V zocht, vond deze gevestigd in eene vuile, stin kende zael, en de dames waren nog veel vuiler en stinkender. Zy hadden vuile jakken aen en smeerige mutsen op. Op de estrade stond eene tafel met boeken en papieren, eq daerachter eqhe rei dames met roode sjerpen op den schou der of om het midden. Eene schoone jonge vrow, met lange zwarte haren en vlammende oogen, stond op de tribune. De mannen, zegde zy, beweeren de meesters der schepping te zyn, en ze zyn enkel lafaerdsen domkoppen. Zy klagen dat ze moeten vechten en jammeren over onze ongelukken. Dat zy zich by de bende bloodaerds gaen voegen te Versailles. Wy hebben bylen en harten. Wy zullen de barrikaden verdedigen en bewyzen, dat wy niet langer onder den voet wil len getrapt worden, -dooit die mannén Dikwyls werd er met de redenaerster gelachen; maer, zegt de korrespondent, ze had iets in het oog, dat my deed zeggenik zou toch niet gaerne uwen lieven man zyn. Dan kwam er eene dame in 't zwart op de tribune. Wy zyn van geene andere stof ge- maekt als onze voorgangsters van93!.... huilde zy. Daerna viel ze de geestelykheid en vooral de biecht aen (die, ze wel nooit zal gepratikeerd hebbenZe maekte gebaerden zooals de pries ters doen, als ze de Mis opdragen en het schuim lachte en juichte toe. Een oud wyf viel schier in onmagt.De tranen gemengd met snuiftabak, liepen over hare wan gen. Eene andere dame schreeuwdeDe papen ik ken dat canaille van digtbyDat was de welsprekendste redevoering van den avond. Die kan het, ja, die kan lietriep men regts en links. Eene andere citoyenne bulderde tegen de gouvernementen, die altemael van het zweet des volks leven. Jammer, tot nu toe was de korrespondent nog niet opgemerkt geworden; maer men kreeg hem hy, ook een man in liet oog en 't was tyd dat liy dat pleizierig avondpartytje verliet, of hy had eene krabbery kunnen ondèrgaen, die verre van lekker zou geweest zyn. Versailles, 8 mei, 9 ure 's morgens. Onze troepen hebben hunne stellingen ver sterkt; hunne stemming is uitmuntend. Men verzekert dat de battery van Montretout, van 82 stukken kanon, in den morgendstond het vuer zal beginnen. Niet eene krygsverrigting is aengeduid. Proclamatie des gouvernements van Versailles, dezen morgen in Parys aengeplakt. Frankryk,vryelyk geraedpleegd, is gehoor zaemlieid verschuldigd, indien het gouvernement alleen wettig is, alleen kan bevelen, en geen ydel woord is. Het gouvernement heeft u dezelfde regten als aen Lyons en Marseille gegeven; gy kunt geene uitgestrekter regten vragen. De minderheid, die u onderdrukt, wil Frank- ryk hare gewelddadigheden doen ondergaen; zy schendt den eigendom, zet de burgers ge vangen, schorst den arbeid op, houdt den voor spoed tegen, verachtert de ontruiming van het grondgebied door de Duitscliers, en stelt u aen eenen nieuwen aenval van hunnentwege bloot, dien zy verklaren bereid te zyn zonder genade uit te voeren, indien wy zelve den opstand niet kunnen onderdrukken. Wy beloven nog lyfsgenade te schenken aen degenen, die de wapenen zullen nederleggen; wy zullen voortdurend de hulpsommen aen de behoeltige werklieden betalen, maer de opstand moet ophouden, want hy kan niet voortduren zonder dat Frankryk vergaet. Het gouvernement zou gewenscht hebben, dat gy u zelve van uwe dwingelanden hadt kun nen vry maken; vermits gy dit niet kunt, zoo moet het er zich wel mede belasten. Tot nu toe heeft het zich by den aenval der uitwendige werken bepaeld. Hetoogenblik is gekomen om uwepynigin^ te verkorten; bet. gouvernement moet den om trek aenranden; liet zal Parys niet beschieten tenzy om eene poort