By koninklyk besluit is benoemd tot burgemeester te Erembodegem, de heer J. Van Varen berg. Er zal- in de gemeente Idegem een postbureel geopend worden, waerdoor Idegem Ophasselt enz., gaen bediend worden, niet meer zullende moeten tot 2 of 3 uren namiddag naer hunne correspondentie wachten. Men duidt verscheidene diellen aen, in de kerken van hel zuiden onzer provincie gepleegd, namelyk te Pollare en te Eichem. Te Vloersegem heeft eene bende van vier dieven gepoogd in de pastory te breken. De heer pastoor, door hel bassen van eenen hond opgewekt, begon het kloksken te luiden, dal in een torentje van het dak des huizes hangt, hetgeen dedievenopdevlugt dreef. Alles belooft voor het jaer 1872 een overvloedi ge n oogst, doch om dien te bekomen is het noodig dat de landbouwers van nu af aen jacht maken op de rupsennesten. De kleine witte zakjes, die aen de hoo rnen klissen, deals met slyni aen elkander gekleefde eitjes, die ringeu rondom de takken vormen, moeten zorgvuldig opgezocht en verbrand worden. Men be weert dat de vorst de rupsen doodt; dit is eene dwa ling. Men heeft van die insekten zien weerstaen aen eene koude van 25 graden. Sedert de briefkaerlen in voege gekomen zyn voorgansch het land, is het gebruik ervan, zooals gemakkelyk te voorzien was, merkelyk vermeerderd, en 'tzal ongetwyfóldnog in grootore maten toenemen. Men leest in don Moniteur van 5 dezer Ijet vol gende berigt: Ten einde te beletten dat do inslruktie der rekla- men, voor vertraging in het vervoer, overschatting, verlies, avarie of ontbrekiug by expeditie langs den staets-spoorweg, niet lang achterwege blyve, wordt het publiek uitgenoodigd de klachten te doen binnen de 24 uren, aen den chef der statie van vertrek of by die der aenkomst. De chef der statie moet per brief antwoorden dat hy die klacht ontvangen heeft en moet deze onmiddellyk onderzoeken. Indien de oplossing zich langer dan acht dagen-laat wachten worden de belanghebbenden verzocht zich te wenden naer de algcmeene direktie der spoorwegen, posten en tele- graphen. By ministerieel besluit van 4 dezer wordt beslist dat er in 1872, alle zondagen te rekenen van 23 febru- ary tot den 5 mei, ten 11 ure 's morgends, in staets- veearlsenyschool te Cureghem (by Brussel), konferen- ciën over de hoefsmedery zullen gegeven worden, in 't nederlandsch doorM. Van Hertsen, veearts te Brus sel,in het fransch door M. De Give, leoraer by gemelde school. Alle hoefsmeden van ten minste 20 jaer oud, die ten minste twee jaer dien stiel uitoefenen, mogen die conferentiën bywonen en moeten zich vóór 8 fe- bruary laten inschryven by de gouverneurs der pro vinciën, en een cerlificael van hunnen burgemeester neêrleggen. De Vlaemsche hofbouwconferentiën over den boomteelt zullen in de staelshofbouwschool van Gent plaets hebben: de zondagen 11, 18, 25 february, 3, 10 maert, 12 mei, 23 juny, 28 july, 3 en 10 november, om 10 ure des morgens. De Fransehe: de donderdagen 15, 22, 29 february, 7, 14 maert, 16 mei, 27 juny, 1 augusty, 7 en 14 no vember, om 3 ure namiddag. De Moniteur bevat een koninklyk besluit rakende de vergoeding aen de milicianen. Het luidt als volgt: Er wordt als volgt afgeweken van artikel 8 van het koninklyk besluit van 10 november 1870: Om eene vrywillige verbintenis met premie te sluiten, moeten de vrywilligers, wier dienst ten einde is en de mili cianen die hunnen termyn hebben uitgediend, minder dan 