N° 58. Zondag 4 February 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Kinderlyke liefde. Aelst, 5 February. DB DOMINIKANEN VAN ARCUEIL. Dood en Begraving van Nieinvstvdingen uit Home. Builenlaudsch Nieuws. Aelst Hp. Bureel von Let l.lo.l Is gevestigd in de Knpellestroet IV" 11, vvner alle Inleven, gelden, en*, vraehtvry moeten toegegonden worden. Abonnement»,,,-y. K IV. 'sjoers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten ban men Insebryven ln al de postkaatooren. en voor de InadeljUe gemeenten by de briefdragers. Zooals wy hel hebben gemeld heeft de 6,lu krygsraed uitspraekgedaenin dezaekder moor- denaers van den Aertsbissehop van Parys en de vyf andere gyzelaers, op 24 mei 1871, in la Roquatte gefusilleerd. Ééne, Genlon is ter dood veioordeeld; anderen, voor hun leven lang of voor zekere jaren zullen opgesloten worden; anderen zyn vrygesproken, waeronder de twee betigtte vrouwlieden, en de beruchte Pigerre; deze laetste nogtans vvas reeds tot levensdurige opsluiting v5or andere feiten veroordeeld. Op 5 February aenstaende zal voor den zelf den krygsraed opgeroepen worden de zaek der m jordenaers van de Öominikanen van Areueil. Het was den 19 mei laetstleden, dat het on- derwyzingsgesticht van Albert le Grand, be- stuerd door die religieuzen, overweldigd werd door compagniën van het 10 le bataillon gefede- reerden, onder het bevel van Serizier. Leo Meillet, gouverneur van het fort Bicètrex kwam de gevangneming voorzitten van de kloos terlingen en van het personneel der school. Overal werden de zegels gelegd: belachelykc formaliteit, welke de school nfet belette eenige dagen later van onder tot boven geplunderd te worden. Veertig religieuzen werden naer'het fort Bicè tre geleid onder de bedreigingen en schandvloe- ken der nationale garden van het 101eAgi 102'' bataillon, en overhoop opgesmelen in de kaze matten van het fort. Den 21 mei, kwam de beruchte Lucipia, in- structieregter der Commune dezelve ondervra gen. Gy zult gevangen-blyven, zegde hy,om het kasteel van markies de la Place te hebben in brand gestoken en alzoo sein te hebben gege ven aen de troepen van Versailles. Den 23 mei, verlieten de gef'edoreerden het fort Bicètre, en voerden de Doiriinikanen mede. In het gevang gebragt, Avenue d'ltalie, 38, verbleven er die ongelukkigen tot vier ure. Op dit oogenblik bragt de meier van het 13de •arrondissement bevel van ze allen te lusilleéren tot den bietsten toe. Het sloeg vier ure toen men ze riep. Zy ko men uit hunne cellen, zy trekken door de gaen- deryen de koer over, omringd door het 101" bataillon, dat ia hunne tegenwoordigheid de geweeren spant, en men verzoekt hen de poort uit te stappen, hun roepende: Gaet uit één voor één. Achter hen staen nationale garden, die ze met •de bajonnet in de lenden vooruitstampen, ter- wyl de booswichten op voorhand uitgezet, op hen schieten en de ongelukkige Dominikanen die zoeken te vluchten, onder eene bui kogels, neder vellen. Op eenige minuten tyds lagen 40 lyken ten gronde. (vervolg en einde.) De grenadier zag zynen vriend met leederen blik aen en zeide met treurigèn glimlach: Ik weet wat iny te wachten staet, doch er blyft my geen ander middel over. Ik heb alles beproefd wat my in het legen woo rdiggeval raedzaem scheen, maer, "helaes! ik heb geene uilkomst kunnen vinden. Ik zal, ik moet myne oudersdielpen, hen uit den nood red den. al was het ten kosle van myn leven. Zeg er dus niets meer tegen. Uit hoofde van myn overigens goed gedrag, denk ik nog al, dat ik, met twee mael door de spitsroeden'te loepen, er van af zal zyn. Moet het meer wezen, dan wille God my beschermen; moet ik er on der bozwyken, welnu, dan zyn toch myne