te bemagtigen, en het zal pogen de verwoestingen eens oorlogs, welken het niet heelt in het leven geroepen, by het aen- gerande punt te bepalen. Het hangt van u af, de verwoestingen eener bestorming te verkorten. Gy zyt honderdmael talryker dan de aenliangers eter commune. Vereenigt u. Opent de poorten! Alsdan zal liet kanon ophouden, en de kalmte, de orde, de overvloed en de vrede zullen weerkomen. De Duitscliers zullen het grondgebied ontruimen; de sporen uwer ellenden zullen verdwynen. Paryzenaers, denkt er rypelyk aen; binnen zeer weinige dagen zullen wy binnen Parys zyn.. Frankryk wil met den burgeroorlog een einde maken. Het wil, het moet, het kan het; en het rukt voor u op. Gy kunt veel doen om u zei ven te redden, en de bestorming nutteloos te maken, met van lieden af uwe plaets in het midden uwer mede burgers en broeders te hernemen. Wanorde te Parys. Men leest in den Rappel Gisteren, omstreeks 4 ure, hebben verschei dene revolverschoten, het plein van liet Cha- teau-d'Eau in opschudding gebragt. Een lioog- getuige verhaelt ons het volgende Citoyèn V. overste van het 129" bataillon, was, na het muziekkorps van zyn bataillon op de plaets van het Chateau-d'Eau vereenigd te heb ben, in een naburig koffiehuis getreden, dat de policie sinds eenige dagen bewaekte, ter ooi- zake der verdachte byeenkomsten welke er ge houden werden. Toen hy er uit kwam, werd hy door de policie-agenten verzocht, hen naer de kazerne van prins Eugène te volgen, waer hy zich over het onwettig dragen der galons van kolonel zop te verklaren hebben. De kommandant van het 129e verzette zich daertegen; men wilde hem aenhouden; maer hy trok zynen revolver uit, loste een schot op den policiekommissaris en vluchtte tussclien de menigte. Een surveillant van policie werd zwaer in den buik dooi'den k</gel gewond. Toen eenige persoonen de policie wilden helpen, loste bur ger V... nog verscheidene andere schoten. Een officier van zyn bataillon schoot insgelyks op de menigte; gewapende burgers beantwoordden die aenranding. Burger V. is zwaer gekwetst, alsook dry of vier persoonen. Er zyn verscheidene aenliou- dingen gedaen, onder ander die van den kom mandant en van zynen officier. Men meldt den 8 uit Parys, aen de Times: De pastoor van St-Roch had aen de commune gevraegd, of zyne kerk op haer bevel was over weldigd. Neen was het antwoord, maer men moet het volk laten dopn. De pastoor haestte zich alsdan de gewyde vaten der kerk te verbergen, en de knaep, de koster en vier priesters werden aengehouden, omdat zy de plaets niet wilden aenduiden waer zy dezelve verborgen hadden. Versailles, 9 mei, 10 ure 's morgends. De toenaderingswerken naer het Boulogne- bosch worden voortgezet. De batteryen van Montretout hebben in den morgend hun kanon- vuer op nieuw geopend. Versailles, 9 mei, 's middags. De Versaillertroepen hebben het fort Issy in genomen en bezet. Parys, 9 mei, 7 ure 's avonds. Men heeft de volgende officieele depeche, ge- dagteekend, dezen middag, aengeplakt, welke door den afgevaerdigde voor oorlogszaken aen de commune gerigt is De drykleurige vlag wappert op het fort Issy, hetwelk gisteren avond door het garnizoen ver laten is. Er is aen generael Brunei, kommandant van het dorp Issy, bevel gegeven, de positie vqp Lycée te bezetten, ten einde deze met het fort Vanves te verbinden. Parys, 9 mei, 7 ure 's avonds. Auteuil en Point-du-Jour worden hevig ge bombardeerd. De bevolking is door de vrees bevangen; 't is eene algemeene vlugt. De batte ryen van Brimborion en Montretout vegen de vestingen zoodanig schoon, dat de bondgenoo ten