Zondag 25 Augusty WEKELYKSCH VIKCWSBI.AI». Tien dagen op liet ys, Aelst, 24 Augusty. Penning en Penning. Tegen de Internationale. De dry Keizers. Biiitenlandsch Nieuws. G-azettc van Aclst Hot Bureel van liet blad 1» gevestigd lil de Kapel leatfaet PU» 11, waer alle brieven, gelden, enz. vrnclitvry moeten toegezonden worden. Abonnenientsprys Sï fr. 'sjaers, vooraf betaelbaer. Voor den bulten kan men inscbryven in al «le postkantnoren, en voor de landelyke gemeenten by de Briefdrager Deorganen dengenen die volstrekt noch pries ter noch godsdienst in de school hegeeren, de bladen dervrydenkcry hebben gedurend talryke weken de grosse-caisse geslagen en den drin- gensten oproep gedaen by de vrienden en broe ders ten voordecle van hetgeen zy noemen den schoolpenning. 'Devrydenkers hebben tot lieden drukke poo gingen in 't werk gelegd om het onderwys naer hunne gocste te herscheppen, en dit, ten einde de opkomende generatie, goddeloos opgeleid, in hunne netten te krygen. Eens hoopten zy stel lig dat het liberael ministerie de wet van 1842 ging afschaffen; en inderdaed, hunne hoop zou misschien verwezenllykt geworden zyn, ware een katholiek bestuer niet opgekomen. - Dan, koste wat kost,zy willen en zullen god- delooze scholen stichten. Maer willen en kun nen is twee. Om scholen te stichten is er geld noodig, ja, veel geld, vooral daer, waer, gelyk by de vrydenkery, niets voor niets te krygen is, en waer men niet rekenen kan op de godsdiens tige, kostelooze zelfsopolïbring der geestelyken en kloosterlingen, en der zoo talryke onbaet- zuchlige katholieken uit godsdienstig gevoel aen de jeugd verkleefd. Wal gedaen dus om munt te slagen? Men stelt vooruit de inschryving op den sc/too/- penning; men blaest de trompet langs de vier boeken van 'tland en men belooft eencn uitslag zoo verpletterend voor de katholieke werken en inschryvingen, dat zy deesmael met eenen neus zullen staen zoo lang als van hier tot Rome Maer eilaeshet is geweten dat het woord liberael van over lang zyne eigenaerdige beteekenis heeft verloren, en uiet meer zeggen wil mild, vrygevig ten zy wanneer er kwestie is vaneen andermans penningen. De liberalen hebben vele scholen opgerigt, ja, theaters gebouwd en luisterlyke leesten ge geven, maer altyd met het geld der contribua- belenDe katholieken geven met edelmoe digheid en vreugd en als men by de tegenparly om geld komt tot onderstand harer eigene wer ken, is de sleutel dei" geldkas altyd ver te zoe ken en gewoonlyk is hy verloren. De opbrengst van den schoolpenning is een nieuw bewys van hetgeen wy voorhebben. Ineenegroote stad van ons Vlacnderen, by voorbeeld, zyn er veel,zeer veel liberalen, zoo veel dat er, by de laetsle gemeentekiezing, on trent vier duizend hunne stem komen brengen zyn aen den meermaels millionnairryken burge meester dier stad. Eu wat lieeft daer de school penning gegeven? Vijfhonderd franken!... Dat maekt, middelmatig genomen, iels als 12 cen tiemen per hoofd, dat van den burgemeester medegerekend. Toen hy weder een weinig bygekomen was, zag hy om... De yssehols, welke zyne makkers droeg, was verre van hel strand gedreven en vervvyderde zich nog meer en meer. Hoe uitgeput hy ook was, sleepte hy zich naer de naestby gelegene hutten. De vissehers bragten eene schuil in zee, maer de ODgelukkigen, wier redding het gold, waren reeds uit hel gezicht verdwenen. Het aental dryvende stukken ys vermeerderde elk oogenblik en dit, gevoegd by de duisternis van den nacht, de moeijelykheid om le stieren, en hel gevaer om in zulk een weder zee to houden, mackte de pooging vruchteloos: de vissehers hadden eind el yk van hun voornemen moeten afzien, en hy Iwanofl', was des morgends naer huis gekeerd. De Sudarina had dit vcrbael slilzwygend aengehoord. Van