zulk een vreemd dier in OHze omstre ken, heeft elkeen verwonderd; doch men gelooft dat die vreemde reiziger ergens uit eene diergaerde moet ontsnapt zyn. Nut der meezeil als vernielers der rupsen. Elkeen kent die lieve vogels, welke men des winters, in gezelschap vereenigd, van boom tot boom ziet vlie gen, en zich aen de takken vastgrypen voor het reini gen van schors en knospen. By middel van hunnen scherpen bek gaen ze de in sekten en hunne eieren uit de kleinste spleten uitpik ken. Jaerlyks verslinden de meezen tallooze insekten, en als men in de lente de rupsenwering gebiedt, is er reeds veel werk afgelegd door de meezen, die in den winter de beurzen hebben gescheurd om de eieren op te eten die er in te vinden waren. Om de verspreiding der rupsen tegen te gaen, zou men moeten te werk gaen in au gusty en september, voor het ontluiken der eieren, die men vereenigd en vastgekleefd vindt onder talrvke bladeren. Elk nest is gedekt met een weefsel gelykende aen een stuk wam of amadou, van 20 millimeters breedte op 10 lengte. Het is in dit ondoordringbaer omhulsel, dat dui- zende kleine witte eioren zyn vereenigd, die welhaest volmaekte rupsen worden. Na de ontluiking vormen deze insekten, al voort- gaende, eenen zyden draed,die, na verloop van eenige dagen, teenemael de takken overdekt, op welke zy zich ophouden, en waervan heteinde het vaslhechtings- punt wordt van het omhulsel, waerin ze zich veree nigen om te overwinteren. indien, by de jacht van september, eenige netten aen het oog ontsnappen, men vernielt ze in novem ber, als ze den vorm van eene beurs hebben; maer, om de takken niet te beschadigen noch de spruiten te breken, moet men met veel zorg hel weefsel scheuren. De gemeene rups rigl, gelyk men weet, groote ver woestingen aen; maer de rups welke de ringen voort brengt, bewerkt er even zooveel. Hare eieren, door een zeer hard omhulsel gevrywaerd, weêrstaen aen de bytendste koude en vreczen den aenval der voge len niet. Om zich er van te ontmaken, moet men, als men de boomen snoeit, den ring in de lengte doorsnyden, om denzelven los te maken van den tak dien hy omringt; maer dewyl het onmogelyk is er geene achter te laten, vollcdigt men de jacht door een zorgvuldig overzigt in april. Alsdan vindt men de pas ontloken rupsen in groe pen op een enkel punt vereenigd. Zyn ze buiten be reik om ze met de hand te treffen, men gieter eene loog op die samengesteld is uit 200 grammen /bruine zeep en 8 liters water. Tot spyt van onze pogingen om de insekten te ver nielen, verslinden de vogelen er natuerlykerwyze veel meer dan wy. Wanneer wy het saisoen intreden als de vogelen zich vermenigvuldigen, waken wy aenhoudendlyk op dat niemand hunne hervoortbrenging tegenga, en be letten wy dat er handel in gedreven worde. Men verbiede strengelyk hunne gevangzetting in kooien en hunnen verkoop, levend of dood. En als deze maetregelen eens genomen zyn, zal men die ramp zalige wezens zich niet meer zien dood spartelen tegen de staven eener muit en na verloop van korten tyd sterven, ten nadeele van den akkerbouw, dien zy zou den dienstig geweest zyn, had men hun de vryheïd gelaten. Jaerlyks worden talryke vogelen van alle slach op deze wyze opgeofferd. Voor de verlustiging der jagers heeft men stronge wetten uitgevaerdigd ter bewaring van het wild; zou men niet ten voordeele van den akkerbouw en van de samenleving hetzelfde kunnen doen, om de vernieling der nuttige vogelen te beletten Verhopen wy dat onze stem verhoord worde en dat er maetregelen zullen worden genomen om in hel kwaed te bemiddelen; geschiedt zulks, bosschen, vel den, wandelingen en hoven zullen de vrolykheid we- dervinden welke de vogelen hun voortyds aenschaf- ten. (De Landman.) Kerkelyk Nieuws. De Eerw. Heer J. B. Van Haute oud-pastoor van Dikkele, is alhier