N° 31. Zondag 23 July 1871. lste Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. De Bedrogene Wraek. Buitengewone kiezing voor een lid van de Kamer der Volksvertegenwoordigers in 't arrondissement Aelst, in vervanging van M. Lienart, 20 July 1871. Ts 1390 Buitcnlaiulsch Nieuws. G-azette van Aelst Hot Ituoo. l van l.ot blo.l la govo.tlg.I In do Knpollo.tonot HP 11, wnoo alle Lolovon, golden, snt. vraol.tvoy mooten tongzonden wopdep. Abonnementapoya Ir. 'ajaooa, vooraf betnolbnor. Voor don buiten kun men In.oboy von In »1 do poatkantoooon, on voor do landolyko gomoonten by do briefdrager*. 1 BUREEL. 2 BUREEL. 3 BUREEL. 4 BUREEL. 5 BUREEL. 6 BUREEL. 7 BUREEL. 8 BUREEL. Stad aif. Stad 0 a Z en 4 gemeenten van 't kanton. Kanton van Aelst. Kanton van Gheerardsberg. Kanion van Ninove. Gemeenten der kantons Ghec- rardsb. en Nino. Sottcgom en Steenhuyze Wynhuyze. Kan Ion van 'Hcrzele. TOTALEN. Ingeschrevene kiezers. Stemmers Geldige stemmen Witte briefjes 368 175 172 2 362 188 184 4 373 244 244 367 76 73 3 366 162 157 5 297 170 171 1 385 156 155 1 382 219 216 2 2870 1390 Volstrekte Meerderheid 687. MM.VERBRUGGHEN. BYL 172 182 2 236 7 72 150 7 165 4 151 4 216 1 1344 25 Ziedaer de uitslag welke de katholieke party donderdag verleden heeft behaeld! Ziedaef de zegeprael welke zy hy die van haer verleden mag Inschryven. Wel is waer, er was, van wegens de liberalen, geene tegenkanting, en voor velen zal die zoo ge- makkelyk bekomen uitslag als weinig ZEGEPRA LEND uitkomen. Nogtans wy houden onze bena ming staende. Inderdaed, waeraen heeft de katholieke party het te danken, dat, tegenwoordig, telkemael zy ier kiesbus optrekt, of er tegenkanting zy of niet zy telkemael zegepralend terugkeert? Waeraen heeft zy het te danken dat de tegen- party zich gedwongen ziet onmagtig den stryd op te geven? Zulken vasten, zulken heerlyken toestand be komt men niet by geval, niet op éëne mael. Om zulk voordeelig terrein te veroveren dient er dik- wyls lang en druk gestreden te worden. Het is hetgeen de katholieke gezindheid van het arrondissement heeft gedaen; het is wat zy sedert ettelyke jaren heeft volgehouden, Elk voor deel, dat zy behaelt is het resultaet barer kloek moedige poogingen, elk voordeel is de zegeprael harer standvastigheid. Eer dus aen de kiezers van het arrondissement! Op 20 July, hebben zy zich hun schitterend ver leden herinnerd en den uitmuntenden toestand welken zy onder het belgisch kiezerskorps hebben ingenomen, hebben zy behouded en versterkt. Eene zedeschets uit Limburg. (3e VERVOLG.) Op 'bet .hoerenhuis werd onderlusselien de kwasl- party ononderbroken voortgezet. Onder de talryke gasten, welke dacr aenwezig waren, bemerkte men voojrnamelyk oenen jongen heer, wiens voorkomen allervoordeeligst uitblonk boven dat van aide anderen. De jonge Schepens had hem aen zynen vader voorge steld, als den grael' van Spangen. En inderdaed, op het eerste zigl, wanneer men den schoonen man, de fiere, doch ongedwongen houding gadesloeg, dan zou men hem eerder voor oenen Vorst ol prins dan vow eenen grael' aenzicn hebben. De schoone dame, die 's morgends de jagers verge zelde, bevond zich in gezelschap van den zoogenaem- den graef, Zy werd door den jongen burgemeester aen den vader voorgesteld als freule Mdvbui, verloofde des graven vau Spangen, welke voornemens zoude zyn, hare rykdommciren schoonheid te verruilen te gen den trotschen graventitel. Zekerlyk was freule Melvina ecue bevallige dame. Hare hoogstsicrlyke manieren waren geschikt, om op het eerste gezigtte boeijen; alhoewel eenige woorden en bewegingen wel wal de ongedwongen konden schyiien; alhoewel zyvan tydlot tyd mei de aenvvezigc manspersoonen blikken wisselde, die meer gewaegd dan bevalzuelitig waren. Hél iniddagrnacl geëindigd zyndo, begon hel spel; een