lïuitenlanilsch Nieuws. voordeelen oplevert, maer ik begryp den afkeer welken deze losbandig gewordene vryheid aen eene menigte treffel-yke lieden rnbóezemt. De kwade trouw en de onwetendheid van vele dagbladsehryvers zyn bekend; negen lezers op tien vooral in de buitengemeenten, le2en maer één blad, en als dit louter Jiberael is, dan be werkt het wezenlyke verwoestingen op de slecht verlichte verstanden. By voorbeeld, het ge schreeuw tegen de kloosters gaet over tot den staet van bevyezene vbroordeelingmen haelt valsche feiten aen, die men zorg heeft te hand haven, hetzy met ze te bevestigen, hetzy met zich te onthouden, er de Valschheid van te doen op merken. Duizend dwalingen van dien aerd schieten wortel in de verzwakte hersenen, en groeien er in op,gelyk het onkruid in het graen; dit on kruid uitroeien is moeilyk en dikwyls onmoge- lyk. Van op dit oogenblik mag men op onder danige kiezers rekenen; men heeft zyne open bare opinie gemaekt, alsook de stof om in de oproeren te gebruiken. Groot is reeds hetkwaed, maer het breidt zich eik jaer uit, en ik ben er des te meer doof verschrikt, dat ik er niet een enkel piaktisch hulpmiddel tegen ken. FltAlWKRVK. Het Journal des Débuts zegt te mogen verze keren, dat de president der republiek, generael Ducrot aen het hoofd van eene lcgerafdeeling geplaetst heeft, waervan het hoofdkvvartier te Bourgps zal wezen. Generael Chanzy is geroe pen om het bevel te nemen over eene legeraf- deeling, die haer hoofdkwartier te Tours zal hebben. Volgens de Daily News heeft het fransche artillerie-departement besloten, liet gebruik van mitrailleusen af te schaffen en heeft de minister van oorlog een officier naer Kroon- stadt gezonden, om het stelsel van gepentserde forten-te bestudeeren. Frankryk heeft zyne schuld met Zwitser land vereffend, door twee millioen franks aen de Zwitsersche regeering uit. te keeren. Het krygs-materieel van Bourbaki's leger zal nu te ruggegeven worden. De insehryving voor de fransehe leening heeft 22 uren, dat is 1320 minuten geduerd. Men heeft in dien tyd de fabelachtige som van 41 milliards en 500 millioen IV. ingeschreven, hetgeen eene som van 31 millioen 439,393 fr. per minuet is. Als Adam nog leefde en hy eene horlogic bezeten had, welke gedurende 5632 jaren van het bestaen der wereld, geregeld had doorge- loopen,dan zou zynu pas 2miTliards 35,123,200 minuten hebben aengegeven. Zy zou meer dan 20,000 jaren moeten loopen om zooveel minuten aen te wyzen als in de leening francs zyn inge schreven. Vyf milliards francs in vyffrancsstukken, als één rol ingewikkeld, zouden met de eene zyde de versterkingen van Straelsburg, met den anderen kant de poorten van Sl-Petersburg bereiken. Diezelfde rol, gebezigd als een zilveren ket ting om Frankryks wateren, zou de kust tot op eene uitgestrektheid van 31 1/2 myl kunnen omzoomen. Als men die rol versneed, zou men er genoeg stukken van krygen om 48,076 mael de hoogte van den St-Jacobstoren (te Parys), 51,020 mael de hoogte van het Panthéon of 58,149 mael de hoogte van de Vendóme-zuil op-te trekken. Wanneer verder de soldaten van het duitsche leger, ten getalle van ongeveer 800,000, hun nen buit in goud, in zilver, ander metael of in bankbiljetten h:\dden willen meenemen, zouden de volgende getallen voor den dag komen; Ieder vorst zou zeker niet meer dan een ge- wigt van 12 1/2 kil. hebben kunnen dragen; dit geeft in de hoogste bankbiljetten een som van 80 millioen fr. Verders zou ieder helm nog kunnen bevatten: 114 pond goud of 176,700 