40 jaer ten vollen oud zyn of minder dan 47 jaer als zy behooren tol het korps der gendarmerie. De jongelingen of weduwnaers zonder kinderen, die niet gediend hebben mogen verbindtenissen sluiten naden ouderdom van volle 19 jaer tol 30 jaer, verstreken op 31 december van het vorige jaer, op vertoon van een bewys, vaststellende dat zy vry zyn van dé milicie. Zyn zy minderjarig, dan moeten zy de toestemming van hunnen vader of van hunne moeder weduwe vertoonen, of, als zy weezen zyn, die van hunnen voogd, gemagtigd by beraedslaging van den familie- raed. M. de minister van binnenlandsche zaken zal, den tweeden en vierden iiiaendag van elke maend, van 1 tot 4 ure, gehoor verleeneu. Een blad maekt de volgende opmerkingen over de betrekking lussehen Nederland en België: Sedert 1 january 1872 loopt de spoortrein over de brug, gelegd op den Moerdyk of hel Ilollandsche Diep. Zoo heeft de maglige menschenhand door dit reus achtig werk herbonden, wat de natuer in 1421, dus 450jaren geleden, vaneen gescheiden had. Met vreugde begroeten wy de inhuldiging der nieuwe brug, om dat zy ons van aerd schynl in hooge mate te moeten medewerken tot meerder en gemakkelyker verkeer tusschen Noord en Zuid, en aldus gunstig te moeten werken op de betrekkingen tusschen beide .broeder landen. Te dezer gelegenheid moeten wy de aendacht in roepen op eenen slagboom, die nog allyd tusschen de beide deelen van de Nederlanden blyft voortbestaen, namelyk de postbetrekkingen. In vele gevallen werken de wederzydscho postreglementen zeer hinderl/k op de gemakkelyke wisseling der gedachten. Vooraleer de prys onzer postzegels gebragt werd op 10 centiemen voor gansch het binnenland, betael- den wy een eenvormigen taks van 20 centiemen, zoo wel voor Holland als voor België. Nu is het port tus schen beide landen gebleven op 20 centiemen, het dubbele van wat in ieder koninkryk van den binnen landsche taks belneld wordt. Zoo wy dubbel betalen voor onze brieven naer Holland, zoo betalen wy vierdubbel voor alle druk werk; vóór het binnenland betalen wy eenen centiem, voor Holland betalen wy er vier. Wacrom die vcrschillige evenredigheid tusschen brieven en drukwerk bestaet, weten wy niet; wat wy wel weten is, dat zy zeer hinderlyk werkt op de ver spreiding van alle drukwerk van het eene land in het andere^w voornamelyk van dag- en weekbladen. Men leest in VEtoile: Wy ontvangen eene goede tyding, voor de dragers van pandbrieven der maetsehappyen van grondkrediet, gezegd Langrand-Dumonceau, alsook voor de aktion- narissen der gezegde maetsehappyen. De overeen komst, geteekend door de vertegenwoordigers der maetsehappyen, en de engelsche en belgische kura- tors ter eene zyde en een duilsch consortium ter andere zyde, zou aen de pandbrieven van het Grond- en Nij verheidskrediet terugbetaling aen pari verzekeren, al leen met verlies der intresten, aen de pandbrieven van de Agricole een dividend van 80 °/0 en aen die van de Internationale eene bedeeling van 70 °/0. De inteekenaers op aktiën der verschillende maet sehappyen zouden vry zyn van elke geldstorting en buiten "het bereik gesteld worden van welkdanige aen- spraek hierop. Men zegt dat de overeenkomst op dit oogenblik on derworpen is aen de goedkeuring van de koophan- delsreglbank van Brussel, en men hoopt dat zy zich niet zal laten wachten. De aktionnarissen zullen misschien met deze over eenkomst nog gelukkiger zyn