N° 97. Zondag 3 November 1872. 2(,e Jaergang. WEKELY KSCH NIEUWSBLAD. Robrecht de Monnik. Aelsl, 2 November. Het verpligtend onderwijs. Buitenlandse!) Nieuws. G-azette van Aelst Het Bureel inn l»et I>Ia«l is gevestigd in de Kopellestraet IV0 11, ivncr nlle brieven, gelden, enz. vrntditvry moeten toegezonden worden, i^bonnementsprys Si fr. 's jners, vooraf betuclbacr. Voor den buiten kan men inschry ven in al «Ie postkantooren, en voor «le lamlelyke geni.'eut<>n by «Ie briefdrager» Naden feuilleton Robrecht de Monnik zullen wy geven s DE BENDE VAN JAN DELICHTE. Dees sujekt, hoe belangvol ook voor Aelst en de omliggende streken, is, meenen wy, tot heden niet beschreven geweest. Wy hebben ons de moeite ge- daen de stukken op te zoeken welke betrek hebben op het proces van JAN DELICHTE en de werking zyner bende. Een letterkundige onzer vrien den komt hetverhael te bewerken naer die bronnen en heeft zyn gewrocht in eigendom aen de GAZETTE VAN AELST geschonken. Wy zullen dien nieuwen feuilleton beginnen op ZONDAG, 17 der loopende maend NOVEMBER. Wie dan een abonnement voor EEN JAER op de GAZETTE neemt zal de ge schiedenis van den geduchten Kapitein bezitten, want wy zullen een jaer noodig hebben of misschien meer, om het ingezonden verhael in wekelyk- sshen feuilleton te kunnen afgeven. Welk middel zal onfeilbaer en vooral altyd liet volk verlichten en verzedelyken en door de gansche wereld de vrede stichten? De vrydenkers, radicalen en andere soorte- lyke'« verlichter» en zedebescliavers antwoor den: Het ondervvys, hel onderwys alleen, het verpligtend onderwys! Wie kan lezen en schryven is, onder alle betrek, een voorbeelde- lyk burger. Nogtans al de aenleiders der ruststoorders, der communards, der petroleurs, in een woord, der Revolutie zooals men zegt die inden bloedi ge n zin des woords verstaen; zyn geleerd, kun nen lezen en schryven, werken zelfs vóór ga zetten en theaters, terwyl hunne beste en werk- zaemste trawanten dagelyks hunne grootste voldoening vinden in het lezen der slechtste en verderfeiykste gazetten en boekwerken. Zoodanig zyn zy geleerd en verlicht dat zy in niets meer gelooven dan in het vullen hunner beurs en in het voldoen hunner dierlyke neigingen. Zoodanig hebben zy zich van alle overoud- sche eii lichtdoovende superstitie» vrygemaekt dat zy voor niets noch voor niemand eerbied (Naer een vlaemscli handschrift Tan 1457.) (7e VERVOLG.) XI. Wat is u toch overgekomen, heer! riep de vrouw vol angst; gy zyt bleek en gansch 'ontsteld. Zouden de nachlspooken u ook hebben komen bezoeken Neen, antwoordde Geeraard bitsig; neen, maer ik beraem het middel om een eerloos -vcrcaed le wreken. Dy zyne-echtgenote binnentredende, bad Geeraerd besloten niets van hel gebeurde te zeggen. Het kwet ste zyne trolschheid een geheim te moeien bekennen dat hy niet kon verklaren. Reeds was de wroeging uitgedoofd in zyn hart. Het eenige gevoel dat er nog in leefde was de zucht naer wraek. Maer op wie zich wreken? wie treffen? wie verdenken? Hy had de be schuldigende slem niet herkend. Mevrouw, sprak hy, wees kalm. De verraders zal ik ontdekken en, voor zonneondergang, zullen zy loon naer werken omvangen: hunne roekeloosheid zal hun duer slaen. En Geeraerd zeeg op eenen zetel neder, verslonden in gepeinzen. Onvoorziens ging de deur open en iemand trad de kamer binnen. Het was Piet de gryze. Vrouw, gebood Geeraerd, laet my met dien man alleen. Ik moet hem spreken. Het zicht van den roover, die Geeraerd alleen had gemeend le vinden, had reeds de vrouw doen vluch- ten. **ict de gryze boog zich diep en