overleden den 1 february, oud juist 84 jaren. De Heer Joseph Ryekaerl, onderpastoor te Bevc- ren (Waes) is donderdag avond aldaer in den Heer ontslapen in den vroegen ouderdom van 29 jaren. Achtereenvolgens onderpastoorteSinaeicnte Beveren, stichte de Heer Ryckaert beide parochiën door eene buitengewone godvruchtigheid en eenen onverinoei- baren iever. Hy bezweek, slachtoffer zyner liefde aen eene ziekte van twee dagen opgedaen by de geloovigen die hy berechte en verzorgde. Gisteren, 2 february, te middag, is de uitmun tende Pater J. B. Boone te Brussel overleden, na de heilige Sacramenten ontvangen te hebben. In geheel België heeft deze deugdenryke priester der Sociëteit Jcsus zeer veel gewerkt voor de zaligheid der zielen. Hy is de insteller van hel Werk der Arme Kerkendie uitmuntend bydraegt, niet alleen in onze bisdommen, maer ook by den vreemde, tol den luister van den godsdienst en de vereerlyking van het H. Sacrament des Autaers. Rampen en Ongelukken. Men schryft uit Namen, 30 january: Dezer dagen is er in een werkmanshuisje der scha- liemyn van Warmifonlaine, een schrikverwekkend ongeluk gebeurd. De genaemde Joris bevond zich met zyne vrouw en zyn vader in eene kamer, welke door een forneis werd verwarmd. Onder in had Joris eene menigte kardoezen te droogen gelegd, dienende om de mynen te doen springer.. Een oogenblik nadien deed zich eene yselykc ontploffing hooren: Joris werd, met de twee beenen verbryzeld, door het venster geslagen; de vader werd op den slag gedood, de vrouw is blind en gekneusd, net forneis werd dwars door de zoldering heen geslagen, doodde eenen werkman in zyn bed en kwetste twee andere. Men schryft uit Bergen, 31 january: Te Havré is eene moord gepleegd op den bosch wachter van den prins van Croy, Alfred De Berk ge- heeten, en oud 34 jaren. De misdaedhad plaets zaterdag, om6 uredes avonds, De Berk is gedood op 300 meters afstand zyner woning, in het bosch van Havré, en zyne vrouw heeft, zonder haer ongeluk te vermoeden, hel geweerschot gehoord, dal- haer tot weduwe maekte. Het slachtoffer is aen de linkerzyde getroffen ge worden; omtrent 70 loodkorrels nr 4 waren door zyn vleesch gedrongen. De dood had onmiddellyk plaets. Omtrent 5 ure zegde de man tot zyne vrouw, dat hy voor eenige oogenblikken uitging, terwyl zy 't avond- mael zou bereiden. Eenige minuten later hoorde de jonge vrouw, niet verre van hare woonst, een geweer schot knallen, maer zy stoorde zich daer niet verder aen. De Berk kwam evenwel niet te huis, en na hem te vergeefsch gezocht le hebben, onderstelde zyne vrouw, dat hy by de andore wachters was gegaen en zynen nachtdienst deed. Omtrent 44 ure kwam men aen 't huis van De Berk kloppen; 't waren de wachters, die ook te vergeefsch naer hunnen gezel gezocht hebbende, de vrouw kwam vragen naer de reden zyner afwezigheid. De vrouw vertelde hun, wat er was gebeurd, en op de bevesti ging van de wachters, dal zy De Berk dien avond niet gezien hadden, begon de ongelukkige op eens een erg vermoeden tekrygen. Zy liep al huilende naer de deur; xlly is vermoord! hy is vermoord! De wachters volgden haer in 't bosch, en nauwelvks hadden zy eenige stappen gedacn, of zy zagen haer ten gronde bukken en een ontzield lichaemin hare armen sluiten. Het was het lyk haers echt genoot s! Men bevond, dat de lading des geweers hem den schedel verbryzeld had. Dat de dood op 't oogenblik zelf plaets had, bewystde omstandigheid, dal de Berk nog de beide handen in den zak had en zyn geweer aen den band droeg. De moordenacr heeft zyn slachtoffer getroffen van achter eenen eikenboom, dicht by de plaets, waer 'tlyk gevonden werd. Hel parket van Bergen heeft zondag het onderzoek begonnen. Hel spoor des moordenaers is tot heden niet ontdekt geworden. De Berk, nauwelyks 34 jaren oud, laet twoe jonge