dood in het hart en geen betrouwen meer heb bende dan in Gods regtvaerdigheid, dat zy het schandelyke en noodzakelvke juk ondergaen. De schadeloosstelling beloopt 5 milliards. M. von Bismark begon met het dubbele te vra gen. Wy verliezen daerenboven ook den Elzas, Metz; doch behouden s/6 van Lotharingen en Bellbrt. DE VOORWAERDEN ZYN AENGENÖMEN, Bordeaax, maert. De "Verander! n« van B«>i*tlcnux «temt de vredes-voorvvaerden met l» alem- men tegen lOï. Alzoo is de vrede definitief daer! Die tyding zal met voldoening vernomen worden. De zitting, in welke de stemming plaéts had, was .tamely k woelig. De telegram meldt maer dry redevoeringen tegen de aenneming, rramelyk van MM. Edgar Quinet, Victor Hugo en Banibei'ger. M. Conti, gedeputeerde van Korsika en gewe zen chef van Napoleon's kabinet, heeft den moed gehad, het keizerryk te verdedigen. Op die redevoering heeft de vergadering ge antwoord door, per acclamatie, de vervalver- klaring van bet kbizerryk te bevestigen, en Napoleon III verantwoordelyk te maken voor de rampen des oorlogs. M. Thiers heeft, innig oewogen, de voor waerden niet kunnenvoortlezen, welke hy heelt moeten aennemen, om den vrede te bekomen. Eerst later heeft de beroemde redenaer eene treffende en diep ontroerende redevoering kun- nert uitspreken, in welke hy de Vergadering bezwoer met gelatenheid te stemmen. Een byzondere trein stond te Bordeaux gereed om de konv.entie, door M. Thiers geteekend, naer Versailles over te brengen. Brussel is als de plaets aengewezen, waer men zich zal vereenigen, om over de definitieve vredes onderhandelingen te beslissen. De vergadering zal uiteengaen om zich, na de ontruiming der Pruisen, te Parys te vereeni gen. Den 1 maert, ten 7 ure, zyn de eerste Duit- sellers in Parys gekomen; ten 12 ure is het gros der troepen binnen getrokken. De uiterste detachementen gaen tot aen de Tuilleriën. De korpsen liggen in het Bologne-bosch, waer keizer Wilhelm de troepen in revue passeerde; verder gaet de keizer de stad niet in. Vyttien generaels logeeren in het Elysée-Bour bon. Er is eene militaire kommissie genoemd, om de eventueele klachten der bewoners te onder zoeken. De groepen, tot de geringe klas behoorende. zyn dun gezaeid by de intree; de vensters der huizen zyn gesloten; zelfs in andere deelen der stad is dit deels het geval. Parys is kalm, doodsch zelfs; Parys rouwt in den vollen zin des woords. Er heeft tot nu toe geene wanordelykheid plaets gehad. Toch heerschte er in de wyken St-Martin St-D^nis, Batignolles, den Temple, Belleville en .St-Antoine eene koortsachtige spanning. Er waren barrikaden met kanons en mitrail- leusen geplaetst. De heethoofden verklaerden echter, dat zy enkel die voorzorgen namen, ingeval de Prui sen de linie, hun voorgeschreven, mochten overschryden. Men heeft vooral moeite gehad om de mari niers tot kalmte te brengen. Wy hebben geene berichten over het nieuw! van den Times, namelyk dat er eene poging te gen het stadhuis zou aengewend zyn. Laet ons hopen, dat de goede geest, die Pary bezielt, blyve aenhouden. De bezetting kan overigens maer zeer kort duren, aengezieu de stemming der voorwaerden reeds voltrokken is. Brokken uit de dagbladen van Parys, die wy verder .meêdeelen, doen zien welke machtelooze woede, welke bittere haet de bevolking bezielt. De keizer-koning van Pruisen en de keizer van -Rusland hebben .depeches gewisseld over het