N° 53. Zondag 31 December 1871. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. INSCHRYïiöSLYST De Vondeling. Wj wenschen u eenzalig j aer. Aelst, 50 December. Nieuwslydingen uit Rome. Kamer en Senaet. Gazette van Aelst v„.. liet I» 8e«Sll8d i.. .IC U.,pe..M.rae. «0 «a*.- U.-,evc„, gelden, en,, vr.ehtvry moeten toege,enden «enden. Atonnen.ent.prs, Ir. -„Jaer», voor.fbeUelb.er. Voor den belten bnn men IneeBnyven In nl de poetkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten by de briefdrager.- op het S'-PlETERS-IXlEUWJAER, voorgedragen door de GAZETTE VAN AELST. Verleden jaer, by hetverschynenvanotis eer ste nummer, dorsten wy eenen oproep doen tot onze lezers, niet in onzen naem, maer uit hooide der dringende noodwendigheden van den H. Stoel. Die oproep is ten volle beantwoord geworden, omdat degenen tot wie wy hein stuerden te wel wisten wat zv verschuldigd zyn aen den H. Va der in den akbligon toestand waerin hy ver- Ueesjaer, dragen wy onzen inschryvingslyst andennael voor, en wy zyn op voorhand verze kerd van den uilslag, omdat het christene volk te wel is overtuigd dat de toestand van den H. Stoel moeilyker is geworden dan ooit. Eertvds bezat de Paus de eigen middelen om te voorzien in de menigvuldige noodwendighe den van het bestuer der Kerk. Naermatede ver volgingen opkwamen door de mogendheden aen de Kerk toegebragt, werden die noodwen digheden talryker en dringender, en naermate ook werd Pins IX armer en armer, en thans ziet hy zicli van alles ontbloot. Al wat men Hem heeft overgelaten is het Va- tikaen, dal hy op eigen kosten moet onderhou den, waer hy de Kardinalen moet verzamelen, de kerkelyke congregatiën en de kloosterlingen veriaegd uit hunne kloosters. En hoelang zal Hem die Woonst nog ttyven? Zullen wy Hem niet haest gedwongen zien een schuilplaets te zoeken in vreemde landen? Nogtaris, welke ook de plaets zy waer het nog overblyvend inedely- den der hedendaegsche diplomatie Hein toela e zich neer te zetten, daer ook heeft hy liet talryk personeel noodig voor de administratie der Kerkelyke zaken, en nog eens, Hy is van alles ontbloot. De Piemonteezen hebben zich gewaerdigd omdat zy voor het oogenblik niet anders durf den den Paus toe te laten een vyfligtal bis schoppen uit te zenden in Italië, op piaetsen waer zy sedert jaren ontbraken. Die bisschop pen zyn arm, zy zyn van allen geldelyken on derstand verstoken, en het is Pius IX die ze moet begiftigen. Er bestaeu menigvuldige officieren en onder officieren van het pauzelyk leger, menigvuldige pauzelyke bedienden die Pius IX zyn getrouw gebleven en den Piemontees nietwillen dienen. Kan Pins IX ze met hun huisgezin zonder brood laten? Neen, Hy ondersteunt ze, maer Hy zell'is arm en heeft daertoe onze gitten noodig. Geven wy dus, elk volgens zyn vermogen! Geven wy omdat wy weten dat onze giften slechts strekken om datgene te ondersteunen dat voor doelwit heetl de Kerk te verdedigen! Naer het Hoogduitsch. (4e VERVOLG.). Ik bezit een groot, f'raei riddergoed in de naby- heid van Sangerhausen,zeide by tot zyn jongen vriend. Zonder vrouw oi' kind zal my de tyd daer zeer lang vallen, want mync wonden geven my geen hoop dal ik weder in dienst zal kunnen treden. Wal denkt gy er van, lieve Thürring, wanneer ik u voorstel, ook de dienst vaerwel te zeggen en my naer myn huis te ver gezellen. Daer zullen wy in vriendschap by elkander leven, en roept God my tot zich, dan wordt gy myneu erfgenaem. Thürring wees ook