w Huizen, Tujn en Meersch, Huisen en Bouwgronden, HOFSTEDE ft Laetste tydingen. Burgerlyken Stand. ANNONCEN. 6000 Sparre Hoppestaken Verkooping van LAND, KOOnXWIXbUOLEX, Openbare Verkooping ZAAILANDEN, 41 jaren, telegrafist^ woonachtig te Brussel, thans voortvluchtig. Hy wordt beschuldigd van in den loop van 1870-71, in dienst van het telegraef-bureel zynde, den inhoud van de volgende depechen te hebben doen kennen. 1° Van eene depeche van Versailles, den 30 novem ber 1870, door Z. M. de# koning van Pruisen aen Z.M. den koning der Belgen gezonden; 2° Van eene depeche van Wilhelmshöhe, den 21 October 1870, door M. Piétri aen M. Conti, te Brussel; 3° Van eene depeche van Wilhelmshöhe, den 29 October 1870, door M. Piétri aen M. Conti, idem; 4» Van eene depeche van Wilhelmshöhe, den 2 december 1870, door Z. M. Napoleon III acn M. Conti, idem; 5° Van eene depeche uit Keulen, den 1 december 1870, door M. Prost aen M. den opsteller van den Drapcaa, te Brussel; 6° Van eene depeche uit Kassei, den 2 december 4870, aen M. Cassagnac, te Brussel, en geteekend Paul; 70 Van eene depeche uit Kassei, den 9 december 1870, door M. Piétri aen M. Conti, te Brussel. 8° Van eene depeche uit Kassei, den 6 september 1870, van JW. Piéüi aen M. Conti, idem; 9° Van eene depeche uit Wilhelmshöhe, door Z. M. Napoleon 111 aen M. Conti, te Brussel, gezonden. De beschuldigde is een oud-onderofficier, door het departement van oorlog aenbevolen. Hy had ruim 12 jaren dienst, heeft tydens het onderzoek liet land ver laten. Van Valencyn heeft hy eene depeche gezonden, waerby hy zyn ontslag gaf, erkende den eenigen schul digen te wezen en zyn adres te Parys aenduidde, waer men de hem nog verschuldigde jaerwedde sturen kon. Uit hel verhoor der getuigen, ten getalle van zes, is gebleken dat hy 24,000 fr. won en vele verteringen maekle. De ontvreemde depechen leverde hy aen M. Flhr O'Squar, die dezelve in den Figaro afkondigde. G. Jacobs is door de regtbank veroordeeld tot negen straffen, elk van eene maend gevangenis en 26 fr. boete voor elke der negen ontvreemdingen, en tot de kosten. Er is te Brussel een diefstal van juweelen ge pleegd, bestaende uit een gouden halssnoer en vier paer gouden oorbellen, versierd met brillanten. Al de groote steden van het land zyn verwittigd, en de dader wordt vlytig opgezocht. Op de vraeg der Noorder-kompagnie, moeten de vervoeren van voorraed en steenkolen voor Parys, tot nader bevel worden uitgesteld. Er is slechts uitzonde ring gemaekt ten voordeele der steenkolen voor den dienst der Noorder-compagnie en der paryzer Gaz- kompagnie. Er heeft te Oostende eene schandelyke ontheili ging van hel kerkhof plaets gehad. Het schepene-kol- legie heeft eenen vrydenker op gewyde aerde doen begraven, en daertegen heeft de eerw. heer pastoor der St-Pietersparochie by hetkollegie in eene alleszins waerdige en krachtdadige tael geprotesteerd. Wy ho pen, dat het gouvernement welhaest eene nieuwe kerkhofwet zalaenbieden. Deschending der katholieke kerkhoven mag niet langer gedoogd worden. Elke gcloofsbelydenis moet recht hebben op haer eigen onschendbaer kerkhof, en inzonderheid de katholieke, waeraen de ontzaglyke meerderheid der bevolking behoort. Eene goede wet dus, 0111 voor altyd, de kwaedaerdige kwajongensstreken der doktrinaire burgemeesters