4° 72 Zondag 12 Mei 1872. 2(,e Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Wildstroom. Aelst, 11 Mei. Buitenlandsch Nieuws. Gazette van Aelsi Het Bureel van liet l>la<l I» gevestigd in de Knpellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vraelitvry moeten toegezonden worden. Abonuementaprya SC fr. 'a jaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kun men Insehry ven In al de poatkaiiloorea, en voor de lnndelyke gemeenten by de briefdrugei'M. van liet eene Italië. Het zevendeBesteel den St-Pieterspenning om liet voly te wapenen. Het Onze Vader is aen Garibaldi gerlgt. In den Cra/o wordt gezegd: Ik geloof in Gari baldi, ik hoop in Hem en ik bemin Hem. Op deze vraeg: Zyt gy Garibaldist? wordt geantwoord Ja ik ben het by de genade van Garibaldi. De laetste woorden van die afschuwelyke brochure, zyn: Evviva Garibaldi Dat is het geestelyk en zedelyk voedsel van het jonge Italië. Men üeliryft uil Rome, 4 mei De Fanfulta denkt te weten, dat op raed des geneesheers van Z. H. Pius IX, de zondagre ceptiën in het Vatikaen zullen opgeschorst wor den lot in den herfst. Prinses Margareta zal morgen Rome ver laten, om eenigen tyd in Lombardyë door tc brengen. Er zal eerstkoraenden maendag een kon- sistorie plaets hebben. Men schryft uit Napels, 5 mei Het eindigen der uitbersting van den Vesu vius was met eene dubbele manifestatie ge- paerd. 't Middags is de geestelyke overheid proces- siegewys door de stad gegaen, om het beeld van den H. Januarius, dat, door eenige gods dienstige persoonen gedragen werd, naer Santa- Chiara over te brengen. De nationale garde te voet.en te paerd bege leidde de processie en de klokken galmden uit alle torens. Op hetzelfde uer heeft professor Palmieri, in eene der zalen van de universiteit, voor eene talryke menigte, eene verhandeling gegeven óver de uitbersting van den vuerspuwenden berg. De meest gewenschte orde heerschte in de gansche stad. FItAAKItYK. Een brief uit Rochefort bevat de volgende byzonderheden«Opliet oogenblik dat men een zeker getal opgesloten Communards naer Saint-Martin-de-Ré ging overvoeren, wiens te genwoordigheid gevaerlyk werd, heeft M. Olli- vier, den nieuwen bestuerder van het fort Boyard, op Régère, die deel van die gevange nen maekte, niet minder dan 2,400 francs in goud en 180,000 francsin staetsbonsgevonden. Die schat was zorgvuldig weggeborgen inde naden van eender kleederen van den beruchten brandstichter van het Pantheon. De fransche natie is toch al een zonderling volk.Zy droomen nog altyd aen het nemen van révanche over de laetste nederlagen, en voortaen zal dan ook iedereen den soldatenstiel moeten aenleeren. Te rekenen van 1 mei zyn in al de onderwysgestichtende oefeni ngen met het clias- sepotgeweer aengevangen. De wapens zyn naer de departementen gezonden, waer de leergan gen van chassepot ingerigt en die zelfs voorko men op het programma der prysuitdeeling. De lessen zullen alle dagen plaets hebben, ter uit-T zondering van den zondag, onder de leiding van eenen onder-luitenant des legers. Twee onder officiers zullen den titel dragen van professors en zullen geholpen worden door vier kaporaels, met den titel van onderwyzers. Behalve heton- derrigtmet het geweer, zullen de leerlingen ook geoefend worden in gymnastieke marchen, en gedurende de wandelingen zullen zy bataillons- oefeningen verrigten. Dal zal dus voor de rust- en vredelievende burgers van Frankryk een vrolyk leventje gaen zyn, met al dien solda- tenwinkèl Heteerste konvooi bannelingen, tengetalle van 250, heeft zondag morgend, ten 7 ure, de reede van het inland Aix verlaten, met de fre gat Danaé. In Champagne vetten de boeren slekken voor de markten van Parys, waer ze die ver- koopentegen2 a 3 fr. liet honderd. Inden zomer, na eenen sterken regen, rapen