Gemeenteraed van Aelst. <en bracht er het vuer aen. In het park van ■St. Cloud en in de partikuliere parken, zyn de graven der Pruisen met een houten kruis getee- kend. Te Mon'tretout worden, door den regen, de begraven4yken bloot gemaekt. Men zaeit kemp op die plaetsen. Het schynt dat die plant een middel is tegen de besmetting. In de voorste den verspreidt zich een verpestende stank. Men vreest dat in de lente de ziekten'zullen uit bersten. Dat is nog een cadeau, welke de heeren •oorlogvoerders ons achterlaten. Oudf gtactkundiKen. M. Thiers is 74 jaren oud, en indien hy voor zitter wordt van de fransche republiek, zal hy een 63jarigen keizer opvolgen. De koning van Pruisen heelt denzelfden ouderdom als M. Thiers: von Moltke is 70 jaren oud., vonRoon 68'en von Bismark slechts 57. Prins Gortschakoff is meer «Is 70 pren oud, hy is van 1800. Lord Russel nadert zyn 80ejaer; Disraeli 66 en Gladstone 63. •Guizot is 83 jaren oud; Rémusat 74; St. Marc- Girardin 70; Dufaure 73; Victor Hugo 69; Cré- mieux 75 en Jules Favre 62. De hertog van Nemours is 57 jaren oud, prins de Joinville 53; de hertog van Aumale 49 en graef de Cham- bord 55, Gambetta is slechts 32 jaren oud en de graef van Parys 33. JulesSimon is 57 jaren oud, Lord Granville 56 en Louis Blanc 58. Belon^ryke vragen. Le Francais kondigt eenen brief af, in welken de volgende nog al wonderlyke vraeg wordt gedaen: Is het waer dat sedert 5 jaren, Prui sen aenzienlyke sommen aen Engeland heeft ontleend, op de ultdrukkelyke voorwaerden en met de bewoording dat de beurtelingsche leeningen zouden verborgen gehouden worden, en enkel worden gedaen by de kapitalisten der City? Is het waer, dat alzoo de City het eigen- lyke voordeel zal genieten van de verplettende oorlogsschatting, welke Pruisen van Frankryk oischt, m dat dit geldeiyk verbond de ware oor- xaek is van de koelheid van Engeland en der scheqw houding van den Times, jegens Frankryk? Is het waer, dat de leeners, indien zy zoo zor^ vuldig het geheim bewaerden, dit deden omdat zy de engelsche denkwyze vreesden, welke edelmoediger is dan de cigenbaetzuchtige kapi talisten der City? Het noorderleger is in ontbinding. De aktieve gedeelten van het 22" korps worden naer Afrika fezonden. De mobielen en gemobiliseerden eeren naer hunne haerdsteden terug. Een afgevaerdigde meldt, dat het departement <ier Moezel tweekommissarissen heelt benoemd, om, gedurende de onderhandelingen te Brussel, de belangen hunner nationalen te verdedigen. Men is met het nemen van bezuinigingsmaet- sregelen begonnen. Te Toulon is het grootste gedeelte van '4 eskader der Middellandsche-zee ontwapend. Er is bevel gegeven om de kannon- neerbooten te ontwapenen. Het geschut der vestingen is in de arsenalen .gebracht. De transport-flotille is gereed om 10,000 man naer Algerië over te brengen. itusLwn. Rusland kan in oorlogstyd een leger van meer dan één millioen menschen op de been brengen. In vredestyd bedraegt het budjet van oorlog ongeveer 400 millioen francs en dat van marine ongeveer 75 millioen francs. Het gou vernement heelt de oorlogskrachten, in zeer korten tyd, naer de tegenwoordige wetenschap ingerigt. Den 1 april werd het leger van nieuwe wapens voorzien, en op het einde van het jaer had men 695 duizend achterladers in voorraed, terwyl men daerby nog van een genoegzaem aental mitrailleusen voorzien is. Wat het maken van wapens aengaet, hiertoe zyn de