sluiten van den vrede, die tevens van eene innige Vriendschap getuigen. Nntionnle Vergadering. Bordeaux, 28 feb. Na de lezing van het traktaet, geeft M. Bar- thélemy-Saint-Hilaire lezing van bet dokuinent, betrekkelyk de intreê van de 30,000 Duitschers te Parys. De kontrakteerende partyen behouden het recht om van den wapenstilstand af te zien, te beginnen van 3 maert. In dit geval zal er een uitstel van dry dagen voor het hervatten der vyandlykheden moeten verloopen. Het gouvernement vraegt de hoogdringend heid voor de beraedslaging van het traktaet. M. Thiers legt uit dat de hoogdringendheid niet beteekent, dat er geen volledig onderzoek van het traktaet zal plaets hebben, doch dat het van belang is de beraedslaging niette verschu: ven. Indien er schandebestaet, dan is zulks voor degenen wier stemmen ten allen tyde hebben bygedragen om den ondergang van het land te veroorzaken. M. Thiers doet een indrukwekkenden oproep tot de vaderlandsliefde der Vergadering, in de smartelyke omstandigheden waerin het land zich bevindt. MM. Millièreen Langlois verzetten zich tegen de hoogdringendheid en vragen dat het traktaet gedrukt en uitgedeeld worde aen de afgevaer- digden, voor de byeenkomst der bureelen. De Vergadering stemt de hoogdringendheid. zal verhaesten, ten einde liet gouvernement en de Vergadering eerlang in Parys zou kunnen terugkeeren. Bezetting vnn Pnrys. Wy moeten een oogenblik terug gaen, ten einde eenige byzonderheden mee te deelen over Parys, welke de telegraef ons natuerlyk niet doen kennen Ongelukkiglyk, in al die beweging (27), is er eene misdaed gepleegd; eenige verdwaelde per- soonen, welke zich tusschen het volk op het ;astilleplein bevonden, hebben eenen policie- agent vastgegrepen, die zy herkenden als agent tydens het keizerryk. Hy nam nota's en schreef het nummer op van ieder bataillon dat hem •oorby trok. Men heeft hem gegrepen, een •evolver en papieren in zynen zak bevonden, vclke laetsten bewezen dat hy tot de policie behoorde. Dan werd hy op eene plank gebon den en in de Seine geworpen, waer hy 4en dood vond. Op de banken der Nationale Vergadering zit ten liegen leden der fransche akademie, te etenVictor Hugo, Thiers, Dufaure, de Laprade, hertog de Broglie, Dupanloup, Vitet, Jules Fawe, Saint-Marc Girardin. Vimlelin^liuis. Gedurende de belegering van Parys riepen wy verscheiden keeren de aendachl in, op de ongelukkige moeders in de belegerde stad, wier lyden het ondragelykst en verschrikkelykst moest zyn, daer zy hunne zuigelingen en kleine kinderen door gebrek aen melk en voedsel voor areoogen zagen sterven. Het was een nieuwe moord der onnoozelen en Vondels regelen: Bordeaux, 1 maert. Men verzekert, dat het gouvernement de maetregelen ter uitvoering der financieele voor waerden en anderen der konventie, ten sterkste holpen worden; deze onderstand kan slechts langzaem verminderen. De levensmiddelen zyn overvloedig; evenwel zyn ze nog zeer duer. Wie zal de droeve moeder troosten, Nu zy haer lieve kinderen derft? kwamen ons telkens in de gedachten. Wie zal de ellende en jammer noemen En tellen zooveel jonge bloemen, Die vroeg verwelkten, eer zy nog De frissche bladeren ontloken En liefelyk voor een ieder roken En 's morgens dronken 't eerste zog. By duizenden kan men de graven tellen der kleinen, die aen het ouderhart ontscheurd wer den, die gedurend het lang beleg en weinig ,be- schryvingen zyn