N° 88. Zondag 1 September 1872. 2de Jaergang. WERELYKSCH NIEUWSBLIK. Tien dagen op het ys, Aelst, 54 Augusty. Buitenlandsch Aieuws. G-azetts van Aclst ■i- nil.- Iirlcveil, gelde», on*. vraclitvry muolrMi gera.nlen worden. Het Bureel fun bet bind 1. geve.tigd in de Knpellestrnet IV» 11, wner vooraf betnelboer. Voor den bulten bun men Innehryven in nl de po.tUnnloo.-en, en voor dr InndelyUe gemeenten by de brlefdrnge. Abonneraentsprys St ft*. jnei*® fraakuyk. Als gevolg der reklamatien der drukpers en de bevolkingen uit de departementen, welke by de laetste overeenkomst aengeduid zyn, heelt de duitsche generale stat de toekomende plaets der troepen aengewezen, die op dit oogenblik de departementen Marne en Opper-Marne bezet ten. 7,\ zullen verdeeld worden in de departe menten der Meuse, Meurthe-en-Moezel en de Vogeezen. De beleg-batteryen zullen samenge trokken worden in de steden Belfort, Mezieres, Toul en Verdun. De generale staf heeft den dag der ontruiming niet bepaeld, omdat die maetregel uitsluitend een politiek karakter heeft en van M. von Bis- mark afhangt; doch de militaire beschikkingen zyn genomen, om zoodra 1iet bevel tot vertrek ken zal gekomen zyn, dit zonder uitstel uit te voeren. Uit Mctz wordt aen den Counter de Lyon geschreven: Men zal het nauwelyks kunnen gelooven dat nog allyd de franschevlag wappert op de kathe- drael vanMetz; alle pogingen, door de Duitschers aengewend, om de vlag er af te halen, zyn vol komen mislukt. De kleuren zyn byna verdwenen, het doek is vol gaten, inaer nog altyd wappert de fransche vlag.. Te vergeefs heeft men zich tot onderscheidene inwooners gewend, om van hen te verkrygen dat zy het waegstuk zouden ondernemen; allen hebben geweigerd, hetzy om het gevaer, dat er aen verbonden is, hetzy uit vaderlandsliefde. Onder hen, by wie deze laetste beweegreden de weigering te voorschyn roept, behoort de tim- merman, wiens naem wy eilaes niet kunnen mededeelen, en die de vlag op dat hooge punt geplant heeft. Hy heeft geweigerd m weerwil van de schitterende aenbiedingen die men hem gedaen heeft, en hy verklaerde het niet te zullen doen, al bood men hem de vyf milliards aen. De gemeenteraed is hem in korps gaen bedanken. In zyne wanhoop heeft men uit' Duitschland ecu beroemd gymnasmeester doen komen; deze ongelukkige heeft de pooging gewaegd, maer is gevallen en heeft den hals gebroken, hetgeen nu zelfs dc onversaegdstendoel terugschrikken, en de vfag wappert allyd in de lucht, tot innige vreugde der Franschen, tot vertwyfeling der Pruisen. Ziehier eenevergelykende tabel der geku- rasseerde en gewone schepen van de Staten dei- twee werelddeelen, waeruit hunne sterkte ter zee kan afgeleid worden Engeland bezit 44 gekurasseerde schepen van eersten rang; Rusland 25; Ooslenryk 8; Pruisen 5. Holland hoeft 17 monitors; Turkye 45 gekuras seerde schepen van minderen rang; Grieken land 3. Zweden bezit 47 stoomschepen die niet gekurasseerd zyn; deVerecnigde-Staten46 vaer- tuigen van verschillenden aerd, die allen een gekurasseerd bekleedsel hebben; Brazilië 13 en in Japan is het eerste schip van dien aerd te water gelaten. Buiten de gekurasseerde schepen, bezit eiken Staet eene zeevloot, die in getal beantwoordt aen zynen rang en de uitgestrektheid zyner be zittingen. Frankryk beschikt over eene vloot nieuwe schepen die allen .gekurasseerd zyn; hieronder zyn 16 fregatten, 5 korvetten, 3 kustwachters, 16 vlottende battëryen en 11 ontleedbare kanon neerboot en. Bovendien bestaet zyne nieuwe vloot uit, 9b niet gekurasseerde oorlogschepen te weten: 12 snelloopende stoomers, 15 Iregatten, 13 kor vetten, 33 avisoschepen en 23 kanonneerbooten. Hierby moeten nog gevoegd worden 91 vloot- schepen, 73 stoomtransportschepen, 50 visch- waehtersen 20 