N° 83. Zondag 28 July 1872. 2<,(' Jaergang. WERELYKSCH NIEUWSBLAll. Tien dagen op het js, Aelst, 27 July. De onschuld gewroken. Duilenlandsch Aieuvv.s. G-azette van Aelst Met Bureel van liet 1>Iu<1 is gevestigd In «le Kapelleslraet Abounemeiitspryg fr. ®s jaers, vooraf botaelbaer. Voor den buiten Usui u waer »lle brieven, gelden, enz. vruchtvry moeten toegezonden worden, i inseliry ven in :ti «le pnatkantooren, «mi voor «le gemeenten l»y «le ltri«rf«lrug«»rM. Het is door gansch het land bekend dat, wei nige dagen voor dè laetsle gemeentekiezingen, een Broeder der Christelyke Scholen, Broeder Martial, behoorende aenhetSt-Amands gesticht, te Gent, door laeg gedaelde kerels lafhartig werd beschuldigd van schandige aenslagen, in echtenis werd genomen, door hét opgewonden gepeupel langs de straten werd uitgescholden, verdreigd en haest mishandeld, op de martel- bank van zekere drukpers werd gelegd-en daerna door onbetwistbare bewyzen onpligtigwerd be^ vonden en vrygesteld. Om den smaed te wreken welke dien eerloos gelasterden Broeder gedurende omtrent dry- weken bleef aengedaen, hebben de gentsche katholieken, zondag verleden eene grootsche.cn indruk betooging opgebragt. Een groot getal notabelen der stad, huisvaders, priesters, leden van den Katholyken Kring en van de liefdadige genootschappen uitmakende eenén stoet van twee duizend man, en voorgegaen door vyl muziekkorpsen uit de verschillige patronagiën der stad trokken uit den Kring de St-Michiels- straet op naer het St-Amandsgesticht waer de provinciael, de overste der Broeders en Broeder Martial zich bevonden. Welsprekende redevoeringen werden door verscheidene hooggeachtte en hooggeplaetste persoonen den Broeder toegestuerd, redevoe ringen op welke de diep ontroerde kloosterling eene treffende antwoord deed. Die manifestatie, zegt het Fondsenblad, heeft oneindig veel goeds gesticht. Die plegtige wcer- wrack op den laster, dit feest ter eere der be ledigde onschuld,heeft in de katholieke harten het gevoel van pligt en deugd, de verkleefdheid aen het godsdienstig en vry onderwys, verheft en verlevendigd; het heeft, van eenen anderen kant, de katholieken aengespoord om hunne reglen krachtdadig te bevestigen ea te verdedi gen! Het is, ja! een begin van eerherstelling, aen- geboden aen Broeder Martial, door den aendrift der openbare denkwyze; maer wy hopen wel, <lat dit werk van eerherstelling zal volledig ge- maekt worden. Het is niet voldoende, dat de onschuld ge wroken, nog moet de laster geschandvlekt wor den! De katholieken'hebben een onmetelyk en gezamenlyk belang in dit werk; indien zy het verlaten, zouden zy op ieder oogenblik, en by elke gelegenheid, den speelbal der afschuwe- lykste listen worden. De groote magt der liberale drukpers (zegt de liien Public) ligt in de eerroovende aeurandin- gen, met welke zy de geestelykheid en de gees- telyke orden vervolgt. Hel is de laster op breede schael; by is moeilyk te treffen, doch dat hy duidelyk spreke men kan hem overtuigen van eerschending, en herstelling cischen. De katholieken moeten daertoe overgaen, zoo zy niet willen het lot pndergaen van Broeder Mar- (uit eene reis aen de oevers der oost-zee.) Aen den oostelykcn oever der golf van Finland, op omtrent honderd wersten afstand.'dóf stad Narva, ligt een landgoed, Kandia genaemd, ev,én ryk in schoon heden der hallier,als in overblyfsdlender oudheid.Het plantenryk spreidt er eene verscheidenheid en eene kracht ten toon, welke maer zelden In'deze gewesten getroffen worden. De eiken- en beukenboomên was sen er tot acn de uiterste grenzen der kast, en daer de Oostzee niet onderhevig is aen eb en vloed, zoo spruit daeruit voort, dat de lyn van afscheiding der beide elementen duidelyker is gelrokken, en de filan- ten welke de kust versieren, minder blootgesteld zyn aen den vernielenden invloed van hoi zeewater. Langs