N° 10. Zondag 26 February 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Ooiiogsberigteii. Aelst, 25 February. THIERS. t Gazette van Aelst Het Bureel van het blad la BeveaUBd In de Ka,Ileal met 11, »oer alle brieven, Belden, vr.cl.tvry moeten tnege.tmden warden. Abonnementapry. 8 fr. Jaera, vooraf bet.elb.er. Voor den bulten kan men Inaehryven In al de poatkantooren, en voor de landelyke Bemeenten by de briefdrager.. De nationale vergadering van Bordeaux heefl de heer Thiers tot voorzitter gekozen van 't uit voerend bewind. Buiten Napoleon III, is er nooit in Frankryk ééne persoon geweest, die door zooveel kiezers is gestemd als M. Thiers. Zulk eerbewyszegt klaer welke de groote popu lariteit is welke de gryze staetsman in zyn land geniet. De heer Augustyn Thiers is geboren in 1800, te Aix in Provence. Na, op een der zuiderlyke universiteiten zyne studiën te hebben geëindigd, vestigde hy zich te Parys en wydde zich aen het gazetschryven. Hy werd redakteur van den Constitutionnel en rigtte in 1830 den National op. Ditliberael orgaen deed aen Karei X eene zoo geweldige oppositie, dat het gouver nement van dezen Koning gansch de drukpers trol' met eene allerstrengste wet. Kort nadien werd Thiers lid van de Kamer, alwaer zyne geleerdheid, zyne scherpzinnigheid en welspre kendheid hem haest op den eersten rang plaet- sten. In 1831 werd hy minister van Louis Phi lippe. De omwenteling van February kwam op en men ontmoette steeds M. Thiers in de oppositie. Na den aenslag van 2 December 1851, waerdoor Napoleon III zich meester maekte van het be wind in Frankryk, wierd Thiers gevangen gezet op het kasteel Vincennes en later verbannen. In 1852 mogt hy in Frankryk terugkeeren. Niet te min bleet' hy in voortdurende oppositie met het tweede keizerryk. Niemand nogtans, heeft, meer dan Thiers, bygedragen om het eerste keizerryk, om Napo leon I, populair te maken. Men herinnere zich de menigvuldige boekdeelen welke hy, met zyn uitmuntend talent, geschreven heeft over Ie Consulat et l'Empire. Het is waer, hy heeft eene manier van zien die hem eigen is, en niet altyd gunstig is aen de katholieke belangen. Nogtans, in ganscli zyne politieke loopbaen was Thiers hardnekkige voorstaender van het regt," en als dusdanige heeft hy menigmael in de Fransche Kamers gepleten voor het tydelyk gezag van den Paus. De groote populariteit, welke hy op het oogen- blik geniet is toe te schryven aen menige oor zaken. Het is onder zyn ministerie en door zyn toedoen dat Parys is versterkt geworden. Hy is het die, in de Kamers, Frankryk gedurig ver wittigde tegen het gevaer van een vereenigd Duitschland; hy is het die alleen tegen den tegen- woordigen oorlog zich verklaerde, overtuigd zynde dat Frankryk niet gereed was; hy is het die na het verklaren van den oorlog eene reis rond Europa heeft gedaen om bondgenooten voor Frankryk te zoeken. Voor welken regeringsvorm M. Thiers is ge negen, is lang gewetenHy is zyn leven lang Orleanist geweest. Nogtans zal zyne invloed, hoe groot ook, toereikend zyn om de Orleansen weder op den troon te krygèn? Ziedaeriets wat eene geschiedenis uit onzen ty<l. (9® VERVOLG.) Hy dreef Hendrik met kolfslagen voort, zoodat deze zich slechts met moeite op de been kon houden. Met inspanning van al zyne krachten hield hy zichstaende, en ging langzaem vooruit. Geen woord "kwam erover zyne lippen. Wat waser hem aen gelegen of hy bezweek en er op eenmael een einde aen zyn leven kwam! Hy vreesde dendood niet, en wilde geen zwakheid loonen. Met denzelfden onbuigzamen geest zou hy zich ler dood hebben laten brengen. De zware bael drukte hem de gekwetste borst byeen; van pyn en inspanning liep het zweet hem langs het voorhoofd, met moeite