en schepenen te beletten. In de stallen van Hoei, alsmede in die der pro vincie Namen is eene soort van typhus onder de paer- den uitgehersten. Een persoon van Hoei heeft er reeds vyf of zes verloren, en te Bierwart is een gansche stal, 50 paerden bevattende, er door aengetast. Zeven zyn reeds op bevel van den veearts afgemaekl, en 't is nog niet bekend wat er met de anderen zal gedaen worden. Een bediende der Bank van Dinant is dezer dagen met eene som van 12,000 fr., die hy uit dé kas ont vreemd had, op de vlugt gegaen. By zyne aenkomst te Charleroi werd hy aengehouden; hy had de 12,000 fr. nog by zich. Het is een Franschman uit de omstreken van Rysel, slechts 17 jaren oud. De gezondheid in april en mei. De lente begint den 20 maert en eindigt den 21 juny, maer het zyn vooral de maenden april en mei, die voor de gezond heid trouwloozer zyn dan de winter. Op dat tydstip gebeuren de veranderingen van weersgesteldheid plotseling; men gaet in dcnzelfden dag van de koude tot de warmte, van do droogte tot de weekte over; zooals de vèrledene week van eene kalmte en zachte luchtgesteldheid tot eenen hevigen wind en zuer weder. De oorzaken werken dus te meer op ons, daer ons organismus zich daer uitmuntend toe leent; geheel ons gestel ondervindt het werk der natuer; het bloed stroomt rasser en maekt ons meer indrukwekkend. Het schynt alsdan, dat de. kiemen der ziekte, die in ons sluimeren, gereed zyn te ont waken, zooals de kiemen der planten. Geen enkel ge stel is vast; de minste schok doet het ontriggelen. Op dat tydstip zyn de bloedryke gestellen het meest aen ontsteking onderhevig; het is ook een slechte tyd voor de teringziekle, en-voor de personen, diezenuw- achtig zyn of hersenziekten hebben. De te volgen voorschriften in deze omstandigheden zyn: De winterkleedingen niet af te laten in de maend april, en ook niet altyd in de maend mei. Weinig ge bruik maken van baden, daer hel vel niet in staet is tegen de uitwendige koude terug te werken; de voeten warm houden, en zich aen de koude avondlucht niet bloot stellen, vooral als men licht aen keelontsteking is onderworpen; zyne voeding wyzigen door een ge deelte van het vleesch te vervangen door versche sai- zoengevvassen. Door die voorzorgen te nemen, zult gy eene goede gezondheid behouden, en dit is, wat wy aen onze lezers wenschen. Farneze, prins van Panna, in groote bedevaert met gansch zyn leger den zegen over zyne wapens kwam afsmeekeii, daegs voor zynen zegeprael over de Geu zen, lusschen Kalloo en Ordam. 't ls deze plaets, welke de Pauzen mettalryke aflaten hebben verrykt, van Alexander VII, in 1664, tot Pius VI. in 1792. 't Is cindelyk deze plaets, waer de aloude kapel der heilige Maegd in 1793 door de vyandeu van God en Pausdom ten gronde werd vernield, en welke nu, prachtiger dan ooit, uit harepuinen opgericht en door Pius IX ook met volle aflaten begunstigd is. Rainpen en Ongelukken. Een 12jarige knaep, de eenige zoon van den schoenmaker Chassé, te Vilvoorde, is dezer dagen doodgeschoten. Ziehier hoe dit ongeluk is veroor- zaekt: de schietbaen loopt langsheen het kanacl van Willebroeck, in eene kromming welke door dit kanael wordt gevormd, op zulke wyze dat de voorbygangers niet tegen de ongelukken gevrywaerd zyn. llcl is to hopen dat er maetregelen zullen genomen