Builenhuidscli Mcuws. er wierd bevel gegeven de geweeren te span nen en aen te leggen. Hadden Mgr De Merode en de twee soldaten zich niet oogenbhkkclyk achteruit getrokken, inen had ze gefusilleerd. Men vraegt waerom de H. Vader Rome met verlaet. Het behoort niemand de reden te on derzoeken waerom Hy tot heden is gebleven. Vele reden nogtans zyn aennemelyk: de liefde van l'ius IX voor de byzondere kudde welke God Hem heelt toevertrouwd; de nabyhcid van het graf dei- Apostelen waer voor Hem zooveel troost en Jicht te vinden is; de volledige vernietiging van kloosters welke zyne tegen woordigheid nog gedeeltelyk in stand houdt; uit toegevendheid voor het kollegie der kardi nalen waaronder er vele zyn die hunne liooge jaren of ziekelykheid zou beletten hem te vol gen; de mocilykheid om tegenwoordig inEuropa eene schuilplaets te vinden, welke bevryd weze tegen do aenslagen der Revolutie. Wel is waer die reden zouden wel eens kun nen wyken voor andere van grooter belang: de italiaensche députés zyn van zin het canaille tegen het Vatikaenop te jagen, en, het schyut zeker dat eene bende van tien a twaelt sluip- moordenaers, gezonden om den Paus te dooden, thans in Rome zyn. Den 3 dezer ontving de Paus eene talryke deputatie samengesteld uit bewoners van Rome: Toen de H. Vader verscheen, blonk de blyd- schap en het geluk op alle wezens, en men kon wonderwel de liefde zien uitschynen die deze lieden, doorde revolutie nogtans zoo opgehitst, hunnen Paus-Koning toedragen. De H. Vader scheen zeer getroffen door het adres dat hem voorgelezen werd; hy bedankte vurig de goede inwoners van den Burgo en deed de hemelsche zegening over hen nederdalen. Toen hy in zyne ka.ners terugkeerde, volgde hem eene lange kreet van lielde op. Den 1 dezer, rs zekere Minghetli, oud-mi nister van Victor- i'-mmanuel, aengerand in volle straet; men heelt hem zyn uerwerkmet ketting en 730 fr. ontnomen. De romeinsche bevolkirig wordt de pie- montëezen meer en meer beu. Het deficit der italiaensche staetkist zal beloopen van 150 tot 160 millioen. FltWKSiYK. De kommissie der kieswet heeft besloten den ouderdom om tot kiezer te kunnen benoemd worden op 23 jaer te bepalen, en vergt boven dien dat die kiezer een jaer in de plaets verblyll waer lvy het kiezorsregt moet uitoefenen. Ver der sluit zy de militairen van hetkiezersregt uit en verklaert dat de stemming verpligtend zal zyn. Men verzekert dat hel gouvernement m de meeste dezer voorwaerden toestemt. M. Thiers zal door de kommissie hierover ondervraegd worden, by zyne wederkomst te Parys. De bygevoegde kiezingen, uitgenomen die van Corsika, zyn bepaeld op 7 january 1872. De kommissie, gelast om te beslissen over 23"versterkte steden welke de departementen van het noorden en Pas-de-Calais bedekken, heeft haer verslag neergelegd. Men zal niet be houden dan de fortitikalien van Calais, Kamer- ryk, Douai, Rysel, Maubeuge en Valencyn. DUIT8CHLAI%D. Menschryft uit Charleville, 8december: Een nieuwe botsing heeft tusschen de bur gers van Revin, klein gehucht in de nabylfeid der stad, en de beiersche soldaten van het gar nizoen plaets gehad. Deduitsche overheid heeft onmiddellyk 300 man naer de plaets gezonden en een der byzondbrste persoonen werd als gy- zelaer aengehouden, tot dal men de bewerkers van den oproer in handen heelt. De meesten dezer hebben over de grenzen een goed heen komen gezocht. Tc Frankfort heeft een klein getal rabby- nen het plan opgevat de verstrooide kinderen Israels te vereenigen om met hen naer Palestina te