MENGELINGEN. St-Nicolaes en buidigen minister van flnantien, vooi' eene van zyne vlytigsto en crvarenste bestuorders be zit. In zulke banden zal bel gewyzigd plan van dr. Strousberg eeno gewisse uitvoering bekomen, des te meer, daer de Algemeenc Maetschappy van Brussel over groote kapitalen beschikt, en dat zeker do luk- sehenkomsl van den stael aen zulk-werk van algemeep wetzyn niet zal ontbreken. Ik zie in hot verwezen lyken van bovengemelde wer- ken éene nieuwe stad uit de polders van het land van \Vaesopslygen,en alzoo Vlaenderen melde haven van Antwerpen in verband, zoo niet in mededinging stel len-, om handel tedryven met al de gewesten der be kende wereld. Do werkzame Vlamingen zullen alzoo cene nieuwe bron van voorspoed en welzyn bekomen. De reizende vogels beginnen uil de Zuiderianden weêr te komen, en men ziet er zich vele naer het Noorden rigtcn, alsof zy de innige overtuiging hadden dat de winter welhaesl zal geëindigd zyn. In de hoven zingen de vogelen, en beginnen er le nesten,. Hel kooizaed staet over't algemeen zeer schoon. Blyft het weder gunstig, dan zal de opbrengst beant woorden aen de verwachting der landbouwers. De rogge laet woinig te vvenseben. DeA/emWrvan 7 dezer kondigt de wet af, waerby een byzonder krediet van 1(5,080,000 IV. aen het de partement van openbare werken wordt toegestaen, te weten: 10,780,000 IV. lot uitbreiding van het male- rieel en der transporten; 1,000,000 IV. lot bouwing van nieuwe hangaers voor de locomotieven; 1,000,000 fr. voor gereedschappen der. werkhuizen en der sta tiën, en tot aenkoop van geperlëktionneerd materieel voor liet laden en lossen der koopwaren; 8,000,000 fr. tot aenkoop van rails en byhoorigheden en uilbrei- dings-en vollooiiugswerken der spoorwegen. Dit krediet zal door degewone hulpmiddelen of dooi de uitgifte van schatkist bons worden gedekt, welke opeen verschillend tydstip zullen kunnen uitgegeven worden, zonder dal het langste verval de vyf jaren te boven gaet. De Cdl.cs de Bruxclles meldt, dat de overeen komst der zaken van Langrand nu bepaeld geregeld is. De schuldeischers mogen van heden af als'zeker beschouwen, dat de titels voor den Industriel geheel en al, en voor de'andere obligatiehouders met 60 tot 70 t. h. betaeld zullen worden. Het gouvernement trekt sedert eonigen tyd al de nickelslukken van -20 centiemen uit de eirkulatie, en laet er geen enkel meer byslaen. De oorzaek van dit besluit, dat men niet genoeg kan goedkeuren, is de groote gelvkenis die er tusschen die stukken en de gene van 2 francs" beslael, die vooral des avonds aen- leiding geven tol talryke vergissingen. Al de nickel- slukken van 20 centiemen zullen gesmolten en in stuk ken van 10 en 5 centiemen herslagen worden. Men verzekert dat de fransehe policic aen de grenzen in strengheid verdubbelt, tot groot ongemak voor de reizigers. Tot hiertoe was een certificaet van identiteit voldoende, om op het franseh grondgebied te komen; maer sedert cenigo dagen cischt men reis- passen in regel. Een heer van Verviers, die by depe- che naer Rysel geroepen was, waer zyne dochter gc- vaerlyk ziek lag, werd door'den policiekommissaris van Baisieux tegengehouden, alhoewel hy een cerli- fleaet van indentiteit en de depeehe had. Het is onmn- gclyk de wanhoop te boschryven van den vader, des te meer, daer de depeehe zegde: Als gy uwe dochter