niet meer antwoorden. De poort van Auteuil is ontmanteld, verscheidene huizen staen in brand. Er heeft een brand te Point-du-Jour plaets gehad. De kazernen van het fort Vanves staen insgelyks inbrand. Dé wyken der Champs- Elysées en Ternes lyden meer dan ooit. De Delgen te Pnry». Op 7 mei schryft men uit Parys: De Maillotpoort gelykt nog slechts een puinhoop: men ziet geen enkel officier in de nabyheid; de kanonniers schieten het kanön zonder commando, in famillie. Na zich gedu rende meer dan een uer uitgerust te hebben, werd het vuer gezamentlyk hernomen. Sclirik- kelyk bulderde het kanon. Gedurende de rust kwam een kanonnier tot my, en toonde my een obitser van 24, ko mende van de Mont-Valerien. Tiens, zegde hy my, in slecht Fransch. wilt gy er een zien, die niet gesprongen is. Van waer zyt gy? antwoordde ik driftig in 't Vlaemsch. Ik ben een signoor van Antwerpen, ant woordde de man insgelyks in 't Vlaemsch. Deze kanonnier had het Belgisch leger verla ten toen de oorlog was uitgeborsten: hy enga- geerdé zich in hetFransch legeren werd te Sedan gevangen genomen; hy gelukte er in te ontsnap pen, en daerhy in België niet kon wederkeeren. begaf hy zich naer Parys, waer hy weer in de artillerie dienst moest nemen, de belegering bywoonde; later, toen de revolutie uitborst nam hy de wapens op voor de Commune, omdat hy in ParyS wilde blyven. Och, zegde hy my, indien ik myn schoon land nog eens mogt terugzien. Ik ben reeds vyf en twintig dagen aen de poort. Ziet ge wel, als wy winnen dan zyn wy allen goede jongens, maer indien het niet pakt, garde a vous. Daerna keerde hy tot zynen post weder. Gister was een oproep tot de Belgen op de muren van Parys aengeplakt. Dit mael was de proklamatie, geteekend: Lebrun, Melotte, Ca- niaerts, Rittlet en Thomas, 't Is Melotte, die zich kolonel van het Belgische legioen noemt, Een ander berigt verwittigt de Belgen, die in het Belgisch legioen willen dienst nemen, dat zy zich op een aengewezen bureel, rue Aligre. mogen aengeven. Dit berigt is geteekend: Winant (Wynants?), Tonguy, Dorigaud enTecq- yiene (Dekmyn?) Onder de druksels die de ballon, te Parys op gelaten, op den buiten verspreid heeft, bevindt zich een brief aen de boeren. Weet ge wat die brief preekt? De afschaffing van den eigendom der rijken en het verdeelen der gronden tussclien de pro- letairs. Die goederen zyn immers kosteloos aen den mensch gegeven en door de bevoorrechtigden. met behulp van bedrog, ingepalmd? Zooals men weet heeft de commune de koste- looze teruggave gestemd der panden in den Berg van Parys, beleend met 20 fr. ten hoogste, Die stemming zal aen de commune het ronde sommeke van 8 a 10 inillioen kosten, en men zal de zaek eerst in 225 dagen kunnen afhaspelen In eene korrespondentie van l'Echo du Luxembourg leest men, dat het duitsch gouver nement eehe optelling gemaekt heeft onder de fransche gevangenen, ten opzichte hunne dynastieke gevoelens. Zoudt ge wel gelooven. dat men onder de 320,000 gevangenen er 180,000 vond, die Bonapartisch gezind waren!' Men leest in de Temps van den 6: De vrymetselaers hebben gisteren op het stad huisplein twee ballons opgelaten, de eerste ten twee ure en de andere ten half vyf. Deze ballons droegen de vrymetselaers-kenteekens der dry ritussen en waren met cirkulairs beladen, aen de loges der provincie gericht. De wind heelt hen naer het noorden doen dryven. Frankfort, 10 mei. De Frankfurter Pr esse, officieel blad, meldt dat op dezen oogenblik (2 ure 30 min.) de defi nitieve vrede, door al de zaekgelastigden, ge teekend is. Parys, 10 mei, (9.40.) De Versaillers