N° 19. Zondag 30 April 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Dorpsduivel Aelst, 29 April. De Oorloq van 1870-71. De redding van ons volk. De Bank van Frankryk. G-azette van Aelst Het Bureel vnn het blatl Is gevestigd In cl© Kapellestraet IV* 11, waer alle brieven, geldon, enz. vrochtvry moeten toegezonden worden. Abonnementaprye 25 Fr. ®s Jners, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men Inschryven In al de postkantooren, en voor de Iandelyke gemeenten by «le brlefdrngerry vin. Ons algemeen overzigt van den oorlog is ge komen tot aen de overgaef van Metz. Hier sta ken wy voor een oogenblik ons verhael om den man te doen kennen onder wiens beleid de capi tulatie dier versterking is moeten geteekend worden. Frans-Achilles Bazaine werd geboren in het begin van 't jaer 1811. Hy deed zyne krygsstudien by de polytech- nieke school, en mislukte in zyne examen. Daerop trad hy als vrywilliger in het 37sl* linie regiment, en trok naer Afrika in 1831. Daer won hy, om zyne dappere feiten, den graed van luitenant en werd ridder van het Eerelegioen. In 1835 werd hy kapitein benoemd van een fransch legerkorps bestemd om in Spanje konin gin Christina tegen de Carlisten te ondersteunen Hy verbleef vier jaer in Navarra en Biscaïe. Hy trok vervolgens terug naer Afrika alwaer men hem, als kolonel, aen het hoofd vindt van het eerste regement van het vreemd legioen. By den aenvangvan den oorlog van den Krim werd zyn legioen tot brigade ingerigt en Bazaine werd verheven tot den graed van brigade-gene- rael. Hy werd gouverneur van Sebastopol na den val dier lorteres en voerde de troepen aen in den togt tegen Kinburn. In den oorlog van Italië vinden wy hem terug als divisie-generael en als dusdanig onderscheidde hy zich door de inneming van het kerkhof van Solferino. Zyne grootste eeretytels won hy in Mexico waer hy, als opvolger van generael Forey, op perbevelhebber werd benoemd in 1863. Zyne werkingen tegen de Juaristen werden met den besten uitslag bekroond. Menigmael dwong hy Juarez eene schuilplaetS te gaen zoeken in de Vereenigde-Staten,enin february van 1865 nam hy Oaxaca in, verdedigd door den beroemden Porphirio Diaz. Politieke reden dwongen de vreemde troepen den Mexiek te ruimen en die ontruiming werd met de grootste behendigheid door Bazaine bestuerd. By zyne terugkomst in het Vaderland werd Bazaine groot-kruis van het eerlegioen en mar schalk van Frankryk. Toen de oorlog uitborst tusschcn Frankryk en Pruisen viel hem het bevel van het 3du leger korps ten deel. Bazaine is de jongste marschalk van Frank ryk, doch werd aenzien als den besten en be- hendigsten van allen. Ook, na de rampspoedige misvallen van Wörth en Forbach, zag men in hem den eenigsten man, bekwaem om liet fran- eene geselile«lenls uit onzen tyd. (18* VERVOLG.) Vyftig daelders geef ik u, riep hy Hendrik toe, lerwyl hy van opgewondenheid nauwelyks kon spre ken. Vyftig daelders, wanneer gy hem inhaelt. Zet de peerden aen, ontzie ze niet, al moesten 'ze ook beiden er aen, indien ik slechts overwin. Ik hael hem in, antwoordde Hendrik bedaerd en bepaeld en dreef zyne dieren, door hen even toe te roepen lot grootere snelheid aen. Hy had intusschen zynetegenparty te gering geacht. De peerden van- den laesie behoefden voor die des landbouwers weinig of niets onder le doen, zy sche nen echter niet zoo goed gedresseerd en zoo gehoor- zaem'te zyn. M ving er een dolle wedren aen, waerby het niet alleen op de snelheid, maer ook op het lang uithouden der peerden aenkwam. Slechts eene peerdelengte was Hendrik nog achter uit, nu vuerde de tegenparly zyne pöerden tot het uiterste aen. Hegtop stond hy in den