worden. Afgryselyke brand. Te Lyon,(Frankryk) waer eenige dagen geleden de schouwburg der Célestinp afbrandde, heeft weder een schrikkelyke brand ge woed. Op Paeschdag is een der prachtigste huizen van de stad, staende op den hoek der plaets Louis XVI en der Albretkaei, de prooi der vlammen geworden. De stoffelyke verliezen worden op 600,000 fr. geschat, maer wat het ongelukkigste is, vyf of zes pompiers, een zouaef en een matroos, zyn by het blusschen in den brand omgekomen; ook telt men talryke gekwet sten, waeronder zeer ernstigen. Ten huize van Mr Frohn, te Gorichem, (Holland,) was dezer dagen verzuimd, water in een gazornement te doen, en gaz ontsnapt. Toen des avonds de zoon met licht in de kamer trad, had er eene vreeselyke ontploffing plaets. Men kon den knal op eenen grooten afstand van de plaets des onheils hooren. De ruiten werden verbryzeld en de muren erg beschadigd. De zoon van den'heer Frohn stond midden in de vlam men; zyne zuster had tegenwoordigheid van geest ge noeg, een wollen deken over hem te werpen en hem daerin te wikkelen, tcrwyl de moeder dadelyk de hoofdkraen afsloot. De zoon en de dienstmeid hebben ernstige brandwonden bekomen, en, niettegenstaende reeds eenige dagen sedert de ontploffing zyn voorby gegaen kunnen zy nog niet zien; overigens is alles be ter afgeloopen, dan men aenvankelyk verwachtte. Kcrkelyk Nleiuvs. De eerw. heer Cocquyt, pastoor te Beirvelde, is be noemd tot de pastory van Oosterzele. Hy wordt ver vangen door den eerw. heer De Backer, onderpastoor te Nevele. De eerw. heer Van Houck, pastoor te Nokere, is pastoor benoemd te Zwynaerde. De eerw. heer T. C. Puissant, onderpastoor te Quaremont, is aldaer den 21 april overleden, ten ge- gevolge van eene lange kwyning in den jeugdigen ou derdom van 27 jaren. De eerw. heer Foulon, pastoor te Outryve, is den 22 dezer overleden, oud 53 jaren. De eerw. heer Hallet, pastoor te Wakkerzeel, is aldaer in 72jarigen ouderdom overleden. Op 29juni aenstaende, feestdag vanden H. Petrus, eersten Paus van Rome zal er eene algemeene bedevaert plaets hebben naer de vermaerde kapel van 0. L. V. van Gaverland,(Melsele,\\'aes) tot verlossing van onzen H. Vader, wiens jubilé van 25 jaren Pausdom dan ook zal gevierd worden. Met deze gelegenheid zal zyne hoogwaerdigheid MgrBïacq, bisschop van Gent,'de nieuwe kapel van Gaverland plechtig inwyden. Gaverland is eene wyk, behoorende tol de parochie Melsele, gelegen op eenen kilometer afstand van de dorpskerk en op twee kilometers afstand van de statie des yzeren wegs van Beveren (Waes). 't Is op deze plaets, dat reeds in 1585 Alexander gerigt is en de operatiën tegen het fort Issy be gonnen zyn. M.Thiers betreurt dewreede noodzakelykheid van het gevegt, ter verdediging van de nationale eenheid en de ware vryheid, en doet uitschynen dat het regt langs den kant der vertegenwoor digers van het land is. Hy verdedigt de Natio nale Vergadering die zeer liberael is, en ver- klaertdat niemand samenspant in de republiek te doen vallen. (Langdurige Toejuichingen.) Almanak van 't Meetjesland, OPLOSSING DER RAEDSELS. 11» RAEDREL. Nu moet gv slimmer zyn als ik en weet nió wie, Als Jan Moeijal, by voorbeeld, Om 'tvolgende te raên.Fraei,luisterteens,en oordeolt. Myn eerst iseene soort van bic, Zoo fel gewapend dat zy alleman doet vreezen. Myn tweede is ook een bie, en 'Ihccl alwéér een bic. Hel eerste wordt ook alle jaer geplukt, gelezen, Vooral in 'Hand van Aelst.