bezetten Issy; zy beginnen bat teryen op te richten om de wallen van Parys neer te schieten. Zy zullen zich ook van Issy bedienen voor eenen aenval tegen Vanves. De toestand van het fort Vanves is zeer slecht: de ontruiming wordt alsonvermydelyk aenzien. De linie van Issy wordt het uiterste'punt van de verdediging der bondgenooten. Het werk tot het maken van loopgrachten, die Vanves met de wallen van Parys in gemeenschap moeten brengen, wordt ieverig voortgezet. De Reveil bevestigd dat de gemeenschap der bondgenooten, tusschen het dorp Issy en het fort Vanyes, verleden nacht door generael Bru nei bevestigd is. Montretout heelt heden niet ;eschoten. De Mont-Valerien laet zich maer zelden hoo ren. Het vuer langs de kant van het westen is zeer zwak. Versailles, 11 mei. Het kanonvuer tegen de positiënder bondge nooten wordt voortgezet en maekt een ver- schrikkelyk uitwerksel. Het fort Vanves is nog door de bondgenooten bezet. Een bataillon troepen heeft dezen nacht de barrikaden voor de Bourg de la Reine overmees terd; een honderdtal bondgenooten werden ge dood of gewond en er werden 43 gevangenen gemaekt. De noetkapel vail Lodewyk "XVI. De bestemming van het monument, genaemd Boetkapel van Lodewyk XVI rue d'Anjou Saint-Honoré, en dat men gaet afbreken op be vel van de commune, werd aengewezen door 't volgende opschrift, dat boven de voornaemste deur stond Koning Lodewyk XVIII HEEFT DIT MONUMENT OPGERIGT om de plaets te vereeren waer de stoffelijke overblyfsels VAN Koning Lodewyk XVI en Hlnrle- Antoinette, OP 21 JANUARY 1815 overgebragt in de koninklyke kapel van St-Denis, GEDURENDE 21 JAER genist hebben. Het werd voltrokken het 2'' jaer der regeering VAN Karei X, IN 'T JAER VAN GRATIE 1826. De bezopderste deur gaf ingang in eene ves- 'tibuel, zeven trappen boven den buitengrond verheven. Men klimt nog zeven trappen op, en komt dan voor eènen vloer met griljes afgeslo ten. Langs die gfilje komt men in de kapel. Boven de voordeur verheft zich een latynsch kruis. Boven de kapel verheft zich een koepel van 24 voet middellengte.Een lantaern, in 't, midden gemaekt, verlicht het gebouw. Een der bas- reliefs stelt de vervoering der overblyfsels van Lodewyk XVI en Marie-Antoinette naer Sint- Denis voor. Twee trappen met dubbel hek geleiden naer eene overwelfde crypte, waer zich een altaer in vorm van graf verheft, op de plaets zelve, waer het laetste overschot van Lodewyk XVI gerust heeft,. Dit monument, opgerigt volgens de teekenin- gen van den bouwkundige Fontaine, is ingehul digd geworden op 21 january 1825, alvorens geheel en al geëindigd te zyn. Het heeft 46 jaer bestaen. Het besluit van het Comité de Salut Public luidt aldus: Overwegende dat het gebouwde perceel, bekend onderden naemvan «Chapelle expiatoire de Louis XVI eene blyvende belee- diging is voorde eersterevolutie van Frankryk. en een duerzaem protest der reactie tegen de justitie des volks, zoo bepaelt het comité: De gemelde kapel zal worden gesloopt en afgebro ken; de afbraek zal by publieke veiling verkogt worden ten voordeele der stedelyke kas; dit besluit zal binnen acht dagen worden uitge voerd. Daeronder staet de dagteekening: den 16 van bloeimaend des jaers 79. Kamer der Volksvertegenwoordigers. De discussie der ontworpen kieshervorming geraekt ten einde, en is zonder onlusten tot heden afgeloopen. Den art. 3 bepaeld dat om kiezer te zyn voor de provincie, men slechts eenen cyns van 20 franken meer te bepalen heeft. Ook is de bepaling aengenomen dat de balo- tage zal uitgesteld worden wanneer zy niet kan plaets hebben op een bepaeld uer. Om