zegde: Heer, ik kom verslag brengen over de werk- zaemheden der week. Is het de wil van den heer dat zyn dienaer spreke? Piot, gyzyt een slechte kerel Heer, dat is min of meer myn ambacht. Maer waerom ziet gy my zoo vertoornd aen? Zou ik uwe voreerende genade hebben verloren? Piet, gy verraedt my. Zwicht u! liet minsle be- wys zal my genoeg zyn 0111 u en gansch uwe bende aen den grooten eik van affligembosch te doen ophan gen. Zeg op, van wa'èr komt gy? meer hebben, ten zy voor de gendarmen en de tooVerlieksen Ja, bet is maer. al te wel geweten dat menige van die helden en alverUelitcrs by tooverners en tooverheksen te rade gaen, al ware het slechts om de spreuk waer te maken dat, wie in God niet gelooft, in den duivel gelooll, of in charlatans die beweeren met den duivel om te gaen. Het is wel in de groote steden, de steden die menwaenl de centrums le wezen van verlich ting en beschaving dat de communards meest le vinden zyn, en zelfs somlyds aen 't bewind slaen Het dry vierde der galeiboeven van Frankryk zyn mannen zeer bekwaem om de gazet te lezen en zelfs des noods er artikels in te schryven. Het dry vierde der voor de Assisen vcroor deelde pligllgen zyn gekend als kunnende lezen, schryven en meer, terwyl gansch het tegenover gestelde bestaet by degene die veroordeeld zyn door de correclionneele reglbank. Wat er uit te besluiten? Dat bet onderwys in zich zeiven slecht is, en niets dan slecht kan voortsbrengen? Verre zy van ons zulks te be weeren! Neen het onderwys isgoed.cn men kan liet niet genoeg voorstaen en ondersteunen, doch slechts in dezen zin dat het moet dienen ter verzedelyking van iedereen, liet is te zeggen dat het moet christen wezen. Van alles kan men goed of slecht gebruik ma ken, en, onder dit opzigt, is de geleerdheid liet beste of het gevaerlykste werktuig ter beschik king van den mensch. DUITèlGHLA.YD. De World van New-York heelt onlangs cene briefwisseling meêgedeeld uit Berlyn, welke men voor een fantastiuk vertelsel zou nemen, indien de korrespondent de waerheid ervan niet ten stelligste verzekerde. Prins von Bismarck drinkt; hy drinkt vooral geerrie champagne. Hy heelt slapelooze nach ten, en in plaets van kalmte te zoeken, brengt hy te Varzin zyne nachten door met drinken, spelen of naer muziek le luisteren. Hy gaet eerst tegen den morgend te bed, dan wanneer zyne ledematen zyn uitgeput en hy slaept eenige uren zwaer en onrustig. Soms spreekt liy met de aenwezigen in zyn salon over politiek, over de vraegpunten aen het orde van den dag en legt geenszins liet ge heim zyner woorden op. lly beklaegl zich ook niet als hy ziet, dat men gedrukt heeft wat hy heeft gezegd. Op zekeren avond zegt de World is er by von Bismark over de uiidryving der Jesuielen ge sproken en de prins zegde, dat hy vreemd aen Ik kom daer even mync hut le verlaten. Hebt gy in het kasteel niet vernacht? en zyt gy het niet die de hand op uwen heer en meester* hebt durven leggen. Gy verbaest my, heer; ik begryp die tacl niei. Kende ik u niet als mynen meester ik zou zeggen dat gy zot zyt. Genoeg, Piet, genoeg, viel Geeraerd in, wol be merkende op het wezen van den roover dat zyn vermoeden ongegrond was. Klappen wy van ander zaken. Wat is er geworden Van het kind dat ik u over eenige dagen heb toevertrouwd? Heer, een der makkers die voornemens was naer Engeland te varen met eenige vlacmsche werklieden, heeft liet kind naer Brugge geleid. Op dees uer is hel verre van hier.... Wel. En dien vreemdeling, dien pelgrim welken ik in uwe hut heb ontmoet, wat hebt gy er mede gedaen. Mils gy my nopens hem geen