—Vers tact gy nu, mynheer? Och neen gyZoekt maer eens, en spreekt my tons 'ne [keer. Oplossing van het elfde Raadsel. De menschheid, de mcnschheid, 0 God van hierboven, Watraadsel waar Gij sléchts't geheimwoord van kent!» (Ledeganck.) En zoo is het ook met het raadsel van Lieven. Ik hebbe mijn hersenpan schoon te doorklieven. Ik zoek overal En vindt niemendal Ik kan ze' niet vangen die schrik'lijke bic 't Geheim woordje luidt dus van n-i-e 'K en weet het nie. J. R. Aalst. De insluiting van Parys wordt bevestigd. Vandaeg is een trein van 650 ossen te Charen- ton, en een andere trein kalveren en schapen, door de Pruisen teruggezonden. Parys, 27 april. Het Journal officiel herinnert, dat niet een voorwerp, niet een appartement, aen vreemde burgers toebehoorende, in rekwisitie kan wor den gesteld. Een dekreet der commune rigt een militair bureel in van zeven burgers, in iedere munici- paliteit, welke door de commune genoemd wordt. Zyn pligt iswapens te eischen, de achterbly- vers op te sporen, om ze oogenblikkelyk by de bataillons vaiihet arrondissement in te lyvèn. Een berigt van den afgevaerdigde zegtWy hebben voor langen tyd levensmiddelen; het publiek kan zich beschouwen als zynde geheel gewaerborgd tegen de speculatie en tegen het gebrek. Raoult-Rigault is tot prokureur der commune benoemd. Een besluit van deleden der commune van het 12e arrondissement, staet een laetste uitstel van 48 uren toe aen de burgers van 19 tot 40 jaren, om in dendienst der nationale garden te treden, op straffe van aenbouding en voor den krygs- raed gebragt te worden. De commune heeft gisteren eene deputatie der vrymetselaers van Parys ontvangen, die kwa men verklaren, dat, al de middelen tot verzoe ning met het gouvernement van Versailles uit geput zynde, de vrymetselary besloten heeft haer vaendel op de wallen van Parys te planten, en indien een enkele kogel hetzelve raekte, de vrymetselaers, met een en denzelfden geest drift tegen de vyandeu der commune zouden optrekken. Parys, 27 april, 8 ure 's avonds. De forten van het zuiden zyn gisteren door het bombardement zwaer beschadigd gewor den. De bommen der Versaillers vallen juist in de forten, brengen groot verlies onder de artil leristen der bondgenooten teweeg en beschadi gen de kazematten. De Mot d'ordre zegt, dat indien het noodig is, de bondgenooten de zuiderlyke forten zullen doen springen. Het vuer der bondgenooten heeft de battery der Versaillers op de hoogte van Meudon, tot zwygen gebragt. Inligtingen van gemeentelyken oorsprong, melden, dathei 195e bataillon der bondgenooten eene barrikade in de rue Peyronnet, te Neuilly, overmeesterd heeft. Het vuer der Maillot-poort heeft vyf kanons der Versaillers te Courbevoie tot zwygen ge bragt. De commune heeft gisteren eene geheime zit ting gehouden. Berlyn, 27 april. Volgens de Kreuz-Zeitung zou de aertsbis- schop van Gnesen, ten gevolge der vraeg van den aertsbisschop van Westminster, M. Bismark verzogt hebben, poogingen aen te wenden, ten voordeele van het bedreigde leven van den aertsbisschop van Parys. Ten gevolge dezer vraeg is generael Fabrice per telegraef gelast geworden, de commune van Parys te