tewet opstellen, em die, afls ultimatum, naer do Nationale Vergadering zenden. Te gelyker tyd zal zy ook eene nieuwe kieswet eischen, tèti einde te beletten, dat de stemmen der buiten kiezers die der steden versmachten. De officieuze tolken der rooden gaen nog verder dan dit: zy raden de gemeente aen, de ontbinding der Nationale Vergadering uit te spreken, on al de leden, die er deel van maken, in beseliulding te stellen. Het is niet te betwy- felon, of ook zoo verre zal men komen. Wat doet men middelerwyl te Versailles? Men beraemt middelen, men beraedslaegt maer men handelt niet. En orde, wet en vrede zyn met ondergang bedreigt! De Nationale vergadering heeft maendag hek voorstel van Louis Blanc, verklarende dat de meiers, die met het oprooi' overeengekomen zyn, als goede burgers gehandeld hebben, niet laten in aenmerking nemen. Dergelyk voorstel hield toch niet anders in, dan eene wezenlyke uitdaging, eene bloedige beleediging ten opzichte van de wettelyke -landsvergadering. De heer Thiers, als tolk des gouvernements, heeft ver zekerd, al de middelen te zullen gebruiken om ■de orde te herstellen. Zal deze verklaring meer zyn dan een woord?... Zal een feit de ver wachting derdeftigeen vreedzame lieden komen bekronen? Te Versailles komen voortdurend troepen aen, hetgeendebevolkingendeNationale Vergadering een weinig gerust stelt. Men denkt evenwel, 'dat er 300,000 man zullen noódig zyn om Parys te bedwingen. Maer is zulk een machtig leger nu in Frankryk bycen te krygen? De toestand is, gelyk men ziet, alles behalve geruststellend. Oproei* in Algiers. In Algiers wordt de toestand onrustwekkend; in minder dan 24 uren werden meer dan 100 kilometers telegraefdraed doorgesneden. De stad Aumale is omsingeld; gansch het land is in gis ting. Een nraebsch opperhoofd, kommandeur van het Legioen van Eer, en die 800 francs pen sioen per maend trok, heeft in de laetste maend -zyne appointementen teruggezonden, zeggende dat hy niets met Frankryk meer wilde te maken hebben. Het gouvernement vraegt 50,000 man troepen. Wuer zal het gouvernement die vinden! I*rocl»inatie dei* Commune. Parys, 28 maert, 6 ure 's avonds. De commune is plechtig ten 4 ure, op het stad huisplein geproklameerd. Verscheidene-artillerie-snlvo's werden gelost. Verscheidene mairs hebben hun ontslag gege ven; eenige gekozen municipale raedsheeren weigeren het mandaet. De fransche Bank heeft een nieuw voorschot van 500t,000 fr. aen hel komiteit gedaen. Gisteren hebben soldaten, van Versailles af gezonden, de schipbrug van Sèvres doorgebro ken. Men leest in eene correspondencie uit Ver-: sailjes Ik heb hiergeen enkel lid der familie Orleans gezien, maer men zegt dat de hertog va^n Aumale, de hertog vaa Nemours en de prins van Joinville te Dreux zyn, en eiken dag naer Versailles ko men. Het gerucht loopt, dat er in de Vergadering eene sterke party is, welke den hertog van Aumale aen het hoofd der zaken zou willen plaetsen. Het wordt ten hoogste tyd, een welk- danig besluit te nemen. De Commune van Parys. De commune van Parys? welnu, boorden wy dezer dagen zeggen, dat is enkel de gemeente- kiezing! Het antwoord doet zien, dat hy die het gaf, het eerste woord der geschiedenis niét kende. De commune was voor eeuwen eene vereeni- ging van kooplieden, welke echter in meer dan een geval, in de .partywoelingen werd meege sleept, totdat zy enkel administratief werd onder Lodewyk XIV en dit bleef tot in 4789. Destyds was zy behoudend, doch welhaest, en vooral in 1794, werd zy revolutionnair; Ro bespierre, Tallier, Billand-Varennes, maektener hy zich niet laten welgevallen. Met cenen sprong had hy den knaep bereikt en pakte hem by de borst. Wie heeft er gestolen en is naer het tuchthuis gel)ragt? riep