waer kansspel, hetwelk al de aenwezigén om de grootc, ronde tafel verzamelde, wacrop de bcnoodigde figuren met kryt getrokken stonden. Do graef van Spangen hield de bank. Men speelde Eer aen hen! Blyve de leus EENDRAGT MAEKT MAGT op hun vaendel in eere pryken, en voor de toekomst is er niet meer te vreezen FRANKIIYK. De groef vnn Clmmbord. Het kasteel van Cliambord is eert dei' schoon ste van Frankryk. De muren welke dit uitge strekte domein omringen en 4 a o uren uitge strektheid hebben, bevatten pachthoeven en byna dorpen. In de XVIIe en XVIII0 eeuw door het koningschap verlaten, verwoest gedurende de revolutie en als nationael goed verkocht, werd het door eene koningsgezinde inschryving teruggekocht en den hertog van Bordeaux aen- geboden, inliet jaer dat op zyne geboorte volgde. De jonge prins, welke er eigenaer van werd, liad,er den voet nog niet in gezet, toen eene andere revolutie hem uit Frankryk voerde. Ge durende 40 jaren bleef het verlaten; enkel werd het nu en dan door eenige reizigers bezocht. Sedert meer dan eene eeuw heelt er niemand in de kamers geslapen. In den loop der verledene week stapte de graef van Chambord er voor de eerste mael af, vergezeld door eenen dienstknecht en twee zy- ner talryke vrienden, onder ander door den markies de la Ferté, schoonbroeder van den graef Molé, welke in den laetsten tyd zyn zaek- gelastigde was en die zich in heirekking heeft gesteld met den hertog Audiffret-Pasquier, vriend der prinsen van Orleans, en sinds lang tot de versmelting geneigd. De kleinzoon van Karei X was nauwelyks te Chambord aerigekomen, of hy ontving liet be zoek van 3VI. de Lutteroth en van den graef de Jarnac, gelast aen den markies de la Ferté, den oiiicieelen brief te overhandigen waerin de graef van Parys vroeg om zynen neef te bezoe ken. Dit' "bedoek was de eenige voorwaerde tds- sclien de koningsgezinden en de Orlcanistcn der Vergadering, voor de afschaffing der ver- banningswetten. Eens de wet op de verbanning afgeschaft, hebben al de prinsen van Orleans zich by den hertog van Aumale en den prins van Joinville in Frankryk vervoegd, welke daer reeds eeni- gen tyd verbleven. De hertog van Montpensier was uit Spanje gekomen, de hertog van Nemours en de graef van Parys in Engeland opgehouden door de bevalling der gravin van Parys, waren op hunne beurt aengeland. Allen wachtten op het besluit van den graef van Chambord. Wat gebeurde er in het kasteel van Chambord? M. de Lutteroth en de Jarnac werden by hunne aenkomst ingeligt, door den markies de la Ferté, met den inhoud van het manifest dat de prins voornemens was uit te geven als hy Chambord verliet. De graef van Chambord ver- klaert aen de twee gevolmagtigden van den graef van Parys, dat, voor hy Z. H. ontving, hy liet voor eerlyk hield hem eerst den inhoud van het manifest te doen kennen, zoowel als hy liet eenen pligt achtte geene de minste onzekerheid hy liet fransche volk omtrent zyne gevoelens te laten en zich aen liet volk te toonen zooals hy in wezentlykheid was; ten andere geloofde hy zich verpligt den graef van Parys niet te ontvan gen dan na de openbaarmaking van zyn manifest aen Frankryk. De graef dikteerde. werkelyk eenen brief, welks inhoud nagenoeg de volgende wasDe graef van Chambord is getrolfen door liet be zoek dat de graef van Parys voornemens is hem te brengen; maer hy kan hem te Chambord niet ontvangen, slechts twee dagen hier vertoevende, en waer hy niets anders aen Z. H. zou kunnen zeggen dan wat hy uit het manilcst zal leeren, 't welk publiek gemaekt wordt. De twee afgevaerdigden vertrokken, diep be droefd over het mislukken hunner zending. De onderhoud der Duitsche troepen kost dagelyks 1,250,000 fr. aen Frankryk. In het Munthotel van Parys is men druk aen 'twerk. In de werkhuizen zyn thans twintig