zeiltransportschepen, zoodat liet geheel der nieuwe vloot uit 382 vaertuigen be staet. De oude vloot, welke uit buiten dienst gestelde schepen bestaet, telt 46 verscbillige vaertuigen. De tweelaetstafgeloopen gekurasseerde sche pen, welke om hunne verbeteringen dienen aen- gehaeid te worden, zyn de Océan en de Alma. )e Océan, is eene lregat van 87 meters 75 cen tiemeters lang en de Alma eene korvet die 70 meters meet. De macliien van de Océan heeft eene gewone paerdenkracht van 950 paerden, maer kan met eene magt van 4,000 paerden ge bruikt worden, hare veronderstelde snelheid is 10 knoopen in het uer. De Alma bezit eene kracht van 450 paerden, doch kan over 1800 paerden kracht beschikken en moet een vaert maken van 12 knoopen per uer. Er is eene andere zeemagt, waermede-men voortaenzal moeten afrekenen en dit is de prui- sische vloot. Zy bezit voor het oogenblik slechts 5 gekurasseerde schepen; maar deze hebben on der het opzicht van hoedanigheid, vaert en uit rusting, niets te benyden aen dc schepen van Frankryk, noch aen die van Engeland. Dekan'ons, waermede die bewapendzyn, kuaneu elke plaet van 112 millimetersdoorbooren, wat noch dooi de lransche, noch door de engelsche kanons kan gedaen worden. De pruisische vloot bevat bovendien 12 hou ten stoomschepen voor den havendienst, 22 ka nonneerbooten en 11 zeilschepen. Dit getal zal kortelings aenzienlyk verhoogd worden, want op de scheepszaten van Kiel, Jahde, Dantzig, Straelsund en Geestemundo, worden belangryke zeeschepen afgewerkt en men is volop bezig tal- ryke versterkte oorlogshavens over de heele uitgestrektheid der duitsche k usten aen te leggen Men denkt dat de lun-oprigling der Ven- dömekolom binnen achttien maenden zal plaets hebben, welk tydstip he])aeld is voor de volledige vrykooping van het fransche grondgebied. 1H1T8CHLAXD. Volgens eene korrespondentie uit Berlyn heeft de liolmaerschalk aldaeraenzegging ontvangen, dat de groothertogen van Baden, Meeklenburg- Swerin, Saksen-Weimar en Oldenburg aen de hyeenkomst der dry keizers zullen deel nemen. Gelyk men weet, is reeds vroeger medegedeeld, dat' ook de koning van Saksen daorhy tegen woordig zou zyn. Of ook de koningen van Beie ren en Wurtemberg er zullen komen, wordt meer en meer helwyfeld.De Munchener korres- pondent der Weener Vorstadt-Zeituny meent te kunnen verzekeren, dat zy zich niet naer Berlyn zullen begeven, maerdat integendeel de korinFg van Beieren aen het Wurtemburgsche Hof een (uit eene reis aen de oevers der oost-zee.) (5° VERVOLG.) In zulk cenen oogenblik komen dc verschillende karakters duidelyk le voorschyn. Maddis, die zeer wel het gevaer besefte, waeraen hy en zyne makkerr blootgestekl waren, hield zieli desniettemin onophou dclyk bezig met hel afwecren der stukken ys, welke de ysschots waerop zy zich bevonden, dreigden te verbryzelen. Wanneer hy sprak, was zyne slem min der barsch dan gewoonlyk; ook zyne ruwe gelael- slrekken hadden eene zachtere uitdrukking aangeno men; hy was gelaten, maer niet Ier ucdergcslagen. Juhann bleef op zyne hurken zitten, alsof zyne becnen hem niet meer dragen konden; zyne verzwakte handen hadden de piek losgelaten, welke naest hem op het ys lag; zyn hoofd rustte op zyne knieën; de ongeluk kige jammerde en zocht den angst, welke hem ver vulde, niet te verbergen. De marskramer behield eene schrikwekkende onbewegelykheid; zyn moed was verdwenen; hy weende niet; hy scheen zelfs niet meer te kunnen denken. Naest hem gezeten, de hand op zyne schouder houdende, zat de arme Rachel, den blik onafgebroken gerigt naer dc plek, waer de wooning der Sudarina gelegen was; naer het vcrblyf, hetwelk haren zoon vervatte, dien zy welligt niet meer zoude wederzien Hare bleekheid boezemde rriedelydeu invan lyd lot tvd viel een