industrieele krachten van Rusland reeds genoeg ontwikkeld, en hoeft men niet naer het buitenland te gaen. Zoo kunnen de verschillende gieteryen 800 kanons per jaer leveren. Een eta blissement kan 300,000 kardoezendaegsmaken, en zal zoo veel uitbreiding ondergaen dat het een half millioen kardoezen per dag voort brengt. De fabrieken van draegbare wapens kunnen in 24 uren 2000 oude geweren in ach terladers veranderen. Alle jaren worden er een duizendtal torpedos gemaekt en in voorraed gehouden. De forten van Kroonstad worden met een yzeren kleed geblindeerd, om tegen de aenval- len der oorlogschepen bestand te zyn, en wat het kust- en vestinggeschut betreft, dit bestaet uit getrokken mortieren en kanons van 49 en 18 centimeters. De vloot bestond verleden jaer uit 290 stoomschepen, waeronder zich 24 ge- kurasseerde vaertuigen bevonden. De stoom- marine had eene kracht van 38,000 paerden en telde 2205 stuk kanons; daerenboven waren er toen nog 29 zeilschepen, die met 65 stuk ge schut gewapend waren. rie van openbare werken, ten einde de schikking van dien eigendom na te zien. 2° Baen van Aelst naer OpwyckBezigtiging tot het overeenkomen met den Staet wegens de overne ming dier baen. 3° Muziekschool Vraeg van een buitengewoon ■crcdiet op de begrooting voor 1871. Toegestaen. 4° Vraeg door de Maetschappy van Fanfaren Les Amis Constants, tot het bekomen der Zael van het Stadhuis, voor een Concert op Maendag 10 April, aen- staende. Toegestaen. Qehcïme Zitting. ITALIË. De Paus heeft een geheim konsistorie gehou den. Hy heeft eene allocutie uitgesproken. Z. H. heeft den dader aengerand der feiten, sedert de maend september te Rome voorge vallen, en elk denkbeeld voor het aennemen van waer borgen verworpen. De H. Vader heeft den oorlog tusschen Frank ryk en Duitschland betreurd. Zinspelende op de overstrooming, heeft hy zyne dankbaerheid uitgedrukt, voor de bewy- zen van verkleefdheid, vanwege de geloovigen der katholieke wereld ontvangen. Hy heeft zyne hoop in de Voorzienigheid doen kennen en de bisschoppen voor de ledige plaetsen benoemd. DIIITHCIII.WD. Men meldt uit Keulen, dat graef von Bismark zich eerlang naer Brussel zal begeven, waer de latere vredes-onderhandelipgen zonder uitstel zullen geopend worden, -opdat de resultaten, tydens de opening van den zitXyd, aen den ryks- raed kunnen onderworpen worden. De geheim- raed Abekeo, de graef von Bismark-Bohlen, von Kendell en de legatieraed Bacher zullen den bondskanselier naer Brussel vergezellen, om hem in zyne werkzaemheden beliulpzaem te zyn. Berlyn, 8 maert. De Kreuz-Zeïtung meldt, dat men binnen een achttal dagen, de terugkomst van den keizer mag verwachten, 't Is eerst by zyne terugkomst, dat hy voor de inhuldiging der blazoenen van het keizerryk, alsook voor het vieren der over winning bevelen zal geven. Al wat er dien aen- gaende, tot hiertoe door de dagbladen is gemeld, is voorbarig. Voor het oogenblik is ei' nog geen de minste kwestie der kroning, inaer enkel van een groot militair leest, hetwelk de intree onzer troepen en der deputatiën van het gansche leger, der Beierlingen, Saksers, Wurtembergers, Baden-, schen en Hessen zal bevatten. Waerschynlyk zal er gelyktydig met hetvieren van den vrede, ofwel op'den avond van denzelfden dag, een lykdienst voor de slachtoffers van den oorlog plaets hebben. De Nationale Zei Jung wyst den 16 maert aen, als de dag voor de weêrkomst van