fr. voor ieder lid van den staf: 60 pond zilver voor ieder officier of onderofficier of 6000 fr.; 53 pond ander metael vow elk soldaet of 263 1/2 fr. Het geheele leger zou dan hebben meegenomen: 10 mael 20 millioen, 5000 mael 176,700, 95,000 mael 6000 en 700,000 mael 265 4/2 fr. Dit is te zamen 2 1/2 milliard fr. Zy zouaen dus verplicht zyn geweest nog eens terug te. komen, om de tweede helft te halen. SPANJE. De Carlistische opstand is nog niet ten einde. Dicht by Agramont heeft eene bende de dyken doorgestoken van het kanael van Urgel, waer- door al het omliggende land is onder water ge- loopen. Don Carlos zwerft nog. altyd op de grenzen. Dezer dagen heeft hy weer een onderhoud ge had met eenigen zyner partygangers, waeron- der Carasa, die opnieuw den veldtocht in Na- varra wilde openen. De Imparcial zegt, dat sedert het begin van den veldtocht op Cuba er 13,900 oproerlingen gedood zyn in de verschillende gevechten; 43,500 werden gevangen genomen en 62,640 andere hebben zich onderworpen. De troepen hebben 4,819 vuerwapens, 3,249 blanke wa pens en 9,921 paerden buit gemaekt. Men meldt het volgende over de reis des konings naer het noordelyk gedeelte des lands: De vorst kwam te Palencia, waer hy aen de spoorwegstatie opgewacht werd door den ge- meenteraed. De burgemeester wensohte hem geluk met zyne redding, en bragt verontschul digingen by wegens de povere ontvangst, die den koning in de stad ten deele viel. Als reden daerom gat hy op, dat de plaets weinig welvaert geniei en dat de gemeenteracd rneerendeels republikeinsch is. Indien deze burgemeester het spaensche karakter teruggeeft, dan heeft het althans de deugd der opregtheid. Dit voorval doet denken aen een ander van dien. aerd, dat voor achttien maenden plaets had, toen de koning te Sarragossa kwam. Ook daer begroette de burgemeester den nieuwen koning, en hy zegde aen don Amedeus, dat de gansche stad republikeinsch was. De koning mogt zich dus niet verwonderen, dat hy er geene warme ontvangst vond; doch, liet de burgervader er geruststellend op volgen, de koning was veilig in de stad; hy mogt er zich als een vyand beschouwen, en als zoodanig had hy aenspraek op bescherming. De oproerige Carlisten trekken zich te zamen langs den kant van San-Juan de Luz. Don Carlos verblyftin den omtrek en hoopt, volgens er verzekerd wordt, een nieuwen veld tocht, te openen, die een beteren uitslag zal op leveren. Nogtans zegt de Epocadat de oproer geheel onderdrukt is in de noorder-provinciën en dat het niet lang meer zal duren, of hy zal hetzelfde lot in Catalonië ondergaen hebben. Volgens opgave van de Gaceta officialbe- draegt het getal der oproerige Carlisten, die zich in Catalonië onderworpen hebben, 488. De bende van Castells,bestaendeuit255man, heelt een aftocht naer de provincie Tarragona gezocht. Al de carlistische krygsgevangenen worden voortdurend naer de Canarische eilanden ge zonden. UUSLAND. Uit Rusland wordt uit eene geloofwaardige bron gemeld, dat het gouvernement voorne mens is het leger te vergrooten, en wel met 10 divisiën of 40 regimenten, ten sterkte van 120,000 man. I11 gelyke evenredigheid zou ook de artillerie versterkt worden. Volgens den Golos heeft het ministerie van oorlog besloten, dat er dit jaer nog eene oproeping der met on- bepaeld verlof ontslagen dienstplichtigen van alle wapenen, zal plaets hebben, ten einde te kunnen oordeelen, of de inrichtingen voor het mobielmaken des legers aen de verwachting beantwoorden. «EXIKO. De amerikaensche dagbladen geven eenige