J en de brigand Capella, trad met zyn geweer m de hand vooruit, om den omtrek te overzien. Quinzio, die juist tegenover hem had post gevat, verloor geen oogenblik, legde aen en zond hem een kogel toe, die den roover in de zyde kwet ste. Deze antwoordde hierop met een schot waerdoor echter niemand getroffen werd en sloop snel weder de hoef binnen. De vier jongelingen sprongen achter hem het huis in, vielen dapper op Capella aen, die net geweer van den tweeden bandiet opnam en op nieuw vuer gal. Ditmael ook miste hy zyn doel en dry geweerschoten die op zyn schot ant woordden, velden hem neder Hierop verlieten de jongelingen le kamer om hunne wapens te herladen en traden toen dit gedaen was weder binnen, om zich van Delle Donnq, den tweeden bandiet,meester te maken. Deze was van onder het stroo, waer hy zich vroeger verborgen had, te voorschyn gekomen, had inmiddels ook zyn wapen herladen en vuerde zoodra de deur openging op den bin nenkomende. Ook dit schot bragt niemand eemg letsel toe. De jongelingen, die nu versterkt waren door den karabinier en de andere leden der brigade, wierpen zich op Delle Donne en doodden hem, alvorens hy tyd had zyn wapen eene tweede mael te herladen. Het is moeilyk de blydschap der bewoners van den omtrek te beschryven, toen zy den dood der twee schurken vernamen. De lyken werden te midden der uitbundigste vreugd naer Casalanguida overgebragt. Op de beide roovers werd eene groote hoe veelheid kardoezen met spitsbogige kogels ge vonden, juist zooals die welke door h$i legioen der Antibes gebruikt worden. De Oservatore Romana meldt het overlyden van M. Josef Mastaï, broeder van Pius IX. FRANKRVK. Er is by het ministerie van binnenlandsche zaken een cirkulair toegekomen, gelykluidend aen de onderrigtingen, vervat in een cirkulair aen de prefekten, waerin een algemeen verslag gegeven wordt over het onderzoek op de her bergen in Frankryk. M. Victor Defranc, minis ter van binnenlandsche zaken, is verschrikt over het kolossael getal herbergen, dat alle palen te buiten loopt op het grondgebied der republiek. Dit getal is sedert den 4 september aengegroeid met 14 o/o, en Qin dit te keer te gaen, hebben de prefekten bevel ontvangen, geene vergunning lot het openen eener herberg meer toe te staen en zelfs die kroegen te doen sluiten, waerover de minste klacht wordt inge diend. Hierby is nu nog geen spraek dan van drinkhuizen, voor welke wettelyke vergunning is verleend; maer hoevele zyn er niet, waer op verborgen wyze sterke dranken verkocht worden? De dag van het vertrek van M. Thiers uit Trouvilleis thans vastgesteld. Hy zal donderdag te Parys aenkomen en zyn intrek nemen in het Elysée, waer hymenige weken zal verblyven. Men leest in den Avenir national: De samenstelling der vloot is thans definitief vast gesteld door M. ThierSen den admirael Pothuau, die zich naer het budjet hebben moeten schik ken en dus eene moeielyke taek hadden. De vloot zal bestaen uit 156 schepen, waeronder 25 gepantserde. De marinetroepen zullen be staen uit 28,431 man. Het getal der gewapende schepen is dus 10 minder dan in 1871; dat der manschappen is ongeveer hetzelfde gebleven. 