Zaeilanden en Meersch, Huizen, Tujn en Meersch, Laetste tydingen. Burgerlyken Stand. AXXOXCKX. Vogelsehieting met de Bolle Aangename Gaaibolling Verkooping van LAAD, HOPPESTAKEN, KEPERS EN BOONSTAKEN, Venditie van MEUBELEN, Openbare Verkooping j.Mi luinne wotenschappelyke en pedago- in den vreemde te volledigen. 'ii I'S ii den Mmiteur: De minister van hin- gr ..mis' In.-.'ken berigtde studenten die voornemens v.li' 1 ikademisch jaer 1871-1872, eene der 60 beurzen van -VOO fr. te vragen, ingesteld door art. -tO, t v 1 \m den 1 mei 1857, dat zy voor den 15 juni 1ST 1 ;u n den koning, een rekwest op zegel moeten -duren, vergezeld"van een certificaat, afgele verd door.de geiaeentelyke overheid der verblyfplaets den vei er en beslatigende dat hy of zvne ouders door fortuin weinig begunstigd zyn. Dit ertiliraet moet bondig al de omstandigheden vermel den, i) k vaem om het gouvernement de zekerheid te geven, dat de petitionnaris wezentykeene beurs noo- dig heeft om zyne studiën te kunnen voortzetten. Men richt te Dendermondeeene muziekschool in, en men is voornemens haer een volledig nationael ka rakter te geven met ze gansch op vlaemschen voet te stichten. Om dit werk naer eisch te voltooien zal men zich aen den overtuigden MeesterBenoit wenden, en niets beter kon men doen; inderdaed, in Antwer pen bestaet de vlaemsche muziekschool volledig. Dit besluit der Dendermondsche inrichtings- com missie ten gunste eener vlaemsche muziekschool kan niets anders dan goede en gezonde vruchten dragen. De maetschappy van den Noorder-spoorweg be- rigt, dat ten gevolge der onderrigtingen van hel fransch gouvernement, de invoer van alle soorten van wapens, in Frankryk verboden is. Een lid der commune van Parys, burger Vaillant, heeft zich dezer dagen aen de belgische grenzen aen- geboden, met papieren hem door de commune afgele verd. De toegang werd hem geweigerd, omdat hy geene paspoort bezat, zooals nu van alle vreemdelin gen wordt vereischt. Zaterdag is er in een logement, naby de Zuider- statie, te Brussel, een stoutmoedige diefstal gepleegd. De vrouw van den huize was naer de markt gegaen, het gansche toezicht van haer huis overlatende aen eenen iogistgast, in welken zy volle vertrouwen had. Deze heeft de deur opengebroken van een kelderken, waerin een koffertje stond, dat 8 a 10,000 fr. bevatte. De dief riep eenen kommissionnaris en ging naer een ander logement in de Alexianenstraet, waer hy zegde, dat hy met den spoorweg was aengekomen en er den sleutel van zyn koffertje verloren had. Er werd een slotmaker ontboden, welke het koffertje openbrak. De dief stak al het geld-, obligaliën en juweelen by zich, Waerna hy heenging zeggende dat hy binnen kort zou weerkomen. Maer wie niet terugkwam, was hy. Toen men het koffertje kwam in beslag nemen, was er niets van waerde meer in. Er werdenonmiddelyk opzoekin gen ingesteld, en volgens men zegt, zou de schelm in eene provinciestad reeds aengehouden zyn. Hy is pas 20 a 22 jaren oud. De gematigste schattingen stellen op tachtig dui zend het getal bedevaerders, die, sedert acht dagen, te Brugge, aen den oproep van hunnen bisschop be antwoord hebben. Dit cyfer is niet overdreven. Een bakker is te Kortryk met twee van zyne knechten veroordeeld om koperrood in het brood ge mengd te hebben. Het parket heeft zelf in de bakkery de stof aengeslagen. De bakker is 60 jaren oud, en ryk. Ify is veroordeeld geworden tot 6 maenden