dit aenbod af. Nog is de oorlog niet geëindigd, zeide hy, en ik zal in den zadel blyven, zoo lang nog een vyand myn vaderland bedreigt. Doch wanneer de vrede gesloten is, dan wil ik my wel het genoegen verschaffen, vau somtvds uw gast te zyn, Met dit antwoord moest de majoor tevreden zyn. ''Spoedig daerna werd de vrede gesloten en de ge vangenen werden uitgewisseld. Thürring namhartelyk afscheid van den majoor. Deze was in zoo verre her steld, dat hy de reis naer zyne woonplaets kon onder nemen. Daer wilde hy zyn leven in alle stille slylen en zich op den dood voorbereiden,daer de doktor hem op zyn uildrukkelyk verlangen had medegedeeld, dat het inwendige letsel eene kwael had veroorzaekt, die hem niet lang meer in 't leven zou laten. Zooals nu nog, was het ook vroeger, met uilzonde ring der garden, het lot der ruilery om in kleine 'plallelandssteden te worden ingekwartierd. Ook het regement van Thürring werd in eenige dezer stadjes in de achterhoede verplaelst, en de officieren zochten Geven wy, opdat onze H. Vader ook zyne noodzakelyke aelinoezen kunne doen! Geven wy, om allen, zooveel wy zyn le pro testeeren tegen de grootste onregtveerdiglieid en meinoedigheid die ooit zy gepleegd: de over weldiging van Rome. Ten ware wy liever hadden te zien dat Victor- Emmanuel zelfden Paus geld aenbiede!.... De overgang van het een jaer tot het ander is wel een plechtig oogenblikMen wenscht elkander voortduring van geluk of beter dagen, en onwillekeurig voelt men zich teruggedreven tot het verleden; men onderzoekt welke som geluk of tegenspoed het ons heelt gelaten en men vraegt zich wat men voor het toekomende te hopen of te duchten heeft. Eilaes, men kan het niet miskennenIs de eeuw een jaer meer vooruit, ook heeft zy eenen merkelyken stap gedaen tot den afgrond waerin de samenleving dreigt te vergaen. Wy beleven slechte dagen en de toekomst belooft geen be ternis: dit voelt, dit herhaelt iedereen. De grootste onregtveerdiglieid, de snoodste meineedigheid heeft den Paus beroofd van zyne Staten; hy zit gevangen in zyne eigene woning, bedreigd in zyn leven, gedwongen misschien op dees oogenblik te vluchten om verre van Rome eene schuilplaets te zoeken. Door gansch Europa, byna door gansch de wereld wordt de H. Kerk, of heimelyk of opentlyk vervolgd. De grondigste, de rampspoedigste Omwente ling broeit overal, zy bedreigt godsdienst en troon, orde en eigendom, in één woord, de gansche samenleving, met hare wetten en ge bruiken, gelyk zy bestaet. Die omwenteling heelt gezworen liaerdoel te bereiken; zy spreidt zich uit van uer tot uer, en reeds, by alle natiën en standen heeft zy diepe wortels geschoten. SJechts twee maend heeft men ze aen 't werk gezien te Parys,en wat al bloedige puinen heeft zy niet nagelaten! Tegen die Omwenteling verzwakken de gou vernementen gedurig en meest allen zyn er tegen onmagtig geworden, omdat meest allen ver kocht zyn aen de sekten, die de oorzaak zyn van al het kwaed. Die sekten, logiën en Inter nationale, vyandig in schyn, zyn eenstemmig in hare strekking: het goede te bestryden. En,terwyl de tegenwerkende magl verflauwt of onmagtig wordt, verstouten de boozen, ver heffen zy hooger het hoofd en doen de goeden van vrees terugwyken. Wat al reden van angstige verlegenheid! Wat al ingewikkelde vraegpunten, door de toekomst, door hel jaer 1872 welligt op te los sen! Maer.... in welken zin? Neem daerby liet altyd toenemend verderf der zeden, de vermenigvuldiging der