vertrekken en er een nieuw koninkryk te stichten; daertoe wordt door hen een groot aen- tal zendbrieven door geheel Duitschland ver spreid. ITALIË. De ryke familien van Palermo hebben de gewoonte als zy de stad verlaten, hunne dia manten en kostbaerheden naer den berg van bermhartigheid te dragen, om die waerden bui ten bereik der dieven te zetten. Die voorzorg- maetregel is ditmael slecht beloond geworden, want de dieven hebben het berghuiszelf geplun derd. Zy hadden het geduld gehad eenen on- deraerdsehen weg te delven van uit een leeg- staende huis aen den overkant der straet, tot in het berghuis en eens hunnen weg afgewerkt, drongen zy het berghuis binnen en maekten zich van alles meester, wat hun het beste be viel. Verscheidene familien verliezen hierdoor aenzienlyke sommen in juweelen. Mevrouw de markiezin Faldella de Torrearsa, echtgenote van den voorzitter van den Senaet, onder an der, verliest hierdoor zegt men, 400,000 fr. ENGELAND. Tien jaren geleden, op 14 december 1861, stierf prins Albert, echtgenoot van koningin Victoria, byna aen dezelfde ziekte, waeraen nu de prins va.i Wallis lydt, die de oudste zoon der britsche koningin, en de vermoedelyke erl- genaem der kroonis. Hy isgeborenop 9 novem ber 1841 en dus ruim 30 jarenoud. Op 10 meert 1853, huwde hy met prinses Alexandra, dochter van koning KristiaenIX, koning vanDenemark, die nu 27 jaren telt. Indien de prins van Wallis sterft, wordt het oudste zyner vyf kinderen, prins Albert, de ver moedelyke troonopvolger, die op 8 january 1864 geboren en dus nog geené volle 8 jaren oud is. De Morning Advertiser zegt, dat het minis terie dynsdag laetst prinses Alexandra tot re gentes aengeduid heeft, in geval de prins van wallis moest overlyden. 8PAMJE. De koning van Spanje slaept op geene rozen De inwendige beroeringen van dat land zyn reeds al groot genoeg om zynen troon te bre ken. Nu komt daerby nog eene woeling in Cuba tusschen de Spanjaerden en de Creolen. MEXICO. Uit Mexiko wordt gemeld; Tegen Nieuwjaer ziet men eene wyziging van het gouvernement te gemoet. Nog nooit bevond hel land zich iu zulk een verwarden toestand. De Slaet Oaxaca heelt zich ten gunste der opslaudelingen ver- klaerd, en generael Porfiri Diaz slaet aen het hoofd van een aenzienlyk leger. Ook de Stalen Aguascalientes, Durango,Zacatecas en Coahuila hebben zich aen de zyde der opstandelingen ge- schaerd. De gouverneurs van talryke Staten hebben hun ontslag genomen en allerwege heerscht groote opschudding. Het leger is on tevreden; veel generaels en kapiteins hebben zich voor de opstandelingen verklaerd;de rege ring is als het ware geheel van magt ontbloot. De schatkist is uitgeput en het volk begint de oproermakers te ondersteunen. De dagbladen, die tot nu toe beweerden, dat Juarez zyn be- stuer kon en zou handhaven, bekennen thans, dat eene omwenteling onvermydelykis. Zondag aenstaende 17 december, zal er in onze hoofdkerk, onder de nns van 11 uren, oen liefdadig heids-sermoen gepredikt worden door den vewniaer- den franschcn redenaer, den E. P. Ramière, van het gezelschap Jesu. Een besluit van den heer Gouverneur van Oost- Vlaendereu, bepaell, dal de dooibarrieren op al de groole steenwegen en de bucrtsleenwegen iu deze provincie gesloten zyn, van den 14 dezer loopende maend December, le middernacht. De heer Beeckman, advokael le Dendermonde, is benoemd lol bvvoeglyk regter by de regtbank van eersten aenleg dier stad. Men leest in den Bien Public: Verscheidene dag bladen hebben gemeld, dat M. Van Cromphoul, Ver