N° 9. Zondag 19 February 1871. lste Jaergang. WERELYRSCH NIEUWSBLAD Oorlogsberigten. De Dorpsduivel Aelsl, 18 February. Favre, Gambetta, Trochu. (j&Z6tt6 Aelst V brleven, gen, on*. vrnehtvry mooton <oego*„.>.lon voordon. - - -•- hy j° Jules Favre is een zeer achtbaer en zeer wel sprekend advokaet wiens karakter en rol, on danks menigvuldig bedrevene fauten, merkelyk geklommen zyn, gedurende den oorlog van Frankryk. Tweemael heelt hy den moed gehad, eerst by de opkomst der Republiek, daerna bv den uitslag van den heldhattigen en nutte- loozen wederstand van Parys, den overwin- naer te gaen vinden!»en welken overwin- naer j om hem voorstellen van vrede aen te bieden. Ingezien den toestand waerin by ver keerde, was daertoe, iedereen bekent bet, waer- lyk moed noodig. Hy heeft circulairen geschre ven vol schoone en waerdige gevoelens, in ecnt edelen en verheven trant. Doch men beschul digt hem van al te ligtzinnig, zonder wel te weten wat hy deed, en zonder genoeg de land- kaert te hebben geraedpleegd de voorwaerden te hebben aengenomen welke de onderlinge position der beide oorlogvoerende legers be- paelde voor den tyd van den wapenstilstand, voorwaerden die buiten de overeenkomst sloten de dry departementen bezet door het leger van Bourbaki. Daerdoor heeft hy den volkomen on dergang verhaest van dit leger, thans verloren voor Frankryk, even als het leger van Sedan, even als het leger Metz, even als dit van Pai js. Hieruit zyn ontstaen een aental moeielykheden die nog verzwaerd zyn geworden door de traeg- heid met welke hy Frankryk heeft onderngt nopens de echte en juist bepaelde voorwaerden van den wapenstilstand. Frankryk niet genoeg uitgeput, dan is hy wel moeilyk om bevredigenDe Pruisen zelven zou den met meer menschlievendheid spreken clan die woelzieke advokaet! Is M. Gainbetta zoo groot liefhebber vanmenschenslagtery, waerom springt hy niet vooruit? waerom blyft hy te Bordeaux, op zyn gemak, zyn manifesten schry- ven, in plaetsvan zyn éérste druppel bloed te wagen in die schrikverwekkende bloedzee waerin hy Frankryk wildoen smachten Gambetta is lid van het bestuer, en hy wil aen het bestuer blyven, kost wat kost, al moest hy daervoor geheel zyn land in den burgeroor log dompelen en het uitgeputte en onmagtig ge worden Frankryk tegen de Pruisen den oorlog doen voortzetten a outrance. Hy beschuldigt nu Jules Favre en valt hem aen 't lyf, even als hy het gouvernement van Parys heeft aengerand, even als hy iedereen heeft aengerand en be schuldigd, uitgenomen zyn eigenzelven, hy die nogtans de pligtigste is van allen! Gambetta heeft zyn ontslag gegeven, het is waer, maer toch heeft hy getoond wie hy is, en wat is de uitzinnige republikaensche kliek waervan hy als aenleider en vertegenwoordiger durft opko men. Hy is in opstand gekomen met zyne col lega's van Parys, zonder wie, hy, Gambetta, enkel lid der deputatie, zonder magt noch gezag was in Frankryk. Nog meer staet hy op tegen het logiek der feiten en tegen het gezond ver stand. Moet men inderdaed niet beroofd zyn van gezond verstand, moet men niet tot bin- dens toe zot zyn, om, in eene openbare pro clamatie, het volk aen te vuren tot den oorlog, tot dat Frankryk gansch uitgeput zy, jusqu a complet épuisement de la FranceVindt M. Gam betta, die losbol van vyf-en-dertig jaer oud, De brave, de onbeschroomde, de wyze en 011- baetzuchtige man welke Frankryk later zal eeren en bedanken, is en blyft, in deze netelige om standigheden, de