byzondere bevelen hebt gegeven, heb ik het geraedzaein gevonden hem in den kelder te begraven.... Ook wel. Wal zyuen naem betreft, hy heeft hem aen nie mand willen kenbaer maken. Dat geef my weinig. Van het overige zullen wy later spreken. Hoor nu, Piel, wat gy te doen hebt. Gy trekt aenstonds naer een der torens van het kasteel. Daer blyll gy tot ik u doe roepen: er zal u eten eii drank gebragt worden. Er zyn verraders in myn huis en ik hel) gezworen ze te ontdekken voor zonneonder gang, en ze te straffen gclyk hel behoort. Hun vonnis is uitgesproken en gy zult het uitvoeren. Verstael gy, Piel Piet de gryze ging antwoorden toen eensklaps een stem zich liet vernemen, die sprak op plegligen toon Wee hem die doof blyl't voor de stem van zyn ge- welen en ongevoelig voor de tranen van zyn kind. Vaerwel, Geeraerd de booze; ik wacht u voor den regterstoel van God!.... Piet, riep Geeraerd, hoort gy? Daer is de vyand ■dien mync vvrauk zal verslinden! Waer zal ik hem vinden? Hoe dit geheim te ontdekken? Zeg, wat stael er te doen? Meester ben ik op myu kasteel, en meester wil ik blyven! De dood alleen van myne vyanden zal my de ruste wedergeven. die wel was cn ze enkel uitvoerde. Wat hy ge wild had, was gansch anders cn had men hem laten begaen, liy zou den twist met de Jesuie ten zeer goed ten einde hebben gebragt. Ik begryp, zegde hy,zeer goed al liet gewigt van die wet. Het is dwaes te loochenen, dat zy geeiïe belecdiging isaen de grond wettelyke vryheid. Zy verbant eene klasse van persoo- non, die niet pligtig zyn aen eenige direkte bcleediging; maer men vervolgt ze eenvoudig voor hetgeen zy loeren eir gelooven. De pro- gréssisten en demokraten zagen wel wat die wet beteckende, en dat zy oen wapen tegen hen worden kon. Zy zyn my zoo lastig als de Jesuieten en zyn veel minder bemind dan de Jesuielen. Waerom zou men ze niet op zekc- ren dag verbannen? V011 Bismark zegde nog veel ander dingen. Hy erkende onder ander, dat de beweging tegen de katholieke Kerk een opgemaekt spel, eeuo politieke beweging was. Dat alles wat men zegde over de gevaren der Kerk jegens den Stael, eene dommigheid was. Kerken Staet hebben lang naesl elkander, in nauw bondgenootschap ge leefd, cn nu zou men eensklaps hebben uitge vonden, dat deze magt de andere magl wilt in- slorpen? Men moet de dommigheid soms ter hulp nemen, als liet gezond verstand niet doet gelukken. 't Is eene kinderachtige dommigheid te be- weet en; dal de katholieken ons hang maken, nu dat wy zooveel succes hebben gehad aen ons die lien niet vreesden toen wy- een klein koninkrykske waren. Maer om Duitsehland te regeeren, moeten wy ons in oorlog zeilen legen cenwezenlgl.cn of tegen een ingebeeld en vyand. Dat was bel geheim van Napoleon* Het volk is gemakkolykte verleiden; bel werpt zich op de prooi die men liet voorhoudt. Die oorlog amuseert het volk en middelerwgl kunnen wy rustig werken, aen de bevestiging van het keizerrijk. In den oorlog met Frankryk, dacht ik aen den oorlog die ik nadien zou aen vangen. Ik dacht aen Engeland; maer ik bleef by een ge- makkelyker ontwerp stilden oorlog legen de katholieke Kerk. Die oorlog moest hem dienen om liet keizer- lyk gezag te versterken. Weinig gaet het hem aen dal Beieren en Hessen katholiek zyn, als zy liet ordewoord van Berlyn inaeo ontvangen. In Pruisen moet alles, moet de Kerk aen den Slaet ;ehoorzamen. liet geweld der aenvallen zal niet lang du- ren; men zal in den ouden weg Lerugkecren. Gy kunt er zeker van zyn,dat noch de keizer, noch ik, van inzigl zyn om dien oorlog tegen de katholieke Kerk door le