r Voor Z. H. den Paus. den heeft plaets gehad, behoeft men slechts het oog te vestigen op den afloop der kiezingen, meeren meer neemt het getal der afgevaerdig- den toe, die zich geheel of ten deele aensluiten by de'party van Gambetta. Hoogst waerschyn- lyk mag het worden geacht dat Gambetta we der aen het hoofd der zaken zal komen. En wat zal daervan het gevolg zyn?Dit laet zichgemak- kelyk voorspellen. Het is ook mogelyk, dat hy zynkansendaerop verspeelt, maer ook in dat geval zal door hem alles in het werk worden gesteld, om een oor log.te doen uitbranden, ten einde wraekte kun nen nemen over de vroegere nederlagen en hierby zal hy ondersteuning erlangen van allen, die zich by hem hebben aengesloten, die niets anders dan dergelyken kryg op het oog hebben. Niets zou voor ons gevaerlyker zyn dan ons een toekomst voor te spiegelen, welke ons het rustig bezit van de verworven landweren be loofd. Ja, nog gevaerlyker zou lietzyn, indien wy een te hoog denkbeeld hadden van eigen kracht en die van Frankryk telaeg schattedcn. Dat men zich inDuitschland, toch vooral eene zaek regt duidelyk voor oogen stelle; zoodra het weder tot een oorlog met Frankryk komt, dan zal een groote, geheimzinnige macht op geheel andere wyze tegen ons in het strydperk treden dan gedurende den laetsten kryg het geval was. Thans reeds doet zy al het moge- lyke, om den haet tegen ons aen te vuren; thans reeds oefent zy met het oog daerop, hoewel in diepe stilte, over het gansche land een krachli- gen invloed uit op de kiezingen; en indien haer geen beter middel ter hand komt, dan zal die geheimzinnige macht Gambetta en konsoorten, benevens als hetgeen ons in de werSld vyandig gezind is, tegen Duitschland in het harnas jagen; zoo doodelyk wordt ons vaderland door die macht gehaat. Dat die verbolgenheid inderdaed zoo hoog is geklommen, daervan zyn de bewyzen voorhan den; de verbolgenheid, die zy tegen ons voedt en koestert, mag grenzenloos heeten, want zy heeft haer nu reeds de eerste en eenvoudigste regelen der voorzichtigheid uit het oog doen verliezen. Lang voor den tyd eener mogelyke verwezenlyking van de door haer beraemde plan nen kan aengebroken zyn, wordt door liaer ge dreigd met hetgeen zy wil teweeg brengen. Het hoofdorgaen der hier bedoelde macht, de Cor- respondance de Genève, heeft gezegd. De dagen der lankmoedigheid zyn voorby. Er moet ge rechtigheid worden uitgeoelend, zonder genade en met onverbiddelyke gestrengheid. De we reld zal verbaesd slaen by het aenschouwen der verwoestingen, die aengericht moeten worden! enz., enz. Dat mag men heeten duidelyk voor de zaek uitkomen. Hierby moet nog iets in aenmerking worden genomenalle dagbladen in Duitsch land, aen die magt verknocht, spreken sedert eenigen tyd, van de oiwermydelyke en schrik barende verwoestingen, welke Pruisen zullen teisteren. Voorloopig zyn dat nu slechts be dreigingen, ontboezemingen van een rnachte- loozen iever getuigende, moer zy kunnen tevens strekken om ons inzicht te geven in de plannen, welke tegen ons worden gesmeed. Zy zyn niet zoo gemakkelyk te verwezenlyk.en, maer de plicht gebied ons een wakend oog te slaen op hetgeen rondom ons geschiedt en daernaer onze maetregelen te nemen, ten einde door onzen vyand niet te worden verrast. ITALIË. Uit Rome wordt het volgende geschreven: Nauwelyks was de redevoering des Pausen tot de ambtenaers van het ministerie van han del bekend, ofzy bragt het Italiaensche kabinet en de diplomatie in opschudding. Men wil in de woorden van Z. H. het teeken zien van eene openlyke