tegenwoordiger van het arrondissement Dendermonde, zyn ontslag geven zou. Wy vernemen uil stellige bron, dal dit gerucht geheel en al ongegrond is. Hel dagblad la Paix behelst hot volgende won der cyfergeval in de namen van het afgetreden minis terie ö'Anethan 500 Jacobs 1 100 cornesse 100 WasseigQ 10—1 KervYn 5—2 GdULaüAie 5—1—100—5—1000 500 -101 100 11 7 1111 1830 Zy zyn de eenige welke sedert 1830 zyn weggezon den. De Moniteur bevat koninklyke besluiten, woer door de volgende kies-koilegiën worden byeengeroe- pen: 1° Hel kies-kollegie van het arrondissement Sl-Niko- laes, tegen dynsdag 26 dezer, ten einde over te gaen tol de kiezing van eencn senateur, in vervanging van M. .1. Malou, benoemd lot minister van tinancien; 2° Het kies-kollegie van het arrondissement Namen, logen woensdag 27 dezei\ ten einde over le gaen tot de kiezing van eenen senateur, in vervanging van M. d'Aspremont-Lynclen, benoemd tot minister van buitenlandsche zaken; en tot de kiezing van eenen volksvertegenwoordiger, in vervanging van M. Mon- cheur, benoemd tot minister van openbare werken; 3" Hel kies-kollegie van het arrondissement Leuven, tegen woensdag 27 dezer, ten einde over le gaen tot de kiezing van eenen volksvertegenwoordiger, in ver vanging van M. Ch. Delcour benoemd tol minister van binnenlandsche zaken> M. Malou heel'l een goeden maetregel genomen, namelyk hel voorstellen, dal de levensmiddelen, te beginnen van 1 january tot 1 mei 1872, vry zullen worden ingevoerd.Die maetregel gansch ten voordeele van liet algemeen en vooral van de werkende klasse, zal voorzeker met voldoening ontvangen worden. Dit voorstel verandert in niets bet voorstel van wel, door M. Victor Jacobs deu 28 november neêrgelegd. Hel wetsontwerp nopens den vryen invoer van le vensmiddelen, luidt als volgt: Worden vry verklaerd by den invoerde volgende koopwaren 1. Vee: stieren, ossen,koeien, runderkens, slicr- kens, eerzen en kalveren, schapeu, lammeren en var kens. 2. Vleesch. 3. Granen: tarwe, gezuiverde en ongezuiverde spelt, masleluin, rogge, turksch koorn, boekweit, gerst, draf, haver, erwten, linzen, boonen (snyboo- nen), paerdeboonen, duiveboonen, gruis, perelgarst, meel en gemael van alle slach, ameldonk, brood, be schuit, macaroni, smoel, vermicel en peperkoek. 4. Ryst van alle slach. De tegenwoordige wet zal verplichtend zyn daegs na hare afkondiging. Gedurende de maend november 1871 zyn er 7011 brieven onbesleld gebleven, ten gevolge van gebrek kige adressen; van dit getal zyn er,na hunne opening. 5021 kunnen besteld of teruggezonden aen de verzen ders; 1990 zyn in de scheurmand geworpen. Volgens de berigten bedraegt de voorraed hop uit den oogst van dit jaer in Beieren 2350 centners, in Wurteraberg 1-200, Bohemen 2100, Baden 1200, Noord- Duilschland 2100, Etzas-Lotharingèn 3400, Oostenryk 450; le samen 13,000. Men schryft uit Brussel, 10 december: De legatie van 't koninkryk Italië in België, verwit tigt de Italianen, gevestigd of op doorreis in dit ko ninkryk, dpi zy, krachtens de wel van 20 juny 1871, verpligt zvn, op straf eener boete welke tot 50 fr. kan beloopen, zich aen te bieden, 't zy op een der kon- sulalen van Italië te Antwerpen of te Luik; zy op de konaulaire agenoiën le Gent, Bergen of Oostende, ty- dens de tweede helft der maend december, ten einde, zonder eenige kosten ten hunnen laste, de formalitei ten van optelling der Italianen, welke in den vreemde verblyven, te vervullen. De schaerschbeid van kolen doet zich te Gent gevoelen en die toesland, indien