22 millioen zullen besteed worden aen nieuwe maritime werken. De kommissie van genade-verleening heeft 7 ter dood veroordeelingen in andere straffen veranderd. De dry welke niet verzacht werden zyn woensdag morgend te Satory met den dood gestraft: Alfred Leon Denivelle, garde by het 121p ge federeerd bataillon, voor medeplichtigheid aen den moord, gepleegd op den graefde Beaufort; Louis Raoul Deschamps, adjudant by het !95e gefedereerde bataillon, schuldig aen den moord op eenen soldaet der linietroepen; en Jean Lolive, medehelper aen den moord op den aertsbisschop van Parys gepleegd. Ten vier ure 's morgends werden zy uit de gevangenis van Noailles gehaeld, naer het justi- cie-paleis overgevoerd en van daer met de gebruikelyke formaliteiten naer het plein van Satory gebragt, waer zy op de volgende wys aen dry gcreedstaende palen gehecht werden. Denivelle, Deschamps en Lolive. Gedurende den heelen weg heeft Deschamps niet opgehouden uit eene grove aerden pyp te rooken. Alle dry waren zeer kalm toen men hen de oogen verbond en zy een laetste afscheid namen van den aelmoesenier Follet. Zoodra de achtbare geestelyke zich verwy- derd had, riepen Denivelle en Lolive met eene zwakke stem: Leve de Commune! Weldra zullen wy gewroken worden Deschamps riep met eene krachtige stem Leve de sociale republiek Een detachement van het 2e jagers te voet vuerde op Denivelle, twee detachementen van van 72e linie op Deschamps en Lolive. Door de kogels in volle borst getroffen, was de dood oogenblikkelyk en moesten er geene genade schoten gelost worden. Een besluit van den minister van koophan del, gedagteekend 14 dezer, verbiedt den in- en doorvoer in Frankryk van vee, voortskomende uit de steppen, versclie huiden en anderen afval voortskomende van die dieren. Het zelfde ver bod bestoet voor allerhande vee, voortskomende uit Rusland, Duitschland, Noord-Oostenryk, Hongarië en de Donau-provinciën. De toelating uit andere landen zal slechts plaets hebben na een streng toezicht door de hiervoor opgerigte douane-bureelen. Uit eene statistiek omtrent hetgeen Frank ryk door den afstand van den Elzas en Lotha ringen verloren heeft, biykt het volgendeHet heeft verloren: 12 steden, als: Sraetsburg. Colmar, Metz, Zabern (Saverne), Schlettstadt. Weissenburg, Hagenau, Mülhlhausen, Sarre- guemines, Thionville, Chateau-Salius, Saerburg, 1750 gemeenten met eene bevolking van 1,6000,000 zielen, byna het twintigste deel van de gezamenlyke inwoners van Frankryk; dry groote tuighuizen, een le Straetsburg en twee te Metz; een buskruitfabriek (te Metz) en eenige honderden kruitmagazynen; twaelf vestingen, waeronder dry van den eersten rang: Straets burg, Metz en Thionville. Ten opzichte van het onderwys heeft het verloren: de Akademie te Straetsburg, na die van Parys, de eerste des lands vanwege haer ouderdom, hare beteekems en het aental faculteiten; voorts 3 lyceeën; 15 kollegiën, 4 normaelscholen en omstreeks 30 ;eleerde genootschappen. Aen grondbelasting ïeeft fict verloren 64,400,000 Ir. jaerlyks. Ver der eene Munt (te Straetsburg), 3 succursalen der fransche bank, 735 kilometers spoorwegen, zoutwerken, 160 wol- en katoenspinneryen, 515 lakenfabrieken, 105 porceleinfabrieken, 345 bierbrouweryen, waervan 50 te Straetsburg en 2 tabaksfabrieken. Gazette du Mitli zegt dat in den nacht van zaterdag^op zondag te La Giotat de heele bevolking in opschudding was. Van 9 ure 's avonds deden nachtschreeuwers hevige kre ten, gemengd met. schandalige liedjes en bedrei gingen tegen de witten e;i vooral tegen de pries ters, door de heele stad hooTtm Rond middernacht, by het sluiten van den Casinowerden de gendarmen uitgejouwdMen riep, dat men hen moest in zee werpen* ven of schoon de schreeuwers zeer talryk waren, werden twee der grootste belhamels aengoto - den. Er werden wel is waer, pogingen aeïig - wend om de aengchoudenen te verlossen, tol zelfs zoo verre dat de gendarmen moesten ge bruik maken van hunne wapens; maer de magt bleef aen de wet, Een der aenvallers is met eenen kogel in de volle borst getroffen. Ziehier nu den tekst van dry- plakkaerten die des anderendaegs 's morgends, op de hoeken der straten aengeplakt stonden. 