i Overzigt der week Buitenlandsch Nieuws. S'-Pieters-Nieuwjaer. L '20, anderen den 22 zal gebeuren. De Pruisen hebben zelfs uniformen voor de plechtigheid gekregen. De weg, dien men volgen zal, is deze: brug van Neuilly, Avenue de la Grande Armee, Avenue des Champs-Elysées, Place de da Con corde, Quartier des Invalides en, liet fort Vanves. De Koning van Pruisen zal den 22 in de Tui- lerieën ontbyten. Bordeaux,'13 feb. Garibaldi beeft bet bevelhebberschap over liet leger der Vogeezen neergelegd, dewyl zyne zending volbracht is. Het gouvernement antwoordde, dat het dit ontslag aennam en hem, in name van het land, dankte. Dit antwoord was door al de leden van het gouvernement o nder teekend Londen, 13 feb. De Pruisen hebben eene oorlogsbelasting van 1 millioen fr. aen de stad Dieppe opgelegd, en eene van 23,000 fr. aen elk omliggend dorp der stad, welke bietste niet in staet is te betalen. Het totacl der belastingen aen de steden en dorpen van het departement Lagere-Seine opge legd, beloopt 23 millioen. Havre, 14 leb. De Pruisen hebben te Pont-Audemer 30 en in de naburige dorpen 23 fr. per inwoner ge- eischt. Behalve deze belasting moet Pont-Aude- mer binnen de dry dagen 40,000 fr. leveren. Aen Valmont is eene belasting van 25 fr. per inwoner betaelbaer, op woensdag aenstaende, •opgelegd. Dewyl de mair geweigerd had 184,000 fr. te betalen, hebben de Pruisen de paerden, het voeder en verder 3 gyzelaers meegenomen. De dienst op den spoorweg is tusschen Havre en Rouaen hervat. Bordeaux, 14 feb. De president der vergadering leest eenen brief van M. Cremieux, zyne demissie gevende van lid des gouvernements en van minister van justicie. 430 gedeputeerden zyn aenwezig; men houdt zich bezig met de verilikatie der volmachten. M. Grevyzal waerschynlyk de definitieve pre sidentder vergadering zyn. Men denkt dat M. Thiers weer voorzitter van den ministerraed zyn zal. De vergadering voorbehoudt zich opzichtens de kiezing van Joinville. Tot ondervoorzitters duidt men als waer schynlyk gen: MM. Trochu, Du Faure, deLarey •en Ghangarnier. M. Glais Bizoin is met M. Favre vertrokken. Generaei Chanzy is le Bordeaux aengeko- ■men. Rysel, 14 feb. In het departement der Somme werden ge neraei Faidherbe en de admirael Dampierre ge kozen. De republiekeinsChe lyst is mislukt met eene ■minderheid van 75 p. h. PRUISEN. De toestand te Belfort en omstreken rs, vol gens eene Correspondentie van von Wickede, zeer treurig. Een gedeelte der inwoners van Belfort heelt gelukkig in tyds de stad verlaten om eenen toevlugt te zoeken in Zwitserland. In de omstreken heerschen besmettelyke ziekten onder de fransche bevolking en rukken weg wat kogel of bajonnet hebben gespaerd; vooral de hongertypbus maekt talryke slagtoffers. De voorraed levensmiddelen by de Duitschers was zoo gering, dat men het gevangen nemfen van fransche soldaten, achterblyvers van het leger van Bourbaki, om die reden moest laten varen. De ellende onder die achtèrblyvers inoet vreeselyk zyn; honderden ^yn ten gevolge van gebrek en honger omgekomen. Een groot aen- tal lyken liggén onbegraven in de bosscüen te rotten. Wickede vond by Montbeliard een fransch student in een huisje waer 8 lyken lagen. Hy was door een granaet aen de beenen gewond en had zeven dagen tusschen die lyken doorge- bragt. Op handen en voeten kruipend bad hy de zakken van de andere soldaten onderzocht om «en kruimel brood te vinden. Als roofvogels geen vrees toptien. Al was hy ook reddeloos verloren, dezelfde sombere, onbuigzame trots was nog in zyne blikken te lezen. Onverschokken.zag hy den