N° 89. Zondag 8 September 1872. 2de Jaergang. WEKELYKSCH NIEUWSBLAD. Tien dagen op het ys, Aelst, 7 September. OXDERWYS. lliiitenlandsch Nieuws. G-azette van Aelst ,,e, n„..e«. van .,et n.a.1 .a 6eve.t.s.l de KapeUeatraet M- 11. vvaer „He „-.even, se.,.e„, e.t vr.Ctvry t„eSe.„..aen - rye K fr. 'ajaera, vooraf betaelbne,-. Voor den bulten ban men Inaehryven In al de poatbantnoren, en vonr de landelybe gemeenten by de brloldragor.. Voor het oogenblik zyn de scholen gesloten leeraers en leerlingen zyn in vakantie. Middelerwyl berekent de drukpers de uitsla gen opgeleverd in de verschillige vakken van het ónderwys, door de talryke gestichten welke er zich in ons land hebben aen toegewyd, 't zy vryelyk, 't zy officieeier wyze. Wie die uitslagen onpartydig nagaet ontdekt haest welke de gestichten zyn die boven liggen. Het zyn juist diegene waer merwtracht met alleenlykde jeugd op te lyden in de wetenschap pen maer ook waer men poogt haer eene gods dienstige opvoeding te verschaffen, het kind tot deugdzaem burger te maken, hem do liefde tot zyne pligten te doen linnen, hem den eerbied in te boezemen voor het gezag, zyne kwade nei gingen te beteugelen, in een woord, waer men tracht er een goed christen van te maken Integendeel in scholen waer men den priester ongaerne ontvangt en men hem liever zou bui ten zien, waer de invloed van den- Godsdienst wordt tegengewerkt, daer vooral waer hy ver loochend wordt en gansch ongekend is, ontmoet men in evenredigheid, den geringste» uitslag. Wy zeggen in evenredigheid want het is op de godsdienstige scholen dat het vertrouwen der familien is gevestigd en waer men by gevolg het grootste getal leerlingen kent. De vrydenker zelf moet dus bekennen dat de godsdienst toch voor iets goed is, al ware het slechts om goede studiën te helpen doen. De Journal de Bruxelles aenschouwde deze week de gevolgen van het ónderwys zonder Godsdienst onder een ander opzicht. Wy lezen in het bruSsêlsch' blad Het getal geboorten gedurende den laelsten semester, in de hoofdstad opgegeven, beloopt tot 3-247. Onder dit getal zyn er 838= onwettige geboorten. Waer gaen wy henen? Is zulk eene cyfer niet een echt schandael? En de liberale drukpers van alle kleur, die gedurig het gods dienstig onderwvs zoo misacht en beschimpt, alsof het noodlottig verderf der zeden, dat de samenleving zoo druk doet lyden, het gevolg niet ware van de uitzinnige leerstelsels die de aenhangers van het onafhankelijk morael en van de godverloochening ons onophoudelyk aenpre- diken Het is eene dwaesheid te gelooven dat eene samenleving kan bestaen zonder liét begrip van God of zonder geloof. Er is voor de toekomst noch bestendigheid, noch veiligheid zonder God zonder Godsdienst, zonder zeden. Een man, zoo doorluchtige staetsman als uitstekend magistraet heefl het gezegd: er is zoomin zedelykheid mo- gelyk zonder Godsdienst, als regt zonder regt- banken. Men doet veel om onze steddh en onze woo ningen gezond te maken; maer er is eene ge zondmaking, eene luchtzuivering waer- mede onze magistraten en onze liberalen zich weinig bekreunenhet is de gezondmaking on zer bevolking onder het zedelyk opzicht. Op zes maenden 838 bastaerds te Brus sel, ongeveer het derde der geboorten, is een beweenenswaerdigen beschamend feit! En nog dient opgemerkt te worden dat er hier van de hoofdstad alleen spraek is, en niet van de ge meenten die zich aenzetten by de eigenlyk brus- selsche bevolking. Het is dan dat het getal on wettige geboorten op eene verschrikkende wyze zou klimmen! Den 2 dezer is te Parys het Congres geopend van het christelyk ónderwys. Dit Congres ver tegenwoordigt niet alleen do fransclie katholie ken maer die van alle landen en daerom heeft het eenen oproep