Do internationale. Buitenlandsch Nieuws. gunste der bewaerscholcn wordt insgelyks af gewezen. Het dagorde uitgeput zynde, verklaertde Gou verneur* in 'sKoningsnaem, de zitting gesloten. Overneming door de Provincie van de regten op de sterke dranken en den tabak. Wyziging gebragt aen de additionneele centie men door de provincie ontvangen. Voorstel der 3de commissie. 1° 9 i/2 additionneele centiemen op de grondlasten. fr. 267,474 2° 7 additionnele centiemen op het personneel. 116,481 3° 1 centiem additïonnoel op de patent. 5,059 4° (a) Hoofdsom der sterke dranken. fr. 199,200 (b) 10 centiemen addit.19,920 fr. 219,120—fr. 219,120 5° (a) Hoofdsom van den taks op het verkoop van tabak. fr. 26,300 (b) 10 centiemen addit. 2,630 fr. 28,930—fr. 28,930 Totael der ontvangsten fr. 637,064 Totael der provinciale ontvangsten op kapittel 2 van het budjel. fr. 630,692 Winst voor de Provincie fr. 6,372 Deze wyziging is door den Provincialen Raed aengeuomen in zitting van 21 july. Hare uitbreiding in Belgie. lil. Wy lezen in een orgaen der sekte: In België telt de Internationale by duizende en duizende aenhangers. Hare beweging groeit reusachtig aen, dank aen de bedryvigheid en aen de middelen van uitbreiding door de sek- tiën van hel land in 'l werk gelegd, dank aen den iever en de zelfopoffering van een groot getal harer leden. Nergens zyn de meelingen en de openbare byeenkomsteu zoo talryk. De afge- vaerdigden van Brussel doorloopen al de dor pen waer nyverheid wordt gedreven om de be- lankryke kwestienderontslaving.van den werk man te bespreken, en nieuwe leden aen te winnen.Niet eene week gaet voorby zonder dat er pieuwe sektien worden gesticht.. Van zynen kant legt de Belgische hooge raed alles in 't werk om de vrymaking van liet werk te bespoedigen; liy spoort den iever der sektien aen; verwekt werkstakingen daer waer het nut tig schynt voor den Bond, en" doet die werksta kingen gelukken om aen de werklieden tetoonen hoe magtig reeds de Internationale is en welke diensten zy geroepen is hun te bewyzen Het zal genoeg zyn de menigvuldige sektien te noe men welke het land overdekken om zich een denkbeeld te kunnen maken van den vooruit gang door den Bond verwezentlykt, vooral wanneer men opmerkt dat hy in 1867 nauwelyks eenige leden telde en dat niet een Belgische al- geveerdigde het congres van Lausanne by woonde. In een onzer voorgaende nummers hebben wy de statistische tabel gegeven van de sektien in Belgie door de Internationale gesticht. Die tabel bewyst dat de verderfelyke leerstelsels dier sekte veel meer invloed hebben opdewaelsche werk lieden dan op de vlaemsche. Talryke poogingen zyn beproefd geworden om de Vlamingen te verleiden, maer bet was telkens te vergeefs.' De meetingen, verscheidene malen opgeroepen, hebben liet werkvolk gansch onverschillig ge laten, en, ontstonden er hier of daer werksta kingen, deze waren van korten duer, dank aen den geest van orde en vreedzaemheid die onze werkende klassen bezielt. Desaengaende lezen wy in liet nummer van 14 juny 1871 van den .Journal de Gand, wiens kleur en strekking genoeg gekend zyn. Het valt uit zooals wy liet voorzagen: delnternatio- die zyn bloed had naer het hoofd gejaegd. ily sloe^ zync. blikken ten gronde.... een paer tranen glommen onder zyiïe oogwimpers. Wederom wierp heer Schrouder cencn snellen en doordringenden blik op den jongen man. Om den mond des ouden molcnaers kwain een eigenaerdig glimlachen spelen, dat moeijelyk om onteyl'cren was. Hoor, noof, sprak hy eindclyk gy staet het nog wel. Met my was het erger geschapen. Ik heb ecnmael in myne jongheid eenen geheelen winter moeten rondreizen met gescheurde laerzen. Ik geloof zelfs, dat myn lydcu van dien winter pog de oorzack is van myn flereeyn. Gy zyt thans acht en twintig jaren oud. Aen de milicic-vvclten hebt gy voldaen. Het is meer dan tyd, dat gy de wereld ziel, en uw geluk beproeft. Leef en vaenvel; denk aen my, als het