hy terwyl hy hem hevig schudde. Te vergeefs trachtte de knaep zich uit de krachtige hand, die hem -vasthield, te bevryden. Grietje en hare moeder, stamelde hy angstig. Gy liegt! riep Hendrik woedend èn wilde hem op den grond werpen, toen een oude boer er by kwam en hem verzekerde, dat 'hy het zelf gezien had, dat beide i door de gendarmen weggebragt werden. Hendriks armen zonken krachteloos neder,'het bloed - j ontweek zyn aengezigi -en gedurende een ©ogenblik stond hy onbewegelyk en als versteend, toen vermande hy zich met geweld en vide, zonder een woord te ant woorden, naer het huisje waer Margaretha woonde. Geheel zyne vroegere wildheid, die nog niet uit zyn gemoed was geweken, maer slechts (hierin gesluimerd had, was op eens weder ontwaekt.. Dolle, ontstuimige gedachten doorkruisten zyn hoofd. Met geweld wilde hy de gendarmen terugdryven, en ieder neder vellen, die hel wagen zou de hand aen hel meisje te slaen» Alles wat hy gehoord had, moest immers eene logen zyn. Hy kende Margaretha te lang, dan dal hy haer tot zoo iets in staet kon rekenen. Toen hy, na cindelyk aen het huisje te zyn gekomen, do deur open vond, toen hy te vergeefs het gansehe huisje doorzocht tc vergeefs Margaretha luid by haren naem riep, begonnen zyne zinnen hem te begeven en 'hy hield zich aen den deurpost vast om niet neder te storten.- En als alles nu toch eens waer was? Zyne Margare tha hy kon de gedachte niet voleindigen. Neen, het kon niet zyn, het moest ook niet zyn! Met geweld, met inspanning al'zyncr krachten, verzette hy zich te gen deze mogelyklieid hy zag daerdoor slechts in, hoe zwak hy was. Niet de kleinste daedzaek kon hy ongeschied maken. (Wordt voortgezet.) deel van; Manuël werd de prokureur der com- mune; Dauton zyn substituct. Van dat oogenblik kwam de aendrift en de verschrikkelyke uitbreiding der revolutie, uij, die vergadering voort; het was eene beraedsla- gende vereeniging, die als hand aen hand ging met de beruchte club des Jacobins. De Wetgevende Vergadering dekreteerde de almacht der commune. Niets weerstond haer; zy zond bare agen ten in de departementen en overheerschte de kiezingen; zy vulde de gevangenissen op, ten gevolge van zyn komiteit van surveillance, alwaer Marat meester speelde. Zy richtte een byzonder tribunael in, om de verraders te vonnissen; doch welhaest toonden de yselyke moorderyen van 2 en 3 september, dat de commune geene rechtbanken noodig had. Het was de commune die gelast was den ont troonden koning Lodewyk XVI te bewaken; het was zy, die de onmenschelyke dekreten jegens den ongelukkige uitgaf. Op de reklamen der Girondyncn werd die bloedige commune een oogenblik gewyzigd; 't wassdechts voor korten tyd: Pache, Chaumette, de uitvinder van de feesten der Rede; Hebert, de vuige schryver van Père Duchesnekwamen aen liet hoofd, en zy legde op de onderjukking van alle hooger gezag aen. Het wasde commune die het ontwerp vormde, al de Girondynen te vermoorden; het was zy die eindelyk tot de verbanning dezer kloeke mannen geraekte. Het meesterschap der commune is het tydvak van wreedheid, van overdryving, van willekeur en bloedige dwingelandy. In 4794 werden de Hebertisten ei\Dantonnis- ten naer het schavot gebracht, en werd Robes pierre alleen de bloedige meester. De commune werd toen de handlangster van dat opperhoofd, wiens naem zich verbindt aen het sehrikkelykste tydvak dat Frankryk beleefde, en getrouw stond zy hem by. Eindelyk, door zyne eigen wreedheden en afschu wely khedenviel de Commune onder 't mes dei1 guillotieh, dat ze zoo schrikwekkend had doen spelen, en Frankryk herinnert zich, nog met. afkeer die, zinnelooze en razende over- heersching. De commune was als het ware oppermachtig geweest van 14 jüly 