N° 96. Zondag 27 October 18727 2(,e Jaergang. WEKELYI1SCH MEUWSBLAD. Robrecht de Monnik. Aelst, 26 October. De kwestie der Kerkhoven. Buitenhmdsch Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel van liet bind is gevestigd in de Knpellestraet IV0 11, waer alle brieven, gelden, enz. vroclitvry moeten toegezonden worden. Abonnementuprys Ï5 fir. 's Jners, vooraf betaelbaor. Voor den buiten kan men inechryven in al «le postkantooren, en voor de Inndelyke gemeenten l»y de briefdragers. Naden feuilleton Robrecht de Monnik zullen wy geven DE BENDE VAN JAN DELICHTE Dees sujekt, hoe belangvol ook voor Aelst en de omliggende streken, is meenen wy, tot heden niet beschreven geweest. Wy hebben ons de moeite ge- daen de stukken op te zoeken welke betrek hebben op het proces van JAN DELICHTE en de werking zyner bende. Een letterkundige onzer vrien den komt hetverhael te bewerken naer die bronnen en heeft zyn gewrocht in eigendom aen de GAZETTE VAN AELST geschonken. Wy hopen dezen feuilleton te kunnen beginnen met November of December aenstaende. Wie dan een abonnement voor EEN JAER op de GAZETTE neemt zal de geschiedenis van den geduchten Kapitein bezitten, want wy zullen een jaer noodig heb ben of misschien meer, om het ingezon den verhael in wekelykschen feuilleton te kunnen afgeven. Onder de dringende maetregelen welke liet publiek van ons wetgevend korps vereischt staet vooruit de beslissende regeling van de kwestie der kerkhoven. Ofwel het bestuer officieel verklare dat dewetvanprairial in voege bljrft, ofwel het een projekt van nieuwe wet voorstede, toch is liet zyne pligt opwelkdanige wyze voldoening te geven aen de al te gegronde reclamatiën der katliolyke Belgen. Wy zyn zeker dat bet ministerie die pligt herkent. Niets derhalve is eenvoudiger dan die kwes tie. Het geldt hier enkellyk aen den willekeur van zekere burgemeesters de buitensporige magt te ontzeggen van zekere wetten te overtreden, onder voorwendsel dat die wetten hunnen tyd hebben gedaen, en aldus het regt der ka tholyken te handhaven, in overeenkomst met het artikel der grondwet, dat de vryheid van eeredienst waerborgt. Wy hopen dus dat de aenstaende zitting on zer wetgevers de zaek eens effendoor en voor altyd klaer zal spinnen. Wel is waer de vryden- kers en hunne gazetten zullen misschien wat lawyt maken, roepen langs de straet dat het vaderland in gevaer is en eischen, den kalsei in de vuist, dat men, namens Vrijheid, Broeder lijkheid en Gelykheid, hen en hunne burgemees ters meester late in 't land en op.deszelfs'kpI^. (Naer een vlaemsch handschrift van 1457.) (6® VERVOLG.) Hoe! gy zyt het, riep hy in aengenamc verrassing uit, gy myn trouwe wapenknecht, mvn goede Alfons, die ik te St-Qucntyn voor dood heb gelaten? Daer zyt gy in voilé gezondheid weer, en ligter te been dan wanneer wy gezamenlyk het kasteel van den ouden Idesbaldus verlieten. Ja, meester, het is uw dicnaer aen wien God het leven heeft terug geschonken, en die op weg was om u te gacn vervoegen op het kasteel van uwen edelen vader. Maer wat beteekent dat kostuem? Neem myn peerd en laet my u te voet volgen. Neen, Alfons, hier "wil ik onbekend blyven. Eilaes! ik ben ongelukkiger dan een gebanvloekte uit Asië. Zie, ik stort tranen... Maer aenhoor my en zeg of ik reden heb om te weenen. En Robrecht vertelde zyne lotgevallen aen zynen wapenknecht en gaf hem kennis van hetgeen hy voorgenomen had te doen. Alfons antwoordde: Ik herken u niet meer, zoon van Idesbaldus! Zyt gy het wel, gy de vrome ridder wier heldendaden Paus en Christenen hebben toege juicht? Gy