de boeren de slekken op die met het huisje op den rug eene wandeling gaen doen; kooplieden komen ze koopen, die ze in eene soort van park plaetsen, waer zy die vetten met salaed, ihym,peterselie, enz. Als zy te dik zyn om dóór eenen ring te ste ken van zekere grootte, dan zyn ze goed om te eten. EIVGULAND. In het kristallen paleis te Londen werd dezer dagen een monster-koncert gegeven, ter eere van de herstelling van den prins van Wallis, voor welke feestelyke gelegenheid door M. Sul livan een Te iteuro'wasgekomponeerd, dat door een orkest en koor van meer als 8500 kunstenaars en zangers uitstekend werd uitgevoerd; het feest werd met de tegenwoordigheid van eeil aental vorstelyke persoonen vereerd.en met een luis- terryk vuerwerk gesloten. Gedurende de maenü april zyn er uit de verschillende havens van Engeland en Ierland omtrent 30,000 personen naer Amerika vertrok ken in de 4 eerste maenden van dit jaer bedraegt dat aental reeds 55,522, zynde 12,844 meer dan in dezelfde maenden van het vorige jaer. ZWEBEM EiV MOORWEGE.Y. Tegen den acnstaenden zomer zal van hier de vyfde expeditie worden uitgerust, bestemd tot het doen van eenen onderzoekingstocht in de noord poolstreken. Van regeeringswege wor den de brik Gladan en de buitengewoon sterk gebouwde poststoomboot Palhem bemand en uitgerust, door de marine daertoe beschikbaer gesteld. De verdere uitgaven worden bestreden door de Goteborgers, die uit eigene .beweging de noodige gelden daertoe byeengebragl hebben. Het plan is om op 10 juriy aenstaende te ver trekken uit de haven van Goteborg en over een jaer terug te keeren. Ten einde het verblyf in die barre poolstreek zoo dragelyk te inaken als dit geschieden kan, hebben de Goteborgers eene 4 piaukemwoning doen vervaardigen, welke zevpn kamers en eene keuken bevat en daerenboven ■TALIE. Op zondag 5 mei, is te Rome het derde eeuwfeest van Pius V, met groote kerkelyke plegtigheid gevierd. De treffende tydsomstan- digheden, waerin weleer de Vyfde en waerin thans de Negende Pi us de Kerk van Rome be- stuert; de deugden, die beide Pauzen kenmerken, hebben niet weinig tot de deelneming aen dat eeuwfeest bygedragen. Pius V streed tegen het opkomend protestan tisme en had bovendien te worstelen met den ganschEuropa bedreigenden invloed der gewel dige Turken. Hy was de krachtige handhaver van de voorregtèn der Kerk, de geduchte vyand der dwaling; en de geschiedenis heeft het opge- teekend, hoe zyn vermogend gebed hem den eeretitel van overwinnaer der Turken ver zekerd heeft Pius IX heeft een zelfden stryd te voeren, hoe zeer zyne vyanden van gedaente veranderen. Het protestantisme heeft, naeindelooze verbrok keling tot den laetsten grondslag toe verloren. In zyne plaets trad het ongeloofde tegenwoor dige beslryder der Kerk; en -r zyn de Turken binnen enge grenspalen terug geworpen, de moderne staet dreigt, met niet minder barbaers- heid, het leven des geloofs te verstikken. Maer by gelyke gevaren ook gelyke kracht van weêr- stand. Wat inde kerkelyke getyden van Pius V wordt getuigd, vindteen treffende toepassing in de vastberadenheid en voorzigtigheid, waermede Pius IX voor het geestelyk en tydelyk welzyn der volkeren waekt. Pius V bezat een voortdu- renden iever tot voortplanting des geloofs en tot herstel li ug der kerkelyke tucht, eene onafgebro ken waekzaemheid in het uitroeien der dwaling, een nooit ontmoedigde bereidvaerdigheid in het ondersteunen van hulpbehoevenden, een onver- wonnen kracht in het handhaven derregten van den Apostolieken Stoel. De verheven eigenschappen zyn; even als zoo vele loftuigingen; op Pius IX toe te passen. Op maendag, 13 mei, wordt Pius IX 80 jaer oud. De heilige Vader is den 13 mei 1792 te Sinaglia geboren en den 16 juny 1846 tot Paus gekozen. Onder den titelCatechismus voor de Itali- aensche jeugd ra». 