weezen achter. VERSCHILLIGE BERIGTEN. Het nieuws der overstroom ing van liet Noor derdepartement heelt een pynlyken indruk ge- maekl ,op de bewoners van Valencyn en om trek. De schade zal zoo groot zyn, dat er geen gedacht van te vormen is. Zal, ten gevolge van den wapenstilstand, den maetregel niet worden afgeschaft? Wy denken het zeker. Volgens tydingen uit den Haegzou het minis terie daer een wetsontwerp voorstellen, om te bepalen dat de Wetgevende Kamers voortaen alléén het regt hebben den oorlog te-verklaren. Generael von Werder heeft een militair mira kel gedaen. In dry dagen legde hy 80 mylen af, om Bourbaki af te snyden en na die buitenge wone marsch weêrstond hy met 40,000 man aen 140,000 Franschen. Hy is benoemd tot grootkruis van den Roodcn Adelaer. Men schryft uit. Versailles, 28 january, dat M. Favre, in de onderhandelingen met M. von Bismark, niet wilde instaen voor de bevolking van Parys; het is daerom dal de stad voor het eerst nog van eene duitsche bezitting zal ver schoond blyven; maer daerom ook betaelt de stad 200 mïllioen, die met de andere oorlogs-. schatting niets gemeens heeft. Parys is zoo om singeld, dat het als met handen en voeten "gebonden, aen de Duitschers is geleverd. De Staetsanzeiger zegt, dat de prins van Prui sen, den titel bekomt van «kroonprins des duit- schen ryks en als keizerlyke hoogheid zal betiteld worden. Waer groote menschen toch belang in stellen! In het noorden en westen van Frankryk, wordt de wapenstilstand zonder moeilykheid in acht genomen. Alles doet voorzien dat de zonen van Louis Philippe den 15 zullen gekozen worden. Zy bieden zich aen op dry plaetsen. Sedert 22 jaren zyn die afstammelingen van den burger-koning uit Frankryk verbannen ge weest. Er heeft zich een engelsch komiteit gevormd, om ter hulp te komen aen de fransche boeren, die zelfs geen graen meer hebben, om de noo- dige bezaeiingen te doen. Gedurende den wapenstilstand mag niemand Parys verlaten, tenzy met eene paspoort heen en weer voor gouvernements-zaken. In Versail les hoopt men stellig, dat den vrede het einde van den wapenstilstand zyn zal, nieltegenstaende 'Marseillesen andere steden zich weerspannig toonen. De meeste duitsche troepen, die zich in het noorden van Frankryk bevonden, zyn den weg naer Duitschland ingeslagen. Te Rysel is men algemeen voor den vrede. 800,000 man worden op dit oogenblik koste loos door het gouvernement gevoed Berlyn, 2 february. De Prov. Korr. zegt: De Keizer zal, gedurende den wapenstil stand, te Versailles blyven, alwaer zyne tegen woordigheid zalnoodig zyn, zoowel uitoorzaek der latere operatiën in het zuiden, als der aen- staende onderhandelingen. Hetzelfde dagblad zegt, opzichtens de kapitu- latie van Parys, dat door de konventie met de hoofdstad van Frankryk gesloten, het gouverne ment van Parys in zyn eigen hoogdringend be lang, de bondgenoot van Duitschland moet wor den, ten einde de vernieuwing van den oorlog te vermyden en eindelyk den wapenstilstand moet te baet nemen om den vrede te verzeke ren. Londen, 1 feb. M. Odo Russell telegrafeert uit Versailles, onder dagteekening31 january: De postdienst tusschen Parys en Versailles is hersteld. De havens van Havre en Dieppe zyn in gemeenschap met Engeland. De fransche overheden willen niet, dat de vreemdelingen in Parys aenkomen voor dat de stad bevoorraed is. Èr is geene hoegenaemde uitzondering. Granville, 1 febr. De dienst der koopwaren en reizigers, is her steld tusschen Meudon, Hontleur en TrouviHe, en tusschen Rennes, Redon, St. Malo en Brest. Versailles, 2 febr. Tydens het sluiten van den wapenstilstand, werden Belfort en het leger van Bourbaki hier van uitgesloten. Gisteren stelde von Bismark voor de vyande- lykheden te doen ophouden, en de linie van af- teekenkig te verbreeden tot op de zwitsersehe