breuk met de gouvernementen, en tevens als eene afkeuring van het gedrag van Thiers te Rome en te Konstantinopel. Overi gens brengen de woorden van Pius IX de woede der sektarissentot waenzin. De Capitale schryft: Ongelukkige, dry en vier mael ongelukkige redevoering! O dat hy spreke, de Paus, dat hy spreke! ieder woord uit zyn mond is als een steen, die zich losrukt uit liet klerikale gebouw, Maer wat zal er \an hem worden op den dag, dat het volk recht zal doen? De maet des gedulijs is by na vol. Eene bedreiging dus van een PausmoordDe Capitale heel\ een afschuw van het masker, waermede zich de organen van M. Lanza bedek ken; zy zegt de dingen duidelyk. De katholie ken kunnen zich hieruit een denkbeeld vormen over den toestand van Rome en den Paus, maer zy behoeven niet te vreezen. De Voorzinnig heid waekt over het leven van Pi us IX. Slechts de monarchie ven Savoye zal de uitwerkselen ondervinden van de hartstochten, die zy ont ketend heeft. Deze hartstochten zullen zich te gen haer keeren. Uit Rome wordt aen de Corr. de Genève geschreven Maendag en dynsdag hebben wy een voorspel gehad van hetgeen ons wacht op den dag der 'verkiezingen. De openbare orde is zeer ernstig gestoord. Het sehandael begon voor het Apol- linarius, waer de katholieke kinderen, die uit de school kwamen, beleedigd werden. Spoedig breidde zich de wanorde uit en werd eene republikeinsche en anti godsdfenstige demon stratie. Van alle kanten hoorde men den kreet Den dood aen Victor EmmanuelDen dood aen de priestersLeve de republiekLeve Garibaldi De rektor van het amerikaensch kollegie werd met stokken geslagen. De p'olitie-agenten waren werkelooze en lachende aenschouwers van het tooneel; ja, toen een romeinsch burger het waegde den oproerlingen- hun schandelyk ge drag te verwyten, werd hy gevangen genomen. Hét kanailje bleef dry uren meester van de, straet. Men gaf geen bevel om het te verjagen dan toen mén liet ministerie van binnenland- sche zaken met de slechtste bedoelingen zag naderen. Door de politie verdreven, verspreid den de woestelingen zich door de stad, onder het uitbraken der afschuwelykste godslasterin gen. Onder de vensters van den kardinael-vikaris schreeuwde men: den dood aen Paus! Weg met den godsdienst! Weg met hem, die ons geschapen heeft, Den volgenden dag, des avonds ten 7 ure, werd het tooneel met nieuwe hevigheid her- haeld. ITIAVKRYK. De kommissie van het leger heeft een ar tikel aengenomen waerdoor dry mobiele le gerkorpsen ingerigt worden; twee dezer korp sen zullen te Parys gevestigd worden, het derde 'te Lyon. Een vierde te Algerië worden samen gesteld. Wat het rekruteoren der paerden en vervoertuigen betreft, hiervooi* zal aen de eigenaren eene schadevergoeding belaeld wor den. Volgens een der parysche bladen zal eer lang inde hoofdstad een zonderling proces wor den gevoerd, naer aenleiding eener wedding schap. In het nummer van 23 july 1870 van te petit Moniteurbood M. Thomas, president der kamer van notarissen aen, om 200,000 fr. te verwedden tegen 400,000, dat de Franschen of op 15 augusty te Berlyn zouden zyn. Zekere M. Mouillac, koopman te Parys, nam de wed dingschap aen, en gaf hiervan per brief, in le petit Moniteur opgenomen, behoorlyk kennis. De verliezende weigert nu de 200,000 fr. te be talen, en de winner vervolgt hem daerom voor den regter. Deze zal hebben uit te maken oT soortgelyke weddingschappen door de wet wor den toegelaten. Voor een paer dagen had er in de riolen te Parys een groote rattcnjacht plaets, die van vyf ure *6 morgends tot 