den keizer. Volgens de partikuliere belichten der dagbla den, zal de intree der troepen niet voor den 1 mei plaets hebben. Rnedgevlniüeii «en «Ie planters vnn nerdappclen. Deze maend zal men de patatenplanting aenvangen, Het is dan ook tyd om den belanghebbenden het voh gende te herinneren: 1° De plantingen, zeer vroeg in de lente gedaen, zyn le stellen boven de late plantingen; 2° Hoe nieuwer de soorten zyn, hoe meer zy kans van gelukking hebben, dewyl zy nog den tyd niet' hebben gehad om tot verval te komen; 3° Onder de duizende soorten 7.yn er late, die min der bedeiven dan zekere vroege, die reeds oud gewor-, den en tot verval gekomen zyn; 4° Het plantgoed is te vergëlyken aen afzelsels van boomen. Dus, indien het waer is dat de afeetsels van hoornen, om goed te wezen, te nemen zyn op behoor- lyk ontwikkelde twygen, en niet op grasachtige of te jonge twygen, het moet ook waer zyn, dat, om goed te wezen, de planten van aerdappelen dienen gekozen te worden onder de knollen, die genoegzaem ontwik keld zyn, dit is te zeggen, ryp; 5° Dan, dc kleine, mislukte patalen, waervan men maer al te dikwyls gebruik maekt, zyn volstrekt niet$ waerd; 6° De knollen van middelbare grootte zyn alleep .geschikt om tot plantgoed te dienen; 7" Zelfs ook onder deze is er eene keuze te doen* het is goed, by voorbeeld, die knollen ter zyde te legt gen, om zich er niet van le bedienen by de planting, welke aen hun kort uiteinde overladen zyn met kleine oogen, dewyl ze veel dun loofen misgeboorten zouden medebrengen; v 8° De knollen, wier kleine einden de oogen behoor- lyk van een vervvyderd houden, zyn de beste, geven de sterkste stengels en de grootste knollen; 9° De doenwyze, die bestaet in het afsnyden der kleine einden van de knollen, in het planten dezer toppen en in het sparen dergrootc einden, voor de verbruiken van menschen en beesten, is slecht; 10" Zy is slecht, dewyl de oogen al de bloem van den knol noodig hebben om zich tespyzen en te ont wikkelen; ilu Beter ware hel, de knollen in twee deelen te splitsen, in dc lengte, en die helften te planten zonder er iets van af te doen; 12° De geschoten, verwelkte en slappe knollen zyn reeds vermoeid door de verdamping, dc vroege scheu ten, en zyn verre van de waerde der vaste en niet ge schoten knolJen te hebben? 13° Om deze reden is het noodig zich te verzetten tegen de spoedige ontkieming van hot voorbehouden plantgoed, en te dezen einde is het noodzakelyk, sjc van tyd tot tyd in den kelder om te roeren, en ze van Dc heer Van Wichelen, vrederechter alhier, is be noemd tot ridder der Leopoldsorde. Heden zaterdag zyn de alhier geïnterneerde fran sche krygsgevangenen ten gctalle van 800 naer hun vaderland terug vertrokken. Deze krygsgevangenen worden door officiers van ons garnizoen vergezeld tot Rysel, alwaerzy uitgewisseld worden. Er zyn valsche goudstukjes van 5 fr. met de beeldtenis van Napoleon 111 en het jaertal 1868 in om loop. Zy zyn gemaekt van een dun blaedje verguld tin of lood, zyn zeer plooibaer en breken als men er hard met dc vingers op drukt. De namaking is tamelyk goed gelukt. Er zyn stellingen aen de kongreskolom te Brus sel opgerigl, die, ofschoon nauwelyks een tiental ja ren gebouwd, dreigde in puin te storten; er zyn groote herstellingswerken aert noodig, wacraen men nu de hand gaet slaen. De tyding dat te Brussel de vrede gesloten zal worden, is hier met voldoening vernomen, omdat