grenzen. Integendeel vroeg hy de overgaef van Belfort en bepaelde het vrye uitmarcherenvan het gar nizoen. Dit voorstel werd geweigerd. VLASHANDEL In Odnt- on Wcut-Vlnpndcrpn. (WEKELYKSCH BEIUGT.) Vlas. De markten van Korlryk, Lokeren en St-Nicolaes zyn goed geweest; die van Geul was veel minder, net slechte weder was grootelyks de oorzaek daervan. De te koop gestelde soorten waren zeer slecht. Vlassen garen en werk. De opslag, verledene week gevracgd, heeft niet kunnen stand houden. Evenwel werden eenige aenkoopen gedaen met eene vermeerdering van 30 centiemen tot 1 frank per pak, ter gunste der spinners. De tydingen uit Belfast voor al do genatte garens kondigen eenen goeden verkoop aen. De berigten, ons uit Dundee toegekomen, vermeiden eene nieuwe ry- zing op do juta-garens en op al de soorten van drooge garens. (In ons vorig bcrigl stond, by misgreep, zes maen- den, voor tien maenden). Lijnwaden. Tamelyk goodo voortduring. De grove soorten blyven altyd zeer gevraegd. (Nieuwen Beurzen-Courant.) HOPPEM ARKTEN Poperinge, 27 january. De verhandelingen in hoppe zyn sedert langen tyd nietig. Ten gevolge des oorlogs, is er geen uitvoer meer naer Frankryk, welk land voortyds byna al onze hoppe verbruikte. De speculatie alleen heelt zich van dezen handel meester gemaekt, hopendo groote win sten te doen als de vrede zal gesloten zyn. De pryzen zyn tot hiertoe gebleven van 40 tot 43 fr. de 50 kilos. llaguenau, 24 january. Vele onzer hoppeplanters hebben eindelyk besloten hunne hoppe aen de tegenwoordige pryzen af te staen. Dus zyn de goede hoedanigheden verkogt aen 40 tot 50 fr., en de gewone aen 35 tot 40. Onze openbare waeg heeft gedurende de laetste week 4,925 kilos aengeteekend. Nuremberg, 26 january. Séderl eenige maenden is er op onze markt weinig verandering in de hQppepryzen, uilgenomen voorde hoedanigheden die in al andere landen ontbreken, en welke sterk in prys gerezen zyn, by voorbeeld, te Spalt,waer sedert het begin van het saizoen hun prys van 60 tot 90 en 95 gl. geklommen is; en te Saez, waer eene evenredige verhooging heeft plaets gehad. Deze pryzen zullen voor dit jaer nog stand houden, en misschien nog klimmen volgens de noodwendighe den. Sedert maendag zyn er vele verhandelingen gedaen in de goede hoedanigheden, onder welke men eenige kleine verkoopen van Hallertau aenhaelt, van 32 lot 35 guld.; eenige van 37 tot 38 guld.; en van 20 tot 25 gl. voor 2'' hoedanigheid; Wurlembergsche hoppe van 2® hoedanigheid, 28 tot 30 gl.; goede berghoppo, 22 tot 24 gl. Er was weinig of geene verhandeling in gewone hoppe. Ter markt van heden werden 200 balen Marktware ter markt gebragl. De goede hoedanigheden alleen werden gezogt. De berghoppe en de Hersbruck-Laufer werden veel gevraegd aen 18 en 22, zelfs aen 24 gl.; de fyne Aischgrund aen 20 tot 24 gl.; terwyl de goede Markt ware van 40 lot 44 gl. en de gewone van 7 tot 9 gl. belaeld werden. Londen, 26 jan. Er is altyd veel bedryviglicid op de hoppemarkl, en er zyn vele verhandelingen gedacn. Men verkocht: Mid en East-Kent, fr. 50 lot 473;\Veald of Kent, fr. 50 tot 93-75; Sussex, 43-75 tot 87-50: Farnham, 93-85 tot 440; oude, 25 tot 63-30 de 50 kilos. Gross-W'eingarten (by Spalt,) 20 jan. De hoppe van 4870, in onze omstreken ingeoost, zyn, behalve eenige balen, verkocht. De handel biedt dus hier, weinig of geen belang meer aen. Onze hoppevelden zyn met sneeuw bedekt hetwelk laet ho pen dat zy door den winter niet zullen te lyden heb ben. - Almanak van 't 1 OPLOSSING DER RAEDSELS. 