Burgeroorlog te Parys. Buitenlandsch Nieuws. En zoo voorts langs alle kanten. De bediende, gelast met de gelden in en uit de kisten tè doen, klimt met eene ladder naer boven, steekt en her- steekt de handen in deze gelukkige kisten, waer- van elk eene onmeetbare fortuin bevat. By den wederkeer, zelfde voorzigtige maet- regelen om al de deuren te sluiten. FRAVKRVK. Dc IMaillot-poort. De Maillot-poort en de wallen, op welke zy steunt, zyn niets meer dan pinnen. De intree van Parys is, langs de A venue de la Grande Armée, wagenwyd open. Van twee kanten der wallen wordt er nog, zonder ophouden op de barrikade van Courbevoie geschoten; het kleine huisje, waeronze verslaggever zich in verschuilt, davert en dreunt zonder ophouden. De verschansing van Courbevoie, werpt op hare beurt, bommen op de brug, diezy in bres schiet en op de stukken, diè zy demonteert. Op een gegeven oogenblik, posteéren de kanonniers een kanon tegenover de verschansing van Cour bevoie. Maer eensklaps vallen er dry houwitsers van den Mont-Valerien, en doen de kanons in de lucht vliegen; zy vermorzelen twee artilleris ten en snyden aen twee anderen, armen en bee- nen af. Deze twee ongelukkigen werden in den drank winkel var} Marie Gandé gebragt. Wat ysel.yk schouwspelDe houwitsers vallen gedurig in den omtrek. Een kind gaet eenehouwitserscherf oprapen en brengt ze, nog geheel warm, aen den korrespondent. De bommen vallen op de omliggende huizen en deze bersten meteen -yse- lyk gedruiseh van een. En alsof dc houwitsers geen gedruiseh genoeg maekten, voegt zich daerby liet mitrailleusen- en geweervuer. De rooden willen niet bekennen, dat zy te Neuilly ontzaggelyke verliezen hebben onder- gaen. Hunne dooden niet in Parys willende brengén, en geen tyd hebbende om graven te maken, hebben zy de lyken in de huizen opge stapeld. Parys, 25 April. Men leest in la Libertê: Het 35L' bataillon oproerlingen was met 1500 mannen naer den stryd getrokken, en het is teruggekeerd met 300 mannen. Het is rond en in de kerk van Neuilly, dat de verschrikkelyke slagting fieeft plaets gehad. Het Brood te Parys. De bakkers werken 's nachts niet meer! be veelt de commune. Wat zal daervan het gevolg zyn. Dat Parys yoortaen geen versch brood meer hebben zal; dat Parys ieder morgend oud bakken brood hebben zal. Waer bekommert zich de commune meèDe samenleving is zoo danig saêmgesteld, dat eraltyd menschen zullen zyn, die 's nachts moeten werken. Op de stoom- booten, op de spoorwegen, in houderde nyver heden werkt men 's nachts. Zal de commune dit werk ook afschaffen? En de nachtwakers dan?... Maer die afschaffing laet zich begrypen. Dat zou ten voordeele der dieven zyn... Tusschen de benoemingen tot djvisie-gene- racls te Versailles, merkt men op die van Le Poittevin de la Croix, een Belg van geboorte. Het Uiterlyk van Parys. Een persoon, onlangs uit Parys gekomen, vertelt het volgende: Men leeft te Parys niet, men beeft er. De vroolyke gezichten zyn er zeldzaem en over de boulevards ligt eene algemeenè treurnis. Van de jongelingen zyn de meesten vertrokken; an-„ deren verbergen zich; en degenen welke gy by toeval ontmoet, schynen te zeggen: Verraed my niet! De verantwoordelykheid zal onmeetlyk wezen voor degenen, welke de ongelukkigen naer het slagveld hebben gevoerd, die in 't geheel niet vrywillig het vaèndel volgden en waervan wy gisteren, met zooveel smart als medelyden, de burgerlyke begraefnis zagen voorby trekken. Gode zy dank! iedereen