heer generael Trochu. Men heeft hem beschuldigd met zooveel geweld, met zooveel drift en onregtvaerdigheid dat de man is moeten wyken. Nogtans, men mag het zeg gen, hy heeft voor de verdediging van Parys gedaen al wat, menschelyk gesproken, doenlyk was. Zyn plan was wel bestoken en kon zeer goed-uitvallen; maer hy had de hulp noodig van de provincie-legers, en het noodlot heelt hem gedurig die hulp ontzegd. Parys heeft zoolang, de kans afgewacht, dat het, op 't oogenhlik der capitulatie, dusdanig was uitgeput dat het met rede mogt vreezen van, na den wapenstilstand, zyne levensmiddelen by tyds niet te kunnen vernieuwen. Wat kon het meer? Nog acht dagen wederstand, en weerlooze vrouwen, gryzaerds, kinderen en zieken wierden onfeilbaer de slagt- offers der yselykste dood, verdelgd door het bombardement en den hongersnood, zonder dat één der hulplegers éénen stap zou zyn gena- Parys kon derhalve den wanhopigen toestand, waerin het verkeerde, niet meer verbergen. Eerst wierd er gedecreteerd, (het is ongeveer dry weken geleden) dat men niets meer zou bakken dan zwart brood, waerin de zemelen, alsmede ryst en haver zouden gekneed worden; onmiddelyk daerna werdt dit gemeene voedse op ratioen gesteld; onmiddelyk daerna bevool men de inlevering der granen, in beschik be- waerd voor den zaeityd; opvolgens schreef men eene premie uit van 25 franken, voor eiken centenaer granen, geerst of rogge welken men kon ontdekken en aenbrengen; eindelyk werd er besloten dat er huiszoeking geclacn werde by de afwezigen ten einde zich drank, eet- en brandwaren te verschaffen. Sedert dry maend leefde Parys van honger, en sedert dry weken begon het van honger te sterven De bevolking eischte dat men eenen uitval deed in massa, en er was geen eten meerEr bleef dus keus tusschen twee uiterste maetrege- len, ofwel twee millioen menschen van honger laten vergaen tusschen de muren van Parys, zonder hoop op verlossing, ofwel........ onder handelingen aen te vatten met Von Bismarck. Van deze twee kwalen hebben Trochu en het gouvernement de laetste verkozen, en het is waerlyk de minste. Niet alleenlyk zyn zy niet pligtig in den gedanen keus, maer pligtig zouden zy geweest zyn met dien keus niet te doen. FRANKRYK. Havre, 11 f< De Pruisen hebben eene belasting van 4 lioen aen de stad Itouaen opgelegd; de moeten lieden betaeld worden en meer 2 millioen morgen; indien deze betalingen niet plaets hebben, zullen de Pruisen de notabelen in de gevangenis zetten en de stad eene zware boete opleggen. Londen, 12 feb. De Pruisen hebben eene oorlogsbelasting van 64,000 i'1'. aen de stad Fecamp opgelegd. Bordeaux, 12 feb. Jules Favre en Garibaldi zyn gisteren te Cla- meney aengekoinen. Tydingen uit Yonne bengten, dat de Pruisen, niettegenstaende den wapenstilstand, zware re- kwisitiën blyven doen. Zy vervolgen de nationale garden, welke ver dacht worden, tegen hen gemarcheerd te heb ben. De inwoners van Villeneuve, Blaiscaux ver- zetteden zich tegen de rekwisitiën en de land streek werd, gedurende verscheidene uren, aen de plundering overgeleverd. Rysel, 12. feb. De monarchieke lyst bekwam gemiddeld ■193,000 stemmen en de republiekeinsche lyst gemiddeld 47,000. Het land van beloften. Volgens den paryschen korrespondent van de Pall Mall Gazette, hadden de socialisten ver scheidene andere kandidaten dan Ledru-Rolhn voorgesteld en hoopten zy zeker te zyn van de overwinning. In dat geval kan men de spoedige komst van het duizendjarige