N° 91. Zondag 22 September 1872. 2,lc Jaergang. WEKELYKSCH MEIWSBH I». Robrecht de Monnik. Aelst, 21 September. IIuiLeulandsch i\ i euws. G-azette van Aelst Hot. Bureel van liet Wad is gevestigd in de Knpelleetraet IV0 11, wacr alle brieven, gelden, enz. vrnelilvry moeten toegezonden worden. Abonnenientsprys 21 fr. 'sjaers, vooraf betafelbaor. Voor den bulten kan men insebryven in al de postkantporen, en voor de landelyke gemeenten l»y de briefdrager*. Feesten der Internationale SchyfscMeting te Gent. Een blad van den leest als het onze kan on- mogelyk de omstandige beschryving geven van feesten zooals er gedurende vier dagen dezer week te Gent komen plaets te hebben. Nogtans het luistervol en hartelyk onlhael dat Koning en vreemdelingen by de gentsche bevolking ont vingen maekt heions eenepligt die plegtighe- den niet ongetiteld te laten voorbvgaen. Wat de ontelbare menigte betreft toegesneld uit al de hoeken van België zeil', het zal genoeg zyn aen te stippen dat de lalryke supplementaire convooien voor de omstandigheid jjRgëngt, on toereikend waren om den Stikken dienst be- hoorlyk af te doen. Wat de vreemde schutters betreft die ook waren in onbergkenbaer groot getal; gemengd met de burgerwachten van 't land overstroom den zv def straten en men had gezegd dat het vaa alle kanten uniforms regende. God dank anders heeft het niet geregend, want sedert zaterdag werd het weder somber en dreigend. Het onthael dat de engelsche schutters ver wachtte was waerlyk treffend; en het kou niet anders want de Belgen zyn niet ondankbaer. Zy hadden vooreerst het hartelyk onthael te be talen dat onze burgerwachten in Engeland te beurt viel en zy hadden vooral zich te erinneren welken uitstekenden dienst Engeland tydens den oorlog van 1870 aen hun land heeft bewezen. By het begin van den veldtogt, wanneer reeds de vyandelykhedenhadden aenvanggenomen en men zich hier met angst en verlegenheid vroeg of België nogmaelshet slagveld van Europa ging worden, wat deedEngeland? Het stelde de twee oorlogvoerende mogendheden, een te teekeuen traklaet voor de volstrekte onalhankelykheid van België waerborgende. Zulke feiten vergeet men niet en de stad Gent, die als eertyds Luik, de eer had de riflemen te ontvangen, heeft het prachtig bewezen. Derhalve de afwezigheid der Franschen op hot feest wierp als iets droefs en spytigs over de alom heerschende vreugde. In 1869 waren er aenzienlyke afdeelingen der garde nationale van Darys en van andere stéden tegenwoordig. Men herinnert zich nog met welken geestdrift Luik ze heeft gegroet. Zy hadden allen op den loop hunner ge weeren Belgische vlagjes gehecht, zy riepen: Vive fa Belgiqiie! en Suizende stem- men antwoorddenVive la France! Zy ook na men hartelyk deel aen onze vreedzame feesten, zy ook dronken op den algnneenen vrede en op de verbroedering der volkeren; maer de oorlog kwam op en hoeveel blyven er thans van over? Hoeveel liggen er niet op het slagveld begraven. Wat het onthael van Z. Majesteit betreft, de Gentenaers houden staendat nooit de Souverein zoo luisterlyk is ontvangen geweest in hunne muren dan wel dees mael. De geestdrift was onbeschryflyk, dag en nacht dreunden op zynen doortogt de straten van toejuichi-M$*iHBki wel- komsgroeten. De Koning heeft de Vreemde schutters en het leger in oogenschouw genomen, verhoor verleend aen de burgcrlyke,geestclyke (Naer een vkemsch handschrift van 1457.) (ie VERVOLG.) Myn zoon, het is uw engelbewaarder die u dit zalig gedacht heeft ingesproken; ik durf er u niet van afkeeren. In myne jeugd heb ik die bedevaerl ook ondernomen en ik ook heb menige lans tegen de vyanden van God gebroken. Ik heb Jerusalem gezien en myne banier geplant op de muren der H. stad. De koningen van Frankryk en van