waerschuwen, en haer te doen ver- staen, dat, in geval misdaden van deze soort zich voordeden, de verontwaerdiging en het al gemeen gevoelen van Europa, Duitschland zou den dwingen tusschen beiden te treden. Versailles, 27 april, 9 ure 'savonds. Nationale "Vergadering. M. Thiers spreekt eene redevoering uit over den toestand, en zegt dat het leger nu goed in- GEBOORTEN. MANNELYK 0 VROUWELYK 4 HUWELYKEN. F. Coppens, landb., met C. De Smet, landb. A. De Winter, schrynw., met J. Caudron, winkel. J. Vonck, landb., metB. Adam, landb. OVERLEDENEN. A. Ringoir, vrouw Mathieu, kanlw. 48 j., Meule- scheutle. L. De Laer, z. b. 20 j., Leopoldslr. J. De Geyler, man De Kegel, winkel., 40 j., Schaerb. M. De'Neef, wed® Valkenborgh, z. b. 77 j., Schaerb.— C. Roelandt, wed* Meersman, z. b. 62 j., te Lede over leden. Vier kinderen onder de 7 jaren. Tarwe Mesteluin Rogge Geerst Haver Hoppe (1870) de 80 kil. Hoppe (1869) Ruepzaed Lynzaed Raepzaed-olie Lynzaed-olio Raepzaed de 100 kil. Lynzaed Aerdappelen (roode) per 100 kil. Idem (witte) Boter per 3 kil. Eyers de 25 Vlas de 3 kil. Viggens het koppel Lynwaden ter merkt gebragt Tarwe Rogge Geerst Haver Brouwers-haver. Boekweit I'aerdeboonen Duiveboonen Koolzaed-olie Lynzaed-olio Koolzaed Lynzaed Koolzaedkoeken. Aerdappelen per 100 kil. Boter per kil. Eyers de 25. fr. 36—50 39—50 33—00 38—00 B 26—50 29—50 00—00 00—00 4418 34—81 B 38—00 40—00 00—00 00—00 B 52—00 52—50 04—00 45—00 B 100—00 000—00 75—00 00—00 B 20—00 23—00 B 33—00 35—00 B 42—25 43—00 B 00—00 00—00 B 8—36 9—84 4—63 1—72 B 4—00 5—00 B 32—00 42—00 466 verkogt 25 28 april fr. 28—00 k 30—00 B 20—00 20—50 B 47—50 00—00 B 46—50 49—00 0—00 00—00 46—50 47—00 B 48—00 00—00 20—00 21—00 404—00 000—00 B 75—00 76—00 00—00 00—00 B 39—00 44—00 B 19—00 22—00 B 0—00 0—00 B 3—48 0—00 4—68 0—00 VENDITIE VAN en eenige bussels Panlatten, te Erembodegem aen de Denderbrug en aen de Statie, op Donderdag 4 Mei 1871, om 1 ure namiddag. Door het ambt van den Notaris De Smet, te Erembodegem. TE HEKELGEM. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Maandagen 15 en 22 Mei 1871, ter herberg De Boos, te Aalst-Mijlbeke, Brusselschensteenweg openbaarlijk verkoopen: 38 aren 20 centiaren Land te Hekelgem Kluisenkouter. In pachte bij de Wed* Lensscns, Petrus Lens- sens eu Louis Van der Börght. DE OPENBARE VERKOOPING van eenen welgekalandeerden met behuysde HOFSTEDE, LANDEN EN MEERSCHEN, TE POLLARE, alsmede Tan ONROERENDE GOEDEREN, gelegen te Meerheke, DenderwindekeNieuwenhovc'en Waerbeke zal plaets hebben Maendag 15 Mey 1871, om negen uren voormiddag, te Pollare, in de her berg Het Schuyt, door het ambt van den Notaris Leenaert, te Meerbcke. Voor alle inligtingen bevrage men zich by denzclven Notaris LEENAERT. van TE AELST. De Notaris C. A. Boone, te Aelst, zal, ten verzoeke van wie het behoort, naer de wil der wet van den 12 Juny 1846, openbaerlyk ver koopen, met gewin van palmslag, de volgende goederen Eerste koop. Een nieuw Huys, met groote Cour, koetspoort, groot achtergebouw, stallin gen, remisien en hof, gestaen en gelegen te Aelst, Molenstraet, bekend by cadaster sectie A, nummers 514 en 515, met eene oppervlakte van 4 aren 20 centiaren. Bewoond by d'heer Basslier-De Nooze. Tweede koop. Een Huys en Erve, gestaen en gelegen te Aelst, Molenstraet, nevens het