dien men den dappersten aller Brabanders 'noemde, gy laet u ontblooten door eenen verrader., door eenen moordenaer? Robrecht, edele meester, vat de lans terug op en toon u aen uwe vassalen. Zeg: oorlog aen den overweldiger! en de onderdanen van den ouden Idesbaldus zullen toeloopen onder uwe bannier. Gy alleen zyt heer van Assche en Ter Heyden; ik herken geen anderen en ben ongeduldig oin uw regt met het zweerd in de vuist uit te roepen. Dappere Alfons, bcdaer. Geeraord is myn broe der. Eilaes, zal ik zyn bloed vët-gielen en den naem myner vaderen bevlekken? Neen, zoo duer wil ik myn ïYv'tjitël terugkoopen. Zooals ik het u kom te zeggen, hoop ik dat het geweten van Geeraerd myn ccnigsle wreker zal zyn. Om myne planhen te dienen, ver trek gy naer het kasteel van Assche, men zal u her hoven, hoewel nogtans de leden der Roomsch katholieke Kerk de overgroote meerderheid der belgische bevolking uitmaken. Die schoone heeren spreken geern van Vry heid, Broederlykheid en Gelykheid. Zy zeggen dat de mensch vry geboren is Waerom dan ontzeggen zy ons liet regt van vry te sterven en» begraven te worden gclyk wy willen? De nauwste en heiligste Broederlykheid vereenigt ons in onze kerken. Waerom dan mo gen wy niet vereenigd blyven na ons afsterven, in die plaetsendie toch niets anders zyn dan de kerken der dooden? De volledigste en treffendste Gelykheid brengt ons, binnenst ons leven, samen by de H. Tafel. Waerom dan mogende katholieken die gelykheid niet betrachten tot in hel graf en eischen dat de kerkelyke zegen hunne overblyf seis vergezelle, zoowel te Brussel als op de minste buitengemeente van het land? Kwamen onze vrydenkers en diergelyken wat beter met zich zei ven overeen, de zoo druk be sproken kwestie der kerkhoven ware reeds lang opgelost geweest, ol liever, zy ware nooit besproken geworden. In de maetschappelyke betrekkingen verfoeien en schuwen zy degenen, die zy dagelyks cretins, pilaerbyters, langrandisten, dieven, ianatieken, inquisiteurs en eerlooze klcrikalen bee- ten. Waerom dan willen zy na hunne dood ne vens zulke genieene kerels begraven worden Maer neen lievergaenzy doorvoor menschen die niet weten wat zy zeggen, liever dan de ge legenheid te missen van hunne katholieke mede burgers te plagen, de Kerk in hare regeltucht te d warsboomen en den Godsdienst te vervolgen. Wy hopen dus stellig dal het bestuereen cin- delyk einde zal stellen aen dien jammerlyken en onwettigen staet van zaken. Ware ons bestuer liberael- of vrydenkersgezind, ware het turksch of joodsch,nog zouden wy hier voldoening vra gen voor onze billyke grieven. De Grondwet is voor iedereen, en die zelfde Grondwet die geen eerdienslelyke opinie herkent, waerborgt nog tans de volle vryheid van eeredienst voor ieder, zonder dè minste uitzondering. AMERIKA. Onder de prachtige gebouwen in het weer opgebouwde Chicago, neemt het hotel Torter Palmers eene eervolle plaets in: het heelt an derhalf millioen dollars in aenbouw gekost. De voorgevel is gebouwd in den styl van het paleis der doge's te Genua, de St-Marcuskerk te Vene tië en een binnengallery van aen Louvre. Een van de vleugels is eene kopie van het vaudeville theater te Parys, en het front aen de zyde van de Wabash-avenue is in zuiver franschen styl gebouwd. Het hotel heeft aen devoorzyde eene tengte van 254 voet, aen de achterzyde van 125 kennen, men zal zich herinneren dat gy met my vertrokken zyt naer het H. Land, men zal u nopens my ondervragen en gy zult zeggen dal Robrecht, uw meester, niet voornemens is haest naer zyn kasteel weder te keeren. Doe of ik