u wel gaet. Hendrik kon niet antwoorden; zwygendc wendde hy zich naer de deur. Dan riep de oude meester hem toe: wacht eens, neef, ik moet u nog iets verzoeken, als eenen laulsten dienst. Wanneer gy toch naer het sekretariaet gaet, gelief in het voorbygaeh dezen brief aen den heer pastor af te geven... en by uwe terug komst antwoord mede te brengen... of wacht cencn oogenblik... myne dochter Kica kan met u tot daer gaen en het antwoord medebrengen. Gy zyt te samen opgegroeid, en het scheiden zal u beiden zwaer vallen, Nu voor 'l laetst, vaecwel! Hendrik kon zyne tranen niet langer inhouden. Hy sprak snikkende: vaerwel, heer Sclireuder! Dat God het u vergeve, indien gy te hard jegens my waerl! U bid ik om vergiffenis, indien ik op de eene of andere wvze u mogte boïoedigd of u ongelyk aengedacn heb ben Daer is raync hand, Hendrik. Wy scheiden als vrienden. Vijorwel; dat God u geleide op uwe levens- baen, myn jongen! (Wordt voortgezet.) nale blyft onmagtig tegen liet gezond verstand onzer werklieden. Zy is veroordeeld om te Gent te sterven, traegzaem misschien, doch voorze ker en onvermvbaer de onverschilligheid met te overleven, of liever den diepen afkeer welken zy meer en meer inboezemt. Van de vyt a zes honderd leden welke zy, vier jaer geleden, te. Gent bezat, bly ven er haer slechts een honderd tal over, waervan dertig a veertig huisschilders. Deze hebben zich verbonden alleenlyk op de hun gedane belofte eener aenstaende werksta king, welke hun zou toelaten eenigen tyd te leven zonder werken, en slechts hun werk te hernemen wanneer limine bazen een hoogeren dagloon zouden geven voor minderen arbeid. De Internationale verliest haren tyd met te Gent hare propagande te willen voortzetten: ons werkvolk heeft haer in te menigvuldige omstan digheden doen begrypen dat het in hare wanor- delyke leerstelsels geen deel neemt; dat het zeer wel weet dat de geldelyke belasting welke men van hen eischt, gewoonlyk slechts dient om in luiheid en baldadigheid te laten leven eenige verloopene kerels, vyanden van orde en van werk, die, na alle stiel kens beproefd te hebben, liet geraedzaem en profytig vinden eenen taks te heffen op het zweet van den werkman. In ons volgend nummer zullen wy de uitbrei ding aentoonen welke de sekte beeft genomen in andere landen. In afwachting geven wy een staelken van de inzigten en doenwyze van dien ;odvergeten hoop landloopers. De gazet lu IAberté van Parys, ontving deze week eenen brief geschreven in drukletters met de hand nagemaeki, en behelzende de volgende bedreigingen: Aen de redactie van de Liberté. 200,000 burgers van Parys, 4,000,000 burgers in Europa zyn werkende leden der Internationale: Gy wordt aengemaend op doodstraf een einde te bren gen aen uwe schimpcriticken tegen de leden der Commune. Al de politic-agenten, do wachten van Parys en hunne familien zyn door den hoogen Raed veroordeeld om te sterven voor een jaer verloopen zy, alsmede al de officieren der beulen-regimènten. De capitalisten zyn veroordeeld Wy zyn liet Getal, wy zyn de Magt. De tucht komt tot stand. De oude samenleving moet vergaen, zy zal vergaen! Niet een haer vau het hoofd der Commune-leden zal geraclet worden, en opgepast voor do moordcry die onmiddelyk zal volgen. De Internationai.e, De Meesteres van Europa, Wy lezen in den Uien Public: l)c Internationale zet hare noodlottige propa gande voort. Wy vernemen dat, in Henegouwen, de zen delingen der Associatie byzondere poogingen aenleggen om de mecaniciens en de stokers van den yzeren weg in te lyven, al mannen, die da- gelyks het leven van duizende eigenaers en capitalisten (die men hun afschildert als dwin gelanden en baetzoekers) in handen liebben. De administratie van 's Staets yzeren wégen en de andere spoorweg-maetschappyen zouden wel dienen op hun hoede te zyn om alle onheil af te weeren. FRANKRYK. Men schryft uit Parys, 14 augusty: Wy naderen, zegt een paryzer blad de ophef fing