Het zou voortaen onmogelyk zyn het \ve- reldlyk gezag van den paus te herstellen, zonder de gewapende tusschenkomst der vreemde mo gendheden; maer Italië zou zich dan weten te verdedigen en het zou in Duitschland zyn na- tuerlyken bondgenoot vinden. Als de onderlinge belangen zoo eng aen elkander verbonden zyn, en voor liet tegen woordige en voor de toekomst, is het niet noodig tot een verdrag toevlucht te riemen. En verder: De uitgezochtste troepen van het duitsche leger hebben dezer dagen gedelileerd, voor de twee hoogmogende gasten van liet keizerlyke hof, prins Humbert en prinses Margareta van Italië, als een prachtig tafereel der slrydkrach- ten van liet keizerryk, van die magt, welke gewapend is ter bescherming onzer haerdsteclen en indien het noodig is, bereid om die onzer vrienden ter hulp te snellen, welke zoo als wy er aen gehecht zyn, den vrede der wereld te bewaren. De vrede der wereld, dat wil zeggen, het overwigl van Pruisen en de heerschappy van Italië over de Pauselykc-Staten, DUIT8CSILAKD. Uit oflicieele opgaven blykt, dat de bevol king van Elzas-Lotliaringen sedert 1867 is ver minderd met 47,760 zielen, dat is met 2.99 tb. Het meest heeft zich dit doen gevoelen te Mulil- Jiausen en naeste omstreken, waer het verlies 10.12 tb. bedraegt. In het Lotharingsche ge deelte der nieuwe provincie is de vermindering der bevolking doorgaens sterker dan in liet Elzassische gedeelte; de distrikten Saerbriicken en Forbach, ii) welke bet duitsche element het t alrykst is vertegenwoordigd, hebben het minst geleden. In beide bly ft de vermindering .bene den het gemiddeld bedrag. ENGELAND. De schout-by-naeht Ryder heeft aen de engel sclie admiraliteit den voorslag gedaeri, om in olaets van de kleine paeydenharen matrassen, die een gedeelte uitmaken van de hangmatten op schepen, matrassen met gebroken kurk ge vuld, in te voeren. Elk dezer matrassen is in staet, by het dry ven een man boven water te houden, en is bovendien minder kostbaer dan een met paerdenhaer gevuld. De leden van het Japansche gezantsehap in Amerika hebben van hunne regeering depeches ontvangen, welke belangryk nieuws bevatten voor de kristelyke kerk. Een dekreet des keizers van Japan, in de maend april van dit jaer uitgegeven, heeft alle in Japan bestaende wetten tegen de kristenen, welke se dert meer dan dry eeuwen in voege waren, in getrokken. Het besluit, hetwelk namens den keizer werd publiek gemaekt, was door de be volking met eerbied ontvangen. De Japansche priesters deden echter, eene, pooging om tegen stand te bieden; zy poogden "den keizer loteenc intrekking van het besluit te dwingen. Een zeker getal geestelykendrong daertoe tot binnen het paleis door, met den toeleg, om het hoofd der regeering en zyne raedslieden vrees aen te jagen en hen aldus tot de intrekking over te halen. Doch de militaire wacht verzette zich moedig tegen de indringers, welke gestraft werden. Deze gebeurtenis gaf aenleidi ng tot het gerucht, dat er een aenslag op het leven van den keizer gepleegd zou zyn. Met alle strengheid der wet zyn degenen gestraft, welke de eerste voortee kenen van de vryheid van geweten wilden ver- smooren. 8PAXJE. De Gaceta official bevat de volgende inligtingen. Er bestaen nog slechts twee kleine benden Car- listen in de provinciën Lerida en Ciudad-Real. Eenige Carlisten, welke zich in het Asturie- gebergte ophielden, hebben zich onderworpen. De heele bende van Careaga heeft de wapens nedergelegd en de aenvoerders zyn gevangen genomen. Ook ik stam af van een oud en edel geslacht, welks nacm hier echter niets Ier zake doel, dewyl dezelve mei m.y te niet gaet. Met jeugdige onbedachtzaem- heid, liet ik my gedurende myne studiejaren, in een gcvaerlyk komplot in. Hetzelve wérd ontdekt. Zonder myne ouders van iets kennis te geven, vluchtte ik naer