zelfmoor den, die onafgebroken acneenschakeling van rampen en onheilen van alle slach, en men moet het herhalen: ja, wy beleven slechte dagen den lyd dat zy vry van dienst waren te verdryven, met alles waerloe de gelegenheid zich aeubood. De jonge man zonder vermogen, wiens betrekking in geencu deelede oude vooroordeelen omtrent zyne geboorte had kunnen uilwissöhen, hield zich op zulk een afstand van hel vrolyke gezelschap zyuer kamera den en van hunne veelvuldige bezoeken op naby gele gen ridderkasteelen als zyn rang slechts eenigszius gedoogde en legde zich daerenlegen steeds ioverig op de wetenschap toe. Zoo leefde 1iy omstreeks twee maend en in zyne nieuwe standplaets, toen er op zeke ren morgen eene koets met vier peerden voor zyne woning stil hield, een ryk geklèede knecht het portel opende en er een ouden heer uit hielp. Veeleer bad Thürring verwacht dal de hemel op de aerde zou val len dan dit bezoek. Hel was niemand anders, dan de vyandelyke generael, dien hy by een vroeger gevecht had gevabgeq genomen. Heer luitenant, zeide de generael binnentredende, ik ben 14 mylen ver gekomen om u nog eens te zien. Welk eene eer voor my, dat zulk een hoogge- plaetst, dapper officier zoo veel belang in my stelt, antwoordde de luitenant. Geen komplimenten, boste jongen. Ik ben uw schuldenaer en ik kan onmogelyk terugkeeren,zonder die eerst af te doen. Ik weet van geen schuld, heer generael, alleen dit weel ik dat ik rayne aenstelling als officier aen uwe gevangenisneming te danken heb. Gy hadt het regl als overwinnaer uw gevangene uit te plunderen. Ik droeg een horlogie met diamanten omzet, en eene niet onaenzienlyke som gelds by my; dit was toch wel niet te versmaden en hel geld is my in myne gevangenschap zeer le pas gekomen. Ik zou zeer ondankbaer zyn wanneer ik uwe edelmoedige handelwyze ooit kon vergelen. Wy stonden mau tegen man, arm tegen arm over elkander. Het geluk was my gunstig, zoodat ik een En de oorzaek ervan? Onlangs zegde Pius IX: Van de hedendaeg sche samenleving mag men niet zeggen als van die der beidenen, dat zy verblind is, maer apos- taet is van God. Het js in die verloochening van God en zyne leer, dat ligt al het kwaed. Als de mensch ver geet dat by mensch is; als hy noch christene Ge loof, nocli christene Hoop, noch christene Liefde meer heeft; als hy vergeel dat, hoe diep ook gevallen, het christene Rerouw hem kan her stellen,' dan wordt hy heigeen men noemt materialist, en de voldoening zyner dier- lyke drillen wordt zyn eenig geloot, hoop en liefde op aerde; en, valt hy als dusdanige onder liet bereik der wel, dan, tot onder den kogel die hem treffen moet, men komt het té zien in Frankryk roemt hy op zyne wanbedry- ven, en noemt zyne reglers moordenaers! Het is naer zulk wandrochtelyk inodel dat de goddelooze Revolutie ons allen zoekt te her scheppen. Wel is waer, liet is het lot van liet goede, op aerde door Satan en zynen aenhang bestreden te worden; doch, men moet hel be kennen, nooit misschien was de stryd heviger en breeder uitgestrekt dan heden. Mochten wy dees jaer den vollen zegeprael zien van den Godsdienst! Van hem komt alle goed, 0ii het is daerom dat wy ULd en ons zei ven wenschen, naer christene voorvadeilyk ge bruik en in den vollen zin des woords Een zalig jaer. De zaek der italiaensche schildwachten die aengelegd hebben op de inwoners van het Vatikaen bacrt voortdurend veel opspraek, en zoodanig bekommert er zich het publiek mede, dat menige lieden