ge vang, 600 fr. boet, aenplakking van het vonnis te Marke, waer de veroordeelde bakker woonachtig is, en inser tie van hot vonnis in twee dagbladen van Kortryk; berooving van zyne burgerrechten gedurende vyfjaren. Het vonnis brengt nog van rechtswege mede, dat zyne patent van bakker hem zal afgenomen worden gedu rende den tyd van zyne gevangzitting. Zyne knechten zullen elk dry maenden gevang doen. Berigt aen de andere koperrood-gasten. Op 1 augusti aenstaende zal er een groot feest te Antwerpen- plaets hebben. Een oud vrouwke, woon achtig in de Voddenstraet, bereikt alsdan den ouder dom van 100 jareiuMaria Josephina Van Aersenweduwe Detri, is geboren te Antwerpen op 1 augusti 1771. Er gaet byna geen dag voorby, o! de bewoners uit de Vodden- en omliggende straten spreken over het lOOjarige jubelfeest. Van nu af worden er schikkingen genomen- om de stralen luisterryk te versieren, en men weet dat de 4® wyk in dit geval nooit ten achter blyft. Het oud-moederkw is nog altyd vlug en gezond, en van tyd tot tyd her' ent zy nog goed hare kinderen en kmiMiadercïi. Men weet dat de echtelingen Uietokx-De j (wee jaren geleden, hunne gouden j^^^gWHfc#00njrd hebben. A T* de j:V'i.i i' k: van Kerkhove, den 9 dezer ga- houden, werd een ezel v; -kocht aen eenen bakker van het omliggende. Als de koop gesloten waswilde de bakker den ezel medeleiden; naerde langoor wilde geenen poot verzetten. Eerst streelde de bakker het dier en sprakhet fleemend toe; te vergeefs. Dan begon de hakker er op te slaen, doch altyd vruchteloos; de 4 ezel bleef als aen de plaets vastgenageld. Eindelyk vraegt de bakker aen den ouden eigenaer van den ezel. - Maer, van waer is dat dier?—Het is geboren te Neuvin, in Frankryk. Het is een Franschman? Ha? ui weet ik wel wal ik doen moet om hem te doen loopen. En den mond aen het oor van den ezel brengende, terwylhy er de handen in vorm van traehler aenbracht, riep hy luidkeels: De Pruisen komen! Eensklaps begon de ezel te loopen en dit zoozeer dat de bakker hem niet achterhalen kon. In een duitsch blad werd dezer dagen het vol gend middel tegen pokziekte aenlievolen, dat wy na- tuerlyk niet als probatum, maer als ter onderzoek aen de doktors geven: 't Is van algemeene bekendheid, dat by poklyders, ten gevolge der inwendige pokken, eene verslyming van het borstvlies plaets heeft, die wanneer hiertegen geene middelen worden aengewend, door verstikking den dood ten gevolge moet hebben. Een zeer een voudig en schadelyk middel tegen dit verschynsel is ontdekt, hetwelk aenvankelyk van goede uitwerking blykt geweest te zyn. Men neemt op de punt van een mes ongezouten varkensreuzel, lost deze op in warm water en Laet den kranke dit zoo heet mogelyk drin ken. Kerkelyk Nieuws. De cerw. heer De Lestré, pastoor te Orroir, gaet in dezelfde hoedanigheid naer Rosebeke. Hy word ver vangen door den eerw. heer C. L. Dalschaert, onder pastoor te Grambergen. Rompen en Ongelukken. Een droevig ongeluk is te Weiieren, vrydag om trent den avond, op de wyk Gransvelde voorgevallen. Een bruiloftsfeest dat men aldaer met geweerschot opluisterde, gaf zoo men zegt aenleiding tot dit onge luk. Een jongeling, daer aenwezig, nam een met bus kruid geladen geweer, legde op eenen zyncr makkers aen eQ school. Eensklaps ontstond er onder de aen- wezigen een schrikkelyke angstkreet het ongelukkig slachtoffer viel stroomend in zyn bloed ten gronde. De roekelooze guit had in zyne