gendarm onder de oogen. Opgeslaen! riep deze. nadat hy hem, zonder we derstand te ontmoeten, de handen gebonden had. Hendrik beproefde het zich op Ie richten. Krachteloos, daer hy zich niet met zyne handen steunen kon, zonk hy weder neer.. Opgeslaen! herhaeldc de gendarm, greep hem hy de horst en riglle hem op. Hé! Nu zal ik u wel beenen maken, knaep. Gy zult weten, wien gy in handen zvt gevallen.Terug betalen zal ik't u, hondcrdmacI,dat gy my neergeworpen hebt, en niet ten tweeden inael in uw leven zultgy het doen,daervoorzal ik zorg dragen. Ziet my maer niet zoo wild aen, kerel! anders schiet ik li nog een kogel door de beenen, dat gy uw loven lang niet meer tusschen deze rotsen van dnen komt Ily had hem by de borst gegrepen en schudde hem hevig. e Hendrik klemde van pyn de tanden opelkander, maer zyn gelaet vertrok zich niet. Dezelfde trots was er steeds opzigtbaer. Hier, uw pak zult gy zelf naer de slad dragen! ging de gendarm voort, terwvl hy een touw aen de bael koopwaren knoople en dat Hendrik om den bals slingerde. Haha.gy hebt het immers zelf zoo hoog naer boven gedragen. Gyzoudlhet veelgemakkelyker gehad hebben, als gy op den weg gebleven waert, maer zulk gespuis alsgy, heeft altyd zoo zynebyzondere wegen. Haha! Dan zoudtgynog wat knapper moeten zyn, om een onzer te kunnen verschalken! Gy hebt altyd zoo gepocht, beproef.het nu eens ornmy te ontloopen. Re proof het eens, kna'ep! Nu dan, vodrwaerts! marsch! Wordt voortgezet.) vlogen de uitgehongerde burgers op de paerden aen, die van honger waren bezweken. Men ver- lelde Wickede zelfs, dat er ooli menschenvleeseh was (j eten. Acht veldtogten, schryft deze, heb ik bygewoond, maer de ellende, die ik hier aen- trol', liaelfc niet by liet' vreeselykste wat ik ooit heb gezien. Keizer Willielm. Een düitsch dagblad, ile Soldat en-F reund, be- schryft als volgt hoe Keizer Wilhelm den dag doorbrengt Z. M. staet gewoonlyk des morgends ten 7 ure op, des zomers somtyds veel vroeger en des winters dikwyls een weinig later. Nooit slaept hy anders dan in zyn veldbed, hetwelk overge voerd wordt naer al de revues en manoeuvres, welke hy bywoont. Indien er reeds een bed is in de kamer, welke by betrekt, wordt het weg genomen en vervangen door een yzeren, ter hoogte van eenen voet en hetwelk zeer goed gegarnierd is. Wanneer bet koud is, dekt de Keizer zich met zynen mantel. Eene kleine zak- horlogie hangt aen den muer, naby deze nederige bedstee; dezelve is eene herinnering van welke de Keizer veel houdt, omdat by haer in 1814 ontving, toen hy met zynen vader Neufcliatel en Zwitserland doorreisde. Op bet gewone uer, indien de Keizer niet vroeger gebeld heeft, treden twee dienstknech ten in zyne kamer. Op de dagen dat er slag moet geleverd worden, staet hy zeer vroeg op. Alzoo werd de Keizer, te Sadowa ten 4 ure en te Gra- velotte ten 3 ure ontwaekt, want hy ziet gaerne de troepen naer den slag vertrekken. Indien dit niet noodig is, worden de depechen op zulke wyze op de tafel gelegd, dat zy in de handen des Keizers vallen, wanneer hy koffie drinkt. Zoohaest Z. M. ontwaekt 'is, kleedt hy zich aen en blyft alzoo den ganschen dag en stelt zich te vreden met zynen overjas te ontknoppen, indien hy zich alleen in zyne kamer bevindt, of slechts persoonen van zyn gevolg ontvangt. Wanneer andere persoonen ontvangen worden, verschynt hy altyd met toegeknopten overjas, zelfs wanneer hy aen een venster komt om de troepen te zien voorbytrekken, of indien by denkt, dat een soldaet hem zien kan. By den terugkeer van eene reis, een revue of een gevecht, verandert de Keizer