machienen, welke iederen second een gouden stuk elaen, dus 1200 stukken per minuet en 72,000 per uer. Indien men aennecmt dat het stukken van 20 fr. zyn, komt men tot het fabelachtige cyfer van 1,440,000 fr. per uer. Maer al dit goud is voor Frankryk niet. Byna al de staten van de wereld laten thans hunne munt in het Paryzer Munthotel slaen, zelfs China en Japan, liet vertrouwen in den titelen de juistheid der stukken welke in Frankryk ge slagen zyn, is, zooals men ziet, volstrekt en al gemeen. Een eenvoudig man biedt zich in het post- bureel van Limoges aen, en vraegt een post- mandact van 100 l'r. De bediende stelt hém do volgende gebruike- lyke quesliën. Wie doet die verzending? Jacob Mattliieu. u wie is de bestemmeling? Jacob Matthieu, poste restante"tc Bor deaux. Het is uw broeder? Verschooning, mynheer, 'k ben ik het. Qy zendt aen u zeiven een mandaet naer Bordeaux? ja zeker, mynheer, ik ga er naer 'toe, en ik zal dat geld aldaer gaen halen. Maer waerom draegt gy zelf dat geld niet mede? All! daer zit het hem in, mynheer, zegde de zonderlinge man; 't is dal ik my zelve to goed ken; in geval ik het geld by my hield, zou het nooit te Bordeaux aenkomeir, terwyl ik op die wyze zeker ben, het hy myne aenkomst aldaer*te vinden, waer liet my goed te pas zal komen. Onder het kleed van een gecstelyke hy droeg zelfs violetkleurige kousen heelt men een communard aengehouden, citoyen Riboulard dezelfde die het toezigt had over het doorzagen der Vcndome-kolom. De man had zich laten inschryven onder den naem van Francis-Marie- Hortus, bisschop der Termopylen. Aengehou den, heeft die valsche geestelyke zynen naem bekend. Onder de krygsgevangen te Versailles is er eenen die weigert zynen naem tc noemen en hot is de policie tot nu toe nog niet gelukt hem uit te vorschen. Hy laet zich Fossé noemen, is •vriend van Assi en schynt deze te aanbidden. Onder de .regering der Commune was hy zynen aide-de-camp. Deze oproerling, men weet niet van waer gekomen, die zynen naem en geb/ior- teplaets verzwygl, hoewel een der minst schul digen, zal echter eenen tip zyn onder de com munisten. Ziehier eenige juiste inligtingen over de levenswyzc der gevangenen in de Orangerie te Versailles: Zy vernachten op stfoo in groepen van G tot 8 personen. Deze oproerlingen vormen om zoo te zeggen zoo vele ploegen die onderling hunne mondbehoeften, hunne slaepplaetsen en hunnen arbeid verdeelen. 1>« nooddruft is 's morgends soep, later brood en vleescli. Het vleesch is meestul gezouten. om grofgeld; want de overvloedig verzwolgen cham pagne had de hertsloglen der gasten opgewekt en tot overdrevenheid gestemd. De jonge Schepensschcen doorliet ongelukvervolgd te worden. Immers herhaeldc reizen, had hy rollen goudstukken voor zich gestapeld... en telkens hadden zy den weg naer den bankier gevonden. Juist was wederom zyn laelste stuk verdwenen; hy verliet op nieuw de zael, om zyne beurs te gaen vullen. Velen der overige gaslen speelden met hetzelfde ongeluk, maer \yaegden geene aenzienlyke sommen. Slechts diegenen, welke met van Spangen uit Aken waren gekomen, speelden hiel afwisselend geluk. De bankhouder daerentegen scheen de fortuin aen zynen wagen le hebben geboeid. De zilver- en goud hoop, die voor hem lag, werd gedurig grooler en grooter. De jonge Schepens, die zoo aenstonds in de zael terug keerde, speelde ook met oneindig minder oplettendheid, dan hy gewend was te doen. Het scheen, dat hy meer aendacht loewydde aen de schoone Melvina dan aen hel goud.Zy had zich in eene vansternis terug getrokken, van waer zy den jongen burgemeester met hare blikken begon te bombarde ren. De jongman, welke juist wederom, maer ditmaCl wel degelyk zyn laelste goudstuk had verloren, riep zynen bediende en fluisterde hem haestig ecnigewoor- den in het oor. De