van den staet van beleg te Parys. Zooals wy gezegd hebben zyn de gendarmerie en de policie lieden heringerigt; zy zullen voldoende zyn voor de wacht der hoofdstad. Wat het tegenwoordige in Parys gekazerneerde garni zoen betreft, dit zal naer de departementen van Seine-et-Oise en Seine-et-Marne gezonden wor den, naer gelangde Pruisen aftrekken. Versail les zal het centrum vsffi een nieuw binnen- on buitenlandsch verdedigingsstelsel worden. De minister van oorlog doet op dit oogenblik de plans hiervoor bestudeeren. De Mont-Valerien die magtige strategische stelling, de Hautes Gruyères, Sèvres-Meudon, en Chatillon zullen de hoofden der verdédiging zyn, welke Versail les zullen beschermen tegen den aenyal langs den kant van Parys en laet toe, een buitenland- schon vyand te dwingen zyne insluitings-linie verscheidene mylen achter zuidelyk Parys uit te breiden. Eenige verschanste kampen, achter Versailles en op den kant der stad, zullen* dit algemeen stelsel voltooien. Men schryft Hit Marseille: De brand dei' bosschen in het Oosten van Al gerië duert voort. Er zyn 5000 mannen van Algiers naer Bonne gezonden, om de brandstichtende volksstammen te beteugelen en te straffen. In de provincie van Algiers is de rust hersteld DLIT8CI1LAMD Men heeft by het afbakenen der grenzen tus- sclien de nieuwe provincie en Frankryk, welke arbeid, om dit in liet voorbygaen te ze^ gen, groolendeels is atgeclaeneen merkwaer- dige vond gedaen. TusschenGravelotte en Dan- court heeft men eenen oud en grerispael gevonden welke grootefideéls in het zand begraven was geraekt; men leest daerop de volgende woor den; Terre de'France. Blykens gedaen onder zoek mag men het als uitgemaekt beschouwen dat deze grenspael, ter plaetse waer ïrtëh hein heeft gevonden, is gesteld ten jare 1552, toen de grenzen tusschcii het duitsclie bisdom Metz en Frankryk werden geregeld. Hieruit volgt tevens, dat Duitschland thans weder in liet be zit is getreden van den grond, welke er vanouds aen toebehoorde. iTALii:. By de jongste verkiezing van leden van den gemeenteraed te Rome zyn van de 7864 kiezers slechts 1984 opgekomen. Neemt inen in aen- merking dat Rome eene bevolking heeft van 220,000 zielen, hoe kan dan de gemeenteraed geacht worden de bevolking te vertegenwoor digen, wanneer hy is samengesteld door 1984 persoonen? Wat beteekenen zelfs 7864 kiezers op 220,000 zielen? - Niet te vreden met de toelating tot de ont eigening der kloosters, om ze in te rigten tot partikuliere wóoningen, heeft de romeinsche gemeenteraed thans by liet italiaensche gouver nement de noodzakelykheid betoogd, om in eenige kloosters openbare groenmerkten te hou den. Onder dit voorwendsel vraegt men ontei gening ten algemeene nutte. Den briefwisselaer van den Journal de Sl-Petersbourg,schryft uil Roomen aen dat dag blad,dat men zichdeerlyk zou bedriegen, indien men ging meenendat dé Romeinen van den Paus afkeerig wierden. Den stroom van bezoekers uit allen stand en rang naer liet Vatikaen, raekt en treft hem, zegt hy, en iu de kerken bemerkt liy een groeten aengroei van toeloop en van godsvruchtigheid. Het gouvernement ziet dat wel, voegt den briefwisselaer er by, maer liét durft er niets tegen doen, uit vrees van de be volking de woede der wanhoop op het lyf te jagen. Lezer, dezen die dit schryft, is iemand die aen den Paus vyandig is, en de gazet die dit drukt, is eene gazet die in de handen is van het gouvernement van Rusland. De week, die eindigt, is voor Aelst de week der feesten geweest. - De Festival, uitgeschreven voor de kermisdagen en uitgesteld uit oorzack van het afsterven van M.Lie- nart, heeft plaets gehad zondag laetst. Dertien muzick- maetschappycn hebben er deel aen genomen. Het leest is afgeloopen ter voldoening van iedereen, in de beste orde en eendragt. Dynsdag was het de plegtigo processie van O.