van linnen en trekt zyn militair kostuem aen. Een nachtrok en pantoeffels zyn prachtvoorwerpen van welke de Keizer zich nooit bedient, zelfs niet als hy onpasselyk of ziekelyk is. De Koning opent zelf al zyne brieven, zon der uitzondering; zelfs in gevallen van zware fciekte, moeten dezelve in zyne tegenwoordig-; beid geopent worden. Hy klasseert dezelve. Na eene eerste lezing schryft by teekens of bemer kingen op de zykanten van eiken brief. Deze teekens hebbeii eene vaste beteekenis, en de beambten, aen welke dezelve besteld \yorden, weten ze uit te leggen. Al de brieven voor het ministerie van B'er- lyn bestemd, worden er teruggezonden ofwel aen de overheden in het hoofdkwartier. Dit alles heeft met de geregeldheid der ge woonte plaets, en de Keizer heelt wezenlyk slechts éene gewoonte, die van te werken. Versailles 12 feb. De oorlogsboiasting aen de stad Parys opge- lëgd, is gisteren bctaeld. Versailles, 13 feb. De verlenging van den wapenstilstand is dooi de Franschen voorgesteld. M. Jules Favre zal hier morgen terugkeeren. Volgens het eerste artikel der konventie van .28 january bevinden de departementen Jura, Doubs en Cote-d'Or, zich nog in oorlogstoe stand 1 ydens de onderhandelingen voor den wapen stilstand, hadden de Duitschers voorgesteld dezelve tot de overgaef van Belfort, met vry vértrek van het gaiyiizoen, tot de andere depar tementen uit te strekken. De Franschen hebben dit voorstel verworpen. Nadat de Franschen op hetzwitsersche grond gebied gedreven waren, werd dit aenbod met de afteekeningslinie van den spoorweg van Pontarlier, vernieuwd, doch het werd nogmaels verworpen. Berlyn, '13 feb. De korrespondentien uit Versailles ontvan gen, melden, dat de Keizer hier in het begin van maert zal terugkeeren, ten einde liet par lement in persoon te openen. De bevelhebbers van de legers zullen, tot bet einde van den oorlog, in Frankryk blyven. Berlyn, 14 feb. De Kreuz. Zeitung zegt, opzichtens de kiezin- gen welke in Frankryk hebben plaets gehad, dat van de 759 gedeputeerden, ten minste twee derde monarchisten zyn, en dan nauwelyks eeu vyfde gedeelte ,tot de republiekeinsche party behoort. De bonapartische party heeft insgelyks eene groote neerlaeg geleden. De toestand tusschen de legitimisten en or.le- anisten is by na gelyk. Het getal der fransche soldaten, welke in Zwitserland geïnterneerd zyn, wordt thans op 77,000 geschat; doch dit cyfer is- nog niet deli- nitief. Een van deze geïnterneerden, kolonel Coryan- La-Tuurs, is in het departement Gironde' tot gedeputeerde bydeconstitueerende vergadering gekozen. Op zyne aenvraeg is by gemachtigd zich naer Frankryk. Ie begeven, mits eene schriftelyke verbintenis, dat by, na het eindigen van zyn mandaet, in Zwitserland zal terugkeeren en dat hy zoolang dit mandaet duert, de wapens tegen Duitschland niet zal opvatten. (van 11 tot 16 February.) FRANKRYK. Aller aendacht blyft geves tigd over de wending der kiezingen. Met angst vraegt men zich of de party van den vrede zal boven liggen. Voor zooveel de uitslag tot heden is gekend mogen wy stellig op vrede hopen. De geweldige republiekanpn, de mannen van den oorlog a outrance zullen in betrekkelvk klein getal als vertegenwoordigers van Frankryk inde nationale vergadering opkomen; by na overal hebben de behoudende en unionistische lysten de meerderheid. Men rekent dat de tweederden der 789 gekozenen tot de monarchieke party behooren. De koningsgezindenzyn voor de belli verdeeld in legitimisten en orleanisten. Men zegt dat de familie van Orleans veel kans heeft om weder aen bet bewind der