ouders gered Wolbach scheen diep geroerd. Hywischle ter sluiks een traen uit zyn oog -en wendde op nieuw alles aen om zynen vriend van zyn voornemen te doen afzien; niets mogl echter baten, en hy gaf eindèlyk, alhoewel ongaerne, zyne toestemming, t rits drukte hem mei aend'oeningde hand-en zeide: Welnu, laet ons thans haest maken; 't is meer dan tydHoor wat myn plan is. Ik begeef my, zoo als ik hier sta, op weg naer liet dorp Langehalz, dal omtrent 12 uren van hier ligt. Ik hlyl ifaer en lever my aen u over zoodra ik u zie. Gy vraegl verlof om de eene of andere reden en komt natucrlyk met den post wagen. Gy brengt my eerst naer het garnizoen, ont vangt de honderd gulden en zendt ze dadeivk aen mynen vader, te Briinn. Zoo als gy ziet, is de geschie denis zeer eenvoudig. Goed, zeide Wolbach, beradenik zie dat gy van uw edelmoedig voornemen niet zyt af te leiden. Ik zal uwe zaek volgens uwen wil volbrengen. God wille u besehermen en uwe zelfopoffering boloonen! En ik zal, sprak Frits, kom ik er gelukkig van door, u er eeuwig dankbaer voor zyn. Dit proces zal voorzeker een der roerendste drama's zyn van dit rampspoedig tydstip. Dertien beschuldigden zulleo voor den krygs raed te verantwoorden hebben over die zoo hatelyke als nuttelooze moorden. Men schat dat het proces een tiental zittingen zal weg nemen. Mgr LAFORÊT, Rector der Katholyke Universiteit van Leuven. Vrydag, 26 january, om 11 ure van den avond, overleed te Leuven Mgr Laforêt., Rector Magni ficus der Katholieke Universiteit. Hy was geboren le Graide (Namen) den 3 fe- bruary 1823, en bad dus slechts den ouderdom bereikt van 49 jaren. Opvolger benoemd van Mgr Deram,den 2 au- gusty 1365, was hy de tweede Rector der Katho lieke HoógeseiÜool sedert bare herstiebting. Na langen tyd ziekelyk te zyn geweest, is hy bezweken aen eene geraektlieid en ontbinding van het bloed. Voor zyn afsterven bad hy bet bezoek ontvangen van Mgr Deschamps, Aerts bissehop van Mechélen; Z. M. Leopold 11 had ollicieel doen vernemen naer zynen gezond heidstoestand; en Z. H. Pius IX had hem den zegen gezonden. Mgr Laforêt was protonotaris apostolicus, a. i. p.; eere-kanunnik der Hoofdkerk van Na mén, doktor in de Godsgeleerdheid, officier van de Leopoldsorde, commandeur van do Clirislus- Orde van Portugael, lid der Koniuklyke Akade- mie van België, lid der Akadémie van den Ka- tholyken Godsdienst te Rome, en gewoons lee- raer by de faculteit van Wysbegeerte. Mgr Laforêt had zyn ganscli, zyn al te kort stondig leven toegewyd aen den Godsdienst, aen de wetenschap 'li nou l»«t onJorwy.-,. Zy;» al- Sterven is een aenzienlyk verlies voor de Katho lieke Hoogeschool en voorde Katholieke Jeugd, voor den Godsdienst en bet Vaderland. Het is aen Mgr Laforêt dat de Universiteit van Leuven bare school van den burgerlijken Genie en van de Mynen te danken heeften niet weinig heeft hy bygedragen om onze Katholieke Hoo geschool, niet alleen door België en Europa, maer door ganscli de wereld beroemd te maken. Dynsdag verleden was de stad Leuven in vol len rouw; door de straten ontmoette men nie mand of hy droeg den zwarten floers om den hoed of om den arm. Hel lyk van Mgr Laforêt lag uitgesteld in het kollegie van den H. Geest. Ontrent 11 ure kwam de geestclyklieid van S'-Michielskerk stoetsgewyze het lyk halen. Rond hetzelve sponden de aënzienlyke persoe nen der stad, het professoraelkorps en op de koer waren meer dan duizend leerlingen verga derd. Onder de aenwezigen bemerkte rnen MM. Dc Landtsheere, minister van justitie; Tiii- baut, voorzitter en Scliollaert, onder-voorzitter der Kamer; Deschamps, minister van staet; Van- De vrienden scheidden vnn elkander. Wolbach nam weder de naeld