heelt de commune niet ondersteund; maer wat heelt men niet al gedaen om al de weerbare mannen in te lyven! Er zyn bataillons, welke in het begin van zelf hebben gemarcheerd; anderen, welke de zwak heid gehad hebben, aen hunne oversten te ge hoorzamen. Wee aen de manschappen dezer bataillons, welke geestkracht genoeg hebben, om tegen geene Franschen te willen vechten De verdachten worden door de broeders en vrienden gedenonceerd, en de huisvader, al was hy de eenige steun der zynen, was, onder dit regiem van vryheid gedwongen, voor de commune op te trekken. De vrouwen zelve bemoeiden er zich mede: men heelt er gezien, welke dwaes genoeg waren zich tusschen de bataillons te mengen en het geweer te dragen; andere hoorde men de bur gers beleedigen, welke den burgeroorlog af keurden. Men zou gedacht hebben, dat deze on gelukkigen nooit het hart eener moeder hadden gehad. Op den dag des gevechts van den Mont-Vale rien, werd een jongeling, die op den boulevard Montmartre een bataillon van Belleville, zag detileeren, door twee dezer bezetenen aenge- sproken. Hy trok zich op eene behendige wyze uit hunne.klauwen: Ik zou onmiddelyk ver trekken, zegde hy, indien ik verzekerd was, dat al deze burgers zullen verraden zyn, voor dat het morgen is. De twee vrouwen riepen dat dit welmogelyk was, en inderdaed's morgends, zooals de morgend na elke neerlaeg, wordt er te Parys enkel gesproken van liet verraden der verbondenen, door hunne oversten. Ik heb altyd opgemerkt, dat in oogenblikken van populaire krisissen, het verraed eene groote rol speelde. Dit is reeds treurig, maer niets is zoo jam- merlyk als het zien der legioenen, welke in het gevecht zyn. Men merkt wel hier en daer in de rangen, vooral by de olïiciers, wezenstrekken op, waerop haet en wraek zyn algeteekend; maer de werkman, de huisvader, die enkel uit dwang is meêgegaen, vergeet zyne vrouw of kinderen niet, welke thuis gebleven zyn, en zyn gelaet verraedt smart. Ook is de geestdrift, sedert de eerste dagen der commune, in de rangen der nationale garde veel verminderd. Na de neerlaeg van Asnières hebben er legioenen verklaerd, dat zy niet meer zouden weêrkeeren naer hunne slagtery, welke aen de onbekwaemheid hunner oversten moest toegeschreven worden, en men heeft ons ver zekerd, dat sommige bataillons zich enkel onder de sabelslagen van hunne officiers, in linie hadden gesehaerd. Voorzegging van Prouillion. Eene maetschappelyke revolutie kan maer uitloopen op eene onmeetlyke verwarring, waervan het onmiddelyke gevolg is: De grond onvruchbaer maken. De samenleving in een d wangkamizool sluiten. En indien zoodanige staet slechts eenige weken aenhield, zouden: Dry of vier millioen menschen van honger sterven. Als het gouvernement zonder hulpmiddelen, als het land zonder opbrengst en handel zal zyn; Als Parys uitgehongerd, door de departemen ten ingesloten, niet meer zal betalen, niet meer zal expedieeren, zonder aenkomsten zal blyven; Als de werklieden, ontzedelykt door de poli tiek der clubsenen het werkstaken der ateliers, zullen trachten te leven, 't is gelyk op welke manier; Als de staet het zilver en dejuweelen zal eischen om ze naer de Munt le zenden; Als de huiszoekingen de eenige manier zullen zyn, om de belastingen te doen binnen komen; Als de hongerige benden het land doorloopen, en den roof zullen inrichten; Als de boer, met het geladen geweer, zynen oogst zal bewaken, de bebouwing van den grond zal verlaten; Als