1° Plakkaerl: Weg met de priesters van La Ciotat; men zal hén gui'dotineeren. Leve de CommuneLeve Parys! Weg met Versailles! 2° Plakkaert: Weg met de blanken, de trai- nards en de bandieten! Leve de rooden! Ter dood de gendarmen van La Ciotat! Leve de Commune! 3° Plakkaert: Weg met de zwarten! Leve de rooden! EMGELAND. voor welke 60 eermetalen en 400 franken geldpremien uitgeloofd zyn. De hoppekweekers vooral zullen niet ten achteren blyven en doen zien dat de Aelstorsche hoppe, als zy hunne zorgen hieraen wel verleenen, zynen vorigen roem niet verloren heeft. Talryke landbouwers stellen zich voor aen de 20 kampstryden deel le nemen en zich te laten inschry- ven. Reeds zyn er een groot getal ingeschreven doch is het nog tyd de geheele week om zich te laten in- schryven hetzy by de secretaris Van Santen te Dender leeuw of by de secretaris der landbouwsectie te Aelst. De tentoonstelling zal van in den vroegen morgend open zyn voor de tentoonstellers en leden en vervol gens voor iedereen. In den namiddag zal die ware vlaemsche landbou- wersfeest opgeluisterd worden door een Koncerl ge geven door de Fanfarenmaetsehappy en des avonds zullen het lokael en de marktplaets voor het sluiten dier feest schitterend verlicht zyn. De derde serie der jaerlyksche internationale tentoonstellingen te Londen zal, naer men ver neemt, in april 1873 geopend en in de daerop volgende maend October gesloten worden. Vol gens het programma der kommissie, dat eerst- daegshetlichtzalzien.zaldenyverheidsafdeeling dezer serie omvatten: zyden en flu weelenstoffen, stael en voorwerpen van dat metael, genees kundige instrumenten, rytuigen (uitgenomen spoorwegwaggons), voedingsmiddelen, voor werpen van kookkunst, alsmede nieuwe weten- schappelyke uitvindingen en ontdekkingen. De af deel ing kunst zal in dier voege eene beperking ondergaen. dat de ten toon te stellen voorwer pen binnen de laetste tien jaren voltooid moeten zyn. Overigens gelden voor deze tentoonstelling dezelfde algemeene regelingen als voor de twee laetste jaren. AMERIKA. Den 10 october zal het juist een jaer geleden zyn, dal Chicago door de vlammen is vernield. Men heeft berekend, dat op dien herdenkings dag de stad ten naestenby geheel en al zal her bouwd zyn. Men zal zich herinneren, dat by dien brand 17,450 partikuliere wooningen, zonder hierby te rekenen de openbare gebouwen, tem pels, statiën, dokken, scholen, schouwburgen, bibliotheken, enz., werden in aschgelegd, waer door 98,500 persoonen zonder dak geraekten. Op dit oogenblik hebben reeds 70,000 menschen een behoorlyk onderkomen gevonden; 26 mylen nieuwe straten zyn geheel voltooid, en de be volking telt 30,000 zielen meer dan voor de brandramp. De Pensylvanische spoorweg is zeker een der grootste van de wereld. De direktie heeft 4,000 mylen weg en 80,000 vierkante mylen land onder haer bestuer. De bruto opbrengst rekent men jaerlyks op 5 millioen en het kapi- tael is 50 millioen pd. st. Twintig Staten van Amerika en de geheele uitgestrektheid van den Atlantischen tot den, grooten Oceaen zyn het tooneel van de werkzaemheden der direktie. ZWEDEN EK KOORWEGEK. Karei XV, koning van Zweden, die woens dag avond te Malmoë overleden is, werd in 1826 geboren en was koning Oscar in 1859 op gevolgd. Uit zyn huwelyk met prinses Wilhel- mina, dochter van prins Frederik der Nederlan