eene uitgestrektheid van eene halve werst-is de kust lacg, en bedekt .met een schoon en welig grastapyl: vervolgens slygt deze eensklaps, en vormt dry met houtgewas bedekte heuvelen, ieder van meer dan honderd voet hoog. Wanneer men den top van den laelsten dier heuve- len bereikt hééft, strekt het zigt zich uil over eene uitgebreide streek lands, zoo ellen als de oppervlakte der golf zelve, en beroofd van allen plantengroei. Daer, op het hoogste stip der kim, aen alle winden blootgesteld, heeft de luim of de stoutmoedigheid vanoenen bouwkunstcnaer een ruim gebouw geplaetst, hetwelk aen alle kanten op onderscheidene mylen af stand zigthaer, en, in eenen vierkanten blok opryzende, cenen schildwacht gelykt, die eenzaem waekl op den toren vna een kasteel. Eenige armoedige hutten zyn hier en daer in de vlakte verspreid. Op dezelfde lyn als het kasteel, ontdekt men nog eenen molen, welke reeds half vernield is, maer welken men lael staen omdat hy aen de zeevaerders tol herkenningsteeken verstrekt. tirrl, en, mogelyk minder gelukkig dan by, be schuldigers, die meer behendig zyn, en minder onmiddellyke bewyzen van hunne onschuld vinden....' Wy weten niet, wat de justitie, die zich zoo yverig getoond heelt om de aenklagersvan Broe der Martial en den beer Dullaert te aepbooren, schikt te dben; maer wal wy weten, (en de be tooging van zondag heeft liet klaer en duidelyk doen zien) is, dat de openbare denkwyze te Gent regt vraegt tegen de eerlooze schurken. Wy hopen, dat het geschieden zal De Times meldt, dat er eene vervolging woedt in Japan tegen de inlandsche kristenen. Twee duizend slagloffers zyn, zegt men, met den dood bedreigd. Krachtens 't eerste bevel zyn er zeveii-en-zestig kristenen gedood. Het kruis en de brandstapel, deze oorspronkelykc vormen van de loitering der kristenen in Japan, zyn vervangen geworden door den honger, door de opsluiting zonder licht en naekt tentoonge steld op bevrozen vyvers, met de banden en voeten gebonden, ofwel meteeno gloeiende kool door geweld in den mond gestoken. De vorst van Saya, die men voor den opsto- ker van de vervolging te Nagansaki aenwees en Iwaeoura, die men aentoonde als voorzitter der beulen, zouden, volgens bet schynt, geene ver- antwoordelykheid op zich moeten nemen. Ech ter heeft Iwaeoura in 1870,de ernstige fout be- drevèn, zyné persoonlyke en mondeli ngsche slem te leenen aen de barbaersche maetregels, die ongeveer 3000 kristenen aen hunne haordsteden ontrukten en waerdoorze lol verbanning of ge vangenis veroordeeld werden. simivji:. Te Madrid, zyn de rondleurders in opstand gekomen tegen een besluit van den ayunta- miento', dat hen aen penen taks wilde onder werpen. Zy doorliepen de straten dér stad in groepen en protesteerden tegen dit besluit. Het rytuig.van den koning dat door de rio del Alcala reed, werd door deze rondleurders staende ge houden en eenige vrouwen gingen zelfs zoo verre van den koning te beleedigen. De gewa pende macht moest bet rytuig uil hunne han den verlossen. Er zyn vele acnhoudingen ge- daen; maer bet gemeente besluit is niet lot uitvoering gebragt. In de provincie Valladolid, in het dorp ge naemd Los Ladillos zyn de soldaten en burgers handgemeen geworden, waeruit een vreeselyk gevecht ontstond. De boeren, gewapend met zeisscn en yzeren staven en de soldaten met hunne sabels en bajonnetten, hebben meer dan eene uer lang gevochten. Toen de stryd geëin digd was racpte men 28 dooden en gekwetsten op. Te Grenade, ltebben twee derdep d.