ryk, het Luilekkerland, bly- möedig te gemoet zien. Als de roode socialisten eens, tot geluk der heele wereld, het roer in handen hebben, dan zal het aerdscho Para- dys «gevonden zyn. Dan zal alles locbehooren aen iedereen; Dan zal elk burger zyn eigen bankbiljetten maken; Dan zal ieder zyn eigen ambtenaer van den bnrgerlyken stand, regter, policie-ggent en veldwagter zyn; Dan zal de ieverige man, die den gelicelen dag gewerkt heelt, des avonds naer huis terug- keerende, meteen luid gejuich van Fraternité Êqalitél de zeven leêgloopers, die op den hoek der straet absinthe drinken, in de armen vlie gen eiFzyn dagloon met hen verdeelen; Dan zal iedereen in gemeenschap van goede ren eclitgenooten, kinderen, land, eliekten, verstand en vernult, leven met iedereen; Dan zal door de par le peuple souverain, een dekreet worden uitgegeven dat niemand meer "eest, talent, verstand, verbeelding of lirhaems- kraoht mag hebben dan zyn buennan; Dan zullen de bergen geslecht worden om de dalen te vullen, en op den ontzuglyken vlakken gemeentegrond die dus ontstaet, zullen de dui zend millioen communisten, die den aerdbol bewonen, eene eindelooze carmagiuw 1 dansen onder het geestdriftig koorgezang (solo's zyn verbodenvan vive l'égalité! Indien het ongeluk echter wilde, dal het dui zendjarig ryk der communisten, dank zy het overwigt van het gezond verstand, nog niet lot stand kwam, dan schynen de gematigden en konservatieven aen het bestuer te zullen komen. I>,. fransclte Uryasgevimnenen In Zwlt- Herland. Eene engelsche dame schryff uit Lausanne het volgende Nooit zou ik aen de mogelykheid hebben kunnen gelooven van hetgeen ik sedert twee dagen zie. Verheeld u 2000 man, welke van hon ger stervenEr is voor hen nauwelyks plaets in de stad; de kerken zyn er foeê opgepropt, alsook de kasteelen. Het is slechts in de geschiedenis Van den aftogt uit Rusland, dat men iets gelezen heeft, hetwelk by dezen verschrikkelyken toestand kan vergeleken worden. De mannon komen op ieder uer van den dag en den nacht aen, en ver scheidene van hen zyn onder weg van uitput ting bezweken. Geen enkel hunner heeft schoenen en hunne voeten zyn gedeeltelyk hevrozen. Heden (5 fe- bruary) l^b ik my naer de standpluets, naer de St-Francis- en de St-Laureisker«ien begeven, om de gekwetsten te bezoeken. Ik ben er ziek van. Ik ben niet verwonderd, dat Bourbaki met een dergelyk leger overwonnen werd. Het zyn kinderen van 16 tot 17 jaer, en in welken toe stand! Indien gy onder uwe vrienden eeniggeld kon- det inzamelen, ten einde voor hen schoenen en kousen te koopen, zouden wy er u erkentelyk voor zyn. Hunne voelen bloeden; de kleêron van eenigen hunner zyn in zoo'n slechten toestand,, dat zy de kerk niet durven verlaten, in welke men hen opgenomen heeft. Die welke door de kinderpokken aengetast zyn, worden naer het zinneloozengesticht gezonden. Het is moeilvk voldoende levensmiddelen voor al deze ongelukkigen te vinden. Zwitser land heeft er niet genoeg voor zichzelve; Frank ryk en Duitschland kunnen er aen dit land geene meer leveren; aldus is alles verschrikkelykduer. Men heeft 80,000 monden meer te voeden m dit kleine land, hetwelk zoo arm is. De ongelukki gen, welke gedurende den nacht en dezon nior- gend aengekoinen zyn, hadden sedert vyf dagen geen brood meer geëten. Zy hebben een zeer treurig aenzien; het grootste gedeelte van hen weenden. De welwillendheid der Zwitsers is treilend; zelfs doen de hehoelligen al