N° 11. Zondag 5 Maert 1871. 1 Jaergang. WEKELYKSCII NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Aelst, 4 Maert. De Oorlog van 1870-71. DE VREDE. Buitenlandseh Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel v«n het bind Is gevestigd In do KapellestOnet HI0 11, wacr «He brieven, gelden, en*, vruchtvry moeten toegezonden worden. Abonncmcntsprys B fr. 'gjners, vooraf betnelbner. Voor den bulten ban men Insehryven in al de poStkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de briefdragers. En hier vragen wy, en wy vragen het des te dringelyker, ingezien onze eigene nationale onafhankelykheid hier op 't spel staet, en de Paus, ons aller Vader, reeds zoo druk er heeft om geleden en er zooveel heeft om verloren, hier vragen wy of traktaten tusschen volkeren gesloten en gezworen, geene verplichtingen zyn, even als overeenkomsten, tusschen particulieren aengegaen, verplichtingen zyn? Het regt is de magt der zwakken. De eerbied voor het regt is de eer der magtigen, het is do vrede der natiën en de rykdom en de voorspoed der volkeren. Den dag zeiven dat de traktaten van 1815 wer den verscheurd, werden tevens al de bestaende traktaten met vernietiging bedreigd, en de magt, triompherende over het regt, wierp gansch Europa onder de vuist van 't willekeurige des- potismus. Zulkdanig nogtans werd de toestand van Europa, en haest moest die toestand zich in feiten veropenharen. Het eerste feit was de oor log van Italië, in 't jaer 1859. (Wordt voortgezet.) Redens van vrystelling van de Militie. Mits de militieraden welhaest zullen verga deren, geven wy hier de byzonderste redens voor welke men, volgens de nieuwe wet van 3 juny 1870, zyne vrystelling mag eischen. I. Worden voor goed vrygesteld: 1° Deze die niet langer is dan 1 meter en 40 centimeters, en deze die, den 31 december van hetloopende jaer,- 23 jaer ten vollen oud zal zyn en nog niet 1 meter en 55 centimeters lang is; 2° Deze die aengedaen is van eene ongenees bare ziekte, welke hem voor den militairen dienst ortbekwaem maekt; 3° Deze wiens broeder eenen dienst van acht jaer voltrokken heeft, of in dienst gestorven is,.: of alleenlyk zonder zyne schuld het leger heeft moeten verlaten. II. Worden voor een jaer vry gesteld: 1° Deze die nog niet 1 meter 55.centimeters lang is; 2° Deze die aengedaen is van eene genees bare zigkte, maer onbekwaem is van te dienen voor 1 October van het loopende jaer; 3° Deze die de eenige wettige afstammeling is van een persoon die nog leeft, tenzy liy toe- behoore aen eene welhebbende familie; 4° Deze die de onmisbare steun is van zynen vader of moeder of van beiden 5° Deze wiens ouders dood zyn en die de on misbare steun is van zyne grootvaders en groot moeders of van een dezer; 6° Deze wiens ouders gestorven zyn, en die de onmisbare broodwinner is zyner broeders of zusters; 7° Een vader die weduwaer is met een of meer kinders. 8° Deze wiens broeder tegenwoordig een dienst doërvan acht jaer. Wanneer twee gebroeders hetzelfde jaer in 't lot vallen, de oudste alleen wordt soldaet. III. Worden vrygesteld, doch aenzien als dienende i" De studenten in godsgelecrdheid, indien zy niet toebehooren aen welstellende familien; 2" De leerlingen in de normale school; 3" De gediplomeerde onderwyzers in de scho len die onder het toezigt van den Staet zyn. Doch de leerling, die zyn diploma bekomt, heelt twee jaer tyd om zich in zulk eene school tot hetonderwys te begeven. Toespraek van Z. H. Pius IX. By den aenvang van den H. Vastentyd heeft Z. H., gelyk telken jare, de pastoors van Rome en de passie-predikers ten gehoore ontvangen. By deze gelegenheid heelt de Paus, onder ander, het volgende gezegd Hel heeft den Heer en meester van