zak-en te komen. Vierhonderd en twintig gekozenen hebben zich reeds, op 14 dezer, te Bordeaux vergaderd. Aldaer heeft bet gouvernement der nationale verdediging zyne volmacht afgelegd. Nochtans de leden van dit bestuer zullen voorloopig op hunnen posJt blyven, tot dat de vergadering be slissend liebbe uitspraek gedaen. De wapenstilstand is op het verzoek van Favre 8 dagen verlengd. De keizer van Duitschland wil volstrekt met zyn zegenvierend leger in, of liever door Parys trekken. Zal bet voor Frankryk de laetste ver nedering zyn? Garibaldi, gekozen in eenige departementen., weigert zyn mandaet aen te nemen. Hy heeft insgelyks zyn commandement in het leger afge legd. ROMEN. De zoon van Victor-Emmanuel en zyne omgeving gedragen er zich als brutale lieden, wier handelingen geenen anderen uitslag hebben kunnen, dan het gevoel van verachting te vergrooten, dat de Romeinen, en de gansche katholieke wereld, voor den overmoedigen sta- tenroover hebben. ITALIË. IVanordera le lV'izza. De International van Florencie van 11 febru- ary bevat eene depeche, meldende dat er te Nizza zware wanorders uitgebersten zyn. Er heeft eene botsing tusschen het volk en de sol daten plaets.gehad. De prefektuer werd bele gerd, onder den kreet van Leve Italië! De troe pen hebben met de bajonnet gechargeerd. Er waren verscheidene gekwetsten. Byzondere depechen van den 10, uit Ventino- glia ontvangen, melden dat Garibaldi, Fincoro, Bergonza, Boreglione, italiaensche kandidaten, te Nizza gekozen zyn. Er hebben demonstratiën onder de vensters van den italiaenschen konsul plaets gehad. Men riep: Leve het vryeMzza! Een adres aen Garibaldi, ten voordeele van den vrede, werd in beslag genomen. De tydingen uit Rome, ia dagteekening van 3 february, zeggen dat P-ius IX altyd even helder van geest en kloek van gezondheid is, al is de weg dien hy bewandelen moet, zoo vol moeilykheden en rampen. Hy draegt liet hoofd regt, zyn oog is kalm en rustig, zyn hart on- wankelbaer. Met Lichtmis heeft de Paus 's mor gens ten 7 12 ure de mis gelezen in de Sixtyn- sclie kapel. Ter dezer gelegenhéid hebben er geene byzondere plegtigheden plaets gehad. Die laetsten zyn opgeschorst in Rome, zoo lang de piëmonteesche bezetting duren zal. De deputatiën uit alle hoeken van Europa bly ven in liet Vatikaen aenkomen. Wat doet prins Humbert? Hy vleit en streelt bet leger, dat schier dagelyks blyken geeft van onbeschoftheid en brutaliteit jegens weêrlooze priesters. Zyne vrouw, prinses Margareet, houdt zich bezig met den karnaval in te rigten. Eene goede bezigheid voor die dameVerder danst zy schier iederen nacht, geeft handjes aen den moordenaer Tognetti en den oproerling Ajani, en organiseert twee gemaskerde bals in het apostolisch paleis en in de zael van bet konsis- torie. Het publiek beeft die prinses reeds volledig geoordeeld; zy brengt in Rome de pleizieren van zekere hoven over, en hoopt daerdoor het volk te winnen. De oude adel van Rome toont zich afkeerig en het publiek blyft koud voor het inrigten van die soort van Bacchanalenrfeesten. Ziehier de breve, welke de H. Vader gerigt heeft aen Mgr Dechamps, aertsbisschop van Mechelen PIUS IX, PAUS. Eerwaerde Broeder, heil en apostolische zegen. De brief dien gy onsgezondgn hebt den 30 decem ber laetstleden geeft ons een nieuw bewys van uwe trouwe gehechtheid jegens ons. Maer gy stelt u niet te vreden ons hiervan do kinderlyke uitdrukking te zen den, gy toont het ons door de werken van uwen iever voor de kerk Gods, en voor de verdediging van den H. Stoel en de zaek des rechts. Wy danken er u voor met al de