sleepte hy zich voort en van tyd tot tyd moest hy stil staen om adem te scheppen. Hy sloeg geen acht op de ruwe vloeken van den gen darm, nnuwelyks gevoelde hy diens mishandeling en kolfslagen, zoo dikwyls hy een oogenblik stil stond; zyne gedachten verwylden ergens anders. Hyzag Margaretha, zoo als zy voor weinige uren nog weenend en smeekendvoor hem had gestaen. Hy hoorde hare bede en hare waerschuwingen. Eerst nu was de argwaen uit zyneziel verdwenen en zag hy al les anders in. Met wilde gedachten in het hoofd, door twyfelingen gekweld,was hy van haer weggeloopen; de gedachte, datzy denzoon des landbouwers beminde, had hem gepynigd— maerwaerom waszyzoo bezorgd voor hem geweest? Waerom had zykem rnetde tranen in de oogen gesmeekt slechts dezen nacht zich niet aen gevaer bloot te stellen? Hadhy naer haer gehoord? En toch zou het niet gegaen zyn. Zyne makkers had hy niet in den steek kunnen laten, al moglen zy hem ook verlaten hebben. de tyd, en misschien binnen kort, zal uitwyzen. Dan, de keus van M. Thiers, als gelastigde met het uitvoerend bewind, is allergunstigst onthaeld geworden, niet alleen in Frankryk, maer ook by de vreemde mogendheden. Enge land heeft den ouden staetsman, by monde van zynen afgezant geluk gewenscht en het voorloo- pig bewind in Frankryk erkend; de meeste sta ten van Europa, hebben het zelfde gedaen en Pruisen is geenszins achteruit gebleven. SCHIKKINGEN VOOR DEN VASTEN. I. Wy staen toe het gebruik van vleesch op de zon dagen, maendagen, dynsdagen en donderdagen van elke week; te beginnen van den eersten zondag vam den Vasten, tot den donderdag na Passiezondag mede- begrepen. II. Wy gebieden aen degenen die gebruik zullen maken van dezen oorlof, zich maer eens daegs, be halve den zondag, met vleesch te spyzen, en zich altyd op dezelfde maeltyd, den zondag zelf niet uitgenomen, te onthouden van allerhande slach van visch, schelp- visch of anderen. III. Wy staen toe het gebruik van boter en van allerlei soort van zuivel, gedurende geheel den Vasten; ter uitzondering van den Assehewoensdag en den Goedcnvrydag. IV. Wy staen toe eieren te eten alle dagen, uitge nomen den Assehewoensdag, de dry Quatertemperda gen, en de dry laetste dagen van de Goedeweek; de zondagen verscheidene malen (hetgeen ook aide andere dagen geoorloofd is aen degenen die van het vasten ontslagen of er niet toegehouden zyn,) maer op al de andere dagen eens, en dit alleen op hel noenmael en geenszins in de collatie. Dit moet ook onderhouden worden op al de andere vastendagen door het jaer. Voor de dagen nogtans op welke hel zuivel toegela ten is, staen Wy toe een weinig eieren te gebruiken in het bereiden van andere spyzen. V. De geloovigen die zich niet zullen bedienen van de vergunning van vleesch te eten op die dagen op welke het geoorloofd is, zullen op de gemelde dagen in het middagmael alleen, vleeschsop mogen gebrui ken. Wy laten ook toe op dezelfde dagen meermaels gesmolten vet te gebruiken in plaets van boter, tot den dynsdag in de Goedeweek medebegrepen. VI. Wy bevelen aen al Onze diocesanen, op eiken dag dat zy van de dispensatie van vleesch te eten, in dezen Bevelbrief verleend, zullen gebruik maken, dry- mael te lezen het Onze Vaderen drymael het Wees Gegroeten eens de akten van Geloof, Hope, Liefde en Berouw. Zy zullen zich nogtans van deze verplichting kunnen ontslaen met eene aelmoes te storten, volgens hunne godvruchtigheid en hun vermogen, in den Vastenblok van hunne parochiekerk. Deze aelmoes, die verplichtend is voor al degene, die de voorgesehrevene gebeden niet onderhouden, zal tot goede werken be steed worden, volgens Ons advies en de gebruiken van dit Bisdom. VII. Ingezien de buitengewone omstandigheden, waerin