zoo aendoenlyk als die, welke een korrespondent geelt van den toestand van het vindelinghuis te Parys. Ik trad eene kamer binnen vol zuigelingen, van welke niet één ouder was dan zes maenden en ik vond ze allen in de armen van kinderen onder de 12 jaer. Er was geen enkele voedster in het huis. Èene vriendelyke vrouw, die het toezigt had in de kamer, was de eenige volwas sene in een vertrek, waer meer dan 50 zuige lingen verzorgd werden. Het was een zeer wonderlyk tooneeldie ryen kleine meisjes te zien, ieder met een kindje op de schoot, aen hetwelk zy de melkflesch ga ven. De kleine, magere, verdroogde schepselt jes, ingebakerd als mummies, schenen te zwak om eenig ander teeken van leven te geven, dan soms een piepende zucht te laten hooren, en voor het eerst in myn leven gevoelde ik, dat een goed, krachtig, gezond schreeuwen van de 50 té samen, een alleraengenaemst muziek voor myn oor zou geweest zyn. De volgende kamer, welke wy binnentra den, deed ons nog veel pynlyker aen. In een grooten halven kring zaten rond een vrouw, met een zacht doch zeer lydend uiterlyk, een aental kleine kinderen van twee tot vyf jaren oud, stil en onbeweeglyk op hunne stoeltjes, toonbeelden van gelatenheid en ziekte. Een derde hunner hadden doeken voor de oogen ge bonden, omdat zy de oogziekte hadden, en zaten in het duister; andere hadden klierziekten, en hun vermagerde lydende gezichten ziende, scheen het ons haest wreedheid toe hun ongelukkij bestaen te verlengen. Hier, even als in de kamer boven, bestond hetzelfde gebrek aen de noodige kracht om te schreeuwen enteweenen,en dedoodsche stilte, die onder deze zieke, lydende kinderen heerschte, was veelbeteekenend. En echter was dit geen gasthuis; het was eene plaets, waer jonggebo rene, gezonde kinderen ontvangen werden, doch dit was hun toestand na eene belegering van 5 maenden. De sterfte der kinderen bedroeg in het vin- .delingenhuis van 1 september tot 1 january960, tegen 189 gedurende dezelfde maenden in het vorige jaer. M. de Cathelineau,de dappere generael, heelt bedankt voor zyne benoeming tot lid der Ver gadering. Soldaet zynde, kan ik my, in zoo'n moeilyk oogenblik, 'niet van myne gezellen scheiden. Franschen, ik beminFrankryk en wil het in zyn gehepl behouden. Vendeeër, bewoo- ner der Mauges, behoor ik tot het ras, 't welk Cesar noemde, hetzelve vervloekende, mala gèns. Hy had alles onderworpen; myn land bood weerstand. Om zyn geloof te bewaren, stond myn land schier alléén op, en ofschoon zwak, werden zyne kinderen weggemaeid; maer zy triomfeerden. Ik zou dus, met zoodanige herin neringen, met geenen overweldiger willen han delen. Kleinzoon van den heilige van Anjou, wil ik niet dat de ketters een enkel fransch katholiek komen verdrukken. Hierop volgt de dankzegging voor het aengeboden mandaet. De rytuigen zyn nog altyd zeer zeldzaem te Parys. Eenige schouwburgen zyn reeds geopend, docli op eene onregelmatige wyze, namelyk de Variétés, de Bouffes en het theatre de Cluny. De sterfgevallen zyn reeds van 5 op 4,000 verminderd. De pokziekte neemt insgelyks af; zy is van 400 op ongeveer 200 gevallen gedaeld. Dp gazverlichting is begonnen. Er moeten nog vele behoeftige persoonen ge- DlIT8CHL\i\D. Versailles, 1 maert. Be Keizer aen «Ie Keizerin. (Officieel). Ik kom op het oögenblik van Longchamps terug, waer ik de troepen heb ge ïnspecteerd van het zesde, elfde en eerste korps