wagen, hevig sloeg hy er met de zweep op in. Steigerend stormden zy voorwaerts. Neem de zweep, Hendrik, zet de peerden aen, riep de landbouwer in byna koortsachtige opgewon denheid. Hy mag niet overwinnen hy mag niet honderd daelders als gy hem vooruit komt. Hendrik was tol dus ver bedaerd blyven zitten, de zweep stak nog onaengeroerd nevens hem. Hy ant woordde zyn meester met geen enkel woord; maer nu rigtte hy zicliüook op in den wagen, en vuerde de peerden met luid geroep aen. Zyne wangen gloeiden, krampachtig hield hyde teu gels in zyne handen gesloten. Met nieuwe kracht stormden de jonge dieren er oplos. Reeds reed de eene wagen naest den anderen het oogenblik der beslis sing was gekomen. Onbarmherlig sloeg de tegenparly op zyne dieren los. Daer greep Hendrik zyne zweep en wierp haer met de woorden: Hier hebt gy myne zweep ook nog, ik heb haer niet noodig! lagchend in den wagen der tegenparly. Nog eens zette hy zyne sclie leger te redden. De marschalken Canrobert en Mac-Mahon vroegen om onder zyn bevel te dienen. Hy is gedwongen geweest Metz over te geven. De tyd is niet gekomen om met kalmte en beradenheid een regtmatig oordeel over zyne krygsplannen te vellen. Wat zeker is nogtans, is dat de veldslagen, waerin hy het bevel voerde, de hardnekkigste en de bloedigste zyn geweest, en dat, hoewel nauw en volstrekt geblokkeerd in Metz, hy, gedurende twee lange maenden, de tegenwoordigheid van een buitengewoon talryk pruisisch leger heeft noodzakelyk gemaekt. Als Parys blaft, dan piept Brussel. Sedert jaren heeft die naaping oneindig veel gewonnen. Wy ook hebben onze petit-crêvés, onze prinsessen van de demi-monde,onze cafés- concerts it l'instar de Paris, in een woord, al les wat dienen kan om de menschheid onder zedelyk oogpunt te bederven. Onze fransche dagbladpers vult hare kolom men met allerhande blaguoramas van het esprit Parisien; noch zeden, noch welvoeg- lykheidalles draegt het kenteeken eener diep gevallene beschaving, waerin de walgelykste uitdrukkingen voor zooveel geestverrykende punten worden aenschouwd. Onze tooneelzalen, meest allen bestuerd door Franschen, zyn bloote navolgingen van hetzede- looze gehaspel, dat Parys aen den boord van het graf bragt. De zouteloosste kwinkslagen worden er met uitbundigheid toegejuicht; het zedelyk gevoel, de regten en pligten der menschheid, werpt men over boord, en al wat eenigszins dienen kan om den geest en het hart van ons volk te veredelen, wordt door valsche leerstelsels, uit zinnige driften, onnatuerlyke uitdrukkingen, zedelooze woordenen gebaren, uitgedrukt. De geest dier beschaving heelt noch gevoel, noch geweten; zy wordt hierdoor zoodanig ver gald, dat zy regten en pligten opoffert voor los bandigheid en wulpscheid, verachting en ver nedering, trouw- en eerloosheid, en alles wat slechts dient, om de zuilen der maetschappy te doen instorten. Parys, de bron der Brusselsche verbastering, werpt heden als een vuerspu wende berg de lava uit, die sedert jaren 't hart inwendig verteerde. Gansch de verlichte wereld houdt de oogen gevestigd op het woelig tooneel, door onze Zui- derbeschavers gespeeld. Wat zullen nu de Belgische Fransquillons zeg gen, die gedurig Parys ophemelden, en hunne eigenaerdigheid verloochenden, de goede vrucht vertrapten, om er het onkruid in de plaets te zaeien? Waer blyven nu die goedseudige ver dedigers der Parysche ontvoogding? peerden met een liglen slag der teugels aen en zy wa ren vooruit zy hadden gezegepraeld! De landbouwerschreeuwae hel luid uil van vreugde. Hy had Hendrik wel in zyne armen willen sluiten! Dat was eerst eene overwinning! Dal was hem naer den zin, dat Hendrik der tegenparly zyne