overtuigd zyn dat de Paus Rome zal moeten verlaten. Nogtans, volgens de best ingeligte briefwisselingen, zou Z. H. niet vertrekken tenzy in den alleruitersten nood. Minister Visconti-Venosta heelt gepoogd, in eenen omzendbrief, uitleggingen te vinden no pens die gepleegde aentyging. Hy zegt dat de schildwachten daer stonden om den Paus te beschermendat zy, wel is waer, aengelegd heb ben op het Vatikaen, maer dat zulks was om den Paus te verdedigen en niet om hem te belee- digen: zoo verstonden het de schildwachten, maer van hunaen't wege was het misverstaen eindelyk dat liet geval nooit meer zal plaets hebben en dat hy welkdanige wacht rond het Vatikaen zal wegnemen. Dat beet men itali aensche huichelary. Het slecht volk is onder de poorten van liet Vatikaen komen builen: Pius IX ter dood! de priesters ter dood Het italiaensch bestuer, om acn Rome zoo veel. mogelyk liet. uitzien te geven van eene moderne hoofdstad, koopt een aental handel huizen uit van Milanen, Turyu en Florentië, om er zich henen te begeven en er hunne waren, mode- en kunstgewrochten te koop te veilen. Er bestond te Rome een gesticht van stomme- cler besle vyamlelyke aenvoerders gevangen ram. Hel gebruik om een gevangen vyand uil le plunderen, heeft my altyd tegen do borst gestuit. De soldael Slrydl voor zyne eer, voor zyn land en zyne overheid, Jfiiet voor het goud en zilver zyner legenparly. In den j>o!dael keur ik hel af, maer hel past zeker eenen •officier niet. Zoo zie ik deze zaken in. Mynheer de luitenant, zeide de oude heer met gefreesd voorhoofd, gy hebt my in dien stryd als vyand behandeld en uw sabel had hetgryze hoofd zeer ligt kunnen klieven. Gy hebt my liever gevangen ge nomen en my uwe grootmoedigheid getoond. Dat ik myne gevangenschap byna niet heb gevoeld, heb ik ook gedecllelyk aen u le danken, want ik behield hel noodige geld*om my die zoo aengenhem mogelyk te maken. Wat gy ook zeggen moogi, dat verdient be looning. De lof en de gunst van een hoogst verdienstelyk generael is my genoeg, antwoordde Thürring. Wal duivel gy maekt my kwaed, riep de oude heer levendig uit. Gy zulten moet eene beloouiug van my aennemen. Gy zyl my niets schuldig, heer generael. Hoor toe wat ik u zeggen zal. Gy vraegt hier uw ontslag en gy komt by my. Ik geef u in myn regement eene afdeelijlg. Myne bezittingen zyn aenzienlyk en ik heb ecno eenige dochter. Wanneer gy zin in haer hebt en zy neemt u aen, Waeraou ik waernchlig niet twyfel, dan wordt gy myneu schoonzoon. Hier is myne hand, - Het is te veel eer voor my! Maer, generael, gy seliynt le vergelen dal ik niet van adel ben. Dwaesheid! Een edel gedrag heeft in myne oogen steeds meer weerde dan edele geboorle, en myne dochter heeft niet alleen een schoon gelact, maer tevens eene reine ziel, en ik heb haer zoodanig laten opvoeden, dal vooroordeelen geen den minsten invloed op haer kunnen le weeg breugon. En voor het overige doove meisjes onder het bestuer der zusters. Op het onverwachts is er bevel gekomen de volwassen meisjes op straet te zetten, uit voor wendsel dat zy den ouderdom hadden om zeiven den kost te winnen De zusters zyn by den Paus geloopen. Pius IX heeft liet geld gegeven dat hy bezat om de ongelukkige krankeu in een klooster te herbergen in afwachting dat'hy be slissend in haer lol kunne voorzien. Men verspreidt den walgelykslen laster tegen kardinael Antonelli. Verder leest men in de Patrie van Parys: Blieven uit Rome doen veronderstellen dat het oogenblik