Amerika. In ellendeen nood, in de bosschen in stryd met de wilden, en in honger en dorst vond myne vryheidszucht bevrediging en straf te gelyk. Ik moest ten laetsle besluiten, sekrotaris by een ryken pachter te worden, want de honger is een scherp zweerd. Zyne dochter Jenny was myne eerste liefde. Toen de vader zulks ontdekte, joeg hy my met schande zyn huis uit, terwyl Jenny de vrouw" van een ander werd. Dacr voerde- my het geluk een reizende» Engelsch- man te gemocl, vvion ik wezenlyke diensten be- wees, zoodat hy my overhaclde,opzichter over zyne goederen Ie worden. Ik ging naer Engeland en leerde in de praktische uitoefeningen van half ver- getene theoriën, myne krachten konnen, maer myn gemoed, myn leven bleef verbitterd. Jenny was my onvergetelyk, daerby kwam nog het heimwee. Ik verliet zyne lordschap, hoeveel hy er ook togen in mogt brengcya, en kwam vveër in Duitschland. Maer de vreugde, waermede ik myn geboorteland begroclte, was van korlen ducr; ik vond vreemde gezigten op de goederen- myner ouders. Reeds lang zyn zy gestorven, zoo zeide men my, de goederen verkocht, hel- verinogen verdeeld, ik vroeg maer niet verder; het was toch alles Ireurig- heid wat ik vernam. Een ras on kort besluit nemende, ging ik Frank- ryk doorreizen, kvvam gelukkig over de spaensche grenzen en streed daer in dien wilden, woesten ongelukkigen kryg, dry jaren lang mede; maer ook daer was geene rust te vinden# Derhalve keerde ik naer Duitschland terug, en hoorde toevallig dat gy ecnen opzichter over uwe goederen en bosschen noodig liadl. Hut overige is u hekend. Ik zag uwe Clementina en leef gelukkig. Moge de hemel u en uwe Clementina zegenen, en my spoedig de rust doen weervinden Generael Mariones rukt op naer de bergen van Amescuas, om de bende van Carasa te achtervolgen. Men geloolt dat de bende van Jerez ontbon den is. De generael-bevelhebber van liet Noorder/e- ger heeft maendag morgend Alsasua verla/en om Navarra binnen te treden. Vaervvel! WlI.DSTROOM. Wordt voortgezet.) Den 12 dezer maend zal in de wachlzael der eerste klas in de statie van den yzeren weg alhier, overge- gaen worden tot de openbare aenbesleding voor het houwen van een post- en telegrafbureel. Hel bestek is bepaeld op 49,753 fr. 55 cent. Er zullen eerstdags twee brandspuiten gepliotst worden, eene to Mylbeke in het Slaglhuius en eene andere te Schaerheke, waervan de plaets nog niet is aongednid. De luisterryke processie van het II. Sacrament is Zondag, als naer gewoonte, iu onze stad uitgegaen. Een zeer schoon weder begunstigde deze pleglighèid. Men leest in het niet-oflïeieele gedeelte van den Moniteur: Volgens de bepalingen van art. 85 dor wet op de milicie, zyn de milicianen on plaetsvervangers aon jaerlyksche terugroepingen onderworpen. Het binnenroepen der milicianen zal .dit jaer der- wyze plaets hebben, dat de verlofgangers den 20 dezer maend in de depots zullen aenkomen. Deze binnenroeping zal bevatten: ln de infanterie, hel aktieve kontingent van 1865, met uitzondering der getrouwde manschappen, het kontingent van -1867 on de reserve-kontingenten van i860,1870 en 1871; In de kavalerie, de manschappen van het kontin gent van 1807, benoodigd om liet effekliel' te volledi- gen, hetwelk is acngeduid om naer het kamp te gacn; In-de veldarllilorie, de manschappen van hol kon tingent van 1807, noodig ter vollediging van hel effek liel (Ier hatteryen, welke naer het kamp zullen gacn, Ten slotte, in de beleghattery en in de genie; de kontingenlen van 1867 en 1866. Zaterdag laetstleden hebben onderwyzers en eenige andere personen zich in hot ministerie van binnenlandschc zaken vereenigd, onder het voorzit terschap van M. 