gedaen tot al wie aenhanger is van het christelyk en vry ónderwys. Het Congres stelt zich voor al mogelyke mid delen te beproeven om'de vryheid van ónder wys te bekomen' en te vestigen en het plaetst zich uitsluitelyk op het katholiek terrein. Die vergadering bestond uit vertegenwoordi gers der bisschoppen, uit bestuerdersder katho- ieke gestichten en hunne professors en uit leden der opvoedings-genootschappen. Vyt' commissien zyn ingesteld welke de vol gende punten te verhandelen hebben: de wetten op het hooger ónderwys; het inrigten van vrye hoogescholen; de werken die de christcne op voeding voor doelwit hebben; liet ónderwys van lageren rang en het prófessorael korps. Men verzekert dat ons gouvernement het in- zigt heeft eene gewigtige wyziging voor te stel len aen de wet van 1850 op het.middelbaer ón derwys. Deze wet maekt het aenleeren der Vlaemsche tael in de Waelsche provinciën nietverpligtend, en er zou spraek zyn haest in dien slaet van za ken te voorzien. Dit ontwerp belooft by val te vinden by al de volksvertegenwoordigers, zonder 'onderscheid TODerhs3»e, de Walen ïh z<5Wfen niet beter vragen dan de gelegenheid te hebben Vlaemsch te leeren. Hunne handels en nyyer- heidsbetrekkingen kunnen er niet dan by winnen. Ziehier den brief door den minister van bin- nenlandsche zaken betrek keiyk die zaek toe- gestuerd aen de voorzitters der besturende bu- ■eelen van staets middelbare scholen Brussel, -29 augustus 1872. Mynheer de Voorzitter, De wet van 1 juny 1850 plaetst geenszins, voor de Waelsche provinciën, de Vlaemsche tael onder 't getal der materiën, waervan de studie verpligt is irr Stads middelbare scholen. De inrigting dezer gestichten is dus gedaen zonder dat men in 't personeel eenen byzonderen regent heeft begrepen, of dat men zelfs 't onderw.yzend personeel heèft kunnen kiezen, inderwyze dat eén der regenten bekwaem was dezen leergang te geven. Hieruit zou, ten andere, eene vermeerdering van uitgaven gevolgd zyn, die de gift van 200,000 Ir. ontoereikend zou hebben gemaekt, door den wetge ver aen Stadsmiddelbare scholen voorbehouden. Men heeft dus moeten afwachten van het voordrag- regt der Waelsche steden of gemeenten, zetels van gestichten van middelbaer endervvysvan deh2cngraed, dat er voorzien werd in eenen dienst, waervan zy de eersten moeten wezen om de voordeden in te zame len. Het is van belang, inderdaed, dat de leerlingen der Belgische scholen bekwaem gemaokt worden eófien stand te kiezen, in al de deelen des lands, om nuttig te wezen in Vlaenderen zoowel als in de andere provinciën. (uit eene reis aen de oevers der oost-zee.) {6® VERVOLG.) Eilaes! de witte streep welke het land aenduidde was nog verre verwyderd. Om het te bereiken, moes ten zy er henen gestuwd worden door den zeilden stroom, welke hen tot nu toe had medegevoerd; de wind moest gelyk blyven, anders konden zy nog dagenlang langs de kust dry ven, zonder dezelve te genaken; zy konden hunne ysschots zien wegsmelten en zeiven op eene ellendige wyze om 't leven komen op het oogenblik 'dat hunne redding mogelyk werd. Intusschen dreven zy voortlangzamerhand werd het strand zichlbaer; zy konden dó rotsen zien welke zich langs hetzelve verhieven; vervolgens de bergen en bossehen. Tegen den middag begon de zee, welke zeer woelig was, eensklaps te zakken. De ysschots dreef zoo rap niet meer voort, en bleef eindelyk geheel stil. De jood en zyne vrouw begrepen er de beduidenis van: zy waren onherroepelyk verloren. De wind was onverwacht oost geworden; in plaets van hen naer de kust te voeren, verwyderde hy hen weer van daer. Weldra werd dit merkbaer; de afstand werd grooter; de kust scheen onder de wateren weg te zinken, de hoogten verdwenen. Het is önmogelyk de