-L. Vrouw. Die processie was even schoon als de voor gaende jaren. Nogtans er was-iets nieuws dat doaels- tursche bevolking uiterst wei heeft behaegt. Het was reeds zoo veel jaren geleden dat wy, volgens voorva- derlyk gebruik, onzen burgemeester het allerheiligste zagen volgen! M. Van Wambeke, thans burgemeester van Aelst, was tegenwoordig en volgde den draeghc- mel met de katholieke leden van den Raed. De bur- gery zegde: dat begintstillekcns aen te veranderen en 'tzal nog beleren. I)en avond van denzelfden dag, om 9 ure, gaf onze verdienslclyke narmonie, de Jonge Garde, een allerschoonst Concert op de Groole Markt. Donderdag hadden wy de prysuildeeling van het Pensionnael Sl-Lieven. De leerlingen hebben, naer gewoonte, hunne zang-en declamatiestukken wonder wel uitgevoerd. Wat nogtans de Kroon was van dit schoon familiefeest was wel de triomf van de twaelf leerlingen die voor de jury's, van Brussel, Gent en Ant werpen, op zulke eervolle wyze, hun exaem hebben afgelegd. Het gesticht der Broeders mag met regt en rede den leus bloeiend en groeiend aonncmen. Des anderendaegs, vrydag, was het de prysuil deeling voorde talryke leerlingen der vryelagere school, welke ook door de Broeders wordt bestuerd. Hier ook heelt het aenwozig publick merkclyken vooruitgang kunnen beslaligen, dank aen den iever der meesters, dank aen de besturende Commissie die zich geene opolferingen spaert om de kristene opvoeding en het onderwys onzer volkskinderen te bevorderen. Men meldt dat de onkosten van het visa der hor dereden van de koupons der obligation van romein sche spoorwegen,y in België bezeten, aen de obligatie- dragers zullen terug gegeven worden, op 't oogenblik dat het beloop der koupons hun zal betaeld worden, en dat er dientengevolge bevelen gegeven zyu aen de bankiers met de betaling der bedoelde koupons gelast. Er volgt uit de algemeene onderrigting van den heer minister van oorlog, dat de militianen en plaels- vervangers in onbeperkt verlof, een pasport naer den vreemde kunnen bekomen, met eene toelating van zyn departement. De militianen en de plaetsvervangers, die den tyd van 8 jaer hebben uitgedaen, kunnen alleen pasporten bekomen zonder byzondere magtiging van het oorlogsdepartement. In 't belang der oogstwerkers herinneren wy het uitmuntend gezondheidsregiem dat bestact in eene koffie-tisaen te drinken. Men neemt drymael meer water, dan om den gewonen koffie te maken; men doet er een weinig brandewyn en suiker in. Met dry of vier glazen van die tisaen per dag, behoedt de maeier zich tegen hel buitenmatig zweeten dat zyne krachten uitput en hem dikwyls aen langdurige en zware ziekten bloolstolt. De oogslwerken zyn in vollen gang. Meer. dan ooit is cr gebrek aen werkvolk op den buiten. Het ware op dit oogenblik voldoen aen eene wezenlyke behoefte, zoowel als aen den wensch van den land- houwer, indien cr tydelyke verlofpassen werden toe-, gestaen aen de milieianen, om hen toe te lalen de oogslwerken te helpen voleindigen. In onze polders zou die maetregel byzonder wel van pas komen. Men schryft uit Nieuwpoort, 15 augusty: Wy stellen met voldoening vast, dat de landbou wers zeiven, die zeer zelden gunstig spreken over den toestand der veldvruchten, thans eenparig verklaren, eenen oogst te hebben buiten alle verwachting. Boven dien zyn onze weiden goed van gras voorzien en het voeder is overvloedig. Wat de aerdappelplaeg betreft, de klagten die over eenigeweken zoo geweldig waren, dat men wel zou gevreesd hebben die ononlbccrlyke vrucht geheel en al te zullen moeten missen, houden nu ook op. Niet dat er geene knollen, door de ziekte aengetast zyn, moer de menigte die er geplant zyn, doen ons hopen op eene.voldoende opbrengst die niet te onmatig in prys zyn zal. Dus wy mogen op een goeden winter rekenen, die niet te bitter zal gemaekt worden door duren tyd. Het is in onze streek niet al leen dal de veldvruchten goed staeu en wel inge- •sehuerd worden, dank aen 't heerlyk weder en de weldoende zon; maer in geheel het land, in Frankryk, in