van de dood van Idesbaldus of van de verhelling van Geeraerd niet wist; in een woord, tracht zoo te handelen datmen vrees noch vermoeden opvatte. Ga, Alfons, na eenige dagen zult gy my terug zien. De wapenknecht vertrok en Robrecht, in gepeinzen verslonden, vorderde alleen zynen weg. /^"^nen avond dat Geeraerd de booze, van eenen logt in zyne domeinen te huis kwam, en hy den binnen trap beklom om zich naer het vertrek der edelvrouw van Buggenhout te begeven, vernam hy eensklaps boven zyn hoofd eene stem die riep: Geeraerd, doe boetveerdigheid, want Gods wrake nadert! De heer van Assche stond en zag uit naer de plaets van waer de stem scheen te komen; maer niets ont warende op de sombere wanden, trok hy het vertrek zyner vrouw binnen grammoedig morrend Die slem verveelt 111^; twee nachten reeds belet zy my te slapen. Geloofde ik aen het bestaen der helsche geesten, ik zou zeggen dat het de stem van Lucifer zelveu is.... Maer neen, ergens een ontrouw dienaerdie de gangen van het kasteel kent, zoekt my bang te maken alsof ik, Geeraerd de booze, nog een kind ware. Maer hy zwichtc zichDat ik hem maer betrape? En was de kamer in van zyne vrouw. Dappere Geeraerd, zegde de edelvrouw van Buggenhout na eenige minuten gesprek met haren nftin, ik heb uw een geheim te vertrouwen dat my kwelt, eene zwakheid die ik niet weet te overwinnen. In hel midden van den nacht hoor ik gedurig eene slem die tot my spreekt, die my bestraft, die my.... lastert en hoont. Zou het huis van mynen edelen ge- mael geen veilig oord meer zyn voor my?.... Men heeft meer nog durven doeneen spook is door myne kamer gelrokken en is lot myn bed genaderd, zeg gende: Wie tot kwaed opstookt zal gestraft worden even als degene die kwaed doet.... voet en aen de zyde van Monroë 253 voet. Er zyn 7 verdiepingen met 830 kaniers en 1000 bedden. Het Pacific-hotel bevat475 kamers, kost 800,000 dollars en is in rcnaissance-styl ge bouwd. Het Sherman-hotel heeft 275 kamers en kost 600,000 dollars. Deze gebouwen zullen in de maend mei van het volgende jaer geopend worden. Ziehier volgens de San Francisco News Letter een voorbeeld van den rykdom der gron den in Galifornië. Dit Dagblad baelt dry groote hoeven aen waerop graen bebouwd wordt in de vallei van San Joaquin, die elk eene opper vlakte hebben van 36,000; 25,000 en 17,000 ge- met. Op de grootste dezer hoeven, was de ge middelde opbrengst per gemet 40 schepels. De güheele opbrengst bedraegt 1,440,000 schepels, waertoe er 40 schepen van eene gemiddelde tonnemaet noodig zyn, om die oogst naer eene vreemde markt te vervoeren. Het aenkoopen van zakken alleen voor dezen overgrooten tar weoogst, zou voor de meeste landbouwerseene onoverkoinelyke moeilykheid aenbieden. De grens van eene der zyden der hoeve heeft eene lengte van 17 engelsche myleri. Er waren 40 paerden aen evenveel ploegen gespannen noo dig om het land te beploegen, alvorens den oogst te zaeien. De maeiers gebruikten hun middagmael halfwege en hun avondeten aen de grenzen der hoellanden, gevolgenilyk op-17 mylen afstand van hun vertrekpunt en" keerden des anderendaegs op dczcllde wys weder. Er werden twintig groote dorschmachienen ge bruikt om den oogst uit te dorschen en dit jaer zyn er verscheidene duizende ton graen op het veld achtergebleven zonder ecnig voordeel aen derybgenaer op te brengen. TURKYE. Zooals wy gezegd hebben heelt er eene groote verandering in het turksch ministerie plaets gehad en is daer de oude turksche party weer meester, 't Is ons onverschillig, zal men zeg gen. Toch niet. De Neue Freie Presse ziet