liet heelal be- haegd alles, wat wy thans zien, wat ons in deze da gen bedroefd, toe te laten; het heeft Hom behaegd, dat zyn stedehouder getuige was van de gebeurtenissen, die het aenschyn hebben veranderd van de hoofdstad der katholieke wereld, waervan men nu, zooals eer- tvds van Sion, kan zeggenvice ejus lugenl! En indordaod, deze stad had en door haren aerd zeiven en door haren titel van middenpunt van het katholicism een karakter vol ernst en zelfs dan, wan neer hy zich aen een gepast vermaek overgaf, ook dan bleef zy altyd de stad der Heiligen. Maer op dit uer, eilaes! hoe is de glans van het zuiver goud verduis terd? De onregtvaerdigheid en het ruw geweld heb ben onze muren neêrgeworpen, zy zyn den geheilig- den kring binnen gedrongen, voornfgegaen door eene zwarte wolk moordenaers, goddeloozen en schaemte- looze schurken. Hoe zyn binnen weinige maenden de zaken omgekeerdDe dienaers des Hoeren worden ntet meer geëerbiedigd, vele hunner worden zelfs belecdigd en bespot; de kerken worden door de hand langers van satan onteerd en geschonden. Nog erger, men dreigt Rome zyne godsdienstige korporatiën te ontnemen, die zyn kostbaersten schat uilmaken. De Kerk berooven, ziedaer het plan dat men heeft, en mis schien zal het eerstdaegs in uitvoering komen, zoo God den vyanden van zyn II. Godsdienst hiertoe den tyd laet. Welke zullen'de wapenen zyn, waermeê Wy te midden van zulke smartelyke gebeurtenissen en van zulk een vreeselyken storm, de aenslagen der hel moeten beslryden? Ten tyde van hel heidensch Rome is gezegd ge worden: Agcrc etpati forlia Romanum. est! Een der kerkvaders heeft in eene schriftelyke verdediging tegen de vervolgers van het Christendom heden ten dage zyn er ook nog dit woord in toepassing gc- bragt op de Kristenen, door te zeggen: Agere el pati forlia Christianorum est Indien wy nu de wezenlyke houding van het ro- meinsche volk beschouwen, dan verdient ook dit dat zelfde woord te hooren. Ik spreek van hel romeinsche volk, niet van de aenbidders van Jupiter en Mercurius; maer van het romeinsche volk dat Jesus-Chrislus aen- bi'dl, het romeinsche volk, dal de H. Macgd en dp Hei ligen vereert. En wy zeiven, zyn wy geen getuigen van al zyne pogingen om het kwacd weerstand te bieden ?Schoone "vereenigingen hebben zich gevormd om de waerheid Op het oogenblik dat wy schryven, beloven de nieuwstydingen stelligerwyze den vrede. Moge het vrede worden en moge de vrede duer- zaem wezen Het zal dus misschien niet ongepast voorko men, van nu af aen, eenen oogslag te werpen op het bloedig verleden dat Europa komt te be leven, en als herinnering van dien schrikkely- ken oorlog, bestemd om eene zoo groote plaets in de geschiedenis te bekleeden, deszelfs voor- naemste feiten op te sommen. Dat stellen wy ons voor te doen in eenige opvolgende artike len. I. VAN 1789 TOT 1859. Frankryk is sedert 1789 nog niet rustig ge weest, en de rust van Europa heeft-er gedurig door geleden. Zulks is te wyten aen de rege- ringlooze princiepen, aen de zoo hoog gevierde princiepen uit de eerste fransche revolutie ont sproten; tevens aen de bloedige oorlogen on dernomen om die zelfde princiepen overal in te voeren en te vestigen, en aen de militaire ram pen door Frankryk ondergaen in die zelfde oor logen, rampen welke zich allen vervatten in het geduchte woordWaterloo. Frankryk heeft Waterloo nooit vergeten. Frankryk is, by uitstek, een militaire natie, en de nederlaeg van 1815 heeft het nooit kunnen verkroppen. Voegt dus by de princiepen, welke Frankryk bestuerden, maer welke er nooit de vrijheid op het goede orde hebben kunnen neder zetten,de wrok van ditzelfde Frankryk tegen de zegevierende mogendheden van 1815, en gy zult