'I kint de Roodenheke, om tcberaed- siagen over een voorstel van deelneming aen de tentoonstelling van Weenen, in de seklie van het onderwijs. De vergadering heell heslist dat zy eene tentoonstelling zal inrichten van de leorwyzen (melho- des) en de uitslagen van het ondcrwvs. Onder de voorwerpen die men zal ten loonstellen, zullen zich bevinden; hoeken van .onderwys, landkaerten, leer- wyzen, school mobilair, plans voor scholen, enz. MM. Van Hasselt en Campion zyn acngeduid om hen hy de belgischc kommissie te vertegenwoordigen, de eerste als voorzitter en de tweede als sekrataris, Sedert ongeveer dry weken isde handel lüsschen Frankryk en Duitschland, langs België, inderdned on gemeen groot; nimmer zyn de verzendingen zoo talryk geweest. Dagclyks trekken hy honderden vergezelde waggons, door de belgischc douane begeleid* langs de statie van Angleur, om de haen van Duitschland le nemen. Deze verzendingen beslacn uit graen, wol en wyu. Do verzendingen van Duitschland en Holland naer rankryk, zyn op verre na zoo belangryk niet. Volgons het blad la Propriétévan Brussel zouden er belgischc kapitalisten voornemens zyn eene mael- schappy te slichten, mol een kapitael van 100 millioèn, voor 'i maken van verscheidene gemeonschapswegen te midden der hoofdstad. Deze maetschappy zou met hare eigene hulpmiddelen handelcp, zonder eenige hoegeuaemdc subsidie. Dal alles is zeer schoon; maer alvorens het slads- beslucr daertoe magtiging verleene.moet liet de reeds begonnen werken tol een goen einde laten brengen. Ook moet er gedacht- worden oen de kwestie der huis huren, welke zQo aenzienlyk is toegenomen, byzonder sedert de afbraek van de werken der Senne en hol makeu der naburige stralen. Over acht dagen moest de heer Lcvel-Portevin te Luik eone opstyging doen in zynen luchtbal; ten ge volge van een ongeval aen den luchtbal overgekomen, werd zy uitgesteld. Zy heeft Zondag in den acciima- talieluin plaets gehad. Twee opslygingen melrvastge- hechten luchtbal, op eene hoogte van 120 meters, gebeurden zonder ongeval, maer de derde was min gelukkig en veroorzaekie eene diepe onlrdering on der de menigte. De luchtbal, waerin tweo heeren za len, was nauvvelyks een 30tal meters hoog, als hy door den wind werd afgedreven en bedreigd werd geslingerd te worden tegen de huizen, die zich langs heen den hof bevinden, liet bootje hing geheel ter zyde en sloeg byna over; op hetzelfde oogenhlik brak eene der koorden, die den lurh^^nocslen vasthou den. Men heell gelukkig den luchtbal kunnen heneden halen. De luchtreizigers zyn er melden schrik van af gekomen. Om zes uor werd do luchtbal, met vier per sonen, losgelaten. Ily school spoedig in de hoogteen verdween eenigen tyd achter wolken. Hy is afgedre ven naer den regter oever ly-afder Maes.Hy is zonder ongeval toWonk, bv ltoelenge, gevallen. Eene dame van Roclenge heeft welwillend een rytuig terheschik- der reizigers gesleld, die naer Luik zyn gereden. Woensdag namiddag, om 5 ure, bevond eene arme vrouw vdn Luik, Katharma Colo, zich te Clio- kier, en om zich met haer dochtertje, een kind-van 6 jaren, naer luier werk te begeven, gingzy voorby de tent van den dierentemmer Bastien. Deze dierentemmer bezit ecnen beer, die met eene ketting vastgemaakt, doch niet gemuilband was. Op hel oogenhlik dal de vrouw voorby ging, rigtte de heer zich eensklaps op, greep het kind vast, legde het onder zich neer, en begon met zyne klauwen in deszelfs hoofd le wroeten. De moeder en andere persoonen, die zich daer be vonden, wierpen zichrop den beer, ten einde het kind aen zyne klauwen te ontrukken. Een koetsier snelde insgelyks ter hunner hulp. Ge holpen door een groolen hond, die den beer hy de beide ooren vasthield, kon men het ongelukkig kind uit zyne klauwen halen, om het over le brengen naer het gasthuis, waer het de eerste verzorgingen ontving. Men bcstatigde dat verscheidene lappen der hoofd huid waren weggescheurd. Ofschoon het lang zal du ren eer de wonden zullen