inlichtingen over den zakentoestand in Mexico. Sedert den dood van president Juarez, is de politieke toestand van het land nog erger ver wikkeld dan vroeger. Luidens de grondwet, bekleed het hoofd der justicie het presidentschap der republiek tot aen de byeenroeping van het. kongres. De wettige opvolger van Juarez, don Lerda de Tejada, heeft in eenige betrekking gestaen met de oproerlingen, zonder echter deel te ne men aen hunne oproerige handelingen. Hy is nog al geerne gezien door het volk. De oproer is niet gedempt. Een der generaels van het oprorig leger. Negrete, heeft zich mees ter gemaekt van de zilvermynen van Bachuca en Real del Monte, nahy Galisco. Deze mynen zyn de rykste der wereld en hun bezit verze kert een groot voordeel aen de oproerlingen. Dus dat de worsteling nog niet geëindigd is, want Mexico leeft niet meer zonder burgeroor log. De staet van beleg te Matamoras is opgehe ven, doch er is spraek van een gevecht', dat te Salinas, naby Monterey, moet geleverd zyn en waerby generael Roclia, die het bevel voert over de gouvernementstroepen, moet verslagen zyn. Eene depeche uit Matamoras van het einde july echter zegt, dat generael Rocha, die aen het hoofd staet van 8000 man, zich met zyn le ger nog ongeschonden daer bevindt. De oprorige generaels onderhandelen met het gouvernement, en by het vertrek van den post koesterde men de hoop op eene aenstaende verzoening en sprak men van de heropening der telegrafische betrekkingen, tussehen Mata moras en de hoofdstad Mexico. Installatie der nieuwe Gemeenteraden. Dc Moniteur van heden kondigt het volgende ko- ninklyk besluit af, -betrekkelyk de bepaling van de in stalleering der nieuwe gemeenteraden: LEOPOLD II, koning der Belgen, Aen alle tegenwoordigen en toekomenden, heil. Gezien artikel 2 der wet van 28 maert 1872, lui dende: De gemeenteraden zullen in den loop van het jaer 1872 geheëfyk hernieuwd worden. u De koning zal het lydslip bepalen der byeenroe ping van dc kieskollegiën, len einde over te gaen tot de hernieuwing,«alsook datgene voor de installeering der nieuwe raden. Herzien ons besluit van 3 juny daeropvolgende, waervan artikel 1, op 1 july laetstleden, het tydstip voor de byeenroepingen der kieskollegiën heeft vast gesteld, en waervan'art. 2 bepaeld, dat de datum van de installatie der nieuwe gemeenteraden, later zal vastgesteld worden. Op voorstel van onzen minister van binnenlandsche zaken, Hebben wy besloten en besluiten: Art. 1. De installeering der nieuwe gemeenteraden is bepaeld op maendag 2 september aenstaende. Art. 2. Onze minister»van binnenlandsche zaken, is melde uilvoeringvan het tegenwoordig besluit gelast, Gegeven te Laken, den 8 augusly, 1872. LEOPOLD. De minister van binnenlandsche zaken, DELCOUR. Is benoemd tol rechter by de regtbank van Den- dormonde, de heer B. Angelet, advokact te Gent. Dc assisen van Oost-Vlaendcren voor den 4®" tri mester 1872, zullen te Gent geopend worden, den maendag 4 november, ten 10 's morgends. Ziehier dc samenstelling der Kamers van 't be roepshof van Gent voor het regterlyk jaer 1872-73: 1® Kamer. De heeren Lëlièvre, eerste voorzitter; De Villegas, Grandjean, Eu nek, Mechelynck, De Pauw, Van Praèt, Van Acker, raedsheeren; De Paepe, advo- caet-generael; Lamecre, substituet van den procureur- gencraeI;Pharazyn,oppergriffier;Ü'Hoop, hulpgriffier. 