nog wilt zien, geen minuet verliezen. Men heelt woensdag morgend te Brussel reeds zwaluwen gezien. In zekere hovingen onzer voorge- borchten siaeri de trofikensbeziën reodsin bloem. De hoornen in het Park dragon reeds Waderen. Alom wordt een vröcgtydige groei, gevolg van hel schoon lente weder, dat'vvy genieten, waergenomen. Doktor Vai'lez te Brussel, die thans 82 jaer oud is, en nu wel rusten mag, beeft zondag bietst afscheid genomen van zyne arme zieken, die hy sedert zoovele jaren kosteloos beeft behandeld. Hy heeft aen 60 per soenen, in bet hospice der zusterkens van de armen, een lekker middagmael aengebodeu. Deze liefdedaed bekroont op waerdige wyze de schoone loopbaen van den uitstekenden geneesheer, die de homeopathie in ons land heelt ingevoerd. De verledene week, rond 7 nre 's avonds, is le Brussel, een voerman lerwyl hy by verscheidene ny- veraers koopwaren afzette, gevvaer geworden dat men op de Wolvehgracht van zyuen wagen cene beurs had gestolen, bevattende ongeveer 800 fr. Die diefstal werd zoo behendig en stoutmoedig begaen, dal men er zich mocilyk rekenschap kan van geven. De dieven zyn onbekend. Er is veel spraek, te Brussel, van de ontdekking der feiten, die betrekking hebben op een, onderzoek, geopend ten gevolge der toevallige dood van eenen persoon, oenen zeergekendon naem dragende. Eene koopvrouw van Brussel werd onlangs door een aftruggelaer op eene slimme wyze voor 40 francs, bestolen. IIcl heerschap kwam om een biljet van 50 fr. om te zetten, waervan er 40 door den post moesten verzonden worden. Twee bankbrieljes van 20 francs werden in eenen omslag gesteken,doch als dit gedaen was kon mynheer zyn briefje van 50 francs niet vin den. Hy had het in zyn hotel laten liggen en zou het eens gauw gaen halen; maer de 40 francs der vrouw hieven met de andere in het hotel achter. Eenige.da gen geleden zag de koopvrouw het heerschap, dat haer die 40 francs ontstool, aen den ingang der St-Hui- brcehts galery weder en ging regt tot hem, met hel vriendelyk verzoek of hy haer wel den arm zou willen geven om door de galery heen te geraken. Beleefd bood den dief haer den arm aen en, beiden wandelden door de menigte heen tot dat zy byna aen het andere einde gekomen, op eenen policieagent liepen, aen welker bewaking de vrouw haren geleider overgaf. Geheel uit hel veld geslagen door de onverwachte ontknooping van dit wandelingske, dacht mynheer er zelfs niet aen het hazenpad te kiezen. Men schryft uit Gent, 5 maert: Onze paardenmarkt werd heden door een aller schoonste weder begunstigd. Nooit zag men er zoo vele Duitsche, Fransehe en Engelsche kooplieden toe komen. Er zyn vele paerden aen uitnemend hooge pry- zen verkocht. Er waren ter markt gebragt801 volwassene tn- landsche paerden; 27 veulens; 22 ezels; 134 wagons en 97 karren. De circulatie whs zeer moeilyk door hel groot getal wandelaars der stad en der vreeipdelingen, dezen morgen met alle treinen aengekomen. By koninklyk besluit van 27 february wordt er een pryskamp geopend voor het verdeelcn van bel bezet van 10,000 fr., eeuwigdurende ingesteld door Dr Gutnard van Gent en bestemd ofn alle vyf jaren overhandigd te worden aen dengene, die het beste werk gemaekt of de beste uilvinding zal gedaen hebben, om den stoffelyken of verstandelyken toe stand der werkende klas over 't algemeen en zonder onderscheid le