genezen zyn, zyn wyzoo gelukkig te kunnen melden, dal het leven van het kind geenszins in gevacr is. In Parys voorzien 178000 vrouwendoor een of anderen tak van nyverheid in haer onderhoud, waer van zich 2554 met boekbinden en 775 met graveeren bozig houden. Het dagloon van eene goede arbeidster is gemiddeld gh 1-20; borduursters kunnen van gl. 8-50 tol gl. 10-25 's weeks verdienen. In geheel Frank ryk vindt men op 100 vrouwelyke klerken, winkel bedienden enz. legen 200 mannelyke en 100 vrouwe lyke op 191 mannelyke arbeiders. Van de-313000 ongehuwde- vrouwen in Wurtem- berg houden zich Tl4200 meteenig bedryf bezig. Het gemiddeld loon isde helft van dat der mannen; voor volwassenen gl. 3-60 's weeks. In Saksen werken vrouwen in 39 bedryven, slroo- höedenmaken geschiedt uitsluitend door'vrouwen. In 403 weveryen en spinneryen in Baden, met 34-487 arbeiders, zyn 13-975 vrouwen en meisjes. Het grootste deel verdient in eeucn werklyd van 'l tot 12 uren niet meer dan 25 tol 60 cents daegs. In Pruisen houdt zich 21 pCt. der vrouwelyke be volking of ruim 2 millioen met een of ander bedryf bezig. Op 100 mannen waren 39 vrouwen werkzaem. 642-100 waren in dienbare betrekking, 1-323-476 hielden zich met landbouw bezig en 197-746 waren in fabrieken werkzaem. In Zweden zyn, op eene arbeidende bevolking van 1-036-977 zielen, 284-222 vrouwen, waervan 154-413 hy den landbouw. De fabriek van onsehadelyke lucifers le Jönköpin: verschaft 650 vrouwen en kinderen werk. Rampen en Ongelukken. Dynsdag morgend is er te Moorsel in het Hoeks- ken eenen brand uitgeborsten die de schuer van d'heer Gust. Meert vernield heeft. Hel gebouw was legen brandgevaer verzekert. Den 30 mei, ten 7 ure 's avonds, is het vuer uit geborsten in eene hofstede, loebehooreiule aen Vila Schokaert, te Roosel)eke(Gent),en door hem bewoond, De hofstede is met gansch den inhoud in aseh gelegd, M. Cansse, sohepene te Roosebeke.die medehielp blus- schen, is hol slagtoffer van zyne zelfopoffering ge worden. Hy is uit de vlammen getrokken in een vol- ledigen staet van versmachting, en eenige oogenhlik- ken daerna overleden. Maendag namiddag is er op de rivier naby Boom (Antwerpen), eene verschrikkelyko ramp voorgevallen. De engelschc stoomer Louvain op zyne reis van Huil naer Brussel, is aldaerop een kleine roeiboot gestoo- ten, waerin zich dry persoonen bevonden, te weten een schipper met vrouw en kind. De schok was hevig: liet kleine vaertuig werd het onderst hoven geslagen, en de dry ongelukkigen verdwenen in het water. De schipper werd niet zonder moeite gered; maer zyne ongelukkige vrouw en kind zyn by de ramp omgeko men. De arme moeder, welke men denkt by het ongeval gekwetst te zyn geweest, is met haer kind tegen de horst gedrukt, in de golven verdvvenen. Hare laetste woorden waren: Red myn kindAlle mogelyke poogingen zyn vruchteloos aengewend, om de onge lukkigen te renden. Men oordeele over het verdriet en de wanhoop van den schipper, welke in een oogenhlik, al hel liefste wat hy op de wereld bezat, zag omkomen heid heell een opderzoek ingesteld. Verleden zondag, ten 1 uer namiddag, is er te Brussel een schrikwekkend ongeluk gebeurd. Eenige knapen speelden in een afbraek zynde huis, op de wvk tie Oude Markt, in het St-Dominikussteegje, naby den nieuwen boulevard, toen eensklaps eene plankenvloe- ring instortte, waaronder dry dezer jonge onvoorzig- tigen verpletterd en begraven werden. De policie der 3° afdeeling en der centrale divisie, verschillende overheden, doktors, enz. zyn onmiddel- lyk op de plaets der ramp gekomen; er bevond zich ook eene ontelbare menigte in de nabyheid. Het Sl-Dominikussteogje ligt in de Phillippe de Cuanapagnestraet. Eenige oogenhlikken voordat de vamp plaets greep, had de policie de lalryke strael- jongens weggejaegd, welke in gemeld huis gedrongen waren en het op hunne manier begonnen af le bre ken. Zy waren teruggekomen; zy hadden de schoor suis weggenomen en eenen muer ondermynd, wanneer ze eensklaps door de instorting werden verrast. Eene rouw uit de buert had hen insgelyks herhaelde mael weggejaegd, dochzy kwamen telkens terug. Twee der ongelukkige knapen waren op den slag gedood; den derde ademde nog toen hy van onder de puinen werd gchaeid,maer hy gaf welhaest don geest. De lyken zyn naer liet. St-Pielersgasthuis gebragt. Ziehier denamen der slagtoffer*J.