dan de dragers van pandbrieven zelve; want zy doel deze aendeelhouders ontsnappen aen voor hen ruïneerende eischen en in alle geval aen zeer wisselvallige en kostbare regtsge- dingen. De gedachte om Ie Brussel eene wereldtentoon stelling te oponen wind veld. Er zyn reeds voorloo- pige plans. Men had gesproken van bet- Wapenoefe ningsplein, maer meu meldt dal er eene maetschappy is lol stand gekomen, met het doel een nyverheids- paleis op te richten en te exploiteren, niet op het Wapenoefeningsplein, maer in hel koninklyk park van Koekelberg. Hel is daer dat in 1874 de eerste wereld tentoonstelling zou plaets hebben. Het spaensch gezantschap te Brussel berigt, dal de houders van titels der spaensche inlandsehe schuld, in Belgie woonachtig, zich kunnen aehbieden in het gezantschap. Jozef li strael, 64, om het visa der hor dereden vergezeld van de titels en kou pons te beko men. De houders worden verzocht de titels en de kou pons die afgesneden zouden zyn,.per seriën en num mers te rangschikken. Men schryfi uil Brussel, 7 january: De aengehouden vermoedelyke dader van den dief stal by de gebroeders Ohie, is do genaemde Taekaert. In zyne woning heeft men eenen zakdoek gevonden gelyk aen dengene, waerin de juweelen waren gebon den die men op den toog heeft vinden liggen. Taekaert loochent alle pligligheid aen den diefstal. Men schryft uit Brussel, 7 january; Op^den vooravond van Kersdag, begaf een gezond 22jarige jongeling, M. C. J., zich naer zyne herberg, om er eene pyp te rooken en een glas bier te drinken; zooals naer gewoonte, werd er geweldig gerookt. Nauwelyks bevond hy zich een half uer in de herberg, toen zyne oogen hem begonnen pyn te doen, en hy geen persoon meer kon onderscheiden; hy was blind en moest naer zyne .woning gebragt worden. De gc- neesheeren raedpleegden elkander en erkenden dat hen dergeiyk geval nooit voorgekomen was. Zy sloe gen de hand aen hel werk, en na verscheidene smar- lolyke operatiën gelukte zy erin, een weinig van 't gezigt aen den wanhopigen jongeling weer te geven. Goede verzorging heeft sedert dien eene gevoelige verbetering gebragt in den toestand van den zieke, en men verzekert dat de geneesheeren de gegronde hoop koesleren, den jongeling binnen eenige weken hel gezigt geheel en al te doen terug bekomen. Deze blindheid schyntaon den tabaksrook te moeten toege schreven worden. Er wierden woensdag op de beurs van Brussel valsehe titels van de fransehe leening getoond. Men meldt dienaengaende, dat verscheidene wisse- lners van Brussel bedrogen werden dooreen behendigen schelm, welke hun obligatiën aenbood van 3000 fr. der fransehe rente 5 t. h. yan 1871, waerop by ver scheidene duizende francs ten leen vroeg, waerin ver scheidene wisselagenten toestemden. Na zyn vertrek werden ze gewaer dat die titels valsch waren. De al dus afgetruggelde somme bedraegd omtrent 20,000 fr. In de laetste zitting der koninklyke akademie van geneeskunst te Brussel, heeft de voorzitter, in voldoe ning van den wensch,uitgedrukt door de vergadering, lezing gegeven van eenen brief van M. Keun, konsul van België te Tauris, door hel gouvernement aen de Akademie óvergemaekl, en waerin hy een geneesmid del aenhaell, dat met byval in Perzië gebruikt wordt om de cholera te bestryden. Deze brief luidt als volgt: Mynheer de minister, de cholera heeft ditmael te Tauris lang geduerd (omtrent twee maenden), maer zy is zoo