hetmogelyke;dewyl zy geen geld hebben, geven zy kotiie en tabak. Doch deze ongelukkigen moeten gekleed wor den het gouvernement kan hen slechts logee- ren en voeden. Intrede te Pnrya. Ja, koning Wilhelm wil Parys binnentrekken, gewis de grootste aller vernederingen voor de trotsclio hoofdstad. Eenigen zeggon, dat dit den eene geschieden!» uit onzen tyd. (8e VEUVOLG.) Onbevreesd trad Hendrik op baer toe. Het was hier om de vryheid, misschien om het leven le doen. Alvo rens hy echter den man kon hereiken bliksemde een geweer en luide werd het schot door de bergen vvcer- kaetst. Hendrik wankelde. Met de grootste inspanning moest hy zich aen eene rots vastklemmen, om niet neder te storten. Daer links afnaerbeneden—gauw—gauw. nep hy zynen makkers toe. Toen herstelde hy zich zoo goed mogelyk, wierp zich op den gendarm, die nauwelyks twee schreden van hem verwyderd stond, en slingerde hem, terwyl hv het overschot zyncr krachten byeen raepte, met geweld legen den grond. Onbewegelyk, zonder bc- wustzvn bleef de gendarm liggen.Toen liep Hendrik zyne medegezellen achterna, die hem reeds cemge schreden voor waren. Zy wisten dat hy gewond was, en toch bleel'geen van allen terug om hem hulp te verlee- ncn. Slechts op eigene redding waren zy bedacht. Zyn mond vertrok zich tot een bitteren gKmlach. ZynTevcn zou hy voor ieder hunner op het spel gezel hebben, en zv, zy lieten hem allen lalhcrtig in den steek. Geen van hen bleef slaen om hem af le wachten. Nog zaghy hunne gestallenin het flauwe schemerlicht, van den reeds aenbrekenden morgen zich langs den berg voortspoeden, hy kon hun nog toeroepen hy deed het echter niet, hy wilde liever den dood onder dcoogenzicn—hy was immers slcehtsdc dorpsduivel. Hy zette zich opeen rotsblok neer. De gedachte rees in hem op zich zonder verderen wederstand aen de grenswachters overte geven. Dan wasimmers alles voorbv wat hem in den bietsten tyd zoo menig hitter oogenhlik veroorznekt had; maernu ontvvaekte de lust tol het leven en de vryheid op nieuw in hem. Hy wilde vry blyven. Wederom spande hy zyne krachten in en sleepte zich met moeite verder. Op de wond, diehy doorhei schot in de borst, had ontvangen, had hy in de opgewonden heid van hel oogenhlik geen acht geslagen, ook nu gevoelde hy nauwelyks pyn; maer door hel bloedver lies namen zvne krachlen meer en meer al'. Hy had een doek opzyne borst gelegd, maer het bloeden hield niet op. Hel pak koopwaren kon hy nauwelyks meer dragen, en toch wilde hv liet niet in den sleek laten. Niemand mogt van hemzeggen, dat hy liet lafhertighad wegge worpen om zich zelven te redden. Steeds verder sleepte hy zich tusschen de rotsen voort, een veilige schuilplaets ging Kyle gomoet; alvorens die echter tc bereiken, ontzonken hem de krachten en viel hy bewusteloos neder. De dagwasintusscheuaongehroken.De smokkelners waren het gczamcntlyk gelukkig ontkomen; de grens wachters en gendarmen hadden hen te vergeefs nage zet. Al te zeker hadden zy gedacht ze reeds in handen te hebben, en zv begrepen zelfs niet, hoe het moge lyk geweest was, dat zy hun ontsnapt waren, en zeer juist gaven zy Hendrikde schuld daervan. Zonder hem waren de smokkelaers misschien reeds gezamenlijk op weg naer de gevangenis. Toen het schol van den gendarm, wacrdoor Hendrik gekwetst werd, luid door het gebergte weerklonk, had den de grenswachters zich langs omwegen naer de plaets hegeven, van waer de knal lot lien was doorge drongen. Den gendarm hadden zy onmagtig op den grond vinden liggen, hem. echter dadel yk weer lot be- wustzyn gebragl. Hy had slechts eene onbeduidende wond aen hot hoofd. Zy haddén het gebergtein allerigLingen doorkruist, zonder de smokkelaers, die sedert lang in zekerheid waren, te kunnen vinden. Het zoeken moede, hadden zv zicheindelykdoornatonvermoeidnaerhuisbegeven. 