Engeland en de graven van Vlaanderen hebben kunnen getuigen of ik my myner vaderen heb waerdig getoond. O! myn zoon, het is een schoone reis, ik zou willen wederom jong worden om ze te herbeginnen. Maer overweeg dat ik niet lang meer te teven heb en dat gy uwen vader moet opvolgen. Gyzyt de troost-myner hooge jaren; uw vertrek zal my ongelukkig maken, want van uwen broeder verwacht ik niets goeds. Het is Geeraerd die zal vertrekkendat hy de ongeloovigen ga bevechten opdat hy door zyne wapenfeiten de vergiffenis beko me van zyne misdryven en van al hel verdriet dat hy ons heeft aengedaen. Robrecht die reeds van hoofd tot den voet stond uitgerust, antwoordde op de woorden zyns vaders niet en bleef met de oogen naer den grond gerigt. Op dees oogenblik .verscheen Geeraerd de Booze voor Idesbaldus. Geeraerd, zegde hem zyn vader, de koning van Frankryk trekt naer Palestinagy zoudt wel doen hem te volgen. Maer Geeraerd antwoordde met trots: Heer het is een roekelooze en uitzinnige onder neming. Ik heb vernomen dat het groot getal dergenen en militaire overheden, banketten en koncerlen voorgezeten en dry der byzonderste fabrieken der stad bezocht alwaer hy menige werkmans- decoratien lieefl uitgedeeld. Dynsdag nacht ten 10 ure heeft hy onder de losbranding van 't ka non de stad verlaten herhaelde mael zyne hooge voldoening betuigende over het patriotische onthael dat hy genoten had. Erzyxwlrjïïomatiekenolasgewisseld tusschen heL^ouvei'iiement van Holland en dit van Ber- lyn, belrekkelyk de verleende gastvryheid aen de Jesuieten. Verscheidene adelyke fnmiliën van Limburg en Gelderen hebben hunne kastcelen ter beschikking van de uit Duitschland verjaegde Jesuieten gesteld, waerover zich M. von Bis- mark ergerde. Hy heeft hierover betoogingen naer den Haeg gezonden envde korrespondentie is met eene zoo dreigende nota geëindigd, dat het hollandsch gouvernement zich verpligt vond aen de wet van den sterkste toe te geven. De hollaudscheadel heeft bevel ontvangen, de gast vryheid aen de duitsche Jesuieten te weigeren. DIIITSCULAIVl). De wet van 4 July, ten nadcele der Jesuieten in Duitschland, is laetstleden donderdag ook te Straéjsburg in toepassing gebragt. Herhaelde keeren had de bisschop zich lol den graef von Möller, opperpresident van EIzas-Lotliaringen, gewend om een bepaeld antwoord te mogen vernemen over de kwestie der Jesuieten, doch de Duitscher bediende zich van allerlei uitvlug- ten, en liet zich volstrekt nieisomtrent de plan nen zyner regeering ontvallen. Den 3 dezer evenwel op nide het orakel den mond, en kondigde aen, dat de wet van 4 july binnen kort te Slraelsburg in werking zou tre den, en dat de paters Jesuieten ieder oogenblik maetregelen konden te genioet zien. Terzetver lyd bragt de direkteur van pulicie, Hasse ge- naemd, ter kennis der belanghebbenden, dat hy den volgenden dag by de paters een bezoek zou afleggen. Ten 2 ure des namiddags liet de poli- cieman zich aendienen; hy was door niemand vèrgezeld, maer toch liepen zyne agenten, zoo wel in uniform als burgerklceding, in de strael op en neer om de voorbygangers gaè te slaen. De eerste persoon, dien de pruisischc magis tral in het gebouw.ontmoette was Mgr zelf, die naer de Jesuieten gesneld was, zoodra hy vernomen had; dat de regeering hare onregt- vaerdige wet ook in zyne stad zou toepassen. Niet zonder aendoening deelde de man van von Bismark aen den overste mede, dat hy ten op zichte der orde te Straetsburg de strengste, in- struktiën had .ontvangen; dat het klooster, bin nen eenen tyd, door de paters te bepalen, moest ontruimd worden; dat, van het oogenblik af, waerop hy totden eerwaerdengeestelykesprak, aen de leden derorde, zoowel in de kerken der stad als in hunne eigene kapel, het opdragen der H. Mis en de uttoefening van den openbaren,, eeredienst ten strengste verboden was. Om meer klem aen zyne woorden te geven, schreef hy eigenhandig de volgende kennisgeving, die dadelyk op den muerwerd geplakt: Hel bezoek van deze kapel is van hoogs.)