de eerste korenschoof zal geplunderd, het eerste huis zal overweldigd, de eerste kerk ont heiligd, de eerste fakkel ontstoken, de eerste vrouw onteert zyn; Als het eerste bloed zal vergoten zyn; Als het eerste hoofd zal zyn gevallen; Als de afschuwelykheid van de verwoesting overal in Frankryk zal verspreid zyn; O! dan, dan zult gy weten wat eene maet schappelyke omwenteling is! Eene losgebrokene, gewapende ifienigte, dronken van wraek en woede. Pieken, bylen, bloote sabels, hakmessen en hamers; De stad doodsch en stil; de policie in het midden der familie; de opiniën verdacht; de woorden afgeluisterd; de tranen afgespied; de zuchten geteld; het stilzwygen nagegaen; de spionneering en de aenklacht. Onverbiddelyke rekwisitiën, gedwongen en opklimmende leeningen, met onwaerde gesla gen papieren geld De burgeroorlog, en de vreemdeling op de grenzen: Ongenadige prokonsuls; het komiteit van het Salut public; een opperkomitcit meteen steenen hart; Ziedaer de vruchten eener revolutie, zooge zegd demokratisch en socialistisch. Uit al myne krachten verstooot ik het socia lism, onmachtig, onzedelyk, alleen geschikt om bedrogenen en aftruggelaers te maken! Ik ver- klaer het, in tegenwoordigheid van die geheime werking, van de onbeschaemde wulpschheid, van die modderige letterkunde, van diebedelary, van die geest en hartvèrstomping die een deel der werklieden overmeesterd Ik ben zuiver van die socialistische dwaesheden P. J. PROUDHON. Dê hertog van Aumale en den prins van Joinvillé verblyven op dit oogenblik, m het de partement de TOrne, in het kasteel van den hertog d'Audiffret-Pasquier. Het schynt dat de prinsen daer, onder dat bevriend dak, de goed keuring hunner kiezing, tot lid der Nationale Vergadering willen afwaclrlen. Men meldt uit Parys, onder dato 24 april, aen den Times M. Thiers heeft zich gisteren naer St-Denis begeven en eene lange byeenkomst met den koninklyken prins van Saksen en generael Fabrice gehad. Hy heeft hun berigt dat het leger van Versailles, 150,000 man sterk is maer dat het voor de maend mei niet geheel beschikbaer zou zyn. Parys, 25 april. De wapenstilstand is stellig dezen morgend ten 9 ure begonnen. Men maekt zich van al de rytuigen meester, om de verhuizing te Neuilly te bewerken. Kolonel Rossel, van den staf, heeft zyn onslag gegeven. De Versaillers hebben gisteren ayond Charen- ton bezet. Parys, 25 (middag.) De forten Charenton en Aubcrvilliers zyn sedert gisteren door de Versaillers bezet. De Duitsehers maken zich gereed de andere forten ook te ontruimen. Dé insluiting van Parys, zoo begint de Vérité, duidt aen, dat er tot dit einde een verdrag tus schen het duitsch, gouvernement en dat van Versailles, gesloten is. Eene depeche van Versailles, 22, voegt er by, dat al de treinen, levensmiddelen voor Parys bevattende, hier gisteren werden tegengehou den alvorens de forten te benaderen. Creil, 25 april. Eene officieele depeche van de Noorder- maetschappy, aen al de statie-oversten gericht, zegt: De insluiting van Parys begint heden; al de levensmiddelen en de bevoorrading voor Parys bestemd, moeten tegengehouden en terug gezonden worden. Ziehier een doodslag voor de communeDe Pruisen laten aen de Versaillers toe zich te masseeren en zich in hunne positiën, ten noor den en ten westen en de omheining van Parys, te vestigen. De aenval zal dus kunnen plaets hebben langs waer het gouvernement dezen zal goedvinden. Beweegbare Barrikade. Op het Vendóme-plein