1789, tot 27 july 4794; al- zoo vyf jaren schrikbewind. Zeg eens; zal men nog gelooven, dat de com mune enkel beteekent eene gemeentelyke kiezing? Afkluitiiif;. Het denkbeeld om Parys aen zichzelven over te laten, wint meer en meer veld. Die verlating zal noodwendig, aen de hoofdstad ongelooflyk veel geld kosten en het zullen de Paryzenaers zeiven zyn, diealsdan de noodwendigheid zullen zien de orde en de rust te herstellen. Men wil alzoo de Paryzenaers eens doen proeven, wat het regiem van de roode republiek is. Het stel sel kan goed zyn, maer het is te verschrikkelyk om te worden toegepast. Parys, 28 maert. Paris-Journal zegt, dat M. Thiers alle maet- regelen doet nemen, voor het verplaetsen der nationale vergadering naer Fontainebleau. De polytechnieke school, onder de eerste re volutie en door de nationale konventie gesticht, zal waerschynlyk gesloten worden, ten gevolge het gevaer, dat de leerlingen dezer dagen geloc- pen hebben, van op bevel van heteentrael komi teit aengehouden te zullen worden. Men meldt uit Parys, 28, aen den Daily-News: Generael Cluseret 'is tot opper-intendent be noemd van het algemeen bestuer van oorlog. Generael Besson is opgesc-hprst, om met Ver sailles in betrekking geweest te zyn;M. Garnier, lid van het komiteit, is by verstek ter dood ver oordeeld, als bonapartiseh agent; M. Gustave Flourens heeft zyne militaire funktiën neerge legd, en zyn ontslag is aengenomen, Men rpeklt uit Aix, 28 maert, aen den Daily- Telegraph Marseille is rustig; tc Lyonen te Sl-Etienne hebben de wettige overheden hunne funktiën hernomen. Het leger van prins Karei blyft zyne stellingen bezetten. Parys, 29 maert, 's middags. Het kopiiteit heeft besloten de nationale gar den te ontwapenen, welke het komiteit niet by- treden. In eene vereeniging van legitimisten is een besluit genomen gunstig aen de versmelting met de orleanisten. Generael Barral is tot opper-genei'ael dér troepen van Versailles benoemd. Parys, 29 maert, 's avonds. Parys is kalm. Het meestendeel der barrika- den rondom.het stadhuis zyn omverre geworpen; maer de nationale garden van het komiteit oefe nen eene groote waekzaemheid uit. Rondom de westerstatie, welke naer Versailles geleidt. In de omstreken der statie van Saint-Lazare worden barrikaden opgericht. In de provincie is de rust overal hersteld. De nationale garden van Belleville bezetten het bestuer der posten en centrale hallen. De ontwapening is bevolen der nationale gar den, welke het komiteit weigeren by te treden. Een brief van M. Tirard legt uit dat hy zyn ontslag geeft als gemcenteraedsheer, omdat dit mandaet, hetwelk uitsluitend municipael zou moeten wezen zich veel verder tot op liet poli- eie-domein scheen te zullen moeten uitstrekken. Men verzekert, dat verscheidene andere raeds heeren besloten hebben zich te vervvyderen. DUIT8CHLAKD. De Kölnische Zeitung deelt een artikel meê, getiteld de CommuneWat zy te Parys willen zegt de schryver onder ander is voor de ge- heele wereld een raedsel, omdat zy het zeiven niet weten. Het is eigenlyk dezelfde vertooning, die den 31 October, dus tydens de belegering van het raedhuis, heeft plaets gehad. Toen ging de kreet opLeve de Republiek weg met de Cummuneterwyl de anderen uitgalmdenLeve de Communed weg mét -de Republiek! Maer wat is toch eigenlyk Commune? In den grond der zaek is zy het tegenovergestelde van de répüblique des honnêtes gens, die tydens het beleg aller hoop was en zoo hoog geroemd werd. De Commune is de dwingelandy der hoofdstad over de provinciën. Zy heeft ten doel de herstel ling van het lratelyk stelsel van centralisatie, hetwelk met de persoonlyke regeering moest verdwenen zyn. Zy wil dat de gemeentelyke vertegenwoordi ging der hoofdstad door