geweldig niet geweest als vroeger. De sterf gevallen hebben nooithcl getal 300 per dagovertroffen, terwyl zy gevvoonlykgedurende de andere epidemiën 800 tot 1000 slagtoffers daegs beliepen, Behalve meu zulks loeschryfl aen het feit dat de géesel zyne krachl verliest, naermate hy zich uitbreidt, heeft men hier, te Tauris, de gelukkigste uitwerksels verkregen met eene zeer eenvoudige behandeling, door de geflees- heeren op hunne zieken toegepast. Zy dienen hun overvloedig eenen drank toe, waeraen zy den naem van ab-dou geverr. Dit is gekabbelde melk met Leb. Die drank is een weinig zuer en wordt met water ge mengd. Om Ie zorgen dat die drank in de maeg blyft, doet men den zieke dikwyls drinken en men doet hem tenzell'den lyde kleine stukjes ys inslikken. Men heeft dezelfde uitslagen bekomen mét dezen drank te ver vangen door eenen andere, gemaekt met groene, nog niet rvp zynde druiven. Dit sap wordt met kleine stukjes ys ingenomen. Men schryft uit Gent, 10 jan: Gisteren avond, rond 9 ure, kwam een koetsier van den rytuigverhuerder Pannekoeke, de Ilowtlei afgere den, toen het paerd, waerschvnlykschietig geworden, eensklaps in't water liep. Gelukkig zat er niemand in het ryluig, maer men begrypt den toestand van den koetsier, die onder hel rytuig, welk in den val omge keerd was, in 't water lag. De meid van den notaris Lammens, die eerst het ongeluk zag, begon om hulp te roepen. M. Lammens kwam in allerhaest toegesneld met eene koord, die hy den koetsier toewierp; andd-e - personen kwamen met ladders by en zoo gelukte men er in hem te redden. Nu moest men nog 'l paerd, een der beste van den rytuigverhuerder, wit het water ha len. Dat was geen gemakkelyk werk: ook waren tal- ryke personen van goeden wil, meer dan een half uer bezig om het dier te redden. Een brouwersgast was zelfs gedwongen in het water te springen,'en door de gezamenlyke pogingen van hem en vele andere perso nen, moclit mén er eindelyk in gelukken het paerd op het droog te brengen. Het rytuig is een eindwegs voortgedreven en vervolgens gezonken. Men schryft uil Gent, den 42 jan: De vlaschmarkt was zeer belangryk, zoo voor do menigvuldigheid van het te koop gestelde vlas, als voor de talryke vragen. De pryzen waren vaster dan de voorgaepde week. De lynwaedmarkl leverde weinig belang op: de verkoopen hebben plaets gehad by de kulsörs aen de gewone pryzen. Sedert den 30 december laetst, heeftin de om streken van Audenaerde de runderpest nofcmaels 30 slachtoffers gemaekt in de volgende stallingen by vrouw M., te Leupegem, 2 beesten; Moerman te Moo- regem, 5; Lielard, te Melden, 1; Schietlecalle, te Leu pegem, 4, en Landrien, te Efne, 18. Men schryft uit Maldogen): Niet te wantrouwig zou men kunnen waen jegens het gebruik van- gekleurdesnoeperyen. Menigeen weet niet, dat veel der daerop gelegde kleuren een zeer erg vergift bevatten, en 't is goed daeraen te herinneren. Het eten van zulke specerv heelt hier giste reemist de noodlotligstegevolgen te hebben. Geheel ee$ burgers huisgezin had van eenen lekkerkoek geëtenj door een der kinderenals nieuwjaersgeschenkonlvangen. Korts daerna werden allen onpasselyk; en al de kenteekens der vergiftiging bestonden, wanneer men erin gelukte de lyders by middel van braking het vergift te doen overgeven. Men yst hy de gevolgen, welke die onbe- dachtzaemlieid hadde kunnen hebben. Men schryft uit Aerien, 10 january: De graef van Vlaenderen