's middags geduerd heelt. De gemeenleraed houdt voor die jacht, zooals men wellicht weet, er een koppel van vyftig Engelsche dashonden op na, die zorgvul dig opgepast en verzorgd worden in een gebouw, aen de groote wynentrepots te Bercy grenzende. Op de dagen, dat de jacht wordt gehouden worden een zeker aental ondergeschikte amb tenaren, belast met het reinhouden der open bare wegen, gerekwireerd om de honden in de riolen te brengen en los te laten. Ditmael werden er nagenoeg dry duizend ratten gedood. Twee honden zyn zoodanig gebeten, dat zy den volgenden dag gestorven zyn. Men leest in het Journal'offUsiel: De keizer van Duitschland heeft, op eene uitzondering na, de in vryheidstelling van al de Franschen bevolen welke als niet militairen bekend ston den en die nog gevangen zaten in Duitschland onder een andere titel dan die van krygsj vangenen. De Internationale wordt sedert eenige' da gen kort op de hielen gezeten. De post heeft npgmaels een zeker getal omzendbrieven, welke uit Londen verzonden waren, in beslag geno men. Deze brieven waren gëteekend door twee ex-leden der commune van Parys, Bouvier en Du pont, en aen de fransche leden vait het ge nootschap gericht, X >-o^o< Verleden woensdag heeft hier een schitterend feest plaets gehad: de inhulding eener gedenkzuil ter eere van onzen doorluchtigen medeburger den diep be treurden heer Albrecht Lienart. Er bestond, eertyds in 't Kollegie onzer stad een lofwaerdig gebruik, dat de ecrw. Pater Rector nu heeft doen herleven. Om de leerende jeugd tol deugd en werkzaemheid aen le moedigen door hel voorbeeld.hunner doorluchtigsle voorgangers, riglte men eene gedenkzuil op ter eere van de meest uitmuntende leerlingen, die gedurende hunne zes latynsche schooljaren elk jaer hunne mede leerlingen voorslreefden, en daerby nog in 't Rheto- rika van gedrag zich hadden weten le onderscheiden door wyshcid verkregen. Zoo ziet men op het buiten goed van hel kollegie eene gedenkzuil ter eere van den ondervoorzitter van ons Senaet den heer Hippoliet Delia Faille en van den eerw. Pater De Staercke door de dood over weinige maenden weggerukt. Deze eer onze welbeminde Albrecht Lienart, had ze ook ver diend. Eene uilgelezene menigte, vrienden en kennissen zag men doer rond de gedenkzuil geschaerd; men bemerkte er de broeders en bloedverwanten van Albrecht Lienart, den eerw. heer Deken onzer stad den heer baron Hippoliet Delia Faille, de heeren Bur gemeester, scnatcur baron Bethune, den distrikt- kommissaris De Clippele, en Lenssens, hy ook eerste primus van alle zyne klassen in ons kollegie. De heer Delia Faille nam de eerste het woord; en met eene builengewoone welsprekendheid, en door de vurigste toejuichingen der bewogene omstanders dikwyls on derbroken, toonde hy hoe onzen jongen Lienart in ons wydberocmd kollegie die deugd geleerd heeft en kennissen; die hem later deden achtten en beminnen van allen die hem kenden en eerbiedigen, zelfs van zyne legenstryders. Met onvermoeibare)! yver streedt hy voor Godsdienst en voor Vaderland, en alhoewel hy weinige jaren geleefd heeft, is hy zoo hoog ge klommen in de achting van eenieder dat zyne dood als een openbaer onheil wordt aenzien. Zyne voet stappen moesten alle onze jongelingen volgen; zyne voorbeelden zal deze gedenkzuil hun gedurig herin neren. Onze heldwiord in latynsche, fransche envlaemsche dichten gezongen door de heeren V. Brants, A. Maus en E. Bauwcns, leerlingen «der Poësis. Wy hoorden wal hy was voor zyne bloedverwanten, wat voor onze stad en vaderland;" wat luister