ë'v werk lieden van verschillende ambachten, dcffarbeid gestaekt en -zy willen niets ineer verrichten. Hieronder teilen, de bpkkqrs, do. schoei5- en Wanneer men van de vlakte acn dc'n voel van deü heuvel, waerop het kasteel vai^Kundo- gebouwd is, aenkomt, wacnl men éene woeste éu onvruchtbare plek Ic'aenschouwèn. De grond stygl hyna ontnerk- baer. De-langs hel voarpad staende boóuien en rotsen belemmeren het liilzrgl. Slechts wanneer men den top heeft, spreidt zich voor hél oog een prachtig natuer- toonecl tèn loon; aen den cenen kant de zee met al dó oneiTcnfieden der kust; aen den anderen de sofbbere pynhosschen, welke den gezichteinder bepalen. Deze zoo sohildcrachtigQ,kusl is tevens hel toonecl van gevaervolle lotgevallen, welke aen dezelve eene bekoorlykheid'te meer verschaffen; want, indien de smokkelary op zich zelve niet poëtisch kan genoemd worden, zoo wordt zy het echier door de gevaren, welke zy trotseert; door de listen; welke zy ift hel werk stelt, en eindclyk door de hevige worstelingen, Welke zy uitlokt. Verre van alle groote steden verwy- .defd, en builen de gelegenheid om zich het noodige |e verschaffen anders dan uil Rusland, en dit nog lot .buitenmatige pryzen,geeft de bevolking dezer streken 2ich over aen den.smokkelhandel, en diegenen, welke fi'icl zelvcn medewerken, begunstigen dien. Zoo sluiken er de,Fin landers van den tegenover liggende!) oever de koopwaren in, wélke zy uit vreemde landeii trek ken én tol lage pryzen vprkoopen. Zy nemen in ruiling- voortbrengselen vari het land, welke \yyze van han- deldryven het meest Voor de russisciic boeren ge schikt is. De schuiten en sleden, welke koify, suiker en engelsche katoenen aenvoeren, keeren gcwoonlyk terug met eene lading gracn of genever. Ten einde dezen onwettigen handel, welke dubbel nadeelig op de staetsinkomsten werkt, te weeren, heeft hel russisch staetsbestuer, als douaniers, langs de kust een korps kozakken te peérd gesteld, die strandruilers genoemd worden. Hun hoofdkwartier ligt vier wersten verwyderd van de door ons beschre vene wooning. De aerd -hunner bedieningen en ge strengheid waermede zy deze uitoefenen, hebben hun kleermakers, de lakkerbakkers, de waterver- koopers, de koordenfabrikanten, de ziïtenma- kers, de aoodendragers, enz. Die werkstaking is zooveel Le moeilyker te bedaren, daer zy door zuiver politieke gevoelens veroorzackl is en liet onmogelyk wordt zich met lediggangers te ver- SJaen, die.geen ander voorwendsel aenhalen, dan dit van niet meer te willen werken. Te Saragoska, deelt men publiek onder de officiers en onder-officiers van het garnizoen de gefotografeerde .portretten-van prins All'ons enden hertog van Montpensier rond. In de kazerne van San-Gil te Madrid is zaterdag een oproer ontstaen die nu nog niet bedaerd was. De minister van oorlog was zelve genoodzaekt zich ter plaetse le begeven. De byzonderstc bankiers van Barcelona, MM. Girona, Bocardy Vidal, Cundra,Rivason andere kapitalisten hebben de stad verlaten, waer zy zich niet ineer in veiligheid gevoelden en heb ben voor eigen rekening een stoomboot gehuerd, waermede zy naer Marseille vertrokken zyn. Wat de carlistische oproer in Galalonië be tref!., die neemt dagelyks in omvang toe, en bestrykt reeds vier provinciën. De twee be- faeinde Cabecillas -Velasco en Verona, welke na de laetsle gevechten in de Baskisebe provincie in Frankryk gevlugt waren, zyn zaterdag over de brug de Las Palounieras, aen het hoofd van 22 hunner manschappen in Spanje getrokken en hebberj zich op weg begeven om Tristany te vervoegen. Langs een anderen kant is hel ook aen Ceval- los gelukt tot inCatalonië door ledringen, waer hy zich in hoedanigheid van stafoverste aen liet hoofd geplaelst heelt van die oproerlingen, welke onder het bevel slaen van All'ons de Bour bon. Tristany die er in slacgde een eskadron paerdenvólk te vormen, heeft in de laetsle da gen eenige schermutselingen met de regelma tige troepen gehad, vooral in den omtrek van San-Julia "de Vilnloria. Iets wal niet. behoeft ge zegd te worden is, dat de Gaceta official al deze oproerders door de regelmatige troepen doet uiteendryven, doelt de waerheid is, dat die bot singen geen hoegenaemd belang opleveren. Naer