zzz. I. - N° 80. Zondag 7 July 1872. 2,l(i Jaergang WERELYKSCH NIEUWSBLAD. Naer de grot van Han Aelst, 6 July. GEMEENTEKIEZINGEN Builenlandsch Xieuws. Gazette van Aelst Abounciuenteprys 8 fr.Jaen, van 1 /m/i/ 4872. STAD AELST.' Ingeschreven kiezers 1438.-Getal stemmers 1383. Witte en nietige briefjes 5. Volstrekte meeidei- heid 690. Zvn gekozen de heeren Van Wambeke, Victor, 794 stemmen- "De Wolt-Coevoet, 800 ld.; Betbiine, Paul, 798 id.- Verbruffghen, Charles, 797 id.; Monfils, Fran- cols 797 id.; De Bièvre, Albert, 798 id.; Gheeraerdls- VUn Aellert 803 id.; Van Wichelen, Edouard 797 ld.; llorreman, Emile, 802 id.; Vanderhaegen, Charles, 798 id.; De Meulemeester, Eimle. «0t ld.; Francois, 798 id.; Callcbaut-Callebaut, Charles,-799 M. De Gheest, Joseph, 802 id.; Van den Bossche, Pierre, 800 id.; alle katholieke kandidaten. Die voortreffelyke uitslag heeft ten volle be antwoord aen elks verwachting. Het was onmogelyk voor de tegenparty met welgelukken te worstelen tegen de populariteit welke de katholieke gezindheid hier heeft ver worven om hare uitstekende diensten bewezen aen stad, provincie en land; ook wie maendag laetst onze kiezers zag ter stembus optrekken las reeds den zegeprael op hun wezen Dus, liet überalismus is hier uitgevierd en dien diepen en beslissenden val heeft het nie mand te wytert dan alleen aen zicli zeiven. Un der alle betrek heeft die gezindheid zeker zeer sleelue posten op harerokejung; maer de smc»'- ste tocli is hare noodlottige strekking om al waer zy liet mogelyk vindt; onze godsdienstige gevoelens tegen te werken. Ons volk zoui mis schien hier en daer ook,gelyk het elders ge beurt, al een administratieven kemel onaen- gesproken laten voorbygaen; maer grondig ka tholiek als het is, kan het volstrekt met ljden dat men zyne godsdienstige voorregten rake. Dit ware voorzeker gebeurd had het hberalismus sedert eenige jaren niet moeten ophouden hier meester te spelen; het had te werk gegaen hier gelyk het handelt waer m bloei staet de aiscliuwclykeentoclial teverregtveerdigde eus: Liberalisinus is Vrydenkery, of het is mets. Neen liet volk heeft afschuw van de vrydenkery, van de vrymetselary en haren slaefschen aen- lian" en, eens men zynen godsdienst aenrandt, verstaet het volstrekt niet meer wat het zeggen wil die zoo druk besproken en hooggeroemde Scheiding van Kerk en Staet, ten zy om de genen aen te vallen die met zulke prulreden op komen, en ze te bestryden tot dat zy van kant zvn* Diensaengaende heeft men ons hberalismus. sedert lang verwittigd; maer het bleef koppig dool en thans moet het in eenzaemheid zitten medileeren op eene andere scheiding, die van zynen aenhang met het Landhuis. Dan, het was hier op 1 july een schoonc en vrolvke Uermismaendag. Dien dag verdween voor Aelst liet laetste mengelmoes, dat onder de vertegenwoordigers zyner belangen nog over bleef; zyne senators waren katholiek, zyne re presentanten katholiek, zyne provinciale raeds- leden katholiek, en nu is het zyne regentie ook Voorlreffelyke uitslag die jaren drukke poging en kloekmoedige volharding heeft gekost en die ons misschien wel den spotnaem van bourg pourri gaet verdienenMaer t geelt er niet aenwy zyn nu wel en zullen trachten wel te blyven: dit is voorzeker het gedacht onzer on- vermoeibare kieskomiteiten, onzer vroome kie zers van Mylbeke en Schaerbeek en van al de katholieke kiezers van Aelst; want te wel heb ben zy gewerkt en met al te diepe overtuiging hebben zy gestemd om hunnen schoonen zege prael niet te benuttigen of hem nog ooit te la ten ontsnappen. Den dag der kiezing, ten 5 ure namiddag is de Jonge