Beierlingen, 30,000 man sterk, welke de eersten Parys zullen bezetten. De troepen hadden een goed uiterlyk. De voorhoede is ten 8 ure in Parys gerukt, zonder dat er eenige onlusten plaets hadden. Be Bruisen In Parys. Parys, 1 maert ('s middags.) Verscheidene baiaillons Duitschers zyn ten 7 ure binnengetrokken, om logementen in ge reedheid te brengen: ten half negen hebben zy het Palais de l'Industrie bezet, Eenige detache menten verschenen op de Place de la Concorde. Het getal der nieuwsgierigen is klein. Er lieb- ben geene demonstratiën plaets. Een kordon fransche troepen, van de nationale garde, ver bieden den toegang aen ieder persoon in uni form. De houding der nationale garden is over het algemeen kalm. Geene betreurenswaerdige feiten hebben er plaets gehad. Een groot korps bezet het Bois de Boulognewaer de revue zal gepasseerd worden en ten 12 ure zal men Parys binnentrekken. De bezette kwartieren zyn byna gansch ver laten; deuren en vensters zyn gesloten. In an dere kwartieren, vooral op den Boulevard en in de rue de Rivoli, zyn de winkels en koffiehuizen insgelyks gesloten. Men schryft uit Parys, aen de Kölnische Zei- tung, dat een duitsch bankier uit Berlyn, op de paryzer beurs besloot papier te koopen en zich ten dien einde wendde tot eenen makelaer, een der eerste wisselagenten. De Duitscher betaelde 200,000 fr. in goede fransche bankbiljetten. De rekening was gemaekt, alles was, dacht men. in orde en de Duitscher ging zyne stukken in ontvangst nemen. Zend my, zegde de kooper, aen hem die de stukken leveren moest, de waerden naer Versailles, in't Hotel du Chariot d'Or. Myn naem is S... Gy zyt een Duitscher, mynheer? Zeker. Dan spyt het rny de aflevering niet te kunnen doen. Hier hebt ge uwe 200,000 francs terug. Wy hebben ons schriftelyk verbonden met geene Duitschers meer handel te dryven, en hoezeer er eene schoone winst aen den koop vast is, mag ik myn woord niet breken. De Duit schers zyn hier op den verbanningslyst geschre ven, en al zouden wy daeronder zelf lyden, het zal zoo blyven. Geloof dat vry, mynheer. De Valerie, het monsterkanon van den Mont- Valerien, zal op de Seine ingescheept en naby St-Denis gevoerd worden. Daer zal men het op waggons plaetsen en het overbrengen naer het Kastaniënbosch, naby Berlyn, waer reeds zyne standplaets gekozen i9. Men berigt uit Versailles, dat nu reeds, ten gevolge der opgedane ondervinding, de ekwi- peering der pruisische armee, eenige verande ringen zal ondergaen. Het zundnagelgeweer zal de reeds voor den oorlog begonnen verandering, ondergaen. In de wapenrokken komt insgelyks eenige wyziging.De helm blyft: de Keizer houdt er aen. Dat hoofddeksel is karakteristiek ge worden. Ook aen de wapens, onder ander den sabel, zal er wyziging gebragt worden. Men ziet Pruisen wydt al zyne liefde, al zyne zorgen aen liet militarism. Nog voor te denken aen de oügelukkigeh, denkt het reeds aen eene beten ekwipeering voor de toekomst. Longwy en Thionville worden door Duitsch- land geannexeerd. Luneville, Nancy en aifdere forteressen van de noordergrens blyven aen Frankryk. Prins Frederik-Karel is tot gouverneur van Champagne benoemd. Het hoofdkwartier is thans te Reims. Berigt. De minister van openbare werken brengt ter kennis der belanghebbenden, dal, in uitvoering van het ko- kinklyk besluit van 29 december 1870, krachtens ar tikel 6 der wet van 15 mei 1870, de prys voor het