heeft zich met een klein gevolg.naer het bosch van Heriogenwald begeven eene jacht Ie openen. Eerst zondag werd detacht gc-~ ëindigd. Ziehier denuitslag Woensdag, 3 january: 44 reebokkon, 4 blocdzwyn, 70 kil., 1 wilde kat, 1 vos. Donderdag, 4: 17 reebokken, 1 blocdzwyn van 60 kil., 1 vos. Vrydag, 5: 17 reebokken, 2 vossen. Zaterdag, 6: 21 reebokken,-4 vos. Zondag, 7: 40 reebokken. Te zamen: 139 reebokken,2bloedzwynen,5vossen, 1 wilde kal. Ziehier de namen der jagers: Z. K. H. de graef van Vlaenderen, kolonel Burnell, graef de Grune, graef Van den Bosch, graef Van der Stralen, graef d'Oultre- mont, generaelGoethals,generaelOrban, ambassadeur Deont en de directeur en de toezichter der jachten. Men schryft uit Corbion (Arlon,) aen de Voix du Luxembourg: W.ygelooven, eindelyk van de runder pest verlost te wezen. Sedert 24 december, heeft men geen hoegenaemd geval deryselyke ziekte te bestati- gen gehad; echter zyn de genomen maelregelen in al hunne strengheid behouden en de goede wil der be volking beantwoordt aen den iever en de kunde der overheden. Men schryft uit Namen, 5 january: Er is in de werkhuizen van Selaigneaux en Vezin eene werkstaking uitgeborsten; omtrent 1300 werk lieden nemen er deel aen; 800 a 900 arbeiders, met vlaggen voorop, doorkruisen de gemeente. De werk stakers hadden zich naer de myn van M. Bodson bege ven om er het werk te doen staken; de gendarmerie volgde hen op, doch zy werd uitgejouwd en met eenen hagel vamsleenen bejegend; twee werklieden werden door bajonnetsteken lichtelyk gewond. Toen de gen darmen twee der aenleiders, welke zy aengehouden hadden, wilden wegbrengen, werden zy door de werklieden, 400 a 500 man sterk, aengerand; er wer den ontelbare steenen naer hen geworpen. Om de werkstakers schrik aen te jagen, heeft de gendarmerie, verscheidene geweerschoten in de lucht gelost. Luitenant Lcqueux, bevelhebber van het detachement gendarmerie, heeft twee wonden aen het hoofd beko men, welke hem echter niet beletten zynen dienst voort te zetten; een gendarm heeft eene nog al zware wondebekomenen moestnaer de kaserne terugkeeren. Een balaillon der infanterie, 115 man sterk, heelt be vel gekregen zich tor plaelse te begeven. Den 4 january doorkruisten de werkstakers nog zingend de stralenzy hebben zich in den morgend naer Ville-et-Maret begeven om hel werken te beletten; maer de tegenwoordigheid der gendarmerie en der linielroepen was voldoende om de wanorders te voor komen. De werkstakers vragen eene vermeerdering van dagloon; de meesters zyn weinig genogen om aen dit verzoek te voldoen; de werklieden winnen 3 fr. pet- dag. Kapitein Malhieu, bevelhebber der gendarmerie dei- provincie, heeft zich ter plaetse begeven. Men meldt uil Vezin, dat maendag een groot getal werklieden den arbeid hebben hernomen. Zv hadden, ineerendeels met tegenzin, voor de bedreigingen dei- werkstakers toegegeven. Te Luik is het 't gebruik onder de volksklas, dat de kinderen,hunne bloedverwanten en geburen op I january gaen bezoeken en hun ouwels voor nieuw- jaergift, Ier hand stellen. Vier jonge meisjes, aen eene brave familie van ambachtslieden behoorende, hadden hare gewone omreis gedaen en er bleven haer nog eenige van deze groene en blauwe ouwels over; zy aten ze op in het naer huis keeren. Een kwart uer daerna werden ze dooryselyke pynen aen de maeg en brakingen aengedaen. Een doktor, in allerhaest geroepen, erkende