zweep had toegeworpen! Ha! Zondereen enkelen zweepslag had hy gezegepraeld! Dat was nog niet gebeurd, zoo lang hy de jaermerkl bezocht! In den geheelen omlrck zou an gesproken worden! Jongenjongenriep hy juichend uit. Een elsche jongen zyl gy! Ilaha! Geen enkelen zweep slag geen enkelen! Ik zal u heden eene nieuwe zweep koopen, zoo schoon als zy maer in de geheele stad le krygen is! Dal noem ik ryden! Ik dacht ook daL ik ryden konmaer tegen u kan ik niets! Haha! Niets. Gy zvteen duivelsche kerel! Hy kon geen woorden genoeg vinden om zyne vreugde uil le drukken; hel was hem als of hel hert hem uit den boezem zoude springen. Hendrik zat bedaerd neder; hy wilde het niet laten merken, hoezeer de overwinning hem verheugde, slecht s zyne van vreugde stralende oogen verrieden hel. Het is juist zoo als ik my voorgesteld had, ant woordde hy. Hadt gy, gy duivelsche jongen! riep de landbou wer. Haha! Hoe zeker was hy van zyne zaek, zegde hy, terwyl hy zich lot George wendde. Zoo als hy rydt 'is er niemand twintig mylen in den omtrek. George sprak geen woord, zyne lippen waren vast op elkander geklemd, geheel zyn gelaet droeg de bly- ken eener inwendige gemoedsbeweging. De overwin ning ergerde hem. Hem ware het veel liever geweest, wanneer een der peerden nedergevallen ware, dan had zyn vader toch niet aen Hendrik alleen de zegepracl kunnen toeschryven! Zonder verdere avonturen kwamen zy inde stad aen. De landbouwer sprong van den wagen, om de peerden te streelcn en te pryzen. Hier, Hendrik, riep hy, terwyl hy hem eene rol gelds in de hand drukte, hier, verschaf u zeiven een vrolyken dag, ik zal voor de peerden wel zorg dragen. Ik blyf by hen, want heden wil ik van de geheele jaer merkl niets zien! Hy verhaelde aen alle bekenden welke eene over winning hybchaeldhad,enzwaeideHendrikden groot- De tyd is eene leerschool, hy heeft de oogen geopend aen de verblinden van chez-nous! Mannen van de toekomst, is het nu geen tyd geworden die vreemde Fransche pluimen van onze schouders te schudden? Is het nu geen tyd geworden het kwaed te keer te gaen, vooraleer wy in den afgrond zin ken? Moeten wy gedurig onverschillig blyven aen onze zelfstandigheid als Vlaming, en ons prachtig verledene, voor een nietbeduidend lieden verwisselen Gewis neener hestaet in ons land eene jeudige, krachtvolle en terugwerkende bewe ging, en die beweging, waerin het nationael princiep de grootste rol speelt, noemen wy Vlaemsche Beweging. Daer ligt onze toekomst als volk in beslote'n. (De Zweep.) Wy hebben eenigen tyd geleden gezegd, dat men de kelders van de Bank van Frankryk, te Parys, onder water heeft gezet. Daer onze lezers misschien nog nooit over die reuzenkelders om standige byzonderheden hebben vernomen, mee- nen wy hun aengenaem te zyn, met er de be- schryviug van te geven, welke wy door een ge lukkig toeval in een werk van Pierre Leroux hebben gevonden. Ziehier wat het boek van die kelders zegt, welke de Communisten zouden doen watertan den, indien zy er eens mogten in neêrdalen en hunne zakken vullen: De kelders der bank zyn ruime gebouwen, waerin de Bank van Frankryk hare waerdyen in veiligheid stelt. Zy maken deel van het voor liggend hotel, en niets is verwaerloosd gewor den om ze tegen eiken aenval te beschermen. Eene poermyn zelf zou onmagtig zyn orn de muren te doen springen, welke uit graniet, yzer en kalk saemgegoten, gemaekt zyn. Wat betreft de schikkingen van 't binnenste der kelders, en de wyze, waerop men er in nederdaelt, ziehier inligtingen, welke onze lezers waerschynlyk mei belang zullen vernemen. Zoodra men de eerste trappen is afgegaen, welke naer de intrede der kelders geleiden, be vindt men