onvoorzichtige haest niet bemerkt, dal cftm laedstok in den loop zat. De dood had oogenblikkelyk plaets. In de statie te Bergen, is gister een vuermaker in twee gesneden. De ongelukkige, een gehuwd man, was maer 32 jaer oud. Zyn lyk is op den weg gevon den. Men denkt aen zelfmoord. De twee voorarmen waren gebroken, en aen den huik was eene opening langswaer de ingewanden uitkwamen. Den 12 dezer, des morgends, is er te Houffalize in de nabyheid een schrikwekkend ongeluk gebeurd. Er had namolyk op oenen weg, dien men aen 't maken was, eene inzakking plaets van rotsen. Gansche brok ken berstten los en rolden naer beneden, met het jammerlyke gevolg dat zes werklieden er opder begra ven werden. Twee werden er ongedeerd van onder gehaeld; twee anderen waren zwaer gekwetst, en de twee laetslen waren lellerlyk verpletterd. Ondanks de talryke personen, welke aen de redding arbeidden, werd een der beide lyken slechts laet in den namiddag ontdekt. Parys, 17 mei, 8 ure 's avonds. De batteryen der Versaillers, van Montrouge tot Issy opgericht, en die welke zich op de gla cis van het fort Vanves bevinden, hebben Bicè- tre en de Hautes-Bruyères hevig aengevallen. Er heeft een verschrikkelyk bombardement aen de Maillolpoort en de Are de Triomphe plaets gehad. Parys, 18 mei, 8 ure 's morgends. Gisteren avond waren er veel slachtoffers op het Champs de Mars, ten gevolge van het sprin gen eener kardoezen-fabriek. Het getal der dooden wordt van 50 a 200 geschat, waervan het grootste deel vrouwen zyn. De ruiten van al de vensters in derue Grenelle- Saint-Germain en Saint-Dominiquealsook van de avenue de la Mothe-Piquet zyn verbryzeld. Clément Brunei is aengehouden. Parys, 18 mei. De loopgrachten der Versaillers zyn tot op 200 stappen van de Auteuilpoort gevorderd. De bres is voor den aenval nog niet gereed. Het fort Montrouge weerstaet slechts nog zwak. De verbondenen hebben heden al de aen- vallen der Versaillers algeslagen. Het bombar dement duert voort. Rouaen, 18 mei. Tusschen Raincy en Montfermeil kappen de duitsche troepen hout, om een grooten voorraed van takkebosschen en schanskorven te maken. Zy brengen alles in gereedheid voor eenen aen val van Parys langs den oostkant, welke binnen eenige dagen zou verwacht worden. Uit Rome wordt, onder dagteekening van 4 mei, aen het Journal de Bruxeüeg geschreven. De H. Vader had liet votum, waermede de italiaensche Senaet het wets-ontwerp der waer- borgen in navolging der Kamer van Afgevaer- digden en slechts na geringe wyziging aennam, wel verwacht, ofschoon men in zyne omgeving van meening was, dat het ministerie zoo haestig niet te werk zoude gaen. Gisteren zegde een der prelaten tot Z. H. De wet istegelykertyd zoo beleedigend voor den plaetsbekleeder van Jesus-Christus en de katholieken, en zoo ongerymd, dat niemand er zich mede bezig zal houden, en dat de publieke opinie haer zal vonnissen. Onverschillig antwoorde Z. H., myne plicht is te spreken., en ik zal spreken.» De H. Vader sprak deze .woorden met zulk een nadruk uit, dat ieder gevoelde, dat zyne ziel vol was van eene billyke verontwaerdiging. Eene deputatie van de oud-pauselyke ambte naren heelt hem een adres aengeboden, dat 6000 handteekeningendraegt; byna alle vroegere pau- selyke ambtenaren hebben het onderteekend Eiken dag ontvangt de Paus adressen en ge schenken van deputatiën uit Roome, Ralië en alle landen der wereld. Aen alle kanten worden er