15 tot 25 jaren, verspreidt men te Rome duizende exemplaren van een spotschrift dat te Pesaro gedrukt en reeds vele jaren in Italië bekend is. Dat libel is niet anders dan eene hale- lyke parodie op den katholieken catechismus. Generael Garibaldi, als vader des vaderlands, wordt in dat geschrift voorgesteld als God de Vader, het volk als God de Zoon en het libera lism als God de Heilige Geest. Het vyfde gebod zegt Gy moogt iedereen dooden die een vyand is eene novelle van Hoffmann. i. Sluit de zolderval, Thomasen gy Jakob, dryf de ganzen in den stalriep Paul Kreuzer, de dikke baes uit de Gouden Penning, eene herberg niet ver van de duitsche handelsstad L. gelegen, zyne twee zonen toe, die zich onmiddellyk beieverden de ontvangene bevelen onderdanig te gehoorzamen, terwyl de vader, wiens kleine oogen in zyn,vet gezicht als starren uit den bewolkten hemel te voorschyn kwamen, vol zorg naer de wolken slaerde, die in groote massa's uil het noord-westen kwamen opzetten. De lucht was drukkend warm, en geene de minste beweging werd aen den grooten lindenboom voor de deur bespeurd; de zwaluwen fladderden leeg by den grond; de inde schuervaslgebondenegeil stak blatende den kop in de hoogte, de peerden suuifden en hygden in den stal, tervvyl de huiskat zich in den donkersten hoek van het huis verschool en de hofhond begeerig aen de grashalmen knaegde,die voor zyn hok tusschen de steenen uitsproten. Paul Kreuzer gezien hebbeude dat Thomas en Jakob zyne bevelen gehoorzaemd hadden, sloot het venster en wendde zich naer de gelagkamer, waer zich toen nog geene gasten bevonden. Zyne geliefde wederhelft, die hem in dikte weinig toegaf, waggelde voor de deur derzelve heen en wéér, al kyvende met de meid, eene zaek, waermede zy zich geerne bezig hield, en waerop zy zich dagelyks met meer en meer iever toelegde. God behoede ons, Paul! riep zy verbleekende uit. toen de eerste bliksemslrael door de wolken haer in de oogen schitterde, welk een weder zal.dal wor- den. Martha, lui mensch, doof schielyk het vuer uit! Hare stem werd echter door een hevigen donder slag verdoofd. Paul Kreuzer kuipoogde en ging al brommende naer den toog, om zooals hy gewoon was te zeggen, iets voor den schrik te nemen: een middel, dat hy uit grondstelsel enfiy had ervelevan die soort,gebruikte, en dat de hemel zichtbacr aen zyn liehaem gezegend had. Nauwelyks waren de laetste droppels door zyne steeds dorstige keel gegleden, tevens ook eenige schimpscheuten zyuer vrouw, over de goddeloosheid van op zulk eenen tyd nog aen drinken te denken, mede naer beneden spoelende, toen het weder met vreeselyk geweld, slag op slag, bliksemstrae! op blik semslrael, losberstte. Hevig loeide de storm en kletlerdp de regen en hagel tegen het venster, daerdoor byna het rollen des donders verdoovende. De steeds kyvende en haspelende huisvrouw was plotseling stil geworden; de dienstmeid bad stil; de kinderen zaten met het hoofd nedergebogen, tervvyl de huisheer als versteend by den toog was blyven staen, om toch steeds wat nats by de hand te hebben. Het is zekerlyk ergens.ingeslagen! riep vrouw Kreuzer op eenmael uil, en was byna van schrik van do bank gegleden, daer een tweede vreeslyke slag op den eersten volgde, die het huis tot op zyne grond vesten deed schudden. Meester Paul wilde juist naer de deur gaen, toen deze opengerukt werd en een man van eene hooge ge stalte binnen trad. Alle goede geesten loven God don Heer! riep de waerdin uit en kruiste zich; want in haren angst ver gat zy, dat zy. aen geeue geesten geloofde. De nieuw ingekomenedie ter nauwernood groetende, zyne klak doornat op de tafel wierp, had juist ook niet veel van eenen engel. Zwarte, reeds met eenige gryzc, vermengde haren en een zware