verbeteren. De personen die wenschen deel le nemen aen dezen pryskamp, moeten er den minister van binnenlandsehe zaken kennis van geven en hem voor 1 july 1872 het werk of het handschrift sturen, dat móet mededingen. Een jury van vyf leden, door den koning benoemd op eene dubbele lyst van kandidaten, voorgesteld door de klassen van weten schappen en letteren der akademie van België, zal over den pryskamp oordeelen. Sedert'vele jaren heeft men zooveel houtduiven niet gezien als dit jaer. Die vogels richten groote schade op de velden aen. Men noemt eenen eigendom te Prevert (Gent), toelioorende aen doktor van Swy- genhoven, waer van het schoonslekoolzaednogslechls de stammen overblyven. De Kempen, langs den kant der grenzen, worden letterlyk door deze onverzaed- bare vogels verwoest. -T- Dezer dagen kwam te Waterland een zoldzaem geval voor: De heer Petrus Dossche, gehuwd met vrouw Louise Dossche, deed aengift van de geboorte zyner dochter Marie-Louiso Dossche, aen den ambte- naer van den burgerstand, zynde de beer Jacobus Dos sche, tcrayl de getuigen waren: de heeren Angelus Dossche en Ilenri Dossche! Derhalve voeren al de per- sooncn in deze geboorteakte denzelfden naem. Zeker beslael daervan geen voorgaende in de gemeenle- registers van bel geheele distrikl Eeeloo. Er is beslist geworden door de regtbank van Brugge, dat een handelsreiziger, geen byzonderen last daertoe hebbende, niet* gemachtigd is om hel beloop der goederen, cloor hem verkocht, te ontvangen. De betaling aen hem gedaen brengt geene kwytschelding mede. Dynsdag avond, omtrent 10 ure, stond nog eens geheel 'de Eiermarkt van Brugge in rep en roer. In de Kadansaklaer gelegen, had men slag götetfcPttttfSschen burgers en soldaten. Een der oorlogsgasten uit de Vuldérstrael, sprong rond met den blooten sabel in de hand gclyk een arlokvn mei zyne lat. Men vluchtte langs alle kanten en de vreedzame bewoners der Eier markt sloten goed de deur hunner huizen, met angst uitroepende: Goede God! wanneer zal dit spel eens een einde nemen? De polieie is er ditmaels nogtans tusschen gekomen; doch de sabelmannen waren ver- Irokkei? langs het achterpoortje. Negentien stuks vee, door de runderpest aenge- daen, zyn te Oostkcrke, by Brugge, op twee dogen ge dolven. Donderdag duidde men een nieuw, maer nog Iwy- felaehlig geval aen. De heer gouverneur eu de heeren veeartsen liebben zich ter placts begeven. Men schryft uit Tongeren, 7 maert: Wy vernemen dat de afgevaardigden, nopens het leggen van een yzëren weg, door M. den minister van openbare werken zyn ontvangen, en om zoo le zeg gen, onverrichter zaek terug gekomen: het bekomen van eene spoorbaen van Brussel op Aken is voor gogcl afgeslagen; er blyft te Zieii of men St-Turyden door Löoirmet Tongeren in verband zal 'zetten en le weten of er liefhebbers voor die onderneming zich zullen opdoen. Donderdag.was de huisvrouw van Frans Clacys. te Westcnde (Nieuport), bezig met haer land te be werken, toen zy eensklaps met den voet in eenet put Beiden stonden soderl eenige oogenblikken stilzwy- gend. Zoodan, Helena, zuchtte eindelyk do jongeling, ik zal dezen avond mync moeder nog niet kunnen zien. Neen, edele graef, nog dezen avond niet, het ware onvoorzichtig. Gy hebt my beloofd geduld te hebben en u op my le betrouwen. Gy weet immers wel dat, zoohaest de gelegenheid zich aenbied, gy