hy voorlduert, be dreigt verscheidene onzer groote nyverheidsgestich- ten met eene gedyvongene werkstaking. Andere ny- verheidssteden, Verviers by voorbeeld, bevinden zich door dezelfde oorzaek in denzelfden toestand. De dag bladen kondigden zelfs aen, dat een gesticht te Ver viers, dit van MM. Peltzer, genoodzaekt is geweest zyne v\erken op te schorsen. Het is algemeen gekend, dal een groot deel onzer kolcnwaggoiis op.de lynen van den Noorderspoorweg ryden en vele fransche werkhuizen van kolen voorzien, lerwyl een groot ge tal onzer belgisehe fabrieken op hel punt zyn te moe ten-stilval ten, by gebrek aen brandstof. Ons dunkt, dat de nationale nyverheid hel regt op den voorrang verdient en dat het bestuer dit regt krachtdadig zou moeten handhaven. Verledene week liep te Adegem een onbekend man rond by de landlieden, met eene inschryvingslyst voor eene lolery van verschillende kleedingslukken, waervan hy de stalen loonde. Velen toekenden in, want voor zes loten betaelde men maer 50 centiemen, en er was toch zooveel kans tot prys! De verloting moest zondag laetstleden plaets hebben by Ivo Van Oost, op den Kruipuit.ïïien dag kwamen er velen naer de lottrekking zien; maer die niet kwam was de vreemdeling, en by Van Oost wist men van geene ver- loling le spreken. Een slimme aflroggelaer had de goede trouw der landlieden teleurgesteld. Ook le Eecloo, Nieuwendorpe,' heeft de man eenige slagtof- fers gemaekt. Men schryft uit Oostende Den 10 dezer kwam op ons politiebureel het signa lement aen van den broeder des vermoedelyken diefs, gepleegd in de Bank te Bergen. Men was van gedacht dal die persoon, drager der gestolene som, le Oostende de malboolnaer Dovcrs zou nemen en men wilde hem doen aenhoudeu op hot oogenblik zyner inscheping. Ongelukkiglyk kwam het signalement 's avonds, eenige uren te tact, dcwyl de aengeduide heer om -10 ure 's morgens met dc stoomboot naer Dovers was vertrokken. Die heer kwam dikwyls te Oostende en slapte tel kens afin liet Hotel du Nml. Zaterdag avond, by zyne aenkomst, is hv er weer binnengetreden, en vroeg of er dien avond nog een boot naer Engeland vertrok; men antwoordde neen; hy bleef in hel koffiehuis by eenige zyner vrienden. Zondag morgen, voor zyn vertrek, verklaerde hy geen geld te hebben, en dcwyl de wissclbureelen nog gesloten waren, betaelde hy den holelier met eene obligatie aen drager en vroeg dal men er hem voor 200 fr. zou wisselen. De holelier, die geene vermoe dens had, gaf hem het geld der obligatiën. Eenige minuten laler verliet de heer het hotel en nam plaets op de boot naer Engeland. Later kwam het signalement, dal gansch overeen kwam met betgene van den man der obligatiën. Men lelegrafieerde en de politie onzer stad begaf zich op reis. Wy zullen weldra den uitslag der opsporingen welen. Tot overmaet van ongeluk hebben de uitgewisselde obligatiën geene waerde meer, en de hotelier is er aen voor zyne 200 fr. Men schryft uil Antwerpen: In 1872 zal op onze koninklyke Akademie den bceld- houwkuiidigeii prvskamp, gezegd van Rome, plaets hebben. De mededingers moeten Belg van geboorte of genaturaliseerd en minder dan 30 jaren oud zyn. De laureaet ontvangt gedurende vier jaren een pensioen van 3500 fr., om zyne studiën in den vreemde te kun nen voortzetten. Maendag namiddag is voor bet assisenhof van Antwerpen de zaek afgeloopen van Leo Vincent, betigt van dobbcle moordpoging te Ooslmalle. Schuldig ver klaerd aeii hem ten last gelegde feilen, is hy lot le venslangen dwangarbeid en de kosten