by deze kleine ongelukkigen al de kenteekens eener vergiftiging; hy schreef een kracht dadig tegenvergif voor, hetwelk de meisjes redde. De ouwels die zy geëten hadden, waren met vergiftige zelfstandigheden bestreken. Men heeft te Luik den proef genomen met een locomotief, bestemd om op gewone wegen te ryden. Uit het nyvcrheidsgeslichl der heeren Jowa en Del- beid, Gretrystraet vertrokken, is die machien eene zware lading kolen gaen opnemen uit de kolenmyn, la llaye, by Bas-Laveu, en is er met een wonderbaar gemak mede naer gemeld gesticht teruggekeerd. De wagen, door die locomotief voortgetrokken, bevatte maer eene lading van omtrent 4000 kilos, doch de machien heeft eene kracht om er 36,000 te vervoeren. Nieuwe proefnemingen gaen met zwaerdere ladingen gedaen worden. Een zonderling jachtavontuer heeft dezer dagen tusschen Rochefort en Han plaets gehad. De boeren, die aen het werken waren in de weide van M. L..., zagen een overheerlyk hert op hen afkomen, dal ge kwetst en byna uitgeput scheen. Zy vervolgden het, sloten het in en maekten het met stokken af. Dit dier woog niet minder dan 200 kilogrammen. Op het lyf bemerkte men geen enkel spoor eener wonde. Zou het door de wolven of honden achtervolgd zyn geworden? .Men weet hel niet; wat er ook van zy, hel vleesch werd uitgedeeld aen de boeren van het dorp. leder heeft zyn stuk gebraed gehad. Eenigen tyd geleden werden een pachter en zyne zuster van Leers (Doornyk) veroordeeld tot 50 fr. boete, voor overtreding der wet op de runderpest. Op al de dagemenlen bleven de veroordeelden doof. Eindelyk werd er een deurwaerder gezonden om de boete met geweld te doen betalen; toen hy echter aen de hoeve kwam was de deur gesloten en was hy verpligt de gendarmerie der plaets ter hulp te roepen om hel huis in te nemen. Men zaegde eerst de ingangdeur door, dan de staldeur, en nietsbewoogzich onder diebezig heden tn 't htiis. De agenten der openbare magt maekten zich hier van dry koeien meester en brachten die naer de markt om Ie verkoopen, lot dat de boet en de or.kosten zou den bedekt zyn. Het verkoopen van twee koeien bragt meer op dan de boer schuldig was, zoo dat het derde dier terug naer den stal moest geleid worden. Het huis was wéér gesloten en even als de eerste mael moest men er binnen dringen. De koe wordt op stal gezet, uiacr de styfhoofdige pachter weigert hardnek kig het overschot van 't geld aen te nemen en zet den deurwaerder builen. Hieruit spruiten nieuwe onkosten voort en de kop pige boer bfitaelt eetie boete van 50 fr. met het ver lies van tvyee melkkoeien. Men schryft uit Bergen, 40 jan: Dezen morgend heeft de policie Leander Dehaut, gewezen bediende by den agent der Nationale Bank, aengehouden, verdacht als dader van den diefstal van 475,000 fr. die hier onlangs op de Bank gepleegd is. De kompagnie van den franschcn noorder-spoor weg heeft eenen maetregel genomen, welken hel zeer wenschelyk ware in ons land Ie zien aennemen, en waerop wy de aendacht van hel gouvernement inroe pen. Deze kompagnie heeft premiën van regelmatig heid ingevoerd, ten voordeele van het personeel dei- statiën en der treinen, welke voor doel hebben de vertragingen der treinen te beletten. Volgens den Almannch de Gotha voor 4872 zyn er in Fraukryk niet minder dan een millioen acht hón derd duizend inwoners,die zeggen het Vlaemsch hunne moedei'lael te zyn. Uit eene statistiek is gebleken dat