tegen het aen staende jubelfeest van Pius schitterende mani- festatiën voorbereid. De romeinsche dames zullen de versiering van het balkon, waerop den Paus den zegen aen het volk geelt, voltooien. Gy weet, dat zy reeds een prachtig tapyt gemaekt en'dat de vreemde dames een baldekyn geschonken heb ben. Nu zullen de romeinsche dames nog aen Pius aenbieden een tiaer, die met kostbare edel gesteenten versierd is; een koorkap, een stool, een gordelkoord, een amiet, een gouden gesp met paerlen bezet en een sedia gestatoria. Al deze geschenken zullen den datum dragen van 16 juni. Een andere deputatie van dames uit verschil lende landen zal op een fluweelen kussen, dat met goudstukken gevuld is, een andere tiaer aenbieden, bezet met brillanten, saphiren en andere edelgesteenten. Dat alles is slechts een klein gedeelte van de betuigingen der liefde en geestdrift der geloo- vigen hy eene gebeurtenis, die gedurende 18 eeuwen nog niet heeft plaets gehad. VLASHANDEL In Oost- en West-Vine mieren. (WEKELYKSCH BERIGT.) Gent, 15 Mei 1871. Vlas. Al de markten zvn in het algemeen kalm, nieltegenstaende de prysverhooging van het artikel in Rusland. De goede hoedanigheden, die zeldzaem worden, worden tamelyk wel gevraegd met verhooging in de pryzen. Vlassengaren en werk. Dit artikel is gansch kwy- nend. De pryzen hebben eene zekere neiging naer af slag. De spinnery begint veel voorraed by te hebben. Lynwaden. Altyd kalme markt voor de middel bare en fyne hoedanigheden. Geenvraeg vanwege den vreemde. De gemeene hoedanigheden worden nog altyd veel gevraegd. Kortryk12 Mei. Ik heb eenigén tyd gewacht om u te schryven; ten einde u tydingen van de markten van Roesetare en Kortryk te kunnen gevep, aengezien er geene veran dering is geweest, sedert dat ik u de laetste inlichtin gen gegeven heb. Deze week heeft men zekere veranderingen te Roe- selare kunnen bestatigen, de vlaskoopers komen er byna niet meer, bygevolg zyn er byna geene verkoo- pingen. Dit niettcgenstaende blyft de verkooper altyd vasthoudend, met het doel eenen zekeren uilslag van den nieuwen oogst te kennen, die; voor het oogen- blik, in de omstreken tamelyk goed staet. Wat het vlas van Kortryk betreft, de pryzen veran deren niet, nieltegenstaende de weinige verhandeün- die er gedaon worden; het vlas is moei lyk om vinden, en nogtans zyn er, voor het oogenblik maer weinig Engelsche koopers. In afwachting u andere inlichtingen te kunnen geven, ontvang enz. L. V. 11. G. (Fondsenblad.) HOPPEM ARKTEN Londen, 9 Mei. Gedurende deze laetste dagen hebben weinig af doeningen plaets gehad. Eenige loten eng. hoppe zyn verkocht van fr. 30-50 lot fr. 37-50 en eenige loten Beiersche van fr. 43-75 tot fr. 75. Als ook eene rede- lyk aenzienlyke party oude amerik. hoppe, die verk. is ingevolge kwal. najaervan fr. 10tot 31-25. Het koud en vochtig weder, is weinig voordeelig. Ilaguenau, 8 Mei. Onze markt blyft voortdurend kalm, daer de gemeen schappen en koopers ontbreken. Gelyk men het voort durend vreest dat er hooge rechten zullen geheven worden by het inkomen onzer hoppe in Frankryk, hebben eenige planters besloten te verkoopen tot den prys van fr. 30 tot 35 voor het ord. kwal. Bischwiller, 7 Mei. Gedurende de afgeloopene week, zyn er enkel eenige kleine loten hoppe verhandeld, maer de verkoop ver mindert dagelyks niettegenslaendedegpoote voorraed die zich nog alhierin hel omliggende bevindt. Uit dien hoofde doen de pryzen