ons Bisdom zich bevindt, staen Wy nog toe het gebruik van vleesch op den donderdag na Assehe woensdag, op Palmzondag, op den maendag en dyns dag van de Goedeweek, met de bepalingen van art. II. De geloovigen nogtans, die de voorgesehrevene gebe den nictlezen, zullen daervoor eene byzondere aelmoes in den Vastenblok moeten storten. Hy stelde zich de smert van het meisje voor, als zy vernam dat hy in de gevangenis gebragt werd, als zy hem misschien geboeid voorby haer venster zag bren gen. Hoe geheel anders zou alles geweest zyn, indien de twyfelaenGrietje's liefdezyn wilden aerd niet steeds op nieuw had aengewakkerd, indien hy zyn trots had kunnen buigen, indien hy het geld des landbouwers had aengenomen. Een gelukkig leven had hy kunnen leiden, Margaretha zou dezynezyn gewordenen nu! Zyne krachten waren ten einde; wankelend had hy zich verder gesleept; nu kon hy echter niet meer. Zelfs de gendarm scheen medelyden met hem te kry- gen, of ten minste de nood^kelykheden in te zien, dal hy zonder verademing niet verder zou kunnen ko men. Hy gunde hem eenige rust. Zyn aengezigt gloeide, zyne ademhaling was belem merd, een brandende dorst kwelde hem; uitgeput en in elkander gedoken zat hy neder op eenen steen. Met strakke, sombere blikken staerdc hy voor zich; daer vernam hy naderende voetstappen. Hy zag op en beefde onwillekeurig terug de landbouwerstpnd slechts weinige schreden van hem verwyderdlfly was er ge heel en al op voorbereid indegevangehirte gaen; dat echter deze man hem in zulk eenen toestand zag, dreef hem het bloed naer de wangen. Met een enkelen blik had de landbouwer hetgebcurde geraden. Lang tevoren hadhy reeds vooruitgezien, dat het zoogebeurenzou.HendriksverNvfen vermetelheid moesten hem vroeger of later in 't verderf storten; toch bleef hy verschrikt staen, en hoewel hy zag wat er was voorgevallen, vroeg hy toch: Wat heefter hier plaets? Zeg het my? Den hoofdvogel heb ik gevangen! riep degendarm. Hy heeft onsmenigen slapeloozen nacht gekost, nu zal ik hem naer eene plaets brengen, waer hem niemand zal stooren. Haha! als hy ,daer weder vandaen komt, zal hyzichwel, evenals andereregtschapencnienschen gewend hebben des nachts te slapen en overdag eer- Jyk zyn brood te verdienen. VIII. Aengezien de militairen van allen graed, hunne huisvrouwen, kinderen en dienstboden, alsook de andere personen dadelyk in militairen dienst, aen Ons geestelyk rechtsgebied onderworpen zyn, en dat hun staet eene bvzondcre toegevendheid van Onzen kant yereischt, staen Wy hun toe, by vermeerdering van dispensatie, het gebruik van vleesch op al de da gen van het jaer, uitgenomen den Goedcnvrydag, op welken dag zy zich zullen moeten schikken naer de andere geloovigen. Vermits dè gendarmen en de douaniers in dadelyken dienst dezelfde toegevendheid vereischen, ter oorzake van den lastigen arbeid, waertoe zy gehouden zyn, zoo by dage als by nachte, stellen Wy hun gelyk aen de militairen. IX. Wy meenen onze diocesanen te moeten indach tig maken dat, alhoewel het toegelaten is aen degene, die de dispensatie bekomen hebben, vleesch te eten op de zaterdagen, deze dispensatie zich niet uitstrekt tot de zaterdagen, die vastendagen zyn, te weten deze van den veertigdaegschen Vasten, van de Quatertem perdagen en van de Vigiliën van Sinxen, van de solem niteit van de HII. Petrus en Paulus, van 0. L. V. He- melvaert, van Allerheiligen en van Kerstdag. X. En ingezien de groote duerte der boter, verlee- nen Wy voor een jaer aen de Heeren Pastoors en Biechtvaders de macht van te dispenseeren met dc armen in het gebruik van afgesmolten vet, in plaets van boter, alle dagen, waerop het zuivel toegelaten is. En zal deze Onze Bevelbrief afgelezen worden op den predikstoel, den zondag van Quinquagesima. Gegeven te Gent, den 29 January 1871. t HENRICUS, bisschop van Gent. Op bevel van Zyne Hoogwaerdigheid den Bisschop, C. Meul, Kan.