zwarte baerd omring den een bleek ingevallen aengezigl, waeruit een paer groote oogen byna spookachtig dreigend te voorschyn kwamen. Een schimpende trek speelde om zynen. mond terwyl de sterk gebogene arendsneus ver voor uit stak. Een fyn bewerkt geweer hing op zynen schouder; hy legde hetzelve af, en zette het, na het slot zorgvuldig afgevvischt te hebben, voorzichtig in eenen hoek. Om zyne verschyning uog vvonder- baeider te maken, was hy dooreenen grooten wolfs hond, die zich brommend onder de tafel voor zyne voeten nederlegde, vergezeld. Paul Kreuzer was den gast eerbiedig te gemoet ge gaen, en hield, zyne bevelen afwachtende; de klak onderdanig inde uand. Geef mynen hond wat te vre ten, zcide deze kortaf, draeide hein den rug toe, en zag door 't venster. Hy scheen met welgevallen het wooden der elemen ten aen tc staren, ja lachte zells eenige malen, zoodat de waerdin zulks bemerkende, nog meer verbleekte, en de meid hare gebeden verdubbelde. Plotseling wendde de gast zich naer den vveerd, die den hond in- tusschen eenige beenderen voorgeworpen had en vroeg. Is dit huis hierboven het heerenhuis van II? Om u te dienen, stamelde de gevraegde, het be hoort den ryken,jongen baron van H., die zich nu schielyk.... Houdt op met uw gebabbel, tol ik u vraeg! zcide hy kort af, zoodal de waerd het nauwelyks waegde een zuer gezicht te trekken, want in zynen loon lag iels, dat geene tegenspr.iek dulde. Hebt gy wyn? vroeg de vreemdeling. Dien welken gy verlangt, mynheer, rhynwyn, moezel, fransche, spaensche, italiaensche. Zy zyn allen koslclyk, zoo blank als goud, en oud, zeg ik u, nog ouder dan myne vrouw, die daer staet. Reeds had de op deze wyze in het gesprek betrok kene een byterid antwoord op de tong; zy bezon zich echter nog ter regter tyd, inziende, dat deze verzeke ring eigenlyk zulk eene ongehoorde vleiery was, als sedert de wittebroodsweken niet over de long haers mans gekomen was; dierhalve zweeg vrouw Kreuzer dan ook tegen hare gewoonte, geduldig stil. De vreemdeling bestelde rhynwyn, en sloeg eveuzoo weinig acht op meester Paul, als deze op zyne weder helft, die hem beduidend aenzag, tervvyl hy zich naer een kasje spoedde, waer de keur zyner llesschen uit gestald stond. Zes-en tachtiger! zoo waer» God leeft in den hemelwilde hy er byvoegen, maer een vrees lyke donderslag verhinderde hem misschien in hel uitspreken van eenen meineed. Paul Kreuzer was een krislelyke wcerd; hy wilde dat zyne gasten zulks ook zyn zouden, en stelde hen daerom zooveel mogelyk in de gelegenheid, de deugd der bermhartigheid, aen zyn niet te lesschen dorst, uit te oefenen. Daerom voegde hy by iedere flesch een voorzien is van al hetgeen tót gemak en veraan genaming van het leven kan hydragen, De plaets, al waer men die woning hoopt ineen te zetten, ligt noordelykcr dan de oorden, waer tot heden is overwinterd; men heelt een der Parry-eilan- den ten noorden van Spitsbergen, op 80" 38' N.Br. gelegen, tot overwinteringsplaets uilge kozen. Wyders heeft men nog dry observatorias gebouwd, welke insgelyks voor dien tocht zyn bestemd. De manschappen dor schepen hebben byna allen één of meer reizen in die koude oorden gemaekt; dit is zonder uitzondering het geval met de officieren, aen den tocht verbonden, welke geschiedt onder de leiding van professor Nordenskjold: die in 1868 en in 1870 derge- lyke ondernemingen heeft medegemaakt. Men zal een 50tal good gedresseerde rendie ren, benevens het noodige voeder aen boord nemen, met eenige Laplanders, die voor de verpleging dezer dieren moeten waken. Daer enboven zal een stoomschip worden gezonden naer het eilahd, waer men zal overwinteren, ruim voorzien van allerlei levensmiddelen cn andere behoeften, dat tevens als toevluchtsoord zal kunnen strekken, indien by voorbeeld de