begrypen hoe het is gekomen dat de god- deloozeen bloedige revolutie der verleden eeuw, tot heden toe, niet alleen de rust van Frankryk, maer tevens de vrede van gansch Europa heeft gestoord. De traktaten van 1815 waren bestemd om voortaen de vrede in Europa te vestigen. Maer die traktaten aenzag Frankryk als eene schande en eenen last, en, in elk een der opvolgende revolutiën, in die van 1830, in die van 1848, zocht en meende zy de kans te vinden van de zelve te vernietigen. Die bevrediging werd hem geschonken door het tweede keizerryk de reeds zoo mishandelde traktaten van 1815 werden nietig verklaerd. Gansch Frankryk juichtte toe enEuropa liet begaen. Van dien stond af sprak men van niets meer dan van de op nieuw te trekken kaert van Europa. Van regt werd er geen gewag meer gemaekt; van magt alleen werd er gesprokende magt was het regt, en het eenige regt gewordende magt al leen, het is te zeggen, de kanons en de bajunnet- ten, zouden voortaen overflies beslissen. eene geschiedenis uit onzen tyd. (10* VERVOLG.) Ik ben reeds zoo ver gekomen, zegde hy, ik wil nu ook uwe hulp aennemen. Met bevende stem had hy deze woorden gesproken. Hy wilde opstaen, maer was te zwak daertoe. De land bouwer greep zyne hand en ondersteunde hem. Ik zal u geleiden antwoordde hy! Houd u maer stevig aen my vast, ik zal u geleiden. Langzaem begaven zy zich opweg naer de houtves tery. Niemand kwam hen opden eenzamen weg tegen. Wel moest Hendrik meer dan eens uitrusten, maer eindelyk kwamen zy toch inde houtvesteryaen. Friese ging alleen binjien, om eerst met den houtvester het noodige af te spreken. Hy doet het gewis, alsik hethem vraeg,zegde hy tot Hendrik. Men wil zelfs van hem zeggen, dat hy in vroegere jaren met de smokkelaers op zeer vertrouw den voet heeft geslaen. Wat daervan echter moge zyn, hv zal u zyne hulp niet ontzeggen, en hier zoekt u nie mand. Ook kan hyu verplegen, tot dat de geneesheer uit de stad komt, want hy heeft reeds menigeen beter dan menig doktor geholpen, on heeft verstand om met wonden om te gaen. Reeds na eenige minuten keerde hy met den hout vester, een stevig gebouwd man van een ruw maer toch goedherlig karakter, dien Hendrik wel van aen zien kende terug, en beide braglen hem in huis. In een bovenkamerke werd er voor hem een bed ge spreid, want rust scheen hy het meest te behoeven. Thans onderzochtdehoutvesterdewonde.Hy scheen het daermede niet zoo ligt te nemen. 't Zal wel niet om uw leven te doen zyn, zegde hy tot Hendrik, die de woorden nauwelyks meer ver stond, want langzamer hand begonnen zyne zinnen hem te begeven. Bovenmatigeinspanning, bloedverlies en gemoedsbewegingen hadden hem van zyne laclste krachten beroofd. Maer rust en geduld moetgy hebben. De omgeving der wond is reeds ontstoken; dat mug Diet erger worden, anders zou 'ter slecht uitzien. Maek u echter niet ongerust. Ik zeg u de waerheid ronduit, daer u dat niet hinderen zal, en wie zulk een ligchaem heeft als gy, die kan meer verdragen dan eenig ander menschenkind. Hy haelde water om de wonde door koude omsla gen te verfrisschen en de ontsteking zoo veel mogelyk tegen te gaen. De landbouwer begaf zich dadelyk naer de stad, om zonder verwyl een wond heeler te zendenen tevens hel noodige met hem te bespreken, want niemand mogt iets daervan weten. Hendrik werd van dit alles echter niets meer gewaer. Zyn voorhoofd gloeide, zyne borst haelde moeijelyk adem, krampachtig trokken zyne handen, zyne lippen waren vast op elkander gedrukt. Wol waren zyne oogen gesloten, maer slapen deed hy niet. Een hevige wondkoorts had zich van hem meester gemaekt en hy had alle bewustzyn verloren. In naemloozen angst had Margaretha, na Hendrik's overhaesl en onstuimig