op my moogt rekenen. Wat ik weet, Helena, is dat gy een edel kind zvt, een goed en braef meisje, gansch verkleefd aen uwe weldoenster. En het is juist dimjioui, heer graef, dat ik wit en moet voorzichtig xyu.jj.w vyanden zyn machtigen lol alles bckwaem. OhTTff weel bel, voegde zy ermel h;.vsie by, gy vreest ze niet, gy zyt moedig en voor geen gevaerzoudt gy wyken. Gy hebt uw plan en zyt ongeduldig het uit te voerïm; maer zulks ware eene roekelooze onderneming tot nrets goed dan om voor altyd te vernielen het weinige dat wy tot heden en ten koste van zulke drukke pogingen gewonnen heb ben. Gy lydt, heer graef, gy lydl onzeggelyke smar ten; maer hoop, hoop in God die goed is; stel uw betrouwen in hem, en wie weet, haest misschien, ziet gy heleinde der beproeving. De graef tl rukte Helena's hand en eene iraen ontrolde zyne oogco. Bitter wordt ik beproefd, zuchtte hy, op 't door nig pad van 't leven, en veel moed is er noodig om my zeiven te overwinnen en niet in eens, met het zwaerd in de vuist gelyk het een edelman betaemt, de hinderpacl te verbryzeleu welke my den weg des ge- luks dwarsboomt. Maer dien moed zal ik hebben om- dot gy my zegt te hopen. Doch, Helena wat staet er voor my tc'hopen? is mvne moeder niet gansch in de macht van dien vuigen baenstrooper? Hoe zal ik ooit dc-vvaerlieid haer kunnen doen kennen? - Luister, mynheer. Dezen namiddag was ik by dc gravis. Helena, zegde zy my, kom nader, kind. Ik kan u niet zien, ik kan u niet hooren, maer hel is my een onzeggelyk geluk iemand by my te voelen die my be mint.... Want gy bemint my, niet waer? Helena.... gy, die uit liefde voor eene arme blinde de schoonste jaren uws levens op dit eenzaem kasteel verslyt.... Gy zult my niet verlaten, niet waer?.... terwyl hy... by... Ik lag tegen de borst uvyer moeder te wccnen en zocht, onder mync vurige zoenen, haer te beletten den naem uit te spreken welke op hare lippen lag. Ondanks rnyne pogingen ging zy voort: Oh, Helena, ik moet het u zeggen, geen geheim tusschen ons boiden.... lly dien ik gedurig nevens my zou willen welen, leeft verre van zyne oude moeder;..., myn zoonverlaet my.... in myn ongeluk.... en over- laedt my met droefheid,... God vergeve hel hem! Voor zyn vertrek herhacldchymyzoodikvvyls: Goede moeder, myne afwezigheid zal korlzyn; slechts eenige maenden, en daerna zal niets my van u meer scheiden; altyd zullen wy samen leven, altyd, altyd. Tien jaer bleef hy afwezig en sedert zyne terugkomst mogt ik slechts eenige malen de hand van mynen zoon in de myne drukken. Arme moeder,-zegde de jongeling, wat moet zy lyden! Ja, antwoordde Helena, zy lydt wreedelyk, ik beken het, heer graef. Maer ziet gy niet dat het gedrag van hem dien zy haren zoon waenthaer reeds vreemd en schier onuitlegbaer voorkomt?.... Do bedrieger heeft zich doen aenkondigen en zal misschien morgen op hol kasteel komen; het schynt, zegt men, dat hy weer geld noodig heeft.... Moehte God ons barmhartig zyn en hem haest ontmaskeren! De dief! morde de jonge graef,.... hy durft als heer en meester den voet zetten op den grond der AUdor(Ts!....En toch,stool hyalleenlyk myn goed!..., Maermynen naem.... 