verzekerd wordt, hebben de twee moordenaers, die gevat zyn na den aenslag op den koning en de koningin, verklaerd, dat de misdaed gepleegd was met liet doel, om, als ze gelukte, verder de aenzienlykste mannen in de hooldstad van kant te maken en vervolgens de schriktooneelen van de Parysclie commune te Madrid te vernieuwen. Het aental hunner aen- hangers ol eedgenooten moet echter zeer gering zyn. De moordenaei', die gedood is, was zeer armoedig gekleed. Naden aenslag zyn er een dertig h veertigtal persoonen aengeliouden. Uit Madrid wordt aendeLondensche Times gemeldt, dpt.er ernstig sprake is over het aen- leggcn vpmeen onderaerdschen tunnel onder de zeeëngte van Gibraltar, en wel van Algeciras naer Ce.ut.a-. Die tunnel zou 18,000 ellen korter zyn dan de ontwórpen tunnels Qnder het engel sche ka na el. De New-Yot'ksclie bladen geven liét vol gende berigl^snjl^Havana van ,2 iu!yDe ver- den liaót. der inwooners, die er gedurig op uit zyn om hunne waokzaemheid te verydelcn, op den hals ge- hacld; hel schynt zelfs dat de middelen, oengewend om den sluikbrmdel le weeren, slechts donzelven een nieuw voedsel hebben gegeven. Ilcl verdient tevens opmerking dal de boeren van dit gedeelte van Rusland een zeer krachtig ras van menschen zyn. Het woeste der landstreek, hunne gedurige gemeenschap met de eilanders der Ooslzce en met de Finlanders, de ge- .woonte aen vermoeijenis en gevaer, alles werkl mode om hun de zucht der onafhankelykhcid in te boeze men. In hel jaer 18.., werden de slraiiiIruilcrsaengevoei;d door eenen officier, die hcruehl was wegens zync waekzaemheid, zynen moed en zync wreedheid. Ge durende een gedeelte van hel slecht jaergetyde werd hy daerenboven krachtig ondersteund door de wissel valligheden van hel weder, waerdoor de Ooslzec nu eens door ys bedekt, en dan" eens tot op dcrzelver grootste diepte met strbomen wordt geteisterd. Alsdan durven de smokkclaers niets ondernemen, en tol aen de moend maert is de kust lamolyk rustig. Op (lil laelste tvdstrp wordt de zee gcwoonlyk bedekt met eene vaste yskorsl, waerdoor cenen nieuwen bree- don weg voor den smokkelhandel opengesteld wordt. - Op zekeren kouden morgend, bood de groote keu ken van het kasteel van Knnda een aen die streken eigen byzonder schouwspel aen. Aen hel einde eencr lange lafel, en gewikkeld in eene pels van* schapen vacht, algemeen in gebruik by de boeren van Rusland en Finland, zat; een marskramer, en was bezig met ;?yne waren len toon te spreiden; om hem heen stond eene groep djeustmaegden, vol nieuwsgierigheid en hew0nderingaDo jongs 1 en droegen het hair zorgvul dig opgëmaektTtcRvyl de oudslen hooge met linten versierde mutsen hadden. Verder, en in eenen hoek van het vertrek, zaten-twaelf of veertien spinsters, die, afwerkende, gretige blikken wierpen op de onder scheidene stoffen en andere tooisel voorwerpen, welke epnigde stryd krachten van Modesto Diaz en Gomez tastten dynsdageene spaensche transport- kolom aen en brachten haer een groot verlies aen dooden cri gekwetsten toe; de weinigen, die ongedeerd bleven, vluchtten in debossehen. Dit gevecht was liet gunstigste voor.de opstan delingen., hetwelk gedurende den geheelen op stand heelt plaets gevonden. De Cubanen waren 1000 man sterkde Spanjaerden, die een trans port zieken te geleiden hadden en daerdoor in hunne verdediging zeer belemmerd werden, telden slechts 200 man. In alle gedeelten des eilands zworyen voortdurend op zich zelve staende benden opstandelingen. De gouvernemerits-troepen hebben eene ernstige nederlaeg geleden lusschen Muxi en Paraflta, in Galalonië. Castells beeft, aen bet hoofd van 600 man, de achterhoede van eene kolom aengevallen, die over den weg trok welke deze twee plaetsen verbindt, en deed haer gevoelige verliezen on- derstaen. Het getal der dooden en gekwetsten, langs de zyde der gouvernements-troepen, moet