overmael van verslagenheid af te schetsen, welke thans de ongelukkigen, die zich zoo naby hunne red ding hadden gemeend, aengreep.... De koude hield dit jaer aen tot het einde van april. EeTst in het begin van mei begon de groeikracht weder ecnige werking te vertoonen, en de rivieren Ecnige plaetsen hebben dit groot belang beseft, en op hunne kosten eenen leergang van Vlaemsche tael ingerigt. Hel gouvernement zal gansch gestemd zyn de pogin gen te ondersteunen, die de andere steden of gemeen ten in dien zin zullen doen. Het verhoopt, dat de medewerking der Wetgeving hem te dien einde niet zal ontbreken. Ik kom u dus verzoeken uwen invloed te willen gebruiken om de placlselyke overheid aen te wakkeren my voorstellen te doen, wat de middel bare school betreft, onder 't beheer geplactst van 't besturend bureel,dat gy voorzit. Het gouvernement, dat eene erpstige studie van questie zal doen, zal ze onderzoekmi met de begeerte, er gevolg aen te geven van het toekomende jaer af, indien het mogelyk is. Wil my het gevolg doen kennen, dat de eerste mededeeling zal bekomen hebben. De minister van binncnlandscho zaken, Delcour. UISI.AAD. Over de inrigting dei*'haven van Sebastopol, tot handelshaven, deelt de fnvalide Russe mede, dat vooral de zuidelyke bocht byzondere ge schiktheid heeft tot handelshaven, namelyk aen de west- en zuidzyde. De oevers worden met steenen kaeien omgeven en de diepte laet toe, dat de grootste schepen daer aenleggen, om hunne waren te lossen, namelyk aen de west- zyde, die daerom dan ook enkel voor groote schepen*'bestemd blyft. Twee-en-dertig vaer- tuigen, van de grootste tonnemaet, kunnen daer gelyktydig lossen. Als men berekent, dat een schip opgeveer tien dagen noodig heeft tot het lossen en weder inladen, zouden alleen aen de westzydë der bocht in eene maend 96 en in een jaer 1150 zulke schepen kunnen worden be vracht,,ongerekend nog de kleinere vaertuigen, welke aen twee andere zyden der bocht kunnen aenleggen. In 't geval dit*plan met kracht wordt doorgeeet, dat wel te verwachten is, dan zal zonder twyfel de nieuwe haven van Sebastopol eene der grootste van de wereld worden. mfan.ie. Volgens de Tertulia, een blad uit Madrid,zyn by de laetste verkiezing gekozen 23 konserva- tieven, waervan 13 tegen en 10 voor de dynas tie gestemd zyn,69 republikeinen en 288 radi- kalen of ministerieelen. De koning heeft dus in de Cortes 10 menschen, die zynen troon willen schragen; al de overigen zyn anti-monarchael. Victor-Emmanuël wordt voortdurend onge ruster over het lotzyns zoons; hy vermoedt dat Zorrilla by Amedeus dezelfde rol.zal spelen, die Liborio Romano, op last van Victor-Emmanuël, by den jeugdigen koning van Napels speelde; zooals bekend is, was Romano de eerste minis ter van den koning, en hy leverde hem met pak en zak aen Garibaldi over. Victor-Emmanuël herinnert zich nu en dan dat er een God bestaet, die de verraders kas- tydt. IHAAKHYK. Het Journal de la Marne zegt, dat in den nacht van 28 tot 29 augusty, rond 11 ure 's avonds, er door de statie van Chülons een byzondere trein is getrokken welke de 500 millioen fr. vervoerde, die-de aenstaende ontruiming der departementen Marne en Opper-Marne moeten verzekeren. De trein die door twee lokomotieven getrok ken werd, bestond uit 25 waggons,geladen met bevryd van de yskorst, ongehinderd te vloeijen. De golf bood geen vryen overlogt meer aen voor de smokkelaers van Finland. De strandru iters konden iets van hunne strenge waekzaemheid laten varen. Het verblyf der Sudarina had het gewoone uitzicht. Matvei, als broeder aengenomen door de dochters dezer edel moedige vrouw, speelde gansch den dag met de lieve kleinen, of dartelde aen den schoot barer moeder, niet meer denkende