een directorium, als kommissie uit haer midden, het geheele land zal beheerschen. Van gemeenteraden in de provinciën wil zy niet weten. Een klub, eene vergadering, by vrye stemming door de burgery gekozen en aen deze verantwoordelyk, wil Frankryk redden. ENGELAAD. Londen, 30 maert. De Times zegt, dat men van generael von Fa- brice bekomen heeft, te Parys een garnizoen van 80,000 man te houden. Vinoy behoudt het kommandement. Blanqui verbergt zich; hy heeft de zittingen van het stadhuis nog niet bygewoond. De Télegraph meldt, dat er eenefusilade heeft plaets geliad in den nacht van 28 op 29, op den weg van Versailles, tusschen de voorposten der nationale garden en de gouvernementeelen. Het gouvernement heeft de generaels Ducrot, Lello, Chanzy en Troohu geraedpleegd. Het plan is behaeld, volgens hetwelk men Parys waerschynlyk binnen tien dagen zal aen- vallen.. ITALIË. Het goud is uit Rome verdwenen; het zilver is er schaersch; men vindt er enkel nog eenige pauselyke stukken van 2 fr., 4 li*., 50 en 25 cen tiemen. Het pasgeld is ontmunt. Integendeel zyn er 8 of 40 soorten van italiaensch papier min of meer vuil (crasseux) in omloop. De armoede doet zich gevoelen, en meer dan ooit, in de werkende klas. De nadering van het tyd- stip van overdracht der hoofdstad, maekt reeds het leven duerder. Nog meer: te beginnen met 4 april, zal de zoo zware en impopulaire taks op het mobilier bezit, door de agenten van Victor-Emmanuël geheven worden. Er zyn in Rome en in de italiaensche provin ciën een aentalgeestelyke gestichten, om zieken te verplegen, reizigers te herbergen, enz. Het gouvernement van Victor-Emmarmël wil deze onttrekken aen het bestuer der geestelykheid. Het heeft eenen staet van de inkomsten doen opmaken en dreigt geweld te gebruiken, als men deze opgaef weigert. Op bevel van Z. H. gehoorzamen de gestichten, doch protesteeren en verklaren slechts toe te geven aen het ge weld. Brievenposten. Men "leest in het 'officieel gedeelte van den Moniteur: De fransche postdienst is hernomen in de gedeelten van Frankryk, waer hy opgeschorst werd gedurende -den oorlog, en welke aen Duitschland niet zyn afgestaen. Dien ten gevolge zyn -de postbetrekkingen met gansch het fransche'grondgebied, ter uit zondering van het afgestane deel, teenemael her steld en onder 't beheer van den fransch-belgi- schen tarief geplaetst. De verzending der verklaerde waerden is insgelyks gemachtigd. De correspondentiën van allen -aerd en de postmandaten zullen rechtstreeks, en in geslo ten pakjes uitgewisseld worden, tusschen de bureelen der belgische en fransche posten, 'tzy langs de tïansch-belgischegrens,'tzylangs de baen van Duitschland en Zwitserland, die tyde- lyk behouden is. Overigens, het publiek moet zich over dit verschil van baen niét bekommeren, die hoege- naemd geen verschil van taks veroorzackt en geene byzondere aenduiding op het adres ver- eischt. Men is het daerover goed eens, dat de post betrekkingen, tusschen België en de afgestane gedeelten van Frankryk, op den tegenwoordi- gen voet zullen blyven bestaen en aen 'het by zonder tarief onderworpen blyven, in de over eenkomst met het duitsche bestuer. Al de correspondentiën voor dit gedeelte van Frankryk, zullen door tusschenkomst van gezegd bestuer verzonden worden. Ziehier twee namen der gezwoornen van ons ar rondissement die door het lot zyn aengeduid om te zetelen gedurende den zittyd der Assisen van Oosl- Ylnenderen, die te Gent don 24 april zal geopend wor den onder voorzitterschap van den raedsheer Valcke. Het zyn de hecren G. De Coen, byzondere, alhier, en F. Verbrugghen, notaris,, te Erpe. By koninkiyk besluit van den 10 maert is een staticbureel ingerigl tusschen Sinte-Maria-Lierde en Zottegem, onder