zich voor eene yzeren deur met dry sleutels, waervan de eene in handen van den gouverneur, de tweede in handen van den kas sier, en de derde in handen van een toeziener is; deze deur kan dus slechts geopend worden door deze dry ambtenaers vereenigd. Eens deze deur open, ziet men de geldkist voor den gewoonen dienst, welke voor de loo- pende zaken voldoende is. Deze geldkist is een schrikkelyk meubel. Alles is met geheimen gemaekt, en zoo gy met het mecanismc niet bekend zyt,is het voldoende ze slechts aen te raken om dadelyk gansch een sten lof toe over zyn rydei) en over de wyze waerop deze zelfs zyne zweep aen de tegenparly had toegewor pen. Het is een duivelsche jóngen, en niemand kan hel tegen hem uithouden, voegde hy er by. lnderdaed verwekte deze overwinning groot opzien en zoowel Hendrik als de peerden verwierven op dien dag de algemeene bewondering. Honderden kwamen om de dieren te zien, van wier zyde de landbouwer niet week, en als iemand liern de vrncg deed of hy ze niet wilde verkoopen, antwoordde hy trolsch: Nog voor geen vyf duizend daelders geef ik ze, en gy zoudt ze bovendien toch niet kunnen gebruiken, daer nie mand anders dan Hendrik ze kan ryden, en zy niemand anders dan hem gehoorzamen! Door al deze wuorden zyns vaders had George's ver bittering haer toppunt bereikt. Hy verliet spoedig de herberg waer zy afgestegen waren, om zich in het ge woel van de jaermerkten derdanszael te mengen. Eerst tegen den avond keerde hy opgewonden, verhit van hel dansen en drinken, terug. Eenige zyner kennissen hadden hem bespot en hem uitgclagchen, dat hy zelf niet gereden had. Het was dus waer, wat zyn vader' gezegd had, dat niemand met de peerden kon omgaen dan -Hendrik. Dal had hem nog meer opgewonden. De wagen stond gereed om naer huis te ryden. Hen drik zal voorop en had de teugels in de hand. Een aental mannen stonden om den wagen heen, om de peerden nog eens te zien, die heden de overwinning behaeld hadden. Zy stonden onrustig, ongeduldig het oogenblik van het vertrek af te wachten. George kwam naer buiten en trad naêr den wagen toe. Aen zyne roode wangen en strakke, wezculooze oogen kon men zien, dat hy le veel had gedronken. Styg af, ik wil ryden! riep hy Hendrik op korten, bevelenden loon toe. Doe het niet, George, antwoordde Hendrik be daerd. De dierenzyn van avond onrustig, en gy zyt opgewonden. Hy sprak zacht, opdat zyne woorden niet door de omstaenders vcrslaen zouden worden. Niet de minste eedigende uitdrukking lag er in opgesloten. George's aengezigt werd hoe langer hoe rooder. "i- Zyt gy misschien de meester, en ik de knecht! riep hy luid op spotachligen toon. Ik wil ryden af van den wagen, zeg ik u! beiaerd oorverdoovende klokken in beweging te brengen. Na dit eerste compartiment, eene andere deur, welke slechts geopend wordt, wel te verstaen, in tegenwoordigheid van de dry bovengemelde ambtenaers, geefl ingang tot de'bevvaerzael. De bewaerzael is eene eivormige plaets, waerin afzonderlyke kompartimenten, titels, obligatie», gewigtige traktaten, kostbare ge steenten enz. opgesloten worden: want men weet, dat de Bank insgelyks fondsen-efïekten, aktiën en obligatiën van allen aercL, staven, gouden en zilveren voorwerpen tot bewaring aenneemt, mits regt van i/8 per honderd voor een tydstip van zes maenden. Na deze zael komen eindelyk de kelders. De ingang er van is verborgen door eene deur, gansch met yzer bedekt en in den muer verbor gen. De deur, evenals al de andere, workt met geheime springveeren, en draeit op zich zelve, op de wyze der italiaensche deuren. Eens deze deur open, bevindt men zich in een soort van put, voorzien van een spiraeltrap, zeer smal, en