zyn naem aen dit feest byzettcde; wal droefheid zyne dood overal verspreidde. De aendoening der menigte klom ten top terwyl de heer Lodewyk Do Sacdeleer, leerling in 't Rhetorika het woord voerde.' In eene schitterende rede schil derde hy met de levendigste kleuren de loopbaen van onzen jongen held: zyne loopbaen in't kollegie en zyne loopbaen in de hoogeschool te Leuven. Ja, daer is eene los en een voorbeeld voor alle onze jongelin gen. Mogten zy allen Albrecht Lienart navolgen gedu rende hunne leerjaren, dan voorvvaer sloegen zy ook zynen weg in voor de verdediging van Godsdienst en van Vaderland. Een uilgelezen muziek heeft door zyne medehulp en onder 'l bestuer van MM. Schelfhout dit feest willen verluisteren, en met eene merkweerdige volmaektheid heeft het verscheidene schoone stukken uitgevoerd. Men leest in den Moniteur van donderdag, dat de jacht op hel waterwild, in de moerassen, langsheen de stroomen en rivieren, dit jaer in al de provinciën te rekenen van 1 augusty aenslaende, zal geopend zyn. Verschillende besluiten waren verleden jaer ge nomen, om het land te bcvryden van den inval der runderpest; het gevaer is nu geheel verdwenen en de besluiten zyn daerover ook ijlgetrokken. Te rekenen van 45 july laetst, is er op aenvraog der gemeentebesturen van Denderleeuw, Denderhau- tem,Liedekerke, Welle, Teralphene enz. een reizigers trein ingerigt,'vertrekkende dagelvks uit Denderleeuw naer Brussel om 5 ure 40 minuten 's morgens. Men werkt vlylig aen denyzeren weg van Den- dermonde naer St-Nikolaes. Den 27 zal de aenbestc- ding plaets hebben der bonoodigde fondatie en met selwerken tot het daerstellen eener brug op de Durme, Hamme. Volgens de nieuwewet op de milic-ie (3 july 4 870) de duervan den dienst voor het wapen dei infanterie bepaeld op 20 maenden, doch de mannen dier kale- gorie hebben jjerlyks regt op eene maend verlof. Zoo worden er nu gunstverLoven van eene maend toe- geslaen aen de milicianen der lichting van 4870 en 4871, die een goed gedrag hebben, ten einde hen toe te laten aen de oogstwerken mede te helpen. De parysche dagbladen melden, dat M. Thiers tot grootkruis is benoemd van de Leopolds-orde, waervan hy tot nu toe kommandeur was. Men houdt zich in het stadhuis te Gent onledig met het opmaken van een ontwerp van programma der feesten, in september by gelegenheid der interna tionale schyfschieting te geven. Men spreekt van een grooten fakkeltogt voor liet inhalen der riflemen, die zou plaets hebben den zaterdag avond, 44 september, doch dacrvoor is nog niets vast bepaeld. Wat echter van nu af aen stellig is besloten,is de inrigtingvan een machtig vcnotiaenseh feest, waervoor uit de stedelyke ms aen de vaermaetschappy eene toelage van twaelf duizend frank zou verleend worden. De ontmanteling van het fort te GentAvordt met lvt voortgezet. Begonnen in 1822, was de bouw oltooid in 4830, volgens de teekeningen en onder de leiding van den majoor Gey.Dcze opperoflicier meende le werken voor het nageslacht, en zyn werk bestond nauwelyks 40 jaren't Was wel de moeite waert, daeracn 8 inillioen Nederlandsche guldens te beste den. Het fort van hetwelk Karei V de eerste steen legde den 45 mei 4540, om zyne stadgenoolen in bedwan# te houden, kostte niet min dan 414,554 pond groo ten 5 schellingen en 5 deniers. Het bleef gedurende 250 jaer tot zyne bestemming dienen. De Oostenrykers sloten er zich in op ten jare 1789, tydens de Brabant- sche omwenteling en verlieten 't weinig tyds nadien. Men liet hel in puin vallen. In 1815 omringden de Engelschen