traen, welken zy vergat weg le vagen, langs hare wangen neder; nu en dan overstelpte haer de smart en snikte zy luide; de marskramer, die haren moed behoorde op te beuren, sprak geen enkel woord bezoek zal brengen, by wyze van betooging tegen Pruisen. Zelfs loopt teMunchen een gerucht van eenecontrarkonfërencie tusschen Beieren, Wur temberg en Hessen-Darmstadt, en wel als eene betuiging tegen Bismark, van wien men meent dat hy eene innige verstandhouding tusschen Pruisen en Oostenryk voornamelyk tracht tot stand te brengen, om eene verdere toenadering i usschen Oostenryk en de zuid-duitsche Staten tegen te gaen. De nieuwe versterkingen van Metz worden krachtdadig voortgezet door de Duitschers, die het fort Saiut-Privat hebben afgewerkt. Die bui- tenwaertschc versterking is van een zeer aen zienlyk belang, dewyl zy aengclegd is om de vallei de la Seille en tevens die der Moezel te bestryken. Om dit fort te beschutten, is men met het opbouwen van verscheidene geblindeerde batteryen begonnen, die op verheven punten worden aengclegd. Al die werken zullen tegen het begin van den winter voltrokken wezen, en de bewapening der verschillende voltooide ver sterkingen zal in de aenstaende lente plaets hebben. De werkzaemheden tot kanalisatie van den Moezel, van de ryksgrenzen by Arnaville al tot aen Metz, zyn in vollen gang. De bruggen over den Moezel en diens zytak tusschen Youy en Ars zyn voltooid en reeds voor liet publiek verkeer opengesteld. By 't graven van 'tkanael stiet men by Montigny op uitgestrekte romeinsche met selwerken, die ongeveer 2 meiers onder den *rond lagen, waeruit men opmaektc, dat het Moeseldal sinds dedagen der Romeinen de hoogte van 2 meters gerezen is. Een moeielyk punt hy de kanalisatie-werken levert de kanaelbrug, op het punt waer hetkanael zich met den spoorweg kruist. Van Arnaville tot Noveant zal het kanael het volgende voorjaer gereed zyn, om het voor het scheepsverkeer open te stellen. EAGELAAD. Indien gy durft werken, zeggen de leden van de Internationale, by eene werkstaking, dan ver moorden wy u. Een genaemde Thompson, yzer- werker, is daerom door den jury van Shellield veroordeeld geworden, om levendig le hangen, tot er den dood op volgt, terwyl hy gebruik makende van dit voorschrift, door een makker met eene flesch op het hoofd te slaetj tot deze dood nederviel. Het slagtoffer was een genaemde James Hall, brave huisvader, die geen deel wilde nemen aen de werkstaking, welke onder zyne makkers ontstaen was: Er wordt eene internationale tentoonstel ling opgerigt in Oost-Indië, waeraen lot deel neming verzocht zyn, Arabic, Oosl-Afrika,Rus sisch-Azië, liet land van Cachemire, Thibet, China, Japan, de provincie Birmah,het konink- ryk Cambodge, het konmkryk Siam, Malachie, Australië,Kieuw-Zeeland en de engelsche Indiën. Het lydt geen twyfel dat het de Europeanen zyn, die zich met déze reusachtige onderneming be zig houden. De tegenwoordig in Engeland zoo hooge pryzen der steenkolen hebben ten gevolge, dat Engeland hetwelk met zyne zwarte d ia man ten de geheele wereld voorzag, thans kolen uit Bel gië trekt. De stoomboot City of Ghent bragt de zer dagen 100 ton kolen naer Grimsby, waerzy 4 sh, per ton goedkooper dan de engelsche kolen tol haer. Alleen Maddis trachtte haer eene hoop in le boezemen, welke hy zelf niet koesterde; maer ontvin" telkens hel onveranderlyke antwoord Matvei! myn zoon Matveil Zy vreesde den dood niet; zy vreesde de scheidin van haren zoon. Eindelyk waren hare tranen opgedroogd, en deze zwakke vrouw, gesterkt d<?or eene vrome gelatenheid toonde eene volherding en eene standvastigheid, welke bewonderensweerdig waren. Zy stond op cn trachtte haren man té wekken, die door den schrik byna bewusteloos was geworden; zy bood hem ccnig