zich hierin gevoelen en de hoogste prys die de koopers heden willen besteden is fr. 35. Saaz (Bohemen), 8 Mei. De handel in hoppe is kalm; sedert eenige dagen bestaet er geene vraeg. Voor hoppe van den buiten heeft men befaeld van gl. 80 lot 85. GEBOORTEN. MANNELYK 6 .q VROUWELYK 4 HUWELYKEN. L. D'hoye, meestergast, met A. Rombaut, dienslm. J.De Bundel,verver, mei C.Van Audenhove.twynst. D. De Wit, dagl. met M. Schuddinck, kantw. E. Boterberg, bakkersg. met M. Verhestel, z. b. OVERLEDENEN. T. De Windt, z. b. 36 j., Nieuwst. P. Wouters, man Van Rossem, twynder, 53 j., Hoogstr. P.Buyl, wed® Van der Gucht, winkel. 79 j., Gecrardsbergsche- straet. J. De Petter, scholier, 13 j., Mylb. A. Facon, man Maryns, bez. 61 j., Esplanade. Dry kinderen onderdo 7 jaren. Tarwe fr. 38—00 h 42—00 Mesteluin 35—00 38—00 Rogge 30—00 31—00 Geerst B 00—00 00—00 Haver 19—08 24—00 Hoppe (1870) de 80 kil. 00—00 00—00 Hoppe (1869) 00—00 00—00 52—50 Lynzaed B 04—00 45—00 Raepz&ed-olie B 100—00 000—00 Lyn^aed-olic B 75—00 00—00 Raepzaed de 100 kil. 20—00 23—00 Lynzaed b 33—00 35—00 Aerdappelen (roode) per 100 kil. B 11—00 12—50 Idem (witte) b 00—00 00—00 Boter per 3 kil. 7—27 8—72 Eyers de 25 1—63 1—81 Vlas de 3 kil. b 4—00 5—00 Viggens het koppel b 32—00 42—00 Lynwaden ter merkt gebragt 153 verkogt 25 GENT, merkt van 1!) mei. Tarwe fr. 28—00 31—50 Rogge 22—80 00—00 Geerst 18—50 00—00 Haver 19—00 20—00 Brouwcrs-haver. 0—00 00—00 Boekweit 21—00 00—00 Paerdebooncn b 22—00 00—00 Duiveboonen b 20—00 21—00 Koolzaed-olie b 10-1—00 000—00 Lynzacd-olie b 75—00 76—00 Koolzaed 00—00 00—00 Lynzaed 36—00 42—00 Koolzaedkoeken. b 20—00 22—00 Aerdappelen per 100 kil. b 0—00 0—00 2—72 3—00 Eyers de 28 b 1—82 0—00 op Maendag 29 Mei 1871 (zynde tweeden Sin- xendag), om 3 uren namiddag, by Petrus De Vidts, Erpe, (Dorp). Inleg fr. 1-10. Maatschappij van Sl-Joseph, te Erpe. op Zondag 21 Mei 1871, om 3 uren namiddag, in liet Nieuw Brouwershuis, bij J. J. Cooreman, te Erpe, aan het Dorp. Inleg 50 centiemen. TE HEKELGEM. De Notaris De Vriendt, te Aalst, zal op Maandagen 15 en 22 Mei 1871, ter herberg De Roos, te Aalst-Mijlbeke, Brusselschensteenweg openbaarlijk verkoopen: 38, areii 20 centiaren Land te Hekelgem Kluisenkouter. In pachte bij de Wed*' Lenssens, Petrus Lens- sens en Louis Van der Borght. VERKOOPING VAN 8000 EXTRA SCHOONE te A eist, aan den Zwarten Hoek,achter de Statie. De Notaris De Vriendt, te Aelst, zal op Maandag 22 Mei 1871, om 1 ure namiddag, open baarlijk verkoopen de ten hoofde gemelde voor werpen. VENDUTIE VAN 6,000 SPARRE HOPPESTAKEN, te Erembodegem aen de Denderbrug en aen de Statie, Op Maendag 22 Mei 1871, om 1 ure nanoen. Door 't ambt van den Notaris De Smet, te Erembodegem. By Sterfgeval. ZILVERWERK m WYN, TE AELST, (Lange-Zoutstraet.) De Notaris Joseph Verbrugghen, te Aelst, zal op Maendag 12 Jl>y 1871 enyolgende dagen, te b^innen om 9 ure 's morgens, ten Sterfhuise van Mevrouw de Waepenaert, te Aelst, (Lange- Zoutstraet), openbaerlyk verkoopen,- de volgende Roerende Voorwerpen, te weten Ten eersten de Meubels, als: Schoone Lede kanten, Kommodens, Buffetten, Lynwaedkas en andere Kassen, Koffers, Nachttafels, Lava bos, Console, Coulissetafel, Speel-tafels en an dere, Fauteuils, Stoelen met kussens en andere, schoonen Secretaire, Soplia, Spiegels, Piano, Pendule, Horlogiën, Lessenaers, antiek ingeleid Kasken, antieke eiken Schouw, Tapyten, Volière, Muiten, twee