het met batteryen, en stelden het in staet van verdediging. Zeven jaren naderhand begiftigde koning Willem I ons met eene nieuwe citadel op St-Blandinusberg, dezelfde die men thans kort en klein maekt. Ten jare 1830 deed de regentie van Gent een der bolwerken van 't Spanjaërdskasteel neerleggen, ten einde bezigheid le verschaffen aen de arme werklie den. Later werd tot zolfs het laetste spoor van- Keizer Kareis stichting weggevaegd, en eene nieuwe wyk verrees in de plaets. Men stelt zich voor, evenveel te doen op de gron den van het tweede fort, tegen Frankryk en ook een beetje tegen Gent opgerigt. Wie weet of, voor het einde dezer eèuw, niet een nieuw fort in deze stad zal moeten lot stand gebragt worden?... Andere staetkundige aengelegenheden dan de tegenwoordige, nieuwe wyzingen in de kunst der verdediging, zouden dit niet onmogelyk maken. Wy wenschen dit echter niet voor de stad Gent, die enkel de uitbreiding van haren handel en hare nyverheid vraegt. Zaterdag zyn er in de noorderslatie te Brussel, op het oogenblik dat de trein ging vertrekken, vier kerels aengehouden; een hunner was op het fóit be trapt, toen hy de hand in den zak van eenen Engelsch- man stak. Zy verklaerden alle vier van Ilongarië gekomen te zyn en te heetenD. Asssinger, 54 jaer oud, 1. Gottenhief, 48; E. Deutsch, 54en Wazlavich, 42 jaer. Men vond op hen belangryke sommen in duilsch gouden geld, juweelen, kostbare porlemon- naies en porte-cigaren. Zy waren in 't Hotel de Mous- cron afgestapt. In hunne kamers heeft men eene groote party voorwerpen gevonden, behoorende lot het dames-toilet. Den dag hunner aenhouding hadden zy een diner voor zes personen besteld. De bestendige deputatie van Namen heeft ge- deeltelyk de balloteering der gemeenlekiezingen ver nietigd. De deputatie beveelt eene nieuwe balloteering tusschcn dry liberalen en dry katholieken. De bond der katholieke werkmanssocieteitcn heeft woensdag zyn pegenden zittyd te Nyvel geslo ten. De eerste vergadering had zondag plaets, onder het voorzitterschap van M. Bivort. Men weet dat de bond zich een zoo edel als verheven doel voorstelt; hy wil den rampzaligen invloed bestryden van de In ternationale, die de werker bedriegt en niets doet om zyne zedelyke en verslandelyke vermogens te verbete ren; hy wil lusschen de verschillende sociëteiten ban den van broederlykheid daerstellen, ten einde voor deel te trekken uit de gemeene ondervindingen en in het oprigten van nieuwe werken le gelukken. Nauwelyks is T noodig te zeggen dat dit by uitstek kristelyk werk achting inboezemt en de aendacht tol zich roept van al de weldenkende gemoederen. Ook zyn wy gelukkig te bestatigen dat een groot getal na men, waerover de-belgische nyverheid roemt, hunne by treding hebben gegeven. Verslagen die een grootbelang opleverden, zyn ge lezen, en de aendacht der vergadering werd bovenal gaendc gemaekl door debyzonderheden dieM.Lagasse heeft meegedeeld over de werkmanskringen le Parys en over hunne inrigting. Tot de vernieuwing van zyn bureel overgaende, heelt de Bond al de aftredende leden behouden, be halve een, die van alle mandaet had afgezien. Voor aleer uil een te scheiden, heeft het kongres beslist zynen aenstaenden zittyd in Leuven le houden. Een redmiddel. De menschen, in hot water vallende en niet kunnende zwemmen, verdrinken ge- woonlvk, omdat zy hunne arm«s boven water uilste ken, welker gewigt het lichaem doet zakken. De dieren, daerentegen, hebben geen denkbeeld en ook niet het vermogen van zulke handelw.ys. Wanneer de mensch in een diep