zooveel mogelyk de baloteering te ver myden stelt men voor dat de candidaet niet gekozen is indien hy ten minste de 2/5 der stemmen niet bekomt. Een dag per week, de vrydag wordt tocgewyd aen de voordragt der ingezonden petitiën. Ge durig worden er petitien ingezonden, uit al de vlaemsche gewesten vragende dat de vlaemsche tael op den zelfden rang gesteld worde als het Fransch. Vrydag verleden, 5 mei, was er een petitie in dien zin toegekomen uit.... Luik. Den volgenden brief is ons met verzoek van afkondiging medegedeeld Ninove, in< i s"l. Heer uitgever van de Gazette van At 1st, De militaire verpruising waermede men ons land schynt le willen bedreigen brengt hoe langer hoe meer opspraek, zooverre dat, dunkens my, eene alge meene proteslatie moet opgaen uit de drukpers, wilt deze nog aenspraek maken op den tytel van orgaen van 'svolks belangen en voorstaendervan 'talgemeQne nul. Hebben wy een leger noodig? Ja, en de buitenland- sche gebeurtenissen van 1870 moeien op dees uer de stelselmatige tegenstanders van het leger hebben over tuigd dat de inwendige rust van het land en de hand having onzer onafhankelykheid eene krygsmagt ver- eischt die goed ingerigt en wel gewapend zy. Om inwendigen oproer te dempen, om onze grenzen te be schutten heeft ons Ipger bewezen dat het ruim sterk genoeg is. Wat wilt men meer? Waerom soldaet of garde-civiek gaen makon van al wat beenen heeft in Belgie? Is men misschien vanzin ons te doen optrek ken legende eene of andere groote militaire natie? Gaen wy misschien dezen of genen magtigen nabuer inpalmen? Dat zou ons juist zoo verre brengen als Übn Quichotte die ging schermen tegen de windmolens! Ik ben tegen geen verbetering. Wy komen twee groote mogendheden handgemeen te zien. Ehwel! men benuttige den vooruitgang der eene en men voor- kome de gebreken der andere. Men verbetere de wa pens, men versterke de goede tucht, men doe den sol daet den dienst beminnen met hem reglvaerdig en onpartydig te bevorderen en te beloonen, en, komt er gevaer* men zal altyd op eene kloeke en toereikende tegenweer mogen rekenen. Het land heeft betrouwen in de meerderheid welke het heeft gekozen en in het ministerie dat er uit is ont sproten. Het hoopt dat men in deze kwestie meer zal luisteren naer het gezond verstand dan naer de over- drevene pretentie onzer militaristen. Men denke er dus niet op ons onafhankelyk België te verpruisen; want, wees zeker, poogde men zulks te doen, het zou pruisisch zyn by het volk. Aenvaerd, M., enz. X. t De plaets ontbreekt ons voor het oogenblik om de geschiedenis van den franschen oorlog van 1870-71 voorts te zetten. Wy verzoeken onze lezers voor acht dagen geduld te hebben. De eerste spoorlrein die om 6 u. 30 m. uit Brus sel naer Oostende vertrok zal nu maer om 7 u. 25 m. vertrekken. De reizigers uil Duitschland, Verviers en Luik, met den nachttrein te Brussel toekomende, in bestemming naer Oostende, zullen twee uren en half in de hoofdstad moeten stilblyven. Aelst.Gent, Brugge en Oostende krygen hunne correspondenciën een uer later, en Brussel heeft die uit Engeland en uit Vlaen deren twee uren vroeger. Hierin ligt een blykbaer ongelyk, de twee Vlaemsche provinciën aengedaen, en dat de minister mijt te gauw kan doen ophouden. De harmonie-societeiten van Herdersem, Lede en Lebbeke, alsook de fanfaren vap Berlare, Appels, Oudegem, Hofstadc, Wichelen-Scnoonaerde en Den derbelle, doen morgen zondag een vriendenbezoek aen de muziekmaetschappy van Gyzegem. Ongctwyfeld zal,by goedvveder, veelvolk derwaorls zich begeven en helpoel genoegen doen aen de tulryke