2(' Kamer. Deheeven DeBouck, voorzitter; Valckc, DeMeren,DeRyckman,Coevocl, DeSchryver,Lefebvre, raedsheeren; Dumont, eerste advokaet-generael; Si mons, substituet van den procureur'generael; D'Hondl en Haus, hulpgriffiers. De vacantiekamer is samengesteld uitde heeren Lelièvre, eerste voorzitter; Valcke, Mechelynck, De Ryckman, Dc Pauw, Coevoet, De Schryver en Van Acker, raedsheeren. Deze kamer zal zelelen den 23, 24, 26 en 27 augus tus; 6, 7, 9, 10, 20, 21, 23 en 24 September; 4, 5, 7 en 8 October; van 9 1/4 ure tot 1 1/4 ure. Gedurende het regterlyk jaer zal de 1® kamer zete len, den donderdag, vrydag en zaterdag van elke week, van 9 1/2 ure tot 1 1/2 ure. De 2® kamer, den maendag, dynsdag en woensdag, van 9 1/2 ure lot 1 1/2 ure. De bestendige deputatie van don provincialen Raed van Oost-Vlaenderen, bericht dat de rekeningvan het jaer 1871der provinciale ontvangsten en uitga ven, bevattende do dienstjaren 1870 en 1871, door den provincialen Raed in Zitting van 4 July 1872 vast gesteld, ter inzage van het publiek ter griffie van het provinciacl besluer, overeenkomstig artikel 68, 2, der wet van 30 april 1836, berustende is. Dc Fanfareumaelschappy van Nederbrakel, komt met medewerking van het gemeentebestuer te be slissen dat er aldaer op zondag 8 september aenstaende een luisterlyk Festival voor harmonie-fanfaer-en zang- maelschappyen zal plaets hebben, waertoe alle socië teiten uitgenoodigd worden deel te nemen. Er zal aen ieder van hun eene schoone herinneringsmedaille uit gereikt worden. Het is te voorzien dat het getal lief hebbers zal lalryk zyn, daer er hun alle gemak en vei ligheid verzekert wordt. De Maetschappyen die be- geeren deel te nemen in den Festival worden verzocht voor den 20 augusty het te laten weten aen het ge meentebestuer. De Moniteur vau donderdag meldt, betrekkelyk de veeziekte, dat de in- en doorvoer langs dc zgegren- zen verboden is, van hoornvee, schapen en andere herkauwende dieren, voortskomende uit het noorden van Duitschland en Rusland. Het vee dal uit andere landen wordt ingevoerd, zal noch voor in- noch doorvoer toegelaten worden langs de zeegrenzen, dan voor zooveel het door regelmatige dokumenten bewezen is, en wel tot volle genoegdoe ning van het bestuer der douanen, dat dit vee uit geeue der beide hierboven vermelde landen herkom stig is. Woensdag heeft,.in tegenwoordigheid des ko nings, de plechtige' wyding plaets gehad, der kerk van Laken. Mgr. Dechamps heeft eene inhuldigingsre devoering uitgesproken, welke een diepen indruk heeft gemaekt.'Men weet dat deze kerk ter nagedachtenis van Bclgies eerste koningin is gebouwd. M. Cardwcll van Engeland Ifeeft aen de vrywil- ligers de toelating verleend, om de uitnoodiging aen te nemen, lot het bywoncn van de nationale schieting te Gent. Een groot getal vrywilligers doen zich in- schryven. De bestuerraed van het aoglo-belgische Prizefund heeft besloten, eene deputatie naer België te zenden, 0111 overeenkomsten te sluiten. Het volgende voorval blykt nogmaels dat men niet te voorzichtig kan wezen by het verbruik van pelrool. Een schoenmaker met grooten baerd, te Brugge, heeft zulks de verledene week maer al te wel ondervonden. Des morgens ontwakende, spoedde hy zich om den koffie voor zyne lieve wederhelft te be reiden, en om het vuer gauwer aen te jagen, goot hy 'wat pelrool op de brandstof. Eene groote vlam steeg op en stak den schoonen baerd van onzen Crispyn in brand, die zygansch vernielde. Een vermaerde apo theker heeft de verbrande kin van den schoenmaker met zalf ingezeept, en de brandwonden genezen tol groot genoegen van hem en zyne geliefde vrouw. De zaek Meyer-Matlioni is voor de assisen van Antwerpen