-B. Claerels, -13 jaer oud, P. Sillen, 45 jaer, en F. Hendrickx, 15 jaer. Er is een streng onderzoek ingespannen over gansch deze treurige zaek welke in de volkryke wyk eenen diepen indruk heelt teweeg gebrag'. Sedert den 26 juny 1824 trof Praeg en geheel Bohemen (Oostenryk) geen ramp, die in uitgebreid heid te vergclyken is by de overstrooming van 25 mei, waervan wy reeds enkele berichten meedeelden doch waeromtrent ons thans uitvoeriger byzonderhc den worden gemeld. Onverwachts stond het gevaer voor de deur den nacht van zaterdag op zondag bragt de telegraef aklaei'het bengt, dat in de Beraun, een tak van de Moldau, hel water voortdurend groeide, terstond wer den maetregelen genomen om het leven en de eigen dommen van hen, die het dichts aen de rivier wonen, le beveiligen; doch reeds kort na middernacht kwam de vloed aenbruisen en toekende zynen weg met onl- wortekie hoornen, gespleten balken, ledige booten en allerlei huisraed. Van minuet tot minuet, ja van sc- konde lot sckonde steeg hel water van de Moldau; ten 3 ure des morgends was het reeds 82 duim, 4 uren later 100 duim hoven het gewone peil gewassen. Met onvveerstaenbaer geweld dreven de golven los gerukte vlotten voort, weggespoelde daken, heinin gen, wagens, booten van verschillende grootte, en daertusschen de rompen van.paerden, koeien, varkciis enz., ja zells een piano en stukken van een molen, allen sprekende bewyzen van ellende en jammer. Ook bemerkte men in de nabyheid twee mannen, welke krampachtig aen eenen boomstam vastgeklampt om hulp riepen, die men hun onmogelyk kon geven, en beiden in de diepte wegzonken. Des namiddags kwa men "by het Sophia-eiland twee lyken te voorschyn, doch zy verdvvenen weder. In de straten, tegen den oever, drong 't water reeds in den morgend binnen. Tegen den middag had de Moldau zulk een hoogte bereikt, dat do masten dei- schepen boven de huizen uitstaken. Te Lieben stond liet water tot boven de beneden verdieping; te Smi- chouw stonden de straten aen den waterkant 5 voel ouder. Na 1 uer begon het water een weinig te dalen en liet overal een smeerig geel slyk achter. Vooral bv de meulders in en om Praeg is een groole hoeveel heid graen en meel vernield. Nog veel treuriger zyn de beriglen, die van huiten te Praeg aenkwamen. Het geheele dal van de Beraun eu Moldau geleek op een woeste zee. Verscheidene dorpen stonden meer of minder onderwater; de hui zen aen den oever werden door den geweldigen stroom in het eerste oogenhlik meegesleept, zonder dat de bewoners den tyd hadden zich te redden. Het ergste lot trof het vlak aen den oever der Mol-'* dau gelegen dorp Praskoles by Karlstein. Des zondag- smorgends zag men paerden nog aen den roep gebon- '1 den, geiten, varkens, allerlei huisdieren en huisraed door elkander door de golven voortgedreven, nu eens met snelheid tegen de pylers der bruggen, dan weer op den oever werpen. Met uilzondering van een kin- derlykjc zag men te Praeg niets van de ongelukkigen, die in het water hun graf hadden gevonden. De overslrooming nam aenvang in de omstreken van Rakouitz, waer zaterdagmiddag zulk een wolk breuk plaets had dat de dyken doorbraken, waerdoor overgroote vvatermassen hy Prüglits in de Beraun stroomde, zoodat deze ruim 2 vademen steeg. Doch ook op andere plactsen