Duitschland, in Hongarië, in Kusland, in Engeland, in Amerika zal het een koornjaer zyn, wiens gelyken nog in lange jaren niet gezien geweest is. Het college van burgemeester en schepenen te Gent, willende liet publiek behoeden tegen het nog bestaende vooroordeel, van het laten liggen der dren kelingen op de oevers van het water, tot de aeukomst der politic, en doen verslaen dat het hoogst uoodig is deze volksdwaling uit te roeien, maekt aen zync bc- stuerden de volgende behandeling bekend, welk be hoort zoohaest mogclyk toegepast te worden, aen de drenkelingen en aen de schyndooden, en dit zonder de aenkomst van de politie ol al andere geneesmiddel, ar to wachten •1° Aen den lijdende eene betamelijke ligging geven. Legt het lichacm op den rug. de schouders opgeheft en door eene samengevouwde kleeding ondersteund, de voeten gedrukt tegen eene hinderpael. 2^ De binnenleiding der lucht vrijhouden in de lucht pijp*.Reinigt den mond en <lc neusgaten. Trekt aen de long van den lydendc en behoudt ze buiten dc lip pen. 3° De beivegmgen van eene diepe inademing nadoen. Helt de armen langs beide kanten van het hoofd, en houdt dezelve zachtjes gedurende twee seconden. Deze beweging verbreedt de ruimte der borat, licht de ribben op en verwekt eene inademing. Verlaegt vervolgens de armen en drukt ze zachtjes maer vastelyk, gedurende twee seconden tegen de kanten der borst. Deze beweging vermindert de hol heid der borst, gelyktydiglyk dezelve de ribben drukt en brengt eene gedwongene ademing by. Herhaelt deze bewegingen beurtelings, stoutelyk en standvastig 45 mael per minuet. 4° De omloop des bloeds en de warmte herstellen en de ademhaling verwekken.De lidmaten wryven van aen de uiterste gedeelten tot aen hel hart. Vervangt de natte kleederen door eene warme en drooge wollen sargie. Van tyd tot tyd werpt koud water op het gelaet van den lydendc. Deze voorschriften zyn volkomen overeenstemmend met de uitvoering der bewegingen, strekkende tot het nadoen der werking van ademing. De wryving moet voortgezet worden onder de wolle sargie of boven de drooge kleeding. De warmte terugroepen door het opleggen van Warme flaneel, llesschen ofblazen met warm water,, gewarmde steenen enz., onderdo oksels, lussehen de dyen, aen de voclplankcii. Indien de lydendc in een huis of welkdanig lokael is overgebragt geweest, na adem hernomen te heb ben, hebt zorg de lucht in de zael te laten binnen dringen en vry om te loopen. Als het leven zal hersteld zyn, zal er een thee-lepel warm water gegeven worden; vervolgens indien de zieke kan zwelgen, zal men hem een kleine hoeveel heid warmen wyn, water, brandewyn of koffie, bedie nen. Men zal hem in het bed leggen en hem acnspo- ren to-slapen. Een blad van Gent meldt datvalsche goudstukken van 20 francs met de beeltenis van Leopold 11 in om loop zyn. Deze goudstukken hebben eene bleek gele tint, zyn grof geslagen, en bezitten maer eene inwen dige waerdo van 13 lot 44 francs. Te St-Martons-Laetem is dezer dagen een man overleden, die vyfmnel getrouwd was geweest. Zync laetsle vrouw overleeft hem. Vkrfranscuing. Te Schoorisse kan men ook Fransch; men oordèele er over Het uithangbord eener herberg draegt tot opschrift: A la Commerce. Dat is zeker toch wel Fransch?.... Welnu, een farceur kwam, en zegde dat daer eene fout in was. Om het zelfstandig nacmwoord commerce Ie doen overeenkomen met het lidwoord, schrabde hy de Iweedcc van commerce uil, en zoo was men 't ak koord: A la Commcre. De genaemdc Anna Carolina Andries, weduwe van wylen Joannes van Goot hem, geboren en woon achtig te Beveren (Waes) zal op vrydag 25 dezer maend haer honderdste jaer bereiken. Die vrouw bezit nog al hare geestvermogens. Zy spreekt met nauwkeurigheid over de reeds lang ver leden zaken. Haer gezigt is nog zeer goed, zoo dat zy naeit en ander handwerk doet zonder gebruik van eenen bril; alleenlyk is zy een weinig hardhoorend. Er worden te Beveren reeds