aen" zyne eigene moeder die hem zoo tecderlyk bemind had, en voor wie zyn grimlach vroeger een hemel was. Kinderen vergeten zoo spoe dig en zoo gemakkelyk! De Sudarina was verrukt over de lieftalligheid van den zoon der ongelukkige Rachel: zy overlaedde hem met dezelfde zorgen, dezelfde liefkozingen als hare eigene dochter, maer zy kon hem niet zien zonder dat een zucht haren boezem deed wellen, zonder dal een traen haer oog zèlferen ochtend bewonderde zy het groen lapyt hetwelk zich over de vlakte uitstrekte, het donker gebladerte der bossehen en de golven der zee, welke de stralen der zon terugkaetstcn, men zy aen den voet des heuvels twee menschen onderscheidde die liet nauw voetpad bestogen. De eene was een man gekleed als de boeren van den omtrek; de andere was een vrouw. Haer reismakker hielp haer in hel opklimmen en scheen haer allen mogelyken bysland te bieden. Naermate zy digter kwamen klom de angst en aendoe- ning, waermede de Sudarina het paer beschouwde. Hoe... was het wel zoo? de man was Maddis, en de hond die voor hem uitliep.... en die jonge vrouw,.die, toen zy de Sudarina ontwaerde, de armen naer haer uitstrekte.... zy meende te droomen.... Tranen van vreugde stortende, snelde zy naer benedón, en 32 millioen thalers, daer het fransch gouverne ment zorgde duitseh geld te kiezen, ten einde eenen geldkrisis in Frankryk te voorkomen. Het overige der som bestond in door Duitschland geakcepteerde waerden. Een betaelmeesler-generael des legers, verge zeld door dry adjunkten, was op den trein, ge last met de overhandiging van het half milliard. Het schynt stellig te wezen dat de duerte van den tabak voor gevolg gehad heeft-het getal rookers gevoelig te verminderen. De fabrieken van steenen pypen, vooral diegene van Pas-de- Calais, zyn verpligt geweest hunne werken te vertragen, ten gevolge van de schaerSchheid der bestellingen. De fabriekanten schryven alleen die sehaerschheid toe aen den overdreven prys des tabaks. Zooals men zich herinneren zal, hebben de Paryzenaers, tydens het beleg hunner hoofd stad verscheiden ballons opgelaten, waervan men meende dat een, Jacquart genaemd, in de» Atlantischen Oceaen was verloren geraekt, al- tans men hoorde er niets meer van. Voor eeni- gen tyd heeft men de depechen, die met dezen ballon waren meegegeven, op de Scily-eilanden, naby de Z.W. kust van Engeland teruggevonden. Sedert eenige dagen wordt er veel gespro- keil over de werken die uitgevoerd worden aen de versterkingsomheining van Parys. Te dier gelegenheid geeft de Gaulois de uitgestrektheid der omheiningen in de verschillende tydvakken der geschiedenis. Hectaren. Omheining, 56 jaer voor Kristus, onder Jillius- Cesar15.27 2® in 375, onder Julianus. 38.78 3« in 1211, onder I'hilippus-Augustus 252.85 \e o in 1388, onder Karei VI. 489.20 f;o in 1581, onder Hendrik III. 488.60 G® in 1624', onder Lodewyk XIII. 567.80 7e in 1686, onder Lodewyk XIV. 1.103.70 8e in J717, onder Lodewyk XV 1.337.00 9® i) in 1788, ouder Lodewyk XVI. 1.370.00 10'' in 18*3, onder Lodewyk-I'hilippus 1.430.00 in 1867, onder Napoleon III 1.580.00 Uit die tafel blykt dat Parys in onze dagen 226 mael zoo groot is als het Parys onder Julius- Cesar, 8 mael zoo groot als dit van Karei VI en dry mael zoo groot a|s onder Lodewyk XIV. Een der bedienden van de volksoptelling, die natuerlyk de persoonen welke zich aenbie- den in oogenschouw neemt, heeft zich onledig gehouden met eene zonderlinge statistiek. Voordeel trekkende uit de door hem opge dane inliglingen en uitdiegene welke hem door zyne kollegas werden medegedeeld, heeft hy eene beknopte tabel opgeinaekt van de gebrek- kigen die in Parys wonen. Een vriend die deze tabel in handen kreeg heeft er de volgende notas