veroordeeld. De Pruv. Nuurdbrabanter bevat heden eenige by- zonderheden belrekkelyk de brug over het Hollandseh Diep: De lengte dier thans voltooide brug is niet min der dan 2577 meiers, meer dan een-half uer gaens. De beide oevers van den arm der Maes zyn met elkander verbonden, deels by middel van eene vaste, deels by middel van eene draaiende brug. Het eerste gedeelte, de vaste brug, heelt 14 openingen, ieder van 100 me- loi'ti. Laags deu zuidoi'kant. is eene dubbele gierbrug (pont wlant) gemaekt met twee openingen van iö ma lers breedte. Het paclwerk der vaste brug bestaet uit tweeryen, elk van 13 pylers. De schoot van de brug is geheel van yzer. leder gedeelte van liet eene brug- gehoofd lot aen 't andere,is 12 meters breed en weegt 450,000 kilogrammen; de geheele konstruklic weegt 6,380,000 kilogrammen. De stukken voor het aerileg- gen der bogen zyn te Amsterdam vervaerdigd. Hunne samenvoeging heeft plaets gehad te Willemsdorp, het uiteinde der brug langs den kant van Rotterdam. De plaatsing der reusachtige brugbogenwerd gedaen door middel van twee overgroote pontons, welke'door vier stoombooten ter plaetse gesleept werden. Om ze op de brnghool'den le plactsen, maekte men gebruik van den vloed. De wilde zwynen zyn hel huidige jaer zeer tal- ryk in de 'Ardennen. Om deze dieren te verwoesten zyn talryke klopjachten ingerigt. Er heeft dezer dagen een buitengewoon jachlge- val aen de poorten van Luik plaets gehad. Men zag dry groote wilde zwynen in het kleine bosch van Val- Benoil loopen, dat slechts op 15 minuten afstand der Guilleminstatie ligt. Men veronderstelt dat zy, dooi de sneeuw voortgedreven, uit de bosschen St-Jean of la Vecqués gekomen zyn, en dat zy de Maes zyn over getrokken. Wat er van zy, dry jagers van Luik spoed den zich in hel bosch, waer kleine klopjachten inge richt werden. Korten tyd nadien werden twee dezer gevluchte dieren gedood. Het is niet alleen in de bosschen van Val-Benoit dat erwilde zwynen gekomen zyn, welke door dc sneeuw en den honger uil de wouden zyn gejaegd; dezer dagen' heeft een boscli- wachlervan de markiezin de Trazegnies er een gedood in de bosschen van Sart-Tilman en een ander werd af- gemackt te Ougrée. Het was achtervolgd door den zoon van eenen jachtwachter, geholpen door werk lieden. Volgens de dagbladen van Luxemburg, Verviers en Hoei zyn dezen winter dc wilde zwynen zeer talryk; men heeft er een groot getal gedood. Volgens de sterrekundigen heeft er eene scbrik- kelyke ontploffing in de zon plaets gehad. Eene over groote verhevenheid, die de wonderbare opsporings middelen der hedendaegsche wetenschap hebben doen erkennen als uit walerslofgaz samengesteld te zyn, heeft zich eensklaps van den zonnebol afgezonderd en werd 15,000 mylen hoog geworpen, alhoewel zy nog melde zon in gemeenschap bleef door vier dunne regt- staende kolommen. Een half uer later ontplofte die ovcrgroole massa, ten gevolge van een onbegrypely- ken schok, dio van omlaeg kwam en in tien minuten was de ruimte boven de oppervlakte der zon met uit werpsels bedekt, lot op eene hoogte van meer dan twee honderd duizend mylen. Van de Moezel (Duitschland) meldt men, dat aldaer eene werkstaking van geheel byzonderen aerd op het lapyt is, die zich waersr|hynlyk wel verder zal uitbreiden. Volgens de wel moeten de herbergiers metl january 1872 de'litermacl invoeren, in plaets van de kwarl- niaet, doch daer de eerste kleiner is, hebben de mecs- ten het nu reeds godaen. Nu evenwel de mael ver kleind is, behoorden zy ook den prys te