tocbereidsels gemaekt om die honderdste verjaring op dien dag plegtiglykte vieren. Een brusselaer, do lieer De B...., gewezen bur gemeester, van.Brussel, gelykt door zyn uiterlyke zeer sterk aen Napoleon III. De heer De B...., heeft die ge- lykenis byna met het leven betaeld. In Zwitserland, te Geneve, stond het volk zeven uren lang voor de deur van het lokael te wachten, waer hy was afgestapt. Men nam hem voor Napoleon en riep hem de volgende lieftalligheden toe: 't Is Badinguet! Weg met het canaille! Ter dood! In 't water! In Duitschland integendeel werd den heer Do B... met veel eerbied ontvangen, behalve te Heidelberg, waer hy ook geen al tc lief onlhael genoot. Wat zou het dan zyn, indien Napoleon III zelf in Zwitserland kwamc? Men schryft uit Blankenbcrge: Was onze stad lang onbevolkt gebleven ter oorzack van het slecht weder, dat gedurende omtrent gansch de maend July geheerschi heeft; zy gelykt heden aen een menschelyk mierennest: iederen trein van den yzeren weg brengt eene groote lading baders aen, en fs avonds moeten naer Brugge gaen slapen deze, die geene slaping le Blankenbcrge vinden. De hotels en de logemenlhuizcn zyn lolterlyk opgepropt, en indien het alzoo voortgael, zal men wclhaest in de kabinen op den oever moeten slapen. lederen zondag komt er een muziekkorps in onze bad- stad aen, dat een concert in het Park geeft. Ter huidi- ger uer is Blankenberge reeds door 5000 vreemdelin gen bezocht geweest. Up 41 Augusty waren er omtrent 26,000 baden genomen. De E. P. Olivier, S. J., geeft confcrentiën in de pa rochiale kerk van Blankenberge en in ie Ier der zelve is de kerk vol. Woensdag heeft de welsprekende pre dikant een sermoen van liefdadigheid gedaen, in be hoeve van het alhier gevestigde damengenootschap: de Moedertroost, dat fr. 433-47 opgebracht heeft. Dynsdag morgend vroeg, en voor dat er nog een wandelaer te Antwerpen in de Zoölogie was, had deze reeds een buitongewonen bezoeker: de keizer van Brazilië, in burgerkleeding en vergezeld door M. Van Bever, ingenieur der stad en M. Peeher, konsul.van Brazilië. Z. M. werd ontvangen door den direkteur M. Vekeraans. die de honneurs deed en den keizer de wetenswaerdigheden van den hof liet zien. De keizer gaf herhaelde malen zyne voldoening tc kennen over onze inrigting, welke inderdaed op den eersten rang van alle diergaerden in Europa plaels neemt. Tusschen 2 a 3 ure bragt de keizer, de keizerin in den hof, welke daer ruim een uer vertoefde, ander- mael vergezeld door M.Vekemans.üe keizer legde mid- delerwyl een bezoek afin onzen omtrek, in de nieuwe stad, aen de nieuwe havenwerken, enz. vergezeld door den stadsingenieur M. Van Bever. Ten 40 ure heeft Z. M. de mis in de O.-L.-V. kerk bygewoond en werd hem de kerk, in al haren omvang en hare byzonderheden getoond. Hy toekende het vreemdelingen hoek, even als de keizerin, bezocht in den loop des dags de andere merkwaerdighedén onzer stad zooals het stadhuis, het museum, de kerken enz. Hll. Majesteiten waren afgestapt in het hotel St.Antoine en waren vergezeld door een aide-de-camp, een dok tor en twee zwarte dienstboden.' Des avonds is de keizer en zyne familie vertrokken. Men schryft uit Luik, 17 augusty: Eergisteren,"45 dezer, een dag die aen het kcizemk dierbacr was, is in Frankryk de laetsle trein met gekwetsten en zieken van het fransche leger terug gekeerd, die tot hiertoe in Duitschland waren geble ven, uil oorzack van hunnen ergen toestand. Deze trein is eergisteren avond ten 6 ure door onze statie gereden; hy bestond uil 34 ambulancerytuigcn en vervoerde448 soldaten. Een groot getal ziekendieners, verscheidene geneesheeren en dry aelmoeseniers ver gezelden hen. De trein is naer Rysel vertrokken. Van de 500,000 fransche soldaten, die naer Duitschland zyn gestuerd, blyven er slechts een 30tal, wier ge zondheidstoestand niet toelacthen naer hun land over le brengen.

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2