den, blyft er slechts eene dochter over, de prin ses Louisa, die in 1859 met prins Frederik, erfgenaem van den troon van Denemark, ge huwd is. Daer de zweedsche grondwet het regt van troonopvolging niet verleent dan aen de man- nelyke afstammelingen in regte lyn, zoo is het de broeder des overleden konings, prins Oscar, die tot den troon van Zweden en NtDorwegen geroepen is. Koning Oscar II, heeft uit zyn hu welyk met eene prinses van Nassau, een zoon, Gustaef, hertog van Vermeland, geboren in 1858 en die nu koninklyke prins van het ver- eenigde koninkryk is. Men schryfl uit Denderleeuw: De tentoonstelling van huisdieren en landbouw- voortbrengsels /.oo als men reeds weet, zal te Dender leeuw op zondag 29 september 1872, om 10 ure 's morgens geopend worden en beloofd luisterlyk te zullen zyn. Men is alhier ieverig aen 't werk aen de toebereidselen; alles doet veronderstellen, dat de ten toonstelling prachtig zyn zal en waerdig van den land- bouwvooruitgang die het land van Aelst kenmerkt. De landbouwsectie van Aelst geholpen door het gemeen- tcbestuer van Denderleeuw en andere, sparen zich geene moeite lot het wellukken dier tentoonstelling. De Mcmiteur van vrydag bevat een wezenlyken lintjesregen, niet minder dan zes kolommen be noemingen en bevorderingen in de Leopolds-orde, en dat alles ter gelegenheid van 's konings bezoek te Gent!... Het getal der nieuwe ridders is groot, maer dal der ontevredenen is nog grooter, en er zyn in Vlaenderens hoofdstad thans menigvuldige personen, die nu van tyd tot tyd eenen blik vol treurnis op hun ledig knopsgat werpen. Hel Staetsblad van donderdag bevat een ministe- rieol besluit,vvaerby verboden wordt: de in- en door voer van rundvee en van alle andere herkauwende dieren van dit slach,alsook het vleesch en de afval, in verschen staet, dezer dieren, het allo voortskomende van Engeland. Brussel en zyne omstreken tellen op dit oogen- me bevolking an ongeveer 350,000 zielen. De stad komt voor meer dan de helft in dit cyfer, al- hoe vveHtek&ei> der sterfgevallen in 1871, veel groo ter was dandtfter^ebpoHen, want "het\erschil be droeg meer dan 1300 in "cfiriMJOjdstad^en alhoewe» verscheidene honderden huizen afgebïwf^f zvn voor de groote werken dien men uitvoert wat vele ir/W^o- ners der stad gedwongen heeft -in de voorsteden te gaen woonen. Ziehier in ronde cyfers welke thans de bevolking van Brussel en van de voorsteden is: Brus sel, 182,000 zielen; Anderlcchl, 16,000; Etterbeek, 7,000; Elscne, 28,000; Laken, 14,000; St-Jans Molen beek, 32,000; St-Gilles, 17,000; St-Joosl-ten-Noode, 20,000; Schaerbeek, 28,000. Te samen 350,000 zielen. Er is te Brussel, tusschen de brouwers en deher- bergiers, twist ontstaen. Ten aenzien van de prvsver- hooging der steenkolen, willen de brouwers insgelyks -den faro, lambik, enz. duerder doen betalen. De her bergiers protesteren daer tegen krachtdadig; zy bewe ren dal de eisch der brouwers overdreven is; dat zy voor niets ter wereld nog zouden pogen den prys van hel glas bier te verhoogen, dewyl zy dienaengaende, eenige jaren geleden, tydens het fameuse faro-oproer, eene treurige ondervinding hebben opgedaen; dat de glazen reeds klein genoeg zyn, om ze nu nog niet te gaen verkleinen, enz. Kortom, men heeft geene hoop, om tot eene over eenkomst te geraken. Volgens men zegt, zouden som mige herbergiers er aen denken,om gezamenflyk eene centrale brouwery op te rigten en zich aldus te ont- slaen van het juk der voornaemslc brouwers van de hoofdstad, waervan zyal te veel alhankelyk beweren te zyn. Men weet