ver voer van gechargeerde brieven, inhoudende aengege- vene waerden en geld, zullen, beginnende vanjanuary 1871, geregeld worden naer de volgende tarieven: 1° Brieven, inhoudende aengegevene waerden. A. Het toenemend port van den gewonen gefran- keerden brief. B. Een evenredige taks bepaelt als volgt Voor iedere som tot 250 fr van meer dan 250 tot 500 van meer dan 500 tot 1000 van meer dan 1000 tot 2000 en zoo vervolgens, met byvoeging van 50 centiemen van 1000 tol 1000 fr. Het bepaelde regt van 20 centiemen per brief is af- fr. 0-30 0-40 0-50 1-00 2° Geldartikelen. Voor iedere somde 20 fr. niet te boven gaende fr. 0-10 van meer dan 20 tot 50 0-20 van meer dan 50 tot 100 0-30 van meer dan 100 tot 200 0-50 en zoo vervolgens met byvoeging van 10 centiemen van -100 tot 100 fr. De Bien public heeft van Z. Em. den kardinael Antonelli het volgende telegram ontvangen: ti Rome, 28 february 1871. Aen de redactie van den Bien Public, Gent. De H. Vader drukt zyne dankbaerheid uit en geeft zynen zegen aen al de goede Vlaemsche katholieken, voor de betuigenis van kinderlyke toegenegenheid die zy hem, met zooveel edelmoedigheid, door de pauzelyke nieuwjaersgeschenken gegeven hebben. Jacobus Kardinael Antonelli. Wy vermelden met eerbied en vreugd deze betuigenis der liefde van PiusIXvoorhet katho lieke Vlaenderen. Het zal zich altyd tot eer reke nen, zyne plaets te hebben in den eersten rang dergenen, die in den Paus-Koning de regtvaer digheid, de eer, de vryheid der zielen en Gods regt verdedigen. ENGELAND. Oordeel der engelsche bladen. Londen, 28 feb. Al de dagbladen laten sympathie zien voor Frankryk. De Times ziet in de vredes-voorwaerden niets dan een stilstand, om zich tot de revanche ge reed te maken. Het blad raedt Frankryk eenen wyzen keus van gouvernement aen; dat een vertrouwen kan geven aen den vreemdeling, by wien men het geld der schadeloosstelling zal moeten zoeken. De Post denkt, dat Pruisen welhaest Luxem burg zal bezitten. Frankryk houdt op eene mogendheid van eer sten rang te zyn, hetgeen zeer zware gevolgen kan hebben voor andere Staten. De Dailg-News zegt, dat Frankryk alles ge- daen heeft wat zyne eer vroeg. Duitschland begaet eene politieke dwaling door den laetsten stuiver te eischen; dit zal de toegenegenheid der wereld naer Frankryk' zyde doen overslaen. Metz zal het orde-woord van het patriottism en dat van haet tegen Duitschland worden. De Telegraph blameert bitter het gedrag van Engeland. Was de sympathie in den aenvang voor Duitschland, dan zal die in den volgenden oor log voor Frankryk zyn; men zal het ondersteu nen in de poging om zich weer interigten. De Standard hoopt, dat het engelsche gouver nement niet zal betrokken zyn in eene zoo ver- schrikkelyke vernedering van onzen bondgenoot. Het blad ziet in de voorwaerden nergens een spoor van gematigdheid, die aen den engelschen invloed zou te danken zyn. Londen, 28 febr. De rïmes meldt uit Versailles van 27 dezer: De nieuwjaergiflen door de katholieke dagbladen in bet bisdom van Gent voor den Paus ingezameld, beloopen 100,094 fr.; die van het bisdom van Brugge bedragen 80,030 fr. Wy vernemen dal het legioen der burgerwacht van Namen, voor al de burgerwachten van België, een grooten pryskamp inricht. Deze pryskamp, die schit terend belooft te zyn, zal den -lcn zondag van july be ginnen en aldus met de kermis samen vallen. Het getal der thans te Brussel