in die verandering de hand van Rusland en het aenbreken van nieuwe en gewigtige gebeur tenissen in het Oosten. Oostenryk en Pruisen zyn niet vry van ongerustheid; Frankryk is dit minder, aengezien de komst van Sever- paclia te Parys, als eene vriendschappelyke stemming tusschen Turkye en Frankryk wordt aenzien. ZUTTSERLAHD. De Swiss Times, berigt dat de boringswer- ken van den S. Gothard met groote krachtda digheid voortgezet worden. Men verwacht eer lang de komst van machtige werktuigen, die moeten dienen voor het doorboren van het bin nenste des bergs. ITALIË. Men spreekt te Rome voortdurend over de brieven van Victor-Emmanuël, die de Paus be zit. De roode bladen verzekeren dat Z. H. die -publiek zal maken, waerdoor Victor-Emmanuël Uwe verbeelding zalubegochelil hebben, vrouw, antwoordde Geeraerd op somberen toon; niemand kan dqze kamer binnen wanneer de sleutel ervan onder myn hooldkussen rust. Wat de slem betreft.... 't is mogelyk.... ik geloof liet.... ik heb ook zoo iets ge hoord; maer wees zonder vrees. Dappere Geeraerd, sprak nog de vrouw, laet uwe echtgenote over ccn ander vertrek van het kasteel beschikken; in deze kamer nog blyven kan ik niet meer. Ik slem toe. Ga voor deesmael vernachten in myn vertrek, ik zal in het uw^slapcn. Ga, wy zullen zien of er iemand ter wereld roekeloos genoeg is om moedwillig'op myn zwaerd te loopen. De regtvcerdige vreest den booze niet sprak dene slem die door de wanden drong. liet is de wraekslem, zuchtte de vrouw; kom, Beeracrd, vertrek van hier en blyven wy dezen nacht samen. De boosheid zal de boosheid niet vertroos ten hernam de onbekende slem. Hoort gy, Geeraerd? Laet ons vluchten! De geest Gods vervolgt ons; vertoorn hem niet. Geeraerd had met gespannen aeudacht op de slem geluisterd. Toen zy zweeg, schoot hy als uit eenen droom en sprak op vasten loon: Neen, ik blyf. Ik wil dat geheim ontdekken. Hel zal niet gezegd worden dat ik voor iemand, wie het ook zy, zal geweken hebben. Alleen gebleven, doorzocht Geeraerd de kamer met eene brandende fakkel. Hy zag niet dan zyne eigene schaduwe op de muren, en builen, de schildwachten die boven de wallen, onder het maenlicht, heen en weder wandelden. Ik ben alleen, sprak hy; en hy legde zich te bed na dolk en zweerd onder het bereik zyner hand te hebben geplaetst. Hoe verhard men ook zy in het kwaed, slaept men nooit gerust, wanneer ecu misdadig verleden ons op het harte weegt. Robrechts broeder scheen gerust, hy beefde niet; zyne moed verbande de vrees welke anderen in zynen toestand zou bekropen hebben. Nogtans zynen geest was in sombere gepeinzen aen zeer zou gekompromitteerd worden. Deze ver zekering is slechts de vorm van eenen aendrang, die men op den Paus wil uitoefenen. Dc rooden hopen dat Pius IX in den val zal loopen door de brieven te openbaren,immers wanneer zulks zou hebben plaets gehad, en de zoo lang be- raemde-aenslag tegen den troon van Victor- Emmanuël werd voltrokken, dan zouden de rooden de schuld op Pius IX werpen, als zou hy door zyne openbaringen oorznek zyn van den oproer. Dc hoo'ge wysheid van Pius IX zal even wel deze duivelsche lust der revolutionnairen weten te beschamen. FRAlVKItVK. De Somme, een dagblad van Amiens, heeft een zeer kurieus stuk afgekondigd, 't Is een brief van Robespierre, onlangs in familiepapie ren gevonden. De brief werd aen den abt Proyard gezonden, die alsdan het kollegie vanLodewyk- dcn-Groote, verlaten hebbende, de stad St-Deim bewoonde. Deze brief, in origineel, draegt het volgende opschrift: Aen M. Proyard, te St-Denys, Ile- de-France. Parys, 