zetten. De-bis- schoppen welen liet wel, en willen zy beschei- den zyn, da 11 zal de overeenkomst spoedig gesloten worden. Laet u zwoerd steken, heer, viel Piet de Gryze in: legen geesten eu toovoraers is hel stael onmachtig en ik heken ronduit dat ik ongerust, ja, bang word. Mis schien is hel de stem van oiizen goeden engel die ons tot berouw uiimaenl? want wy lydon een slecht leven, meester, en kwam do dood ons verrassen in den stael vvacrin wy ons bevinden, wy zouden met een schrikkelyke rekening hier hoven verschynen. Zwyg, domkop, morde Geeraerd, en haest hier weg, myn huis uil! Diescrupulen passen wonderwel met uw ambacht. Vertrek, zeg ik, en word my ook een vyand als gy durft. Tegen my vermoogt gy. niets! Piet de gryze vertrok bedrukt en bekommerd naer zyn hut terug.... Geeraerd van zyneri kant, dieper ontsteld dan hy het gebaerde, riep zyne dienaers samen en gebood hen het kasteel af le zoeken lot in den minsten hoek. XII. De opzoeking, hoe nauwkeurig ook, kwam op niets uil. Robrecht was verdwenen langs de-geheime onderacrdsche gangen die hem zyn vader zaliger had loerenkennen en langs waer hy het kasteel was binnengedrongen. Want, onnoodig het te zeggen, hel was Robrecht die, door naóhlveröchynselen en heil zame verwittigingen, hel hart van Geeraerd had ge zocht le raken, zyn geweten te ontroeren en hem lol den godsdienst cn de eer terug te roepen, liet was hv, de vrome ridder, die Geeraerd en zyne vrouw was komen verschrikken, niet uil- heersohzuchl, niet om heer van Assche, Ter Ileyden en Moorsel le worden, maer enkelyk 0111 een mensch, 'zynon broeder, lol de deugd terug te brengen en een kind hy zyncn vader weder le brengen. Maer, men heelt hei reeds gezien, zoo hardnekkig en versteend in zyne boosheid was Geeraerd, die maer al te wel zyncn hynaem droeg, dat noch raed noch verdreiging op hem niets ver mochten. Ook dal kierde innige harizceraen Robrecht. Van dan af besloot hy zonder verwylen hel kasteel le verlaten cn er nimmer meer weder te koeren. Hel Afiligembosch doortrekkende sprak hy loL zich zel- ven Ik word gehoond als man, als ridder, als wettige opvolger en erfgenaem van Mesbaldus. Maer hy die my hoont is myu eigen broeder "cn God gebiedt dal ik hem vergeve. Ging ik klagen voor hel hof van Bra- Ons ecttig doel is de Kerk in bedwang te houden, tot dal wy een anderen oorlog op banden hebben. Men moet den storm laten voorbygaen. De Jesuieten zullen in Duilsehland terugkoeren; de wyze waerop zy aen de wet ge- hoorzaemd hebben, verzekert het aen den kan selier^ Indien prins von Bismark dit alle3 gezegd en gemeend beeft, dan is het een schurk in den vollen zin des woords, en als alle diplomaten hem gelyken, dan zou men in hen de grootste misdadigers vinden! Het luchtschip dat te Brunti vervaerdigd wordt en hetwelk volgens den uitvinder, even als de schepen te water, naer bet roer zal luis teren, is byna gereed. De balon is cilindervor mig, van zyde met caoutchouc overtrokken. Hy is reeds gevuld en wel met 87,000 kub. voeten gaz. Eene gazmachien van vier paerdeiikracftt is 111 bel voorste gedeelte van 't schuitje geplaetst. Het roer bevindt zich van achteren. Er zyn zeven zitplaelsen in. Men berekent dat liet 20 mylpn per uer zal kunnen afleggen in welke rigting men maer wil. Op het laetsl dezer week zou een proeftogt worden ondernomen van Brunn naer Wiscliau. IHAniKRYK. Men leest in de cngelsclie dagbladen, dat de twee dieven Hannah Wilson en John Croft zich in den winkel van MM.Dumbey ep zoon, tailors, Gheapside Lojtdon, aen boden en dat John Grolt er een overjas kocht voor 24 