water valt, komt hy weer naer boven, en zal aen de oppervlakte van het water blyven zoo hy de armen niet opsteekt. Indien hy zyne armen onder water, in elke rigling die hy goedvindt, beweegt, zal zyn hoofd zoover bo ven water komen dal hy adem kan halen, en indien hy zyne beencn wil bewegen, alsof hy liep, of liever nog alsof hy trappen opklom, zoo zullen zyne schou ders boven het water uitsteken, weshalve hy minder beweging met zyne handen zal behoeven le maken. Deze eenvoudigc'handelwys wordt in de herinnering aenbevolen van allen die in hunne jeugd niet hebben leereu zwemmen; mochten zy genoodzaekt zyn er ge bruik van te maken, zoo zullen zy er zich wel by be vinden. Middel tegen rheumatieke muren Men neemt eenvoudig: roggemeel 3 decden, Jrnlk 4 deel, paerden- drek 2 deelen. Men zal dit mengsel te samen met wa ter lot mortel beslaen, hel 24 uren laten slaen en er den muer, die te voren moet afgekapt zyn, mede be zetten. Ziedaer alles. Eene nieuwe manier om eieren te bewaren. Van de talryke manieren welke men tot heden aengehaeld heeft om eieren te bewaren, zyn er reeds vele moeten daergelaten worden, omdat het byna onmogelyk was ze uit le voeren. Dit is by voorbeeld het lot geweest van de manier die beslaet de eieren in kalkwater te leggen, gewis eene der beste voor wat eigenlyk het lang sparen der eieren aengaet, maer al eenen anderen kant geenszins aen te pryzen, als men veel prys aen den goeden smaek van het ei hecht. Als de eieren alzoo in hel kalkwater verblyven, dringt er namelyk meer of min kalk door de poriën der schelp zelf, welk zich verbindt met 't eiwit, dat daerdoor de onaenge- name smaek van aerde krygt. Deze eiers, zacht of hard gekookt, hebben een wit dat hun eigen is, met hard witte graentjes er in. Eone twëede manier bcslaende in het leggen der eieren in zout water is meer aen te pryzen. In deze laetste tyden heeft men Yerscheide proeven gedaen lot doel hebbende het sparen der eieren en heeft gevonden dal men daertoe niets anders behoeft te doen dan ze met dpn vinger met eene lichte tint lynzaedolie te bevryven en ze in dien staet nevens elkander te leggen derwyzc dat zy zich niet raken. Hiertoe zoekt men eene effene plaets waerop men eene laeg zand stort. De eiers worden er in geplaetst het punt naer boven en niet dieper dan het noodig is om het omvallen le beletten. De alzoo bewaerdc eieren verliezen na 3 maenden 2,2 l. h. van naluerlyk gewicht en na G maenden slechts 3 o/o; zy blyven vol en alloos goed van reuk en van smaek. Hoeveel kracht de lynzaedolie op het ei heeft, komt het feit bewyzen; indien men op de hierboven beschrevene wyze een ei in het zand legt zonder hel met deze olie te bestryken, verliest het binnen de 3 maenden 44,4 o/o en binnen de 7 maenden 18 4o/o van het gewicht dat het voor de operatie had. Men vindt het boven dien na dien tyd half ydel en zeer slecht riekend. (Politechnische Mittheilungen Illuslrirte Zeitung von Leipzig.) Korkelyk IVIeuws. Bedevaert naer 0.-L.-V. ter Muren. Den 5 Augusty aenslaende, nanoen, zal uil Aelst eene plegtige bedevaert gedaen worden naerde Kapel van O.-L.-V. ter Muren, op Erem- bodegem. De stoet zal ten 1 ure verzamelen in het Kloos ter der Damen van Maria om ten 2 ure aen de Kerk te zyn van het Kollegie. De stoet zal samengesteld zyn in de volgende orde 1. Gi'oep Maegdekens verbeeldende O.-L.-V. vamVII Weeën; 2. Maegdekens bloemkransen dragende.3. Maegdekens dragende een prach tig kussen ter offerande. 4. Andere eenen schoonen kasuivel. 