verminderen, doch dat hebben zy niet gedaen. Hiermede zyn echter de gewone bezoekers niet tevreden, en eenparig heb ben deze besloten hunnen arbeid (het drinken) zoolang te slaken, tot de herbergiers er in toestemmen den prvs te verminderen. Het aerdigsle van deze slaking is, dat de stakers hierliv niets verliezen, maer zeer veel winnen, daar zy het geld, dal anders zoo ruimschoots in de herber- gen gel)ragt werd, nu lot voedsel voor hunne huisge zinnen kunnen besparen. Hierover zyn dan ook de huismoeders zeer tevreden en men zegt, dat zy de herbergiers heimelyk aanspo ren om niet toe te geven, doch den ouden prys te blyven behouden. Londen is verdeeld in 5 dislrikten. In 1868 telde men aldaer 3,154,OOOzielen, in 1871 zyn ei'3,251,804. In 1868 stond de stad 131,610 behoeftigen by; in 1871 is dit getal verminderd lot 117,630. Te Parys werden er gemeenlyk in do maend junv 4,7OU kinderen geboren; in juny 1871 waren er enkel 2,965. Wanneer men eerlyds eenen brief zond naer Saigon in Cochinchina, kon men acht maenden nadien antwoord ontvangen. Do afstand van Gent uaer de stad Saigon, is immers van omtrent 3,900 uren. Nu gaet hel anders. Te Parys heeft men onlangs een telegram ontvangen van Saigon, bestaendo uit 37 woorden, dat maer vier uren en half op weg was gebleven. Uil Cochinchina vertrokken om 9 ure, was het te half twee te Parys. Er is weer druk spraek over liet leggen van eenen ondcrzceschen weg tusschen Knies en Dover, eenen weg, die Frankryk aen Engeland rechtstreeks zou verbinden. ILampen en Ongelukken. Nogmaels wordt uit Assche eene verstikking door onvoorzigtigheid gemeld. Verleden Zondag nacht,had den twee werkvrouwen op de hoeve van La Morette, op hunne slacpkamer,een ketel geplaetst die gloeiende kolen inhield, om de koude le verjagen. Toen men maendag morgendde deur hunner slaepkamer opende, lag de eene dood, de andere buiten kennis le bed. Voor de overlevende is volgens den geneesheer nog hoop op herstelling. Verleden zondag nacht heeft een brand de dans- zael la Maison des Brasseurs te St-Joost-ten-Noodc (Brussel) vernield. Rond half vier ure 's morgends werd men den brand gewaer, doch dank aen de spoe dige hulp, is men er in gelukt het verwoestend ele ment in zyn beginpunt, nf te sluiten en dus verdere schade te voorkomen. De oorzaek hiervan wordt aen onvoorzigtigheid toegeschreven, daer men in den nacht en tydens een dansfeest eenig vuerwerk had afgesto ken, dat waerschynlyk de brand zat veroorzaekl heb ben. De stoffel'yke schade is nog al aenzienlyk. Dynsdag morgend, ten 9 1/2 ure, heeft er eene gaz-ontploffing plaets gehad in het huis van M. D..., Roygemstraet le Gent. Mevrouw D... en haer knecht zochten, by middel van een fosfoorsleksken, een lek dat iu de gazbuis was, in den salon geplaet.s1,en heb ben ten gevolge der ontploffing ligle brandwanden aen hel aengezichl en handen bekomen. De stoffelyke schade wordt op ongeveer 1000 fr. gerekend. Men schryft uit Ertvelde, 9 december: Een schroomelyk ongeluk heeft hier plaets gehad. De genoemde Claevs, een jongeling van 22 jaren, en Jaek Rosie,oud 38 jaren, echtgenoot cn vader van een kind, waren bezig aen de werken van regtmaking der vaert Gent-Terneuzen. Eensklaps had eene afstorting van eene groote massa aerde plaets, en overrompelde de twee ongelukkige arbeiders. De eerste werd door dc andere werklieden, na groote poogi'ngen van onder de afgestorte aerde ge- haeld, doch overleefde zyne verlossing nauwelyks ééne uer. Rosie werd ook verlost, maer zyne twee beenen waren gebroken.» Men