vertrek, den nacht doorwaekt, en den volgendendagal'gewacht.Zy zagde gienswach- ters en gendarmen des morgens onverrigter-zake lerug- keeren, en reeds werd hel haer ligler om het hert, toen zy vernam, dal een der smokkelaers, hun aen- voerder, door een geweerschot zwaer gekwetst was geworden. Men had hem wel iswaer niet gevonden, maer een der gendarmen was nog achtergebleven om hein op te zoeken. Slechts met moeite kon zy haren schrik verbergen. Zy twyfeldèergeenoogenblikaen,datHendrikgekwetst was. Of hy het ontkomen, of de wonde gevaerlyk was? Of hy misschien niet hulpeloos in het gebergte ih een der schuilhoeken tusschen de rotsen lag of ergens in eene hul met de dood worstelde? Misschien was hy reeds niet meer in leven. Deze vragen, deze kwellende gedachten zwierven rusteloos door haer brein, zonder dat het haer moge lyk was op een' enkele antwoord te geven. Des middags verscheen ook de gendarm, die Hendrik gewond had, met de hem afgenomen bacl in het dorp en verheelde, dat hy die tusschen de rotsen, digt by eene steile helling gevonden had. 01' de gewonde had die van zich geworpen om zoo veelte ligleren sneller te kunnen ontvlugten, of hy was zelf van de rotsen in de kloof gestort. Margaretha verging byna van angst. Te vergeefs wachtte zy van den eenen dag tot den anderen in de hoop, iels van hem te zullen hooren, te vergeefs was hare hoop hein te zien wederkeeren. Zelfs eenige der mannen, die in dezen nacht by hem geweest waren, kwamen heimelyk by haer, om narigl omtrent hem in te winnen, daer niemand verder iets van hem gehoord of gezien had. Ook zy waren overtuigd, dat hy niet meer in leven was. Zy vermoedden, dat hy, het zy hier of daer in eene kloof was gestort, of dal de dood hem ineen der schuilhoeken, waer heen hy gevlugl kon zyn, had overvallen. Met strakke blikken hoorde Margaretha hen aen, of beantw oorddezy hunne vragen. Zv had zooveel geweend dat haer oog geen tranen meer had. Dat verzwaerde haer leed nog meer. Slechts eene gedachte had zy ten laesie nog: zyn lyk te vinden en dat behoorlyk te be graven. Met dit doel klauterde zy gansche dagen tusschen de hergen en rotsen rond. Meer dan eens kwam zy in de nabyheid der houtvestery, zy zag het huis liggen zon der'te vermoeden, dat hy, aen wien haer hart met zulk eene standvastige en trouwe liefde hing, onder dal dak daer vertoefde. Al haer zoeken was vergeefs. Hare wangen waren verbleekt en ingevalllen, de frischheid barer jeugdige gestalte w as geheel en al verdwenen, zelfs haer oog had eene koude, strakke uitdrukking gekregen, daerzy uren lang onbewegclyk ter neer zat en voor zich op den grond staerde. Gedurende al dien tyd lag Hendrik daer boven in de houtvestery dagen lang zonder bewustzyn neer. De wondheeler uil de stad had den kogel wel is waer go to bevestigen en te verdedigen, en hel origcluk te ver zachten. De kerken worden druk bezocht, het godde- lyk woord vindt gretig gehoor, en de H. Sakramenten worden met groote godsvrucht ontvangen. Ik ga niet uit, maer gy weel het wel, gy, al wat te Rome gedaen wordt om de werken van de leugen en de misdaed te vcrvdelen. Welnu, juist omdat Ik niet uitga, zullen de pas toors en predikers te Rome aenkondigen, dat de I'aus niet anders dan het volk, waervan lk u sprak, kan zegenen en zyn gedrag goedkeuren en aenmoedigen. Zegt dan, dat de huisvaders hunne kinderen niet naer de schouwburgen moeten laten gaen, waer stuk ken gespeeld worden, die godsdienst en zeden ver smaden en godslastering en zedeloosheid huldigen. Dergelyke plaelsen moet eene christclyke familie schu wen zy mag niet tegenwoordig zyn by voorstellingen, wolke tegen God, tegen de H. Kerk, legen het geloof, tegen de heiligste wetten gerigt