11 april 1778. Mynheer, Ik verneem dat de bisschop van Atrecht te Parys is; ik zou hem wel willen zien, maer ik heb geene kleören en er ontbreken my verschei dene dingen, zonder welke ik niet kan uitgaen. Ik hoop dat gy u wel de moeite zult willen ge ven hem zelf mynen toestand voor oogen te brengen, ten einde van hem te bekomen wat ik noodig heb om voor hem te verschynen. De Robespierre, oudste. Wy laten aen de lezers de zorg over op dien briel aenmerkingen te maken. Hoe veel woeste demagogen zyn op dezelfde wyze in hunne jeugd te werkgegaen ais bovengenoemde! De citoyens libre-penseurs van Villefranche hebben het noodig gevonden lmt bevvys te leve ren van hunne ongodsdienstigheid. Zy hebben zich meester gemaektvan liet lykvan A.Pelosse en hebben dit zoo maer in den grond gesteken als eenen vrydenker, buiten weet der weduwe en barer dochter, daer het hun gelukt was de beide vrouwen te verwyderen, en ondanks de christelyke gevoelens van den overledene, die nog op zyn sterfbed eene christelyke begrafenis gevraegd had. De arme vrouw heeft aen den Journal de Vil- lejranche, de volgende proteslalie gezonden, waarin zy krachtdadig aen hare verontwaerdi- ging lucht geeft: Ik ondergcleekende Anna Geoffray, echtge note van Antonius Pelosse, protesteer met ver- ontwaerdiging tegen de burgerlyke begrafenis waermeê myn arme echtgenoot, die schielyk overleed, begraven werd. De begrafenis die bui ten myne weeten op eene schurkachtige manier plaets had, na dat men eerst my en myne doch ter had vemyderd, gebeurde ondanks de wel bekende godsdienstige gevoelensvau den over- l dolende knaging begon zyn geweten le kwellen. Eensklaps wordt het licht zyner fakkel uitgedoofd: de behangsels van Zyn bed vliegen met geweld open, cn vooraleer Geeraerd zyne wapens kan vatten, ligt hy gesleurd en weerloos op den vloer. Wie daer! riep hy in woede ontstoken; wie durft de hand leggen op den heer van Assche en van Ter Heyden? Ik.... Gy liegt, werd hem geantsvoord; gy zyt de wet tige opvolger van Idesbaldus niet. Laet my, verrader, en zeg wie gy zyt! Geeraerd, gy ligt onder myne voelen, uw geroep zal men niet hooren en rcglstaen kunt gyniet. Luister: waer is uwe eerste vrouw? waer is uw broeder Robrecht? waer is uw zoon Aruoldus? Die vrouw is by haren vader; Robrecht is in Pclestina, en Arnoldus...Ninaer nog eens, wie zyt gy om my te ondervragen: Uwe vrouw weent; uw broeder schaemt u, en een dag zal komen dat uw kind den naem zyns vaders niet zal durven noemen. Gy hebt het leven van uwen vader verkort; gy hebt reizigers vermoord en uwen zoon hebt gy willen verderven. Hebt gy schelmstuk ken genoeg bedreven, Geeraerd? Vreest gy niet Gods geduld moede te maken? Het is tyd, bekeer u, leg af wat u niet toebehoort, roep uw kind terug, verlaet de booze vrouw die uw huis onleort, vertrek naer het II. Land om er door vrome daden tegen de ongeloovi- gen uw misdadig leven uil te boeten. Ten dien pryze, zal Robrecht den hoon vergeten die hein is aengcdacn. Beloof my wat ik vraeg en ik laet u vry. De ontembare hoogmoed van Geeraerd was gansch gevallen: hy besefte do boosheid zyner wanbedryven en eene traeu ontsprong zyne oogen, dc eerste tracn die hy ooit had gestort. Vreemdeling, sprak hy, uwen raed zal ik volgen cn optrekken naer Palestina; maer, nog eens, zeg my wie gy zyt. Ik zal het afzien, antwoordde de stem. En Geeraerd werd los gelaten. Hy regtle zich op gansch ontsteld, kleedde zich met haest en liep de kamer uit regtstrceks naer het vertrek van vrouw van Buggenhout. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1