Garde met eene serenade gaen veree- ren den heer burgemeester Van Wambeke en vervolgens den katholieken kring L Umon. De toeloop van volk was ontzaggelyk en de geest drift onbeschryflyk. Onnoodig te zeggen dat nergens een oogenblik de rusten orde zyn ge stoord geweest. gent. De doktrinaire lyst is gekozen. eecloo. Al de konservalieve kandidaten zyn ge- k°sT°NiKOLAES. Al de konservatieven zyn gekozen. lokeren. Ganseh de konser.vatieve lyst is geko- dendermonde. De konsei'vatieve kandidaten heb ben de meerderheid bekomen. audenaerde. —De doktrinaire lyst1S Se^oze"- ronse. Ganseh de konservalieve lyst gaet door met eene meerderheid van meer dan 80 stemmen. ninove. Geheel de konservalieve lyst is gekozen. geerardsbergenDe konservalieve lyst is met eene groote meerderheid gekozen. brugge. Zyn gekozen 14 doklrinaircn en 11 kon servatieven. kortryk. Al de konservalieve kandidaten zyn ge kozen. veurne. De doktrinaire lyst is gekozen. oostende. De doktrinaire lyst is gekozen. rousei.are. De konservatieven zyn gekozen. TiiiELT. De konservatieven zyn allen gekozen. DiKSMUiüE. De doktrinaire lyst is gekozen. yperen. De dok tri na i r6 lyst is gekozen. poperinghe. Zegeprael der konservalievcn. meenen. Groote zegeprael der konservatieven. antWerpen.De doktrinaire lyst is gekozen. mechelen. Ganseh de doktrinaire lyst is met eene meerderheid van omtrent 30 stemmen, doorgegaen. turnhout. De aftredende leden zyn gekozen. BRUSSEL. De doktrinaire lyst is zonder oppositie ^leuven De doktrinaire lyst. heeft do zegeprael behaeld. Van de konservalieve kandidaten is M. Smol ders, burgemeester, alleen herkozen. nyvel. —De konservalieve denkvvyze heett de over winning behaeld. beugen. De doktrinaire kandidaten zyn gekozen. Charleroi. Zyn gekozen acht onafliankelyke en eenen doklrinair, by de eerste stemming. doornyk. De doktrinairs behaelden de meerdei beid. soignies. De doktrinairs zyn gekozen. namen. Acht konservalieve kandidaten werden bv de eerste stemming gekozen en zeven doktrinairs. philippeville. De doktrinaire lyst is gekozen. luik. De doktrinaire lyst is gekozen. iiOEi. De doktrinairs zyn gekozen. veryiers. By de eerste stemming zyn gekozen zeven doktrinairs; zes progressisten en vier konserva tieven. By de twefcde stemming dry konservatieven en eenen progressist. iiasselt. Do heele konservalieve lyst is gekozen. aerlen. De doktrinaire lyst is gekozen. mauche. De doktrinaire lysl is uilgenomen eenen gekozen. neufchateau. De doktrinaire lyst is gekozen. De bovenstaende uitslag geeft een oppervlak kig gedacht van hetgeen dc eerste proef is dei- nieuwe kieswet voor de gemeenten. Ten platten lande en in de steden van twee den en derden rang heeft zy den toestand der bewarende party in 't algemeen verbeterd en versterkt, omdat daer, lot in de lagere volks klassen, men de meeste elementen van orde en zedelykheid aentreft. Integendeel, in de groote steden heeft zy eene meerderheid doen ontstaen waeronder men menige citoyens heeft ont moet, die de Commune niet zou verloochenen en die, met hun politiek regt gewapend, wei eens de rust en het bestaen van 't land zouden kunnen op het spel brengen. In ons Vlaenderen hebben wy reden van tevreden le zyn. Aelst, Dendermonde, Ronsse, Lokeren,Ninove, Eekloo en vele buitengemeen ten hebben het juk der coterie afgeschud. Te Gent was de nederlaeg der oppositie te voor zien. Deze nogtans komt in het nieuwe kiezers korps op met eene magt van ongeveer twee duizend stemmen, welke zou geklommen zyn tot twee duizend zeven honderd had hare lyst wat min opvoorziene ongelukken ondergaen. In West-Vlaenderen, hebben de