geëindigd. Meyer, vader en zoon, zyn ver oordeeld elk tot zes maenden gevang en 100 fr. boet. De jury heeft neen geantwoord op de vraeg of de wonde de dood veroorzaekt heeft. De gemeenteraed van Vcrviers heeft besloten dal de kiezers opnieuw zouden byeen geroepen worden, tegen den 12 dezer maend; tot het kiezen van zes ge- meenteracdsleden, waervoor de kiezing vernietigd is geworden. Men schryft uit de belgische Ardennen: Wy zyn in vollen oogst. Men pikt de rogge en de spelt, die zeer voortrcffclyk en van eene buitengewone goede hoedanigheid zyn. De haver begint ook wit Lcworden; men zal, spoedig de spelt in de schuer brengen en ze moeten pikken; zyzalryp zyn. Deaerdappelszyngroot, overvloedig en van goede hoedanigheid. Men heeft vele hoop ze van de plaeg bevryd te zien, die zich in onze streken niet heeft vertoond. Van 's menschen ge heugen, heeft men de aerde zoo rykelyk niet versierd gezien. De oogst is zoo overvloedig, dat de schuren der landbouwers te klein zyn om het koren, de haver en de voederplanten te bergen. Het is zeker dat er in de omstreken van Charleroi eene dievenbende beslaet, waervan de dagelyksche heldenstukken, min vervaerlyk lot nu toe dan degene van de Zwarte Bende, niettemin deze schnkkelyke associatie van booswichten herinneren. Eiken dag, inderdacd, komen nieuwe diefstallen onze bevolking verschrikken, diefstallen met eene groote stoutmoe digheid bedreven. De politie is er nog niet in gelukt eenige van deze kwaeddocners te onldekken, en de toestand verslecht van dag tot dag. Er is door Lovel aen de fransche akademie een ontwerp ingediend, om graen op een nieuwe wyze te bewaren. Zyne methode bestaet in het gebruiji van groote plaelyzerqn cylinders, die, na gevuld te zyn, luchtledig worden gemaekt tot op vier centimeters kwikhoogte. Een sterker luchtverdunning is geen zins nadeelig, doch een geringere voldoet niet aen het doel. By een proef werden levende insekten met het graen inde cylinders gebragt, doch na verloop van zes maenden bleek by de opening, dat zy door de luchtverdunning gestorven waren, voor zy het graen hadden beschadigd. Uit verschillende plaatsen van ons land, zegt een hollandsch blad, krygen wy, berigten omtrent de varkensziekte, die in sommige streken hévig woedt. Vooral schyntdit het geval te zyn.in Zeeland, Noord- Brabant en Gelderland. Te Zierikzee en Sluis verkoo- pen de meeste boeren hunne varkens; te Veld-Driel stierven binnen 14 dagen 30 varkens, wat vele land lieden, bewoog hunne varkens naer de. markt te voeren. Do Vriend der Armen en Ryken geeft een beproefd voorbehoedmiddel tegen de varkensziekte, lly verhaelt het volgende: Een landbouwer in Zuid-Holland verklaert, dat dit middel sedert het jaer 1851 door hem is toegepast en zyne varkens lot dusverre (1870) voor alle ziekten hecfi behoed. Hy had in* 1851 tien varkens, en wel 5 stuks van dat'jaor en 5 stuks van february 1850, waervan in de maend july 1851 vyf stuks, welke in een weiland verhlyf hielden, door gqmelde ziekte werden aengetast, waeronder één in hevige mate. Dadelyk werd aen elk dezer 10 varkens gezuiverde salpeter toegediend, het aengetaste drymael daegs 5 eierlepeltjes vol, den nog gezonden de halve dosis, met dit gevolg, dat de vier aengetaste varkens reeds den tweeden dag tcekenen van beterschap gaven, en de hoeveelheid salpeter trapsgewyze kon verminderd worden. Deze goede uit komst gaf gezegden landbou wer aenleiding om in het volgende jaer de salpeter als voorbehoedmiddel te beproeven. Hy gaf dus in het laelst der maend