afgryzen en medelyden overstelpt, luisterde zy nog, toen de boer hetzelve reeds lang geëindigd had. Op dit oogenblik hoorde zy eensklaps in het naburig vertrek de stem van Malvei, die naer zyne moeder vroeg. Dit was het teeken voor de uitbersting harer smart. Zy snelde naer het kind, drukte het in hare armen, bedekte het met kussen en tranen, en luid snikkende riep zy uit Arme wees!... Wat was er intusschen van de ongelukkige vlugtc- lingen geworden Zich aen den rand der yssehols vasthoudende, had den zy met klemmenden angst de poogingen van hunnen makker, om den oever te bereiken, waergc- nomen. Netta, de hond van IwanolT, had zich ook in zee willen storten, om zynen meester te volgen; maer deze had verzocht, dm hem terug te houden, en het trouwe dier, met geweld van de yssehols terhg ge houden, liet een klagend gchujl hooren, hetwelk in een wanhöpig gebrul overging, toen liet zynen mees ter achter de hoogten- der kust zag verdwynen. Rachel trachtte hem ddor liefkozingen tot bedaren teibréngen, En wat heeft de schoolpenning gegeven voor gansch België? Dertig duizend franken! Wat al scholen gaet men met die dertig dui zend franken oprigten En als men inziet dat het grootste deel dier som slechts vooreen jaer is ingeschreven, boe-* lang zal men die menigvuldige scholen gevoeg- lyk onderhouden?.... Welnu, meldt de Godsdienstige Week, liet bisdom van Gent alleen brengt 300,000 fr. op voor den St-Pieterspenning en de Nieuwjaers- giften aen den H. Vader; 60,000 fr. voor de voortplanting des Géloof's; 40 a 60,000 fr. voor liet Werk der II. Kindscheid; rond de 60,000 fr. voor bet Genootschap van den II. Frandscus van Sales, dit maokt reeds 460,000 fr. En waer blyven al de andere goede werken'de zondag- schooien, de patronages, de weezenhuizen, de vrye colleges enonderwysgestichtcn,enz.,enz., die geene duit noch aen gouvernement, noch aen provincie, noch aen gemeente kosten? De lezer zal uitwyzen voor wie de lange neus is, dien ons, katholieken, de school penning beloofde. Hoesten wy ons erby te voegen dat, bespre ken wy den uilslag der ioscliryving op den libe ralen en v'rydenkers-schoolpenning, wy geens zins die insehryvirig zelvelaken, omdat, dunkens ons, zy een slap te meer is naer liet doeleinde datvvy allen, katholieken, beoogen; de volledige vrijheid van onderwys; omdat wy geerne den dag zouden beleven, waef* op liberalen en vryden kers met eigen penningen bun eigen onderwys, even als ivy doen, zouden betalen, om aldus de lusschenkómst van den Stact in zaken van on derwys voor altyd onmogclyk te maken, tus- schenkomst die toch niets anders is dan eene geldelyke en zedelyke miserie. Onder de bescherming van den Godsdienst, die onuitputbare bron van redmiddelen tegen al de gevaren die den menscli, de familie óf de samenleving bedreigen, is sedert negen jaer lot stand gekomen de Bond der katholieke werkmans genootschappenHet zoo edel als verheven doel dat de Bond zich voorstelt is den noodlottigen invloed der Internationale te bèstrydeii, den werkman tegen derzelver bedrog en verleiding te wapenen, zyne zedelyke en verstandelykc vermogens te verbeteren en te ontwikkelen. Dit by uitstek christelyk werk is aller acli- tingen aendacht waerdig, en reeds zyn een groot getal nyveraers, in België te regt beroemd, bet- zelve bygetreden. Den 21 july laetslleden, heeft de Bond, in de stad Nyyel,zyn negende algemeene vergadering gehouden. Het byzonderste punt dat m bel werkmans- congres besproken werd was bet vieren van maeömüTchteloos; het dier scheen de bewustheid yan hel gevaer waerin het verkeerde, te gevoelen. Maddis en zyne makkers wisselden met elkander eenen blik; zy hadden heizelfde denkbeeld opgevat. Van aerd niet zeer spraekzaem, verspildén zy thans vooral niet