schellingen. Hy bood ter betaling eene banknoot aen van 20 pond, doch alvorens hierop geld weder le ge ven, zond M. Dombey er mede naer de bank. Hier zegde men, dal de banknoot deel maekte van eene groep bankbiljetten waerop beslag ge legd was, daer du 20 pondnool van diefstal voortkwam. Een pojicie-agent die juist op de bank was, werd meegezonden en de twee ver dachte kerels zyn aangehouden. Voor den alderman, heeft de-ondcrzocks-reg- ter, die deze zaek in handen had, de volgende verklaring afgelegd Ik werd gelast onderzoek te doen naer eenen diefstal in de residentie van den gewezen keizer Napoleon III, te Chisleliurst, van 7 banknoten van 20 pond ieder, waerop beslag gelegd is op de bank van Engeland. De diefstal is bedreven den 30 augusly; het meisje Hannah Wilson, die in dienst was van den e.v-keizer, is or op (5 september vertrokken, Croft bewoonde met zyne moeder Chisleliurst, Ik deed een onderzoek in zyne wooning, en vond daer in eene doos, welke aen het meisje Hannah toebehoorde, vyl banknoten van 20 pond, welke de nummers droegen die op de bank aan gegeven waren. Er waren ook onderscheidene linnen voorwerpen met liet merk van Strode, den eigenacr van Caindenliouss, zoo beet liet bof waer Napoleon verbiyfl, voorhanden,'daer band's hertog, en wrack roepen over hel myaengedanö onrogl, de gansche adel zou opslaen om voldoening to eischon en Geeraerd zou gekaslydt. worden. Ik ook, ik zou overeen uitgestrekt grondgebied willen slaCu, hul goede doen cn myne onderdanen gelukkig maken; ik ook ik zou willen fortuin en zweerd ter verdediging stellen dei? ougelukkigen en onderdrukten: gansch Palestina weet dal myne lans nooit gebeefd heeft voor den onverscüi'okslen onder de ongeloovigenïJahel is wel schoon meester le zyn op aerde. en als goed ■meester zich- met roem tc beladon! Maer zou God - myne doenwyze goedkeuren? Zou het eeuwig ryk des hemels my niet ontzegd worden 0111 te hebben ver overd de heerlykheid van Assche?.... Neen, het is gezegd! Ik zal traehteju Geeraerd te vergeten. Myne wapens leg ik af om voortaen God alleen tc dienen, Ik zeg vaerwel aen de wereld en deze rok welken ik voorloopig had abngetrokken blyvc myne eenige uit rusting lot hel graf: morgen róóds zal Robrecht, de magtige heer van Assche, zyncn naem cn zyne toe komst vergeten onder de arme en nederige monniks kap. Toekomst? Ha! welke sehoone zending kan ik nog vervullen! De kleine Arnoldus zal het voorwerp worden mvner beste zorgen. Ik, ja ik, zal zyn vader zyn en slechts wanneer hy bekwaem zal zyn allo onrcgl te vergeven en voor den schuldigen Geeraerd le bidden, zal ik hem zeggen wie hy is. Robrecht bpod zich aen don dag nadien te Gent in eene ahdy van 'lorde van den H.Benedictus, waer hy, na twee jaren proeflyd, zyne kloosterbeloften aflegde. Zyne werkzaemheid, zyne begaeften en vooral zyne godvruchtigheid wonnen hem haest den eerbied en de verwondering van al wie hem keilden. Hel grootste deel van zyncn lyd beste ede hy lot Godes dienst en hel overige aen de opvoeding van Arnoldus on aen leltur- kindige Sllitjicn. Hifi zoo gingen voor hem menige gelukkige cji zalige j:trew vocj^by, in vrede 'des harten en gansch do grootheden der wereld vergelen. Robrecht herdacht zyncn broeder allcenlyk om voor hem Ie bidden en 0111 Gods.vergiffenis over zyne wanbedryven te doen nederdalen. Eu zulk leven was hem dos te verdienstu- lykcr dal, uitgezonderd do overheid die hel welen moest, niemand, zyne beste vrienden zclven, wisten wie hy was noch waerom hy monnik was geworden. (Wordt voortgezet.)

De Gazet van Aalst | 1872 | | pagina 1