den naem van bureel van Erwetegem, In den nacht van den 27 tot den 23 maert waren de nachtwakers Alouïs Brouckaert, Maurice Adeyns en Wackers, der gemeente Zottegem op dienst, en rond een ure bemerkten zy, dat in de kerk licht was. Dit deed hun vermoeden ontslaen, dat er dieven binnen waren. Terstond werd de politiecommissaris en de brigade der gendarmerie verwittigd, die zich spoedig ter plaets begaven. Eensklaps hoorde men het geroep-: Mooder! moe der! waer ben ik? De kerk werd geopend, en oen manneke van omtrent 12 tot 13 jaren deed zyne klacht, dat hy in de kerk was gesloten geworden. Hem onder vragende van waer hv was, en wal hy in de kerk was komen doen, werd hy belast door de agenten der openbare macht, en men vond in de kousen van dat kind eene som van fr, 6-90 ceolimen, geroofd, gelyk welhaest bleek, uit verscheidene offerblokken. I)e kleine dief werd aengehouden; verders onder vraagd, wees hy nog eene som gelds aen, die hy reeds weggestopt had onder de stoelen by de kerkdeur, welk hy zóu komen halen hebben, was hy in zyn plan ge tukt, De kleine dief heet Ivo Labert, is 12 'jaren oud, en woont te St-Denys-Boekel. De gendarmen bobben hem aen het gerecht overgeleverd, Men schryft uit Georardsbergen, 26 maert Men. heeft gisteren morgend <eenen persoon aenge houden en in de gevangenis gezet, welke, volgens men zegt, tot eene dievenbende behoort die hier in de omstreken schynt te bestaen. Onder voorwendsel een almoes te vragen by gebrek van werk, zoo hy zegt, dringt deze persoon in de huizen en bespiedt deszelfs toegangen; hy scheen nog al stout <en vroeg eenen boterham, daer hy dit verkoos in plaets van geld. Men zegt dat de aengehoudene een der gevaerlykste die ven is die er bestaen, Men schryft uit Brussel, 28 maert: Heden namiddag, ton 2 1/2 ure, hebben de'duitschc en fransche onderhandelaers zich vereenigd by den minister van buitenlandschc zaken, welke hen welkom heeft geheeten, hen in de salons heeft geïnstalleerd, byzonder voor de werkzaemheden dor konfercncie bestemd, en het persooneel en de boeken, welke zy zouden kunnen noodig hebben, ter hunner beschik- king heeft gesteld. De gcvolmagligden hebben M, d'Anethan bedankt voor de gaslvryheid welke België hun verleende. M. de minister heeft hun, namens het gouvernement, het genoegen uitgedrukt dat hy gevoelde, hen te ont vangen en zich daerna verwyderd hebbende, werd de konferentie geopend. Men meldt dat er, na Paeschen, nog twee bals ten hove zullen plaets hebben, alsmede gala-diners, waertoe de vreemde gevolmagtigden, te Brussel voor de vredeskonferencic aenwezig, zouden uitgenoodigd worden. Een blad meldt, dat er bevel gegeven is aen al de troepen, welke nog op de grenzen liggeti, om te beginnen van 29 maert, naer hunne respektieve gar nizoenen weêr te keeren. Het petitionnement aen Z. M. den Koning is in ons Vlaenderen gesloten. Dry honderd zeven gemeen ten hebben er deel aen genomen en Z. M. de eerbie dige uitdrukking hunner wenschen tor gunste van de onafhankelykheid en vryheid des Pauzen toegestuerd; hunne petitiën hebben 126,387 handteekens ver eenigd. Deze cyfers hebben eene welsprekendheid die het liberalismus vruchteloos zou trachten tc verminderen. Zy getuigen de magt en de vruchtbaerheid dezer ka tholieke beweging welke de heer Frère, over nauwe- lyks eenige dagen, met zyne verachting overlaedde. Er is niét eene zaek, niet eene party, die in België zoo algemeene volksbctoogingen kan verwekken. I11 de steden gelyk in de buitengemeenten, in de hooge klassen der samenleving, gelyk onder de veld- bewooners en werklieden, is eene heerlyke geestdrift ter gunste der miskende region van de Pauzelyke sou- vereineteit. Hel is het plebisciet des geloofs, "der kin- derlyke