tot boven de zestig opklimmen. De Impartial zegt, dat he.t gouvernement den koning van den moordaenslag verwittigd bad en alles in het werk stelde, om hem te be letten er zich aen bloot te stellen. De koning wilde dien raed niet volgen, hierbyvoegende dat bel gouvernement geene opmerkingen legen den koning te maken bad. l)e Imparcial zegt verder, dat men niet juist de plaets kende waer de aenslag moest plaets hebben en bet was slechts ten half twaelf, dat liet gouvernement de tegenwoordigheid vernam, van eene verdachte groep in de calle del Arena! maer er ontbraken genoegzame bewyzen om ben aen te houden. nurrsciiL^AD. In de Auysb. Ally. Zeitung komt een arlikel voor, aen. bedoeld blad toegezonden uit Elzas- Uolhai'ingen. Met beeft den titel: lm ncuen lieichs und Grensland, en bevat belangryke op merkingen betreffende de denkbeelden der Franschcn ten aenzien van de nieuwe provin cie. Uit dit artikel nemen wy bet volgende over: By de massa derFranschen zal betdenkbeeld, dat Klzas-Lolbaringen voorgoed eene duilsclie provincie is,jjeen wórtel schieten, dan nadat zy op liet slagveld het yzeren gewicht der Elzas- Lolliaringsche regimenten op hunne schoude ren gevoelen. Zoodra de duilsclie bezettings troepen de fransche departementen hebben ontruimd, zal terstond een begin worden ge- maekt met bet aenlcggen van groote vestingen. Hetverlies van Metz en Straetsburg moet, zoo dra mogelyk, worden vergoed; Belfort krygen zy van zelf in banden. Terwyl die plannen wor den'verwézentlykt, zal alles op dezen boeg wor den gewend: dat men zich op eenen nieuwen oorlog voorbereid. De ontwikkelden onder de menigte en bun aental is belrckkelykerwyze niet zoo byzonder groal zullen door den al- gemeenen stroom werden medegesleurd. Om zich een begryp tc vormen van de verandering, welke in de denkwyze der ontwikkelde middel klasse gedurende de laets„te verloopen 12 maen- de marskramer, als cenen ervaren verleider (far doch leren van Eva, uilhaelde, Zyne slimme gelaot- slrekken en zyn zwarte, korten, inner goed gevulde baerd, deden do eenvoudigheid, op hel gelaet van al deze boerinnen verspreid, nóg meer uitkomen. Er stond in deze keuken een -groote gemetselde kachel. Eene deur geleidde in eene kleinere kamer, welke ook .eenen uitweg had op den gang. Daer hiel den zicli een zestal boeren met hunne om de lenderen loegebonden vesten op. Eenigen hunner waren bozig pieken en harpoenen vóór de walvisch-vangst in ge- rgodJjgid te Jjrengen. „"-Br )ag niets buitengewoons in het uiterlyke van die inkuschenih'aer onder diegenen, welke zich in de keuken bevonden, was eene vrouw die, hoezeer vyy er noggeene melding van mackten, aenstonds de opmerkzaemheid lol zich lrok. Zy zal op een houten bankje, digi by'de déur, en onder eene venster, zoo dal het lichtdat op liacr gelacl spoelde, toeliet de uitdrukking liarcr trekken waer le nemen. Zv was zoo jong, dal men zelfs twyfelen kon of hel kind, dal zy op den school hield, wel het hare was. Wanneer men echter hare-gelaatstrekken met ineer nauwkeurigheid gade sloeg,-bespeurde men onder de bevalligheden der jeugd, oenen zekeren ernst, welkó het bestaen van moederlyke zorgen verraeddè. Zy was schoon, maer hare schoonheid was te edel en le leedcr, om naer wacrde le worden geschal door de lieden, onder Welke het-lol haer geplaelst had. Er toehoorde het gevoel van eenen kuustenaer toe, oin hare treffende bleekheid,hare regelmatige gelaelstrekken, haer zacht en treurig voorkomen, hare groote, blauwe, vochtige, liefdevolle oogen le bewonderen. Hare kfccding was ellendig. Do tulband, welke haer lot hool'dekscl diende, verried hare afkomst: het was eene Jodin, en indcrdacd toekende hare gehcel<fhouding dc lydzarae onderworpenheid af, welke de verstrooide kinderen der oude Hebreeuwen kenmerkt. (Wordt onorigezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1