mcor woorden, dan volstrekt noodzakelyk was, en hielden de oogen slechts gevestigd op den heuvel waerop de wooning van de Sudarina stond. Die heuvel, welke lang zichtbaer bleef, vervvyderde zich eindclvk meer en meer en verdween ten laetsle geheel en al; tevens viel de nacht in, en de ongelukkigen zagen niets meer om zich heen, dan de woelende golven, welke vervuld met stukken ys en half gesmolten sneeuw, een akelig' geklots lieten hooren. Dit was een plechtig oogenblik; geen woord werd gesproken, maer uit aller herten steeg een.vurig ge bed ten hemel. De houding der vlugtelingcn verdient beschreven tc worèen. Maddis en Juhann hielden zich op het middenste gedeelte der yssehols, als de plek, welke de meeste veiligheid aenbood; zy leunden op hunne pieken en berekenden in zich zelve de kansen van behoud, welke hun nog overbleven. Rachel zat een weinig ter zyde, naestden hond; hare blikken waren bestendig naer den heimd 'gerigt, zelfs toen de afstand en de duisternis denzelve geheel onzichtbacr hadden gemarkt. Arme moeder! daer had zy haren zoon achtergelaten! zou zy hem immer wederzien? zou zy sterven, zonder hem nog ccnmael te omhelzen? Tusschen deze beide groepen liep de Jood met haesligen tred heen en weder. Hy sprak geen enkel woord, noch tot zyne vrouw, noch tot de. boeren. Zyne ontstelde gelaetstrekkcn tcekenden niets dan angst en woede; dp rampzalige beschuldigde d'e Voor zienigheid; hy kon zich niet vereenigen met het denkbeeld, om op deze wyze hel leven tc verliezen; al zyne gedachten waren Slechts gerigt op het uitden- kön van een middel, om aen zyn noodlot le ontkomen. Eene heele koorts greep hem aennoch de onder werping van den Christen» noch den moed van den braven, noch de bodaerdc standvastigheid van den wysgeer, waren by hem te bespeuren: het was die,- onrust van het dier, hetwelk in eene val gevangen,, vruchtélooze poogingen doet om le onUtnppen, den zondag. Op voorstel van den secretaris zyn diensaengaende de volgende schikkingen aen- genomen. 1n Eene dryvoudige petitie op te zenden aen bet. ministerie, aen de Kamer en aen de com missie der berinrigling van liet leger, ten einde voor den katholieken soldaet onder de wapens de bescherming der vryheid van geweten en de rust en 't vieren van den zondag te bekomen. 2" Be inriglingvan werkmanssocieteitcn wier leden zich zouden verbinden den zondag le vieren. 3° De aenhoudende oproep tot de nyveraers en de bazen, voor eene krachtdadige propagande in dien zin. De Times, sprekende over de aenstaende ont moeting der dry keizers te Berlyn, wil gaerne erkennen dat op die samenkomst gehandeld zal worden over velerlei kwesliën van internationa len aerd. Maer 't blad kan niet gelooven dat de dry vórsten eenig vooral'beraemd plan zouden op 1 oog hebben. Immers, er is op 't oogenblik geen enkele aengelegenheid te ontdekken, die dringend voorziening zou vereischén. De wenscli tot 'l behoud van den vrede zoo hoort men beweren brengt de keizers te samen; doch 'tis onmogelykte begrypen uit welken boek den vrede thans eenig gevaer zou dreigen. Frankryk, de éénigc natie die naer oorlog zou kunnen ver langen, moet voör een geruimen tyd werkeloos blyven. De vrede is voor een'aental jaren ver zekerd. Daerom schynt bet noodeloos, voor de toekomst te zorgen door mactregelen, die wei- ligt juist bet tegendeel zouden teweeg brengen van wat men er mede voorbad. De Daily News doet opmerken, boe weinig zich de wereld bekreunt om de voorgestelde konlerenlie. En waerom dit? Niet om dat men nïcönt dat de dry potentaten byeen zulten komen tot 't wisselen van komplimeniën; of tot 't by- woonen van een revue. Zelfs in onze eeuw, nu keizers minder autocratisch zyn dan voorheen, bezoeken ze elkander niet uit louter aerdigheid. Over