liefde, der christene gewetens, onderdrukt in den persoon Desgenen die hun licht, hun vader en hun leidsman is. F. Fétis, de beroemde besluerder van het ko ninkiyk muziek-conservatoriom te Brussel, is zondag overleden, juist 87 jaren oud. Over veertien dagen bestuerde hy nog, in de volheid zyns talents, het laet ste concert der Muziekschool. Fétis is de componist van talryke geachte muziek stukken, en de schryver der Biographic univcrselle des Musicims, in 10 doelen, die twee uitgaven heeft be leefd. Het belgisch komiteit van onderstand aen de fransche landbouwers, door den oorlog ten onder ge- bragt, zet zyne nuttige werking voort. Eene eerste verzending, beslaende in poldergarst, zwitsersehe haver en hollandsche aerdappelen, voor de arrondis sementen van Sedan en Vouziers, nahy onze grenzen gelegen, zal onipiddellyk naer hare bestemming ge zonden worden. Gezegde verzending zal door de afge- vaerdigden van het komiteit in handen gesteld worden der voorzitters en leden dei* landbouvv-komicen van deze twee arrondissementen, welke zich borg stellen ,voor de uitdeeling der granen en aerdappelen, het be- zaeien en beplanten, volgens den wertsch der in- sohryvers. De reglbank van >enkele policie van Gent heeft donderdag laetst beslist, dat de vrouw die geld 0111- haelt, terwyl haer man het orgel speelt op de strael, pligtig is aen bedelary en onder de toepassing valt van hel artikel der wet van 6 maert 1866 op de land- loopery. Er is tegen dit vonnis beroep aengeteekend. Zondag avond wasde Korlrykschestraet te Gent luisterryk verlicht, om eene zeldzame gebeurtenis te yierenopzigtens eenen dryling, twee meisjes en eenen jongen, in die buert-woonachtig, welke dryling zon dag in Si-Pieterskerk zyne eerste communie heeft ge daen. Te Gent is eéne vrouw overleden, Isabella Grave genaemd, die meer dan eene eeuw heeft geleefd; zy had den ouderdom van 101 jaer bereikt. Eene gewiglige diefte is donderdag nacht in het midden ^der stad Gent, op den hoek der Gouverne- méntstraet en der Brabantstraet, by de heeren wissc- laers De Clercq en Daems gepleegd. Wanneer de heer Daems donderdag avond zyn bu reel, dat onbewoond is, verliet, sloot hy de buiten deur met het nachtslot. Gisteren morgen als hy in het bureel trad, vernam by de diefte, zonder dat hy de minste hraek noch aen het slot, noch aen de vensters kon beslaligen. Men moet onderstellen, dat de dief of de dieven gebruik gemaekt hebben van valsche sleu tels. Nadat zy in het huis gedrongen waren, zyn zy in het buroel gekomen, -en hebben de hand gelegd* op waerdyen wacrvan 'theloop op niet min dan 40,000 fr. geschat wordt. Gistoren morgen stond aenhoudend eene groote menigte nieuwsgierigen voor het huis, hetwelk uir.i ■tot woning maer enkel tot bureel dient, en waer mand, zoo men verzekert, des nachts sliep. Hoe zulke diefstal, in 't hart van de stad, op eenen vyfhoek, waer lot laet irï den nacht volk voorbygn-. kan gebeuren, is een raedsel. Als ziffire roofparlyen mogelykzvn in de stad,vv3oi'- toe dient dan de politie? De nachtwakers kosten aen de burgery niet minder dan 56,473 fr.,de geheele po litie, de bagatelle van 199,234 fr. Ons dunkt, dat te dien pryze de burger, vooral in het midden der stad, 's nachts op zyne beide ooren zou mogen slapen. De dienst der nachlpolitic is gebrekkig ingerigl, onder dit opzigt, dat de ronde, door iederen waker te doen, veel te lang is. Er zyn er, die eene halve uer noodig hebben om hunne ronde te doen; op dien tyd kunnen behendige dieven een huis uitplunderen. Wy vernemen dal de geestelykheid van verschei dene parochiekerken van Brugge maatregelen neemt, ten einde den luister te verheffen der groote H. Bloed-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2