- hand aen hel publiek verbaden. De overste 'antwoordde, dat hy voor het geweld moesXvykon, doch hiertegen pro test zou aenteekenen. Spoedig was het door de geheelestad bekend dat doppers een bezoek van eenige vertegen woordigers der pruisische regoering hadden .J-ftHWangen. Honderden persoonen, vaders, moe ders, kinderen, onderwyzers, mannen en vrou wen van allerlei stand verdrongen zich rond de priester)yke wooning, en wilden in de kapel hunne-gebeden aen God opdragen voor het be houd des kloosters. Toen de pater met den Pruis de kapel binnentrad, kon .de biddende menigte haer gevoel niet langer meester blyven en berstte in luidgesnik los. Aendoenlyk oogenblik! Zelfs het hart van den Pruis scheen opdit oogenblik, misschien voor de eerste mael.in zyn leven, iets pynlyks te gevoelen. De priester vertroostte de geloovigen, en smeekte hen de kapel te verlaten, die daerna door de politie werd gesloten. Geruimen tyd bleef de bevolking voor het ge bouwreen enkele kreet werd gehoord. Do re geering had dan ook, als maetregelen, twee regimenten kavalerie, die uit Haguenau waren opgerukt om aen de groote manoeuvre, onder bevel van prins Frederik Karei, deel te nemen, aen de bezetting der stad toegevoegd. Zell's den volgenden morgend vertoonden zich verschillende groepen geloovigen voor de woo ning, die de deur met bloemenkransen en groen versierden, en verscheidene schoone bloemtui len op den drempel nederlegden; zoodra men een .pater aen een venster meende te zien, werd eenparig de kreet: Leve de Jesuietenaen- geheven. OOSTEIVRYK - die gaen naer hel heilig land niet zyn wedergekomen. Ik voel my wel in myn land, lael toe dat ik er blyve. Myn broeder Robrecht zal my wel vervangen onder de lelievaen.. Gy zyl een slechte zoon, riep Idesbaldus uit. Raed ik u aenJieUiruis aen te kleeden,ik doe het voor uwe zaligheid. Dat God u genadig zy! Geeraerd lachtte onbeschaamd. Dit ziende, ging zyn oude vader zich op hem werpen om hem le slagen, luidde Robrecht zynen arm niet tegen- gehouden en Geeraerd de zael doen ruimen. Eilaes, zuchtte Idesbaldus, ik ben bitter te be klagen! Myn zoononlziet noch aenhoorlmy! Robrecht, gy moogt my nog niet verlaten. Ik zal zes goede lansen zenden naer Pal'estina, om uwe belofte te zui veren. Maer Robrecht drong aen; eindclyk, overwonnen, liet Idesbaldus hem vertrekken, gaf hem twaelf wa penknechten en eene aenzienlyke somme gelds. ^JpNa den winter nam de jonge ridder afscheid van Syn maegschap. Hy ging eenige brabandsche en vlaemsche heeren vervoegen en begaf zich met hen naer Frankryk, van waer zy samen inscheepten naer Italië en Asië. In een der volgende kapittels zal ik de roemryke wapenfeiten melden welke hy, God ter eerc, in 't 11. land heeft uitgevoerd. Idesbaldus ging voort met in vrede zyne onderda nen te besturen en iedereen regt te doen gelyk het, een goed leenheer belaemt. Wanhopende zynen* Geeraerd tot beter leven,te brengen, legde hy "zich uitsluilelyk toe op hot herstellen der misslagen wacr- aen die ontaerde zoon zich dagelyké pligtig maekle. Twee jaren giugcn alzoo voorby zonder men nieuws vernam van Robrecht. Te vergeefs vroeg men er na by al die van het U. land wederkeerden; te vergeefs had kapellaen Koenraed aen oenen abt van Rome geschre ven om nopens zynen leerling en nopens de edele Uit Weenen wordt nen de Patrie Vfln Pnrys geschreven, dat de keizer van Ooslenryk, even als de czar van Rusland, een maetregcl geno men heelt, die bewyst hoe groot de onrust is die de politiek van Pruisen