op; Frits sloop ongezien uit de kazerne en begaf zich op weg, die hem naer zyn doel moesl leiden'. Het gelukte hem, daer hy enkel 's nachts reisde, en zich gedurende den dag verborgen hield, Langehalz ongehinderd le bereiken. Tot zyne verwon dering vond hy zynen vriend reeds daer. Wolbach was hem voor, dewyl hy den afstand met een ryluig in \e 'I korter lyd had afgelegd, en zal nu in de beste herberg van het dorp aen 't venster. Toen hy den deserteur zag, trad hy dadelyk naer hem toe. Frits, zegde hy, lol nu toe is alles goed gelukt, maer het erg einde moet nog komen. De kapitein was woedend van gramschap, en de regiments-comman dant moet gezworen hebben dat gy er niet onder de twee honderd stokslagen afkomt, 't Is nog lyd om u le bedenken. Keer niet terug en red uw leven. Gy zyt gezond en sterk eii zult gemakkelyk aen iels geraken. Laet de honderd gulden varen. Met uwe ouders zal men wellicht medelyden-hebben.... Zy zullen van ge brek niet omkomen.... F rils bleef een oogenblik als in diep nadenken ver zoeken. By hel denkbeeld der twee honderd roede- stagen, scheen eerie zekere huivering hy hem te ontstaen; maer hy behcersehle dezelve dadelyk en zeide met vastberaden slem: Wolbach, er is voor my geene andere uitkomsl; myu besluit staet vast. Zonder hunne honderd gulden worden myne ouders uit hunne woning gezel en worden waerschynlyk nog hunne meubelen verkocht. En dan sterven heiden van verdriet. Dit weel ik vooraf. En dit zou ik moeten denken, moeten vernemen? Neen dan bczwyk ik liever onder de straf die my le wachten staet; dan zal ik toch weten dat ik myn leven ten beste heb gegeven voor hen, die my als hunnen oogappel beminnen, die ook hun leven voor mv zouden opoile- ren. Ik ga met u terug! Alzoo sprekende, verlieten zy Langehalz, en begaven zich op weg naer Weenen, alwaar het garnizoen van Frils zich bevond, en alvvaer deze laetste, als deser- derstratcn-Ponthoz, van het huis des Konitigs; De Merode en Dc Ribaucourt, senateurs; Mgr De Haerne, MM. Thonissen, Kervyn Van Let- tenhove, Wasseigc en andere representanten; de genet alen Marchal en Dev illers; den stal van liet garnizoen; M. Van Weddingen, aalmoeze nier by bel Hof; de gemeenteraed; de regtbank; enz. enz. Na de gebeden woeden vier lykreden uitge sproken, i° door M. Thonissen, namens de Koninklyke Academie; 2" door M. Nainèche, onder-rector, namens de Katholieke Universi teit; 3° door M. Baisieux,namens de Sludenlen; 4° door M. De Ribaucourt, namens de Oudslu- denten der Hoogeschool. Na de Lezing der redevoeringen stelde zich de stoet in beweging; de krygscer werd bewezen aen het'lyk en de plechtigheid was dezellde als voor de begrafenis van eenen bisschop. De lan- ciers openden en sloten den stoet. De kist werd gedragen door de stud enten; de S'-Michielskerk was in 't zwart bekleed; voor de lykbaer zag men den staf, den myter en de eereteekens des overlederi, en op de kist lagen de toog en de muls van den Rector. Mgr Anlhonis, hulpbisschop van Mechelen, officieerde pontiticaellyk. Na de mis zong Mgr Gescbnmps, aertsbissehop het absolve. Mgr Gravez, bisschop van Namen, woonde den cL.'nst hy, benevens Mgr Lauwers, vicaris- generaal, en verscheidene naemsche kanunniken. Na de; plechtigheid rigtte zich de stoet naer de statie waer het, lyk «enigen tyd vergezeld bleef van eene eerewacht bestaende uit studen ten, tot dat het werd vervoerd naer Graide om aldaer begraven te worden. Men :e tg zeggen dat de gansCho stad heeft deel. genomen aen de betuigehis van rouw en spvt door het verlies van Mgr Laforêt veroor- zaekl. i Benoeming aen de Hoogeschool. De Hoogwaerdige bisschoppen van België hebben in hunne vergadering te Mechelen, den 29 dezer gehouden, tot rector magnificus der universiteit van Leuven benoemd, Mgr Namè- che, viee-rector der Alma Mater. De eerw. beer Garluyvels, president van het Paus-kolleg!