staet eene beweegbare barrikade. Deze is gemaekt van yzeren balken, verbonden met groote yzeren krammen. De balken omvatten matrassen van 8 a 10 duimen dik en 12 a 15 voet lang, op 5 of 6 voet breed. Het geheel is bekleed met kempen kabels, zoo dik als een arm en gewrongen yzerdraed-kabels, van 8 a 10 duim omtrek. Twee paerden of een twaelftal manschappen, kunnen ze doen voort rollen. Versailles, 26 april, 7 ure 's avonds. Het fort Issy heeft tegen den middag opge houden ons vuer te beantwoorden, maer de op de wallen geplaetste batteryen schieten nog altyd. Er is eene parallel tegen het fort Issy geo pend. Versailles, 27 april, 8 ure 's morgends. Het dorp Moulineaux werd door twee batail lons bondgenooten bezet; zy werden gisteren door 300 manschappen, waervan 100 mariniers, aengevallen, welke de mannen der commune uitdreven en het dorp bezetteden. Onze verlie zen beloopen 25 dooden en gekwetsten. De ver liezen der rooden zyn veel aenzienlyker. Onze batteryen gaen voort het fort Issy en andere stellingen der bondgenooten te beschieten. Kamer der Volksvertegenwoordigers. Zooals \yy liet hebben aengekondigd in ons laetste nummer is de algemeene discussie over het wetsprojekt der kieshervorming zoohaest begonnen, zoohaest gesloten geweest. Sedert is de byzondere discussie der artikels geopend. Wy bestatigen met uiterst genoegen dat, tot het oogenblik dat wydit overzigt der Kamer schry- ven, de zittingen in volle rust en kalmte zyn af- geloopen. D.e liberale dagbladen hadden ons, zooals wy zegden, bedreigd met een spectacle a grand orchestre, en ziet, in een der laetste zit tingen bekent een doctrinaire afgevaerdige van Luik, M. Dupont, dat liet land kalm en doodstil is voor het geen er in de Kamer gebeurt Onmogelyk voor een weekblad al de sprekers die voor entegen het wetsprojekt optreden om standig in hunne redevoeringen te volgen. Wy moeten ons bepalen by de algemeene beweging der discussie. Byna elke redenaer brengt ofwel wyzigingen voor aen het bepleten projekt, of een nieuw systeem van kieshervorming. Indien het ministerie niet juist en bepaeld weet waer het met zyn wetsontwerp henen wilt, ofwel zich laet overrassen, zal alles op niet of op mengel moes uitkomen. Gelukkiglyk verliest het minis terie zyn doel uit het oog niet, weet zyn wets projekt volkomen te verdedigen en al de wyzi gingen te bespreken. De linkerzyde, die door de voorgedragen wet haren volkomen ondergang te gemoet ziet, heeft eerst getracht het projekt te doen intrekken, en, daer zulks onmogelyk kon lukken, spreekt zy van verdaging en uitstel. Dat ook loopt niet af en daerop komt M. Rogier verklaren dat hy geenszins van zin is de discussie zonder discus sie te zien eindigen. Dit is te zeggen dat de lin kerzyde, liet wetsontwerp van kant niet kun nende helpen, zich' het vermaek gaet geven de discussie zoolang te trekken, of liever zoolang te zagen, als het maer mogelyk is. Onder de sprekers die tegen het wetsontwerp zyn opgestaen bemerkeiiwy vooreerstM.Frère. lie man, in eene langdradige redevoering, ver- klaert dat de hooge kiescyns altyd gunstig is geweest aen de liberalen en de veriaegde kies cyns aen de katholieken. Waerom niet liever gezegd, in twee enkel woorden, dat het volk van de doctrinairen niet hebben wilt? Wat de linkerzyde byzonderlyk en volstrekt voorheeft is den cyns te vervangen door de capaciteit, het is te zeggen, door de kennis van lezen en schryven. Doch het ministerie verklaert dat