mei, by toenemende warmte, aen ieder zyner varkens iweemael daegs een eierlepeltje vol salpeter, vermengd in de gewone hoeveelheid wei en karnemelk; dc varkens bleven allen gezond en werden zeer vet. In 1853 werd hetzelfde voorbehoed middel met even gunstigen uitslag aengewend. Van dit voorbehoedmiddel worde één eierlepeltje 2 mael daegs gebruikt van mei tot October. By vcrschynselen van de ziekte, drymael daegs 2 eierlepeltjes. (Ziekte- verschynselen zyn blauwe vlekken onder den buik.) De salpeter (Nitras potasse) komt in den handel voor onder den naem van Petersburger polasch. Daer zy gezuiverd moet worden, is het betor om haer by een apotheker dan by een drogist te halen. Het oude pond (de 5 ons) kost in het groot by den apotheker fr. 1-40. De appelbie, veel gelykende op de gewone bie, doch grooter dan deze, en met goudgeel lyf, is dit insekt hetwelk zyne verwoestingen in de fruittuinen op de rypwordende vruchten hardnekkig aenrigt. Vooral in drooge zomers zyn de appelbien, zeer aen- zienlyk m getal, en door gansch den fruittuin vindt men ze op zoek naer buit. Eene zoete vrucht is haer voornamelyk lief, en zoo ziet men ze onmeedoogend de rypwordende abrikozen, by voorbeeld, aenranden: by zoo verre dat men, zonder voorzorgen ie nemen, geene of maer weinige dier vruchten ongeschonden, behouden kan. Byzonder den voorlaetsten zomer wa ren die vyanden, om hunne menigvuldigheid, moei lyk af te weren; en zeker zullen vele hoveniers en lief hebbers hunne daertoe aengewende middelen naer verlangen niet hebben zien gelukken. Evenwel is er een behoedmiddel hetwelk, om zyne eenvoudigheid en deszetfs goede gevolgen de bewondering opgewekt heeft van al wie er ooggetuige van geweest is. Ziehier dit middel: Men snydl eenen appel in schy- ven, welke men hier en daer in den abrikoosboom plaelst, met zorg om dezelve van tyd tot tyd te ver nieuwen, hetgeen allerbest docnlyk is, aengezien men in den tyd van het rypen der abrikozen, altyd afgeval len appelen heeft. Dat noemt men nu met recht de roovers voedsel geven, 0111 niet bestolen te worden. Zoohaest de appelbien de gesnedene appelen opge- discht zyn, zal er niet eene abrikoos meer aengetast worden; de eigenaer mag omtrent zyne vruchten ge rust wezen, zoolang hy de moedwillige bezoekers niet vergeet. Dc appelbien, en daerom dragen zy wel dien naem, verlustigen en vergasten zich zoo goed aen de appe len, dat men ze tegen den avond allergemakkelykst vernietigen kan; want men mag, onbevreest voor ver dediging, de schyf, met biën bezet, opnemen en ze in eene schotel met water dompelen. Dezelfde schyf is tegen 's morgends droog en voor de aenkomst van nieuwe gasten gereed. Iierkelyk Nieuws. De misse in St-Martinuskerk, aen den autaer van den H. Rochus, ten verzoeke der confrérie van O.-L.-V. ten Druiven op de Werf, zal gecelebreerd worden den dynsdag 20 augusty 1872, ten 5 uren. De missen in de kapelle van O.-L.-V. ten Druiven op de Werf, zullen plaets hebben den 16, 17, 19, 20, 24, 22,' 23 en,24 augusty, ten 7 uren, en de misse van Requiém voor de afgestorvene leden der confrérie, op maendag 26 augusty, ten 7 uren. Woensdag 14 augusly 1872, om 8 uren eene plech tige mis, gevolgd door eene offerande. ■tampen en Ongelukken. Zondag laetst is de trein van Brussel, die ten t uer 45 minuten te Manage aenkomt, op een anderen trein geloopen, die uit Manage naer Brussel stoomde. De schok heeft eenige stoffelyke schade teweeg ge bragt, en van een ongelukkigen bediende dei' statie van Manage werden debeenen