5. Andere ryk versierde keersen. De zangers der beide vlaemsche congregatiën zullen zangstukken uitvoeren en de stoet zal ge sloten worden door de bedevaerders den Rozen krans lezende. De Geestelykheid van Erembodegem, voor- uitgegaen van het muziekkorps zal de Bedevaer ders inhalen aen den Dender, en hen geleiden naer de parochiale Kerk, waer er een sermoen zal gedaen worden. Vandaerzalmen zich stoets- gewys naer de Kapelle begeven waer de offer ande zal geschieden en een plegtig lof gezon gen worden". De terugkomst is bepaeld op 7 uren. De eerw. lieer Van Cromphaul, onderpastoor te Elverzele, is coadjutor benoemd te Denderbelle. Rampen en Ongelukken. Dynsdag laetst is ei' over onze stad en omstreken een hevig onweder losgeberslen,waerby er een groot ongeluk is voorgevallen. Een persoon vader des huis- gezins wonende te Moorsel met zynen zoon onder eenen boom schuilende is door den bliksem gedood en de zoon met lamhóid geslagen. Zondag,omtrent 40 ure 's avonds,is degenaemde Vantlevyvcre, werkman, in St-Jansvoorgeborgte te Korlryk op eene onmenschelyke wyze vermoord. Ziehier 't geen wy ten dien opzigte vernomen heb ben Vandevyvere, lid der konferentie van St-Francis- cus-Xaverius, hhd zich vermaekt tot 9 ure 's avonds, in 't lokael de Basse. Te huis gekomen, vond hy zyn hondje niet meer; hy zocht het op, trad in de herberg de Nieuwe Wandeling, en dronk er een glas bier. By 't verlaten der herberg, is Vandevyvere aenge- rand door vier of vyf kerels; terwyl de eene hem by de keel hield, sloeg een 'ander hem zoo goweldig op den onderbuik, dat de dood er welhaest.op volgde. Het schynt dal Vandevyvere niet in staet is geweest den minsten kreet te slaken, want niemand heeft iets gehoord. T Is lusschen 41 en 4 4 1/2 ure dat zyn lyk werd gevonden door de nachtwakers, op weinig af stand van de Nieuwe Wandeling. De politie onmiddellyk verwittigd, heefl-de onder- kommissaris zich by M. den substituet des konings begeven, en korts na middernacht zyn de opsporin gen begonnen. Ten gevolge van 't onderzoek, is een 48jarigc jongeling, Meerhage geheeten, woensdag morgend aengehouden, onder beschuldiging den voor- naemslen plichtige dezer barbacrsche misdaed te wezen. Men verzekert dat verleden nacht vier kerels, het Botsenpoorlje bewonende, by den kraeg zyn gevat, onder beschuldiging de daders of medeplichtigen te wezen van den moord op Vandevyvere. Vandevyvere was een ieverige werkman, vader van dry minderjarige kinderen. Woensdag II. rond half een nanoen, kwam eene vlaeg met ongeloofelyke snelheid over Mechelen ge schoven,en op min dan 5 minuten hadden er verschei dene schrikkelyke ontploffingen plaets gehad. Die on- weers by verpozende slagen zyn meestal gevaerlyker dan de zwaerste donder en hagelvlagen, waerin het zonder ophouden bliksemt en rommelt. Een der slagen deed de gansche stad daveren als by de losbranding eener battery geschut. De bliksem w as op het torentje der statie gevallen, had dry wyzerpla- ten en een gedeelte van het dak in stuk geslagen en hel gansche uerwerk in wanorde gebragt. In de eetzael van den statieoverste, die met zyn ge zin aen de tafel was, is hy langs den draed eener bel binnengekomen, heeft de bel omgewrongen, een ge deelte van het wandpapier verscheurd,eene kraf doen bersten, en eindelyk een gat door den muer van twee stecncn dik geboord, zonder dat de lieden iets meer dan eenen liglen schok gewaer wierden. In de restau ratie werd een gazbol gebroken,en in de drinkwacht- zael (3e klas) werd aen eenen gar<?on het glas bier "uil

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2