voor hem de cyns de hoofdgrondslag is en blyft. Het ministerie heeft gelyk. De nieuwig heid welke de linkerzyde zoekt in te voeren, is niet alleenlyk tegen de Grondwet, maer tevens belachelyk en onmogelyk in het praktyk. Om te weten of de kiezer behoorlyk kan lezen en schry ven moet men hem een exaem doen ondergaen. Het ware wat schoons kiezers van' allen ouder dom, even als kleine schooljongens, te zien op trekken om, voor wy weten niet welken school meestersjury, hun les op te zeggen Derhalve, wat een land noodig heeft, zyn mannen van eerlykheid en van orde. De capa citeit is geene waerborg voor de orde. Roche- fort, Pyat, Flourens, Assy, en andere Canaille dat op dees oogenblik te Parys meester is, en de meesten dergenen die voor zulke meesters stemmen en werken, kunnen lezen en schryven. Ongcleerdheid brengt geene onwaerdigheid mede. Er bestaet geene rede om den ongeletter- den cynsbetaler te mistrouwen, gelyk er geen bewys bestaet dat de geletterde cynsbetaler een meer vredelievend, een meer vryheidsminnend burger is. Dan, wat het wetsontwerp wilt is den kies cyns verminderen en bygevolg aen een grooter getal burgers het regt verleenenvante stemmen voor de belangen van het land. Zulk wetsont werp is het werk van mannen die betrouwen hebben in het gezond verstand en de vader landsliefde van het volk, en geenszins het werk van Waeghalzen die, zooals het MM. Devaux, de Fré, Frère en Cic beweeren, ons naer den al- grond leiden. De middelsectie der kamer, gelast met het onderzoek des wetsontwerps, inhoudende eene afvvyking van het 132'' artikel der provinciale wet, is onder voorzitting des heeren De Naeyer vereenigd geweest. De geheele afschaffing der arrondissements commissarissen, door een lid voorgesteld, is door 4 tegen 2 stemmen en eene onthouding verworpen geworden. De middelafdeeling heeft het wetsontwerp aengenomen, doch het cyfer der bevolking verminderd tot 3000 zielen, voor de gemeenten, welke niet langer onder de jurisdictie der ar- rondissements-commissarissen zyn zullen. Men verspreidt weer geruchten over de slechte gezondheid van Pius IX. De volgende depeche is den 23 uit Weeneti verzonden Weenen, 23 april. Een telegram uit Rome meldt het volgende: De gezondheidstoestand van den Paus boe zemt groote onrust in; men vreest, dat eene ramp op handen is. In dit geval is het waerschynlyk, dat het conclave zich elders dan te Rome zal vergade ren.» Doctrinaire bladen van ons land nemen die depeche over als Evangelie. Uit al de berigten uit Rome blykt daerentegen, dat de gezondheid des H. Vaders niets te wenschen laet. Niet alleen het lichaem, maer ook de groote geest van Pius IX is kloek, en ten volle bestand tegen de zware beproevingen. Misbruik van het zout. Droevige misrekeningen van het zout, in den landbouw gebruikt, staen te verwachten. Dage- lyks ziet men uit destatieplaetsen van Oostende een groot aental wagons met zout geladen, dat slecht gestampt is, vertrekken. Dat zout is door landbouwers aengekocht, die het met volle schoppen op hunne akkers werpen, en alzoo, zonder er eens aen te denken, bezig zyn met hunne veldvruchten te vernietigen. Laten wy nog eenmael doen opmerken, dat het zout op zich zelf geene hoofdzakelyke mest stof is, maer dat het in stalmest, in smoorhoop, in guano of in ale gemengd en daermede ver bonden, de kracht van die meststoffen vermeer dert, en de duerzaemheid daervan verlengt. Doch, om zyne doelmatige aenprikkeling op de groeikracht