'maer myne moeder!.... Helena, Helenawaerl gy daer niet om my te wederhouden.... Betrouw in Gods gohdheid, mynheer; hy zal ons helpen. Hyverhoore u, Helena, (Wordt voortgezet.) schoot en iets hard scheen te voelen. Nieuwsgierig be gon zy met hare dochter den grond te delven. Op eene diepte van nauwelyks zestig centimeters vonden zy eene eiken kist, met zware yzeren banden, en waer van het deksel, gansch verrot, ingevallen was. Dezelve bevatte nog eene kleine kist. Beiden hielden een vyf- tigtal verschillende stuks zilver in, zooals armen, peer den, beentjes, herten, een gebroken scepter en twee kroontjes. Onder ander hebben wy een groot zilveren hart bemerkt, waerop benevens een O. L. Vrouwen beeld en schip hel volgende geschreven slond: Dit selver hert is gefondl aen onze lieue vrouwe tot Lom- baersydc door Capitein Jan Vroome en de lulenant Laureyns Iteubon op oblygatie van alle satcrdaghc op de autaer te han gen. Op eene tweede hebben wy gevonden Mernori van sin Gapten Fransos Carpentier en sin uwe Susanne CarparHicr met sin twee sons Pieter Carpantier en Fransos Carpentier Anno Domine 1696. Naer alle waerschynlykheid is dit zilverwerk door eene bediende, tydens de onwenteling van 1790, al- daer verborgen, om het aen de plunderzucht der yanden te onttrekken. Te Antwerpen is weer veel vreemd graen aen gekomen: 82,000 hectoliters tarwe, 39,000 hectoliters rogge, 19,000 hectoliters gerst.cn 2,000 hectoliters haver. Deze nieuwe bevoorrading, zegt het laetst over zicht van den gi-aenhandel, beweegt veel verkoopers om hun graen af te zetten, maer de koopers waren tracg om het te nemen, en uit dien hoofde is er een nieuwe afslag ontstaen op tarwe, rogge en geröt. Ha ver bleef pryshoudend, doch werd weinig gevraegd. Lynzaed vast en stil; russisch zaeilynzaed gevraegd, maer liehtdalend; kool- en raepzacd verlaten. Mgr de Graef van 'Chambord verblylt thans te Breda (Holland), alwaer de bevolking hem zeer gene gen schynt. Vooraleer hy Antweren verliet, heeft hy t uizend franks, aen de armkamer gezonden. Een dief bestolen. Men meldt uit Luik; Eekerman zit achter de grendels; doch waer zyn de 15,800 th.welke hy, zooals gemeld is, aen zynen patroon, nyVeraer te Bochum, ontstolen heeft? Men weet hoe die schelm, na de vlucht genomen en telkens van naem verandert te hebben te Londen, Luik en Maastricht, eindelyk in deze stad aengehouden werd. De dief, welke bekentenissen heeft gedaen, beweert dal men hem den opbrengst van zynen diefstal ontsto len heeft in zeer zonderlinge omstandigheden, die vvaerd zyn vermeld te worden. De dief vond zich niet meer veilig in Holland en Belgie; hy vroeg aen eenen vriend, te Luik, hem naer Londen te vergezellen. Zyn aenbod werd door dezen vriend, een Engelschman, gretig aengenomen.De twee kameraden gelyken won derwel aen elkaer en beiden dragen een ronden baerd; maer om zich le veranderen, ontdeed zich de dief van dit nutteloos sieraed. Zy komen te Londen aen; de engelsche polieie, welke verwittigd was, bewaekte de aenkomslen en nauwelyks zeilen de twee gezellen den voel aen wal, toen een policieman de hand legde op dengene die onder alle opzichten geleek aen het signalement van den dief. Wat de andere betreft, de ware schuldige, toen hy zag dat by vry was, maekte by van deze omstandigheid gebruik, om zoo spoedig mogelyk naer Belgie terug te keeren. De Engelschman kon gemakkelyk hewyzen dat hy de Duitscher. niet was, dien men zocht en hy werd losgelaten; de polieie onderzocht zelfs het koffer niet, dat hy hy zich had en waerin, naer het schynt, de •15,800 th., of byna de geheele som zat. Altyd is het zeker dat de man, na het koffer in eene kamer ge- plaetst te hebben, die hy in huer nam, terugkwam naer Luik; maer hy zag zynen reisgezel niet, die reeds aengehouden was. Lilde verklaringen van dezen laet- sle zou blyken,dat de som, welke hy zich toegeëigend had, in het koffer zat; doch toen dc polieie naer Lon den ging om dit feit te onderzoeken, vond zy wel het koffer, doch het was ledig. Men kan aennemen dat de dief in deze omslanc|igheid bestolen is gevyorden, en dit maekt de moeilykhcden, welke de polieie ontmoet om^ct geld te ontdekken, nog grooter. Zy zet echter haer onderzoek met verdubbelden iever voort, en het is te hopen dat het met goeden uilslag zal bekroond worden. Men schryft uit Luik, 7 meert: In den nacht'tusschen vrydag en zaterdag laetstle- den is er le Wandrc, in het gehucht Kabosée een aenzienlyken diefstal gepleegd, die van eene over- groole stoutmoedigheid hy de daders getuigd. De dieven 'hebben in den muer een breed gat geslagen, vvaerdoor zy, ten nadeele van pachter B., niet minder dan 93 zakken aerdappelen weghaelden, welke een gezamentlyk gewigt. van ongeveer 5,000 kilos hadden en die beschikt waren voor zetgoed. Die stoute schurken waren er in gelukt den bandhond te doen zwygen, die niet eens aensloeg terwyl men zynen meester bcstool. Des morgends vond men op de plaels de verschillende werktuigen die de dieven gebruikt hadden, om het gat in den muer te breken en zonder twyfel hebben zy een rytuig ter hunner beschikking gehad, waermede de gestolen aerdappelen wegge voerd zyn. Op dit oogenblik is er in de academie van ge-t neeskunde le Parys een pryskamp geopend, voor den prys van 20,000 fr., aengeboden door markies d'Our- chès, aen den schryver der beste verhandeling over de middelen om de wezehlyke dood van de schyndood te onderscheiden. Volgens eene byzondere bepaling zal de schryver maer regt hebben op de 20,000 fr. voor zooveel het middel, door hem aengeduid, om de wezenlyke dood van de schyndood te onderscheiden, een eenvoudig middel zy, dat een onfeleerd man kan toepassen. In tegenovergesteld-geval, indien het een middel is waerby de wetenschap moet te pas komen, zal hy maer 10,000 fr. krygen. De man die waersehynlyk over het grootste for tuin der wereld beschikt,'is dezer dagen te Parys aen gekomen. Zyn naem is don Miguel dc Arope y Nunez. Hy is Mexikaen van geboorte en bezit in Sonora omtrent 20 vierkante mylen grond in eigendom. In de lndiaensche golf is hy eigenacr eener parelvisschery, in Araguay heer en meester van eene zilvermyn. In al de hoofd steden van Europa heeft hy zich een paleis doen bou wen. Dit te Parys staet in de rue Saint-Honore. Die man, zooals wy zegden, don Miguel dc Arope y Nuuez, is slechts 40 of 42 jaren oud. Kerkelyk \leiuv». Dynsdag 12 maert ter gelegenheid van de 250910 ver- jaei'dag der heiligverklaringvan de seraphieke moeder de II. Theresia van Jcsus, zullen er in de kerk vah de Ongeschoende Carmelieten (Theresianen) alhier by zondere diensten plaets hebben, 's Morgends ten 6 ure de eerste Mis, ten 9 ure eene plechtig gezongene Mis, 's namiddags ten 4 ure, Sermoen in het Franseh door den eerw. Pater Caels,jesuiet, gevolgd door het Lof en Te Deum. De eerw. heer Van Wassenhove, uit het Semina rie, is coadjutor benoemd te Neder-Eename. De eerw. heer