'Slechts de gendarm, dien Hendrik had neergeworpen, was échter gddevenomnoch verder lezockcn.Hy kon de ergernis, dat liyde smokkelaershad laten ontkomen, 7.00 spoedig niet overwinnen, en gal de hoop niet op Hendrik, dien liv hy zyn schol had zien wankelen, nog te zullen vinden. Onmogelyk had deze zich zoo spoedig als zvne medegezellen Uit de voelen kunnen maken. Hoewel zelf uitgeput vanvermoeijenis, zwierf hy u- ren lang rond. De wond aen zyn hoofd brandde hem, met.de pyn vermeerde ook zyn wrevel. Ijy voorzag, dat men hem uitlachen zoude, omdat hy zich \an een ongewapend.cn smokkclaer had laten neer werpen, liv zelf wist nauwelyks hoe dat was gegaen. Het toeval was hem gunstig. De regen had opgehou den, en hy ontdekte een bloeddroppel op een steen. Hv scheen nog verscli lezyn.cn het vermoeden kwam dadelyk in hem op, dat dit bloed van den gekwetste wasJMel verdubbelde opinerkzaemheid doorzocht tij den onttrek. Spoedig vond hy nog andere sporen van bloed, en nu wisthy de richting, diehy tcvolgen liad. Met gloeijend voorhoofd en fonkelende op den grond gerigte blikken snelde hy voort. liet bloed werd Hendrik ten verrader. Na slechts eene kleine wyl gezocht le hebben, vond de gendarm hem bewusteloos tusschen twee rotsen liggen. Het pak smokkelwaren lag nog nevens hem. De gentlarnfliadde van vrcugdeluid willen juichen. Hy hoog zich over hem heen, en acn zyne, hoewel zwakke, ademhaling bemerkte hy dal hy nog leefde, liv moest ook leven, daer hy hem levendaon liet geregt wilde overleveren, liv schudde hem hevig. De gekwet ste verroerde zich niet. Hy wreef zyn voorhoofd en zyne slapen met brandewyn, en goot hem mei moeite e'enige droppelen in den mond. Plotseling sloeg Hendrik de oogen op en zag ver wonderd om zich heen. Hy scheen niet te weten waer hy zich bevond; een blik echter in het uittartend gelaet van den gendarm hragt hem het voorgevallene weder spoedig voor don geest. Snel riglte hy zich op. Hy wilde opspringen, maer de krachten ontbraken ham. In zyn gloeiijend oog stonden gramschfip en een vast besluit te lezen. Onzacht duwde de gendarm hem legen den grond. Hedaerd acn, man! riep hy onder een hoonend gelach hom toe. Uitmoet ontkomt gy mv niet! Ilaha. ik dacht hel wel dat de geschoten vogel niet verre zou zvn heen gevlogen Met gewold wilde Hendrikden hemnederduwenden arm terug stouten, door hel vele bloedverlies was zyne kracht echter gebroken. Ilaha! mvn weerde knaep hernam de gendarm. Zyl gv nog niet lam? Nu, in liet luchthuis zullen zy u de vleugcis wel kortwieken, daer 2a I de dorpsduivel wel lain gemarkt worden. Een nauwe cel, een beetje vzer acn de boenen, wat magei'e kost, ik ineen heel weinig brood en niet le veel water, dat maekl wel weck,en wanneer dal nog niet helpt, zoo lieefl tie gc- vangenhewaerder nog een ander middeltje. Het is uil leder gevlochten en aen eenkorten, houten steel vast. He, dorpsduivel! kent gydatding! Nu, heb maer geduld, uw rug zal er spoedig genoeg kennis mcè maken! Hendrik bleef stil liggen. Zvn lot was nu beslist, dal was niet te loochenen, maer hy wilde tón minste

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1