politiek zal er dus wel gesproken worden. Maer de onverschilligheid, waermede 't publiek in 't algemeen de naderende ontmoeting gade- slaet, berust eenvoudig op de overtuiging, dat de dagen vervlogen zyn toen keizers en konin gen onder elkander de aengelegcnlieden van Europa konden beredderen. Eene samenspan ning van vorsten is een anachronisme geworden. Zoo ooi'deelen de Times en de Daily News. Wy voor ons kunnen echter de gerustheid van 'l Cityblad omtrent de zekerheid van een veel jarigen vrede niet deelen. De Times had, dunkt ons, in 1870 kunnen leeren, hoe ydel op histo risch gebied allo profetische bespiegelingen zyn; hoe weinig zich de gebeurtenissen rigten naer de sombere of blymoedige uitspraken van jour- Eens waegdc Rachel [|cm le vragen of men hopen mogt dat de yssehols naer land zoude dryven. Op deze vraeg hield de marskramer eensklaps stil, zag zyne vrouw verwilderd aen, en zette toen zyne wan deling voort, twee of dry verstaen bare woorden bin nen 's monds prevelende. Weldra was het donker geworden. Maddis riep aen Rachel toe, om naderby le komen. Kom, zegde hy, dè buitenste kanten der yssehols kunnen losgaen; hét is niet raedzaem te blyven waer gy zyl. Rachel stond op, nam de schapenvacht, welke Iwanoff had achtergelaten, en waerop Netta zich nedcrgclegd had en ging hy de hoeren zitten. Men deelde den medegenomen voorraed, atm stilte, ging vervolgens nog rug tegen rug op liet ys zitten, en wachtte alzoo den morgend af. Welk eenen nachteene dikke duisternis bedekte de wateren; de yssehots werd door den wind en storm heen en weder geslingerd, en dreigde ieder oogenblik tc zullen vcrbryzeld worden. V.indelyk ver rees de zon, maer bedekt met een dikken nevel. Maddis begaf zich naer den rand der yssehols be schouwde de kim en racdplcegde de rigting van den wind. Weldra verscheen een tweede mensehelyke gedaente naest hemHel was de Jodin. Denkt gy, vroeg zy hem met eene gesmoorde stem, dat wy het land zulten bereiken? Maddis strekte zyne brcede hand uit, en zegde, aen de jonge vrouw, eene grenzcloozc zee welke hen aen alle kanten omringde, loonendc: Zie! God weet wat van ons.geworden moet! De Jodin boog het hoofd ter neder; hare lippen be wogen zich;zy had. —Arme vrouw! zegde Maddis,gy hebt niet geslapen. Men slaepl slecht, wanneer de geest ziek is. Ja, ja, ik versta u; gy hebt daer ginds eenen pailo achtergelaten; men zegt, dat niets eene moeder troosten kan, die van haer kind gescheiden is. Welnu, ik stel my voor, dal myn oude vader en moeder aen den oever staen, en zich afvragen; of ik dood of levend beu. —ik beklaeg henriep de Jodin uit, ik bcklaeg uwe moeder, en zy keerde naer haren echtgenoot terug-. nalisten. Nimmer was de Times zekerder van 't voortduren des vredes, dan in mei en juny 1870. Joelt.was in sept3mber Napoleon met zyn leger krygsgevangen.De Daily News zouden we er op willen wyzen, hoe zelfs liedendacgsclie kei zers jiog magt genoeg bezitten om eene samen spanning tusschen twee of dry hunner hoogst gevperlyk te doen zyn voor hunne onderdanen en naburen. Napole >n bad slechts le spreken— en 't was oorlog. De Czar heed slechts de hand uit te strekken en millioenen gorden tegen elkander 't zwaerd aen. Wat waerborg bezit liet Russische volk,zelfs 'tDuitsclie, tegen de moge- lyke oorlogzuchtige bedoelingen van zynen be- licerscher? ItlITKCIII.Wn. Koning Georgius V van Hanover beeft als volgt geantwoord aen keizer Frans-Joseph, die zyne tusschenkomst bad aengeboden, om den Hano- verschen onttroonden vorst zyne goederen te doen wedergeven door den koning van Pruisen, goederen waervan de inkomsten beloopen tot 2 millioen guldens: Nooit, tot welkdanigen prys bet ook zy, zal ik my verlagen om van den koning van Pruisen de wedergaef te eischen myner