katholie ken van Brugge eene wyde opening in den libe ralen gemeenteraed geboord. Te Verviers, Hasselt, Charleroi, Nyvel, Enghien, Lier en in belankryke parochiën is er merkelyke winst de bewarende gezindheid ten deel gevallen. Deze gezindheid heeft integendeel de ne derlaeg te Leuven waer de burgemeester alleen herkozen is, en heeft verliezei) ondergaen te Doornyk dn te Namen. Te Antwerpen hebben betwiste handels belangen onvoorzigliger wyze het hunne byge- bragt om de doctrinairen te brengen op het Stadhuis waer zy sedert negen jaer uit verban nen waren. De hurge.neester M. Van Rut is al leen herkozen. Dus, behalve in deze laetste stad, is dc toe stand der bewarende party algemeen dezelfde gebleven. FKYNRIt TK. Men ïfieldt dat eerlang te Parys zal acnko- men een man die by'na geheel uit stukken en brokken bestaet. Het is een arme vuerstoker die over twee jaren, zegt de Siècle, op schrikkelyke wyze verminkt werd, door het springen van eenen ketel. Deze man, die gered werd door de zorgen van eenen Engelschen geneesheer, heeft een houten arm en twee houten beenen, een glazen oog, eenen neus gemaekt met het vel van zyn voorhoofd, een zilveren kinnebak, een mond- verhcmelte van caoutchouc, eeneplaet voor on derbuik. Deze ongelukkige komt uit Amerika en zal zich te Parys laten zien. De kinderen .van zestien jaer "dn jonger, betrokken in den opstand der Commune le Parys, zyn het voorwerp geweest van eene byzondere studie. De kinderen zyn, volgens hunnen ouderdom als volgt gerangschiktkinderen van 16 jaer 237 van 15 jaer 226, van 14 jaer 103, van 13 jaer 17, van 12 jaer 21, van 11 jaer 11, van 10 jaec 4, van 8 jaer 1, van 7 jaer 1, te g lyk 651. ENGELAND. De Times deelt den tekst mede van liet trak- taet, tusschon Fraukryk en Duitschland, voor de ontruiming van het grondgebied. Het traktaet zal binnen acht dagen worden bekrachtigd; twee maenden na de bekrachti ging, moet er een half milliard worden betaeld. De departementen der Marne en Opper-Marne zullen veertien dagen nadien worden ontruimd. Het tweede half milliard is den 1 maert 1873 betaelbaer. Er is een milliard betaelbaer op 1 maert 1874. Deze betaling zal gevolgd worden dooi de ontruiming van de departementen der Vo- geezen en der Ardennen. Het derde milliard en de intresten zyn be taelbaer op 1 maert 1875, en deze betaling zal door de ontruiming van de departementen der Meurthe en dei Meuse en van Belfort worden gevolgd. Frankryk mag in «je ontruimde departemen ten geene'grootere krygsmagt bezitten, dan die welke voor het handhaven der orde noodig is. Ook mag het in deze departementen, voor de volledige.ontruiming, geene versterkingswer- ken maken, herstellen of vermeerderen. Na de betaling van twee milliards zal Frank ryk andere financicele waerhorgen kunnen aen- bieden, ten einde de ontruiming te verhaesten. Deze ontwerpen zullen het onderwerp van een ander traktaet moeten uitmaken. De verzameling kleinodiën van de gewe- zene keizerin van Frankryk, waervan wy dezer dagen eene beschryving gaven, heelt by verkoop 48,900 p. sl. opgebragt. Hare verzameling tee- keningen in walerverl, is dagelyks te Londen te zien en voor de liefhebbers te koop gesteld. AMERIKA. De vcrmocdelyke moordenaer van M. Dubois de Bianco is nog niet mier Europa ingescheept. Op het oogenblik dat hy uaer den stoomboot gebragt werd, is Karei Vogt, op een geschre ven bevel van den rechter van New-York, terug nacr de gevangenis gevoerd. Het bevel luidde dat de grondwet der Vereenigde Staten zich tegen de uitlevering van den beschuldigde ver zet. Het schynt echter dal er nog een middel bestaetom de uitlevering