Belgie het land der wereld is, waer het meest koffie gedronken wordt. Statistiek van het Menschdom. De vvaerschyn- lykheids-berekening van den middelmatigen levens- duer van een kind, is geklommen, dank aen den voor- uitgang van den welstand, tol 39 jaren en 8 maenden. Alle persoon die de vyflig jaren bereikt, mag op een vermoedelvk leven van 74 jaren rekenen. Het getal sterflen is ten getalle van de levenden in evenredigheid van 1 tol 33. Met deze opgaef voortgaende, en de bevolking van de gekende wereld op 700 millioenen zielen schat tende, komt men lol de volgende uitslagen: Het getal sterfgevallen op degeheele wereld is per jaer van 24 millioenen; per dag 58,000; per uer 2,400; en per minuet 40. Het getal aer geboorten is aenzienlyker als dat der sterfgevallen, en mag middelmatig aen 4 op 29 gesteld worden. Door deze ongelykheid spruit uit het getal overly- dens en geboorten voort, dat,indiendebesmettelyke ziekten en de oorlogen op zekere tydstippen het aen- groeiende cyfer der levenden niet tegenhield, de we reld alle jaren met 2,546,692 zielen zou vermeerde ren, hetgeen in honderd jaren tyds de bevolking van den aerdbol op 3 milliaerds 216 millioenen zou bren gen. De ondervinding, gestaefd op de nauwkeurigste be rekeningen, heeft aengetoond, dat, ten gevolge der talryke tydelyke vernietigingen welke op de opper vlakte der aerde ontslaen, de aengroeijing van het menschenras, hoe ras zy zich in wezenlykheid voor doet, toch maer traegzaem voorlgaet. Kcrkelyk Nieuws. Mgr de Bisschop heeft tot zynen prosecretaris be noemd den eerw. heer Boddaert. De eerw. heer Lefraneq, professor in St-Josefs- gesticht te Sint Nikolaes, is onderpastoor benoemd te Sint Gillis, Land van Waes. De heer Aug. De Grauwe, die in den zomer de geestelyke kruin ontving, is na eene kwynende ziekte overleden den 6 january te Gyzegem, zyne geboorte- plaets. ■tampen en Ongelukken. Zondag laetst om 6 ure namiddag heeft een brand naby Zottegem eene vierwoonst in aseh gelegd, toe- behoorende aen Roman Sehollaert, J.-B. Spiegelarc, P. Vandamme en Bonifaes Dc Bruyker. Alles is de prooi der vlammen geworden, te welken gevolge 25 menschen van dak en bed beroofd zyn. De brand is, zoo het schynl, begonnen in den geflenstal van Van damme. Alles was verzekerd, builen het huis van De Bruyeker. Hel bedrag der schade is nog niet gekend. De zoon van M. Collin, burgemeester der ge meente Sandaucourt (Namen,) kwam uil eene deur zyner woning, toen hy eensklaps eenen kreet slaektc en dood ten gronde viel. De genaemde Du val vermaekte zich met een geweer naer de schyl' te schieten, en een kogel, die eenen boom trof en hiervan terug sloeg, trof den rampzaligen 47jarigen jongeling aen eene dei- slapen. De onvrywillige dader van dezen moord heeft zich in de handen van het geregl overgeleverd. Men schryft uit Charleroi, 7 january: Gisteren zyn er tusschen Baume Houderig, twee koopwarentreinen op elkander geloopen. De machi nisten en de stokers zyn zwaer gewond. Op Nieuwjaersdag vond men aen eenen boom, naby de citadel van Luik, het lykvan eenen jongeling hangen. Op een zakboekje, dat in zynen zak stak. was nog een enkel blad, waerop stond: Ili lub gespeeld en heb verloren, P. H. Leuvenseheptuets, 8. Uit de opzoe kingen is gebleken dat dit het lvvk was van Philip llerpst, woonachtig te Brussel. Deze ongelukkige was luitenant by het 7e linie ge weest en had eene schitterende toekomst