niet hoe deze zaek zal eindigen Men schryft uit Brussel Het tooneel gebeurd in eenen wagon van le klas, In eenen hoek van het rytuig houdt eene Engelsche van een veertigtal jaren, droog en onbeweeglyk, op de kniën eenen lieven kleinen King-Chaales hond, halfin eenen reisshauwl gewikkeld. Mevrouw, zegt de garde, gy moet my een briefje van derde klas beta len voor uweu hond. No, antwoordde de Engeische, zonder eene beweging te maken. Ja toch, mevrouw, het reglement is formeel. Gy zyt my een kaertje van derde klas schuldig. No. Een gedienstige reiziger komt er tusschen. De garde heeft gelyk, mevrouw, zegt hy. Het is mogelyk dat in Engeland de honden niet bétalen maer hier wel. No. Goed, zegde de garde, maer ik verzeker u, dat ge te Brussel wel zult betalen. Men komt te Brussel. De garde haest zich den statie overste te verwittigen, die de Engelsche vind aen den bagagewagen. Mevrouw, roept hy uit, gygaet on- middelyk betalen, zoo niet ben ik gedwongen u in contraventie te nemen. No. Wat, ik zou u niet in contraventie nemen? No. Dat zullen we zien. Kom mede naer myn bureel. De Engelsche volgt den stati- overste, zonder de minste ontroering te laten blyken. In het bureel gekomen, haelt zy van onder haren shawl haren lieven kleinen King^Charles. Hy was opgevuld!... Zaterdag is te Gent het huwelyk gevierd van M. K. Gevaert, muziekuitgever, met Jufvr.Emilie Gevaert, zuster van den uitmuntenden gentschen komponist, bestuerder van hetkoninklyk muziek-konservatorium te Brussel. Na de burgerlyke plegtigheid.is de huwe- lykszegen gegeven in de St-Baefskerk. De plegtigheid, door de talryke familie en vrienden bygewoond, heeft deze byzonderheid opgeleverd: de bruidegom en de bruid droegen den naem van Gevaert; de vier getui gen heetten allen Gevaert; de eeredame nog eene Gevaert; eindelyk de priester die officieerde, ook een familielid, droeg insgelyks den naem van Gevaert. Nimmer, vermeenen wy, heeft een huwelyk eene zoo volledige samentreffing van namen aengeboden. De medaliën, aen de vreemde schutters zondag morgend door de Gentsche damen uitgedeeld,zyn van zilver. Zy hebben een Vlaemsch opschrijf Langs den eenen kant leest men rond het wapen oer stadIn ternationale schyfschieting, en op de keerzyde: Welkom in Gent. Aendenken. Eene nog al curieuse byzonderheid der aenkomst van de riflemen te Gent, is dat de Engelsche politie by hunne ontscheping, van haer goed gekende pick pockets heeft aengehouden en die gansch verschil lig gekleed waren. Een zeker getal policemen waren in België de Engelsche schutters voorafgegaen. Het schynt dal de gauwdieven le Gent zondag op verschillige plaetsen hunne strafbare nyverheid hebben uitgeoefend. Onder andere op de Koornmarkt heeft er een dier nyveraers eenen porte monnaie en eene horlogie ge stolen. Gelukkiglyk op het teit betrapt, werd de dief door de politie aengehouden. Een byzondere agent der Brusselsche politie, alhier met de waekzaemheid gelast, is er, van zynen kant in gelukt, acht beurzenknippers aen te houden. Mevrouw Chambers, eehtgenoote van den en- gelschen kolonel Chambérs, heeft als prys aen de kommissie der schieting te Gent eene prachtige zilve ren vaes geschonken. De prys zal toegekend worden aen den schutter die met 2 kogels de schoonste roos zal geschoten hebben. Er zullen twee afzonderlyke schyven zyn. Een ongeval, dat ernstige gevolgen had kunnen hebben, gebeurde te Gent, eenige sekonden voor dat de koning, dynsdag morgend, het gouvernements hotel verliet. Eene der schouwen van dit hotel bevindt zich boven den ingang der deur, een