-Secret. Plaets f des zegels. FRANKRYK. Kicztn^cn. 'Parys, 18 feb. I)e officieele proklamatie van den uitslag der kiezingen van Parys, heeft gisteren in het stad huis plaets gehad. Eenige persoonen, welke meer gedruisch- makend dan redelyk waren, hebben de namen van MM. Thiers en Jules Favre door verschil lende uitroepingen ontvangen. Dezelfde manil'estatiën hadden plaets by het afroepen der namen van MM. Vinoy, Cochin, Ernest Picard en Jules Simon, welke gelyk men weet, het vereischte getal stemmen niet beko men hadden, om tot gedeputeerde gekozen te worden. De naem van generael Ulrich, welke zich in het zelfde geval bevindt, werd toegejuicht. Dit belette den naem te hooren van M. Blan- qui, welke er onmiddellyk op volgde, en heeft dientengevolge aenleiding gegeven tot eene re- klamatie van wege het gedruischmakend ge deelte van het publiek. M. Dubail, mair van het 10® arrondissement, welke de plegtigheid voorzat, eindigde zyne re devoering met de volgende woordenWy zul- De landbouwer beschouwde Hendrik aendachtig. Sedert den dag, waerop hy zynen zoon gered had, had hy hem niet weörgezienen datoogenblik trad hem op eenmael weder helder voor den geest Hoezeer was hy in die weinige weken veranderd. Zynewangen waren bleek; smert en afmatting waren in zyne trek ken te lezen. Eerst nu ontdekte hy het bloed op Hen driks borst en op zyne handen. Hy is gekwetst, vroeg hy, zonder het oog van hem af te wenden, aen den gendarm. Een beetje, antwoordde degendarm. Haha! myn kogel schynt hem hard aengepakt te hebben. Nu, "er zou niets aen verbeurd zyn geweest, wanneer hy door zyn hert ware gegaen dan was er een onnutte ke rel minderop de wereld, maer zulk gespuis heeft een leven dat kan tienmael zooveel verdragen als een ordentlyk mensch! Gy hebt op hem geschoten? vroeg de landbouwer verschrikt. Natuerlyk, anders zou by my weer ontkomen zyn. Hier tusschen deze nietsweerdige bergen mag de koe koek iemand achternazitten, zoo langhygezonde bee- nen tot zyne dienst heeft. Achter ieder rots is hy ter stond uit de oogen. Daerom heb ik hem geteekend, op dat hy zelf den weg, dien hy nam, zou aentoonen. Haha! Men ziet iederen bloeddroppel op dezesteenen. De ruwheid van den gendarm deed den landbouwer zeer, intusschen vroeg hy verder: Wat zult gy nu met hem aenvangen? Regelregt naer het tuchthuis met hem! riep de gendarm. Zoo vermoei hy kunnen loopen, en wanneer ik hem slechts levend heb afgeleverd, dan mager van hem worden watwil, en al stierf hy ook een uerdaerna; dat is my geheel onverschillig. Hendrik zag den landbouw er niet aen, anders zou hy bemerkt hebben, dal diens blikken, welke nog im mer op hem rusten, het diepste medelyden verrieden. Hy was immers de redder zynszoons, dien hy nu in de grootsteellende voor zich zag; mogt het ook geheel len dc zitting niet opheffen, zonder den wensch uit te drukken, dat onze gekozenen zich zullen vereenigen, om gemeenzaem tot bet heil der republiek by te dragen! Deze woorden werden met talryke kreten van Leve de Hqmbliek! begroet. Eenige stemmen voegden erby: Weg met dc Orleansvooral geen Orleans M. Jules Mahias heeft zich naer Bordeaux be geven met het proces-verbael der algemeene stemopneming van het departement der Seine. Verscheidene persoonen pogen, opzigtens zyne benoeming tot opperhoofd van het bewind, het toekomende gedrag van dezen staetsman te doorgronden, en vragen zich af of Frankryk eindelyk zynen Washington gevonden heeft. Het Journal des Débats maekt, ten dezen op- zigte de wyzeopmerking.dat men het antwoord op deze