op nieuw gaet aenbreken, waerop Pius IX in de stellige noodzakelykheid zal ver- keeren om Rome te verlaten. Ditmael echter zal de Paus zyn verblyl in Oostenryk zoeken, en niet meer in Frankryk, zooals vroeger de spraek liep. Dezelfde briefwisselingen schilderen den toe stand van Pius IX als ouuitboubaer in Rome af, waer hy gedurig aen de baldadige aeuvailen der Garibaldisten blootstaet. Men schryft uit Rome dat Mazzini zeer ziek is. Hy heeft eene ontsteltenis in den bloedsom loop en in de ademhaling;zyn toestand boezemt onrust in. Vrienden en geneesheeren spannen alle moeite in om het leven te behouden. De kamers zyn in vakantie sedert zaterdag 23, tot 16 january. Vooraleer uiteen te scheiden is, onder anderen, de wet gestemd waerby de levensmiddelen in het land worden toegelaten zonder inkomende regten tot 1 mei 1872. Het budjet van oorlog is ook eindelyk ge stemd geraekt. Dagen der lotingen voor de milicie-ligting van 1872. 27c Kanton, voortyds tc Erpe, te Lede, rnacn- dag den 12 february, ten 9 12 ure voormiddag. 33" Kanton, te Geerardsbergen, dynsdag den 13 february, ten 10 ure. 34e Kanton, te Idegem, woensdag den 14 dito, ten 1 ure namiddag. 36° Kanton, voortyds te Okegem, te Meerbcke, donderdag den 15 dito, ten 9 12 ure. 25° Kanton, te Aelst, vrydag den 16 dito, ten 9 ure. 26" Kanton, te Moorsel, zaterdag den 17 dilo, ten 1 4/2 ure. 29'' Kanton, te Haeltert, maendag den 19 dito, ten 9 1/2 ure. 30p Kanton, te Herzele, dynsdag den 20 dito, ten 91/2 ure. 28e Kanton, le Erondegem, woensdag den 21 dito, ten 1 12 ure namiddag. 35° Kanton, te Ninove, donderdag den 22 dito, ten 9 ure. 32e Kanton, te Sottegem, vrydag, den 23 dito, ten 1 i/2 ure. 31° Kanton, teSteenhuize-Wynhuize, zaterdag den 24 dito, ten 9 i;2 ure. zou het my niet veel moeite kosten, om u tol don adelstaud^e doen verheffen. lk br-n niet in slaet dit geluk nen te nemen. Hoe zou den arme vondeling, hel onwettigo kind van onbe kende ouders, eene dame van hooge geboorle zoo willen vernederen, dal hy naer hare hand zou dingen! Gy zyl een trolsaerd en styl'üoofd, dal weel ik al! bromde de oude heer. Volstrekt niet, generael, maer een man van eer. Welnu, is. dit niet edel? Zeer zeker, maer niet in de oogen der groote we reld. Zy kan ons wel geluk aenbrengen, maerzy kan ons benadcelen en onze rust versloren. Dat zal zich wel schikken. Zeg my maer of gy my spoedig komt bezoeken. Maer generael, mag ik mynen koning, die my brood en eer schenkt, ontrouw worden? Dat is geen ontrouw wanneer gy openlyk en eer vol uw ontslag neemt. Myn chef zal u meer brood en eer geven dan gy hier geniet. Dat kan zyn; maerik wil mynen overste, wien ik zoo veel te danken heb, niet verlaten zoolang ik nog soldael ben. Als ik u dus we! versta, wilt gy myn voorstel niet aennemen. Inlussehen moet gv ter gedachtenis aen my en hel meisje, dal ik u voor ieder ander zou geschonken hebben, een klein aeudenkeii aennemen. Hierisecn horlogieïnelde beeldlenisvan mynedooliter, dit moogl gy niet Weigeren en hier is myn losgeld. A's ik kiezen mag, verzoek ik u het horlogie; het zal my een liefelyk, heilig aendeuken zyn aen eenen riddcrlyken, edelmoeciigen tegenstander en aen diens dochter. Hare beeldtenis zal my sleeds aen myne eigene onbeduidendheid herinneren. En hier is nog iets, dat moet gy zonder genade of tegenstribbeling aennemen! zegde de generael, ter- wyl hy den luitenant een papier overhandigde. Wordt voortyeseL)

De Gazet van Aalst | 1871 | | pagina 1