deel stortte in en er vielen groote sieenbrokken voor de voeten der paerden van de jagers des plantondienst, in het rytuig van M. de Kerckhove, op dit oogenblik ledig, en tol voor de voeten der volksmenigte. Gelukkiglyk werd niemand getroffen. Een boer had dynsdag avond, reeds van 6 ure (om zeker te zyn, eene goede plaets te hebben) zich op de predikheerenlei, aen de balie, te Gent, neerge zet. Hy bleef er stil zitten tot dat de verlichte, half- en kwart-verlichte bootjes, met den spoed, gelyk mén weet! voorby waren gevaren, en poogde dan op te staen en naer huis te keeren. Het roerloos zitten op de blauwe kaeisteenen, gedurende zes uren, had den man echter zoo styf en stram gemaekt, dat hy niet meer opkon, zelfs niet met de medehulp van de om standers. Men begon hem te wryven, doch dat hielp niet, waerop men besloot, de toevlugt te nemen tot den stok.... Inderdaed, dit hielp, doch toen de boer bekwaem was om voort te sukkelen, klaegde hy, dat men hem een beetje te hard geranseld had. Als hy nu van dal zitten maer geenenalmanak in zyn lyf bewaert. Een belreurlyk feit heeft den 16 's avonds op de Statieplaets van Gent plaets gehad. Ten 10 ure 30 m. 's avonds, kwamen verscheidene honderden reizigersde inrichting van eenen byzonde- ren trein vragen, bewerende dat die trein was aen- gekondigd geweest tegen 11 ure 5 m. Ondanks de uitleggingen die gegeven werden, vol gens welke die trein enkel tegen den dynsdag 17, was beloofd, enz. werden er ruiten aen de statie in geslagen, en men moest de deuren barrikadeeren. De orde werd slechts hersteld by de acekomst der gewa pende magt. Dynsdag, ten 3 ure, hadden op het Oefenings plein té Gentbrugge de pacrdenloopen plaets, welke er ter gelegenheid .der feesten te Gent waren inge- rigt. Er had een ongeluk plaets, hetwelk nogtans geen erge gevolgen heeft gehad. Eene byzondere tri- buen was er voorbehouden voorop riflemen en andere vreemde schutters, die ér ook in overgroot getal aen- wezig waren. Daer zy uil nieuwsgierigheid een wei nig le veel voorover helden, week de balustrade der tiibuen c'oor.iiië gelykslondige drukking, en krak!.... vier of vyf rangen vjywilligers vielen in '1 stof. Het VfSS-êen echt mengelmoes van riflemenvan garde-ci- «hekon, vtfh higlanders, van pompiers van Yperen, van uniformen höcclcu cn shakos van allen vorm en van alle kleur. Na eenige odgenbiikkefr verwarring, vonden de hoofddeksels de hoofden, die~öffe.-van hen moest dek ken, en de vrywilligers hernanlenltmrae plaets. Men had geene andere ongeluk n te betreurt». Donderdag avond, rond 9 ure, heeft W'nn 'jer' steenkar, staende op de Platynsknoi te Antwerpen, liet geheele equipeinent, de wapens inbegrepen, vaneentp^5 soldaet der infanterie gevonden. Er ontbrak niets ban de schoenen. Nevens het goed lag een briefje, luidende als volgt: De ondergeteekendo verzoekt den vinder dit goed, naer de kazerne, ofwel naer de hoofdwacht, over te brengen. Verders verlang ik, dal men aen alle myne vrienden en kennissen een lffetste vaerwcl van my laet toekomen. Op deze plaets waren myne laetste ge dachten aen allen, welke ik lief had. (Get.) Karel-Lodewyk van Loo. Of deze persoon zich nu gezelfmoord hoeft, ofwel dal hy de plaet gepoetst is, dit zal men onderzoeken. In hel verslag der koophandelskamer van Luik, over 't jaer 1874, komen de volgende zinsneden voor: De aendacht van hel publiek blyft gevestigd op de vraeg der wettelyke regeling van den arbeid der vrou wen en der kinderen in de mynen en de fabrieken, welke kwestie by herhaling ter sprake komt. Het is nuttigdat