het te verwachten is dat de vredesonderhandelingen zeer vele europische nolabiliteiten herwaerts zuilen lok ken, en aen de stad nog meer levendigheid byzetten dan die, welke zy reeds vertoont, sedert de oorlog zoovele fransche familiën die haer vaderland verlie ten en zooveel uit Frankryk verbannen Duitschers, herwaerts heeft doen komen. De onderhandelingen zullen lang duren, want een der hoofdpunten- zal zyn het nauwkeurig afbakenen der grenzen van de by Duitschland ingelyfde gewesten; verder zullen do toe stand van de bevolking dezer streken, de wyze van beheer der voorloopig bezette departementen, de ont ruiming er van, enz., oddervverpen van een ernstig onderzoek zyn. Nog is het niet bepaeld of de fransche en duitsehe onderhandelaers vergaderen zullen in het hotel van buitenlandsche zaken; de zalen in dit ge bouw zyn wat klein. Leopold II heeft, zegt men, zyn paleis aengeboden en verklaerd dat de onderhande laers er volkomen vry over kunnen beschikken, zoo wel om er le vergaderen als om er huisvesting te vin den; de Koning zelf zou gedurende dien tyd het kas teel van Laken bewoonen. Volgens de Patrie van Parys, zal de eerste zitting omtrent den 20 dezer maend plaets hebben. De kom missie-leden, gelast om over de afbakening van den grond te handelen, zyn aen beide kanten te/i getallo van vier. Een zeker getal duitsehe gekwetsten, die de ambulancie der Vooruitgangstraet te Brussel verlaten hebben, zyn naer Keulen vertrokken. Zy werden door leden van het komiteit naer de statie geleid; op het oogenblik van het vertrek van den trein, hebben de soldaten een geestdriftig hoerah! doen hooren, ter eere der stad Rrussel. Men leest in den Moniteur: Tengevolge der ver mindering van heteffekt iftfrles legers. zullen er eerlang trek- en zadelpaerden verkocht worden in de volgende steden: Antwerpen, Audenaerde, Rrugge, Brussel, Gent, Luik, Leuven, Mechelen, Bergen, Namen, St. Truien, Thienen, Doornik en "Yperen. Berichten, in elke stad door de zorg van het bestuer der domeinen uitgegeven, zullen de dagen, voor deze verkoopingen bepaeld, doen kennen. De bezitters van paerden, aen het fransche leger toebehoorende, mogen zich dus van nu af er aen verwachten, na het sluiten van den vrede te worden uitgenoodigd de paerden, muilezels, enz. terug te geven, welke zy sedert verscheidene maenden hebben bezeten. Donderdag laetst heeft men te Dendcrmonde binnengebragt en ter beschikking van den prokureur des konings gesteld de vrouw Van Vossel, oud 34 ja ren, woonachtig te Hamme-Zogge, beschuldigd van moordpoging op den persoon van haren wettelyken man. Ziehier de feiten, die haer ten laste worden gelegd: Na, zoo men ons verzekert, zaterdag in zyne aerd appelen en zondag in zyne melksoep phosphoor ge mengd le hebben, iets wat aen die spyzen eenen vreemden smaek gaf, die hem belet had die te nutten, zou zy woensdag avond, toen hy reeds in slaep lag, gesmolten lood in zynen mond gegoten hebben. Gelukkig dat Jos. Van Vossel, met zyn hoofd op zyde lag en aldus slechts schrikkelyke brandwonden in zy nen mond bekomen heeft; ten gevolge van welke hy echter nog niet huiten gevaer is. Men voegt er by dat, door den heer politiecommis saris van Hamme ondervraegd, de plichtige zich zou hebben willen verontschuldigen door. te zeggen, dat de tanden van haren man losstaende, zy die aldus had willen vastmaken!... Andere byzonderheden: In ons celgevang bevindt