gepletterd. Zaterdag is er een schrïkkelyk onvveder losge- bersten, legen 2 ure namiddag, in de gemeente Wangenies, by Fleurus, (Charleroi.) Een man en zyne vrouw zochten eene schuilplacts onder eenen lanve- stuik. De bliksem is er op gevallen en heeft de vrouw gedood; haer man werd insgelyks getroffen en ver keert in stervensgevaer; hy is gansch lam geslagen. Hot onwederdat den 28 july Zwitserland teisterde heeft volgens nadere berichten aldaer vele slachtoffers gemaekt. Te Ueberlingen vonden 14 a 16 menschen, welke op 4 kleine vaerluigen waren hunne dood in de woedende golven; evenzoo te Meersbrug 4 persoo- nen die naby den oever waren, door de sterke bran ding niet konden landen en alzoo in het gezicht de,r menigte aen den oever te gronde gingen. Ook in Hag- nau verdronken 2 persoonen. Verscheidene kleine vaertuigen dryven nogledigop het meerrond.en doen slechte berigten vreezen. Aen huizen en boomen werd insgelyks veel schade aengerigt, en zelfs vee door in stortende stallen verpletterd. Te Romanshorn werden 3 persoonen uit Ilagnau opgevischl, die zich kramp achtig aen hun omgeslagen schip vastgeklemd, en 14 uren lang in dezen toestand tussehen leven en dood gezweefd hadden. Te Roltweil richtte de hagel groote schade aen, zoowel op liet veld als in dc ■stad, en te Reichenbach sloeg de bliksem in een huis, dat geheel afbrandde. De Messayer de Toulouse geeft over de overslroo ming der Garonne van Frankryk de volgende inligtin- gen: Ten gevolge der hevige regens van 30 en 34 july, zyn de waters der Garonne zoodanig gezwollen, dat ze in eenige uren tyd tol 4 meiers boven den gewo nen waterstand geklommen waren. n*. Van zeven ure 's avonds waren de gemeenschaps wegen der kaeienvan Tounis, Daurade en Saint-Pierre, de weiden van Filtres en hel kwartier der Port-Garand door de schuimende baren onbruikbaer gemaekt. Hout, meubelen en keukengerief dreven heinde en ver over hel onlstuimige water. De lyn waeraen de booten der roeischool vastlagen, verbrak en al de booten dreven weg. Terwyl men bezig was de booten der school van M. Raynaud te redden, rukte het ontstuimig aendrin- gende water de plankenvloer der municipale school van Artigaud weg en het hcele gebouw werd vernield. Gelukkiglyk bevond op dit oogenblik zich niemand omtrent dit gesticht. Rond middernacht deed zich een hevig gekraek liooren. De koorden der badplaelsen Gignoux braken door en de boot dreef weg waerin vyf personen zaten. Het waren M. Gignoux, zoon, M. Condamy en zyne vrouw, MM. Balzac en Seguila, badbedienden. Een angstkreet steeg uit de borst der toeschouwers op, die door een hartvcrschcurend.geroep uit de boot beantwoord werd; maer de duisternis en de snelle vaert van hét vaerluig maekten elke hulp onmogclyk. Eenige oogenblikken later hoorde men langs den oever een angstige kreet opstygen, gepaerd met het vreeselyk gekraek van "verbryzelde planken en dan nieis meer. De boot was in den kolk verzonden. Zondag morgend vernam men dat de vissehers twee personen hadden opgevischt; het waren M. Condamy en zyne vrouw. De zoon van M. Gignoux had al zwem mende den oever kunnen bereiken, doch van dc twee badbedienden is tot nog toe geen spoor ontdekt. De schoone gemetselde brug te Pastel is geheel weggeslagen, slechts de pilaren waerop zy gebouwd was, zyn gedeeltelyk blyven slaen en van de vlakten van Mongiscard is niets meer zigtbacr dan de kruinen der boomenen de daken der huizen. Het water zakt, doch nadere infiglingen ontbreken.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2