hadden wolkbreuken plaets, zoodat het water van verschillende zyden naer de la gere streken stroomde, heele gebouwen meesleepte en ook verscheidene spoorwegen en bruggen onbruik baar maekte; zoo is onder andere de direktie gemeen schap lusschen Praeg cn Pilsen verbroken. Daer ook op verscheidene plaetscn de telegraefdraden verbro ken waren, droeg deze stoornis er veel toe hy om de gemoederen nog meer hang te maken. Uit de omstreken van Zaez en Karlsblad kwamen voortdurend veel gelykluidende beriglen aen, omtrent de aengei'ichte verwoeslingcif, zoodal hel schynt, dat geheel noordweslelyk Bohemen, zynde het gedeelte tusschen de Beraun, de Moldau en de Eger, op een dag het offer van het woedend water is geworden, De Praegsche nieuwsbladen zyn dag aen dag opge vuld met berigten van doorgestane ellendo, waeraen wy de volgende voorloopige opgaven ontleenen. Het aental doöden beliep te Porlcsam 64, te Bilsan 70, te Saroch 50, te Libeschouvvilz 8, te Riborzetz 14,(eZe- lena 28, te Miecholup 6, te Holelitz 44, te WeletilzG, te Trovan 2; doch een groot deel der vermisten is nog niet teruggevonden. Ook hetraental overal vernielende huizen is overgroot. Verscheidene dorpen zyn nog niet te bereiken -en men vreest, dal velen aldaer, die door hel water zyn gespaerd, de slachtoffers van den honger zullen wor den. Reeds laet de Boheemsche Westerspocro eg spe ciale treineu loopen tol het gratis overbrengen van levensmiddelen en heeft het gemeentebesluer van Praeg daertoe eene som van 100,000 gulden aange wezen. De stadhouder baron Koller, bragt een bezoek aen het verwoeste Kakonilz en tot iu de armoedigste hutten en deed aen de meest hulpbehoevenden ter stond ondersteuning in geld uitreiken: M. MozesSpineman, ryke haiiddaer, had op zyne lalryke reizen ook Malabar bezocht. Smoorlyk v< r- liefd op eene inboorlinge van hel land had hy haer opgelicht en gehuwd voor den konsul van Engeland. Ongeveer zes maenden geleden keerde hy met haer naer Engeland terug. De jonge vrouw bewaerde ech ter al de gebruiken van haer land en weigerde ten stelligste tol den engelschen godsdienst over te gaen. Zy had te midden van den hof, welke aen het verblyf van haren echtenoot lag, eene soort van hut laten optimmeren, waer zy eiken morgend naer toe gin-- om haer gebed te doen. Eenige dagen geleden stierf haer echtgenoot en de weduwe gaf zich aen eene overmatige droefheid over, rukte zich de haren uit het hoofd en verscheurde hare kleederen. Des avonds was zy spoorloos verdwenen. Na dry dagen werden de dienstboden ongerust over dit lange afwezen, en door eene onverklaarbare on rust gedreven gingen zy naer de hul zien, waerin de vrouw dagelyks hare gebeden las. De hut bestond niet meer, zy was verbrand en in het midden der overblyf- sels zag men het overschot van eenen brandstapel, die nog smeulde en waeruit cène onaeiigcname geur opsteeg als van gebrand vleesch. De Malabarsche vrouw had zelve haren brandstapel opgericht en was haren echtgenoot gaen opzoeken. Kcrkclyk IVieuws. naer 0.-L.-V. van Lede. Morgen zondag, zal er eene algemecne Bedevaefl plaets hebben naer O.-L.-V. van Lede om van God den zegenprael der Kerk en de herstelling van den II. Vader in alle zyne regten te bekomen. Om 1 uren 's namiddags zullen de Bedevaerders al hier vertrekken naer Lede in de volgende orde: 1° Kruis en Acolyten. 2° Bedevaerders van allo slach. 3° De Leden van St-Franciscus Xoverms. 4° De Leden der Congregatie der Jongens. 5° De Leden der vlaemsche Congregatie der doch ters. 6° De Leden der franschc Congregatie, der Damcn van de arme Kerken en van Bermhartigheid. 7° De Leden van den St-Pielers-Penning. 8° De Leden van hel Genootschap van den 11. Vin- contius h Paulo. 9" De heeren Leden van het Kel-kbestuer. 