#, is tot vice-rector benoemd dei- gezegde Hoogeschool. De eerw. heer kanunnik Pieraerls, bestuer- der van het Sirtt-Rombauts-kollegie te Meche len, is president genoemd der pedagogie by ge melde Universiteit. De piemonteezen willen tc Rome vyf-en- twiniig kerken afbreken om plaels Le winnen. Ouder die kerken zyn er vele die om hunne oudheid eerbiedwaerdig zyn. Het sehynt dal de diplomatie zich met de zaek bemoeit en dat de italiaensche vandalen in bun plan zullen mis lukken. leur, in handen der militaire overheid moést besteld worden, zooals heiden waren overeengekomen. Onmiddelyk na hunne aenkomst leverde Wolbach zynen vriend aen den sergeant-majoor der compagnie ai'. De deserteur werd naer de gevangenis gevoerd en hem eene straf van twee honderd roedeslagen opge legd, terwyl Wolbach twee dagen daerna de honderd gulden ontving, die voor het terugbrengen van eenen deserteur volgens de militaire wellen bepaeld waren. Trouw aen zyne belofte, zond Wolbach het geld. aen den vader van zynen vriend, maer by het schrift van kennisgeving was ecu gesloten briefje voor Lina ge voegd, waerin haer de edelmoedige daed van haren broeder breedvoerig werd bekend gemaekl, haer levens dringend en plechtig verzoekende dit voor hare ouders slipt geheim le houden. Wolbach, die haer kende, had hel liict van zich kunnen verkrygen haer dc toed ragt der zaek le yerzwygen. Het kwam hem voor, als zou Lina een of ander ter redding van den ongelukkige ondernemen; in alle geval moest zy welen wat Frils ter liefde zyner ouders ondernomen had. Lina was juist alleen iu de woning, toen zy de twee brieven ontving. Spoedig en met bevende hand brak zy dengenen open, die aen haer adres was, en nau- welyks had zy met vliegende haest den inhoud gele zen," en een traen uit hare oogen gewiseht, of zy had reeds hel besluit genomen onverwyld naer Weenen le gaen en by de keizerin Maria Thcresia oen verhoor ter redding van haren broeder te verzoeken. Zonder bare ouders iels van het gebeurde met haren broeder le zeggen en zonder haer voornomen te open baren, nam zy in stilte hare maetregelen. Zy verzocht hun om voor eenige dagen hare tante, in dc omstre ken van Ooslenryk's hoofdstad, te gaen bezoeken, hetwelk haer werd loegestacn. Met de beste hoop in hel hart ondernam zy de reis en bereikte zonder hel minste toeval Weenen. Maria Theresia had eenen bepaeldon dag in de week bestemd, op welken zy de bezoekingen en smeekingen bcreidvaerdig aenhoorde, en, naer gelang der om- Sedert dat de ilalianen te Rome zyn heeft de stad veel van liaer vorig uitzigt verloren. Het volk is arm, de eetwaren bereiken eenen over- tolligenprys; de huisgezinnen lyden gebrek en dikwyls moet de kleine burger vasten om zyne kinderen tc kunnen laten eten. Te Rome sterft er in evenredigheid tegen woordig meer volk dan te Brussel, te Parys, te Londen en tc Berlyn. Het is waei-, met do pie- monteesche overweldiging zyn binnen de muren van Rome gedrongen ontelbare lieden zonder naem noch zeden, slechte vrouwlieden, vryden- kers en goddeloozen wier aenraking zoo nood lottig is voor lichaem als voor ziel. De Paus ontvangt voortdurend talryke depu tation van Romeinen cn vreemdelingen. ritANKIlVK. De inschryving voor den vrykoop van het grondgebied krygt grootc uitbreiding. De geest des volks begint getroffen te worden. De hallen scliryven in; de werkhuizen leggen eenen stui ver byeen; deryke komen vooruit; Nancy geeft aen al de steden van Frankryk een voorbeeld dat zy zullen moeten volgen; do afgevaardigden beraadslagen er over; met een woord, de eer ste stoot is gegeven. Ongclukkiglyk is de som die men moet byeenkrygen, zoo kolossael, dat het sterk tebetwyfelen valt <>f zy wel zou kun nen volmaekt worden door de grootste pogin gen van de verkleefdste edelmoedigheid. Ook wordt er op dit oogenblik vlylig gewerkt om de meest geschikte middelen aen té wenden ten einde die vrywilligc belasting-liet meeste nut te doen opbrengen. Den 27 jan. 7s er eene vereeniging gehouden in een der bureelen van de vergadering, om overeen te komen over eene gg.