aen zyn gouverne ment inboezemt. Zoodra hy uit' Berlyn was wedergekeerd, heeft de keizer het krediet ge- teekend, dat het. budjet van oorlog voor 1873 en de beweegreden van dit budjet goedkeurt. De uitleggingen welke hierin voorkomen zeg gen, dat de uitgaven voor het oorlogsbudjel moeten verhoogd worden en dat in aenzien des toeslands van Europa, Uostenryk verplicht is, zyn leger in stael te stellen, om het hoofd te bieden aen al de mpgelykheden van dien toe stand. Bovendien heelt de minister van oorlog de uitvoering vad eene reeks artillerie-proef- nemingen voorgeschrevcn, die tydens den aen- slaenden winter zullen plaets hebben en tegen de lente geëindigd moeten wezen, opdat men zonder verwyl voordeel zou kunnen trekken uit de waerneiningen die hieruit zullen volgen. Uit goede bron wordt er verzekerd, dat kar- dinael Antonelli, op bevel des Pauzes, eene memojjieaei) de dry vereenigde keizers te Ber lyn gezonden heeft. In dit dokument, verzoekt de kardinael de souvereinen om den huidigen toestand van Rome en het voorbeschikte lot Brabanders die hem ter kruisvaert waren gevolgd, eenige inhglingen te vernemen. Wal er van Robrecht geworden was wist niemand. Deze wroede onzeker heid deed dikwylsde'n ouden Idesbaldus tranen stor ten; maer Geeraerd bekommerde er zich niet mede. Gansch aen zyne slechie gewoonten overgegeven, vlucht ie hy de tegenwoordigheid zyns vaders om door deszelfs bestraffingen niet gestoord te worden. Op zekeren dag ontmoette Idesbaldus zynen zoon op de jacht. Geeraerd, riep hy, sta en kom gena derd, ik heb u te spreken. Luister, jongeling, gy licht my reeds veel harlezeer veroorzaakt en gy verdient myne gramschap ten volle. Nochtans, gelioorznemt gy my deesmael, clan vergeet ik al uw misdryven en sclmü'myne liefde weer. \®Geëraerd de booze sprong van zyn peerd en kwam zefer eerbiedig den toom houden van zyns vaders draver. JJèZc hernam: De heer van Bucken, een myner oude vrienden, heeft eene dochter uit te tróu wen. Zy is van edelen bloede en van goeden faeni. Ik ben voornemens haervoor u ten hinvclyk levragen. Indien gy dezen mynen laetslcn wensch Kystemt schenk ik vergiffenis en stel u in bezit van het kasteel van Moorscl met al het tocbehooren. Spreek. Geeraerd, als verslonden in gepeinzen zweeg een oogenblik. 0.Heer! dacht Idesbaldus lact loe dat mynen zoon het aenbod niot weigerc, en dal hy zyn zwerversleven verwisscle legen de-vreedzame vreugden van den huizclyken haerd. Vader, sprak eindclyk Geeraerd, uw gedacht is goed, en ik ben er u dankbaer voor. Verheffen wv zoo- hnc&t mogelyk de zaek en schenk my het kasteel van Moorscl. Nooit zult gy over my nog te klagen .hebben. De heer van Buck en weigerde zyne dochter niet aen den zoon van zynen ouden vriend. Het httwelyk werd gevierd.en luisterlyke feesten hadden plaets: der katlffilieke kerk le onderzoeken, waerin eene bedreiging voor de gansche samenleving opgesloten ligt. Ook verzekert men, dat er eene plechtige prolestatie in bet Valikaen wordt ge reed gemaekt, tegen de opheffing der geestelyke vereenigingen in Rome. Die protestatie zou dooi den Paus en liet lieele kollegie der kardinalen onderleckend worden. Jn eene briefwisseling uit Rome aen den Univers gestuerd, wordt onder ander bet vol gend leit medegedeeld. In een klooster van Armen Claren te Assisi, zou onlangs eene overledene zuster aen dc Moe- dei' Abdis verschenen zyn en haer bet volgende gezegd bobben Pius IX heeft de belofte gedaen zich naer Lorette te begeven om de H. Maegd te bedan ken indien God, door hare voorspraek.de zege praal aen de Kerk gelieve le verleenen. Toeko mende jaer zal Pius IX naer Lorette gaen.Maek dus spoed met de herstelling der Kerk, want de Pauszal alhiervoorbytrekken en ze bezoeken.» De Abdis vertelde