zyn. Zegt ook, dat ik de Romeinen prys en bedank voor het lyden dat zy verduren, en in het byzonder de vele ambtenaren, die, getrouw blyvende aen hun eer, pligt en geweten, alle ontbeeringen boven verraed en laegheid verkiezen. De vrede is stellig geteekend. De tydirig is officieel. Eene depeche des Franschen gouver- nements heelt ze overgezonden aen al de pre fecten, hun gelastende de krygsoverlieden daer van kennis te geven. De voorwaerden zynal- stand van den Elzas en een deel van Lorreincn, met Metz, aen Duilschland; teruggave van Bel fort aen Frankryk; oorlogsvergoeding van 5,000 millioen franken. De vergoeding zou, naer men wil, betaelbaer zyn in dry jaren, gedurende welke de Duitschers eenige bepaelde punten des Franschen grondgebieds bezetten zouden. De voorwaerden zyn hard, verpletterend, wy hoeven dan ook niet te zeggen dat zy in Parys eene diepe smart hebben veroorzaakt. De bevolking is er, als het ware, door ver slagen. EUANKIIYK. Parys, 27 feb. Het Journal des Débats meldt, dat de voor- loopige vredesvoorwaerden gisteren gcteeKend zyn. Dewyl liet traktaet eerst na de goedkeuring door de Nationale Vergadering, volkomen gel dig is, wordt de wapenstilstand lot aen de be krachtiging verlengd. Hetzelfde blad zegtOnze overwinnaefs ma ken een wreed gebruik van hunne zegeprael; de eischen van linanciën en afstand van grond waren zoo groot, dal MM. Thiers en Favre ver scheidene keeren op het punt geweest zyn, de onderhandelingen af te breken, met gevaer van den oorlog heden avond opnieuw te zien be ginnen. De kommissie der vyftien leden deelt in de aendoening <fêr onderliandelaers't is met den lukkig uit de wond gehaeld, maer hy bad er overigens weinig vertrouwen in, het leven van den gekwetste te behouden. Hoewel zyn krachtig gestel veel scheen to kunnen verdragen, verdubbelde dit echter de hevig heid der koorts. Dc houtvester echter gafdehoop zoo spoedig niet op. Hy had te dikwyls ondervonden by mensehen en die ren, dat men niet aen 't behoyd des levens, moet wan hopen, zoolang er nog maer een (lauwe polsslag iu 't ligchaem acnvvezig is. Onverdroten zat hy gedurende de eerste dagen en nachten aen Hendrik's ziekbed, en behandelde hem streng volgens de voorschriften des geneesheers. Hy gevoelde medelyden met hem, daer hy wist, dat hy alleen in de wereld stond, en menigeen zich zoude verheugen, als hy zyn huis nimmermeer verliet. Hy zcir was in zyne jeugd wild cn ontstuimig geweest, daer hy niemand had, wacraen hy zich kon echten. Hy wist waUlo omstandigheden uit den mensch kun nen maken Jpanlieer het leven iemand reeds vroeger met ruwe hand aengrypt, dan bezwvkt hy of verzet zich met alle kracht dacrtcgen. Hy stelt ruwheid tegenover ruwheid, slryd legen strvd. Wat misschien slechts weinigen hem aendoen, dat zoekt hyacn allen te wre ken, daer geheel zyn karakter en denkwyzczich slechts eenzydig gevormd en ontwikkeld heeft, en hy met ge wekt datgene zoekt meester te worden, wat hem langs den vrcedzamen weg veel minder zou zyn ontgaeu. De landbouwer kwam herhaeldetyk in de houtves tery naer Hendriks toestand vernemen, maer nog steeds was zyn leven niet builen gevaer. Ter wille zyner eigene zekerheid had hy hel diepste stilzwygen be- wacrd over hetgeen hy voor den gekwetste had ge daen, zelfs zyn eigen zoon had hy nietsdaervan gezegd. Mogt Hendrik herstellen, dan had hy vast besloten voor hem te zorgen, want hy was de redding zyns zoons nog immer indachtig. Hel bleef nog steeds twyfelachtig, of Hendrik's leven behouden zoude worden. De doctor die hem dagelyks bezocht had erweinig vertrouwen in,slechts de hout vester liet zich van zyne vaste hoop niet afbrengen. C Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1