voedsel aen, maer hy weigerde het le nemen; stil zwvgend wendde hy hel hoofd om: zyn strakke en verdoofde blik bewees dat de stem, welke zyne ooren trof, niet tot zyn hert doordrong. Reeds vyf dagen waren vörloopen, sints dc ongc- lukkigen het land uit het gezicht hadden verloren. Hunne ledematen waren door de koude ycrstyfd, om aen de werking der koude weerstand te bieden, waren zy genoodzaekt gestadig in beweging te blyven: hun nood moest echter nog hooger stygen. By de gevaren, welke hen bedreigden, moest nog een sohrikkclyker gevaer komen, dc honger. Dc voorraed was uitgeput, vruchteloos bragt Maddis uren door aen den rand van het vs, om de visschen, welke mogleu voorbyzwem- men, te treffenhy zag er geenc. Weldra zouden zyne makkers en hy zelf zich moeien vergenoegen met ge smolten sneeuw. Door den honger gedrongen, onl- wackle Juhann eindelyk uit zyne gevoelloosheid; hy nam zyne piek en riep den hond; maer Nelta, die sedert twee dagen het brood der Jodin gedeeld had, zocht eene schuilplaels by haer en gehoorzaemde niet aen de stem van Juhann. Deze werd toornig cn her- haelde zyn geroep, maer vruchteloos; woedend naderde hy mcl'het wapen in de hand; doch Rachel hield zynen arm terug. Space hem, zegde zy, heb med^lyden met dezen deelgenoot onzer rampen. Hem sparen! riep Juhann, waertoe? hy sterft van honger zoo als wy, en hel is heter dat hy dicne om ons le voeden. En op nieuw hief hy hel wapen op. Neen, zegde de Jodin, gy zult hem niet dooden heb nog wat geduld; de God van Jacob zal misschien medelyden met ons hebben en ons redding toezenden. Maer Juhann wilde zyn opzet niet laten varen. Nella, die zyn oogmerk scheen te raden, schuilde achter Rachel. Maddis hoorde wal er gaende was, en zegde tot Juhann: Juhann, laet den hond met vrede; hy St-Nikolaes, zoo wy sterven, zal hy met ons sterven; maer zoo wy gered worden, zal hy het iusgelyks zyn. Kom Iner met uwen harpoen, ik zie iets dat ons ecu beteren Cijvlly/Xz-'i verschaffen, Iiidcrdaed de ysschots werd omgeven door een zwërm groolc vissollen. Het gelukte Maddis cn Juhann er twee of dry te vangen die voldoende waren voor hel onderhoud van dezen en den volgenden dag. Volgens dc berekening van Maddis, had de wind, sedert dat zy het tand verlaten hadden, hen steeds zuidwaarts gedreven. Zy moesten nu op de hoogten der stad Pernau wezen. Eensklaps kwam eene veran dering in het weder, de wind werd westlyk.de vorst 'nam af, de lucht werd bewolkt en er viel een dikke sneeuw. Tevens werd de zee onlstuimig en groote golven dreigden de ysschots le zullen verbreken; dezelve scheen hare ontbinding naby te zyn, hetzy omdat liet weder minder koud was, hetzy door do gedurige verkocht worden. Op zich zelf betcekenen die 100 ton niets voor het fabriekryke Engeland, maer toch gelooft men dat deze gebeurtenis wel eenigen invloed op den prysder kolen zou kunnen hebben. Op de laetste vergaderingen van spoot-" weg-direkteurswerd met zekerheid van eene op handen zynde groote vermindering der steen- koolpiyzen gewag gemaekl, ofschoon het artikel in geval zoo goedkoop als voor zes maenden zou zyn. De internationale tentoonstelling moest den 30 september gesloten worden, indien het al thans den buitenlandschen tentoonstelier niet gelukken mogt, de toestemming te verkrygen om de tentoonstelling nog voor eenige weken te verlengen. De tentoonstelling van juweelen is in den laetsten tyd nog aemnerkelyk uitge breid. Zoo zyn de kostbare juweelen der gravin van Dunley vermeerderd met een hoofdsieraed, dat zy op haren geboortedag van haren echtge noot ontving en hetwelk eene waerde heeft van 150,000 p. st. De middelste brillant der tiara weegt 46 4/2 karaet en heeft eene waerde van 30,000 p. st. De onderkoning van Egypte heeft een hals- en armband ingezonden, uit oud-Egyp tische munten samengesteld. Op eenige dezer munten staet het borstbeeld van Arzinoë, konin gin van Egypte en gemalin van Ptoleineus II, die 300 jaren voor Kristus regeerde. 