te doen, moet het zout zich spoedig kunnen ontbinden; daertoe is het noo dig, dat het zoo fyn als keukenzout gestampt zy; echter moet het deszelfs witheid niet hebben, noch de te gebruikene hoeveelheid de 300 kilos op de hectaer niet overtreffen. Van die voor schriften afwyken, is het verlies zyner veld vruchten bewerken, waervan de Vrye Land- bouwersvereeniging van Gistel het zich tot plicht maekt,. de onvoorzichtige landbouwers, door hare wenken tegen te houden. Gisteren is door onze politie en gendarmerie aen- gehouden zekeren Joannes Van Poel, oud 45 jaren, landbouwer te Aelst-Mylbeke, voor dreigementen van doodsbedreigingen en mishandelingen gepleegd op andere përsoonen, alsook aen de politiemannen, uit hoofde van land welke Van Poel eerlyds in gebruik had gedurende eenige jaren, en nu aen andere land bouwers verhuerd is. Het schynt dat Van Poel teekens van krankzinnig heid geeft. Van Poel is ter beschikking gesteld van den heer procureur des konings te Dendcrmonde. Denzelven dag zyn nog twee krankzinnige door onze politie naer een verzekeringshuis overgebragt. Een koninklyk besluit van den 22 april magtigt den gemeenteraed van Balegem eenen tol te heffen op den buertweg van Balegem naer Elene, tusschen de statie van 's Gravenbrakel naer Gent, en den provinci alen weg van Aelst naer Oudenacrde. By koninklyk besluit van 27 april is de heer Gevaert benoemd tot besluerder der koninklyke Muziekschool van Brussel. De stoutmoedigheid der dieven gaet tegenwoor dig boven het menschelyk verstand. Ziehier wat er te Geerardsbergen is voorgevallenEen nog al wel ge kleed persoon trad donderdag namiddag in eenen win kel der Lessenschestraet en vroeg om eenen franc appelcienen.Een goudstuk ter betaling gevende, moest de vrouw in eene andere kamer gaen, om hetzelve te wisselen. Nauwelyks was zy binnen of de persoon ging na haer ook binnen en vroeg om zyne sigaer te mogen aensleken. De vrouw zegde beleefdelyk ja.Ter- wyl de vrouw, welke alleen te huis was, bezig was met tellen, sprong de vreemdeling in de kamer, sliet haer zoo geweldig op de borst dat zy in bezvvvming viel, greep de beurs voor haer weg en verliet hel huis zonder gezien te zyn. Toen de vrouw eenigszins tot het bewuslzyn terugkwam, onlwaerde zy de verdwy- ning harer beurs, weike rond de 500 fr. inhield, het beloop der huishuren, die haer man voor eenige par- tikulieren, wekelyks ophaelde. De wanhoop van den man beschryven by zyne tehuiskomst, is onmogelyk. De vrouw is bedlegerig en men heeft een oogenblik voor haer leven gevreesd. Tot hiertoe is men den dief nog niet op het spoor gekomen. Sedert eenige dagen is er op de beurs van Brus sel vraeg naer obligatiën Badajoz en Granollers. Hopen wy, dal de ongelukkige dragers van deze obligatiën welhaest iets zullen terug bekomen. Wat de Badajoz aengaet, het schynt dat er aldaer eene zekere verbete ring bestaet: de ontvangsten op dien spoorweg zyn sedert het laetste jaer aenzienlyk aengegroeid. Men schryft uit Brussel, 25 april: De echtgenote de Baels, le Meisbroek, die verleden jaer het daglicht schonk aen eenen tweeling, is thans bevallen van eenen dryling, twee meisjes en een jon gen; de burgemeester is peter geweest van den jon gen en zal hern by eene voedster op zyne kosten doen verzorgen. Vrouw en kinderen varen wel. Dynsdag is voor de korrektionnele regtbank van Brussel, de zaek opgeroepen van G. J. A. Jacobs, oud

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2