J. C. De Smet, pastoor te Ophas- selt sedert 1858, is aldaer den 29 february in den ouderdom van 70 jaren overleden. Rampen en Ongelukken Vrydag 8 dezer in den voormiddag heeft men ajirier naby het gescheed van Hofstade hei ivk opgevischt van een onbekende persoon. Het ligcha^m was i uds in staet van ontbinding, het scheen 4 a 5 Aveken in het water gelegen te hebben. Zyne klee- -bestoet in eenen paletot, broeken gilet van zwarten do&velen elastiek, leerzen in goeden stac-., sec lyfrokker. r wil geweven katoen, onderbroek van het z-nlh haK'-- kolieken van bruine zyde, er slak mots ia m ken, hy schynt den ouderdom van 40 jaren l kt hebben, kloek van gestalte, lengte 1 meter 6t centi meters, zwart haer, rond van aenge/.ieht en een iid- tceken boven de regteroog. Hy is door g onzer politie naer het doodhuis op het kerkhui overgebragt. Men schryft uil Gent, 8 maert Dezer dagen wilde te Anor een glasblazer, oud 25 jaer, over de spoorbaen gaen, niellegenstaende het verbod van den barreelwachter, op 't oogenblik dat een trein voorbyreed. De ongelukkige werd door de locomotief oven-eden, zoodat de schedel vanzynhoofd als gescalpeerd werd. Toen men hem opraepte, had hy opgehouden te leven. Zaterdag morgend, rond 8 ure, heeft te Brugge buiten de Dampoort een verschrikkelyk voorval plaets gehad op de tweebrug, gelegeu naby dc voormalige poort, en welke brug, in slechten staet zynde, in af- wachtingder herstelling slecht geschoord is. Een koopmanswagen van Tielt, bespannen door dry paerden, had eene lading van 7,200 kilos tarwe tc Koolkerke opgenomen, en kwam naer Brugge gere den. De voerman ging nevens het voorste paerd, en toen de wagen op gemelde brug kwam, schoten de steunsels los, de brug stortte in, en de wagen met twee paerden stortten mede in het water, onder een yselyk gedrnisch en de verschrikkolyke kreten der aenwezigen op en naby de brug. De strengen van het voorste paerd braken los, zoodat dit dier en den ge leider aen 't ongeluk ontsnapten. Maerongelukkiglyk waren twee vrouwen opde brug, die mede in het waterwaren gestort. Eene harer werd spoedig gered door schippers met hunnen boot, en in bedenkelvken toestand naer eene naby zynde herberg gedragen'. De tweede vrouw, die juist naer stad kwam om een eerste communie-costuem voor haren zoon te koopen, is verdronken. Haer zoon volgde haer, doch gelukkig ontsnapte hy hel ongeluk, met van de brug te sprin gen, toen hy 't gewip voelde aenkomen. Men vischt naer de lyken dervrouw en der paerden. De wagen was geladen voor rekening van den heer Devolder, stoker, te Tielt, en werd gevoerd door Ch. Dekeyser. De verdronkene, waervan men de kap van haren mantel opgevischt heeft, is vrouw Boussemaere, van St-Kruis. Een droevig ongeval had zaterdag laetsl namid dag op de Graenmarkt te Mechelen plaets. Een buil- dragcr met name Petrus Borré, vol vreugde over het goede lot welk zyn broeder des voormiddags inde militieloting had getrokken werd in de poort der af spanning Francfort, door eene binnenrydende kar met hout geladen, tegen den muer geplellei'd. De slag welke de jongeling eensklaps op de borst kreeg, was zoo hevig dat een stroom bloeds hem uit den mond spatie, terwyl den ongelukkigen een linkerarm gebro ken wei'd.Hy wordt in het gasthuis verzorgd, en ver keert in eenen ernstigen toestand, daer men vreest dat er iets inwendig in het