deze zaek aen den algemee- nen overste der orde en deze zou er van aen Zyne Heiligheid gesproken hebben. Jk heb inderdaed die belofte gedaen, zou Pius IX ge antwoord hebben, dit is waer, en ik boon dat God my zal loestaen toekomende jaer de HMaegd te Lorette te gaen bedanken. Bidden wy van onzen kant opdat dit geluk aen onzen beminden Vader Pius IX verleend worde. Te Napels vreest men eene nieuwe uitbars ting van den Vesuvius; zaterdag morgen steeg uit beide kraters eene dikke rookwolk en gedu rende den dag beeft men eenige lievige schok ken gevoeld. Men soliryft uit Chietli aen liet dagblad Itqlia: Verleden week boden zich twee ont snapte boeven, Capella Carmine, van Casalan- guida, tot eeuwigdtirenden dwangarbeid ver oordeeld, enGuiseppo DelleDonncdeMartenero, van Bisaccia in Campebassa, ter dood veroor deelde, beide 33 jaren oud, op de hoef van Domenico Croco, le Casalanguida, aen en na hem gezegd tu hebben, dat zy alvorens de zon onder was 2000 IV. moesten hebben, gingen zy in eene kamer achter de keuken .en begonnen te eten en te drinken. Croco.poogde lien met schoone beloften te paeien, maer maekte van een oogenblik gebruik dat de roovers hem vry lieten om naer Casa languida te loopen, dat op een halve uer afstand van de boef gelegen is, en aen de overheid melding le maken van het onaengeriaem bezoek dat hy ten zynen huize had. De overheid verstond zich metjden bevelheb ber van een detachement soldaten, dut in het dorp lag en men vormde in der haest eene brigade van jongelingen der plaets, om de twee schurken le verrassen. Die brigade, onder bevel van eenen karabinier, verdeeldde zich in dry deeleu en trok langs verschillige wegen op,, om de boet te omsingelen. Faclietti, Scalella, Quinzio Sobinio en Amnu- zio kwamen de eersten ter plaets. Zy stelden zich tegenover de woning en bezyden de deur der kamfer, waerlfi de twee schurken feest hielden. Op hetzelfde oogenblik werd de deur geopend koslplykc maellydeu, ridderspelen en groote jachten. Geeraerd onderscheidde er zich door zyne inagt en behendigheid. Iedereen begon te hopen dat by van lcvenswyze ging veranderen en voorlaen liet geluk van zynen vaderen van'zyne echtgenoote ging uit maken. Maer selivn al te dlkwyis bedrog en, lorwyl men Geq,raerd lolde deugd dacht wedergekeerd beraemde hy een afschuwelyk .schelmstuk. Weinigen lyd na de bruiloftsfeesten, deed Idesbal dus zynen zoon en zyne schoondochter in zyne kamer roepen en sprak hun in dezer voege: Myne kinderen, ik ga sterven. God roept my in eenen anderen wereld. Dal zyne wil geschiede. Ik heb ii lol mv geroepen om u in deze uiterste uer myne bietste wenschen kenbaor te maken. Luistert, kinde ren: De heerlyklieid van Assche en van Ter Heyden behoort aen Robrecht, tegenwoordig in Palestina. Wanneer hy uil hel II. land zal terugkoeren, wordt hy meester van dees kasteel en hy is liet die myne banier zal voeren. Geeraerd vergeel liet niet. Weet dal u broeder niet alleen regt heeft op uwe liefde maer ook op uwe onderwerping. In afwachting zyner wederkomst die de lieer my niet loelaet by te wonen, zult gy over deze lieerlyklieid waken en dezelve be sturen in zynen naom. En, myn zoon, ik bezweer u by den naem uwer zalige moeder,, by den nacm van God', die my hooit, behandel uw volk met reglveerdigheid, en doe niet gelyk vele leenlieeren uwer kennis die hunnen cveninensch verdrukken en ongelukkig ma ken. Men wint meer met goedheid dan met geweld. Myne kinderen, vaerlwel tol in belander leven. De dochter van den heer van Bucken sloot de oogen van den wyzen Idesbaldus en stortte overvloedige tranen. Geeraerd de booze verliet gansoh ontroerd zyns vaders kamer. Ik ga verhalen wal by deed. Wordt voortgeicl.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1