zich sinds dry vier dagen een vrouwelyk monster, dat, haren man moede, hem van kant heeft weten te maken op eene wyze, welke aen de afgryselykheden der meest barbaersche tyden herinnert. De genaemde Anastasia Van Lnngenhove, geboren tc Vlassenbroek en woonachtig te Hamme, leefde in schuldige betrekkingen met een jongman, en mogeiyk in de hoop deze te zullen huwen, besloot zy, i iinvon (o hivincrpn Ir vervvyderd waren van de slagvelden, dan Sedan van Brussel. Het belgisch gouvernement heeft twee afgevaerdig- den gezonden, om het slagveld van Sedan onbesmette- lyk te maken, namelyk MM. Lante, gepensionneerd militair geneesheer, en L. Créteur apotheker. Deze zyn den 1 maert vertrokken, met do noodige berich ten, ten einde te trachten dit punt van besmetting tc zuiveren. Het sluiten van den vrede is voor de kolenny- verheid hel teeken eener groote herneming, want 't is aen België dat Frankryk schier al zyne kolen zal vra gen. De bestellingen uit Nederland en Duitschland zyn ook talryk. Op de metaelnyvcrheid zal het sluiten van den vrede grooten invloed hebben.Reeds hebben vele gestichten hunne middelen tot voortbrenging ver meerderd. plaets te veranderen, ofwel ze van den kelder naer den r - zolder te voeren, en, by gemis aen zolder, in eene j kort cn goed, haren man om t leven le brengen, in kamer, waer het niet vriest; I den nacht tusschen 28 february en 1 maert, terwyl ENGELAND. Londen, 9 maert. De Morning-Post zegt: Men verneemt uit zekere bron, dat Rusland en Pruisen, by het begin des oorlogs, een trak- taet sloten, bestaeudc uit dry artikels. le Art. Rusland belooft zyne gewapende tusschenkomst indien de voordeden der Fran- schen, de rast van Polen zouden bedreigen. 2" Art. Indien Oostenryk eene krygsbe- tooging tegen Pruisen deed, zoo zou Rusland onmiddellyk eene dergeiyke betooging doen, met een leger op de Oosteiiryksche grens te zenden. 3e Art Indien eenige Europesche mogend heid met Frankryk een verbond maekte, zou Rusland, als bondgenoot van Pruisen, den oor log aen Frankryk verklaren. 14° Indien het in 't belang van den stadshovenier is, zyn plantgoed van Marjolin of elke andere spoedige soort in eene warme kamer te doen ontkiemen, om ze vervolgens op eene behoorlyke plaets te planten tegen eenen muer, schier gelyk met den bodem, en zonder de scheuten te breken, het is geenszins in 't belang van den landbouwer deze doenwyze van geforceerden kweek aen te nem'en, dewyl zy veel kleine voorzorgen vergt in de nachten, gedurende welke het vriest, en de produkten, welke door dergeiyke middelen vroeg gewonnen werden, in het algemeen van slechte hoe danigheid zyn en zich moeilyk laten bewaren. Ziedaer wat vvy ons veroorloven aen onze lezers te herinneren. Wy wenschcn, dat allen er mogen voor deel uit trekken. (Akkerbouw.) Openbare Zitting vnn ÏO Maert 1S71, ÏO 1/2 ure 's morgens. De Raed heeft gehandeld over 't volgende: 1" Over het oud hotel der 3 koningen; dc bestem ming tc geven aen den grond en de overblyvendc ge bouwen. Het stedelyk bestuer zal eerstdacgs het bezoek ontvangen van gedelegueerde uit het ministe- den nacht tusschen 28 february haer man aen hare zyde gerust lag te slapen, staet zy op, ontsteekt vuer, smelt in eene pan lood, nadert omzichtig het bed en giet hel gesmolten melael in den mond des ongelukkigen!... Tot hiertoe toont dit wan gedrocht geen berouw over hare euveldaed. Toen men haer aenhield.bekendezy