3- RAEDSEl.. Het een en het ander is haer, En '1 heel is ook haer. En vangen wy 't laeste verkeerdelyk aen, Wy zien dan voor ons een toovcres staen. Dat is nog al aerdig, niê waér? Oplossing van het derde Raadsel. Wat haar is, is haar, En een lok is ook haar, En een haarlok nog haar En, voor ik dat vond, krabde ik ook in mijn haar: Te veel, zei 'k, trekt Lieven de woorden bij 't haar! Doch Meester is een van die rare poëten, Die 'tal zoowel weten, Dat Kolof k ben mis, Wel de bezemstok is Waar d'heksen op stegen Om 't sabbat te plegen. Zoodat, bij extenlie, En zonder pretentie, Een toov'res ook Kol heel. Mij dunkt, Meester Lieven, of 'k heb 't raadsel heet? J. Ii. Aalst. 42 GEBOORTEN. MANNELYX 5 VllQUWELYK 7 HLWELYKEN. P. Beckers, kleermaker, met C. T'Kint, x. b» OVERLEDENEN. A. Eeinan, wed® De Schryver, z. b. 65 j., Schaerb. G. Van Limbergheu, man Breekpot, bierbrouwer, 59 j., Molestraet. A. Seminck, man De Pril, met- •rsgast, 46 j., Schaerb. J. Van Haute, priester, 84 j., Langeriddcrstr. P. De Gendt.m, Deschémvei\ wever, 67 j., Schaerb. Een kind onder de zeven jaren. AELST, merkt van heden. Tarwe fr. 32—00 a 33—00 Mestcluin 2860 81—50 24—00 Gcerst 00—00 00—00 Haver 13—08 16—33 Hoppe (1870) de 60 kil. 38—00 ou—o« ltoppc (1869) 00—00 00—00 Haepzaed 8100 82—00 Lynzaed 33—80 36—80 Raepr.aetl-olic 412—00 41 4—00 Lynzaed-olic 72—00 (10—00 Ilacpzaed de 400 kil. 21 -4-00 23—00 Lynzaed 28—00 31—00 Aerdappelen (roode) per 400 kil. 40—80 41—00 Idem (witte) 0—00 0—00 Boter per 8 kil. 9—OU 09—81 Eyers de 25 4—80 2—27 Vlas de 3 kil. 400 5—00 Viggens liet koppel 34—00 44—00 Lynwadcn ter merkt gebragt 72 verkogt 24 GENT, merkt van 27 january. Tarwe fr. 26—80 ti 00—00 Rogge 47—00 17—80 Gcerst 43—00 4 4—00 Haver 42—50 47—00 Brou\vor8-haver, 9—00 40—00 Boekweit 46—80 4 7—00 Dacrdeboonen 18—00 00—00 Duiveboonen 20—00 34—00 Koolzaed-olio h 45—00 8800 Lynzaed-olie 00—00 00—00 Koolzacd 42—00 46—00 Lynzaed 33—00 38—00 Koolzaedkoekan. 49—00 49—00 Aordappolen p«r 100 kil. 0—00 0—00 Boter per kil 3—27 0—00 3—64 0—00 der Maatschappij van Internationaal Grondkrediet. Bij Léon VERVACK, Pontstraat, N° 33, Aalst, kan men van lieden af de noudige inlich tingen bekomen nopens de verscheidene voor stellen, door de vroegere Bestierders der ge melde Maatschappij voorgedragen. Hij gelast zich zijne kliënten te vertegenwoordigen in de Vergadering, welke zal plaats grijpen den lt Februarij aanstaande, om aldaar hunne intresten te bevoordeeligen. Die verlangt eenen gediplomeerden Boom- snyder in dienst te nemen mag zich adresseren by Domif.n DE BRAUWER, te Erpe. gedorsschen Granen, Aardappels, Strooi, Mest, eene Melkkoei, Geit, 6 Hoenders en Haan, TE KERKXKEN, OP HET DORP, Maandag 13 Februarij 1871, om 9 uren's mor gens, ten Sterfhuize van Berlinde Be Kow, we duwe Petrus Stockman. Door 't ministerie van de Notaris Arents, te Haaltert. Beestialen, Landbouwershalm, Hoppestaken, Boomen, Hooi, Strooi, enz., TE MOORSEL, gehucht Spruit/wek, ten Sterf huize van Charles Van Ekckhoors. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Woensdag (Assche Woensdag) 22 Febbiarij 1871, om 9 ure 's morgens, ten voormelde Sterfhuize, openbaarlijk verkoopen de ten hoofde gemelde voorwerpen. Paard, Melkkoeien, Runders, Vaars, Os, Verkens, Landbouwersalm, Vruchten enz., TE IMPE. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Dijnsdag 14 Februarij 1871, te beginnen om 9 ure 's morgens, ten aanzoeke en ten hove van den heer Dominicus Gourde, Landbouwer te Impe, Hofsmeir, openbaarlijk verkoopen de ten hoofde gemelde voorwerpen. te llaaltert. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal met gewin van palmslag en gelagen, openbaarlijk verkoopen: 30 aren 73 centiaren Land te Haaltert, sektie B, N° 295a, palende oost J. R. Leunkens, zuid B. Bogaert, west Fr. Coppensen andere, noord Jacobus De Saedeleer. In gebruik bij Andreas Van der Eist. Instel Woensdag 8 Februarij en Verblijf Woensdag 15 Februarij 1871, om 5 ure namid dag ter herberg Ben Haring, bij sieur De Gendt, Zoutstraatpoort te Aalst.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 3