verblyvende Fran- schen, wordt op 25,000 gerekend. Dat is omtrent de helft meer dan in andere lyden. De hoofdstad schynt het voornaemste toevluchtspunt te zyn. Al de hotels zyn vol van beneden tot boven. Maerschalk Bazaine is, maendag, van Engeland komende door Luik gereisd. Hy begaf zich naer Wilhelmshöhe en was door twee dames en eenen aide-de-camp vergezeld. Het schynt dat Napoleon hem naer Londen had gezonden, om aen het engelsche gouvernement de machtiging te vragen, zyn verblyfin Engeland te vestigen. Het is wacrschynlyk dat de ge wezen keizer, binnen eenige dagen door België reizen zal, om zich naer zyne nieuwe bestemming te bege- ven. De Toekomst van 'sGravenhage bevat de volgende improvisatie op de 5 mogendheden van 4870-71, naer het woord proef; ^ruisen krabt zich achter de ooren; jjusland laet niets van zich hooren; Qostenryk blyft liever t'huis; wngeland verzaekt zyn troef; qrankryk stelt men op de proef. - Verleden maendag is een ongeluk op het punt geweest te Ronse te gebeuren. Dc groote klok der St-llermeskerk, welke men aen het luiden was, is los- gegaen. Gelukkiglyk is zy door twee dwarsliggende balken tegengehouden geworden, anders zou de neêr- val schrikkelyke ongelukken kunnen veroorzaekt heb ben, vermits op dit oogenblik een groot getal persoo nen zich onder den kerktoren bevonden. Het geregt heeft eene zeer belangrykc zaek onder handen: De genaemde L..., oud-wachter in de celge vangenis te Antwerpen en op dit oogenblik agent van policie te Gent, is eenige weken geleden, met een meisje van Niel, aldaer getrouwd. De moeder van L..., welke nog leeft en goed gezond is, en als kokin in een hotel te Antwerpen dient, heeft nu eene klacht ingediend, dat zy hoegenaemd geene kennis heeft gehad van het huwelyk haers zoons, dat ze op de trouwplegtigheid niet tegenwoordig is ge weest, dat ze niets geteekend heeft, enz., enz., en dat nogtans haer zoon, volgens de bewyzen der trouw akten, met volle toestemming zyner moeder in het huwelyk getreden is. De regter van instruktie heeft onmiddellyk een on derzoek ingesteld, waeruit blykt dat eene andere vrouw zich voor de moeder van L..., had doen door- gaen. Er zyn onmiddellyk mandaten van aenhouding uitgevaerdigd tegen al de persoonen die L...,by zynen trouw als getuigen hebben bygestaen,alsook tegen de vrouw welke zich voor zyne moeder heeft doen door- 8aen* Dry persoonen zyn aengeliouden, te weten: het meisje van Niel, echtgenoote van den oud-gevan- geniswachter, zyn oom en zyne tante. Op dit oogen blik is L..., zelve te Gent aengehouden. Verscheidene getuigen zyn dezen morgend over deze belangryke zaek by den regter van instruktie on- derhoord. Onder hen bevinden zich de gemeente- overheid van Niel, de veldwachter, enz. Deze zaek verwekt veel ophef in den omtrek van Antwerpen. Ziehier nog eenige byzonderheden over deze zaek: Moeder L..., heeft het nieuws, dat haren zoon ge trouwd was, door vreemde personen vernomen. Zy kon het eerst niet gelooven, maer men verzekerde het. haer zoodanig, totzy eindelyk het besluit nam, zich naer Niel te begeven, om van de waerheid overtuigd te zyn. Aldac-r vernam zy alles en was over dit byna onge'loollyke feit diep getroffen. De gemeenle-overheid verwittigde onmiddelyk het parket van Antwerpen, over hetgeen er voorgevallen was, en een onderzoek werd op slaenden voet mgc-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2