alles koelbloedig,en voegde er by: Ik moest den schelm 't lood in zyne oor gieten, en door verstrooijing heb ik het in zyn bakhuis ge daen! Men vraegt of de belgische kanselary te Parys, de lyst niet zal afkondigen der Belgen, welke gedu rende de belegering in die hoofdstad overleden zyn. De spoorwegtreinen zieh naer Parys richtende zyn, sedert het teekenen van den vrede, samengesteld uit 'eengroot getal rytuigen, fransche familiën over brengende, die in België eene schuilplaets gezocht hadden tydens de oorlogsgebeurtenissen. In oenen brief, van prins Orloff, die 1000 Ir. geeft om het slagveld Sedan te reinigen, leest men het volgende: Het schrikkelyk onheil dat Belgie bedreigt, kan maer afgekeerd worden door krachtdadige en in tyds genomen maetregels. In de 18e eeuw, tengevolge van eenen oorlog van Turkye tegen Perzië, brachten geheele wolken ongedierte, gevoed met stinkend menschenvleesch, eene groote besmeltelyke ziekte in de russische provinciën die honderd mael verper Men schryft uit Luik, 9 maert Onze troepen hebben groote moeite, om de Fran- schen, in onze forten geïnterneerd, de orde te doen eerbiedigen; zy zouden zonder langer te wachten, willen vertrekken. Men heeft reeds de strengste mael- regelen moeten nemen, om de desertiën te beletten; de poorten der kazernen zyn nogtans den 5 geopend geworden en een zeker getal Franschen hebben de plaet gepoetst. Men schryft uit Tongeren, 7 maert Een ooggetuige verhaelt dat er ernstige wanorders te Waltwilder, hebben plaets gehad, ter gelegenheid van het vertrek van M. den pastoor, die sinds 29 jaer het priesterschap in die gemeente uitoefent. De ge meentenaren willen hunnen ouden pastoor behouden, en geen anderen laten inkomen; de verbittering der ingezetenen duert reeds twee maenden, en voor de vierde mael verzetten zy zich met geweld tegen het vertrek van hunnen pastoor. De burgerlyke overheid en de gendarmen waren aenwezig, om het volk tot bedaren te brengen, doch dat kon niet helpen; de vrouwen vooral waren woedend, en braekten ver- wenschingen uit tegen atwie er kwam om M. pastoor te doen vertrekken. Vier mael waren de meubelen op geladen; vier mael voerden de vrouwen de kar ach terom, en ontlaedden ze opnieuw; hy die tegen den ouden pastoor durfde spreken of party voor den nieu wen nemen, was zeker van mishandeld te worden; dit gebeurde aen eenen inwooner, die door het vrouwvolk sehandelyk beleedigd werd. Ter oorzake van die opgewondenheid, he'bben de overheidsper- soonen en de gewapendemagt.onverrigterzaek de ge meente moeten verlaten. Men meldt onder alle voorbehoud, dat een zeer betreurlyk geval te Longwy-bas(Frankryk)heeft plaets gehad. De Pruisische commandant te Longwy, had het mu ziek van het tweede linieregiment dos Belgischen legers uitgenoodigd, om eenige muziekstukken in die stad le komen uitvoeren, ter gelegenheid eener feest, die er door het Pruisisch leger was ingericht. Onze muzikanten, die uilnoodiging willende voldoen, kwamen te Longwy-bas in burgerkleeding. Zy wer den er welhaest door de bevolking aengerand, belee digd en mishandeld, tot zoo verre dat er tegen ont braken, als zy te Aerlen wederkwamen; en een dergenen die wedergekomen waren, had eenen gebroken arm. De stad is onmiddelyk op militaire wyze door het Pruisisch leger bezet geworden. Ziehier nadere inlichtingen: Het pruisisch officierenkorps, aldaer in garnizoen, had een banket ingericht ter