toegenegenheid, welke wy voor u gevoelen, Eerwaerde Broeder, en wy bidden God uwe werkzaem- lieden en deovcrgrooledionsten,diegyder Kerk enden Slocl van St-Pieter bewyst, tebeloonen door de over- vloedigste vruchten zyner genade. Het was ons een jroole troost te vernemen, wat al iever en verkleefd- ïeid hel. geloof ingeeft hen de geloovigen van België voor de zaek Gods en der rechtvaerdigheid. Altyd gaven zy ons de kostbare getuigenis van hunne liefde en hunnen iever; maer zy hebben .ze verdubbeld in deze dagen van droefheid en dit met meer glans dan ooit, en dit maekt hunne glorie uit en verzacht onze smart, zooals wy het gaerne verklaren voor God. Zeker, Eerwaerde,Broeder, wy zyn diep bedrukt in tegenwoordigheid der goddeloosheid, welke dagclvks aengroeit en zyne hatelyke ontwerpen kennen doet; maer wy stellen ons vertrouwen in de goddelykc goed heid en wy zyn zeker, dat onze hoop niet zal bedrogen worden, indien, in den stryd voorde Kerk, wybyge- staen worden doorde ievcrigegebeden der geloovigen en doorhunnen icvervoor de goede werken, zooalswy zien gedaen worden door u, Eerwaerde Broeder en door de katholieke Belgen. Wy betuigen er hun hier. uit den grond des Darten, onze dankbaerheid voor en wy bidden God u met zyne genade te overladen, u en uwe schapen en allegeloovigen van België. Als bewys onzer vaderjyke en gansch byzondere genegenheid, verleenen wy u en al die waerde zonen, denapostoli- schen zegen. Gegeven te Rome, by St-Pieter, den 25january -1871 liet 23e jaer van ons Pausdom. pips IX. Wy sluiten vandaeg onzen inschryringslyst od den E'-PIETERS-NIEUWJAER, en hebben er de opbrengst van afgeleverd aen den Eerweerden heer Pastoor-Deken onzer stad. Deszelfs bedrag komt op de somme van 239 franken. Die som, wel is waer, is tamelyk gering, vooral in vergelyking van hetgeen andere kathol Me dag- en weekbladeren hebben ingezameld. Op aenzienlykeren uitslag hebben wy nooit aenspraek gedaen; integendeel wy hebben ons te beloven en onze insehryvers, namens de Commissie der Pau- zelyke Werken, om hunne bydrage te bedanken. Wy hebben gezegd welk ons inzicht was toen wy onzen inschryvingslyst voordroegen, te weten- IN DE MAET VAN ONS NEDERIG VERMOGEN TOT DEN ONDERSTAND EN DEN TROOST VAN DEN H. VADER MEDE TE WERKEN. Zulks is de pligt van eiken katholiek, en eene eer waer hy alom mag op roemen. Het is klaer genoeg gezegd dat de GAZETTE VAN AELST, hoewel geenszins bestemd om politieke kwestien te verhandelen, nooit hare kolommen zal openen voor iets ter wereld, dat strydig zy met Kerk of Godsdienst, noch hare hulp zou leenen aen die gezindheden wier eigenlyk politiek be'staet in het bestryden van Kerk en Godsdienst. Integendeel zullen de voorstaenders onzer godsdienstige en echt nationale belangen ons altyd ten hunnen dienste vinden. J. VAN BRANTEGHEM.' Morgen zondag, zal in onze Hoofdkerk deVastenbulle afgelezen worden. Zy handelt dit jaer nogmaels over de vervolgingen der Kerk en Z.H. de Paus aengedaen Wy zullen dien bissehoppelyken Brief toekomende week in zyn geheel mededeelen. De heerL. Herssens, notaris te Wetteren, is. benoemd tot notaris te Dendermonde, in vervanging des heeren Wytsman, overleden. De lieer P. De Caluwe, kandidaet-notaris te Zwyn- drecht, is benoemd in vervanging des heeren Hers sens. Men verwacht van dag tot dag, dat de troepen welke onze grenzen bewaken, naer hunne respektieve garnizoenen zullen gezonden worden, aengezicn alle gevaer nu geweken is. In de omstreken van Erquelinne zullen de linietroe pen voorloopig hunne positiën behouden, ten einde het gezondheidskordon