uit overgenomen: Er zyn te Parys in ronde getallen Veertien honderd bultenaren; Elf honderd eenhandigen; Twaelf honderd gebrekkigen die een been te weinig hebben; Honderd vyftig kreupelen; Yyftig ongelukkigen die geenen neus hebben; Vier duizend acht honderd blinden; Totaelacht duizend zeven honderd vyftig gebrekkigen, of ongeveer een twee honderd vy.fde deel der bevolking van Parys. EAnELAAU. Van het eiland Wight is het bérigt ontvangen, dat de ex-keizer Napoleon twee aen elkander daer had het aendoenlyke looneel der terugkomst placts. Sudarina! riep de arme Rachel uit, myn zoon! geef my mynen zoon terug Hy leeft, gy züli hem zien, antwoordde dc Suda rina, wier handen door de Jodin met kussen werden bedekt. —God van Abraham en van Jacobik dank L'zegde de Jodin, terwyl zy ongeduldig naer allejiyden uitzag. Dc Sudarina begreep haer; zy nam de jonge moeder by de hand en trok haer met zich. Rachel volgde haer in de kamer, waer dc kinderen sliepen. Hoe klopte haer hert, met welke gretige blikken zocht zy naer dé wieg van haren zoon. De Sudarina bragt haer voor eene wieg waerin een bloeijend, schoon kind lag te slapen. Het was Matvei. Een licfelyke grimlach speeldcomzynen mond;bevend oh buiten zich zelve van vreugd, boog Rachel zich over dit engelen-gelaet, ademde den adem in van haren zoon, en staerde hem met stillen weemoed aen. Een traen viel uit haer oog op het aenzicht van Matvei. Hy opende dc oogen, en half slapende, half wakende, vestigde hy zyne eenigzins verwonderde blikken op haer gelact, welks trekken hy niet geheel en al had kunnen vergelen. Met onuilsprekclykcn angst wachtte Rachel op het eerste woord dal hy zou spreken. Lang staerde hy haer aen; doch eensklaps werd zyn oog levendig en hy stak zyne kleine armljcs naer de moeder uit. Het tóoneel dat nu volgde, zullen wy maer met trachten te beschryven. Toen Rachel een weinig bedaerd was, verhaelde zy aen hare weldoenster hetgeen haer en hare lotgenoo- ten was wedervaren; de uitkomst was de volgende: Sedert negen dagen dobberde de ysschots, door den wind heen en weder geslingerd, nu eens tol digi onder de russischc kusten, dan weder in eene tegen overgestelde richting voortgésluwd. Dc ongelukkigen hadden alle hoop op redding opgegeven. Ieder oogen blik vreesden zy Ie worden verzwolgen, zoo eng was de ruimte geworden, binnen welke zy besloten waren. Eindelyk meenden zy in het westonland te zien, het welk hun toescheen dc kust van Finland te zyn. Na vérloop van eenige uren waren zy tamelyk digt by dezelve genaderd. Eenige visschcrs van het eiland Pissing zagen hen en snelden te hunner redding toe. De marskramer was echter, twee dagen nadat zy aen land waren gezet, aen de gevolgen der doorge stane angsten en vermoeienissen, gestorven. Zoodra hel weder zulks toeliet, ging Rachel mot hare twee overgebleven lotgenooten scheep op eene visscherschuit, welke hen naer de overzyde bragt. Juhann had zich gehaest om zyne ouders te gaen -ge rust stellen. Maddis had, alvorens de zyne te be zoeken, de jonge moeder by haren zoon willen bren gen. Is het noodig hierby te voegen, dal de hond, die hen vergezelde, de trouwe'Nctta was.'.... Rachëbhad haer kind weder gevonden, maer haren man verloren. Hoe zeer al hare liefde op haren Matvei gevestigd was, betreurde zy lang en met een oprecht gemoed den ongelukkigen marskramer. Eindelyk echter bcdaordc hare droefheid, en dacrtoe met aen- drang aengczocht door dc Sudarina, besloot zy by deze te blyven woonen. Na verloop van twee jaren gin" zy lot hel Christendom over; ook Matvei ontving dendoop, en Rachel beloonde de haer bewezen dien sten van den goeden Maddis, mei hem heure hand te schenken. - E,NDE-

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1