vvaerdoor geen diklyvig man kan. Merkt op, dat deze trap nog gesloten is door dry yzeren deuren, ieder gesloten met dry sleu tels, en welke slechts dan kunnen ontsloten worden als de dry persoonen, welke als de dra ken van de kist zyn aengesteld, daer zyn. Wat al voorzorgen! zal men zeggen. Ja, ongetwyleld; maer al deze schikkingen laten toe, in aenranding den trap met potaerde te vullen, en zealzoo ten minste gedurende vier- en-twint.ig uren te bevryden. Let wel dat men by al deze maetregelen nog eene laetste moet voegen. De kelders zyn aldus gebouwd, dat zy in geval van brand, van aenranding, van bur geroorlog, op een oogwenk onder water kunnen gezet worden, en indien het water kwam te ont breken, dan zou men de kelders nog niet nader kunnen komen, want er zou een damp opsty- gen, waervan men geen greintje op straf van de dood kan inademen. Eindelyk bevinden wy ons aen den ingang van dergelyke kelders. Dalen wy er verder af. De trap heeft dry-en-veertig treden. Beneden de trap bevindt men zich voor eene deur, nog ee^is met dry sleutels gesloten, en die deur open, is men in de kelders! Deze tempels van het geld hebben 420 meters lengte. Men kan er al het geld van gansch de wereld in bergen. Langs iedere zyde verheffen zich hooge yzeren kisten, waervan de deksels met lood overgoten zyn, hetgeen zou toelaten ze des noods spoedig toe te zegelen. Al de kisten dragen een opschrifl; op de eene leest men: Staven van Amerika, 4861, 3 mil liards. Op de andere: Stukken van 20 fr., ge munt in 1859, 2 millioen. Op eene derde: Vyf- frankstükken, jaren 1856 en 1857, 800,000 fr. Hendrik draelde nog. Nu, zal '1 haest gebeuren! riep George nog eens. Ik wil ryden Al hel bloed was uit Hendrik's gelaet geweken. Hy antwoordde geen enkel woord, bedaerd wilde hy bly ven, al zou hol hem ook nog zoo veel koslen; toch sid derde zyne hand toen hy van den wagen steeg en do teugels overgaf. Geef hun niette veel vryheid, voegde hy er by. Ik zal toch wel weten hoe ik ryden moet, gaf George onderhoonend gelachlen antwoord,en sprong op den wagen. In dit oogenblik trad delandhouwer uit de herberg. Hy hoorde de laetste woorden en rnoddc mol een en kelen blik, wal er voorgevallen was. George, George, vermaende hy hem op bedaer- den toon. Wees niet onvoorziglig en laet Hendrik ry den. Gy zyt opgewonden, kom, plaets u nevens my. Ik wil ryden, antwoordde George luid en driftig. Gedurende een oogenblik scheen de landbouwer be sluiteloos wat te doen. Zyne wangen Werden meteen ligt rood gekleurd. Hyzag George's opgewonden stem ming en wilde wegens de omstaenders niet geerne in twist met hem geraken. Hykwam zoo digi by hein als mogelyk was. Doe my het genoegen, George, en laet Hendrd' ryden, zegde hy zacht en op verzoekenden toon tot hem, hoewel zyne stem vandrift beefde. Heden slechts sta ik er op myuen zin te hebben. Ik zal ryden, riep George. Ik ben geen kind meer, dat zich kommanderen laet. Haha! wal een knecht ver mag, dal kan ik nog hónderdinael beter! Styg op, ik ben het wachten moede! Dit was den landbouwer te erg. Hy trad digt aen den wagen en hief reeds den arm op, om George met geweld de teugels af te nemen. Hy liet dien echter weer zakken, daer hy inzag, dal een slryd er het on- vermydelyk gevolg van zou zyn. Zwygend, met vast op elkander 'gedrukte lippen steeg hy op den wagen en wenkte Hendrik nevens hem plaets te nemen. Laet hiy le voel naer huis koeren, verzocht deze hem. Hier, nevens my zult gy zittenriep Friese hem driftig toe, want slechts met de uiterste inspanning kon hyde meer en meer by h cm opkomende gram schap bedwingen. W>>rtlt mortgnet.J

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1