voor zich; doch hy was een hartstochlelyk speler, en die drift bragt hem ten verderve. Op zekeren dag, na verloren te hebben, beging hy eene ontvreemding ten nadeelo der kompagnie, waerover hy te Bevcrloo het bevel voerde. Men ontnam hem zynen gracd en hy werd van her leger weggezonden. Sedert dien tyd won hy moeilyk zyn brood als handelsreiziger, en zoohaesl hy wat geld had, werd het door hem verspeeld. Uit Hulst schryft men aen de hollandsche bla den: Een vreeselyk ongeluk heeft op Nieuwjaersdag, de bewoners der naburige grensgemeente Clinge (Holland) met schrik geslagen. Vier om hunne woest heid bekende personen liepen, van den vroegen mor gend, kroeg in kroeg uit om hunne zoogenaemde nieuwjaerswenschen een ieder te brengen. Dronken geworden, begon hun de weg van de eene herberg lol naer de andere te lang te vallen; daerom paerd en kar ingespannen, en onder tieren en vloeken holde men nu het dorp rond. De aenmerkingen van den veldwachter werden met de zwaerste godslasteringen beantwoord. Niemand kon hun iels doen! Niemand kon hen deeren! Op een der hoofdwegen van het dorp verheft zich een groot steenen kruisbeeld op een zwaren, twee trappen hoogen arduinen voel; daer ging het op los. Hy daer ook! braekte men onder vloeken uit. Hy ook, die daer hangt, kan ons niets, ryden wy hem omver. Vooruit! vooruil! De dronken voerman zweept het schuimende paerd en in volle vaert rydt men op het kruisbeeld af; men nadert; de zweepslag weergalmt in de lucht; de snydende koord wordt nogmaels met geweld het paerd om de lenden geslagen; een vreeselyke godslastering wordt uitge- braekt; hel voertuig stoot terug op het hardsteenen voetstuk; nog een vloek. De vloekende voerman wordt door den schok over de kar geworpen met het hoofd legen den voet van het beeld des Gekruisten geslin gerd en.... was een lyk. Donderdag 4 dezer omstreeks 5 ure des mor gends, werden eenige ligte aerdschuddingen gevoeld in verschillende wykeu van Sheffield (Engeland). De schade hierdoor veroorzaekl is niet besprekenswaer- dig, maer de verwoestingen aengerigt door het on- weêr, dat deze aerdbeving vergezelde zyr. byna onbe- schryfolyk, niet alleen hier ter plaetse, maer over gansch Engeland en vooral in Schotland. Lange jaren is het geleden dat wy zulk onweder niet meer door leefd hebben. De bliksemschichten doorkloven onaf gebroken de lucht en de knetterende donderslagen, welke hier oogenblikkelyk op volgden, waren wetbe- kwaem om angst en vrees in hel moedigste hart te ontsteken. De kerk der 11. Maegd le High Crumphall, tegen Manchester, werd door dry elkander snel opvolgende bliksemflitsen in brand gesloken en al de aengewende poogingen om den brand meester te worden, bleven zonder gevolg, daer de hevige wind, het voor de sterkste mannen byna onmogelyk maekle, overeind te staen. De gansche bemeubeling der kerk is door liet hemelvuer verslonden. De gietery van M. Rosbonk naby Leilh, die onlangs door MM. Brown, van Londen, voltrokken werd, is totael door het onweer vernield. Gelukkiglyk is er niets dan sloffelyke schade te betreuren,ofschoon ook talryke werklieden, den dood van naby voor oogen hadden. De sloffelyke schade aen dit gebouw beloopt tot 4000 p. sl. In de kreken Forth, Fifeshire en Perthshire, woedde het onweér op eene vreeselyke wyze en de schade door de overstroomingen veroorzaekt is onmeetlyk.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2