van den moordenaer te bekomen, en dat liet belgisch gouvernement zich daeroin tot de duitsche regeering gewend heeft.' Do dagbladen van New-York deelen brie ven uit Camargo in dato 9 juny mede, waerin het volgende nopens den oproer in Mexico be vestigd wordt: De troepen van president Juarez zyn wel en degelyk te Monterey verslagen. Een deel dei- troepen van Juarez, welke in Monterey gevlugt waren, heeft zich aen generael Quirago, bevel hebber over de oproerlingen, overgegeven, De juaristische generael Corella heeft al zyne uit liet dagboek eener Studentenreis. (1) (2e vervolg.) Die weergalm herklonk niet min zwaer in on'ze'ii"geldbeugel, want bel buskruid van dengids kostduer en de bezoeker van dc grot van Han wmdt on tol gezet als de gemeenste russische lyfeigene. Hel schot van den gids kost 50 centiemen aen elk een der aenwezigen, en dien dag waren wy minstens vyf- tig personen daer. Het bezoek in de grot belaelvyf franken per hoofd, geene centiem min. Men verhaalde ons dat, acht dagen voor onze komst, eene maetschappy uit Brussel was herwaerts gereisd om de w zien. Die maetschappy bestond urt tachtig leden en rekende, ingezien liaer groot getal op aenzjenlyken afslag. Niets te doenVyf franken per hoofd of met binnen! Het moet zyn dat die maetschappy .geen tachtig mael vyf franken in de kas hield, want.... zy is teruggekeerd zonder de grot te mogen naderen Niet te verwonderen dat de gelukkige eigenaer -dici <rroef, de hoogedele baron N..., er jaerlyks meer dan dertig duizend franken uit opgraelt! Dan, wy hadden de grot van Han gezien, onze sinds lan" gedroomde reis was uitgevallen nacr wensen en, ho(Tduer zy ons ook kostte,-vvy waren te vreden. Nog herinner ik my welke schrik ons beving toen wy de grol binnenstapten, doch grooter nog was onzo be wondering. Dioonafmeetbare hollen, welke voorko- men als een ganseh onbekende wereld en voor s men- schen alvernielend hand ongeschonden zyn gebleven, werken onlzaglyker wyze op het gemoed en spreken tot de ziel een wonder vreemde lacl. Men zou zeggen (t Verboden over te nemen. dat God, met dit grootsehe tooneel voor het oog le ontvouwen, ons een staelken zyner almacht had wil len toonen. ]n 't algemeen bezoekt men de grol om enkel zyne nieuwsgierigheid te voldoen. Zoo reizen studenten niet. Die jongens willen weten wat zy zien, zoeken den wacrom van alles op en laten geen raedsel onop- geklacrd. Ook, onder het terugkeeren naer liet dorp werd er gevraegl op alle tonen wal nu eindclyk eene grot was, hoe zy zich vormde, enz. enz. Gelukkiglyk hadden wy onder ons een jongen, doch reeds bekwamen aerdkundige, die het jaer nadien zyn exaem voor de mynen moest afleggen. Wat hy ons op doktoralen loon voorhield spaerde ons alle verdere navorsching. j Men noemt grot of spelonk, zegde hy, de onder- acrdsehc uitholingen die de rotsen (welke hel hoven- deel van de schors rond den aerdbol uitmaken) door- loopen en dezelve op miö of meer onregelmatige wyze verdoelen. In alle slach van rots treft men dergelyke bochten aen, maer. vooral in die welke kalk bevatten. Zoo vindt men de grol van Han uitgegraven in de uit gestrekte laeg schelphoudendcn kalksteen die zich uitspreidt van den regtcn oevér der Maes tot aen de Elbe in Saxen en Bohemen. Eerlyds schreef men de vorming der grotten oe aen de uitspoelende werking der wateren; doch heden is het bewezen dat zy toe le schryven zyn aen dezelfde oorzaken die de scheuren en de valleien hebben te weesréebragt en dat het groot getal het uitwerksel zvn der breuken en ontwrichtingen door het oplich ten der lagen ontstaen. Nogtans de aerdkundigen zyn