deze ernstige zaekveelvuldigin overweging worde genomen, opdat de nyveraers zelve zich mo gen wachten voor een ipisbruik, dat, zoo hel bleet bestaen of zich uitbreidde, do tusschenkomst van den wetgever noodig zou maken. Wy hebbende zaek reeds meermalen besproken en blyven by onze meening dat, voor zooveel het veld onzer werkzaemheden aengael althans, er geene reden is om op eene beperking der vryheid van den arbeid aen te dringen, daer de wys- heid en menschelykheid onzer nyveraers misbruiken op dit gebied zal kunnen voorkomen. Onze groote maetschappyen tot het exploilecren van steenkool- mynen, hebben reeds vele jaren besloten, geene vrou wen meer te bezigen voor het werk in de mynen, met dien verstande echter dat zy aen dit besluit geen te rugwerkende kracht hebben gegeven, door aen de vrouwen, welke, op het oogenblik van invoering van het besluit, dergelyke werkzaemheden verrigten, den arbeid niet te ontnemen. Eene aenzienlyke verminde ring in het getal der vrouwen en meisjes, welke in de mynen arbeiden, is hiervan het natuerlyk gevolg ge weest. De verhouding der vrouwelyke arbeiders tot het geheele personeel, hetwelk in de mynen werk- zaem was, is sedert 1868 van 6 tot 4. 3 gedaeld. Wy hopen dat dit goedevoorbeeldonzergrootemaetschap pyen navolging moge vinden. Het gebeurt dikwyls dat het vee, na de puist ziekte, kwynt en vervalt. Deze dieren, echte geraem- ten, zyn bedekt met zweeren, die een vuilen stank verspreiden, en nogtans worden ze soms voor het vleeschhuis verkocht. Hel is aldus dat, op 22 augusty, twee persoonen te Herve (Luik) werden aengetroffen, die eene koe, op eene kar geladen, uit de gemeente Baltice voerden. Het dier leefde nog, doch was bedekt met zweeren, die een vuilen stank hadden. Gelukkig lyk werd dit bedrog ontdekt; M. Clerin, policie kom- missariste Herve, beval aen de twee kerels, het dier by deszelfs eigenaer weder te voeren en hy onderrigte levens den veearts van het kanton. Deze spoedde zich om het dier te onderzoeken en beval zyne onmiddc- lyke delving. In het belang der openbare gezondheid is het te wenschen dat de overheid, in alle plattelands gemeenten dezelfde strengheid zou aen den dag leggen en hare ingezetenen herinneren aen de straffen, waer- aen zy zich blootstellen door de overtreding der re glementen. Als het beste middel om aerdappelen te bewaren, wordt de asch aenbevolen. De zieke aerdappelen kun nen daerin niet rotten, aengezien de asch alle vocb tigheid opslorpt. By trapsgewys ziek geworden aerd appelen verdroogt het zieke deel tot eene kurkachtige zelfstandigheid, zoodat ze de overigen niet besmetten, en deze alzoo volkomen gezond en frisch blyven. Ieder een bezit assche en kan ook, om schade te vermyden, het oiiddel beproeven. Om plantaerdappeten goed te bewaren, is 't middel zeer aen te pryzen. De engelsche Spectator geeft een zeer gemakke- lyk middel aen de hand om goedkoop steenkolen te stoken, dat hy zynen lezers zeer acnbevcelt. Het bc- staet eenvoudig daerin, dat een gedeelte van den roos ter met een yzeren plaet wordt gedekt. Talryke proe ven hebben béwezen dat, zoo de rooster niet al te klein is en voor een gedeelte gedekt wordt, de ver branding volkomener byna zonder rook geschiedt en met het halve verbruik van kolen. Elke huisvader kan dus zyne kolen-rekening met 30 p. c. verminderen door een uitgave van eenige stuivers. Wy gelooven gaerne wal de Spectator schryft, maer of er evenveel warmte zal ontwikkeld worden,is eene vraeg die niet wordt beantwoord.

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 2