liefhebbers van het gewest, zich op dit eerste muzic kael zomerfeest, broederlyk le vcreenigen' en hut wederzien te bespreken. Een koninklyk besluit aenvaerdt het ontslag des heereii Arents, als byvoeglyk regter by de regtbank van eersten aenleg te Dendermonde. Volgens de nieuwe kieswet, mogen de militairen voortaen slechts stemmen in de gemeente waer hun het recht toekwamopden dag,dat zy indienst traden. Een goede maetregel. Een koninklyk besluit van 8 dezer bevat de vol gende schikkingen-. Te rekenen van 16 mei zullen de bedelaers en landloopers, aller provinciën, in staet tot werken, 18 jaer oud-,en die gedurende tenminste een/ maend ter beschikking van het gouvernement worden gesteld, by het einde hunner straf overgebragt wor den naer hel bédelaersgestiehf van Hoogstraten. Te rekenen van dezelfde datum zullen de insalied; k» laers en landloopers der province-n Antvverrav' Bra bant en Henegouw naer het gesticht van Brugg-" '7.£Ss*. den overgebragt. De bedelaers en landloopers, in staelf tot werken, te Hoogstraten opg< sloten; zullen na» rmate' de kolonie van Mexpfas wordt ingermht., ui hierheen gevoerd worden. Het bedelaersgeslicht van Ter Kameren zal op een later te bepalen tydstip gesloten worden. De uniform der burgerwacht zal eerlang geheel en al veranderd worden. Hy zal bestaen uit eene korte wyde«tuniek en gryze broek met roode bies. De gar den van den eersten ban zouden daerenboven eene groote kapot hebben. De volledige uniform zou maer 73 tot 80 fr. kosten. Men schryft uit Antwerpen, 11 mei: Wy vernemen, dat er alweder dry bakkers worden vervolgd, om koperrood in hel brood vermengd te hebben. Onder hen zou er zich een bevinden, die, mogelyk per abuis, in een klein broodje zooveel koper rood had gedaen, dal, volgens de verklaring van eenen scheikundige, hel voldoende was om de oogenblikke- lyke dood le veroorzaken van een kind, welk dit broodje zou geëten hebben. (Koophandel). Inden burgerlyken stand van Bergen, vinden wy, onder de rubriek overlydens: Karei Dorlin, 55 jaren, weduwenaer in eerste huwelyk van Aldegonde Codart; in tweede van Serafina Lecat; in derde van Louisa Malisart; in vierde van Marie, Noul en echtge noot in vyfde huwelyk van Catharina Momurenéü! Men zal niet zeggen dyt deze man een afschrik van het huwelyk had. Men schryft uit Brugge, 10 mei: De processie van het H. Bloed is maendag dooreen heerlyk weder begunstigd geworden, en had een vry groot getal vreemdelingen naer onze stad gelokt. De godsdienstige stoet was zeer prachtig; de verschillige groepen schitterden er schoon in; immers al de paro chiën hadden gewedyverd in het samenstellen van iets schoons en ryk. De groep van Veurne trok aller aendacht op zich door den rykdom der costumen.Ook de groep van het college St-Louis was bevallig. Z. E. Mgr Cattani, apostelyke nuncius te Brussel, en Z. II. Mgr Faict, bisschop van Brugge, volgende rive van het II. Bloed, beurtelings door kanoniken gedragen. Het was -I uer. toen de processie op den Burgkwam, alwaer Z. E. de Nuncius de benedictie met de kost bare reliquie van op het prachtig altaer over de lal- looze menigte heeft gegeven. De gauwdieven hebben met die processie eenen goeden dag gehad. Niet min dan acht persoonen zyn in het gedrang hunne porte-mönnaies, horlogiënen gouden kelens ontfutseld. Men sehryll uit Namen, 8 mei Het vooruitzigt eener acnslaende bevrediging van Frankryk, geeft aen de belgische kolennyverheid eenige hoop op beterschap. De toestand is tegenwoor dig zeer slecht; er komt gedurig voorraed by, alhoe-

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2