lichaem is verbryzelil. Zaterdag laetst is er een sohrikkelyk ongeluk in de gemeente Carnieres (Charleroi) voorgevallen. Een jongeling van deze gemeente Duvivier genaemd, pas getrouwd, kuiper, moest tonreepen halen; hy stond op den kant van zyne kar, doch aen eene helling viel hy op den.grond en brak zyn been. Twee uren nadien stierf hy in de armen zyner wanhopige vrouw. Men schryft uit Bergen, 3 maert: In den put N° 20 van de kooimyn des Produits, op de grens der gemeenten Blénu en Jemmapes, is bet grauwvuei' uitgebersten. Negen werklieden hebben brandwonden bekomen, namelyk J. Urbain, A. en V. Duca, J.-B. Barbeau, J.-B. en H.*Lacy,van Quar m C. Cogneaux en "F. Avon, van Jemmapes; L. Michel v^n Wasmuel. Twee, waerby een huisvader,zyn -oris overleden, en men vreest dat verscheidene andere hunne wonden niet zullen overleven. In den nacht van donderdag tot vrydag dei' ver ledene week, heefteen hevige brand den stoomgraen- molen van MM. Macau en Lecat, te Uornu (Bergen), verwoest, waerby 3,000 zakken bloem vernield wer den. Vrydag middag herbegon de brand, en tot 's avonds toe konden de pompiers niet te veel water op het vernielend vuer werpen. De schade wordteep 160,000 francs begroot; maer alles was verzekerd voor 275,000 fr. De molen maelde niet acht paer molen- steenen. Men schryft uit Doornik Het lyk van eenen pachter, met name Plamont, is met verbryzeld hoofd in eenen put gevonden. De man was omstreeks veertig jaren oud, en had onlangs eene vrouw gehuwd, die geen al te voorbeeldig gedrag scheen te hebben. Hieruit ontstonden onophoudend twisten en krakeclen. De misdacd was verleden zon dag gepleegd, en dynsdag heeft de politie de vrouw en eenen jongeling aengehouden, die met haer schynt in betrekking le slaen. Beiden zyn in de gevangenis opgesloten, als verdacht den moord gepleegd le heb ben. De Iaetste berigten uit Perzië (Asia) doen de vreeselyke sterfte kennen welke de bevolking getejs- terd heeft, by den hongersnood die sedert een jaerln het land he'erscht. De provincie Khonosan heeft 140,000 inwoners verloren, waervan er 40,000 door honger stierven en 100,000 het land verlieten. De provincie Isphnor telt 18,000 dooden en 32,000 uit gewekenen. Eene enkele stad Yzed genaemd, heeft van 20,000 zielen, er 4,000 door den hongersnood verloren. De weg die de vluchtelingen volgden om den hon gersnood te ontloopen, was met lyken bezaeid, die den weg aenwezen welke de karavanen gevolgd had den, om naer de russische bezittingen uil te wyken. Turkye heeft maetregels genomen om den hongers nood af' le sluiten, en de Onderkoning van Perzië deed al liet mogelyke, om den vreeselyken geesel te keer le-gaen welke hel land bezocht. Een Scdretzeum of eerste minister, werd afzonderlyk belast om de slachtoffers ter hulp te komen en overal zyn inteeke- ningen geopend om de lydende bevolking te onder steunen. Dry weken geleden spraken wy van den Vasten avond. Nu een woord over den Vasten. Men geloove niet dat de Vasten door christenen al leen zy aengenomen; hy dagteekeDt van de oudste oud heid. De Egyptenaers,de Pheniciers,de Assyriers had den hunne gestelde vastendagen. De Grieken namen hetzelfde gebruik aen,en de Romeinen na de Grieken: wy weten dooi' de geschiedenis dat koning Numa- Pompilius op bepaelde dagen vastte. De Chineezen

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2