*,amoiH.ty Lo vv oi l.ingmet liet oog op de dry milliards, aie binnen een tydverloop van twee jaren aen Duitschland moeten betaeld wor den. Iu deze zitting heeft men opnieuw de vraeg onderzocht, of het niet goed ware eene geëvenredigde gedwongene, in plaets van eene vrywillige belasting op te leggen. Heden moesten er te Parys verscheidene ver gaderingen gehouden worden, en namelyk in hel 9" arrondissement, om ccno uMichtige in- rigting te geven aen de parysche inschryving. Eindèlyk liecll de kommissie van het budjet zich gisteren bezig gehouden met een financieel plan van M. Soubeyran, lid dier kommissie,die het middel aenbiedt om de dry miliiardsin 1874 te betalen, zonder de toevlucht te n inen tot ceue nieuwe belasting. Ziehier zyn plan, zoo als hy het zelf heeft aangeboden: Nationale Icening van vier milliards, in obbgatiën van 100 fr., uitkeerbaer aen 200 Ir. 'in 60 jaren, deelhebbende aen de premiëntrek- kingen, die tof 6 milboen per jaer beloopen. In- rigting van 720 seriën van 55,556 obbgatiën, verdeeld in 60 klassen. Eene klas van 12 seriën zal alle jaren uitkeerbaer zyn. De preiniënlrek- staudigheden, ook hulp bezorgde. Lina had hel geluk, dadelyk hy hare komst in de verhoorzaiel door de keizerin opgemerkt le worden. De openhartigheid, die op haer gelaet te lezen was, hare tengere gestalte en hare eenvoudige, doch zindclyke kleeding vielen de vorstin in het oog. Zy gal' Lina eenen wenk, en het jonge meisje naderde haer eerbiedig. Hoe heet gy, myn kind, en welk is uw verzoek? vroeg Maria Theresia op vriendelyken loon. Edelmoedige vorstin, myn naein is Lina Weiier, antwoordde het meisje met ontroerde slem. Ik ben mt hei dorp Briinn, cn ben gekomen om van uwe Majesleit voor mynen broeder Frils genade af te smee- ken. IIy is grenadier der keizérlyke lyfwacht en hier in garnizoen. Hy is lot de spitsroedenstraf veroordeeld om gedeserteerd te zynMaer wal zog ik! gede serteerd? O, neen, dil' was zyn voornemen niet. Hy was met zynen vriend Wolbach overeengekomen, dat deze hem, na Weenen le hebben verlaten, zou aen- houden, hem als deserteur aen de militaire overheid overleveren, en de 100 gulden, die aen Wolbach voor dit aenbrengen volgens dekrygswel zouden toekomen, als de gift eens onbekenden, aen myne ouders le zen den, die, helaes! Hier kon Lina haer verhael niet meer voortzetten zoo weende en snikte zy. Zyn uwe ouders dan arm, myn kind? vroeg Maria Theresia deelnemend. Genadige vorstin, hervatte Lina, door het ver trek van mynen broeder, door de dure tyden en de ziekte van mynen vader hebben wy dc som van 100 gulden, die wy aen onzen huismeester Bachmann, verschuldigd zyn, niet op deu bepaeldon tvd kunnen betalen. Zoo die som binnen eene week niet is vol- daen, heeft Bachmann ons bedreigd aen de deur te zetten en zelfs onze geringe meubelen te verkoopen, en dan, helaes, dan sterven gewis myne ouders van droefheid en smart. Dit wist myn broeder, cn dit hecil hem tol de daed aengezet, wnervoor hy de spits roedenstraf zal moeten ondergaen. Ziedacr, edelmoe dige vorstin, de loutere waerhéid. Ach, ik smeek u

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1