8PAAJE. De Times behelst een brief van zyn korres- pondent te Madrid over den staet van zaken in Spanje. Hy zegt daerin op nieuw, dat dc ver zwakkingvan hetmonarchael beginsel liet meest in 't oog vallend verschynsel in dat land is. Er begint zich aldaer eene party te vormen, die be stemd is. mits de omstandigheden medewerken, om spoedig eene groote uitbreiding te erlangen en een magtigen invloed uit te oefenen. Die party zou men het spaensche linker centrum kunnen noemen. Zy is samengesteld uit elementen van alle partyen en ontleent haer bestaen aen de overtuiging, dat geen troon duer- zaemof mogelyk is in een land, waer dry of vier monarchale partyen elkander het gezag betwis ten. Eene bevestiging van de tegenwoordige dynastie, of eene duerzame restauratie van een der takken der Bourbons is derhalve eene illu sie. De ordelievende, en naer vooruitgang stre vende mannen moeten een ander, een gemeen- schappelyk terrein zoeken, waerop zy elkaer de hand kunnen reiken, tot verdediging der maet- schappelyke belangen cn tot opbeuring des lands, dat de party-geschillen en de party-veten in het verderf dreigen te storten. Die denkbeelden win nen meer en meer veld. Nog nauwelyks eenjaer geleden was het woord republiek voor ieder synoniem met regéeringloosheid, met plunde ring, met communisme, enz. TJians begint men in te zien, dat de republiek zoo goed als eene monarchie, en nog meer dan deze, alle belangen der samenleving, uitmuntend kan beschermen. JAPAA. De Japan Herald meldt, dat het afzenden van het gezantschap, dat thans in Engeland aenge- komen is en zich vandaer naer Frankryk zal he geven, hoofdzakelyk leudoel heeftom de noodige schikkingen te treffen voor eene reis, welke de Mikado naer Europa denkt te ondernemen, zoo dra de reis, welke hy thansdoor de ónderschei- slingeringen het ys zwakker was geworden. Groote brokken waren reeds van de hoofd massa afgescheiden; wat overbleef geraakte vol scheuren; het gevaer nam eene andere gedaente aen. Maddis en Juhann bragtcn den Jood naer het midden van dc ysschots, en na de arme Rachel daer insgelyks nedergezet le hebben, stapelden zy zooveel sneeuw zy konden aen don rand van hun ysvlot, ten einde aen hetzelve meer slévigheid te geven, en de gedurige schokkeu, welke bet ontving, eenigzins te breken; maer vruchteloos, de ruimte, welke hen besloot, werd hoe langer hoe nauwer. Zoo kwam de zevende nacht; deze was vcrschrik- kelyk: de wind slak met hevigheid op, wolken van half gesniólten sneeuw voortstuwende. Verkleumd van koude waren de vier ongelukkigcn digt .opecu gaen zitten, ten einde elkander zooveel mogelyk te beschutten. Zy hoorden de ysschots kraken; zy konden aen het geluid hunnervoetstappen liooren dat de korst niet meer zoo hard en zoo dik was; ieder oogenblik vreesden zy, dat het ys onder hunne lichamen zonde wegzinken; wie bidden kon, beval zyne ziel den Schepper aen. Eindelyk brak de dag weder aen. Zy rigtlen hunne blikken naerdengezigleindcr.... 0 wondero vreugde De kust vertoonde zich ten oosten, steil als die van Trana. Men moet al de gcwacrwordingen der wan hoop gekend hebben,oin zich een denkbeeld te maken van hetgeen deze ongelukkige menschcn gevoelden, toen deze kans van redding, welke hen zoo onver wacht weder aen het leven hechtte, voor hen oprees. De Jood en Juhann gaven zich over aen de uitgelatcu- ste vreugde. De blydschap van Maddis en Rachel was kalmer en bedaerder: de eene was verheugd weder voor zyne moeder, de andere voor haren zoon, to kunnen leven. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1