voorgaende, bekend by kadaster sectie A, nummer 513. Bewoond by Joannes D'hondt. Derde koop. Een Huys en Erve, gestaen en gelegen te Aelst, Langeridderstraet, bekend by cadaster sectie A, nummer 86. Bewoond by de kinderen Philippe Verb est el. Vierde koop. Een Huys en Achterbouw en Stallingen en Cour, zynde eene herberg genaemd Den Engel gestaen en gelegen te Aelst, Mo- lendriesch, bekend by kadaster sectie A, num mer 671. Bewoond by J. B. Van Hoorebeek. Vyfde koop. Acht nieuw opgebouwde Woonhuyzen met Cour, gestaen en gelegen te Aelst-Mylbeke, aen den oudenDendermondschen Steenweg, bekend by cadaster sectie D, deelen van nummer 897. Bewoond by verschillige persoonen. Dezen koop zal in acht loten opgeroepen worden: l8 Lot: Het Huys staende naest de stad, of Martinus Scheerlinck. 2* Lot: Het Huys nevens het voorgaende. 3* Lot: TE AELST. De Notaris Joseph Verbrugghen, te Aelst, zal met winst van palmslag en gelagen, openbaerlyk verkoopen de volgende goederen, gelegen te Aelst, aen de Zoutstraetpoort, te weten I. Een Huis iftet 1 aer 27 centiaren Grond, staende neven het groot huis van den heer Cal- lebaut. Ingesteld fr. 840 II. Een Huis op den hoek van het Kalfstraetje met een Huisje daer achter, in het zelve straetje, te zamen groot 1 aer 46 centiaren. Ingesteld fr. 5,520 III. Zes Huisjes met 1 aer 65 centiaren Grond, in het Kalfstraetje, achter de voorgaende. Ingesteld fr. 2,400 IV. Twee Huisjes met 85 centiaren Grond, ook in het Kalfstraetje, op den hoek van het straetje leidende naer Sl-Jobs. Ingesteld fr. 1,500 V. En 29 Bouwgronden, te zamen groot 25 aren 27 centiaren, aen de Sint-Jobsstraet of Steenweg naer Nieuwerkerken. De 29 deelen te samen ingesteld fr. 6,0.60 Alles breeder beschreven op bezondere plak brieven met grondplan. Instel, Donderdag 27 April ,87, Verblyf, Donderdag 11 MÉi Ten 3 ure namiddag, ter Alspanning genaemd De Meiboomte Aelst, Zoutstraetpoort. Lot: Lot: Lot: Lot: Lot: Zesde koop. Eenen Tuyri met Bouwgrond, gelegen te Aelst-Mylbeke, aen den ouden Den dermondschen steenweg, gecadastreerd sectie D, nummer 897//, groot by meting 21 aren 07 centiaren. In gebruik zonder voorwaerde by K. Ongena. Zevenste koop. Eenen Meersch, gelegen te Aelst-Mylbeke, Popenrode, bekend by cadaster sectie D, nummer 317, met eene grootte van 39 aren 10 centiaren. On verpacht. ZITDAGEN Instel, Dynsdag 9 Verblyf, Dynsdag 23 m" Telkens om 3 uren namiddag ter Estaminet Lu Cmiconle, by jufvrouw de weduwe De Boom, te Aelst, Groote Merkt. GELD. By genoemde Notaris Boone te bekomen groote eu kleine kapitalen mits vol doende hypotheek. VERKOOPING en allerbeste TB LEDE. De Notaris Moens, te I.ede, zal mot tus- schenkomst van zijnen ambtgenoot Meester Schicks, te Zele, op hierna te melden dagen, ten aanzoeke van wien het behoort, openbaar te koop bieden Eerste koop. Eene behuisde en bestelde Hofstede, gestaan en gelegen te Lede, Vogelen zang, groot bij meting 35 aren 45 centiaren, be kend ten kadaster sectie A, N°* 183, 184, 185 en 186, aldaar groot 32 aren 90 centiaren, pa lende oost en zuid de Straat, west de kinderen Frans De Cooman en noord Mijnheer de oud- Greffier De Backer. Boomprijs 70 Irancs. Tweede koop. Een parceel Land, gelegen te Lede, Vogelenzang, genaamd Esscnsteek, groot

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 3