schryft uit Verviers, 14 dec: Een ongeval welk degrootste onheilen na zich had kunnen slepen, greep eergisteren op den yzeren weg tusschen Herbeslhal cn Verviers plaets. Een trein, uit Pepinstor naer Herbeslhal vertrokken ten 4 uren des morgends, werd van een gespleten door hel breken van de verbindingen. Hel afgescheiden deel hetwelk uit veertien waggons bestond, keerde op zynen weg terug en doorliep weldra den afstand met eene duize lige snelheid. Gelukkiglyk vonden die terugvvykers den weg overal onbelemmerd en kwamen zy ten zes ure in onze slandplaets aen, waer zy door dry wag gons, die op hunnen weg stonden en die gedeeltelyk verbryzeldzyn, tegen gehouden werden, zonder andere ongelukken te veroorzaken. Men schryft uil Spa, 14 dcc: ln den nacht' tusschen dynsdag en woensdag is er brand ontstnen, in het likeurfabriek van MM. Schaltin, Picrry cn Cc te Spa. Het vuer, door al de brandbare stoffen, die benoodigd zyn voor het vervaerdigen van sterke dranken,gevoed, wasinderdaed versohrikkelyk. I11 minder dan twee uren was het fabriek en de stokery in assche gelegd. Dank aen de grootste en met veel gevaer gepaerd gaende voorzorgen, is men er in ge lukt de kelders 'van hel vuer vry le houden, anders zou men waerschynlyk groote ongelukken te betreu ren hebben gehad', door de ontploffing veroorzaekt der overgroote hoeveelheid alkooi, welke daerin op gesloten lag. Een smartelvk ongeval heeft verleden zaterdag de gemeente Mareinelle (Bergen), in ^droefheid ge dompeld- Het grauwvuér was in de loopgracht n° 11 der koolmyn Marcinelle-Couillet uitgeborsten.Het eer ste gerucht over de ramp overdreef de gevolgen en deed hel getal slagloffers tot 26 opklimmen. De gendarmerie was oogenblikkelyk Ier plaetse ont boden en de policie der gemeente was er aenstonds Hel mynwezen begon spoedig de reddingswerken* Ziehier wal er gebeurd was: Rond half tvvaelf ure 's morgeirds,steeg eene strael grauwvuér uit eene aengelegde baen op, waer slechts 15 werklieden bezig waren met eenen verkennings- arbeid; op omtrent 500 meters afstand van de opening der myn, en dank acn de groote verwydering van dc andere plactsen waer men aen 't werk was, is het ge vaer daer bepaeld gebleven. Aenstonds deed men de mynwerkers die onder in de myn werkten, ten getalle van 400 naer boven ko men, cn dan ging men over dc reddingswerken voor de 15 ongetukkigen, die op de plaats waren waer het grauwvuér uitgebroken was. Maer de gazstof vervulde de plaets, de verluchters waren door de he vigheid van 't vuer verbryzeld en moest en door nieuwe vervangen worden, werk dat den heelen dag en een deel van den nacht aanhield. Men kon'niet meer op het behoud der ongelukkige'n rekenen, want degenen die niet verbrand waren, moesten zeker gestikt zyn. Het mvnvvezen heeft hierby eene groote krachtda digheid cn eene edele zelfopoffering geloond, de in genieurs bleven den heelen nacht, om de redwerken te besturen, ter plaetse. M. Laguesse, hoofdingenieur der provincie, door eene telegrafische depechc ge- waerschuwd, kwam er in don namiddag insgelvks. Twee jonge werksters werden het eerste, zwaer gewond nit de myn opgehaeld. Eene dezer is lateraen hare bekomen wonden bezweken. Ten 6 uren 's avonds moesten er nog 200 meters luchtbuizen geplaetst worden, en eindelyk is men er dezen morgend in gelukt, de dertien overige lyken uit hun graf. le halen, waeronder 5 of 6huisvaders zyn. Ziehier de namen: F. Leelercq, C. L. Périer, L. A. Périer, E. Antoine,

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 2