vraeg, niet alleen van eenen man, maer wel van de gebeurtenissen moet afwachten. Het Journal official zegt Ingezien de omstandigheden, welke gedu rende verscheidene maenden, aen de bezitters van certilikaten de uitvoering van hunne ver- bindtenissen zeer moeilykgemaekt hebben, wat de nauwkeurige voluitbetaling der termynen betreft, heelt de minister van linanciën, de be slissingvan zynen voorganger wyzigende, welke de vertraging der nietbetaelde termynen op 5 bepaelt, besloten, dat er teruggave der intresten zal gedaen worden aen de bezitters van certili katen, welke al de achterstallige termynen zul len betaeld hebben, voor den 1 maert te Parys en voor den 40 maert in de departementen. Rysel, 18 feb. De Pruisen hebben te Sedan eene kontributie ingevorderd over het laetste kwartael van 1870 en tot 12 january. Up de weigering van het sle- delyk bestuer hebben zy gedreigd de notabelen te zullen wegvoeren. Het bestuer beeft daerop toegegeven en eene leening van 210,000 fr. ge sloten, om aen dien eiscli te voldoen. Bordeaux, 18 feb. Het getal der gedeputeerden, welke bier aen- gekomen zyn, beloopt 600. In een komiteit, hetwelk zich gisteren veree nigd heeft, hebben verscheidene gencraels, on der welke zich MM.Chanzy en Billot bevonden, verklaerd, dat een defensieve oorlog, met goe den uitslag kon voortgezet worden. De militaire schikkingen, welke er genomen worden om de vergadering te beschermen, du ren voort. M. Thiers heeft in de nationale vergadering eene redevoering gelezen, in welke hy hoofd- zakelyk zegt, dat hy, ofschoon bevreest voor de smartelyke taek, welke het land hem oplegt, hy gehoorzaem de zelfopoffering en de liefde aenvaerd, welke het land des te meer noodig heeft, dewyl het ongelukkig is en ongelukkiger dan op eenig hoegenaemd tydstip van zyne ge schiedenis. Doch het blyft altyd, grootsch, jong, ryk, vol hulpmiddelen en het zal een aenhou- en al zyne eigene schuld zyn, hy kon hem toch niet zoo hulpeloos aen zyn lot overlaten. Hy bezon zich een oogenblik en wenkte toen den gen darm om met hem ter zyde te gaen. Deze volgde hem, zonder Hendrik uit het oog te verliezen. Een tydlang spraken beide mannen zacht; maer zeer druk met el kander. Met allen mogelyken aendrang scheen deland- bouwer den gendarm tol iets te willen overhalen, maer deze tweifelde nog, hoewel geheel zyn uiterlyk ver ried hoezeer hy er toe overhelde. Eindelyk sloeg hy toe in de hem aengeboden hand des landbouwers, en beiden koerden tot Hendrik terug. Deze had zelfs niet naer hem omgezien. Zyne boven matige inspanningen zivaktehadden een tóestand van stompe onverschilligheid by hem te weeg gebracht. En toch scheen het hem te verwonderen, toen dc gen darm hem de bael koopwaren afnam, daermede voort ging en de landbouwer hem toeriep: Morgen venvacht ik u! Gedurende eene sekonde zag deze hem stilzwygend aen, toen haelde hyeen mes uit den zak,sneed de ban den waermede zyne handen geboeid waren, door, en zegde: Gy zyt vry! Verrast zag Hendrik op. Te onverwacht kwam hem dit voor, en toch klonken zyne woorden niet als scherts. Zie, vervolgde de landbouwer, toen gy nlyneu zoon gered hadt, beloofde ik u de helft myner hóeve uil trotsen hooghartigheid hebt gy zulks geweigerd, toen ik het u geven wilde —nu wil ik ugelyke dienst bevvyzen, de gendarm zal niemand zeggen dat hy u getroffen heeft, het heeft mv veel moeite gekost hem daertoe over te halen; gy zyt nu vry, en onze rekening is effen! Hendrik was bewogen. Hy wilde opstaen, maer was te zwak daertoe, hy zag echter den landbouwer aen, en uit zyn oog sprak, wat er in hem omging. Voor dè eerste mael in zyn leven had een vreemde iets goeds voor hem gedaen.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1