woning door brand werd vernield, énz. Het doel der onderneming is hoofdzakelyk van den volgenden aerd: Gedurende dezen zo mer en den herfst zal men de watereu ten oos- sten van Spitsbergen onderzoeken, zoomede de oostkust van dat eiland, van welk gedekte tot heden nog niets met zekerheid is bekend. Het plan beslaet wyders om door te dringen tot Gislesland, waer nog nooit iemand den voet heeft gezet; men hoopt in het aenstaende voor- jaer over liet ys derwaerts te reizen. Indien het mogelyk blykt te zyn, zalmen dan tevens voort- dringen tot onder de pool, en voorby dat punt, tot verwezenlyking dezer plannen heelt men de rendieren, waervau vroeger melding is gemaekt, medegenomen, want, om dit nog in het voor- bygaen te zeggeu, de leiders van den tocht hech ten niet de geringste waerd»; aen liet verhafel of de bewering betreffende eene opene poolzee. Gedurende het verblyf in de noordelyke stre ken zullen geregeld meteorologische, magneti sche cn andere waernemingnn worden gedaen; daertoe zullen ook behooren slingerobservatiën, ten einde de afplalling der aerde in de poolstre ken.te meten, enz. Dat daertoe de faunaenflora dier nog zoo onbekende oorden niet uil het oog zullen worden verloren, behoeft wel niet te worden verzekert. HOLLAND. In een schryven uit het Land van Waes en \Vael, voorkomende in de Arnfwmsche Courant, wordt de aendacht gevestigd op de roekelooze jacht op kraeien, aeugemoedigd nog wel door verschillende geineenlebcstureu. De kraeien, zegt de schryver, zyn de veldwachters, voor zoover het de bescherming van den oogst be treft. Duizenden en millioenen inSekl'en, die aen glas meer, dan lot hel getal der gasten scheen henoo- digd tewezen. Dezen keer had hy echter misgerekend. De vreemdeling stoorde zich in het geheel niet aen hem, schonk zyn glas eenige malen vol, cn loogde het haestig zonder den bedeesden woerd, zelfs met een blik tot drinken uil te noodigen. Dit was nu ook in waerheid niet liefdadig, en voor meester Paul iets ongehoords. Hy uitte brommend eenen vloek binnen smonds en vulde zyn leog glas met jenever, om zich ten minste eenigérmate te troosten. Een ongewoon stilzwygen heerschte in de gelagka mer. Ook het onweer hield op; de eenden dompelden weder vroolyk in '1 water; de duiven Reinigden zich op hel dak van hól huis; de hofhond schudde aen zyne ketting en begon met luider stemme le blaffen. Ook de twee wilde knapen plasten met naekle boe nen in hel water. De vreemdeling schoof het rnem op, en liet de verkwikkende frissche avondlucht binnen- slroomen; maer zyn gezicht verhelderde niet, alleen had de haestig genolene wyn, hem eene eonigszins verhoogde kleur gegeven. DaCr nu nog slechts eenige druppels regen meer nedervielen, stond hy op, greep zyn geweer cn leegde do flesch in eenen teug. Vervol gens een stuk geld op de tafel werpende, floot hy zynen hond en ging, zooals hy gekomen was, kortaf groetende weg. Stom van verbazing zag hem de waerd achterna tot hy uil het gezicht verdwenen was, en zeide toen zuchtende: dal is gewis de duivel; maer zyne ge malin begon daerenboven, wederom bemoedigd, en van den verlammendcn angst bcvryd, zoo luide te kyven en le razen, dat Paul den vreemdeling in zynen geest, vergeving voor zynen argwaon afsmeekte, se dert zyn huwelyk steeds van gedachte geweest zynde, dat er slechts een duivel was. Dit was dan ook inder- daed een goeden trek van hem, waervoor hy zich on middellyk beloonde, door een groot glas jenever vol le schenken en binnen le zwelgen, de flesch echter zachtjes weör op hare plaets zettende. Vervolgens sloop hy behoedxacm naer de deur, het onweêr was echter naer den hol'gelrokken, en ontlastte zich daer, zoodat Paul in het eerste kwartuers niets meer te vreezen had. Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1