10° Den Clergé. Men zal zich te Lede veroenigen in den dreef van hel Kasteel. HET RYK, WAERIN DE ZON NOOIT ONDERGAET. bil is de trotsche spreuk van Groot-Britlannie, dat aldus elk ander ryk, dat ooit bestaen heeft, verre overtreft, zelfs het kolossael Babylon, in de dagen van zynen grootsten roem, Perzie, onder zynen verheven Xerxes. Macedonië onder zynen eerzuchligen Alexander en eindelyk li£l Eeuwige Rome, de zoogenaemde beheerscher der wereld. Deze Briische spreuk is zoowel materieel als moreel, zoowel kracht als invloed, maer er is eene soort van invloed, dien de Engelschen op eene tref fende wyze nitoeffenen—wy bedoelen de geneeskundige be- kwaemheid welke nn voor een man der vverkelyken titel van Geneesheer van liet Heelal verworven heeft. Wy hebben hier het oog op Prof. Holloway, binnen wiens geneeskundige kring de zon nooit ondergaet; want, waer er eene kwael te genezen was, daer zyn zyne middelen doorgedrongen, en terwyl Lon- doif de welcnschappelyko en handeldryvende pool is der be woonde aerdo, zoo is die nederige en bcscheidene inrigting van Prof. Holloway, London, om zoo te zeggen de Geneeskun dige Pool van het Heelal. De goudgraver van Australië vindt in zyne pillen eene zekere genezing voor alle inwendige ongemakken, en in zyne zalf, het onfeilbaer middel voor alle inwendige kwalen. Inde'uilgeslrekte, digi bevolkte streken van Indie, zyn Holloway s medicynen het werkelyke, eenige en algemecne geneesmiddel vooral de vree- selyke kwalen, dat brandend klimaet eigen. De Nieuw Zeelan der, in zyn meer natuerlyk klimaet, schal ze als ware vrien den, de inboorlingen, en de Europesche landverhuizers in de met koortsen bezochte streken van Afrika, begroeten ze als red ding in het uer van nood; de West Indiër vindt in hen zyn plecht-anker, wanneer de ranke boot van zyn iicliaem gevaer loopt door Bloedloop of Dysenterie, dien dreigenden dood, en door de vreeselyko Geele Koorts, die vrees hy nacht en duivel hy dag, voor de koloniën om te komen. En hebben deze midde len alle andere in Europa nog niet geheel verdrongen, dan is dat slechts een ander voorbeeld van die verblindheid en die on wetendheid, zoo eigen aen die soort van menschen, welke niet weten wat goed voor hen is. In Canada herhaeld men het eerst den lof, dien Holloway's middelen in England geoogst hadden. Zy schynen daer, met wonderlyke snelheid de plaets ingenomen te hebben, van krachtelooze oude voorschriften. De gestereotypeerde voorschriften van het artsenyboek voor koort sen en pynen, voor slechte spysvertering, kliergezwellen, enz. ruimden dadelyk hunne placlsen, en de pers verkondigde dus hunne genezingen als het begin van een nieuw tydperk, in de gezondheids geschiedenis van Britisch Amerika. Men moet ech ter niet veronderstellen, dat de populariteit van Holloway's ge neesmiddelen in de colonien, slechts eene blootc terug kaetsing, ofeeneslaeftcheecho is, van hunnen roem in Engeland. Deze artzeny die bewezen was het meest geschikte middel te zyn voor dc kwalen van den grond en van het klimaet, worden met vreugd aengenomen, en geene andere middelen verkregen ooit zoo veel lof, als die, welke men aen die van Prof. Holloway, toezwaeit, HOLLOWAY'S PILLEN EN ZALF.—Waterzucht.—Gezwollen beenen.De verschillende soorten van waterzucht, door lucht of door water vcroorzackl, komen dikwyls voort uit eene op stopping van den vryen bloedsomloop door de bloedvaten, of hangen af van den eenen of anderen ontsteken toestand der afzonderingsorganen. Holloway's beroemde middelen, welken kracht niet te zeer kan overdrevon worden, werken onmiddelyk op het bloed, de zuiverings-en afscheidings organen met eene kracht, waertegen geene waterzucht, hoe veroudert ook hel kan uithouden. Zy regelen het vloeien van het bloed in elk orgaen, en zuiveren het te gelyker tyd zy maken alles wal besmet of

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2