te vormen, noodzakelyk ge- maekt door de gevallen van veepest, welke men on langs bestatigd heeft. Dezer dagen zyn er 475 chassepot-geweren, welke men in Frankryk poogde te smokkelen, door onze soldaten in beslag genomen. Volgens gemeld werd door hot departement ran oorlog, zullen na de oefeningen en de ligling ran het kamp van 1871, de infanterie-afdeelingen gewyzigd en regelmatig en bestendig iugorigt worden. De'troe pen der verschillende wapens, waeruit zy bestaen zu Jen, voor zooveel inogolyk het hoofdkwartier der afdeehng en de naburige garnizoensteden bezetten. Ie dier gelegenheid zal er eene wyze van dryjaerlyk- sche verwisseling, tusschen de infanterie-afdeelingen even als tusschen de regimenten rnitery en veldartil lerie voorgeschreven worden. De heer Minister van openbare werken houdt aen de spreuk: weldoenen laten zeggen. Hy heeft de- bedienden van zyn departement een nieuw blvk van welwillendheid gegeven. Hel reglement der kleedingsmassa liet de deelne mers maer toe, de aflossing te bekomen hunner boni, op voorwaerdc, hen m de spaerkas te doen storten, otwel, eene korting van 40ten honderd te ondergaen! Deze schikking, die onder het personeel algemeen werd afgekeurd, en welker toepassing de levendigste reklamen had doen ontstaen, is nu door den heer Wasseige afgeschaft geworden. Voortaen zullen de belanghebbenden in 'l volle bezit gesteld worden der sommen, die hun zullen afgehouden geworden zvn boven den prysder voorwerpen, inde kleedingsmassa verkregen. Zaterdag overleed in den ouderdom van 85 jaer, de heer baron E. C. de Gerlache, eerste eerevoorzitter van liet Hol van cassatie, oudvoorzitler van 't Nationael Congres en vandeKamerderVolksvertegenwoordigers, grootkruis van t Leopoldsorde, gedecoreerde van t x ze re 11 Kruis, officier van 't Eerelegioen, ridder der orden vanSt-Gregorius denGrooie envan PiusIX enz I)H afsterven dompelt gansch België in rouw. De Gerlache was, ja! een groot, hoogst verdienstelvk burger, eene sehoone historische iiguer, de edelste uitdrukking van den grooten burger, en den onom- koopbaren magistraet. De rol, welke hy in de staet- kunde en de lotsbestemming des lands vervuld heeft, is acnzienlyk. Door zyne deugden en schitterende be- kwaemheden heeft hy zich tot den hoogslen trap verheven. De baron De Gerlache was geboren te Biourgc (Luxemburg) den 26 December 4785. Zyne famillie was door Maria-Theresia geadeld geworden, en hy was door Leopold I den26 Augusty 4843, ter bolooning van uitstekende diensten, aen land en dynastie bewe zen, lol baron gemaekt. Do heer De Gerlache was een grondig denker, een schryvervan eersten rang. Zyne historische werken, ialryk, gelyk men weet, worden zeer geacht. Hoe men ook zyne loopbaen beschouwo, men is verplicht te erkennen, dat hyin aide betrekkingen, welke hy heeft vervuld, als een buitengewone geest zich heeft onderscheiden. Vooral was hy een groot christen; zyn geloof was even vurig als rechtzinnig, zoodat de Kerk in hem eenen hoogst waerdigon zoon verliest. Volgens eene mededecling van de Noorder-kom- pagnie, zullen er twee reizigerstreinen daegs naer Parys vertrekken, te rekenen van 42 dezer: Vertrek uit Rysel ten 5 u. 55 m. 's morgends; 9 u. 15 m. id. Vertrek uit Valencyn, 5 u. 55 m.; 40 u. 20 m. id. De reizigers die een vrygeleidc hebben, zullen alteen toe gelaten worden; zy zullen maer hagagiën mogen medenemen die zyjnetde hand kunnen dragen; zy zullen te Rysel en te Valencyn nieuwe reiskaerljes moeten nemen. De duitsche legatie verwittigt de beianghebben-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2