Violen, Lantern-magique, een Optique, een antiek doornyks porcelyne Tafel stelsel, schoone blauwe en vergulde porcelyne Tellooren en andere, Schotels,. Soepterrinen, nog verscheidene antieke Porcelynen, eenen cristalen vergulden Cabaret met 12 dito Roomers, porcelynen Lavabo, schoone Printen, Verreky- kers, cristalen Roomers, Glazen, Karaffen, Fruit-Corbeille, Compotiers, Ammelakens, Ser- vietten, Kaf^stelsels, Liqueurkas, zeer schoone oude Schilderyen, Hofpostueren en andere, Stoven, Kachels,Wascbkuipen, dobbel en andere Ladders, Hofbanken, koper-tin- yzer-en aerde Keukengerief; Beddegoed, als: Wolle Matras sen, pluimen Hoofdpeuluwen en Kussens, Sar- gien, Bedhemels, Bedbehangsels, Bloemen, Planten, en Bloempotten, Bakspel met toebe- boorten, en meer andere voorwerpen. En ten tweeden Zilverwerk en Wyn, als: Zilvere Lepels en Fourchetten, Dienlepel, Kafé- lepels, Suikertang, Snuifdoozen, Messen, goude Zakhorlogie en diamante Spel, Ringen, Hemde knoppen, alsmede eene boeveelheid flesschen ouden witten Wyn. Het Zilverwerk, de Schilderyen, de voor- naemste Meubels en den Wyn, zullen den eer sten dag, om 2 ure lix namiddag, verkogt wor den. Op de gewoone konditien en tyd van betaling, mits stellende goede en gekende borg. VERKOOPING van te Woubrechtégem. De Notarissen Jules De Paepe, te Herzele en Joseph Verbrugghen, te Aelst, zullen met gewin van palmslagen en gelagen, open baerlyk verkoopen, 4 hektaren 33 aren 83 cen tiaren Zaeilanden en Meersch, gelegen té Wou- brechtegem. Breeder by de plakbrieven beschreven. ZITDAGEN Instel, Woensdag 24 Mei Verblyf, Woensdag 7 Juny Telkens om 2 ure namiddag, ter herberg van sieur J.-Bte Tusschaens, te Herzele, aen de Kerk. van TE AELST. De Notaris C. A. Boone, te Aelst, zal, ten verzoeke van wie bet behoort, naer de wil der wet van den 12 Juny 1816, openbaerlyk ver koopen, met gewin van palmslag, de volgende goederen Eerste koop. Een nieuw Huys, met groote Cour, koetspoort, groot achtergebouw, stallin gen, remisien en hof, gestaen en gelegen te Aelst, Molenstraet, bekend by cadaster sectie A, nummers 514 en 515, met eene oppervlakte van 4 aren 20 centiaren. Bewoond by d'heer Basslier-De Nooze. Tweede koop. Een Huys en Erve, gestaen en gelegen te Aelst, Molenstraet, nevens bet voorgaende, bekend by kadaster sectie A, nummer 513. Bewoond by Joannes D'hondt. Derde koopi, Een Huys en Erve, gestaen en gelegen te AelslJ' Langeridderstraet, bekend by cadaster sectie A, nummer 86. Bewoond by de kinderen Philippe Verhestel. Vierde koop. Een Huys en Achterbouw en Stallingen en Cour, zynde.cene herberg genaemd Den Engel gestaen en gelegen te Aelst., Mo- lendriesch, bekend by kadaster sectie A, num mer 671. Bewoond by J. B. Van IIoorebeek. Vyfde koop. Acht nieuw opgebouwde Woonhuyzen met Cour, gestaen en gelegen te Aelst-Mylbëke, aen den ouden Dendermondschen Steenweg, bekend by cadaster sectie D, deelen van nummer 897. Bewoond by verschillige persoonen. Dezen koop zal in acht loten opgeroepen worden: le Lor: Het Huys staende naest de stad, of Martinus Scheerlinck. 2® Lot: Het Huys nevens bet voorgaende. -5® Lot: 4e Lot: 5® Lot: 6° Lot: 7® Lot: 8e Lot: Zesde koop. Eenen Tuyn met Bouwgrond, gelegen te Aelst-Mylbeke, aen den ouden Den dermondschen steenweg, gecadastreerd sectie 1), nummer 897/y, groot by meting 21 aren 07 centiaren. In gebruik zonder voor waerde by K. Ongena.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 3