dienstluicchl, die evenmin aen den wyn was vreemd gebleven, stotterde een onverstaen- baer antwoord, dat toestemmend moest zyn, en wan kelde uil de zael. De zoon Schepens' had gconcn lyd, om op de zeld zame gesteltenis zyns bedienden te lellen; want tie vurige oogen dcf schoone Melvina trokken béd aen, gclyk de zeilsteen het yzcr. Had 'ny lyd ol' lust, om de dronkenschap vau zynen lyfk-ncehl Jan op tc merken? De schoone Melvina kin. -do over de onverdragelyk- heid der hitte in de zael.De jonge burgemeester bood zynen arm, welken deaenslaende bruid ties gelukki gen bankhouders gretig aenvaerdde. Zy begaven zich ie samen naer builen, om eene wandeling in het park te ondernemen en de jvyndampen tc verdryveu. Niemand der gasten sloeg acht op Hit verdwynen; immers aller aendacht was dermate op hel spel en de goudstukken gevestigd, datzy voor geene andere za ken oogen of ooren hadden. IV. Do lyfknecltt tl«*s burgemeester». Hendriea,de schoone muldersdoehter, zat nog altoos in hare slaepkauicr en zocht haer angstig beklemd hart le verliglen door eenen trauenvloed. Meermaels was by haer het voornemen onlstaen, haren beminden neef le gemoet le gaen, hem op te zoekep; doch tel kens moest zy dit ontwerp laten varen, wyl bel nog schier klaer dag was, en zy vreezen moest, door haren vader gezien te zullen worden. Zoo verre hare oogen droegen, vorsohtc zy over de sneeuwvlakte en over de ysachlige wegen; maer ner gens onldeklc zy ccnig spoor noch toeken, waeruit zy ^jc terugkomst van den welbeminde kon afleiden. |Sooit was zy zoo gejaegd, zoo angstig geweest, by de alvftizigheid des jongen mans. Het was, als of bare liefde voorgevoeld hadde, wat schrikkelyk gevacr den jongman heden bedreigde. De molenaer Schrcuderwas in de woonkamer alleen gebleven met zyn llerecyn en zyne misnoegdheid. Die rampzalige gedachte aen zynen dood kon hy maer niet verbannen. Zonder 'l te willen noch le weten waren zyne' gedachten wederom op zynen nècf Hendrik ge vallen. Al de uitstekende' hoedanigheden des jongmans (men kende hem geene gebreken toe) traden thans voor zynen geesl. Itoeds betreurde hy 'l van harte, dat hy, in zyne oploopendhcid, den "afwezige had obgelyk aengedaen; want zulke hardheid verdiende de zorg vuldige neef geenszins. Op dezen oogenblik trad de lyfknechl des burge meesters binnen dekamer. Dit bezoek bragl den ouden molenaer op andere gedachten. Welnu, Jan, riep hy hem loc het is wel, dat gy u laet zien! Brengt gy my een paer lysters? Ik watertand naer de beestjes. Neen; stamelde Jan, die met waggelende schreden was binnengetreden; ik breng niets;... maer ben gekomen, om iets te halen. Heelt men heden dan geene lysters gescholen? 01'cr geschoten zyn... en nog in menigte! -T- En gy brengt my niet een paer van die lekkere beestjes? Zooveel als hier myne hand! Nogtans weet men ginds, dat my zulks zeer wel kom is. Mag zyn... dit bekommert my drommels weinig. En de .jonge heer heeft u niet een paer lysters medegegeven? Niet een siertje, zeg ik u! De molenaer zweeg. Sedert dcopening der jagt, had hy dit jaer noch liaes, noch patrys, noch lysfer ont vangen van het hoerenhuis; alhoewel men daer zeer wel wist, dat hyoen iMirtótoglelyke liefhebber was van zulke beestjes, wan neer zy hein geen geld kostten. Immers wolkdanigook zyne begeerte mogtezyn naer dit slach vaii vvildbraed, zoo zou toch niets ter wereld hein overgehaald hebben tol bet koopen van zulke dure zaken: zoo noemde hyelk voorwerp, dat lol eenen franc steeg. Daerentegen verkeerde hy in het vaste gedacht, dat vader en zoon Schepens hein dit bewys van opmerk zaamheid schuldig waren, lïy vond de verzuimingvan wegc. zyne geburen dos le dnvorgeellyker, daer hy wel wis!dal er eene gala-maeltyd gegeven Was op het

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1