hel eens om le verklaren dat dc werking der wateren groeten invloed heelt op het uitzicht der grotten. Hier hebben zy hun bed en wanden urtgeknaegd; daer I hebben zy hun uiterlyke gedaente gewyzigd door het langzaem vormen der min öf meer ontwikkelde drop steeneu; elders hebben zy ze geheel of gedeellelyk gëVuld niet de overblyfsels van alle slach welke zy er henenvoeren. Wanneer de grotten zekere uitgestrektheid hebben, bestaen zy gewoonlyk uit eene ry opvolgende kamers aen elkander verbonden door nauwe gangen, door kanalen en scheuren in alle richtingen loopend. De lengten der gekende grotten zyn zeer verscheiden en derhalve zeer moeilyk om bepalen uil oórzaek hunner talrvkë vertakkingen; misschien zal men er nooit in gelukken dezelve nauwkeurig af te meten. In 18^1 begrootte men den doorloop der grot van Han op 3000 moters.maer sedert zyn er menigvuldige nieuwe kamers ontdekt. Het meestendecl der grotten hebben hunne min of meer aenzienlyke waterloopcn; velen zelfs bevatten in haren schoot uitgestrekte meren die gedurende het regensaizoen overstroomen en hunne wateren dryven tof verre builen dc rots. Elders integendeel, in plaets van de grot le verlaten komen dc wateren er heenge- stroomd om er zich le verzwelgen of om langs dc andere zyde gelyk te Han, na onbepaelden tyd weder te verscbynen. Veel andere vermaerde grollen vindt men in Duitschland, in Frankryk, in Griekenland, in Amerika, peillooze krochten waer leeuw, beer en tyger hunne prooi kwamen verslinden om eindelyk hun gebeente te vermengelen met de eeuwenoude verstecningen die hun omringden. Zekere grotten in Afrika hebben eene droeve vermaerdheid verkregen. In die ramp spoedige Dahra's kwamen, ten tydevan de verovering van Algiers, gansche volkstammen, de vervolging ontvluchten, eene schuilplaets zoeken om er eilaes niets te vinden dan hun graf.... Zoo koutend waren wy het dorp genaderd en liepen de schoonste inspanning binnen om ons te verschoo- nen; want men heeft wel zyne voorzorgen le nemen, de grot van Han lact u niet los zonder visicl-cerlifieaet, dat«gy in fyne modder of broek en jas geleekepd vindt. Diierna gingen wy aen tafel. Daer vonden wy onze waliu terug; een dik leelyk wyf dat al voor dry en snaterde voor tien. Zy had het vooral le doen met eenen heer, haren gebuer, die styf en onverschillig, een monster-roastbeef aen 't op zuigen zat en geen woord sprak. Dien heer nogtans was onze makker, dc aerdkundige, tweemael reeds op 'l punt geweest by den kraeg te pakken hem mor rend uitscheldende voor dief en brigand. Wat had de man misdaen? Hy had zegevierend een stuk dropsteen opgcliaeld dat hy ergens in de grot, in weerwil der wakende gidsen, had afgebroken.... Het was een engelschman. Dan, na lamelyk slecht gedineerd, en drommels duer betaeld tc hebben, «egden wy 'l vaerwel aen Han, aen zyne stroopers en zyne wonderen en wy waren op weg naer Si-Hubert. Voor de laetste mael bevinden wy ons in het midden der geliefde Ardennen. Op dien kanV bestatigen wy merkelyken vooruitgang; de graengewassen zyn weel- driger, dank aen de bovenmensohelyke pogingen van den landbouwer; werkhuizen, smidsen, yzermy- nen en kalkovens zyn van alle zyden in volle bedry- vigheid. Misschien zal de nyverheid eens die gansche streek herscheppen en baar heteeuigszins wild karak ter ontnemen dat haer kenmerkt. Voor myn deel wensch ik den braven, vromen Ardenner allen mogc- lyken welstand, doch de Hemel bescherme hem tegen den vervvyvenden invloed der hcdcndaegs<5he bescha ving en behoude hem zyne zuivere, patriarchale zeden. H. K.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1