goederen, op eene hatelyke wys in 1866 aen my ontstolen. Dat ware myne zedelyke vervalling. De godde- lyke Voorzienigheid, 'die toegelaten heell dat ik overwonnen en bestolen werd, zal, in hare al- magtigheid en wysheid, op uer en stond, myn goed regt wreken. Er staet geschrevenElke zonde brengt hare kastijding mede. Vroeg of laet zal het goddelyk woord volbragt worden. FUNNKKYK. Op dit oogenblik gebeurt in den kweektuin van bet Boulognebosch een zonderling naluer- wonder. Twee mael per week wordt daer kon- cert gegeven, en telkens komen de talryke vogels, die de hoornen bevolken, rondom de plaets van liet orkest zitten, en na ieder muziekstuk, voe ren zy op hunne beurt allerhande variatiën uit op de minst gekende arias. Zoodra hel orkest ophoudt, beginnen de vogels, en deze zwygen zoodra zy de muziekanten hunne speelluigen zien nemen. Men kan geen gedacht geven van de zonderlinge bekoorlyklieid dezer zangen. In de treurige tyden van oorlog, welke Frankryk heelt doorgebragt, zyn er veel onbe kende moedige daden begaen,en veel heldhaftige feiten gepleegd, welke in de vergetelheid moe ten blyven. In de maend October 1870 werden twee vastberaden mannen door generael Trocbu gelast, naer Tburs depeclien te brengen, aen den heer Gambetta bestemd. Het waren Copin, kapitein by liet 221" bataillon der nationale garde, en Provost, soldaet by de vryschutters van Parys. Copin was veertig jaren oud. Provost negentien. Zy vertrokken. Men geleidde Dé toestand dezer vier menschen was inderdaed vcrschrikkelyk. Op een vlottend eiland waervan zy den gang niet konden bestieren, verlaten; aen koude en wind blootgesteld, ieder oogenblik bedreigd met de verbryzeling van den bodem, waerop zy zich be vonden werden zy alleen nog slaende gehouden door de flauwe hoop, om door den wind naer een der oevers gedreven te worden. Dit was inderdaed hunne ecnige kans van behoud, want in dit jaergelyde was hei niet le verwachten, dal zy door eenig vaertuig zouden opgenomen worden, daer de vaerl gedurende den winteren de lente geheel gestremd was. De on gelukkigen dobberden derhalve op goed geluk. De stroom voerde hen snel zuidwaerts, dit althans meende Maddis, maer by wachtte zich wel, dit aen zyne lot- genooten le zeggen, daer zulks slechts zou gestrekt hebben om hunnen angst le vermeerderen. De uren gingen langzaem voorby; elk hield zich met zyne eigene gedachten bezig. De marskramer had zyn op en nederloopen gcstaekl, hy had zich uitgestrekt op de schapenvacht, dóór Iwanoff achtergelaten, en hield de oogen gesloten; men zou'gedacht hebben, dat hy sliep, indien zyne suclle ademhaling het tegendeel niet aengeduid liari JÖtnchcl 'zal naést hem bleek en verstyfd door de koulü^ay hield hare blikken geves tigd op de bewegingen van Maddis, op wien zy at haer vertrouwen stelde. Deze, die geen oogenbHk zyne bedaerdheid en tegenwoordigheid van geest verloor, trachtte eenige groote visschen, welk aen den kant der yssehols kwamen zwemmen, mét zynen harpoen te treffen. Ten tweeden male spreidde de nacht zyne vleuge len over de uitgestrektheid der wateren; ten tweeden male bescheen de zon dit tooneel van fcllende. Toen was dat oogenblik genaderd, waerop de mensoh, nog niet geheel door de wanhoop overmees terd, den moed begint te verliezen; dal oogenblik van koorts en ongeduld, hetwelk de gevoelloosheid voor- algactwanneer de ongelukkige den dood in het aengczichl ziende, tegen een onvcrbiddelyk noodlot worstelt, en hy voorraed reeds al de martelingen ondervindt welke hem wachten; het is een doodslryd van den geest,dien van 't lichaem voorafgaendc, maer welke duizendmael wrecder is. (Wordt voortgezet.) (uit eene reis a3n de oevers der oost-zee.) (4e VEKVOLG.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1