gelegenheid der vredes- onderteekening; na het banket moest eene omhaling voorde gekwetsten van beide natiën plaets hebben. Ten einde het feest meer luister by te zetten, had den deinrichtéKg, te Aerlen, Luxemburg en omstreken, muzikanten gevraegd. Eentwaelftal muzikanten vertrokken dan van hier, met hunne instrumenten, maer ter static van Longwy gekomen, werden zy door de bevolking, die van hunno tomst scheen verwittigd te zyn, overvallen; zy nam hunne instrumenten af, verbryzeldc die cn wierp ze in de Chier. De muzikanten, gansch verbaesd, namen spoedig de vlucht. Men verneemt dat de fransche krygsgevange nen, in Duitschland geïnterneerd, langs Belgie naer Frankryk wederkeeren. De talryke vervoertreinen zullen door de statie van Namen rydon, van den 8 tot den 28 dezer maend. Een te Keulen geïnterneerde fransche officier, zegde tot zynen gastheer: «Binnen dry jaren komen wy weer naer Keulen; doch op eene gansch andere manier dan nu. Goed, was 't antwoord; als dat het geval is, dan zullen wy de barakken wel tot dan toe laten slaen. Fyn geantwoord! —Over het dineeren, tydens de bezetting van Parys, deelt Hans Wachenhusen het volgende meeVoor eene portie soep, een tong, een stuk rostbeef en eene flesch slechten wyn, moesten we vier thaler betalen en dan nog dc brutaliteiten der bedienden aeimooren, die by eiken aendrang tot spoed, ons den rug toe keerden. Maer, wy hadden dan toch geëtenBy de afrekening hoorde ik de buffetjuffer de flesschen wyn tellen met: «Twcemaelö is 18. lk maekte haer op die fout opmerkzaem en dit scheen zy my zeer kwa- lyk te nemen. Maer mynheer, preutelde zy, gy hebt zoo'n zekere manier van spreken...." En gy. mejufvrouw,antwoordde ik op mync beurt wal scherp, gy hebt zoo'n zekere manier van rekenen! Rampen en Ongelukken. Den 5 maert heeft men hetlyk van Frans Vandevelde, veldwachter der gemeente Zegelsem, op het grond gebied van Eename uit de Schelde gehaeld. Deze veldwachter was den 27 january, met de re gisters van den burgerlyken stand naer de greffie te Oudenaerde gegaen. en men heeft hem sinds dien niet meer gezien. Men denkt dat hy, wat bedronken zynde, iu het water zal gedompeld zyn. Het arsenael van Morges (Zwitserland), is den 3 maert gesprongen, op het oogenblik dat de omni- bustrein ter plaetse voorby kwam. De eene ontploffing volgde de andere. Het waren verschillende poeier- depots. De brand berstte plotseling langs alle kanten uit. Men schat het getal dooden op 20; dal der ge kwetsten op 80. Men hoopt dat die cyfers overdreven zullen zyn. De geïnterneerde fransche soldaten wer ken ieverig aen het blusschen van het vuer. Ziehier nog eenige byzonderheden: Een zeker getal werklieden van het arsenael en ongeveer 70 fransche geïnterneerden werkten aen het in orde brengen van den voorraed, door hot fransche leger aengebracht. Ten 4 ure deed zich eene ver- schrikkelykc ontploffing hooren; vele Franschen wei-den verminkt, velen gedood, velen gekwetst. Het poeier dat zy behandelden, had vuer gevat, op het oogenblik dat men eene kas kardoezen toenagelde, zoo zeggen de eenen; volgens anderen toen men eenen kogel uit eene kardoes van fulminaet nam. De vlammen braken welhaest ten allen kante uit. Eene talryke menigte was toegestroomd en de spuiten werkten reeds ieverig, toen eene tweede ontploffing plaets had, veel verschrikkclyker dan de eerste. Zy

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2